Ako prežívate druhé tehotenstvo v porovnaní s prvým?

janetka
3. jún 2007

ahojte, chcela by som sa s vami podelit a zaroven ziskat nejake skusenosti, pocity mamiciek, ktore tiez prezivaju prave druhe tehotenstvo alebo ho uz prezili :o) AKe mate skusenosti s porovnanim z prvym tehotenstvom, co sa tyka vahy, priznakov a pod. A este ma mata, ze ako to prezije moj syn, ked ja budem v porodnici napr. 5 dni a pod... 😉 A to som len v 6. tyzdni 😉

janetka
autor
3. jún 2007

zanettka: kupite jej nejake princeznovske navliecky a to bude jej kralovstvo... 😉

janetka
autor
3. jún 2007

idem sa aj ja uz ulozit .o) tak dobru noc.. zajtra pokracujeme 😉

andrea.m
3. jún 2007

zanettka len aby nežiarlila že bábo je s vami

andy.a
3. jún 2007

ahojte,ja čakám tiež druhé dieťa,teraz by to malo byť dievčatko...keď porovnám obe tehu-tak prvé bolo hrozné,od 8.TT až do konca som bola PN pre neustále nevoľnosti,zvracanie,nespavosť a pod...aj psychicky som to zule znášala...Adrian sa narodil v jan.2OO4,takže budeme mmať vek.,rozdiel 3 roky a 4 mesiace...teraz mám o pár dní TP,cítim sa už na nič,ale toto 2.tehu bolo oveľa lepšie...celý čas som chodila do práce-vrátila som sa keď mal malý l4 mesiacov,musela som,dokonca som sľúbila,že sa vrátim už PO jeho 6.mesiacoch,ale to bolo naozaj veľmi skoro...

toto druhé tehotenstvo som nevoľnosti mávala oveľa menej,viacej večer,dalo 🙂 sa to vydržať,spávam síce stále zle,ale nato som už zvyknutá-pri synovi sme celé noci bývali hore...s ním sú stále rôzne propblémy,takže ani nemám čas nejako sa zaoberať sama sebou...samozrejme na dcérku sa teším,aj malý sa teší,tiež to plánujeme tak,že keď prídu za mnou do pôrodnice,tak mu sestrička akože venuje nejaké auto alebo báger-to sú jeho najobľúbenejšie hračky...inak veľa okolo toho nechápe,bruško mi pozerá,hladí,pozdravuje sestričku... 🙂

tiež sme ho pred 2 týždňami začali dávať do MŠ,ale boli problémy vôbec tam nejedol celé dni,schudol z l9 na l6 kg-ale to už aj predtým bol chorý,mal 2
hnisavé angíny po sebe.,..,takže do septembra,kedy bude 2.pokus do tej škôlky bude u našich a ešte to budeme striedať so susedkou,ktorej chodil aj predtým... 😉
aj tak v MŠ majú celé leto prázdniny,bude síce fungovať jedna iná škôlka pre celé mesto,ale zasa aby si zvykal na nové prostredie,deti,učiteľky,keď si nevedel zvyknúť ani v tej prvej MŠ...no uvidíme,ako to bude...ako to ja budem zvládať s bábetkom a hyperaktívnym synom-nejedákom,nespavcom... 😉 🙂 😠

matar
4. jún 2007

mne sa zdá, že toto druhé tehu je o niečo náročnejšie ako prvé. pri prvom by som vlastne ani nevedela že som tehu, žiadne komplikácie, nevolnosti... nič,, ani som tak strašne nepribrala. teraz je síce tiež všetko v poriadku, nemám žiadne vážne kpmplikácie, len som viac unavená, náladovejšia oveľa horšie sa mi hýbe- aj mám väčšie brucho a hrozne ma bolievajú kríže- inak prvé je dievčatkoa teraz chalan 🙂
a možnoje to aj tým, že pri prvom som mala doma veget, staral sa o mna mužík,obskakovali ma rodičia... teraz mám už nikolečku a nemôžem sa jej nevenovať, takže sa mi veľmi páči,ked lekár povie, že treba kludový režim a pohodičku 😅
záver je ale taký, že to určite stojí za to, ved čo by sme nespravili pre tých našich drobcov, no nie???

emily3
4. jún 2007

ahojte, no moje prve teho som prve tri mesiace objimala Wc misu a brucho mi rastlo do sirky , mala som strasnu chut na sladke. druhe teho som ani nevedela ze som tehu, vobec mi nebolo zle, nemala som chut na sladke skor na slane, ale neskor som mala palenie zahy a opuchali mi nohy. to co som nemala pri prvom som mala pri druhom. kazde teho je ine. teraaz cakam etretie a je mi zase zle, ale nemam chut na sladke...
s tym kludovym rezimom pri prvom sa to da ale pri druhom tretom...aj ked ma vypisoval na PN pytala som sa " ci plati aj pre deti" bohuzial PN pre deti neplati, ako mama musim fungovat, ci sa mi chce alwebo nechce, ci vladzem alebo nie...

mimakro
4. jún 2007

Prvé tehotenstvo: Žiadne nevoľnosti, zozačiatku mi nechutilo veľmi jesť, dokonca som čosi schudla. Potom som to však dobehla 😀 (celkovo som pribrala 16kg, dojčením som našťastie všetko zhodila). Veľmi ma pálila záha, asi tak prvý trimester. Inak to bolo bez problémov, ku koncu mi Ondrík veľmi tlačil na žlčník a bolesť mi vystreľovala pod pravú lopatku(mal 3830g a viac som bola široká, bruško som dopredu nemala).
Druhé tehotenstvo: Odzačiatku mi bolo zle, ale aj tak som pribrala 18kg( a to som sa snažila dávať si pozor 🙂, ale aj tu dojčenie fungovalo ako super diéta a prebytočné kilečká sú už preč ). Potom to už šlo bez problémov. Ku koncu som dostávala nepríjemné kŕče do slabín a Hanka(tentokrát to bolo 4 kilové bábo)mi tlačila na všetko, na čo si len spomeniete. Jej najobľúbenejšie boli šťuchance do močového mechúra. Oba pôrody prebiehali temer rovnako-vyvolávané(pri malom mi aspoň odtiekla plodová voda, ale pri Hanke mi ju museli pustiť). Druhý pôrod bol bolestivejší, ale poranenie oveľa menšie(rodila som bez nástrihu a keby sa mi na labiu nespravil hematóm-nastrihnúť, krv odsať a zašiť ☹ -mala by som iba po jednom stehu na dvoch miestach)
Aj ja som mala obavy z toho, ako to tí moji chlapi zvládnu. Manžel mal dokoca ísť na cvičenie, našťastie mu uznali, že doma je potrebnejší. Ondrejko bol dva dni u starých rodičov a celkovo to zvládol dobre. Hanku má veľmi rád, zozačiatku jej donemoty recitoval kolo kolo mlynské a ona pri ňom iba čušala. Aj teraz by sa s ňou rád hral, keď ju položím k nemu, tak jej hneď začne nosiť darčeky(teda rôzne hračky).
Keď to mám zhodnotiť v globále, tak druhé tehotenstvo bol väčší nápor na kondičku. Z toho som usúdila, že pre mňa už čas na tehu a rodenie vypršal a žiadne detičky už vpláne nie sú(iba ak by sa zadarilo mimo plán 😀 )

zanettka
4. jún 2007

Mimakro ja budem mať medzi detičkami rovnaký rozdiel ako ty. Dufam, že aj moja NInka bude mať abbatko tak rada ako tvoj Ondrik 🙂
Inak je zaujimave, že Vy maminy, ktore mate dve detičky pišete, že druhy porod je bolestivejší. Nuž aspoň viem načo sa psychicky pripraviť 😒

zuzanda
4. jún 2007

Ahojte, u mňa boli obe tehotenstvá v podstate rovnaké, obe som dobre znášala bez väčších problémov, akurát na konci toho druhého sa mi už horšie chodilo, malý mi strašne tlačil na mechúr /bol o 700g ťažší ako prvý syn / a pri každom kroku ma pichalo v podbrušku. V prvom som pribrala 23 kg a v druhom 15kg. A jedla by som len sladké. To druhé tehu bolo horšie hlavne z toho pohľadu, že už som nemala čas na relax, lebo tu bol starší syn, takže som bývala dosť unavená. Pôrody skoro rovnaké, len ten druhý oveľa rýchlejší. Keď som bola v pôrodnici, TImko tu mal babku, ktorá býva 300km od nás, tak si ju konečne užil a ja som mu tak nechýbala. Ale zato on chýbal mne. A teraz? Keby Timko nechodil do škôlky, tak by som to nezvládala. Samko veľa papá a málo spinká, niekedy chodím v pyžame po byte až kým nejdeme pre Timka do škôlky.

janetka
autor
4. jún 2007

baby, a ako ste boli na tom s porodmi, ja som mala prvy cisarsky.. som zvedava ako bude prebiehat druhy, ci spontanny, alebo opat vyvolavacka a cisarak

janetka
autor
4. jún 2007

chcela by som zazit ten pocit, odtecena plodova voda a utek do porodnice 😉

zuzanda
4. jún 2007

mne plodová voda neodtiekla ani raz, pri prvom pôrode mi začali bolesti o 4 ráno, o 7 som došla do pôrodnice, tam mi povedali, že to bude na dlhšie, a o 12,44 sa narodil Timko. Teraz som vyčkávala, aby som tam nebola zbytočne dlho, prvé bolesti prišli o 1 v noci, o 8 som došla do pôrodnice, išla som rovno na sálu a o 8,40 sa narodil Samko. Prišla som v hodine 12 😨

andy.a
4. jún 2007

mne prvý raz tiež voda neodtiekla spontánne,o 8.ráno som došla do pôrodnice.-deň predtým som mala poradňu,ale nepovedal mi,že už budeme rodiť...bolesti žiadne,len kríže,v noci hnačka a vracanie z nervozity...tak ráno som tam nabehla,otvorená už na 4 cm,čomu som bola veľmi prekvapená,keĎže kontrakcie som nemala,len ako som písala tie bolesti krížov,ale to som mala už asi tak od 35.tt....muža poslali domov,vraj to tak skoro nebude...možno až po polnoci...tak mu povedali...takže išiel do práce...o ll.hod.ma zavolali na sálu,dfali infúzku s oxytocínom, potom nastali už tie bolestivé pravé kontrakcie,dali mi epidurál-ale neskoro-až po otvorení na 6-7 cm,takže som si tie kontrAKCIE "pekne užila" a o l2.4O bol synátor na svete... 😀 tak až potom som rýchlo volala muža,aby si prišiel pozrieť syna... 🙂

tiež by som chcela zažiť taký pôrod-že praskne voda a rýchlo do nemocky a porodiť...ale žiaľ mám pozit.streptokoka,takže dr.mi kázal nabehnúť hneď pri prvých príznakoch pôrodu do nemocky,aby mi stihli dať infúziu s ATB na preliečenie pôrodných ciest-inak by sa počas pôrodu mohlo nakaziť dieťaťko...
nie som z toho nadšená,tiež som chcela zostať čo najdlhšie doma... 😠 😒

zanettka
5. jún 2007

Ja som mala prvy porod celkom v pohode. Otvarat som sa zacala uz od 30tt. Mala som predpisany kludovy rezima musela som lezat. Lenze mala mi od 35tt v maternici nerastla. mala som predcasne vyzretu placentu. Tak sme to posledny den 38tt ukoncili. Trosku som si zacvicila, ponamahala sa a na druhy den som aj isla. Bolesti mi zacali o stvrtej rano. O siestej prestali 😒 . Myslela som ze je to plany poplach. Uz dva tyzdne som kazde rano chodila na CTG a prietoky do nemocnice. Tak to bolo aj tento krat. S vysledkami som sla ku svojmu dokimu do ambulancie co ma v nemocnici a ten ma prehovoril, ze nech idem lezat na oddelenie a cakat kedy to pride./ranne kontrakcie som nespomenula/. Okolo 10 ma pred príjmom zacalo znovu lamat. Na príjme ma nevysetrovali, len ma poslali domov po veci a ze sa mam do 12 hlasit na gynekologii. Tak som aj sla. So slzami v ociach som sa rozlucila s manzelom a isla som sa vybalit. Nastastie ma este prisiel vysetrit moj doki a zistil, ze dcerka uz zo mna pomaly vypadava. Rychlo ma previezli na porodny box, pustili vodu a mala sa do pol hodinky narodila. Manzel to stihol LTT. Horsie to bolo uz so zasivanim. Stopkal ma 40 minut a podla mna to bolo horsie ako porod.
Som zvedava ako to bude tentokrat. Stahujeme sa 20 km od NR, takze dufam, ze stihneme dobehnut 😀 . Len aby to bolo take "v pohode" ako po prvy krat 🙂

janetka
autor
6. jún 2007

a ktore tehotenstvo vam viac ubehlo, ubieha, to prve, alebo druhe? prve som zazila, ked som pracovala a druhe vlastne pocas MD... mne sa zda, ze tych 9 mesiacov sa vzdy strasne vlecieeeeeeee

siskatan
14. jún 2007

Ahojte, so zaujmom som si precitala tuto temu... no a zatial ked porovnavam prve tehotenstvo s tymto druhym, citim sa rovnako.. je mi zle cely den, na vecer ma chytaju migreny a som hrozne unavena.... ale kedze mam doma male sidlo, musim podavat vykony a tak si vela z tychto nevolnosti nepripustam.... prvy porod bol v pohode 1 den po termine, odtiekla mi voda vecer o 19tej, o 20,30 ma prijali v nemocnici, vysetrili, dali klystir, rozdychavala som kontrakcie (a tie boli teda dost silne a hlavne caste), 22,30 sme boli na sale a 23,12 sa maly narodil... sitie bolo o dost horsie, no ale s odstupom casu to hodnotim ako pohodovy rychly porod... tak snad ten druhy nebude horsi... to je vsak este daleko, takze sa uvidi, hlavne nech vsetko dobre dopadne 😉 viac ako porodu sa vsak obavam, ako budem zvladat dve deticky naraz... ale aj to sa da 😉

tilly
22. jún 2007

baby, a ako dlho ste makali na druhom? v porovnaní s prvým to išlo lepšie?
janetkovci to zvládli na prvý šup a teraz si užívajú na rodose 😀

benabianca
23. jún 2007

Ahojte,zapajam sa prvy krat,trosku neskoro ale aspon nieco.Prve tehotenstvo mi bolo zle do konca siesteho mesiaca(caste zvracanie,denne),mala som velmi vyhadzanu plet,pribrala som 8kg,narodil sa chlapcek(3290g).Pri druhom mi bolo zle do konca 5.mesiaca,krasna plet,pribrala som 11kg a bolo z toho dievcatko(3080g).Prve som prenasala 4dni a druhe sa narodilo o tyzden skor.
O prve sme sa snazili 15mesiacov a druhe sa nam NAHODOU zadarilo,ked nas syncek mal 8mesiacov.(Sex sme mali za tych 8mesiacov po porode len 2krat,takze toto druhe sa zadarilo veeeeeeeeeeeelmi rychlo.Teraz ma maly 22mesiacov a mala 5mesiacov 😉

janetka
autor
26. jún 2007

no caute, takze uz sme spat z rodosu.. tak tamt o bola uplna pohodicka, ale dnes cely den objimam misu.. zeby ina klima :o) ja ked to uz tak mozem zbezne porovnat, tak v II. tehotenstve je mi horsie, co sa tyka zaludocn tazkosti, neviem, ci v praci som nemala cas na to mysliet.. ale akonahle si poobede zdriemnem, tak sa zobudzam ako "mrtvolka"... dufam, ze to nebude dlho trvat

ladybird1l
13. sep 2008

ahojte kocky, pripajam sa: som tehu v 14 tt. a moja Nikolka ma 20 mesiacov, prve tehu som ani nevedela ze som tehotna, druhe tehu skoro podobne, no pridali sa strasneeee ale strasneeee migreny, co som ja v zivote nepoznala, nebyvaju casto, ale ked su tak to stoji za to, nic mi na ne nezabera, som odkazana na lozko a nedokazem sa vtedy ani o malu postarat, okrem toho je kondicka super, ved moja babula sa mi o nu stara 😉 , sice obcas spichne v brusku, ale to si vysvetlujem tym, ze si ju beriem na ruky, lebo sa dost casto pyta hop 🙂 Ale este jeden velky rozdiel: v prvom tehu som mala prve priznaky na brusku asi v 4. mesiaci, kedy uz na nom bolo vidiet trosku ze je nafuknute, no teraz uz v 2. mesiaci som vyzerala ako v 5. mesiaci, riadne velke brusko,az som sa zlakla, ci to nebudu dvojicky. Je to podla vas normalne? zacinam 4. mesiac, a mam brucho ako v 7. mesiaci, a to nikde nepriberam, len do brucha a dvojicky necakam....teda dufam 🙂 teda neodmietla by som, ale zatial sme nic na sono nevideli....

zucha
14. sep 2008

ladybird, tak u mne je to to iste s tym bruchom. Este som neskoncila ani treti mesiac a mam take, ako predtym v 5. mesiaci. Uplne nepochopitelne, ale je to tak. Clovek by to ani prve mesiace nemal hovorit, ale mne sa to teda utajit urcite nepodari 😨

ladybird1l
15. sep 2008

Zucha, no uz som sa zlakla, ze sa cosi so mnou deje 🙂 to uz teraz si zhanam tehu veci, v prvom tehu som do 5. mesiaca chodila v mojich netehu velkostiach.

caruzo19
15. sep 2008

ahojte dievcence,aj mna sa pytaju susedia kedy uz idem rodit a ich uhasim ze v marci 😀 😀 😀
inak prve tehu peklo,krvacanie,nausea,zle afp,amniocenteza,nastastie dobre vysledky,priserny porod.... druhe nemam cas s tym skoro 2 rocnym sidielkom sledovat,zle mi bolo do posledneho dna 1.trimestra,aj sme troska pospinili,popapali duphaston a teraz aj niekedy zabudam ze som tehotna 😎 snad sa dalsim radostiam tehotenskym vyhnem.az na ten ischias,minule sa objavil v 9.mesiaci,teraz uz dnes prvy krat

zucha
15. sep 2008

tak to som rada, ze s tym bruchom nie som sama 😉 😉 😉 Inak vsetko, co sa deje teraz pri druhom je uplne ine, ako predtym. A mozno je to tym, ze vtedy, ked som bola unavena a prisla som z prace, tak som si jednoducho lahla a spala, ale pri uz jednom tak malom dietati to uz tak lahko nejde. Takze stale som unavena a ked aj mam chvilku cas, tak len tak sedim a nevladzem nic robit. Zehlenia mam vyse hlavy, mam pocit, ze tu zapadneme spinou 🙄 Zas trosku prehanam, ja viem, ale nie som na toto zvyknuta.

caruzo19
15. sep 2008

zehl....co? 😀

dobromila
15. sep 2008

tak aj ja pridavam skusenost: prve tehotenstvo maximalne pohodove, ziadne nevolnosti, pribrala som cca 14 kg, len mi posledny mesiac opuchli nohy, ale to snad kazdej druhej...Porod - by som si vedela predstavit aj lepsi, mala som velmi silne kontrakcie na ktorych zmiernenie nepomahalo vobec nic, vodu mi prepichovali...

Toto tehotenstvo je presne take iste, aj pazravost ☹ 😝 😅 aj chute, aj obcas trochu zaludok ako na vode. Je to pohodicka. Zmena je tu len v podobe nutneho posilnovania s vyse desatkilovym zavazim - mojim syncekom 😀 Nastastie uz nejaky ten tyzden chodi, tak ho netreba tolko nosit, lebo fakt nevladzem