ZRPŠ v škôlke

tatiana1329
16. sep 2021

Ahojte. Chcem sa opytat. Zrps co je v skolke (u nas polrocne 15€) sa plati za obe deti dokopy alebo za kazde zvlast? Mala je v prvej triede a maly v predskolskej. Nejako nam to zabudli v skolke povedat 😅 dakujem

yvanielka
16. sep 2021

Každá škola/škôlka to má nastavené inak keďže je to na dohode, u nás na škole napr. súrodenci ak sú v rôznych ročníkoch tak sa platí iba jeden poplatok. Ale ak je jeden súrodenec v škôlke a jeden v škole tak platia obaja.

sara07
16. sep 2021

u nás sa plati len ne jedno dieta a rovno ročné vypalne nešetria nás že polročne,ty v tej druhej triede kde ti chodi dieta len oznamiš že si zaplatitla v tej triede zrpš

fliacik
16. sep 2021

V našej škôlke sa platí za každé dieťa a rovno 50,- EUR. Ak máš tri deti, tak ďakujem pekne...

sara07
16. sep 2021

inak nie je to povinny prispevok, je to dobrovolne zrpš nemusíš platit ak nechceš

elanor
16. sep 2021

@sara07 to je fakt, nemusi, len neviem ako potom detom vysvetli, ze ine dostali balicek od Mikulasa, a tie jej nie. Tak isto, ze ostatni dostali nieco k Vianociam, ci narodkam, alebo na den deti a tie jej nie.
@tatiana1329 v nasej skolke sa platilo za kazde dieta rovnako. Bolo jedno ci ich je viac v roznych triedach, alebo su v jednej a tej istej. Ako to bude v skole, este nevieme, zatial je ticho po pesinke...

elizabet173
16. sep 2021

@sara07 to je pravda, že ho nemusí platiť a že je to dobrovoľný príspevok. Keď pôjdu deti na nejakú exkurziu, výlet, príde do škôlky divadlo, učiteľka od nej vyberie zvlášť, tiež napr. na Mikulášsky balíček, drobnosti ako odmeny na karnevale, k narodeninám, ku Dňu detí a pod.
@fliacik naraz je to skutočne dosť, ale myslím, že vo väčšine škôlok sa to môže platiť na dva krát a keď sú v škôlke súrodenci, mali by platiť o niečo menej. Podstatné je, aby rodičia vedeli, na čo boli tieto financie použité.

1katus1
16. sep 2021

@tatiana1329 každá škôlka to .a inak. Keď pôjdeš po dieťa do škôlky sa opýtaj učiteľky

tatiana1329
autor
16. sep 2021

Baby velmi pekne dakujem kazdej jednej za odpoved. Skusim si zistit ako to mysleli ci za jedno dieta alebo za obe alebo ako vlastne. Druha vec je ci vobec v tej skolke budu a zase nezostanu doma

fliacik
16. sep 2021

@elizabet173 Však práve toto ma teraz nahnevalo. Dva roky sme platili po 50,- EUR, ale väčšiu časť školského roka deti pre Covid ani v škôlke neboli. Nebol Mikuláš, nebolo MDD, nebol Karneval, nebola rozlúčka s predškolákmi, nebolo nič. Aj samých ich mohlo napadnúť, že sa prostriedky nemali kde vyčerpať, tak mohli sumu primerane znížiť, alebo aj úplne odpustiť. Iste je v škôlke veľa rodičov, ktorí prišli o prácu, alebo pre Covid stratili veľkú časť príjmu.

elizabet173
16. sep 2021

@tatiana1329 ak budú deti doma, čo nepredpokladám, jedine v prípade, že by boli učiteľky, alebo deti pozitívne, mali by vám časť príspevku vrátiť.
@fliacik ja som myslela, že je to samozrejmosťou, určite by som sa ozvala.

sara07
17. sep 2021

@elanor alelelalal
na baliček na mikuláša sa napr u nás skladá zvlašt prachy tažke zo zrpš na to nejde ani cent nevydierala by som tymto rodiča
na pomôcky, ceruzky hračky mydlo atd ide triedny fond takže ani toto neobstojí
na vylety sa u nás tiež skladá zvlašt, divadlo ide z tr fondu , exurzia tiež sa platí zvlášt

zo zrpš u nás idu platby ktoré ma platit zriadovatel a ten si robí z rodičov trhaci kalendár čiže malovanie tried, malovanie plota, oprava kohutika, zariadenie a podobne

a to platíme mesačny poplatok mestu 30€ , takže ja si myslím že by zrpš si zriadovatel mohol odpustit , treba sa spytat na čo idu prachy zo zrpš , idu na to na čo nemaju ist je velmi malo škôlok kde sa platia aktivity a mikulaš z tohto
ešte aj rozlučkovu knihu čo dostanu od "škôlky" cáluje v plnej sume rodič nie zrpš

sara07
17. sep 2021

@fliacik vieš len to sa treba ozvat , a spytat že prečo máte platit a načo sa tie prachy použili

a napr tr fond som odmietla zaplatit v plnej sume kedže dieta sedelo doma , naštastie sa pridali rodičia aj inych deti tak sme mali zniženy ale keby sa neozvem pekne poplatíme všetko

im prachov ostalo dost len sa šafári , fotak sa kupoval, notas sa kupoval a takéto vecičky v podstate ma to zriadovatel ale však rodičia platia načo by niečo menil

fliacik
17. sep 2021

@sara07 Žiaľ, tento rok som nemohla na rodičovské, lebo mám tri deti, z toho maličké bábo a nemala som ich s kým nechať. Ale smola je, že veľa rodičov v škôlke je finančne dobre situovaných, niektorí sa dokonca zvyknú pýtať, či im tých 50,- Eur stačí, či nechcú zvýšiť...a potom sa chudobnejší hanbia ozvať. Pred pár rokmi sme sa raz ozvali, či by aspoň rodinám, čo majú tri deti v škôlke, neznížili poplatok, že to je pre nich isto veľa. Tak sa tam strhla taká vrava, niekto namietal, že to by nebolo fér a bla bla...a riaditeľka to ukončila tým, nech sa jej rodiny, čo sú na tom finančne horšie, ozvú individuálne a ona sa s nimi dohodne. Ja teda neviem, ale byť na mieste takej matky, tak by pre mňa bolo ponižujúce ísť za ňou a prosiť o zníženie poplatku. Aj keď také rodiny majú menej peniažkov, majú aj svoju hrdosť, to by im skôr mala tá škôlka ponúknuť automaticky, aspoň podľa mňa. Okrem toho, ZRPŠ 50,- Eur a skoro každú akciu, ktorá v škôlke za posledné roky bola, sme financovali extra. Škôlku máme krásnu, to sa musí uznať, všade samé dekorácie, všetky oznamy farebne vytlačené, zalaminované...otázka však je, či by sa ZRPŠ prostriedky nemali skôr využiť priamo na deti - aby mali hračky, aj divadielka, aj papiere na kreslenie...

sara07
17. sep 2021

@fliacik hračky, papiere na kreslenie máš triedny fond nie , u nás je to 35€ na pol roka
no su matky čo su na tom tak zle že idu za riaditelku , fér by bolo znižit , rodič nema čo suplovat zriadovatela, štatu dph, dane a odvody platí mal by aspon zlomok dostat
tak ked chcu sponzorovat škôlku vždy sa dá dať extra sponzorsky dar , problém je že potom taky rodič vyžaduje niečo extra pre to dieta , žial ide systém zaplatil som navyše .. takže sa tomu radšej vyhnu a je smutne že to takto sa rieši skutočne to zrpš je neunosné zvlašt ak máš viac deti
ale opakujem ak platíte všetko zvlašt tak ako my môžeš normálne ho odmietnut zaplatit, je to dobrovolny prispevok ale ako na sk dobrovolne na silu
a kto chce sponzorovat že na to ma prosim kludne môže