Veľa detí v škôlke

zso
19. sep 2016

Ahojte. Môj malý teraz začal chodiť do škôlky. V zásade som spokojná, učiteľky sú milé, veľmi sympatické, priestory aj záhrada sú pekné. Jediná vec čo mi vadí, že je tam 23 detí na jednu učiteľku! Podľa mňa je to strašne veľa. Je to zmiešaná trieda, tak aspoň netreba každému pomáhať na wc alebo pri jedení, ale aj tak. Koľko detí je u vás v skôlkach (myslím na štátne teraz)? Skúsenejšie mamičky- zvládajú to podľa vás učiteľky?
Díky za odpovede.

kaja73
19. sep 2016

v statnych je takmer vzdy cez 20 deti..myslim ze max je 25...a zvadaju to v pohode aj pri detoch 3 rocnych-aspon u nas to bolo Ok..von chodili vzdy len ked boli dve spolu -to je cca od 10h do 12h..tam jedna ist nemoze. Deti inak funguju v skolke a inak doma a po adaptacii je to uz Ok. V nasej sukromnej bolo deti 15 na jednu.

lovelysadie
19. sep 2016

Syn isiel tiez 1x teraz do skolky.je ich 22 a tiez sa tam striedaju dve ucitelky.cez obed su tam obe,inak je tam sama.ucitelky su mile,zlate..tiez je v zmiesanej triede so starsimi detmi.zevraj stat im nepreplati pomocnu ucitelku.tak tam musia byt takto

jasminet
19. sep 2016

vyse 20 deti v kazdej triede. od osmej do obeda - cca pol dvanastej - je vzdy iba jedna, cez obed prva odchadza, druha zostava do 17:00. ak treba, s obliekanim/kakanim/cikanim/prezliekanim pomaha pomocna sila - pani upratovacka, ak je uuuuuplne najhorsie, tak aj kucharky - v najmensej triede 😀 panie ucitelky to zvladaju, deti tiez, iba maminky vysiluju 😀

dominika6
19. sep 2016

@zso áno zvládajú

6326eva
19. sep 2016

musia zvladat bohuzial, stale je tam ale bud niekto z kuchyne ak treba alebo upratovacka alebo personal keby nieco sa stalo alebo pomoct treba. je to uplne normalny stav v dnesnej dobe.

stevvvka
19. sep 2016

nemaju na vyber...aj na wc je ale niekedy problem odbehnut.
v surnych pripadoch pomoze upratovacka, kucharka ..

liaka
19. sep 2016

Aj u nas pomaha upratovacka s detickami...

laurikagab
19. sep 2016

Moj ked mal 3 rocky tak ich bolo len 11 kedze zobrali viac predskolakov,v skolke su 4 triedy a kazda trieda ma 2 ucitelky. Teraz je predskolak a je ich 22 a tiez 2 ucitelky. Mne sa velmi paci,ze nasa skolka ma rozdelene deti podla veku...zial,niektore skolky maju len 1 triedu ale zase vyhoda,starsie deti tahaju dopredu mladsie.

zlte_kuriatko
19. sep 2016

@zso u nas je to tak, že v strednej triede cca 4 rocne deti je jedna učitelka rano potom naobed a ked idu von su dve a poobede tá čo bola od rana, ide domov ostava jedna a je ich 25deti.

katrinka8
19. sep 2016

Baby dobre píšu, jasné, že zvládajú 😉 A mimochodom, neviem, či tých detí je vôbec niekedy v tej triede cez 20 - obvykle deti chýbajú a plný počet je tak iba pár dní po prázdninách, kým neochorejú. Aspoň takú mám skúsenosť z našej škôlky - takmer nikdy neboli všetci. A netreba sa báť, deti naozaj nikdy nechodia mokré, pocikané, neutreté, neoblečené. Keď treba, dokŕmia (maličkých), uspia, utíšia. V našej škôlke, keď treba, pomáha p. riaditeľka, sanitárky, či asistentka pani riaditeľky, stiahne sa, napr. 1 pani učiteľka z predškolskej triedy na pár minút, ak by bolo treba niečo extra pri maličkých. Oni si už poradia 😉 Vonku dokonca pomáha aj ujo údržbár - resp. deti "pomáhajú" jemu s údržbou záhrady a dvora 😀

agentka017
19. sep 2016

Normalka 20 a viac deti na jednu ucitelku podla rozmerov v triede kazde dieta ma mat urcity pocet metrov stvorcovych 😊

sisaka
19. sep 2016

Podla mna to normalne nie je, je nemozne, aby sa 1 ucitelka plnohodnotne venovala tolkym detom, ale ked to zakon umoznuje, nic s tym nespravis a podla reakcii nikomu to nejak nevadi.

katrinka8
19. sep 2016

@sisaka - samozrejme, že to nie je ideálne, ale keďže sa jedná o štátne škôlky, situácia iná nebude, zmeniť sa to nedá tým, že nám - rodičom, to vadí. Štát nemá financie na to, aby bolo škôlok viac s menej detnými triedami - môže zdvihnúť akurát školné na úroveň súkromných škôlok, a ak pozakladať nové - či už triedy alebo škôlky. Ale neviem, či by zase toto rodičom vyhovovalo. Je tu však možnosť, ak to niekomu naozaj neprekonateľne vadí - dať dieťa do súkromnej škôlky, kde je tých detí na učiteľku menej, alebo si zaplatiť opatrovateľku...

Ja si však myslím, že pokiaľ sú učiteľky a škôlka kvalitné, deti strádať nebudú - dostane sa im všetkého, aj pozornosti, aj vedomostí. Aj v tomto platí - je škôlka a škôlka.
Inak, učiteľky sú 2 - v určitých časových horizontoch sa ich pracovná doba prekrýva práve tak, aby najrušnejšie časti dňa boli vykryté obomi.

sorciera24
19. sep 2016

je to normalne, max. 25 deti je v triede a z vlastnej skusensoti mojmu synovi v takejto skolke bolo lepsie, aj sa stihali viac venovat ako v sukromnej, kde ich bolo 15-18.....po roku sme presli do mestskej a nemozem nic zle povedat, pripravili ho vyborne a syn tu skolku miloval (syn uz je skolak).....to nie ej o pocte deti, ale o uciteloch, pristupe, metodach a td. ......

tin007
19. sep 2016

Je to v zmysle zakona; ide o max. pocet navyseny o 2 deti na vynimku; kedze je zmiesana trieda, max moze byt 23. Pri predskolakoch moze byt v triede az 26 deti.

miku1
23. sep 2016

@zso U nás je ten počet rovnaký. Učiteľky sú 2, ale striedajú sa. Sú dni, kedy je ráno jedna a na obed príde druhá. A sú dni, kedy sú 2 doobedu, nakoľko aj u nás sú zmiešané triedy, takže 1 učiteľka pracuje s prípravkármi a druhá sa venuje ostatným deťom. Obe učiteľky to zvládajú dobre.

klara333
23. sep 2016

U nas je 23 deti v triede, 3rocnych. Doobeda jedna ucitelka, cez obed dve, potom yase len jedna. Zvladaju to, jasne. Deti sa v kolektive inak spravaju ako doma, vacsinou spolupracuju, nevyjednavaju. Ale je to kazdopadne strasne vela deti, nie je sanca, aby ucitelka venovala potrebnu pozornost kazdemu dietatu, najma pri tychto malickych. Hoci sa ucitelky velmi snazia, aspon tie nase.

adka31
23. sep 2016

24 v kazdej triede, okrem malych, tych je 21. a mali sme roky, kedy obec udelila vynimku a predskolakov bolo 28! Bohuzial, pocty su take ake su, lebo legislativa to povoluje. Kto neuci, ten to si to nevie predstavit, oci musim mat vsade, aj na zadku s prepacenim. a na to vecko? hej, ked si zavolam p. upratovacku, ci skolnicku. pri predskolakoch to aj risknem a vyberiem 2 deti, ktore strazia, ale dovolim si to len pri kludnejsich cinnostiach, napr. ked sedia a kreslia a pod. My nemame prestavky, ani na obed. Obedujeme pri malych stolikoch na malych stolickach a casto veru studene jedlo, lebo pomahame s krmenim.
Dve ucitelky sa stretnu v jednej triede ( u nas ) od 10:00 do 12:00

zlte_kuriatko
23. sep 2016

baby mna by ešte zaujímalo, ako je to s pitným režimom v škôlkach, všade prízvukujú aký je pre deti pitný režim dôležitý atd... ale minule ked som išla dcéru do školky odšikovať vravela, že je smadná tak som to - --ked som dávala dcéru do triedy povedala učitelke , že dcéra je smadná.. doma som sa jej to pýtala, tak povedala, že pani učitelka jej piť nedala a že ked išli na desiatu --o stvrt na devať--že vtedy mali na pitie mliečko. potom pila až o dvanastej čaj pri obede. mlieko sa ale za pitný režim považovať nemôže a štve ma, že je tam asi stále smadná. ked pride domov nevie sa dopiť..ani neviem či to riešiť či nie..nechcem aby na dcéru pozerali krivým okom.

anjelicek26
23. sep 2016

@zlte_kuriatko flasu s vodou do satne jej nemozes dat? U nas maju taku tu nadobu s vodou, deti si capuju same, kazde ma oznaceny pohar a chodia si naberatm, ked potrebuju, ucitelku to teda casovo ani nijako nezatazuje.

jasminet
23. sep 2016

@zlte_kuriatko mali by mat aspon caj k dispozicii pocas dna, ked uz nie vodu... opytaj sa ucitelkyci tam je niekde dzban a mala sa musi ale tiez asi ozvat pani ucitelke...

papricka33
23. sep 2016

@zso som skúsenejšia mamička a skúsená učiteľka v MŠ. Odpoveď: Áno. S odretymi ušami, nedocenené, ani neocenené. Preto smerujem do súkromného sektoru 🙂 Áno, je to tak a verím že VY rodičia budete tlačiť na štát a samosprávy aby sa to zmenilo, pretoze to nie je normálne ani zdravé! Toho debilka na ministerstve takéto veci absolútne netankuju. Za chvíľu tam natlačia aj 30 deti ako za komunizmu, lebo je to lacnejšie...

zlte_kuriatko
23. sep 2016

@jasminet ved mi vravi ze sa ozve a psni ucitelka povie ze musi pockat a dostane pri obede. V malej triede viem ze davali cajik ked si dieta pytalo ale ti nie. Skusim sa o tom porozpravat s inymi mamickami zo skolky

zso
autor
23. sep 2016

Môj malý škôlku zvláda dosť ťažko a mám pocit, že je to stále ťažšie.:(
Plače veľmi veľa, a stále keď preňho idem tak sedí niekde na stoličke sám. Aj ja viem, že jeho problém je, že nehrá sa s ostatnými deťmi ale asi pani učiteľky by mu mohli trošku pomôcť nie? Chytiť ho za ruhu a aspoň na pár minú sa s nim hrať alebo ukázať mu nejakú hračku. Viem že toho majú veľa, ale ja si myslím, že to nie je riešenie, že mávnem rukami, že ,,veď si si zvykne".

celasapremenim
23. sep 2016

@zso mas pravdu

miku1
23. sep 2016

@zlte_kuriatko U nás v škôlke učiteľky robia deťom čaj. Vždy na začiatku školského roku donesiem zopár čajov. Na rodičovskom učiteľky vraveli, že keď môžeme, aby sme doniesli, lebo inak deti majú fakt to pitie len pri jedení alebo kto si donesie a nechá v skrinke, tak sa môže napiť. Vidíš, teraz som si vlastne uvedomila, že som tento rok ešte čaje nekúpila. Tak to musím cez víkend napraviť 🙂

moni244
23. sep 2016

@zlte_kuriatko a to ste rodičko nemali? my sme mali a dohadoval sa aj pitný režim v triedy, majú v lete vodu a v zime nesladený čaj

katrinka8
23. sep 2016

@adka31 - a niekto si myslí, že keď idete tesne po obede domov, že vlastne celý deň nič nerobíte, iba sa hráte s deťmi a potom máte voľné celé popoludnie/dopoludnie... Je to smutné, ako niektorí ľudia vnímajú prácu v školstve ☹

vulka
23. sep 2016

U nás je preškolákov 25 a tých menších tuším 24. A pán riaditeľ tvrdí, že sa mu neoplatí otvárať ďalšiu triedu.

katrinka8
23. sep 2016

@zlte_kuriatko - v našej škôlke majú k dispozícii vodu alebo čaj počas dňa - kto je smädný, si vypýta, majú tam poháre každý.