Začiatky v škôlke

30. sep 2020

Ahojte, chcem sa opýtať, či ste niektorá nemali alebo nemáte podobnú skúsenosť. Dcérka má 3 roky, od polovice septembra začala chodiť do školky. Najprv som ju na odporucanie ucitelky zacala davat cely den, ale po 2 dnich neskutocny plac, v novi sa prehadzovala, vravela mi, ze nechce ist do skolky, ze ju boli brusko. Tak som ju potom davala len doobeda, potom som po nu prisla, to bolo ok, bez placu, rano sa uz postavila ku dveram, aby mohla vojst do triedy. Uz sa aj celkom tesila , teraz som ju zacala davat na cely den. Dcerka mi uz rano vravela, ze nechce ist do skolky, nechce tam spať. Ona uz cca pol roka doma poobede nespi, akekolvek pokusy o poobednajsi spanok zlyhali. V skolke sa rozplace a vravi: Bojim sa deti, nechcem tu byt. Ucitelka mi povedala, ze to vravi od prveho dna a ze dupoce nohami. Pritom, ked chodila na “pol dna”- bola tam ina ucitelka, ta vravela, ze neplace. Chcem sa opytat , ci ste mali alebo mate niekto taku skusenost, ak ano, co ste robili. Ide mi najma o to, ze rozprava, ze sa boji deti. Vcera vecer mi pri zaspavani vravi: vzaka si zajka: “ Zajko nechce ist do skolky, nema tam ziadnych kamaratov” . Od uciteliek nejaku spatnu vazbu velmi nemam, len jednoslovne mi povedia nespala, malo zjedla, neplace, hned zatvaraju dvere po odovzdani dietata. Neviem, ako to tam prebieha, ci sa zapaja, ci s niekym komunikuje. Ked sa jej cielene opytam, ci sa v skolke s niekym rozpravala, povie mi, ze nie, ale povie mi, ze spievali, boli na prechadzke, ze s pani ucitelkou sa hrali atd. Doma bola so mnou pocas materskej a rodicovskej dovolenky, je jedinacik, ale s detmi sa hravala zo susedstva, samozrejme to chcelo cas, nie hned, je to skupinka cca 10 deti. Doma rozprava o stosest, ale vonku s cudzimi ev. ostatnymi detmi taka vyrecna nie je. Ked sme boli na inom ihrisku, tak zboku pozerals na deti, niekedy som spozorovala, ze mala akoby tik- mierne zdvihala pleco, ale to som iba par krat dpozorovala, sla sa potom sama hrat, ev. ku vzrastovo mensim detom. Nechcem robit unahlene zavery, ale zasa ani nic zanedbat. Ci jeto len znak introverta, aj ked doma to tak vobec nevyzera, ale tak to je v svojom znamom prostredi, netreba to riešiť, nechať tomu čas, alebo isť radšej za psychológom? Este parkrat sa stalo, ze manzel, ked jej nepovolil pozerat mobil ev. tv, tak sa popisala na zem, ale urobila to akoby naschval, lebo vedla bol nocnik, ona len povedala pišám , on jej povedsl, ze tu je nočník a ona bie, zaťato “v nervoch” sa vypišala na zem, pritom od 2 rokoch je odplienkovana. Chcem sa opytat na vas nazor, skusenosti, ev. co by ste robili vy. Prepacte mi za absenciu interpunkcie, ale pisem narychlo z mobilu 🙂 Dakujem

iveta143
30. sep 2020

podla mna je to normalne ak dieta takto reaguje, moja dcerka zacala vymyslat po mesiaci v skolke,mala stresy z jedenia zrejme, lebo ucitelka mi povedala ze nechce jest,tak som im povedala nech ju nenutia...a stale sa ma dcerka pytala, ze mamka, kolko chcem tak tolko zjem? a ja ze ano....no ale k teme, je to mozno aj zmenou prostredia, inymi pravidlami, a celkovo inym rezimom ktorym sa deti MUSIA prisposobit...asi sa jej tazsie nadvazuju znamosti ak je introvert,ale to nevadi...ja mam cez 30 a tiez sa mi doteraz tazsie rozprava s ludmi ktorych nepoznam 🙂 poznam deti ktore plakavali v satni aj cely rok, treba vysvetlovat ze ak nechce spat tak nemusi, len nech tisko si polezi aby si oddychla

marca12
30. sep 2020

Deti su velmi mudre a vedia,vo robia. Vycikanim na zem si vydobija pozornost a robi to naschval,lebo vie,ze dosiahne svoje. Mamicky,ktore musia chodit do prace,nemozu riesit,ci dieta nechat v skolke alebo ho odtial zobrat. Jednoducho tam musia chodit. Podla mna si zvykne,chce to cas. Vela deti doma nespava a naucia sa,ze v skolke musia aspon lezat. Musia sa deti naucit respektovat autoritu-ucitelku. Tym,ze ju odtial vezmes,ju ucis,ze si moze robit co chce a nemusi robit,co od nej pozaduju autority.

autor
30. sep 2020

@marca12 to urcite nechcem, ani doma nema vsetko povolene. Mne ide o to, ze rozprava, ze sa boji deti, aj ten tik, ked sme boli na ihrisku a boli tam kopec cudzich ludi, skor toto by ma zaujimalo, ze ci niekto s tym nema skusenost. Ja som sa vsemozne snazila s tym spankom, ale proste to neslo, ona cez den chcela ine aktivity, v noci zato spala v kuse 11-12 hodinod siedmej vecer, takze zasa deficit v tomto smere nemyslim, ze mala. Ide mi skor o to, kedze kazde dieta je ine, ci este nepredlzit ten adaptacny proces, aby tam bola len na “pol dna”, lebo mne ide o to, aby bola spokojna, aby nesomatizovala- aby nemala nejaky vnutorny stres, ktory sa potom prejavuje bolestami bruska, tikmi, problemom v reci apod... To za to nestoji. Doma, ked nespala, vzala si do postielky knihu a prezerala si ju, aj tak svojim sposobom trocha oddychovala, aj ked mysel nie. Myslimsi, ze zasa nie vsetko direktivne je spravne, ale to je moj nazor

tanyan
30. sep 2020

Veď nemusí spať, dohodni sa s ňou, že nech len leží a relaxuje.
Je možné, že nie je zvyknutá na štýl komunikácie, keď učiteľka vyžaduje, aby spala alebo zjedla všetko. Toto sa stáva u detí, ktoré sú vychovávané v partnerskom rodičovskom vzťahu s uplatnením rešpektujúceho prístupu. Žiaľ, mnoho učiteliek je umelo autoritatívnych a takéto deti majú problém spracovať príkazy ako pre psa. Moja tiež potrebuje vysvetlenie a argumenty a nie príkazy. Našťastie chodila na úvod do začínajúcej škôlky, kde sme si to s učiteľkami hneď na začiatku vysvetlili a ony mali čas aj chuť sa s ňou rozprávať.

silenthill4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
30. sep 2020

@tanyan ja jej toto hovorim od zaciatku, ze spinkat tam nemusis, lahnes si, urobis si tam “brloh” , ona tomu rozumie, ja neviem, ze ci v tom jevproblem. Vravim s ucitelkami som dokopy mozno porozpravala 3 minuty za cele 2 tyzdne, otvoria dvere, prinesu dieta, ja sa stihnem krn opytat: plakala? ona mi povie nie, v pohode a zatvori dvere, z toho som zostala trocha sklamana. Neviem, vi je to teraz v tej situacii s koronou, lebo v podstate ani v skolke ( myslim ako roficia) sme poriadne neboli, vsetko take ako z rychlika.

mogaa
30. sep 2020

Ono v terajšej situácii sa ani nečuduj, že učiteľka komunikuje jednoslovne - učiteľky sú 2 a tie sa striedajú(teda ak ide o štátnu škôlku) obvykle jedna je od rána do cca 13:00-13:30(kedy deti už spia/ležia), druhá chodí na desiatu a ostáva od konca a takto sa striedajú...čiže obe sú s deťmi len nejaké 3-4hodiny počas dňa a zvyšok je pri nich len 1učiteľka....ak ti ide zaniesť dieťa , v triede ostáva 19detí bez dozoru, preto tá jednoslovná komunikácia....ak si dieťa nevie zvyknúť a tebe to nerobí problém skús ju nechať dlhšie len na pol dňa, podľa toho čo píšeš je teraz problém v tom že tam nechce "spinkať" , ona už rozumie že "spinkať"nemusí, že stačí ležať, ale nechce sa jej ležať 1,5hodiny bez činnosti(doma si prezerá knižku), v škôlke to nie je možné....veľa detí nevie spinkať a ležať len tak sa im nechce - a to je ten problém....musia ticho ležkať lebo sú tam aj deti ktoré si potrebujú pospať....veľa krát sa ale stane že dieťa sa v škôlke unaví a naučí sa v škôlke spávať.....naša je taká, doma nespávala , v škôlke sa naučila, ale chodila do škôlky kde boli deti od 2-3rokov(súkromná škôlka), zajtra nastupuje do klasickej škôlky, takže som zvedavá čo bude....v tej súkromnej to bolo super, denne s deťmi chodili minimálne na hodinu na prechádzku a tie deti sa unavili, takže aj tie čo nespávali im tam zaspali.....ale celkovo režim - ráno deti skôr vstávali lebo sa ide do škôlky, prezliecť sa, ísť do škôlky, v škôlek sa vyzliect, aktivity vnútri potom išli na prechádzku minimálne na hodinu(znovu obliekanie, vyzliekanie)- obed a spánok(opäť prezliecť sa do pyžama)......čiže to dieťa je viac unavené ako doma, takže by malo oddychovať....a už je to na danej škôlke - niekde im učiteľka číta rozprávku kým zaspia, niekde im pustia rozprávku a inde ich len dajú aby ticho ležali a kto zaspí - spí, ostatní musia ticho ležať....

autor
30. sep 2020

@mogaa ano, jedna sa o statnu skolku. Ked chodila doobeda, tak to vyzeralo celkom v pohode. Len zasa tiez nechcem, aby sa nastavila, ze tam bude iba doobeda, lebo potom moze nastat taka situacia, ze si zvykne, ze sa takto chodi do skolky a nie na cely den. Mne ide skor o take “uzkostne prejavy”, ze stale dookola opakuje, ze sa boji deti a ucitelka vravela, ze sa rozplace a dupe nohami. Ked chodila doobeda, tak nikto mi nic take nepovedal a ani dcera nevyzerala nejak uplakane, tak neviem

mogaa
30. sep 2020

Ťažko radiť, ono tie prvé dni až týždne učiteľky ani nič nehovoria, lebo tam majú blázninec....majú tam 20detí a ak začne plakať jedno, pridávajú sa ostatné...väčšina tých 3-ročných drobcov keď sa im niečo nepáči začne plakať alebo sa "jedovať"(to dupanie nohami)...a je to uplne normálne, deti si musia zvyknúť na určitý režim a rešpektovanie pravidiel, ak povie učiteľka ideme si umyť ruky alebo ideme sa obliecť, treba odložiť hračky a ísť.....pri mame to tak nefungovalo, mama opakovala aj 3x alebo dieťa zobrala a išlo sa, v škôlke to tak ale nefunguje....tie deti sa musia naučiť, čo povie pani učiteľka to sa musí urobiť, či dieťa chce alebo nie....naša do teraz chodila do súkromnej škôlky(16detí na 4učiteľky) hneď bolo vidieť že to dieťa sa naučilo poslúchať...predtým išla svojim smerom, po pár dňoch v škôlke išla pekne pri mne čo predtým nehrozilo....ona aké také zvyky má z terajšej škôlky len tam sú deti do cca 3rokov- takže učiteľky ich stále brali ako maličkých, čiže plakal - pomojkali a bolo dobre, nechcel kresliť, mohol sa hrať........zajtra nastupuje do štátnej , tam viem že to tak nefunguje, veď už len to že do 10tej je na 1učiteľku 20detí, takže tam už musia poslúchnuť inak s nimi učiteľka neurobí nič...tiež majú harmonogram nielen na aktivity ale aj na učenie, čo s nim majú v daný deń robiť...takže sama som zvedavá ako zvládne zajtrajšok aj keď ona s deťmi ani dospelými problém nemá, hrá sa s kýmkolvek kto je ochotný sa hrať s ňou....len v tej škôlke to nie je len o hraní a robení toho čo chce ona...

autor
2. okt 2020

@mogaa ako ste zacali v tej statnej skolke? ja uz rozmyslam, ze so skolkou skoncime a budem hladat inu alternativu, stale dookola opakuje nechcem ist do skolky, bojim sa, rano uz ani jedt nechce, v satni v skolke uz plac, vytrhava sa ucitelke, to fskt neviem, ci toto stoji za to vydrzat... Vydrzat, vydrzat a bohvie ake dopady to potom zanecha na psychiku, zdravie apod.

mogaa
2. okt 2020

no malá vyzerala spokojne keď pre ňu prišli, ani ráno neplakala....len teda prvý deň, ona toho veľa povedať nevie, teda pocity...predsa len 3 roky bude mať až v januári, predpokladám že je tam najmladšia a aj najmenšia lebo je drobná....učiteľka jediné čo povedala že niekoho pohrýzla a už jej nebolo takže ani nevieme čo sa stalo.....teda predpokladám že sa bránila keď jej niekto bral hračku, ona ešte tak povedať nevie a aj učiteľka neustriehne tie deti keď sa klbčia...práveže predtým medzi maličkými deťmi ani na ihrisku nerobila zle, tak neviem čo sa stalo lebo ona je veľmi kamarátska, tak len predpokladám že sa bránila...tak uvidíme.....ale že bola celá od blata, boli vonku na dvore a bolo mokro, u nás skoro celé doobedie pršalo....aj v tomto je obrovský rozdiel medzi tou súkromnou a touto štátnou - tam boli 4učiteľky na 16detí takže ustrehli aby sa neklbčili, tu to neustriehnu....tam ich málokedy dávali na dvor, skôr s nimi chodili na prechádzky keď bolo pekne tak na ihrisko alebo do parku...tak uvidíme čo bude ďalej...zatiaľ ju neodhlasuj , pokiaľ máš možnosť , nechaj ju len na pol dňa, prípadne ju nechaj piatok alebo pondelok doma, ale nie tak ciele že plakala, len jej povieš že dnes škôlka nie je a necháš ju doma....ono veľa záleží od zloženia detí v tej triede ak je tam gro detí starších ako 3,5roka tie deti sú už uplne iné, pol rok urobí veľmi veľa.....keď tie staršie zoberie hračku mladšiemu tak to sa bráni....naša začala v tej súkromnej mesiac pred 2rokmi zo začiatku keň´d jej tie staršie deti zobrali hračku plakala alebo sa len pozerala, po karanténe ak jej niekto zobral hračku začala pišťať tak hneď dobehla učiteľka čo sa stalo....no nehrýzla ani nesácala deti ale tam boli tie deti cca v rovnakom veku, ale v štátnej škôlke to môže byť aj viac ako ročný rozdiel....tvoja sa musí naučiť brániť , aspom si myslím že ak sa predtým nebála detí, tak niektorí z tých starších ju musel sotiť alebo niečo a ona sa teraz bojí....

mogaa
2. okt 2020

teda tak cielene som myslela aby malá si myslela že škôlka v ten deň nie je, ale nie tak že jej povieš že dnes ťa nechám doma - to by nebolo dobre aby vedela že si ju nechala doma lebo tam nechcela ísť, to by si začala vynucovať....ale ráno alebo deňń predtým jej len povieš že dnes škôlka nie je....neviem či robíš, ja by som ju nechala na pár týždnev na pol dňa kým si zvykne a prestane sa tých detí báť....čochvíla bude zima a tie deti viac menej budú v kuse choré, tak ju tam nechaj nech si prejde tými detskými vírusmi a keď nastúpiš do práce bude to mať za sebou.....

autor
2. okt 2020

@mogaa dakujem, lenze ja uz za chvilu nastupujem do prace, takze nebudem moct ju na obed bravat ani niektory den v tyzdni nechavat doma, nemam uz na tu “pripravu” vela casu. Ona poobede, ked po nu pridem, tak mi povie: neplackala som, alebo len trocha som plackala”, povedala mi, ze ucitelka jej povedala, nech neplace, lebo mamka bude smutna ( dnes som to aj pocula, ako jej to vravela, ked jej rucky umyvala) Dalej mi povie, ze sa hrali, tancovali, dokonca povie, ze dobre bolo , ale ku veceru opakovane, ze zajtra nechce ist do skolky, boji sa, nechce, od rana potom rumazganie, strajkovanie, ze nejde, vysvetlujem, dohovaram, po dobrom, aj doraznejsim hlasom, prizvukujem jej, aky program si urobime doma, ked ju vyzdvihnem,bez efektu, ale uz sama neviem, co mam robit. Ano, mozno jej niekto nieco povedal, zobral, neviem, lebo ked sa cielene pytam, tak mi nic take nepovedala. Mne plac by az tak nevadil, to viem, ze kazdy si tym prejde, ale ona vyslovene sa trha, neplace ale doslova reve, ja len nechcem, aby ju to nejako traumatizovalo, neurotizovalo a co ja viem co este... Ja viem, ze ked ja som chodila do skolky, tak som velmi plakala, vsetci mi to vravia, ze som sa s dermi v skolke nechcela velmi hrat, tak neviem, ci situacia sa opakuje..

mogaa
2. okt 2020

tak potom naozaj neviem, buď ešte čakať -veď ešte nechodí ani mesiac alebo zvažovať inú alternatívu -- súkromná škôlka, opatrovateľka....tá súkromná škôlka je väčšinou pre takéto deti lepšie riešenie lebo u nás bolo na 16detí 4učiteľky, čiže si ch podelili do skupiniek a každá sa venovala tej svojej skupinke - či už sa s nimi hrali alebo niečo tvorili....takže nejaké klbčenie medzi deťmi sa tam eliminovalo a vždy sa im venovava aj učiteľka že sa s nimi hrala, ak niektoré plakalo tak ho popestovala a potom zapojila aby sa hralo s ostatnými.....ale bolo to presne o tom že na 1učiteľku pripadli 4deti, v štátnej máš na 1 učiteľku 10detí...a teda aj tie aktivity boli iné, tam im pomáhala každému učiteľka, v štátnej to nie je možné, tam im učiteľky zobrali von lopty a hádzali si s nimi, v štátnej ich nechajú na dvore nech sa hrajú ako chcú...aspom u nás v tje súkromnej brali tie deti ako maličkých(ale boli tam od 20mes.-3roky)asi 2-3tam boli staršie ako 3roky, ale tie ukočírovali aby tým mladším nerobili zle....alebo potom opatrovateľka - študentka či dôchodkyňa a škôlka až o rok .....

autor
2. okt 2020

@mogaa ano, presne nad tym uvažujem