Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vývojová dysfázia u detí mladších ako 5 rokov

zun
5. sep 2018

Ahoj mamky, ktoré máte detičky s touto diagnózou. Chcela by som sa opýtať aké terapie absolvujete. My žijeme v zahraničí, a tu to moc neriešia. Že tomu treba nechať čas. Ale mne príde, že by sa mu dalo pomôcť. Vidím ako mi chce všetko povedať a hovorí svojou hatlaninou a mne to proste trhá srdce ako je kvôli tomu nepochopený. Tak sa chcem opýtať čo robíte a čo vám prípadne pomohlo. S tým súvisí aj to, že mu neviem vysvetliť, že špinavé oblečenie sa nemá nosiť atď. Príďte veľa výchova je náročná , keďže sa nechápeme. Čo vám pomáha v tomto?

martinkaa
5. sep 2018

@zun My sme absolvovali radu vysetreni, kym sme dospeli k diagnoze... najprv si kazdy myslel ze nas Adamko je autista... ale nakoniec to je dysfazia... kazdopadne zacali sme fungovat na kartickovom systeme... navsetko sme mali karticku a co nevedel, tak som mu ukazala karticku a povedala co od neho ziadam... casom sa naucil a karticky sme nepotrebovali..dalej mame tyzdenny rozvrh a tam sme kazdy den karticami prilepovali ulohy, cinnosti, miesta, ktore v tento den navstivime, urobime... vsetko islo pekne poporiadku od rana ako sa zobudil..tento kalendar nam sluzil hlavne na to, lebo tazko chapal, ked som mu povedala, ze zajtra pojdeme napr, na bazen... ak to uz videl na karticke nalepenej na urcitom dni, tak to lepsie pochopil a vyhli sme sa pripadnemu kriku a hnevu... dalej se navstevovali logopeda...dost nam pomahali aj bazeny, tam sa citil v bezpeci... my mamee pridruzene aj nejake dysporuchy, takze sme museli vela veci vychytat... je to uz 2 roky, co nam to zistili a momentalne navstevuje spoecialnu skolku, kde mam dennodennu logopediu...

martinkaa
5. sep 2018

je to tazke a treba veeela trpezlivosti.... 🙂

martinkaa
5. sep 2018

dalej nam pomahali aj obrazkove knihy... dcerka, ktoraje normalna, tak ta sa ucila doslova za pochodu, ale Adamka sme museli drilovat my... obrazky zvieratok, pocasie, nabytok a tak dalej.... cely minule leto sme sa drilovali... vysledok pride ..tieto deti nerobia male pokroky....nic nic a zrazuu vyslovia to spravne, alebo povedia rozvitu vetu.. ono to ide, len si treba najst system a byt myslienkami a rozmyslanim o krok dopredu aby ste sa vyhli neprijemnym situaciam...nas Addamko zle znasa zmeny, zmena programu atd, nevie zmenu spracovat za pochodu ako nasa dcerka Miska, tak ze na kazdu zmenu ho dopredu upozornime... a vysvetlime, co a preco...

zun
autor
6. sep 2018

@martinkaa ďakujem veľmi pekne

seahorse27
6. sep 2018

Aj my mame Adamka takmer 4-rocneho s dysfaziou. Diagnozu mame od 3,5 roka. Najskor taktiez podozrenie na autizmus, ktore klinicka psychologicka na 100% vylucila. Chodime na logopediu, kde nas hlavne logopedicka instruuje, ako s nim mame doma pracovat. Treba ho vela ucit, pouzivame rozne puzzle, pexesa, navliekame koralky, mame rozne vkladacky...zaroven vsetko pomenovavame (zvieratka, dopravne prostriedky, veci dennej potreby, ludi, činnosti...). Je to s nim tazke, pretoze ma aj velmi zlu pozornost - na cinnost sa dokaze sustredit len chvilu a len vtedy, ak ho to bavi. Dolezite je namotivovat ho, pouzivame aj odmenu - cukriky. Niekedy vyzera ako cvicena opicka, ktora robi veci len za odmenu, ale ked to inak nejde...Musime sa prisposobit jeho recovej urovni - rozpravat na neho jednoducho, ziadne zlozite suvetia - vtedy je strateny. Robi pokroky, aj ked to nie je vidiet na prvy pohlad. Tym, ako sa mu zlepsuje porozumenie, tak auti rysy odchadzaju, aj ked nieco z toho stale ma. Jemu pomaha hlavne to, ze vsetky cinnosti od nas odmalinka kopiruje, dokaze do detailov odkukat, co sa ako robi - to mu pomaha aj v skolke. Jemnu motoriku ma dost slabu, ale hrubu ma paradnu. Vie sa bicyklovat bez pomocnych koliesok, lyzuje, lezie po stromoch, beha po schodoch bez problemov - to je take netypicke pre dysfatikov, oni byvaju aj taki neobratni celkovo. Bolo nam povedane, ze sa to casom viac-menej zrovna, ale je to nadlho...Tak bojujeme...Ocakavame problemy v skole (poruchy ucenia - dyslexia, dysgrafia...). Isto bude odklad skolskej dochadzky. My sme napr. kartickovy system nepouzivali, on celkom rozumie, ked na neho hovorime jednoducho alebo pouzijeme nejaky predmet na ukazku a pod. On ma deficit hlavne v tej expresivnej zlozke, porozumenie ma "liznute" len tak jemne. Mava celkom casto zachvaty zlosti z frustracie, ze sa nevie vyjadrit a povedat jasne svoju poziadavku.

seahorse27
6. sep 2018

Pri tom spinavom obleceni mi napadlo, ze casto pouzivame citoslovce "fuuuuj" a to zabera na neho, okamzite sa vyzlieka :D Ale nas je citlivy na spinave alebo mokre oblecko odmala, takze toto velmi nemusime riesit...a len tak na pobavenie - "fuj" vyslovuje ako "chuj" :D

charlie1980
6. sep 2018

@zun Nesuhlasim, ze tomu treba nechat cas....cim skor je dg.stanovena, tym skor sa s dietatom moze zacat cielene pracovat.
Tieto deti si same nevedia pomoct, rodic im musi pomoct, kartickami, vizualizaciou vsetkeho a vsade, az kym nenabehne dostatocne porozumenie. Ale to porozumenie nabehne tiez len vtedy, ked ho naucis kazde jedno slovo jednotlivo.
Neviem, 5r sa mi zda vela na to, ze ma svoju hatlaninu, ze neporozumie ani pokynu resp.situacii - spinave pradlo patri do kosa 🤔
Toz, moj je dlhodobo sledovany (2roky), aj kadeco uz podiagnostikovane, neskor vyvratene, a teda rozprava v zlozenych vetach (4,9r). Naposledy mu bola diagnostikovana najtazsia forma NKS. A sice, rec je dyslalicka miestami, ale zrozumitelna. Ale pracovalo sa s nim od 2,5-3r intenzivne. Porozumenie ma ok....teraz sa s nim chystam preberat rozne kolobehy zo zivota, obrazky od traktora na poli ako zne obilie, cez spracovanie az po vyrobu chleba.....na takejto urovni sme zatial a to v 3.rokoch mal zopar funkcnych slov a nerozumel nicomu okrem - zahod do kosa a ideme papa.

Takze....popozeraj rozne Montessori, montemama, na fb skupiny, kde su sikovne maminy a rozvijaju svoje deti ako sa da....same sa to urcite nespravi.

Taktiez ma jemnu motoriku na figu, ale snazi sa....teraz sme vo faze, ze pise ciary - spaja body podla predlohy vselijak, obtahuje cisla, pismena, "kresli" tak, ze spaja cisla napr., sam kreslit nevie. hrubu motoriku ma super, bicykluje od 4,5r, na kolobezke lieta ako drak z kopca.

Pre dysfatikov o ziadnych terapiach neviem, ale mozno sukromne spec.pedagog, ktory poukaze na deficity. Inak pracuju s detmi matky.

bobricek1979
7. sep 2018

@charlie1980 môžem sa opýtať kde sa stala chyba, že má dieťatko taký problém?

charlie1980
7. sep 2018

@bobricek1979 Po ockovani mal 40• teploty a tam nastalo ťažké pozastavenie vo vývine.
Pre diskutujúcich : téma očkovanie nie je podnet na ďalšiu diskusiu.

charlie1980
7. sep 2018

A este by som rada spomenula, ze pred 1.mesiacom som mojho syna davala testovat u klinickej psychologicky, neverbalne testy cca. 2 hodiny, nie preto, ze by nerozumel, ale kvoli tomu, ze by mohol byt skresleny vysledok ...... v 4,9r je jeho mentalna uroven na urovni 4,3r, to znamena, ze krasne sme to dobehli, s odchylkou 6 mesiacov...keby mu nebola poskytnuta pomoc, nemal by moznost rozvijat sa vo vsetkych oblastiach, to zarucene. Takto ma dobre vyvinove prognozy a podla vsetkeho bude integrovany na beznej skole s asistenciou, mozno v specialnej triede s NKS. Este ma 2r do nastupu.

zun
autor
7. sep 2018

@charlie1980 syn má zatiaľ 3 roky, takže rozpráva tak že ja mu rozumiem ale nie všetko. Čo nevie vypĺňa akože hovorením hatlaninou. Od troch rokov čo mal v júni sa dosť posunul ale snažím sa mu venovať. On rád robí veci, ktoré mu idú. Puzzle skladá 5+ ale z ceruzkou sa nekamaráti. Niekde som čítala že treba rozvíjať motoriku hrubú jemnú že to pomáha tak sa snažíme. Rozmýšľam nad tými kartičkami. Len neviem ako mu pomôcť s tými gramarickými vecami ja som ty máš. Nemáte na to nejaký tip?

charlie1980
7. sep 2018

@zun Aha tak, ja som pochopila, že má okolo 5.rokov, prepáč. Tak to je super.
Nič ste nezmeškali ešte.
Rozvoj reci: narobis mu karticky napr.lyzica, pohár, tanier, jeho obľúbené jedlo, džús, ovocie, kefku, pastu, mydlo, čokoľvek ta napadne. A budeš priraďovať reálne predmety a jednoslovne pomenovavat- na kartičku predmet.
Tak sa rozvíja porozumenie.
Potom neskôr si overis- podáš kartičku a pomenujes, vyzves ho aby ti to priniesol- z inej miestnosti. Neskôr len slovne otestujes, bez karticky. A takto isto začneš ďalšie slova a pridávať.
Je možné, že spolupráca v 3.rokoch bude ešte sťažená, ale treba si to "vydupať"

Situacie:
Pofotis rôzne miesta....povedzme 3 miesta v ten deň.....alebo aktivity.
Tj.odfotis plny tanier s jedlom- znamená raňajkovať. Odfotis ihrisko- znamená potom pôjdete von. Odfotis ho pri hre- znamená čas na hru. Odfotis ho vo vani- znamená večerné kúpanie. Toto pripnes na chladničku a to bude vás denný plán. Po ukončení aktivity tu karticku schovas a nasleduje ďalšia. Nemusíš tým pádom vysvetľovať, čo bude robiť a pochopí priebeh dňa. A aj poradie. Kým si napr.neumyje zuby- kartička zubnej kefky , nepôjdete na ihrisko. Čiže v tomto poradí.

Takto nejak na začiatok.
Kúp si laminovacku a tie karticky mu zalaminuj.

charlie1980
7. sep 2018

@zun A na akej úrovni rozprava ? Keď riešiš - ja som, ty máš ?
Akú má slovnú zasobu, čomu všetkému rozumie ?

zun
autor
7. sep 2018

@charlie1980 ťažko povedať. Takú základnú slovnú zásobu má. Bežné predmety pozná. A niekedy mu len nie je rozumieť. Tak skúšame rozcvičiť pusinku, ale to tiež len tak ako si ja vymyslím, ale zdá sa mi že to pomáha. Myslím to ako pomôcť mu s gramatikou. Lebo nesklonuje necasuje neohyba. Či to chce len čas. Napríklad povie mňam dobrý čokoláda sladučké, mačička smutný, atď

zun
autor
7. sep 2018

A maminky nejaké knižky čo vás posunuli mi neviete odporučiť?

seahorse27
7. sep 2018

@zun Ked uz takto spaja slova, tak je to super. Gramatiku doladite, este mate cas. Dobra je Kniha o detskej reci (Hornakova, Mikulajova).

zun
autor
7. sep 2018

@seahorse27 ďakujem za povzbudenie a tip

charlie1980
7. sep 2018

@zun Knizky nie su v oblube 😄 Ked tak encyklopedie.
K logo nechodite ? Ta dava cviky aj na oromotoriku, rozne vyplazovat jazyk, spulit usta, zvuky.....to je zaklad, aby aj spravne vyslovoval- teda neviem ci mate problem s vyslovnostou. Ked aj nie, logo ti spravi strukturu, odkial s nim zacat....mal by sa naucit hlavne pytat: co je to, kto je to, kde je to ? Pyta sa ?
Co sa gramatiky tyka, tak to aj bezne deti mozu aj do 5r niekedy nespravne ohybat....toto sa len casom upravi, moj tiez este pred pol rokom od buka do buka sklonoval/casoval....teraz sa to velmi zlepsilo. Ale opravujem ho sustavne. On to skratka musi pochopit sam, ze minuly cas sa vztahuje na minulost a rody😄 Jednotne/mnozne cislo, chytam sa za hlavu. Naucim ho : jedno auto, dve auta, zajtra mi povie jedno auta 🙇🏻‍♂️. Nekonecny pribeh.
My namiesto kniziek pouzivame len logo karticky, to robi rad....popritom sklada....

charlie1980
7. sep 2018

@zun Velmi dobra stranka ohladne vsetkeho....na celkovy rozvoj. Logo veci tu maju dobre. Ked ste v zahranici, neviem ci budes mat moznost sa k tomu dostat, ale prejdi si celu stranku....je tam kopec veci pre nase deti. V "didakticke pomocky" Tu konkretne logo.

https://www.nomiland.sk/didakticke-hry---didakt...

zun
autor
7. sep 2018

@charlie1980 ďakujem!!!

zun
autor
7. sep 2018

Ešte sa opýtam fíha a Spievankovo áno či nie? Škodí nervovej sústave či rozvíja reč?

stastna17
7. sep 2018

My sme momentalne zacali s INPP metodou , skus si nieco o tom precitat. Ma velmi dobre vysledky, na slovensku sa zacala pouzivat iba pred 4 rokmi. mozno v zahranici skor. skus sa na to pozriet 🙂

negymama
7. sep 2018

ahoj aj ja mam dieta s dyzfaziou , u dcery bola narusena hlavne receptivna zlozka, velmi slabe porozumenie, o gramatike na 3 roky sme ani nesnivali, v tejto faze je dolezite hlavne rozumiet a naberat slovnu zasobu.
Ona ma teraz uz 12 rokov, takze niektore veci uz vidim s odstupom. robili sme vela veci z toho co tu baby spominali, chodili sme k logopedicke specializovanej na deti s poruchou komunikacie. kazde 2 tyzdne na 1,5 hodiny,m z toho pol hodina bola logopedia zvysok hry a cvicenia na rozvoj porozumenia, plus dome sme edukovali hrackami , kartickami, mali sme hracky radu Smart games, oblubila si Hrad, a Zamocke schody, Neustale som na nu rozpravala.
Dcera aj vdaka edukacii mala velmi dobru aj jemnu aj hrubu motoriku, chodi doteraz na vytvarnu, lebo kreslenie bolo jedna z mala cinnosti kde vydrzala pocuvat hovorenu rec, inak odvracala hlavu, prizmurovala oci, alebo odkracala prec, knihy boli ako mor pre nu... Mala aj dost auti prejavov, ktore z velkej casti porozumenim odzneli, ale myslim ze jemne "svacnuta" autizmom je doteraz, ma take typicke aspergerovske myslenie , doslovizmus, neporozumenie obraznej reci, metaforam. Co ja viem, povies jej..."nehadz vsetkychludi do jedneho vreca" a ona "my nemame doma vrece"

nema maly aj silnejsi vzdor a hnev? my sme si s nasou uzili, vyzeralo to jak anjel ale to spravanie😖

stastna17
7. sep 2018

@negymama som rada za reakciu, asi mame rovnake deti svacnute 🙂 chcem sa opytat,chodi do normalnej skoly? zapadla do kolektivu?

negymama
7. sep 2018

@stastna17 ano chodi do normalnej skoly, ale hladali sme skolu kde sa ona bude mat dobre a bude spokojna. Je to problem s detmi ktore su akoby v sedej zone, nie dost specialne na autisticke skoly a nie dost normalne na standartnu skolu, Chcela som nieco ako malicku dedinsku skolicku, nakoniec sme paradoxne taku malicku skolu nasli vo vacsom meste /kosice/. sme bilingvalni madarcina, slovencina, tak ju dobre prijali v madarskej skole, ktora ma len okolo 200 deti v celej zs, rodinny typ skoly, vdacni za kazde dieta, dobre vztahy s rodicmi, detom sa venuju, ulohy pripravuju v druzine, v kolektive ma jednu kamaratku, plus viac deti s nou komunikuje, ona uprednostnuje chlapcov, tim akoby nevadi jej "suchost" prejavu ci taky autisticky cynizmus ci ako to nazvat.

negymama
7. sep 2018

@stastna17 a tvoje je ake stare, chlapec ci dievca? mali ste aj recove problemy?

stastna17
7. sep 2018

@negymama chlapec ma 7 a ano presne ako ty popisujes asi presne tak isto. 🙂 sme tiez z KE.

negymama
7. sep 2018

@stastna17 no my dochadzame, nasu spadovu skolu by tazko dali aj nase zvysne normo deti, nieto ona. a svojho kde chcete dat na aku skolu?

negymama
7. sep 2018

@zun este k autorke, skus zohnat pracovne tabulky Logico Primo, su v roznych jazykoch dostat, ulohy podla veku sa vkladaju do tabulky a spravnu odpoved dieta oznaci velkym farebnym kolieskom, nasa to velmi mala rada, to sme mali na rozvoj porozumenia.

charlie1980
7. sep 2018

@negymama Som sa pobavila 😂 Akoby som o mojom citala o 10r, myslim tie predpoklady 😂
Presne ta seda zona ma serie najviac....malo na to, aby bolo dieta PAS a do beznej skolky je problem. Lebo integracia raz nefunguje, stat nema (nechce) asistentov a nahnevana som uz teraz....neviem, co s nim bude ked pojde do skoly. Uz to vidim tu ochotu.