Zmena polatkov za predškolákov

rimi26
2. sep 2013

Ahojte viete niečo o zmene poplatkov za predškolákov? Do dnes som si myslela, že za predškolu sa poplatok mestu neplatí, no dnes prišiel manžel zo škôlky, že chcú od nás 3 eura mesačne. Normálne sme platili 15 eur, ale vedela som že predškoláci neplatia lebo je povinná. Ako to teda je??? Schválili zase nejaký nový zákon čo mi ušlo alebo ako to je ......

xlucia
2. sep 2013

@rimi26 to je zrejme na triedny fond... nie mestu.

maznacik007
2. sep 2013

alebo rezijne naklady na kuchynu .... alebo na pomocky (napr. u nas sa kupuju preskolakom rozne prac. zosity a pod)

zuzanat
2. sep 2013

moj syn je predskolak a teda tych 15€ uz neplati, ale maju triedny poplatok 5e mesacne, mozno to je ono...

zuzanale
2. sep 2013

predškolská už nieje povinná zopár rokov bohužial to zo zákona vypustili dokonca ti ani nemusia dieťa umiestniť má byť len uprednostnené 😝 a teraz už sú aj poplatky v kompetencii zriaďovateľa čiže zvyčajne mesta u nás sa napr od apríla menilo a deti do 3 rokov platia viac ostatný 10€ a predškoláci zatiaľ neplatia ale čo nieje môže byť takže tie 3€ mi prídu ešte celkom ok oproti 15€ ale v každom prípade sa treba opýtať riaditeľky príp zriaďovateľa určite existuje všeobecné záväzné nariadenie ako napr u nás ktoré určuje poplatky ak to tam nieje nemala by si platiť nič ..

zuzanale
2. sep 2013

@maznacik007 u nás mali zadarmo aj tie pracovné zošity dokonca aj mladšia mala nejaký pracovný zošit a tiež sa neplatilo 😕

@zuzanat teda dosť u nás sa v škole tolko neplatí nás vyšlo 5€ za celý rok a to sa z toho na 2x kúpili obrusy na stoly a nejaké mydlá a toaletný ... akurát výlety a iné sa platieva vždy osobitne...

barla5
2. sep 2013

@rimi26 aj sa som z PD, takže tie 3€ sú režijné náklady na kuchyňu, tzv. na hrnce, 15€ je mestu a to predškoláci neplatia zo zákona, lebo majú nárok na bezplatné vzdelávanie, tie 3 € platia všetci, a to ste museli platiť aj vlani, alebo ste nechodili do MŠ? Platí sa to aj v škole. Ak máš 2 deti v škôlke, tak jedno platí 3 a druhé 2€.

rimi26
autor
3. sep 2013

@barla5 pýtala som sa učiteliek v našej triede a povedali mi, že sa to platí mestu. Vraj predškoláci platia namiesto tých 15€ "len" 3€, že za celý čas čo tam robia sa za predškolu neplatilo len jeden školský rok. Nie su to žiadne režijné náklady. Budem to vedieť na isto keď budem mať šek doma zatiaľ mám len za stravu ... Hnevá ma to lebo momenálne keď som na MD obraciame každé euro a budú nám chýbať tie peniažky ...

barla5
3. sep 2013

@rimi26
http://www.prievidza.sk/upload/wsw/files/file/S...
syn už chodí do školy, ale ako škôlkar platil 12€, potom v predškolskej nič. Zrazu v máji zdvihli poplatok z 12 na 15 /takže tie 3€ sú tam/ a že aj predškoláci majú platiť 3€, my sme platili už len máj a jún. A že je to na réžiu, samozrejme, že to ide mestu, ako všetko a škôlka z toho nemá nič. V škole to tiež platíme. Pôvodne to malo byť až 8€.
Kukni link, tam to nájdeš.

barla5
3. sep 2013

@rimi26 ešte platíme aj za družinu 3€, ale oproti iným mestám je to nič, tam lietajú iné cifry.

rimi26
autor
3. sep 2013

@barla5 ďakujem pozriem to ale až zajtra lebo dnes už nevládzem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
molnitko
2. okt 2013

Dievčence, predškoláci podľa školského zákona § 28 ods.6 písm. a) poplatok na čiastočnú úhradu nákladov v mš neplatia. a žiadne mesto ani obec to od Vás žiadať nemôže!!!
mestá a obce tento poplatok v sume 7,5 % životného minima za predškolákov dostávajú od obce. a tieto peniaze sú určené na pomôcky pre deti, a sú účelovo viazané, takže obec ani mesto nemôže tieto peniaze použiť inak ako pre deti. chodia to kontrolovať s Ministerstva.

maznacik007
2. okt 2013

@molnitko pozri si ten isty zakon ale paragraf 140 a odseky 9 a 10 tam sa hovori o rezijnych nakladoch jedalne ktoreho vysku urcuje zriadovatel to tzv. hrncovne ... a tam predskolaci nemaju ziadnu vynimku ... to su tie 3 Eur o ktorych sa tu bavi ... 😉

molnitko
3. okt 2013

ja ten zákon poznám, aj všetky odseky. ak od Vás niekto pýta na režijné náklady kuchyne, ok, tam nie je výnimka, ale ak som čítala všetky príspevky, nie každému bolo jasné, za čo vlastne platí. aj keď režijné náklady na kuchyňu by mali byť súčasťou šeku a nemali by sa účtovať zvlášť. aspoň my to tak robíme

zuzana030
3. okt 2013

my platíme (predškoláci budeme na rok) 10 eur mesačne mestu, 30 eur ZRPš za rok, 10 eur polročne triedny fond
a teda, okrem toho hygienické potreby, servítky, ovocie zeleninu máme každý rodič rozdelené, 1x do týždňa niekto donesie, podľa udeleného zoznamu, angličtina cca 8 eur mesačne
stravné nám vychádza na 27 eur
mesačne celkom dosť.....:(