Uprednostňovanie deti v škôlke

bubinko83
7. mar 2012

Ahojte chcem sa spytat či ste zažili uprednostnovanie deti v školke.Myslim napr. od sponzorov. Ide o to že nam dali dvd zo školky kde pri rozbalovani vianočnych darčekov bol jeden dar nie pre všetky deti ale pre jedno konkretne dieta .Bolo to tam viac krat zdoraznene od učitelky a zatym dodane že to je dar pre to konkretne dieta a ono rozhodne kto sa stym bude hrat. 😒 Prišlo mi to divne a neprofesionalne od školky.Mali mu to dat rodičia doma a nie nosit do školky.Aspon ja mam na to taky pohlad.

xenia555
8. mar 2012

@bubinko83 Nie, ani to nebola 5, ale trojky. A nie jedna. Ja som proste davala znamky podla vedomosti, nie podla prislusnosti k sponzorskym rodinam. A to bol pre riaditela problem. Dovtedy bola informatika na urovni vytvarnej vychovy. Nech daco poklikaju a vsetci maju jednotky, ti uplni flakaci dvojky.

chelonka
8. mar 2012

@bubinko83 ale vieš čo to sú total sprostí ludia, bo som to zažila presne na spolužiakovi ked som chodila na strednu bol total tupy a skočil aj výšku no a hadaj akým sposobom.
ale poznám aj ludí, čo su total bohatý ale svojim detom fakt nič nedaruju zadarmo, musia si to zaslužiť spravaním, vysledkami v škole ktoré samozrejme dosiahli sami svojou pracovitostou.

ale bohužial týchto prípadov je o dosť menej ako tých o ktorých sa tu bavíte a to je úplne zle, si predstav čo potom z takého človeka vyrastie, ked ma takýto štýl výchovy, si myslí že život je gombička a že holuby mu pečené padnu do huby z neba a myslia si že každý problem vyriešia s peniazmi.

minewka
8. mar 2012

@bubinko83 neviem, či si to tu písala a ja som to prehliadla - ako vieš, že ten darček kúpili decku rodičia a rodičia vyslovene chceli a žiadali od učiteliek, aby mu to pred celou škôlkou dali? A že rodičia vyslovene žiadali, aby učiteľka zdôraznila, že je to len pre neho?

Zvýhodňujú toto dieťa aj iným spôsobom? Ak áno ako?

A čo to vlastne bolo za hračku?

sisaha
8. mar 2012

@xenia555 mozno by to bolo iba jeden jediny raz, ale aj tak by som to urobila a teda riaditel by si nedal za klobuk aky len cirkus by som urobila na ministerstve a v mediach potom...asi by si rozmyslel ako so mnou nalozi..

dai
8. mar 2012

hm, podla mna robite z chrobaka slona... zakladatelka napisala ze deti si to ani nevsimli, nezabudla zdoraznit ze maleho nemaju ostatne deti radi - co podla mna vobec nie je k teme, ale asi to robi niekomu dobry pocit...

islo naozaj o take silne zvyhodnovanie, alebo len ostatni rodicia nasli nieco co sa im nepaci a maju spolocneho nepriatela? prepacte mi vsetky, ale pisat tu ze chlapceka si ucitelky mojkaju viac ako ine deti... ako, ktoru dospelu zenu a ste tu aj ucitelky tak vy viete - da sa prinutit zenu peniazmi mojkat si dieta viac ako ostatne? hlavne ak je zle, neposlusne, rozmaznane darcekmi ktore ine deti nedostavaju?

sorry, ale cely prispevok mi pride napisany taky v sk duchu - oni maju peniaze, tak su zly a ich maly detto...zakladatelka tu spomenula este jednu vec s ktorou je v skolke nespokojna a natu pomaly nikto nereaguje - ze deti su nechavane v triede same! preboha, toto je to co mna ako rodica zaujima, sponzorske dary, preferovanie etc. ... toto vsetko viem svojmu decku normalne vysvetlit, nezije v zlatej klietke, nehrajme sa tu nato ze tieto veci v nasej spolocnosti neexistuju - hodte prva kamenom ktora nedala uplatok lekarovi, ktora nechce aby boli ucitelky mile k jej dietatu, ci by ste aj preto nieco nespravili, hlavne ked viete ze vase dieta je v kolektive neoblubene...ale to ze moje 4-rocne decko je same tak to by ma teda ako rodica velmi zaujimalo a s tymto by som uz milionkrat bola nabehnuta u konkretnej ucitelky, riaditelky etc. ... toto je to co treba riesit a nie klebetit s ostatnymi rodicmi 😖

suhlasim s nazormi ze kazda z nas rada deti posle do cistej, vynovenej skolky, ktora vsetci vieme ze nemoze tak vyzerat z toho poddimenzovaneho rozpoctu... vtedy nam sponzory nevadia...ono sa to pravom vola sponzorstvo a nie charita, jasne ze ten clovek zato aj nieco ocakava [ iste, nemalo by sa to dotykat deti a vychovy - ked sa mi to ale nepaci tak to riesim - urcite nie tak ze o tom vypisujem na fore...
ak sa skolka zakladatelke nepaci, myslim ze ju nikto nenuti dieta si tam nechavat, vsetci mame predsa slobodu vyberu...
a tiez by ma zaujimalo co sa pyta minewka...

macamac
8. mar 2012

@dai naše deti majú čistú voňavú škôlku- z eurofondov 😉

prosím Vás- to ako vidíte tých sponzorov? zas nemajte veľké oči,že niekto pchá tisíce do škôlok, na prerábky a čo ja viem čo 😅 to by inak vyzerali.

škôlky sú pekné, čisté /aspoň v mojom okolí/ a všetky veľké práce okolo toho /prerábky, zateplenie, maľovanie, nový nábytok, vybavenosť,../ čudujte sa-boli hradené z rozpočtu a eurofondov.
takže len toľko k "obrovským sponzorom"

a zakladateľka už písala, že si to vyžiadali rodičia toho dieťaťa a aj mu ten darček kúpili.

opakujem-nehnevajte sa,ale ja zas môžem napísať- netvárte sa, že vám by to nevadilo, keby takto okato niekto /a práve na Vianoce, "lásky a pokoja čas" / takto "vydelil" vaše dieťa
je normálne,že táto situácia sa nepáči rodičom, z ľudského hľadiska a vôbec nemusí ísť u každého automaticky o závisť

dai
8. mar 2012

@macamac tsk co ja viem tak vaecsina statnych ba skolok je renovovana zo sponzorskych darov - nemam velke oci, mne blizkemu cloveku chodi dcera do skolky- sponzorsky dar tohto znameho bol vo vyske niekolko tisic eur - nemyslim si ze je to mala suma - on nastastie zato nic necaka, chcel len aby mala chodila do peknej skolky a preto financoval zateplenie a aj omietky na skolke... takych sponzorov ma tato skolka viac, nie je zdaleka jediny...
eurofondy tiez nie su taka zlata bana - mozno by sa mohla nejaka ucitelka vyjadrit...
nenapisala som ze konanie danej ucitelky schvalujem - len ze sa place na nespravnom hrobe a podla mna aj nespravnym sposobom - neviem co ma s konanim ucitelky spolocny fakt ze chlapcek nie je oblubeny a ze si ho mojkaju ucitelky za peniaze - toto mi uz trosku zavist pripomina... 😔

macamac
8. mar 2012

@dai ja som učiteľka- vyjadrila som sa 😉
a to som si nejak nezapamätala-že písala o chlapčekovi ako neobľúbenom 😔
to už potom vidím-buď doma naozaj rodičia pred deťmi niečo naňho hovoria /asi nie pozitívne/, čo je teda tiež veľký prešľap vo výchove, alebo ho fakt učiteľky nejak zvýhodňujú-a deti to vnímajú
inak-všelijakí sme,tak ako aj učiteľky-a možno niektoré sa dokážu takto "zaliečať" deťom,prípadne-možno sú jemne upozornené od vedenia. ako-nechce sa mi tomu veriť,žeby až taká neprofesionalita bola-ale kuk môj dnešný prvý príspevok na prvej strane-sama som bola "obeť" takejto situácie

dai
8. mar 2012

@macamac precitala som si 😉
no, ja mam malu v sukromnej skolke, tam fakt nikoho nezaujima kolko koruniek ma mama alebo tata 🙂 a ucitelky su tam genialne... preto sme si tuto skolku vybrali - vybavou a aj materialovo existuju urcite krajsie ( napr. aj ta statna toho mojho znameho🙂 ) ja prave tym ze poznam tieto ucitelky si neviem predstavit taku okatu neprofesionalitu... proste tomu neverim ze niekto by dokazal prejavovat lasku niekomu len zato ze tato sponzoruje...( ako su take zeny, aj muzi 🙂 ale nepredpokladam zeby isli robit ucitelky...) proste ked som citala tieto prispevky, ako je chlapec neoblubeny, ako si ho viac mojkaju lebo otec sponzoruje a pod. ... tuto som zial zacala pocitovat akusi nedoveru k objektivite zakladatelky... nepomozem si 😒 ( moju dceru si napr. tiez ucitelky viac mojkaju ako ine deti, a pritom je mala oblubena medzi detmi, je to ale take mojkatko, ona povie ludom ktorych lubi ze ich lubi, chce sa objimat, mojkat etc. ..a myslim ze aj ucitelkam to robi radost ked im niekto takto otvorene prejavuje svoje city )

xenia555
8. mar 2012

Hm, tak u nas asi sponzori davaju v dost inej vyske. A prerabky su len z eurofondov apod. SPonzorske idu viac-menej na veci ako hracky, vylety... A co sa tyka toho preferovania, nase decka sa s tym zoci-voci este nestretli. Je tu jedna skolka, kde chodia hlavne prominentne deti, aj "vstupne" je tam dost drahe. Ale aj tam je pristup uciteliek vcelku normalny.
A k tomu by som nieco povedala:
"hodte prva kamenom ktora nedala uplatok lekarovi, ktora nechce aby boli ucitelky mile k jej dietatu, ci by ste aj preto nieco nespravili, hlavne ked viete ze vase dieta je v kolektive neoblubene"
Ja som dosial nedala ziaden uplatok lekarovi a to sa za nimi dost nabeham, jeden syn je totiz ZTP a s druhym boli velke komplikacie okolo tehu a porodu..
Chcela by som, aby boli mile, ale nezaplatila by som za to. Nasla by som ucitelku, ktora je mila, lebo taka je ku kazdemu dietatu alebo aspon k vacsine deti. A ak by bolo moje dieta v kolektive vyslovene neoblubene, tak by som riesila pricinu. To nebyva len tak. Moje deti nemavaju vela detskych kamaratov, ale vzdy im hovorim, ze par staci, ak sa s nimi radi zahraju. A co mozem posudit, kedze casto chodim do skoly za synom, tak vacsina spoluziakov ich berie neutralne a maju par kamosov. To je myslim v poriadku, oni nie su take nejake silne vodcovske osobnosti.

macamac
8. mar 2012

@dai myslím,že si dala na svoj inštinkt a ten nezvykne klamať 🙂
ak si mala dôveru v učiteľky-jasné,že uprednostníš to, ako vybavenosť škôlky. o tom som aj písala. a myslím si,že žiadna škôlka nie je nejak v dezolátnom stave. je mi jasné,že sú rozdiely v materiálnom vybavení a prostredí,ale zas nie až nejak priepastne 😉
a mojkovia-také prítulné detičky sú obľúbené. je to milé. a zas-nie každé dieťa má potrebu mojkania /či už doma,alebo v škôlke. niektoré sa dá pomojkať len domácimi 😉 / a ešte ak vie vyjadriť svoje city-jasné,že to poteší.
🙂

dai
8. mar 2012

@macamac jasne ze deticky su rozne , niektorym staci 1 kamarat a su zahojene - ja som napr. bola taka 😀 mojich priatelov by som spocitala na prstoch jednej ruky a nikdy mi viac nechybalo - staci ze tyto su naozajstni 😉 a nemozem napisat zeby som bola neoblubena, len ti ostatni ludia ma nezaujimali 😎 ani ucitelky 🙂
moja dcera je zas ten typ co sa kamarati s kazdym - asi ako ty pises, zato ze je taka srdecna...
ako , viem si este predstavit ze ak je ten chlapcek naozaj taky moc neoblubeny tak by mi ho mohlo byt luto - ak su deti k nemu teda zle, tak preto by som si ho mozno mojkala - ale proste by som to nedavala do suvislosti so sponzorstvom - to by ta ucitelka musela byt ina hyena aby to robila kvoli tomu... 😔

macamac
8. mar 2012

@dai aj môj malý je taký-vystačí si sám 😀 ale má kamošov. len nejak-nepotrebuje ich denne,on je fakt taký viac samotársky, i keď tu má takého suseda,čo sú denne v kontakte-osobne, cez FB-alebo si vykrikujú z okna 😀 😀 😀
zato malá je všade-aj kde netreba 😀

a už som mimo tému 😉

bubinko83
autor
9. mar 2012

@macamac @dai nechapem čo tu hovorite o zavisti,neviem ako ostatny rodičia ale my sme to tak vobec nevnimali. Ide mi o princip nie o peniaze. Aj ked pohladom na to video je to riadne trapne a napr. MM sa velmi nahneval a urazil prečo nam o tom školka nepovedala a mohol každy priniest nejaky dar. Tam ide o to že tie deti ostatne vyzeraju ako keby neposluchali ,rozumiete? A deti nemaju chlapca radi lebo on da pocitit ktore hračky nakupil jeho ocko a presne ako ste pisali deti niesu hlupe. Ja niesom typ aby som maleho štvala proti tomu chlacovi preboha! Ani nemam prečo ved ten maly nemože za to vyrasta v takej rodine a jeho mamička každym razom ked pride pre neho tam hodinu kavičkuje s učitelkou.Mne je to jedno ide tam o ten princip a pri tom stromčeku ako keby mate 2 deti a jednemu date dar lebo posluchalo a druhemu poviete že uhni lebo ja natačam a tebe nič ježiško nedoniesol. Ako to vyzera?

bubinko83
autor
9. mar 2012

@minewka neviem či dieta zvyhodnuju aj inak niesom cely den v školke a mne osobne to je aj jedno,pre mna za mna nech ho aj prebaluju ,ale nech nerobia rozdiely medzi detmi. A bola to tušim taka draha pre autička.

buffinko
9. mar 2012

myslím, že si stačí na chvíľu odmyslieť, že chlapček je syn sponzora - proste jedno náhodne vybrané dieťa, ktoré pod stromček v škôlke dostalo darček "lebo poslúchalo"...a ostatné nie. myslím, že takto to vnímajú deti, im je sponzoring ukradnutý. a to sa snaží podľa mňa aj zakladateľka vysvetliť a nie že jeden "zazobaný" chlapček dostal... pritom naozaj možno stačilo povedať rodičom, aby každý niečo doniesol pre svoje dieťa pod stromček. no kto by nedoniesol? jednoznačne nezvládnutá situácia zo strany učiteliek. mne by to vadilo a určite by som sa k téme vrátila pri najbližšom rodičovskom a žiadala vysvetlenie.

ak niekto chce byť uvedený ako sponzor škôlky, prečo nie. zakladateľka písala, že sú spomínaní na každom rodičovskom, čo myslím, je práve úplne vhodná forma ako vyjadriť aj verejne poďakovanie, že škôlke dali/dávajú dary. ale toto, čo predviedli dané učiteľky bol skutočne nešťastný nápad.

a ešte k tomu, že nežijeme vo vzduchovej bubline - nuž rada by som teda počula, ako mám vysvetliť svojmu dieťaťu, že niekto dostal "lebo poslúchal" a ona nie? ako konkrétny návrh by ma zaujímal...

dai
9. mar 2012

@buffinko preboha, tak mu to nebudem vysvetlovat tak ze niekto dostal lebo posluchal - ved to nie je pravda... okrem toho bubinko viackrat zopakovala ze hracka bola nezaujimava pre vsetky detii a deti si to vobec nevsimli...
bubinko je chore ak deti vedia ktore hracky su sponzorske, to potom nieco smrdi v state danskom... ako sory, ale hracky stojja par drobnych a ak ich uz dam do skolky tak predsa pre vsetky deti - ak sa to tam deje takto vo velkom tak to treba stopnut - nechapem naco chcete cakat na nejake rodicovske, teda ja neviem, my mame v skolke len individualne rozhovory o detoch a potom stretnutia s riaditelkou - nejake kolo otazok a odpovedi, rodicovske v pravom zmysle nie... mne ked sa nieco nepaci tak sa o tom zvyknem hned na dalsi den porozpravat s kompetentnymi osobami - milo, ale asertivne... nie to rozoberat na nete 😖

bubinko83
autor
9. mar 2012

@dai čo viem jedna mamička to riešila s riaditelkou a ta jej uznala že to bolo neprofesionalne a nemalo sa to stat
ale nemyslim si že by sa niečo zmenilo ,snad len nebudu tie deti viac kamerovat.Osobne si myslim že sa taketo veci bežne deju v školkach ale nikto o tom nevie tym padom sa to nerieši.Ak by sme niečo postrehli niečo do buducnosti ,určite to nebudeme riešit na nete a pojdeme si to vydiskutovat .Ja som len bola zvedava na nazor mamičiek z takeho ineho uhla pohladu,lebo predsa len ja možem byt nejaka precitlivela kedže som tam mala vlastne dieta.

buffinko
9. mar 2012

@dai - ale tak to uviedla zakladateľka, na strane 3 - že na zázname učiteľka povedala,, citujem: "Ešte tam bolo dodane : Tebe doniesol Ježiško darček lebo si posluchal!" áno, tak hračka deti nezaujala, možno preto, že im bolo povedané, že nie je pre nich...
moja do škôlky nechodí, preto neviem, či sú aj individuálne pohovory 🙂 ako ok, aj individuálne sa dá s učiteľkami, ale zas možno predebatovať to aj s ostatnými rodičmi....

bubinko83
autor
9. mar 2012

@buffinko @dai viete ale aky byvaju ludia su typy ludi ktorych odbiju pri stažnosti 2 vetami alebo sa nestažuju vobec a pritom maju niečo na srdci (to je moj pripad) a potom su ludia ako moj muž že ten je ticho ale už ked niekde naleti tak so slušnostou to nema nič spoločne lebo vždy narobi humbuk ked je vytočeny. A na našho syna je velmi citlivy (myslim že každy rodič) Ja som si vždy myslela že ked pridem niekde slušne že to zaberie bohužial sa mi vela krat potvrdilo že to tak nieje.

dai
9. mar 2012

@bubinko83 tu stranku 3 som nepostrehla - treba si o tom s dietatkom pohovorit ak to naozaj ta ucitelka tak povedala - a tej ucitelky sa priamo spytat - postrehla som toto na videu - mozte mi to vysvetlit? posluchalo moje dieta menej? ci co to ma znamenat...
no ved to bubinko, to je ta nasa povaha slovenska - ze bud potichucky milunko a nechat sa odbit jednou vetou, alebo potom nadavat vo velkom a pritom nic nevyriesit ☹ preto som ti napisala - slusne a asertivne - jednoducho nenechat sa odbit jednou vetou a zdoraznit ze si take nieco nezelam v buducnosti vidiet ci pocut od svojho dietata ze sa take nieco deje... lebo ak ano, tak to budem riesit na inych miestach... usmievat sa pritom, hovorit to mio ale dorazne - takto som sa naucila riesit ja - fakt je e az v praci ma to naucili, inak som bola taka ako ty pises, milunka a nechavajuca sa odbit...

macamac
9. mar 2012

@bubinko83 ale si ma nepochopila-ja práveže som písala,že prečo si niekto myslí,že zákonite tí druhí závidia? a písala som to isté,čo ty-že mohli dať vedieť všetkým rodičom a tí mohli kúpiť darček každý svojmu dieťaťu. neviem-ako si pochopila,čo píšem,ale myslela som to takto. ja ti plne rozumiem 😉

a to čo popisuješ teraz- to je priam nechutné a absolútne profesionálne zlyhanie.
určite by som to riešila s riaditeľkou-ak nepochodíš, so zriaďovateľom a ak ani tam-tak rovno ministerstvo školstva.

bubinko83
autor
9. mar 2012

@macamac
@dai ak zbadame alebo sa nam potvrdi že tan chlapec je nejakym sposobom uprednostnovany stym že si to možu deti zle vyložit tak určite to budeme riešit. Zatial to nechame tak ,malý to nejak nepostrehol pri tom stromčeku.Bohužial dnes peniaze hýbu svetom ,ale davat to pocitovat už detom v takomto veku ,velmi smutne a uprimne mam sto chuti sa tej učitelky opytat len jedno. Nech si to pozrie to dvd ako divak a potom sa jej opytam či sa jej to pačilo??? Ak by povedala že je to v poriadku tak by klamala. Ja si svoje dieta vychovam tak aby si vedelo važit aj peniaze ale aj to aby vedelo že su v živote aj ovela doležitejšie veci.

sharmana
11. mar 2012

@bubinko83 a to je ktorá škôlka prosím ťa? ved to napíš, nech sa tá riaditeľka riadne zahanbí... fuj, takéto trápne rozdiely medzi deťmi robiť.. ja by som im to teda vytmavila... ak je to štátna škôlka, tak aj ked má sponzora, tak si toto riaditelka nesmie dovolovať, je to zamestnankyna štátu a má sa riadiť určitými pravidlami, morálkou a hlavne základným pravidlom a to je rovnosť medzi všetkými deťmi bez ohĺadu na majetkové pomery!!!!! a že jej to vôbec v tej hlave aj tým učiteľkám netrklo, že rozbalovať darček pre jedno dieťa a ešte deťom pripomenúť, že to je len pre to jedno dieťa... a tí rodičia sú riadni dementi tiež... ale hlavne je toto chyba tej riaditeľky učiteliek!!!
mne je už na grc z týchto pomerov na SK, štátne škôlky pomaly nemožné tam dieťa dostať, riaditeľky a učitelky si len vymýšlajú problémy, aby sa vám tam dieťa nedostalo... alebo vás asi nútia stat sa takto sponzormi... na budúci rok budem aj ja prihlasovať dieťa do škôlky, tak som zvedavá čo bude... a tento štát by už mal niečo robiť v tejto veci, ak nie je dostatok št. škôlok, tak nech štát prepláca súkromné, aj tak to vyjde lacnejšie, pretože sa nemusí štát starať o budovy, personál, jedlo, odvody, opravy, energie, hračky... a je to aj tak s príspevkom rodičov!!! a je to hlavne pomoc pre pracujucich rodičov, ktorí aj niečo pre tento štát prinesú!! a bude tým pádom aj viac detí...