Uplakané 4,5 ročné dieťa

majonezka
22. mar 2014

Ahojte mamicky, som matkou 4,5 rocnej dcerky. Problem je v tom, je ze prevelky placko, je velmi precitlivela, miestami az nestastna sama zo seba. Staci, aby sa trochu udrela, hned sa rozplace a bude plakat aj hodinu. S tym, ze chodi a caka, kto ju bude lutovat. Ked sme vonku a nedajboze spadne, mozme sa otocit a ist domov, pretoze je schopna plakat pol dna. Este na dalsi den si spomenie a zacne rozpravat, ze si napr. nemoze obut topanky, lebo vcera spadla a buchla si ruku. To je vsak jeden z mala prikladov. Place, aj ked sedi za stolom a ja jej poviem, aby tu polievku dojedla. Bude tam sediet a revat, hoci aj dve hodiny. Ked ju poslem upratat si izbu, sadne si na zem a bude revat. Ked ide po zemi pavuk, zasa len rev. Takto mi prereve aj pol dna, uz som z toho dost na nervy. Je velky plačko od narodenia. Ako s tym bojovat?
Taktiez ma velmi male sebavedomie. Boji sa smyknut z vacsej smyklavky, na vsetko hovori ze to nevie, ze to nechce, ze to robit nebude. Posadim ju na bicykel a ona zacne revat, ze to nevie. Stale nepozna základne farby. Ked sa jej spytam, akej farby je slniecko, rozreve sa, ze ona to nevie a nechce to vedie.
Chvalim ju dost, venujem sa jej cely den. Som vsak uz unavena z jej ustavicneho placu, ktory je castokrat aj bezdovodny....
A prosim, radu typu, chodte k psychologovi si viem dat aj sama 🙂 Dakujem

majonezka
autor
23. mar 2014

Domnievam sa vsak, ze to moje dieta je akurat tak pekne rozmaznane ☹

euka210
23. mar 2014

@majonezka zareagujem len k tomu, ze ked spadne by bolo fajn reagovat stale rovnako, pofukat a povedat Neboli ze? Inak nas sa niekedy prava rovnako, tak idem hladat tie knihy 🙂

danula.ch
23. mar 2014

@majonezka naozaj si precitaj tu knihu ako hovorit, aby nas deti pocuvali. vela z toho, co si opisovala, tam rozoberaju aj s konkretnymi rieseniami.
naozaj nie je pre dieta dolezite, kolko pozornosti mu venujes, ale ako mu ju venujes. ked bude citit, ze beries jeho pocity vazne, bude si tu pozornost negativnym sposobom vynucovat ovela menej casto. takze ak spadne, nepomoze jej, ked jej povies, ze to je nic, spadne este vela krat
take citlive dieta vyplakanim sa iba dorazis. prestan s tym, aj ked chapem, ze sa ti to niekedy zda byt jedine riesenie problemu. aj my sme si tym presli a tuto metodu som kedysi velebila. lenze touto metodou dieta, ktore sa neciti byt pochopene, iba viac utvrdis v tom, ze ho mama naozaj nechape. preto este viac stupnuje boj o pozornost a je to zacarovany kruh, z ktoreho treba vyskocit
naopak si myslim, ze tvoja mala potrebuje presny opak, aby sa celkove ukludnila. potrebuje sa citit milovana a pochopena. to dosiahnes tym, ze budes nahlas hovorit o jej pocitoch a problemoch, budete hladat spolocne riesenia. okrem toho na problemy ktore si opisala, velmi pekne funguje metoda prirodzenych a logickych dosledkov. naozaj odporucam tu knihu, vyriesi vase problemy 😉
okrem toho sa takto aj vasa mala dokaze lepsie zorientovat vo svojich pocitoch a potom bude lepsie chapat aj pocity druhych. doteraz sa naucila iba to, ze nikoho pocity nie su dolezite a este ma z toho aj zmatok. predstav si, ze mas 4 roky, toto sa s tebou deje a ty ani nevies, co to vlastne je. hlavne taketo citlive deti potrebuju pomoct zvladnut a spoznat svoje pocity

majonezka
autor
23. mar 2014

@danula.ch Dakujem za radu, da sa ta kniha niekde stiahnut? alebo, zajtra idem do kniznice, skusim sa tam pozriet. Naposledy som si pozicala, 5 dni, kt. zmenia vase dieta, ale teda bolo to bezvysledne...dokonca este horsie.

danula.ch
23. mar 2014

@majonezka da sa objednat cez net. o tej knihe 5 dni ktore zmenia vase dieta som citala iba opis, ale sa mi to nepacilo. take nalinajkovane, vzorove. za 5 dni nemozes opravit nieco, co sa kazilo niekolko rokov 🙂
ale fakt ta chapem, viem co prezivas, drzim palce 🙂

katkabalon
23. mar 2014

No tvoj posledný príspevok ma úplne presvečil že máš doma úplne bežnehov tomto veku malého manipulátora ktorý si robí hlavne s teba dobrý deň. Určite zajdi za psichologičkou hlavne aby ti dala tip ako správne reagovať v daných situáciách. Uvedom si že ona užnie je bábätko ktoré si neuvedomuje situáciu ked robí zle . Všetky deti to skúšajú len je na rodičoch ako si s tým poradia. Konkrétne moje deti by len raz zámerne hodili chlieb o zem tak by som spratala všetko jedlo zo stola a ostali by hladne , ale urobili by to prvý aj posledný ktrát. Dôležité je jej dať hranice pokiaľ môže zájsť, a ked niečo povieš dotiahnuť to dokonca že jej ničoho zakažeš tak to ostane zakázané aj keby sa poskladali do kocky 😀 ináč môžeš skúsiťaj odmeňovací systém u môjho syna nám to veľmi pomohlo, urob kalendár max.s 2 vecami ktoré by si chcela aby sa zlepšili daj jej nejaký konkrétny deň kedy získa odmenu za akých podmienok a každý deň jej poznač napríklad. 🙂 smile Face ked celý deň zvládla bez plaču a pri vypätých situáciách jej pripomeň odmenu niečo po čom veľmi túži 🙂 tak držím prsty a ešte raz pevne nervy 😀

mamavera
23. mar 2014

@majonezka myslím si, že tvoja dcérka plače preto, lebo na to jej okolie reaguje. Skús si ju nevšímať, nebude obecenstvo, nebude pre koho robiť divadlo. Keď plače napr. keď si má upratať izbu, tak jej povedz - kľudne si poplač, keď skončíš, potom poupratuješ a hneď sa začni venovať niečomu inému - zapni si telku, telefonuj s kamoškou, skrátka daj jej najavo, že ten jej plač s tebou nič nerobí. Väčšinou deti prestanú, keď nemajú poslucháča, ale stáva sa aj to, že keď ich dospelí ignorujú, presunú sa bližšie k nim, aby poslucháča mali. V tom prípade jej povedz, že keď chce plakať, nech si poplače, ale ty to nechceš počúvať, takže kedykoľvek bude chcieť plakať - nech sa páči svoja izba, keď doplače, rada sa jej budeš venovať. A skutočne sa jej venuj vtedy, keď je v pohode, ak plače, nevšímaj si ju. Buď však pozorná, nečítala som diskusiu, je rozdiel, či plače od malička, alebo to spustil nejaký zážitok. Tiež je dôležitá reakcia okolia na jej plač, ak sa zbehne celá rodina pri jej zaplakaní a všetci to začnú riešiť, má o zábavu postarané.

mamavera
23. mar 2014

po prečítaní príspevku z 13,15 mi už je jasné, že dcérka s tebou riadne točí, pretože nemá stanovené pevné hranice. Zožeň si knihy Malý tyran a Dieťa potrebuje hranice - tá je myslím v češtine. Brániš sa návšteve detského psychológa, neviem prečo, ale naučil by ťa, ako s dcérou zaobchádzať. Takýchto detí je dnes minimálne tretina, ak nie viac, v škôlke sa menia na anjelov, pretože tam platia jasné pravidlá a deti bleskovo pochopia, že s učiteľkami sa kývať nedá a s príchodom rodičov sa menia na čertíkov, lebo už majú odskúšané, že doma slovo nie vždy neznamená nie.

nella1
23. mar 2014

@zuzi0110 posles mi link na tu knihu ak sa da stiahnut zadarmo pre vacsie deti?

sophia2602
23. mar 2014

Aj my to pozname velmi dodre. Dnes vecer mi nasa 5 rocna princezna povedala, ze ma nenavidi.. silne, vsak!

sophia2602
23. mar 2014

Aj my to pozname velmi dodre. Dnes vecer mi nasa 5 rocna princezna povedala, ze ma nenavidi.. silne, vsak!

brady1
23. mar 2014

@majonezka moja mila ked matka nevie čo je jej dietatu, tak ma navštívit psychologa s dietatom a nie tu stracat čas a hadat čo asi je mojmu dietatu.hned zajtra chod k psychologovi,nec sa to čo najskor rieši, možno je to len nejaka hlupost ale psycholog to hned spozná.

lilysk
23. mar 2014

@majonezka Kup si knihu 5 jazykov lasky pre deti -
http://www.martinus.sk/?uItem=134681&gclid=CIGJ...
Tato kniha mineskutocne pomohla pri vychove a hlavne pochopeniu mojich deti 🙂

mayusik
23. mar 2014

@zuzi0110 možem poprosiť aj ja ten link.tiež to zufalo potrebujem. budem velmi vdacna

mamavera
24. mar 2014

@lilysk súhlas, mne pomohla v mojom osobnom živote

tova
28. mar 2014

@majonezka ja mam 4.5r. dvojicky. Co sa tyka otca, myslim, kazde dieta ide radsej za mamou aj moje pritom muz chodi domov o 5 takze sa im venuje 3-4hod. denne. Ja si myslim, ze jej pomoze odvazna kamaratka. Jedna stala s ktorou si bude rozumiet. Moje deti tym, ze su dvojicky od narodenia nemaju zabranu pred nicim, nicoho sa neboja, placu naozaj len ked ich nieco boli. Mame ale kamaratku ktora nema surodenca, taka jemna, ustrachana len pri mamicke bala sa vsetkeho noveho. Vela novych veci sa naucila od mojich deti lebo to brali normalne, skakat, hojdat sa,ist na preliezky parky, nove prostredia atd. 2, 3 krat sa bala nikto ju nenutil, potom jej to nedalo, vyskusala a zisitla ze sa jej to paci. Po par mesiacoch jej stacilo s niecim novym pomoct raz a bolo vsetko ok. Nemyslim ze to moze byt tym, ze sa jej nevenujes, prave naopak, venujes privela, buchne, spadne a bola si jej stale za chrbtom. Ja pri dvojickach a deti ktore maju surodencov sa neda zakazdym kontrolovat, behat, venovat , nepytaju tolko pozornosti. Je privelmi zvyknuta na tvoju pozornost, a bude horsie ked sa narodi surodenec.

maminkalubka
13. sep 2015

@zuzi0110 ahoj. Poslala by si aj mne ten link?
Ďakujem

libela
18. dec 2015

@majonezka Ahoj, mám podobný problém s mojou 5 ročnou dcérou.. Nie je trucovitá, ale neskutočne zaplakná.... Mám tri deti, najstaršia je prváčka , najmaldší má 8 mesiacov a ja už som na pokraji nervového zrútenia.... , nevládzem. manžel veľa pracuje, dokončujeme stavbu a nechcem ho zaťažovať... Chcem sa opýtať, ako je tvoja dcérka na tom teraz? Prešlo ju to??? Asi potrebujem povzbudenie...

majonezka
autor
19. dec 2015

@libela nepovzbudim, nepreslo...

magic08
19. dec 2015

@majonezka a ucinila si nejaku zmenu, co ti radili kocky? Bola si sa psychologickou?

timea7
19. dec 2015

@majonezka záleží tom, či sa zmenili tvoje reakcie na jej správanie, ak nie, ona nemá dôvod niečo meniť.

timea7
19. dec 2015

@libela je to veľmi náročné na psychiku, najmä ak máš tri deti. Ona si zrejme takto vynucuje tvoju pozornosť. Čiastočne ju chápem, deti sú tri, z toho jedno bábätko, ktoré si vyžaduje viac starostlivosti, ako ona, prvák, s ktorým sa treba učiť, ona sa zrejme cíti odsunutá. Záleží na tom, či bola taká vždy, alebo len v poslednom čase. Ako sa javí tam? Jej sa zrejme podarilo viac krát plačom dosiahnuť to, čo chcela, alebo aspoň upútať pozornosť rodiny na seba. Máš toho veľa, nenájde sa nikto na pomoc? Aspoň bábätko pokočíkovať. Bolo by fajn, keby si mohla aspoň raz týždenne ísť niekam len s ňou, vy dve. Do kina, na ihrisko, na zmrzlinu, plávať....Aby mala pocit, že teraz je najdôležitejšia ona. Samozrejme, že budeš musieť ísť raz za čas aj s prvákom a už je to časovo náročné. No ak s tým nezačneš niečo robiť, problém bude pretrvávať a ešte sa zhoršovať. Neviem, kedy reaguje plačom. Ak niečo chce a nemôže to dostať? Alebo len tak piští, aby na seba upútala. Alebo plače, ak od nej niečo chceš ty. Tu by som stanovila jasné pravidlá - môžeš si porevať, ale my nie sme povinní ťa počúvať, nech sa páči odchod do izby, kúpeľne...keď skončíš, môžeš prísť . A trvať na tom. Plačú bábätká, ktoré nevedia rozprávať, ty ak niečo potrebuješ, tak mi to vieš už povedať. Drž sa.

jumama
19. dec 2015

@majonezka @libela Skuste pomenovat pocity a vynutit si spoluucast deti na rieseni. Napriklad v obchode: Hm, ty sa teraz asi velmi nudis, ked musime nakupovat, vsak? Mozno by si sa radsej hrala na skryvacku, vsak? A mama sa ponahla a musi hladat vselico v regaloch. Pomozes mi nabuduce napisat listok do obchodu? Nechces mi pomahat vyberat to, co mame napisane na listku? Ja ti to precitam a budeme to spolu hladat. Prosim pomoz mi hladat, kde maju hrasok, kecup, chlieb... A pockajte chvilku, co vam dieta povie, moze byt pre neho nakupovanie hrou, ze mu je zvereny kus zodpovednosti, ze sa citi pri tom nakupovani potrebne. Ano, zbada vselico co ho zlaka, ale takto si ho postupne mozete ako pomocnika vychovat. V case vianocnom ist do obchodu spolu s dietatom je cista katastrofa to uznavam, lebo vsade este aj v potravinach nastavane regale s Mikulasmi, s cokoladami, s hrackami... Snazim sa nakupovat bez nasej malacky ak sa, da, radsej ta behnem, kym ju vyberiem zo skolky a pod., hoci inokedy to zvladneme, tieto vsetky mikulaske a vianocne nastrahy bez ujmy obist sa neda 🙂

majonezka
autor
20. dec 2015

@magic08 chodime uz 3/4 roka na terapiu hrou, no dcera ma celkovo problemove spravanie a teraz ma brata, uz ma 16 mesiacov a jeho prichod nezvladla vobec. Boli sme u neurologa, tam problem nie je, poslal nas k psychiatrovi a zrejme ho budem nutena fakt riesit.

Pocity uznavam, snazim sa dopredu sa dohodnut, komunikovat. Maleho nosim, kojim, tak sa snazim adekvatne takyto cas venovat aj jej, aby sa necitila ukratena, spime spolu, venujem sa detom na plne obratky, po nociach varim, periem, zehlim, len aby som mala na ne cas. Do skolky chodi iba na 4 hodiny, chcela som si ju nechat doma ale kedze je predskolacka tak psycholog neodporuca.

U nas je pred nami este dlha cesta ☹

libela
20. dec 2015

moja dcérka je celkom fajn, nemá až také výkyvy, len ak jej niečo nesadne tak plače. je to možno 5-8x denne, ale pre mňa je to veľa....nie je to dlhý plač, k súrodencom je dobrá, len ak jej niečo sadne na nos tak reve...

juja78
29. dec 2019

@zuzi0110 síce je to starý príspevok ale poprosím poslať do IP odkaz na stranku aby sa dieťa upokojilo, chápalo, počulo. Ďakujem vopred

mimka91
29. dec 2019

@zuzi0110 ahoj prosim ta poslala by si mi do IP link, kde si viem stiahnut knizku? My este len babo cakame, ale uz teraz by som sa chcela pripravit na jeho vychovu. Dakujem.

biela_sova
2. sep 2023

@janinah ahoj Janinah, a ako ate to potom riesili, z emala akoby separacnu uzkost od ocka? Nejako proaktivne? V ktorom veku to preslo? Na zaklade coho to psychologicka vyhodnotila?