Vyradenie zo škôlky

jurka2907
17. sep 2022

Ahojte maminky, malý mi začal chodiť v septembri do škôlky. Prvé tri dni, ho učiteľka chválila, neplakal, bolo mu dobre chodil len do 12.Ked som prišla tretí deň preňho, mrnkal, pani učiteľka ze bude asi chorý, že ma zelené sople, no nemal vôbec nič doma ani nekychol.Predpokladam ze plakal, preto tam tie sople.. V pondelok mi však už do škôlky tak ľahko nechcel ísť, musela som ho zahovárať, dalo sa až kým sa neotvorili dvere na triede rev neskutočný, ďalší deň to isté, v stredu mi pani učiteľka povedala ze mu dáva 2tyzdene a vylúči ho.. nás čas. Bol tam 6dni, vždy len do 12 tej, som prekvapená, kéd pridem na obed neplace, je spokojny, na ihrisku tiež, hra sa pekne ... Len teraz mi stále hovorí, nechcem do škôlky maminka.. Neviem co robiť, dat ho, nechať ho doma. A myslíte, že tak rýchlo sa dá diéta odhadnúť, že není ešte pripravene na škôlku, ako mi pani učiteľka povedala?

fiafia
17. sep 2022

@jurka2907 za mňa je to krátko . Veď to má dospelý čo robiť za týždeň aby si zvykol na nové miesto,ľudí, postupy...o vyradení určite nerozhoduje učiteľka. Moja dcéra mala strašné adaptacne obdobie,ani nejdem písať. Zvykla si však a škôlku miluje. Ty ako rodič sa musis rozhodnúť a podľa toho sa chovať,dieťa cíti neistotu. Moja dcéra do škôlky musela, tam nebolo o čom. Väčšina detí si tým prejde, chce to len čas a vysvetľovať dookola....

michellemary
17. sep 2022

Kamoška je riaditeľka MŠ, síce súkromnej, ale predtým učila v štátnej, a hovorí, že všade je zaužívané, že zrelosť dieťaťa pre MŠ sa posudzuje po troch mesiacoch jeho dochádzky...

vani190493
17. sep 2022

@jurka2907 vy ako rodič mu nesmiete ukázať, že dobre teraz týždeň nepôjdeš. Jednoducho musí, najlepšie je od začiatku na celý deň. 😉

lienka.7
17. sep 2022

@jurka2907 potrebuje miesto pre ine dieta, tak ide na to takto. Bránila by som sa, ze adaptácia je 3 mesiace. Kolko ma malý? A tiež je podla mna hlupost delenie na pol dni. Dieta si na to akurát zvykne. Nie je ani prve ani posledne co place. Ja som zvedsva na to moje o rok

jurka2907
autor
17. sep 2022

@michellemary tiež sa mi to zdalo krátko na vylúčenie

jurka2907
autor
17. sep 2022

@lienka.7 aj manžel to hovorí, malý mal v auguste 3r

jurka2907
autor
17. sep 2022

@vani190493 veľká chyba, ze som ho od začiatku nenechala na celý deň 😞

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
17. sep 2022

@jurka2907 spravila si dobre, ze si ho dala zatial polden.Co si myslis, ze by sa zmenili, ak by si ho dala na cely, ze by neplakal?bol by to prenho estw vacsi sok.
Adaptacne je 3 m nech nerobi ucitelka sudy.Okrem toho to Ti ma povedat riaditelka a nie ucitelka a urcite nie po par dnoch.Nikdy sme nevyradili dieta zo skolky za to, ze place, alebo neje...iba, ak bolo nezvladnutelne asperger, autista islo k psychologicke a do specialnej.Ale to rodicia vedeli a cakalo sa ako sa to vykrystalizuje ci si zvykne, alebo bude rusit.My sme pri tom pocte nemali cas sa im venovat specialne a ako potrebuju.Vobec by som si z jej reci nic nerobila, ked tak chod za riaditelkou a opis situaciu.Su deti, ktore placu pol roka rano a nechcu ist do triedy.Aj cez den ich chyti smutok...ak mas moznost byt s nim doma daj si tyzden, dva a nechaj ho doma.Evidentne ho tam ucitelka nechce, alebo sa spytaj druhej co ho ma v triede

mogaa
17. sep 2022

@jurka2907 vychádza sa z toho aké je dieťa počas celého dňa...to že ty prídeš a dieťa neplače vôbec neznamená že je pripravené na škôlku....treba sa spýtať učiteľky ako sa správa počas dňa...lebo stačí že nespolupracuje, nechce jesť alebo piť....čo robil chlapec keď si ho tam nechala v čase spánku?častokrát v čase spánku tam ostáva len 1učiteľka na 20detí, je nereálne aby sa venovala jednému dieťaťu lebo nechce potichu ležať.....ak bol problém že tam nechcel spať, resp.potichu ležať, nechávaj ho len na pol dňa, inak ti ho naozaj môžu vylúčiť...v triede je 20detí a prevažná väčšina potrebuje spať, ostatné musia v tom čase potichu ležať, nie plakať alebo vymýšlať, lebo vyrušujú ostatných....aký je chlapec počas dňa? zapája sa? poslúcha čo má robiť v danom čase? tam vôbec nezáleží na tom či ráno plače alebo nie....je jasné že žiadne dieťa neplače počas celého dňa v kuse....otázne preto je, ako sa správa počas dńa....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
palicka
17. sep 2022

@jurka2907 nie, nemôže ti ho vylucit. Pokial neporušuje v urobený poriadok školy, nemá na to dôvod. Ak by sa vždy pri plačúcich deťoch pri adaptácii na škôlku či školu deti vylúčili, boli by v nich len učiteľky, a moznomoar detí, ktoré proste neplače. Syn ti reagoval úplne normálne, ako väčšina detí. Prvé dni ošatenie h kivehompristredia, hračiek, detí, no a potom si uvedomil, že je sám, ty odchadzas… nepoľavuje, zvykne si. Skúste sa ráno vymeniť s manželom, babkou… pokial je viac naviazaný na teba, ťažšie sa bude lúčiť s tebou, ľahšie s nimi. U nás fungovalo a teda na začiatku sme plakali obaja. Ja pre dverami, dieťa za dverami

andreagartnerova
17. sep 2022

Poznám aj prípad, že plače každé ráno keď idú do školky a už chodí druhý rok a učiteľky nepovedali ani pol slova o vylúčení. Tak nerozumiem tomu, ako môžu rozhodovať pomaly po 6dnoch.

slavomira236
17. sep 2022

@jurka2907 dcérka je predskolacka a teraz dostali rómskeho chlapca keďže škôlka povinná a keby si toho videla ráno revať včera sa držal dverí jeho mama ho tahala nasilu musis musíš do škôlky chlapec rev 5,5 ročný cumel v ústach učiteľka len stala chudera nevedela čo robit a toto tam robí každý deň je rukami nevie používať lyžicu a nevyradia ho lebo je to predškolak a nemôžu a už po ňom začínajú opakovať iné deti ...pochybujem že len kli plaču by tvojho vyradili ...keď prechádzam škôlkou ráno v tých triedach kde sú maličké deti je toľko revu že až len sa to chodbou ozyva

jurka2907
autor
17. sep 2022

@mogaa plače keď odídem, upokojí sa keď idú papať, potom sa aj napapa, idu na dvor hra sa, nespinkal tam este len to ze ich vyrušujem keď odídem, v teda tam je sama pani učiteľka, druhá príde až o 9

jurka2907
autor
17. sep 2022

@palicka nemáme nikoho, len ja a manžel sme naňho, manzel teraz nemôže malého odprevádzať,musím len, ja je pravda ze kým ideme som v pohode, tak dokážem pred ním zahrať divadlo, aby išiel, ako je najlepšie v škôlke, no keď sa zatvoria dvere koniec..

mogaa
17. sep 2022

@jurka2907 ono od 8 do cca 9:30-10:00sa robia s deťmi aktivity.....takže záleží čo konkrétne robia....ak im učiteľka napr.niečo vysvetluje a on jej skáče do reči, veľa s tými deťmi neurobí....škôlka nie je len o hraní, učiteľky majú presne dané aktivity/činnosti ktoré musia s deťmi prebrať.....tam už záleží na konktrétnej škôlke/riaditeľke a učiteľkách ako na tom bazírujú...lebo nie je škôlka ako škôlka a je rozdiel učiteľky a učiteľky....naša chodila do jednej škôlky tam za celý rok sa nenaučia jednu jedinú básničku či pesničku, proste nič....v inej škôlke kde prešla potom, čo týždeň to nová básnička alebo pesnička....ťažko povedať či to nezvláda učiteľka že si s tvojim dieťaťom nevie poradiť, zaujať ho alebo tvoje dieťa nezvláda škôlku....pýtaj sa učiteľky v čom konkrétne vidí problém a čo by si ty mohla urobiť preto, aby sa to zlepšilo.....či je problém v tom že neposlúcha alebo vyrušuje keď im niečo vysvetluje, keď ich niečo učí.....učiteľky sa zvyknú aj striedať, nie vždy je tam ráno len tá jedna, treba sa pýtať aj tej druhej , ako reaguje pri nej.....niekedy je najlepším riešením zmeniť škôlku, resp.učiteľky a dieťa sa chová uplne inak....

ladybug138
17. sep 2022

@jurka2907 tiez mam.malacku doma, niektore deti placu strasne...riaditelka hovorila, ze je to normalne a zvladnu to...este hovorila, ze sa vobec nemusime bat ani hanbit, lebo oni su zvyknute...moja dcera plakala v jasliach 3 tyzdne kazde rano a potom to tam milovala
Uecite je to velmi kratky cas na zvyknutie si

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka.7
17. sep 2022

@jurka2907 presne ako ti radi
@palicka skus inu osobu ako teba a muza. Koho samozrejme pozna. Ja som svagrinej vodila ráno maleho. So svagrinou rev jak tur, nechcel jej ani a auta vystúpiť. my sme spolu sli pekne za ruku, rozlúčila som sa s nim, dala pusu, ked som videla ze uz uz ide plakať tak mu vravim, ale prosím ta, poobede sa vidíme. Utrel si ocka, to uz tam bola učiteľka a brala ho medzi deti do triedy. Par krát som počula ze so poplakal, ale potom uz mi učiteľka vravela ze uz je to celkom ôk.
Ono je to aj o tom, ako sa im chce tomu dietatu pomoct. Zial.
Ja si myslím ako som ti písala, miesto chce pre iného, cize budete to mat ťažké. Skúste malemu vysvetľovať, dat mu obľúbenú hracku. Ak by boli zo strany ucitelky pinky, riesit s riaditeľkou, nie s nou. S tým, ze ok, teraz bude do konca septembra (napr.) pol dna a od októbra uz dáte cely. Vtedy a vtedy ideš do prace a bodka. Drzim palce

laskonkaq
18. sep 2022

@jurka2907 a co máte napísané v rozhodnutí o prijatí? Malo by tam byť adaptacne obdobie 3 mesiace. A o prerušení dochádzky nerozhoduje učiteľka ale riaditeľka. A to ze dieťa plače nieje dôvod na vylúčenie. Skôr by som sa snažila dohodnúť poldennu dochádzky ale len ak vám to situácia dovoľuje.

kikulienkadd
18. sep 2022

Ahoj,hlavne nestrácať hlavu. Pani učiteľka musí vysvetliť, aký dôvod by malo vylúčenie. Všetko musí byť komunikované písomne. Napr.naša škôlka to má v školskom poriadku uvedené takto:

4.2.3 PREDČASNÉ UKONČENIE PREDPRIMÁRNEHO VZDELÁVANIA

Riaditeľ materskej školy môže podľa § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodnúť o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania a to na základe :
- odborného vyjadrenia poradenského zariadenia,
- zákonný zástupca neinformuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa a iných závažných okolnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- zákonný zástupca dieťaťa závažným spôsobom poruší školský poriadok,
- zákonný zástupca svojim konaním ohrozí zdravie a bezpečnosť detí alebo zamestnancov materskej školy, zámerne poškodí majetok školy,
- zákonný zástupca písomne požiada o predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania v materskej škole.

Určite nie len tak,že sa pani učiteľka odmieta starať o dieťa,ktoré je nové, možno trochu vystrašené a plačlivé. Držím ti palce, nech sa situácia vyjasní a hlavne,nech sa dieťatko má v škôlke dobre🍀

dudos
18. sep 2022

@jurka2907 ahoj, pozerám, že si z Rače. Môžem sa opýtať do ktorej škôlky chodí drobec?

laskonkaq
18. sep 2022

@jurka2907 a ešte mi teraz napadlo ze určite by nemalo ísť o vylúčenie ale len prerušenie dochádzky. Pretože ak ste už raz so Mš boli prijatí nemôžu vás len tak vylúčiť. Dieťa má právo navštevovať materskú školu.

mogaa
18. sep 2022

@laskonkaq právo ano, ale nie povnnosť(teda ak nejde o predškoláka).....pokiaľ ale dieťa naouaj nie je zrelé na škôlku, je nefér držať miesto takémuto dieťaťu ak v poradovníku čaká ďaľších 20neprijatých detí....ono len plač nie je prejavom že dieťa nie je zrelé na škôlku....bežne sa vylučujú deti čo jednoducho nespolupracujú či sa pocikávajú....dieťa sa inak chová doma a inak v škôlke, takže mamička reálne naozaj nevie aké to dieťa v škôlke je.....nestačí že neplače....

laskonkaq
18. sep 2022

@mogaa plač ako taký skutočne nieje dôvod na to aby vám učiteľka povedala ze vám vylucujeme dieťa. Je tam viac faktorov. Napríklad ak by dieťa odmietalo jesť, piť, cikat. A určte ma škôlka navrhnúť najskôr riešenia a nie hneď formu vylúčenia. To by bolo krásne ideálne keby tam boli len veselé usmievave detičky. Viete koľko problém tam treba denne riešiť...vylúčenie nieje riešenie problému danej rodiny.

sionell
19. sep 2022

U nás berú deti do škôlky od 2 rokov a bolo mi povedané, že odklad nástupu sa dáva v najmenšej triede najskôr po 3 týždňoch. Čiže u nás dieťa nechajú chodiť do škôlky 3 týždne a až potom mu riaditeľka udelí odklad, na ako dlho to neviem, ale dieťa sa nevylučuje.

lienka.7
19. sep 2022

@laskonkaq o všetkom rozhoduje riaditeľka v intenciách školského zákona, treba si naštudovať.
Ma pravo rozhodnúť o preruseni dochádzky, ale ako pise spravne @mogaa je to pravo, nie povinnost. Ak naozaj dieta nezvlada adaptacny proces, tak nie je dôvod zaberať miesto inym v skolke, dieta sa vyluci. Jedine predskolaka vylúčiť nemôže. Pýtala som sa susedy, ktorá je dlhe roky učiteľka, ma iba malkacov a k vylúčeniu pristupuju naozaj ked to dieta nezvlada. Je to najmä z dôvodov, pokial dieta nespolupracuje, pripadne je agresívne na ine deti a pod. Cize vazny dovod. Ked nepije alebo neje, to nie je dôvod na vylúčenie.
@jurka2907 mas jednoznacne trvať na dokončeni adaptacneho obdobia, s tým, ze posledný mesiac uz by mal byt schopný tam byt cely deň. S učiteľkou sa dohadovať ty nemáš, ries vsetko s riaditeľkou. Potom so zriaďovateľom (obec - starosta, resp. príslušné odd.v ramci uradu) a potom mas este školsky urad a školskú inšpekciu

laskonkaq
19. sep 2022

@lienka.7 ja som sa vyjadrila ze na to nemá právo učiteľka a nie riaditeľka. Treba čítať s porozumením.

20mysicka12
26. sep 2022

@jurka2907 pripnem sa k téme.Moj malý ma odklad 3m .Nastúpil do škôlky, ale chodil 2tyzdne a v kuse plakal od rána až kým som pre neho neprišla fnukal.Mal uz riadne kruhy pod očami, vraj už Rusi ostatné deti.Tak riaditeľka mu dala odklad a od januára má nastúpiť na pol dňa.Ja neviem to isté čo mám robiť, musím ísť na neplatenu rodičovskú dovolenku, aby som mohla byť s malým.V noci sa budil že on nejde do škôlky,ráno vstal rev že on nechce ísť.