V ktorej škôlke varia vegetariánsku stravu?

lucia123
30. dec 2007

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci sa tu najdu rodicia, ktory taktiez nekonzumuju hovadzie, bravcove, kralicie, telacie, a pod. maso, uz niekolko rokov?

Zaujimaju ma akekolvek Vase skusenosti a zazitky, co sa tyka skolky a dalsieho samostatneho stravovania dietata, ci sa da najst sukromna skolka, kde si stravu pre dieta mozem vybrat v Bratislave, Senci, Pezinku a blizkom okoli. Neviem si totiz predstavit, ze by nasu malu krmili masom.

Som zaryta vegetarianka (6 rokov) nejem maso, teda okrem ryb a darov mora, v tehotenstve ma dost vytacali lekari, ale nedala som sa a dieta i ja sme absolutne zdrave, a 6 rokov nepoznam co je to chripka a podobne ochorenia. Teraz na 100 % kojim, (mala bude mat 5 mesiacov) a vsetko je v absolutnej pohode.

Prosim ludi, ktory nezdielaju tento nazor, aby svoju energiu na pisanie pripadne "poucanie" vyuzili inde. 😵

trixi
30. dec 2007

Zaryta vegetarianka??? Vegetarian je clovek ktory neje ziadne maso. Ak jes ryby a dary mora, tak nie si vegetarianka.

lalitagopi
30. dec 2007

Ahoj, Lucia, držím palce, no uprimne povediac nie som si istá, či niečo také tu existuje. aspon zatial.
mám dve kamarátky čo maju deti, tiež vegetariánky, jedna si nosí malú naobed domov, druhá svojmu synovi ráno vždy zabalí aj obed, a učitelky mu to potom dajú.
My tiež zvieratká už dlho nepapáme, a sme živí a zdraví!
😉

vroni
30. dec 2007

lucka, v Petrzalke bola jedna vegetarianska skolka, mari sa mi, ze kdesi na gessayovej (to fakt neviem presne), to by mal vediet "niekto", kto ma pod palcom skolky (mam na mysli nejaky urad 🙂 )

kacka79
30. dec 2007

Ahojky, já sama jím maso velmi vyjímečně - cca 1 měsíčně, jinak jím taky jenom ryby... ale od porodu jsem anemická, musím brát železo a teď jsme byli v půl roce s Filipem na krvi a je taky anemickej.. Mudr nám řekla, že kromě kapek musí jíst už příkrmy z masem - jinak to bude čím dál horší - a že i mě by doporučovala jíst víc masa.. Já ale maso nejím protože mi nechutná, ne z přesvědčení a to je asi rozdíl. Ale pro mě je Filip nejdůležitější a nezlob se na mě, ale nesouhlasím s tím aby dítě bylo vegetarián.

kacka79
30. dec 2007

Ještě já - vegetariánské školky určitě jsou - v Praze znám jednu, ale je soukromá a stojí kolem 10 tis měsíčně... což je celkem dost

angua27
30. dec 2007

ahoj lucia, viem, že si žiadala na konci Tvojho príspevku, aby ľudia ako ja nereagovali, ale nedá mi to. rada by som vedela, ako sa stravuješ, pretože pokiaľ vieš, čím je treba nahradiť mäso, aby telo a organizmus boli ok, tak je to v pohode. ale z mojich skúseností, veľa ľudí, ktorý prestali jesť mäso nevedia čo musia svojmu telu dať, aby fungovalo tak ako má. ja sama vegetariánka nie som, mäso mám veľmi rada a neviem si predstaviť život bez neho. 😉 ale doma vegetariána mám. môj drahý je už dva roky vegetariánom a už pred tým mäso jedával veľmi málo. akonáhle sa rozhodol pre tento spôsob stravovania, začal si zháňať informácie, čím je to treba nahradiť. konzultoval s mnohými, hľadal a prečítal veľa informácií.
rozoberali sme aj stravovanie nášho syna. momentálen varíme väčšinou bezmäsito, ale keď dostanem chuť, tak si ja pre seba mäso spravím. Mateja do vegetariánstva nútiť určite nebudeme, myslím, že mäso pre rastúce dieťa je dôležité. ale keď si bude chcieť dať s tatom sójový rezníka a nie mäsitý, tak mu ho na ten tanier dám. to, že sa stal drahý vegetariánom mňa priviedlo k zdravšiemu spôsobu života, takže pozitíva to má. ale zdravie dieťaťa by som do "hry" nedávala.
prepáč, ale nedalo mi nereagovať. je mi jasné, že si spravíš podľa seba. a ešte odpoveď na Tvoju otázku, vegetariánsku škôlku nepoznám, ale myslím, že všade sa dá dohodnúť, aby Tvojej dcéri dávali jesť iba to, čo jej donesieš. držím palce, aby ste boli obidve ok.
p.s. človek, ktorý je ryby sa nenazíva vegetariánom. 😉

listicka77
30. dec 2007

Lucia: Netuším, jaké jsou poměry na Slovensku, ale v Čechách se z hygienických důvodů vlastní jídlo do školek nosit nesmí. Dá se to vybojovat jen v případě, že dítě má nějaké vážné zdravotní důvody (celiakie, alergie na mléčnou bílkovinu atd.). Poohlédla bych se po nějaké "alternativní" školce, myslím, že bezmasou stravu vaří ve waldorfských školkách, snad v Blavě nějakou máte.
Tenhle problém budu za pár let řešit taky...

zuzda
30. dec 2007

tak já jen přidám svou zkušenost ohledně vegetariánství: nejedla jsem maso 4 roky do 21 let, pak asi 5 let jen kuřecí a ryby, ted jím všecha maso, kojím a oba jsme nadmíru spokojení...myslím, že dospělý člověk si může vybírat, u dítěte bych si to asi ještě rozmyslela
ke školce: myslím, že je to opravdu velká komplikace, život není jen o jídle, ale o radosti a pohodě, vím, co říkám, na gymnáziu jsem chodila na obědy domů a chybělo mi to popovídání u oběda, až jsem se dost vyloučila z kolektivu a tahle vyloučenost není nicmoc a to mi už bylo 17 a nemuselo mi to tak moc vadit

danu
30. dec 2007

lucia123 neda mi tiez nezareagovat. To ze ty si vegetarianka je v poriadku a je to tvoja vec, ale viest dieta k tomu aby bolo vegetarianom ked maso potrebuje pre svoj rast a vyvin je podla mna nie moc zodpovedne, nech sa rozhodne v zivote samo ci bude jest maso ci nie.

SKOLKA nech sa paci tu si mozes vybrat co tvoje dieta bude jest skus pozriet
http://www.ponny.sk/index.php?jz=cz

ria80
30. dec 2007

Taky jsem vetarian,v tehu jsem si dala obcas rybu,ale ted zaclo telo odmitat i to,tak jsem uplnej.Malou k tomu urcite nebudu nejak nutit,at si pak vybere sama,ale presto bych ji pak radsi dala do skolky,kde se bude jist trochu alternativne,rozhodne ne maso kazdy den,spis taky vetariansky.Myslim,ze tomuto nazoru nemuzete nic vytknout.
S Lucii123 musim souhlasit,myslim,ze maso se da nahradit,i u deti.Ale u nas asi bude bezlepkova dieta,a kdybych ji jeste nedala ani maso,tak uz bych mela strach,ze ji fakt bude neco chybet.Ono u deti neni tolik moznosti na vyber.Ale kdyz dite neji jen maso a ostatni ano,tak jsem pro.
Ja zas budu shanet nejakou skolku v Brne,tak kdybyste o nejake vedeli,piste. 🙂

listicka77
31. dec 2007

Tak vegetariánství jako plně vhodné pro děti schvaluje nejen Světová zdravotnická organizace (WHO), ale dokonce už i Česká pediatrická společnost! Takže takové ty názory, milé dámy, že maso dítě nutně potřebuje pro svůj růst, jsou dneska dávno překonané.
Nesnáším, jak každý rejpe do vegetariánů. To je natolik vážné rozhodnutí, že to lidi obvykle mají hodně promyšlené a o stravě hodně přemýšlejí. Takže vegetariánské dítě se pak obvykle stravuje mnohem zdravěji než dítě "průměrné". Protože ten "průměr" často vychází z toho, že je zdravé jíst "všechno" a do toho "všeho" se pak vejde taky megatuna sladkostí, brambůrků, limonád včetně coly...
Já vege jsem, ale dítě do toho nutit nebudu, protože manžel maso jí. Takže by mi nevadilo, kdyby dítě ve školce občas maso dostalo. Jenže "normální" školková strava je maso 4x týdně (nejlépe flákota s omáčkou), 1x týdně besmasé (nejčastěji sladké nebo nějaká taková hrůza jako knedlíky s vajíčkem). A to teda fakt nechci.
Jo a pak je taky moc prima argument, že my jsme školkovou stravu taky přežili a jsme zdraví. Teda opravdu nemám pocit, že bychom jako populace byli zdraví. Jen jsme si zvykli, že spousta nemocí a zdravotních problémů je "normální". A já si teda myslím, že zdravotní stav setsakra souvisí se stravou!

Rio s tou bezlepkou to máš fakt blbý... to už by tomu dítěti toho fakt moc nezbývalo. Držím palce.

dominica
31. dec 2007

tiež som počula, že deti vegetariánov sú zdravšie, ako tie, čo sa stravujú "normálne", ja nie som vegetariánka, ani nikto z rodiny a okolia, ale myslím si, že to je každého osobná vec a vôbec sa tým nezaoberám a nezaťažujem.
Takže nech si robí každý tak, ako uzná za vhodné!

lucia123
autor
31. dec 2007

listicka77, Dakujem za optimizmus! Aspon nieco prijemne si clovek precita. Hmm bude to tazke, ale zvladneme. Samozrejme, ze zdravotny stav SUVISI S JEDLOM!!! ved preco by som sa tak rozhodla? 🙂

Dufam, ze sa pridaju aj viacere maminky, aby som nebola zase skoro "jedina". Jasne, ze vsetci do nas vrtaju, uz som si na to zvykla, je to smutne a tak trochu neprijemne 😒 ja tiez neodsudzujem, ze fuuuuj bravcove 😀

A to viete, ze by som svojmu dietatu dala LEN TO NAJLEPSIE!

kay
31. dec 2007

ahoj, já byla cca 5 let vegetariánka. (myslím vegetariánka bez jakéhokoliv masa - je pravda, že existují různé typy vegetariánů a pro ty, kteří jí jen ryby by se určitě nějaké označení taky našlo 🙂) Teď už maso jím. Všechno. Samozřejmě jsem také přemýšlela nad tím, kdybych měla děti, jestli by měly nebo musely být vegetariány, ale sama se přikláním k názoru, že je to spíše osobní přesvědčení a jako takové do něj nelze nikoho nutit. A už vůbec ne dítě. Každý má mít právo výběru.

lucia123
autor
31. dec 2007

Danu, tak diky moc za tip na skolku, ozaj velmi dobre, aj co sa tyka jedalnicka, tak nejako som si to veru predstavovala 🙂 no super, tak mame sancu, s malymi zmenami (par jedal) inac perfektna strava a skolka na urovni. Tesim sa!!!
Aj Tebe domonica dakujem, tak nie sme sami ufff.

Inak vsetkym (aj tym proti nam rybo a bylinozravcom 🙂 ) Stastny novy rok a vela zdravia!

listicka77
31. dec 2007

Luci, můžeš taky chodit do diskuze Děti a makrobiotika v sekci Recepty. To nevadí, že nejsi makrobiotička. Však ty, co tam chodí, taky některé nejsou striktní. Ale je to inspirativní pro lidi, co se stravují jinak než většina.

lucia123
autor
31. dec 2007

kay
Ano, kazdy ma pravo vyberu, ale dieta musis v prvom rade usmernit. Ked bude mat svoj rozum a bude to chciet, tak nech sa paci, ale to je este dalekoooo... 😉

lalitagopi
2. jan 2008

hmmm...stačí si len položiť otázku, že ak niekto tvrdí, že v mase je tolko vela "dôležitých vecí" pre život, tak odkial sa tie "dôležité veci" do masa dostali ????
ja osobne poznám dosť vela žien, ktoré sú sami veg., ich dieťa nikdy maso nejadlo, dieťa ich dietata nikdy maso nejedlo.je to len otázka pochopenia, pre niektorých to je úplne prirodzené a normálne, že mrtvolky zvierat nie potrava pre ludí. Sorry 🤐

kacka79
2. jan 2008

lucia já jsem Tě v žádném případě nechtěla kritizovat, je to samozřejmě každého rozhodnutí!! Jen jsem psala svůj názor na věc, i když jsi psala že o to nestojíš ☹ promiň, teď je mi to líto..každý má právo vychovávat své dítě podle svých zásad.. ještě jednou promiň

terezkaaa
3. jan 2008

kacka79,já myslím, že od toho je to diskuze, aby každý vyjádřil svůj názor,ten tvůj navíc nikoho neurážel ani nepohoršoval, tak se nemáš za co omlouvat 😉 Já mám naštěstí doktorku, která má názor, že maso dětem jednoznačně ano-nejpřirozenější způsob, jak do sebe tělo dostane důležité látky a v tom jsem s ní zajedno-taky jsem zdravotník.S tím tvým příspěvkem maximálně souhlasím 😉

emogeon
4. jan 2008

ahoj lucia123, bohuzial s tou skolkou ti neporadim lebo sa este o to nezaujimam ale viem ze sa da v skolke dohodnut za priplatok ze tvoje dieta bude dostavat nemasitu stravu aj ked si to vazne neviem predstavit
pretoze by sa v skolke moc nenamahali a varili vzdy to iste ☹

ja som tiez vegetarianka uz 3 roky a predpokladam ze kto sa tak rozhodne vie presne preco to robi a precita si potrebnu literaturu...

poznam par deti ktorych rodicia nejedia maso a mozem potvrdit ze su zdravsie...
mojmu svagrovi vegetarianstvo zachranilo zivot ,vyliecil sa z leukemie..

mangal
4. jan 2008

ahoj jsme taky vegetariáni a vše v pořádku, pár odkazů:
www.happychild.cz
z doktorů není proti třeba známý MUDr. Gregora, který píše i knihy o stravování a tak
www.csvv.cz - klub naše dítě vegetarián klub@csvv.cz
z knih třeba Matka a dítě od MUDr. Karin Pirc nakl. Ecce vita

usiko
16. apr 2010

Ale ved clovek ktory je ryby a plody mora nie je vegetarian, tak nechapem, aka zaryta vegetarianka.....takyto clovek je normalne vsezravy clovek ktory neje urcite druhy masa, a nie vegetarian.....prosim o trochu ucty voci vegetarianom...

gabika_83
16. apr 2010

Ja som vegetarianka odkedy sa pamatam. Niezeby ma k tomu viedli, v nasej rodine vsetci jedia " normalne" (oni to tak nazyvaju 😀 ), ale sama od seba som zacala asi ako dvoj- trojrocna odmietat akekolvek maso. Som stale tu, zijem a citim sa super. Ale ked si spomeniem na detstvo, tak som to mala fakt tazke, v skolke ma tie komunisticke ucky nutili jest maso, ja som pravdaze nechcela a oni ma nechali aj 3 hodiny sediet nad tanierom kym ostatne deticky sa hrali, v skole to uz bolo lepsie bo mamina bola riaditelkou SJ a tak som mala u kucharok vybavene, ze mi davali len ciste zemiaky, ryzu, samotny knedlik atd., o nicom vyber ale aspon ma nikto nenutil do toho masa. Odkedy si pamatam, ked som bola v nejakom tabore, vsetci na mna hladeli ako na mimozemstana ze co nejem maso. Aj v triede som to musela vzdy vsetkym vysvetlovat, neznasala som otazku: A preco nejes maso? 😒 A co som sa napocuvala zo vsetkych stran, ze budem mat v puberte hrozne zdravotne problemy. Ked sa to nesplnilo, zacali ma strasit ze urcite nebudem moct v buducnosti otehotniet. Ked som v pohode otehotnela, zase reci tyou: babatko nebude zdrave. Maly je uzasne, silne, zdrave babo. Alebo ze moje mlieko je slabe kedze nejem maso. Kojim uz piaty mesiac. Neznasam ked vkuse niekto riesi moje vegetarianstvo.
Ja maleho k tomu nebudem cielene viest, chcem aby ochutnal vsetko a sam si vybral ako sa chce stravovat. Ale az raz pojde do skolky, tiez by som chcela nejaku, kde nevaria len dookola maso a kde bezmasita strava raz do tyzdna sa nerovna dukatovym buchtickam 😀 Dufam Luci, ze sa ti podari najst nejaku taku kde budu respektovat stravovanie tvojho dietatka, lebo z vlastnej skusenosti viem, ze to nie je sranda.

kocicinka
17. apr 2010

Já tedy nejsem vegeteriánka, semtam si maso dám( cca jednou za měsíc). Taky slýchám kolem dokola, jaký budu mít problémy, málo mlíka/ slabý mlíko, vypadaný zuby, vypadaný vlasy,a tak dále a tak podobně. Slýchám to hlavně od mojí mámy a starší generace. Taky se nic z toho nenaplnilo, kojím jak o život už 10.- tý měsíc, narozdíl od spousty jiných, masožravých maminek. Vlasů mám na rozdávání a jsem zdravá, stejně jaké mé dítě, které taky zatím nejí maso. Plánuji mu ho dát tak v roce a půl a jednou, dvakrát týdně. Školku neplánujem, ale ve škole to bude asi problém, protože všude se vaří maso 5x týdně, což je šílený a absolutně se s tím neztotožňuju.

kinsi
18. aug 2010

Ja som vegetarianka cca 14 rokov, cele tehotenstvo som maso nejedla, mala sa narodila v 40+4, 3500gr., teraz v 6t. má 5740gr. a 60cm - dnes sme boli u doktorky.Samozrejme je kojená(slabým mliekom od vegetariánky 😉 ). Zdravím všetky vegetariánske mamičky! Nenechajte sa ovplyvniť "dobrými radami" o nutnosti jesť maso - sledujte reálne dáta o výsledkoch štúdií vegetariánskych detí a doverujte si.

sabiatko
24. aug 2010

kamoska tiez zhanala skolku, kde by varili aj bezmasite jedla v okoli bratislavy, ale nepochodila, tak si malu nechava doma. sama je na materskej s druhym babom, ale co bude, ked budu starsie, to neviem.
ja som bola vegetarianka 5 rokov, ale v tehotenstve mi dosli "tehotenske chute" a obcas som dake maso zjedla. chcela by som adamka viest k vegetarianstvu, lebo som presvedcena, ze je ovela zdravsie, nez jedenie masa, na ktore traviaci trakt cloveka ani nie je usposobeny. v mase nie je nic nepostradatelne, co sa nenajde v rastlinnej strave. a prave plno zeleza je v cvikle, listovej zelenine,... poznam rodinu - manzel, manzelka, 1 syn, 2 dcery, uz cez 20 rokov, vzivote nejedli maso, len rastlinnu stravu a su uplne zdravi.
este na zaver, plody mora by som nedoporucovala, staci sa pozriet na to, cim sa tie organizmy zivia, su to v podstate filtre odpadu. ked tak sem - tam daku tu rybu.

kinsi
7. jan 2011

@gabika_83 Ako sa Vám darí? Dávaš malému soju, prípadne tofu?Od akého veku? My sa už pomaly tiež chystáme na príkrmy, malá, zatiaľ len na MM, neskutočne rastie - teraz má v 6m. už 9,25kg a 71,5cm.

kinsi
7. jan 2011

@lucia123 Vidím, že tému si zakladala v 2007, chcem sa opýtať ako sa Ti darilo a darí malú vychovávať. Od akého veku ste dali (ak ste dali) sóju a sójové výrobky?

adriana7
7. jan 2011

@kinsi , veď poď k nám do sekcie recepty, téma vegetariánske dieťa - ktoré tiež zakladala lucia123 😉