Vaše skúsenosti so škôlkami v Žiline a okolí

violetka1
13. apr 2008

Prosím maminky, ktoré ste skúsenejšie s väčšími detičkami, poraďte mi dobrú škôlku v žiline, príp. blízkom okolí- krúžky, aktivity, školský dvor, stravovanie a pod., čo sa toho týka a hlavne prístup vychovávateliek. A časovo sa treba ako dlho pred nástupom hlásiť- aká je realita v ZA? Ďakujem za vaše postrehy a rady.

akvi
13. apr 2008

Uz sice nebyvam v ZA, ale pred rokom sme este byvali a tiez som tam riesila skolku. Byvali sme na Hlinach VIII a tato skolka sa mi pacila prostredim - maju krasny velky dvor a aj velmi pekne triedy. Pytala som sa aj mamiciek a vacsina bola spokojna aj s pristupom uciteliek. S kruzkami je to tam ale dost divne - kazda trieda je totiz na nieco zamerana a fakt netusim, ako sa deti do tych tried rozdeluju... Co sa ale nepacilo mne, boli ucitelky. Kedze som mala moznost ich denno-denne pozorovat, ked som chodila so synom vonku, nepacil sa mi pristup k detom. Aspon teda ked boli vonku, vobec sa im nevenovali a deti boli nechane "napospas". Potvrdila mi to aj jedna mamicka, co tam mala dieta, ze sa stalo, ze sa maly pytal cikat, ale kedze je trochu hanblivy a hovori ticho, nikto na neho nereagoval a on sa pocikal. Ucitelky sedeli spolu a bavili sa medzi sebou. To je sice len jedna negativna skusenost, ale mne teda stacilo... Dalej ma sklamalo, ze kedze ja som syna chcela dat od januara a nie od septembra, toto u nich nebolo mozne. A tak som bola normalne rada, ze sme sa prestahovali. A s terajsou skolkou som ozaj spokojna.
Neviem, ci som pomohla, ale snad aspon trochu.. 🙂

violetka1
autor
17. apr 2008

Dakujem pekne Akvi. To tu uz naozaj nikto nie je zo ZA, kto by mi este poradil, ako na to? 😅

ajka27
25. máj 2008

violetka a kde budeš v žiline bývať? práve som tento problém doriešila s mojimi deťmi, ak potrebuješ poradiť tak napíš

asitka
28. máj 2008

ahoj violetka...

ja som zo žiliny....malého mám v škôlke na hlinách na jarnej....je to fajn materská škôlka...ktorá má vo svojom areály aj bazénik...takže detičky sa vždy v určitý deň chodia aj kúpať...teda, ak majú rodičia a detičky záujem o plávanie...pani riaditeľka p. Mikolajová je veľmi ústretová....pretože, keď sme zháňali v marci škôlku pre malého....na vlčincoch, kde bývame...sme nešli nič zohnať, pretože boli plný a od septembra nám bolo neskoro ho dať do škôlky...táto pani riaditeľka...hoc miesto nemala....nám malého zobrala aj tak....ale išlo tam o to, že jedno dievčatko, chodilo do školky len doobedu, takže malý mal postieločku k dispozícii....a potom sa nejak miesto uvolnilo....učiteľky sú tam super...aspoň my sme sa zatiaľ v prvej triede aj v druhej stretli len so super pani učiteľkami....neviem, ako je to, keď chodia detičky von....to som nemala šancu nikdy odsledovať, predsa len...chodila som do práce....ale myslím si, že akvi...je tak trochu nespravodlivá k učiteľkám....predsa len...deti keď sa dostanú von...chcú behať...chcú sa hrať....myslím, že na usmerňovanie majú dosť času, keď sú zatvorené v triedach...myslím, že každá mamina, ktorá chodí s dieťaťom na ihriská detské, či vôbec von...sama vidím, že to dieťa je rado...že má volnosť.... a potom, že sa malý chlapec pocikal...no mohlo sa to stať, aj keby hlasno kričal...že si cvrkne...nechcem učiteľky obhajovať...ale nech si maminy skúsia takých dvadsať, či dvadsaťpäť detí mať na starostil....a potom kritizujte....prihlášky...pokiaľ viem, sa podávajú nejak do marca....alebo ak zháňaš školku teraz...tak zbehni do školky, ktorej chceš a popýtaj sa...lebo čo viem, je v poslednej dobe v žiline problém s preplnenosťou školiek...je proste nejak veľa detičiek....podáš prihlášku a od septembra ti dieťatko nastúpi do školky...samozrejme, že sú pripady, kedy treba umiestniť dieťatko skôr, tak ako sme to mali aj my...ale to už potom je problém, lebo väčšinou bývajú už obsadené kapacitne...a iba ak sa stane...že mamička ostane na md...a zobere si dieťatko domov...sa uvolní miesto, či sa rodina presťahuje a uvolní sa čosi...sa podarí dostať do školky aj skôr...ale to je potom už asi o hľadaní miesta....kdekoľvek v za....keby si sa čosi chcela spýtať...napíš....

akvi
9. jún 2008

davno som sem nekukla a neda mi nereagovat na tvoj prispevok asitka...
nemyslim si, ze som nespravodliva k ucitelkam, sama som ucitelka a prislo mi to trochu divne. Vies, ja ked som dostala prvacikov, tak som sa im venovala vzdy, aj na dvore cez prestavku, aspon ten prvy najhorsi mesiac urcite... A to tu hovorim o 6 rocnych detoch. Nie o 2,5 -3 rocnych. Tie deti na dvore proste nevedeli "co a ako". Nikto sa im nevenoval, boli nechane napospas. Vobec sa nehrali. Sedeli na lavickach okolo piesku a nic... Nie kazde dieta je hned "otukane" a dokaze sa prisposobit situacii. Niekedy tomu treba pomoct. Nevravim, ze ich mali komandovat, ale trochu sa im venovat, ukazat im, co vsetko sa da, ukazat im tu volnost...Neviem, ci ma chapes, ako to myslim...Jednoducho ja by som to urcite robila inak (a kedze som mala moznost pozorovat aj ucitelky v nasej terajsej skolke tak viem, ze to tak robia..) Ja som nechcela kritizovat ucitelky, vyjadrila som len svoj nazor a pocit... A tak, ako aj ja som urcite "nesadla" niektorym rodicom v skole, kde som ucila, tak mne proste "nesadli" tieto ucitelky.. A samozrejme to neznamena, ze su zle, alebo si nerobia svoju pracu...

violetka1
autor
11. jún 2008

Ahojte,

Tak vám všetkým ďakujem za príspevky. Budem bývať v jednej dedine veľmi blízko ZA, no ako prešlo trochu času, myslím, že nebudem stíhať malú voziť cez pol mesta do škôlky..Neviem si to dhodobo predstaviť. Ibaže by som pracovala niekde po ceste. To sa ale nedá predom zistiť.
Všetci chvália škôlku na Hlinách, no je to dosť ďaleko asi. V rozoberaní témy, o prístupe učiteliek, nechcem moc pokračovať, pretože tieto debaty sa vždy zvrhnú iným smerom, ako bola orientovaná téma. Sama mám skončenú pedagogiku, mama bola 33 rokov detská sestra v jasličkách, viem , čo všetko to obnáša..Praocvať s deťmi, ktoré sú úplne maličké, potom s deťmi, ktoré sú na polceste do školy- škôlkarmi, no a so školáčikmi. To sú tri rozdielne prístupy práce, hoci vo svojej podstate podobné, mali by sa zhodovať najmä v jednej základnej veci- a to pozitívnom vzťahu ku práci a k deťom.

Sama si pamätám svoje neblahé skúsenosti zo škôlky v ZA, keď nás deti učiteľka zatvárala do pivnice alebo bila pred ostatnými deťmi po holom...Dodnes, keď sa stretneme spolužiaci z jednej štvrte zo ZA, trak v zlom na ňu spomíname..po viac ako 30rokoch:-/ Po rokoch som ju našla pracovať v jednej škôlke, kde učila vtedy môjho 3 ročného synovca- dnes je to už 17 ročný chalanisko. Z toho mi vyplýva, že aj ľudia, ktorý robia takúto prácu a robia ju s odporom, sa dokážu napriek tomu roky udržať pracovať a ovplyvňovať psychiku malých detí...Nie všetko zlé býva potrestané.

asitka
11. jún 2008

akvi, ja ti tvoj názor neberiem, ja len vychádzam z vlastnej skúsenosti, ja nehovorím, že všetky učiteľky sú ideálne a práca s deťmi vôbec...je zložitý proces...možno som mala to šťastie...že sme natrafili, na fakt dobré účiteľky...doposiaľ....napríklad viem, že niekedy deti majú voľný výbeh, inokedy spoznávajú listy, stromy, čo majú na dvore, či niečo iné. ...či na prechádzkach profesie spoznávajú,...ak stretnú smetiarov, či v stánkoch okolitých pani predavačky, či ujov, čo opravujú cesty,...či atd...mne len prišlo, že kôli negatívnej skúsenosti si zanevrela na všetky škôlky a pani učiteľky.,,tiež teraz chodím s malou na prechádzky a ak malý ostane so mnou beriem ho na ihrisko...a hneď vedľa je materská škôlka a vidím, čo tie deti a učiteľky robia, či nerobia.....no....dosť k tejto téme.... každá máme vlastnú skúsenosť...a vlastný názor...a o tom to je...že sa s ním máme podeliť...ak som sa ťa nejak dotkla...tak pardoooon....uraziť som ťa nechcela ani omylom....len my ten tvoj príspevok fakt prišiel trochu krutý....lebo nie všetky učiteľky sú zlé.... 😉