Vyrovnanosť matky s tým, že dieťa nastúpi do škôlky

ivakat248
13. mar 2022

Baby, som tehotna s druhym babatkom, prva dcerka ma 3.roky na konci marca. Na zaciatku aprila by mala nastupit do skolky. Avsak mne uz len pri pomysleni na to zviera zaludok.... Je pravda, ze niekedy by mi skolka bodla si oddychnut alebo ked mam ist k lekarovi a nema kto pri nej ostat. Ale zas na druhej strane uz teraz sa mi slzy tlacia do oci, ze mi ma ist do skolky. Mne je s nou doma dobre... Snazim sa jej aj hocijaky program robit. Cele 3roky som nou zila, vsetok volny cas som venovala dcerka. Zaroven som na nu naviazana, kedze je to moje vsetko. Ona je len 4hodky u babky a mne to uz ako vecnost pride. Ale mozno by jej aj skolka pomohla, kedze teraz sa ako keby troska zneuzivala, mama nakrm ma, mama hento a tamto i ked to vie sama robit.....

panelacikova
13. mar 2022

@ivakat248 ver mi, že mamky to znášajú omnoho horšie, než deti samotné 😀 sama viem, keď dcéra šla do škôlky. a to ešte píšeš, že je v tomto útlom veku v pohode 4 hodiny s babkou, to moja neexistovalo, žeby bola 😀 takže kľud, bude to OK, neboj. viac sa bojíš ty, než ona. bude medzi deťmi, bude jej fajn

martyzpp
13. mar 2022

@ivakat248 chapem co prezivas. Moj bude mat v juni 3roky a druhy drobec ma 6 mesiacov. Zozaciatku som si ani nevedela predstavit, ze dam starsieho do skolky, srdce mi pukalo. Babo bolo kludne, kde som ho dala tam sa hrajkal alebo len pozeral, tych prvych 6 mesiacov sme si brutal uzili. Lenze, teraz uz zacina byt mladsi pohyblivejsi a uz tiez vyzaduje pozornost. Spia totalne na preslacku, sekundu volna cez den nemam. Uz je to treti tyzden co takto taham (starsi chodi spat po 21:00 a ja rovno s nim lebo mam po celom dni fakt dost) a veruze zacinam silno uvazovat o to , ze ho do skolky od septembra dam. Aj si vsimam, ze vonku pokukuje po detoch a chce sa s nimi zahrat, len je este taky nesmely…

zuzanockamt
13. mar 2022

@ivakat248 Pri prvom je to také iné - prvý týždeň som si odrevala, revalo aj dieťa 🤦 Išiel ako 2-ročný. Druhé dieťa išlo tiež 2-ročné, ja v absolútnej pohode, beriem to úplne inak.
Zvykneš si, deti potrebujú kolektív.

hela_tn
13. mar 2022

@ivakat248 ja som to mala podobne,keď mala nastúpiť do škôlky už som bola tehotná s mladšou dcérou..do škôlky síce nastúpila,ale viac bola doma ako tam,dokázala som sa jej plne venovať aj s bábätkom..v podstate cele 3 roky škôlky bola väčšinou doma s nami, prípadne chodila iba doobeda,keď som chodila s mladšou na krúžky..platili sme 15€ na mesiac,takže pohoda,keby potrebujem občasné stráženie,tak ma to stojí určite viac..

nikpa
13. mar 2022

@ivakat248 ak nie si nútená tak to môžeš ešte odložiť. Ja som to urobila a nebanujem. Tento čas sa už nikdy nevráti, ktorý sme mohli spolu tráviť doma. Syn nastúpil až pred 4. narodeninami keď som bola už po druhom pôrode. Vtedy mi to uz padlo vhod, mala som viacej času na bábätko a na oddych. Síce má to aj nevýhody kvôli škôlkarskym chorobám keď bolo doma bábätko ale všetko má dve strany mince. A v neposlednom rade pozeraj na malú, ako je na tom? Podľa teba už potrebuje kolektív alebo máš skôr pocit, že by jej ešte neuškodilo zostať doma. Lebo u nás to bolo vyslovene tak, že syn na škôlku ešte nebol pripravený.

diamond007
13. mar 2022

@ivakat248 mám to rovnako, tiež ide mala od apríla do škôlky i keď bábo už mám na svete...mala ísť od novembra ale dávala som odklad doteraz. Teraz mi príde pripravenejsia, už má 3r 3m keď nastúpi. Sama sa tam tesi, má rada deti a už vidím že jej je dlho. Veď daj odklad omesiac a uvidíš o ďalej keď tak.

ivakat248
autor
13. mar 2022

@diamond007 ona mala nastupit uz v septembri 😂

ivakat248
autor
13. mar 2022

@hela_tn ostavala doma, lebo bola chora alebo si ju nechala doma ty, leb osi chcela?

diamond007
13. mar 2022

@ivakat248 🤣 tak uvidíš. Ja plánujem dať prvé dni a podľa chovania budem postupovať ďalej, nie som na Tom závislá takze môže byť kľudne doma i keď jej spoločnosť chýba a teda detska. Všetci jej kamoši už spí do škôlky a minule plakala že prečo tam není s nimi aj ona ☹ tak som ju hneď nahlásila od apríla ....

martyzpp
13. mar 2022

@hela_tn chcela by som sa opytat. Je vseobecne zname, ze tie prve mesiace je dieta kvoli chorobam viac doma nez v skolke, cize ked prisla starsia domov chory tak ty s mladsou si bola asi tiez zavreta tyzden doma, ze?

ivakat248
autor
13. mar 2022

@diamond007 na mna kazdy tlaci. Lebo ze ved uz ma 3 a ze si oddychnem, lebo sa niekedy postazujem, ze som unavena a podobne. ALE NAPRIEK TOMU milujem ten cas straveny s nou.....

thoughtfulweirdo
13. mar 2022

Úplne ti rozumiem. Moja nastúpila v septembri ako 3,5 ročná do škôlky, hoci ja som doma s mladším. Nevedela som si to ani predstaviť, že by som s ňou zrazu pol dňa nebola, aj som si v ten prvý deň poplakala doma 🤭 potom som si nejak zvykla, ale pravidelne ju nechávam len tak uprostred týždňa doma 😄 stále som vlastne radšej, keď je doma. Už som aj oľutovala, že sme ju tam dali, no ale chodí tam rada, tak si hovorím, že dobre pre ňu 😁 pre mňa akurát starosti navyše s vodením a vyzdvihovaním a ako bonus skvelé vírusové chuťovečky, ktoré ja vždy chytím a liečim sa 2x tak dlho🤭🤣

kristinka92
13. mar 2022

chápem ta 🙂 ale musíš myslieť nato že to je dobre aj pre malú, musí mat aj ona socializáciu s inými detmi, iné prostredie, nájsť si kamarátov, zistit že je aj iný svet ako len s tebou doma…súčasťou výchovy rodičov je aj výchova k samostatnosti, uvidis že sa bude do škôlky tešiť po čase, treba jej rozšíriť trosku obzory

ivakat248
autor
13. mar 2022

@nikpa neviem to odhadnut a nechcem byt sebecka, ze len kvoli sebe ju necham doma.... Ona je extremne sikovna, ale aj vybita. Odkedy som tehotna, tak csetko moze len mama mama a neviem ci je to ok. Ci jej v tom prave skolka nepomoze
..

jjanulienka
13. mar 2022

Pockaj čochvíľa budeš hovoriť, že je to najlepšia inštitúcia na svete 😬😬😬

diamond007
13. mar 2022

@ivakat248 lebo som ju chcela doma, rodila som druhú v septembri takže od septembra som ju nechcela tam dávať aby si to spojila. V novembri mala 3r a vtedy mala nastúpiť ale nechcela som, aby mi nechytal choroby na malinkú. Ja by som ju nedala vôbec ale keď ona stále chce len ľudí, deti a nestačím jej a v zime sa nedá denne behať po ihriskách tak dám na pár dní a uvidíme. Chcela by som len doobeda ju dávať ale ona trva na Tom že tam chce spať tak uvidíme 🤣🤣🤣

ivakat248
autor
13. mar 2022

@thoughtfulweirdo a mozes si ju tak nechat? Lebo ja tiez uvazujem, ze si ju tak necham 😂

diamond007
13. mar 2022

@ivakat248 nie, je to také obdobie 🙂 my sme to tiež riešili ale v Tom septembri októbri pred 3r že len mama a hento len táto môže... Hold nedovolili sme jej nakoniec si vyberať lebo to presiahlo hranice a odvtedy je pokoj. Ale bolo to nami, proste sme jej vysvetlili že kto bude voľný jej pomôže ak chce.

susedka
13. mar 2022

@ivakat248 ja by som ju dala ... ide o to ze Ty si to nevies predstavit ... co ak dcera nebude mat ziaden problem a hned zapadne, bude tam stastna a spokojna a hlavne s rovesníkmi... Potom by to bola skoda ak by nechodila len kvoli tomu ze ty na to nie si pripravena ... Daj ju a uvidis...

diamond007
13. mar 2022

@ivakat248 jasné, ja uvažujem že ju budem dávať len napr.utorok-streda a stvrtok. Sú deti kt.chodia len dvakrát do týždňa v škôlke

ivakat248
autor
13. mar 2022

@diamond007 no takto by som bola spokojna aj ja. Ze 2dni napr doma aby ostala. To by som zbladla 😂.

nikpa
13. mar 2022

@ivakat248 tak ju prihlas, daj ju aspoň na 4hodiny a potom uvidíš. Keď sa jej bude páčiť, môžeš dať na celý deň alebo ju aj nechať doma.... Nie je v predškolskom veku, nemá škôlku povinnú, je to len na tebe. Ale asi najlepšie uvidíš, ak vyskúšaš.

kulumulu123
13. mar 2022

@ivakat248 tak ju do skolky nedaj a hotovo nie je povinna iba predskolska je povinna...

ivakat248
autor
13. mar 2022

@nikpa rodicia, manzel a vsetci dookola na mna tlacia, aby isla. Ze nebude na mna taka naviazana a ze sa uz teraz adaptuje a ked pride babatko, tak to nebude pre nu aok, ze aj surodenec na svete aj skolka pre nu. Male sa ma narodit v auguste.

syslik81
13. mar 2022

moja isla v 3 do skolky v 4 do skoly ( zahranicie) rano pekne uniforma a tradaaaa .. lenze ja som sa na nu nefixovala .. nebol cas ako slobodna matka som mala a mam co robit aby som to dala ... skolka bola super-nasla si kamaratky aj ja .. pohrala sa s detmi naucila sa nove veci a je to prinos nielen pre dieta ale bude aj pre teba .. milovat dieta je samozrejmost ale nema byt stredobodom celeho zitia... pouc sa pri druhom a urci si aj svoj zivot .. neviaz sa tak - ublizuje to dietatu .. nechaj ich zit ..

mimi3008
13. mar 2022

@ivakat248 Ak to tak necitos, nechaj si ju doma. Nas starsi bude mat 3 roky v auguste, ale mam doma 5 mesacneho, kedze som doma, neplanujeme skolku, zatial nam je tak dobre. Ale mozno by som sa bala toho, ze bude doma novorodenec a mala ti bude nosit skolkarske choroby

kabinka11
13. mar 2022

@ivakat248 ved ju daj zo začiatku aspoň doobeda, pripadne ju nechávaj napr. v stredu doma. Radím Ti, to co neuznávam, moje chodili hneď na celý deň, zvládli sme to všetci,ale keď to teda toľko prežívaš.

lucinka1988
13. mar 2022

@ivakat248 ja mám staršieho syna doma, nedala som ho do škôlky, mladší má 1 rok a sú to najkrajšie roky pre mňa aj pre neho✌️Starší syn bude mať 4 roky, krásny vzťah si spolu budujú, ja popri nich aj pracujem, keď príde manžel domov, vnímam to tak, že lepšie som sa rozhodnúť nemohla. Ale tak, každá mame iné okolnosti atd, ja mám aj veľa času pre seba, lebo mám starostliveho manžela, aj do prace odbehnem, aj všetko..Nežila som takú tu klasickú MD, keďže som stále aj pracovala, preto nejako nemám potrebu s tým seknúť, ktovie
Syn na mňa ani náhodou neni moc naviazaný, chodí prespávať krsnemu, kade tade, kamarátov má, ono to nie je také čierno-biele, rozhodnúť sa musíš ty sama ako to najviac cítiš, tak urob

zuzahajdulka
13. mar 2022

@ivakat248 tvoje pocity su uplne prirodzene, vzdy pocuvaj svoje materinske srdce, to vie najlepsie, co je spravne pre tvoje deti. Ani v tomto pripade sa nemyli. Trojrocne dietko nema co robit v skolke, ma byt v domacom prostredi, s mamickou, surodencami. Nedaj sa zvyklat okolim, mas svoj rozum, si svojpravna a hlavne ty si mama a je to tvoje dieta. Dokazes si zvazit pre a proti aj sama. Skolky boli vymyslene pre potreby vojnou znicenych ekonomik, ktore potrebovali nahnat aj zeny do fabrik. Skolky nie su nijakym benefitom pre deti, skolky su benefitom pre pracovny trh. Socializovat deti mozno uplne prirodzene s okolim, na ihriskach, v obchode, so susedmi, znamymi. Byt tri roky zatvoreny od rana do vecera s tymi istymi a rovnako starymi detmi nie je socializacia, je to len zberňa z nudze. Ak mas akekolvek pochybnosti, odporucam ti facebookovu skupinu Neškôlkári, kde ti ochotne poradia. Mamicky ti napisu ako to funguje u nich, daju ti tipy, kde socializovat a ako predprimarne vzdelavat deti. Existuje tam zoznam, do ktoreho sa podla regionu mozu prihlasit neskolkarske mamy s detmi a ak chcu, organizuju si raz-dvakrat tyzdenne stretnutia deti. Ci uz sa len hrat spolu v prirode, alebo idu na nejaku naucnu prechadzku, alebo spolu tvoria, ucia sa tanceky, hry, idu na navstevu k hasicom, atd. Co sa tyka narodenia mladsieho surodenca, dcerka sa omnoho lepsie na neho adaptuje, ked bude pritomna a nie vysachovana prec od rodiny. Drzim ti palce, si vyborna mamka a mas srdce na pravom mieste.

filili
13. mar 2022

Môj starší mal čerstvé 3 roky, keď nastúpil do škôlky. Bola som doma s mladším 1,5 ročným. Chodil však len cca 3 týždne a potom im tam zaviedli povinné rúška (museli ich mať 7 mesiacov vkuse) a tým že bol taký maličký, ja na RD, bolo mi to ľúto, nechala som ho doma..a hodnotím to spätne pozitívne, my sme si tú zimu tak užili, stále sme boli vonku, aj chlapci sa spolu tak krásne zblížili, vôbec mi neboli chorí. Teraz od septembra ako mal starší 4 roky, začal už reálne chodiť do škôlky (inej samozrejme) a každú chvíľu riešime nejaké bacily, skoro stále trčíme doma, pravdaže chorý aj mladší syn, aj ja. Len spomínam s láskou na tie časy, čo sme celé dni behali po vonku..