V škôlke neje, nepije, nespí. Ako to zmeniť?

ziza
19. máj 2009

Ahojte maminky,

chcem poradit. Mam 3 rocneho chlapceka. Prvy den nastupu v skolke bol uplne v podhode, zacali sme postupne na 2 hodiny, na 3 .... jeden den mu bolo dlhsie, velmi plakal a odvtedy vravi, ze tam nechce chodit..... presiel si rannym placom,ale nie velmi intenzivnym.Teraz je v skolke spokojny, niekedy este rano vystraja, ale s detmi sa hra, zapaja sa do hier, ucitelky ma rad a ked sa ho spytam ako je v skolke, povie , ze dobre, ale ze on tam nechce chodit, resp. chce, aby som tam bola aj ja. Teraz byva do 14,30.Neplace, hra sa, ale za 4 tyzdne v skolke este nic nevypil, nezjedol a ani nespal. Stale mi tvrdi, ze tam nebude jest, ze bude papat doma. Neda si to nijako vysvetlit.
Neviem co dalej, bojim sa, ze si pokazi travenie. Ked pride zo skolky, je strasne unaveny, nakolko nespi a vecer je uz uplne mimo, nevie sa uz ani poriadne hrat, vybuchuje, je placlivy.

Mate niekto podobne skusenosti, ako ste to riesili?
Je este na neho priskoro na skolku, alebo treba len vydrzat? Nechcem mu sposobovat stres, kt. teraz asi ma.
dakujem za vase nazory

janinah
19. máj 2009

Môj syn v škôlke nejedol asi mesiac,potom sa to prelomilo a teraz zje skoro všetko okrem mäska,to nechce ani doma,ráno doma vypil kakavko a potom popoludní sa doma nevedel dojesť,jedenie by som veľmi neriešila,ešte počkaj,ale ten spánok-nespánok-čo robí,keď ostatné deti spia? ani si neľahne do postieľky? lebo ak by ho učiteľka dokázala dostať do postieľky,tak zaspí...a ak nič nepije,tak by som mu dávala z domu pitie v jeho obľúbenej fľaštičke,ja som tak chcela aj jedlo z domu dávať,ale nedoporučovali mi to učiteľky a dobre poradili...

zuzimia
20. máj 2009

Moja dcérka nie je veľký jedák a v škôlke tiež dva mesiace do úst nedala. Potom sa to zlepšilo, aj keď výhra to doteraz nie je ...ale to ani doma nie ☹ . V každom prípade - niečo na pitie sa mu snaž zabaliť také, čo má rád, pokúste sa spolu s pani učiteľkou nejako vyriešiť to nespanie a ešte počkaj. Chce to ešte čas, kým si nájde kamarátov a tak. Ja som po dvoch mesiacoch bola tiež na nervy, ale potom sa to začalo zlepšovať a čoskoro sa už malej v škôlke veľmi páčilo.

matica2
20. máj 2009

skúste sa dohodnút že ak v školke popapá tak dostane odmenu. u nás teraz zaberá ked im slúbim nanuk 🙂

penny13
20. máj 2009

Ziza, niektoré deti si ťažšie zvykajú na nový kolektív, na odlúčenie od mamy. Skús dať tomu čas. Moja Gabika nejedla 2 mesiace a pol. Skús , ako už povedala Matica2, mu sĺúbiť nejakú odmenu. napríklad obĺúbenú sladkosť alebo nejkú hračku. A to s tým spaním. Skús mu zabaliť(ak má) jeho obľúbenú hračku.

ziza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
21. máj 2009

nevypil by džúsik na slamku v zaujímavom balení? alebo jupík? nech si niečo popoludní kúpi s tým,že to zoberie a vypije v školke na další deŇ a ešte mi napadlo,čo keby si mu dala na postieľku obliečky z domu,ktoré pozná? ja ako dieťa som nespala u babky,lebo mi dali červené obliečky s nejakými potvorami a bála som sa ich 😀

digysa
22. máj 2009

ziza: nemohli by ste ho bravat domov okolo 12:30, alebo nejako na obed? To by potom nebolo az take zlozite...mohol by si dat obed doma a hned po obede si pospat. Tak som to robila ja a robim to az doteraz....
Moj syn bude mat v septembri 4 roky, ale este v skole nespal... My to mame nejako v rodine..ja som nenavidela spavat v skolke, mojej sestry dcera nespala v skolke nikdy...

S tym pitim je to dost blbe... mala by si mu ozaj z domu zobrat nejaky dzus a dohodnut sa s ucitelkami. Napoj z domu by si asi zobral....

luccija
22. máj 2009

ahoj
nás to mala čakať v septembri dosť som mala z toho obavy, malý je dosť na mne nalipnutý.Po zvážení všetkých pre a proti od mamín ,odporučení od pediatričky a riaditeľky škôlky som sa rozhodla, že ho dám buď od januára, alebo o rok neskôr.Je ešte dosť nesamostatný,nosí plienky...
ale k tvojej otázke ja by som to nezvládla a nenútila ho tam chodiť.
Všade sa hovorí, že v každé dieťa je iné každé chodí, hovorí...keď má svoj čas,ale prídu 3 roky a zrazu sú všetky spôsobilé pre nástup do škôlky.
😨 Naša riaditeľka hovorí, že ak dieťa po 2 týždňoch plače treba porozmýšľať nad odkladom.
Suseda je psychologička a občas mi porozpráva príhody z praxe neverili by ste koľko zla v detskej dušičke narobí škôlka a odlúčenie od tých ktorých milujú a sú pre nich celý svet.
Keď si písala ako mu padá hlávka vyhŕkli mi slzy.
Vidím,že si na MD nemôžeš ho nechať ešte doma s Vami?
myslím, že mama mu dá viac ako kolektív o nič nepríde ak nastúpi ako 4 ročný.Chýbajú mu deti?nudí sa doma?

martao
23. máj 2009

Ahojte,
Najstarší syn mal rovnaký problém. Do dverí sme ho vyslovene tlačili, plakal na celú školku. Po chvílke sa v školke upokojil. Nejedol poriadne asi 3 mesiace. Nespával vobec - nespí doteraz. Potom mu začal robiť jeden chlapec zle. Nakoniec sme to vyriešili, tak, že do školky chodil len 3 dni v týždni.
Prostredný tento problém nemal, chodil do školky, prakticky od narodenia, vždy sa tam chvíľku pohral, keď sme brali staršieho.
Kamarátka mala rovnaké problémy. Malý nevošiel ani do triedy, celý čas sedel v šatni, dokonca tam aj jedával, niekedy tam aj zaspal. Nakoniec to po 2 týždňoch vzdali a ostal rok doma. Za tú dobu vyspel a s nástupom do školky nemal problém.
Niekedy može ostať dieťa doma, ale ak rodičia nemajú inú možnosť, tak to je horšie.

ziza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
23. máj 2009

ziza,v tejto situácii by som nepovolila,brať ho naobed domov by bolo ako návrat z pol cesty,vydrž ešte pár dní,tú tvrdohlavosť mám doma,má 3,5 roka,ale so škôlkou už nemáme problém,skôr s inými vecičkami 😉

rohacka
23. máj 2009

Ziza - moja mala sa tiez hrozne tesila na skolku, ale ked zacala chodit, potom nechcela, plakala, ze je tam sama, ze chce byt so mnou a strasne vela roznych dovodov, preco nie. Podla mna sa neda dietatu teraz hovorit - ved si predsa chcel ist do skolky, tak teraz musis chodit - ved dieta nevie, do coho ide. Ja som na MD, chodim pre nu stale o 11.30 hned ked sa naobeduje, v skolke nikdy nespala. Ja mam traumu z mojho chodenia do skolky a toho, ze som sa stale bala, ze po mna nasi nepridu.... Nechcem, aby toto zazivali moje deti, je to hrozne. Moj manzel ma tiez zle skusenosti so skolkou, takze ma v tom podporuje. Chodime len 2 - 3 dni do tyzdna len na doobedie, nech je trochu s detmi. Inac, pomohlo nam v placi to, ze som jej vybavila zdravotne prazdniny a bola 2 mesiace doma, za ten cas dozrela a bola uplne ina. Medzitym mala 4 rocky a uz sama hovorila, ze 4-rocne deti uz v skolke neplacu. Dovtedy ani nejedla, ale po tych 2 mesiacoch sa to zmenilo. Aj teraz este obcas place, ale teraz je to uz z vymyslania, ale viem, ze vtedy to bolo z nezrelosti, aj ked mala skoro 4 roky. Urob to, co je pre neho najlepsie! Daj na svoju intuiciu a nenechaj sa do nicoho dotlacit. Myslim, ze taketo dietatko nepotrebuje psychologicku, ale mamku..........................................................................................................

mili30
26. máj 2009

Moja dcéra si zvykala v škôlke skoro rok. Nie, netrpela, ale s jednou učiteľkou si nepadli do oka. Každé ráno čakala, ktorá bude mať službu. Bola statočná. Trpela som hlavne ja, ale jej som to nedala najavo. Povedala som si, že v živote si bude musieť zvykať aj na horšie veci. Našla si iných ľudí, ktorí ju mali radi (teta Vierka) a tešila sa na príchod druhej pani učiteľky. Jesť nechcela, ale po dvoch mesiacoch jej lekárka predpísala sirup, aby vyhladla a začala jesť. Už by som jej ho nedávala. Tá nemilá pani učiteľka sa ju snažila nasilu kŕmiť (napriek tomu, že vedela, že si to neželám) a mala k nej ešte väčší odpor. Na spanie nemohli mať plyšákov z domu.
Po týchto skúsenostiach mal ísť do MŠ syn. Vymenili sme škôlku. Zistila som si, čo im varia a podobné sme mávali aj doma. Tiež na mne lipol a nástup sme odložili na január. Zozačiatku sa nechcel odo mňa odtrhnúť, ale učiteľky profesionálky si ho vždy zobrali a niečím zaujali. Tie ranné cirkusy trvali ešte nejaký deň, ale verila som učiteľkám, že to je už len zo zvyku, vraj cez deň je ako ostatné deti. Potom sme skúsili chodiť až neskôr, lebo ráno sa schádzali všetci v jednej triede a až po pol ôsmej zostali ako trieda sami. A bolo po strese. Chodí tam rád a učiteľky má rád všetky. V tejto škôlke vládne úplne iná atmosféra. Aj tých plyšákov môžu mať na spanie.
Na nechávanie detí v škôlke len dopoludnia mám svoj názor. Vyčleníte ich z kolektívu. Všetci tomu decku závidia, že jeho rodič môže pre neho prísť a oni tam musia zostať. Potom ho už neberú medzi seba, lebo ho robíte iným. Ak si nechce ľahnúť spať, dajte mu obľúbenú knižku z domu a nech si jeden týždeň čítajú z tej jeho pred spaním. Moja skúsenosť je, že všetko je o učiteľkách. Tie synove terajšie vedia robiť zázraky.

ziza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilyk
8. jún 2009

Ziza spravila by som to iste 😉 😉

skladnicka
8. jún 2009

Ahojte, moja Zsofika bude mať v septembri 3 roky, ale už chodí do škôlky od 1. marca. Zobrali ju, lebo je veľmi samostatná už dávno nemala ani plienky. Je veľmi šikovná. Prvé tri dni plakala, nejedla, nechodila na WC, nespala, potom sa ochorela. Bola doma týždeň. Začínali sme odznova, prvé dva dni plač, nejedla, nespala, nechodila na WC. Na tretí deň ma čakali učiteľky, že už bola na WC, aj spala. Zdomu zobere plyšáka, cumeľ aj flašku s malinovku(už teraz nie). Každý deň sa teší, nijaké výmysli že teraz nejde. Všetko zje, aj spí, aj sa hrá, má kamarátov. A keď príde domov, furt predvedie novú pesničku alebo básničku alebo tancuje.

reisi
8. jún 2009

Vyclenenie dietata z kolektivu preto, ze chodi do skolky len na doobedie sa mi zda trochu zvelicovanie, poznam deticky co chodia len na doobedie a su v kolektive oblubene. Tak v pohode🙂 Ziza vyskusaj a uvidis. Drzim palce , aby sa tvojmu syncekovi v skolke zapacilo.

lencul559
8. jún 2009

Tak,nedá mi sa nepridať. Ja som dávala tiež malého do škôlky na doobedie. Reval. Potom sme začali na celý deň. A deti začali malého strašiť,že ja pre neho neprídem a že tam bude aj cez noc. Decko chodilo zo škôlky bez hlasu a na tvári samá vyrážka. V noci vykríkal zo spania,že sa bojí a nejde do škôlky,že detičky ho bijú. Myslela som si,že budeme asi musieť navštíviť psychológa. Až po dvoch týždňoch mi jeden chlapček povedal,že sa Jankovi deti posmievajú,keď sa prezliekajú na spinkanie. Povedala som to učiteľke a od vtedy máme pokoj. Ešte si trochu ráno poplače,ale už to berie, tak že tam ráno musí ísť a hotovo. Takže asi každé dieťatko nejak začína. 😉 ....

andrealiskova
29. aug 2009

No naše dvě princezny to čeká od září. Ale vzhledem k tomu, že jsou dvě tak myslím, že to zvládnou.

kamilecka
8. sep 2009

Ahojte

Ziza tak ako sa vam dari? My mame rovnaky problem,dnes nam ucitelka povedala ze Davidko nechcel nic papat a kedze bol hladny tak nevedel ani zaspat. Pritom doteraz stale zaspaval velmi pekne. Tak to teraz riesimi s ucitelkou ze co bude dalej,uvidime ako zajtra a ked ani zajtra nic nespapa takbude chodit len doobeda, nieje to nic prijemne ze do 15hod nic nespapa a ked pride domov tak sa nevie dojest.
Podla mna tak asi deticky reaguju na stres.

lenkaregiova
19. sep 2011

ahojte aj moje dieta ma problem z nastupom do skolky, stale hovori ze mu tam neni dobre, zo zaciatku som ho prve dni nechavala na cely den, ale po dlhom uvazeni ho chcem dat len na poldna, nech si pomalicky zvyka, neviem ci robim dobre.......prosim poradte mi ako mu to mam vysvetlit ze tam musi chodit, niekedy ma take dni ze ide bez problemov, ale niekedy chyta hysaky..........prosim poradte mi........

2671974
29. sep 2011

@luccija ahoj,ja mam 4rocneho syna ,chodi do skolky od septembra ale je to zle nechce sa hrat s detmi boji sa ich pre vsetko place,dnes my povedala pani ucitelka ze nevie co ma s nim robit ,ja neviem co je na to povedat ja chcem aby sa trocha otukal bol v kolektive,zatial tam nespava ale neviem ako dalej

adrioska
29. sep 2011

Moj takisto nechce jest, nezje tam skoro nic, asi 2x zjedol polievku. Ale on je aj tak zly jedak aj doma. Ma obmedzeny jedalnicek. Ale to, ze nechce zjest nic, je aj podla mna zo stresu. MOj place len rano, potom cez den je dobre, ale to nejedenie je podla mna zo stresu. Kazde dieta reaguje inak. A kazde dieta si zvyka rozne dlho, niektoremu staci tyzden, dva, mesiac, niektore si zvykaju rok. Riadte sa svojimi instinktmi. Vy viete, co je pre Vase dieta najlepsie. Ked ho chcete nechat len na pol dna, tak nechajte len na pol dna. Neublizi mu to z hladiska kolektivu. Vela deti len tak chodi. No a co. Moj takisto. A kym budem doma, tak bude asi len na pol dna chodit. Uz aj kvoli tomu nejedeniu. Aby sa aspon na obed najedol a nebol cely den o hlade.
@2671974 praveze by pani ucitelka mala vediet co s nim, ved sa to ucila na vyske a ked aj nevie, mala by Ta upokojit a nie od Teba nebodaj radu cakat. Ty odkial mas vediet, co s nim? nie si psycholog...zboznujem taketo vyjadrenia niektorych uciteliek. 😖 A najlepsie, ked povedia, ze taketo dieta este nemali. To by som vyliezla na plafon. 😠 Ja nie som psycholog, ale tolko viem, ze kazdy clovek, este aj dospely si na zmenu zvyka, reaguje inak. Tak co potom take deticky chudence. Ja si pamatam tiez, ako som rada-nerada chodila do skolky, ake som mala pocity a tak, este aj do prvej triedy na zakladnej. V druhej triede sme mali ucitelku, co stale kricala s nami, to som mavala zaludocne nervy, kazdu noc pred skolou mi bolo na vracanie. Potom uz asi od toho 3.rocnika to bolo OK. @2671974 neboj, on si urcite zvykne, len to este potrva, daj mu cas.

petulienka
3. okt 2011

Ahojte, my sme minuly rok za cely skolsky rok chodili asi 3 mesiace a od septembra chodime uz natvrdo... Ziadne place rano neboli , pekne mi kyval.. az posledny tyzdne zacal rano pri vchadzani do triedy robit strasny randal a co je najhorsie prestal jest!!! Proste cely den NIC neje... Ze on bude papat doma... V piatok boli deti zo skolky na nasom ihrisku.. Ja som mojho syna spehovala za krickami kedze ihrisko je vedla nas, bola som zvedava ako sa sprava medzi detmi, ci sa zapaja... 😀 Ucitelka co ich ma na starosti, sedela s nejakym chlapom na lavicke!!! a bozkavali sa, absolutne si nevsimala deti, az si jedno s deti o kolotoc rozbilo hlavicku, ona dobru minutu si to ani nevsimla... Ked si to zrazu vsimla , uvidela aky je cely krvavy tak zacala panikarit, po detoch vrieskala ze kristusat nastupte si, do prdele, co mam robit a podobne hlasky co podla mna do slovnika ucitelky v skolke vobec nepatria a chudence deti, ti sa bali... dalsia vec ako to, ze je sama s 15timi detmi, nema pri sebe zachranny balicek prvej pomoci, ako to ze po detoch vrieska a nadava im, ze suneposlusne a ze vymyslaju.. Ako na jednej strane chapem ze ked neposluchaju tak treba ten hlas zvysit, ale do prdele a podobne hlasky!? Najlepsie na tom bolo to, ze to zranene dieta nalozila tomu chlapovi /cudzemu/ do auta aby ho odviezol do skolky a v skolke povedala ze ten chlap nahodne isiel okolo, pritom ja som na vlastne oci viedla ako sa tam s nou na lavicke cmuckal... dalsia vec ez ta ucitelka je uplne nedoverihodna, ked aj v skolke klamala ako to vlastne bolo..
ja si osobne myslim ze nieco sa v tej skolke muselo stat, asi po nich stale tak huci, ked sa ten syn zacal takto spravat, odmieta mi tam jedlo, cely den nic neje!!!!
co si o tom myslite? mam to riesit, neuskodim mu tym?

mamkamarketa
3. okt 2011

@petulienka nemas moznost ho dat do jine skolky? docela mas muj obdiv,zes jenom koukala. kdybych JA videla,ze se takhle nekdo chova a nebo mluvi na moje dite,tak to bych tam vlitla a pekne s tim neco udelala!!!!!!!!! To,ze najednou do se zmenilo takhle chovani,to mi neprijde rozhodne normalni.
Neublizuje mu nekdo?

mamkamarketa
3. okt 2011

@petulienka Jo a jeste bych kontaktovala ty rodice toho kluka,co si rozbil hlavu. rekla bych jim,co si videla. Ja byt rodici toho kluka tak muj chlap by ucitelku a toho chlapa zabil! jako dat zraneny dite CIZIMU cloveku????

verbalinka
5. okt 2011

@petulienka v kazdem pripade resit s reditelkou - okamzite! A vyhrozit, ze pokud nebude naprava, tak to reknes vsem rodicum. Do nejakeho poctu deti (myslim cca 15-20) muze byt uc na deti venku sama. Anebo to rekni rodicum rovnou, abys zjistila, jestli neni i u jinych deti zmena chovani. A uc by meli okamzite vyhodit.

alexandra
5. okt 2011

Moja dcera mala tiez problemy s adaptaciou, vraj z nej nevedeli dostat slovo, bola velmi ticha, casto sa pocikavala. No a ked sa k tomu pridali neustale chroby a bola jej diagnostikovana imunodeficienca, zmenili sme skolku, chodi tam pol dna a ja mam pocit, ze mam doma ine dieta. Je vesela, spieva si pesnicky, stale spomina kamaratov, tancuje, hovori mi co robili s pani ucitelkami, a za 2 mesiace sa nepocikala ani jeden jediny krat..

petulienka
6. okt 2011

dakujem vam za nazory. mali sme rodicovske a riesila som diskretne so zastupkynou, upozornila som ju ze nech si pani ucitelku viac vsima 😉 bola v soku co som jej povedala a prislubila mi ze urcite si na nu da pozor...

mamkamarketa
6. okt 2011

@verbalinka ja bych to resila taky razantne! ja bych rodicum toho kluka co si rozbil hlavu-tem bych to rekla. jako dat cizimu chlapovi zraneny dite????? 😠
Ja bych asi ucitelku zmlatila 🙄