Ako prežívate rakovinu v rodine?

johnie
7. máj 2009

ahojte, neviem ci sa najde niekto, kto chce o tom vobec hovorit, ale predsa...
mala som pred 3 rokmi rakovinu prsnika a viem ako dokaze zmenit zivot zo dna na den, hodiny na hodinu... je to tazke nielen pre samotneho cloveka, ale celu jeho rodinu...
podelte sa o svoje pocity, ja sa podelim so svojimi... 😉

littledevil
13. aug 2012

Mne zomrela pred tromi rokmi sestra na rakovinu krcka maternice - zostali po nej 4 deti, pred nou stryko na rakovinu pluc, pred 2,5 rokom teta na rakovinu krcka maternice a dalsi stryko ma rakovinu hrubeho creva ☹ .

cat
13. aug 2012

@barborka08 ďakujem, a aj tebe @cuculik 1, no a želám ti, nech sa čoskoro dočkáte bábatka..a ocka presveč na vyšetrenie, lebo všetko sa dá nielen liečiť,ale i vyliečiť- ak sa to zistí skoro.

Ja som dnes bola na 2. chemoterapii, prišla som ráno o 9, odišla o 16h, stieklo mi xy infúzií, pokecala som si s ďalšími spolupacientami /sú ich tam preplnené chodby/..no a vobec mi neni zle 🙂 sa čudujem,lebo po 1 dávke som už o takomto čase grcala ako o závod...o krutých bolestiach celého tela radšej pomlčím. A teraz nič. Ale zas ja znesiem vela..

Kočky ktoré ste stratili rodičov čo iných blízkych..je mi to velmi lúto...aj ja by som ovela ťažšie niesla chorobu mamy či otca ako svoju.. 😔

piskotik
13. aug 2012

@barborka08 no veď to ma tiež strašne trápi, že sme si mysleli že v nemocnici mu aspom dajú lieky od tej ukrutnej bolesti a oni sa naňho doslova vykašľali, keď sme boli za ním deň pred tým ako zomrel tak kričal od bolesti a oni mu nedali ani obyčajné analgetiká a to mal predpísané už morfium!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!proste šetria a človek čo si celý život platil odvody tak nech si umrie v bolestiach, my sme vedeli už dlhšie že niet pomoci, ale chceli sme mu uľaviť v posledných chvíľach života, no zver sa do rúk zdravotníkov ☹ ☹ ☹

katkaag
13. aug 2012

@rokka ahoj, moj ocino mal tiez rakovinu prostaty, s velkými tazkostami, bolestami po dvoch operaciach, ale veselý bol tu s nami az do 25 juna tohoto roku, najhorsie ze ho nakoniec nezabila rakovina ale embolia pluc, ktora bola velmi castý vedlajsí ucinok hormonalnej liecby ktoru mu naordinovali proti rakovine..."najlepsie" na tom je ze ocino chodil mesiac po doktoroch, s tazkým dýchaním, a nikto mu nepomohol, pricom bol rizikový pacient...neskutocna bolest ked clovek zazije ako mu blizka a milovana osoba umrie pred ocami a ty nemozes nic urobit ☹

cuculik1
15. aug 2012

@piskotik ja nedokazem pochopit ako dokazu ignorovat bolest.... viem, ake starsne bolo pozerat sa na maminku, ked mala pri jednej chemo krizu, celu noc som pri nej lezala, ona len "ochkala" od bolesti a ja som nevedela co robit.... ked som volala sanitku tak ze dojdu o hodinu.... strasna zlost vo mne bola, volala som este raz, POVEDALA SOM SI SVOJE A SANITKA DOSLA DO 5 MINUT...., a teraz sa bojim znovu, ocko ma v pondelok vysetrenie, este sme sa ani z jedneho poriadne nedostali....

cuculik1
15. aug 2012

@katkaag a ty si cakala baby kym ocko bojoval s chorobou? muselo to byt velmi velmi tazke....

cuculik1
15. aug 2012

@cat si velka bojovnicka a paci sa mi tvoj pristup, len tak dalej 🙂

piskotik
15. aug 2012

@cuculik1 môj tatino už mal naordinované mofium a oni mu ho nedávali, lekárka sa vyjadrila, že sa to dáva až v nevyhnutných prípadoch a pritom on na druhý deň zomrel ☹ ☹ ☹ ale je to o tom, že oni šetria na liekoch a keď prekročia limit tak im idú prémie dole, môžme si platiť zdravotné v ťažkých chvíľach nikto nepomôže... tato keď odmietol operáciu tam kde ho posielali a chcel ísť do BA kde bol 3 roky onkologickým pacientom, tak si musel zacvakať 130eur za sanitku! a to mal prasknuté tenké črevo... ale to je teraz už všetko jedno, on už sa netrápi, už sa mu uľavilo od bolesti aj keď tým najhorším spôsobom, ale aspom netrpí, len mi je ľúto ďalších chorých ktorý si týmto prejdú...držím palce a veľa síl

leedak
15. aug 2012

ahojky holky.nemas moc sila cist vsetky vase prispevky.nase mamka umrela na rakovinu jsou to 2 mesice:((je to hrozne tezke.cela rodina to neseme hodne spatne.mamka mela jenom 50,v prosinci ji to diagnostikovali a v cervnu uz nebyla.Presli sme si uplne vsim.Nadej,vira,sklamani,zlost... a spousta ,spousta bolesti kterou musela maminka vydrzet.Chemoterapia nezabirala,jenom jej organizmus totalne znicila.Pak jsem si zistili vsechno o biologicke lecbe ktera je silene nakladna.,ale dali by sme i poslydny cent na to aby tady byla s nami.Kdyz sme zistili co musime udelat proto aby ji dostala vsechno sme zaridili,zaplatili dokotrovi (nikdy jsem neverila ze i na to jsou pravidla Obalka prevazana cervenou masli,draha whisky urcenej znacky a belgicke pralinky)opravdu na pozvraceni...ale udelali by jsem uplne vsechno..Hned v ten den nasadili biologickou lecbu ale uz bylo pozde.mami mela metastazy v hlavy v jatrech (o tom sme se dozvedeli az kdyz byla posledne hodiny na ARE)pak uz se mohli delat i 4 MR za den a CT a 4 hodiny.)mamina brecele cele noci a prosila nas aby uz mohla umrit.bolest ji zozirala uvnitr.v posledne faze se nam povedlo vybavit neurologa ktery ji chtel pomoct..jediny doktor opravdu doktor!!uz to ale nestihnul.maminka umrela tatinkovi v naruci.Bohuzel debilne zakony ji neumoznili odejit v klidu.4 hodiny resuscitace a pak 72 hod cekani nez prestane byt to silne srdicko!!mamca se s nama potrebovala rozloucit ve 12 jsme tam s ni byli a ve 15 odesla.
Je to pro celou rodinu hrozne,hrozne tezke!!strata ktera se neda opsat slovama. ☹ ☹ ☹ ☹
Nam pomaha nase mala dcerka.a skvela rodina!!
Preju vsem rodinam ktere prochazeji tim cim mi co nejvic sil:!!a chorym co nejvic sil a pevnou vuli.hlavne se nevzdavat a opravdu bojovat co to jde!zivot je krasnej.
Vim,ze moje maminka se nam uz nevrati ale strazi nas z nebicka.Jenom nevim jak to zvladneme bez pohlazeni,usmevu........

anavila
15. aug 2012

je to strasna choroba, nepoznam rodinu, ktorej by nedotýkala a pribuda kazdym rokom viac a viac...tiez sme mali v rodine pripad, moj ujo, mal rakovinu pankreasu, zomrel ako 33rocny, no hroza, ostali po nom tri deti, 7, 6 a 3 rocne. Ako tu uz niekto pisal, niekto ma zdravie a nevazi si ho, pije, nici sa, umyselne, a niekto chce zit a nemoze...ale vsimli ste si že chorí su vacsinou dobrí ludia? koho pánboh miluje, toho chce mat cim skor pri sebe a nie na tomto sebeckom a zlom svete 😢

mm2008
21. aug 2012

je tu strašne veľa silných príbehov, ktoré žiaľ väčšinou hekončia happy-endom.
@afrika - to čo čítam, čo máš za sebou , to je mi naozaj veľmi ľúto... strata maminy i tvoja ... veľmi ťažko sa hľadajú slová, ale pevne verím, že raz sa aj ty dočkáš toho, po čom najviac túžiš... drž sa ...

@cat tak to je pozitívna správa, že ti nebolo tentokrát zle... môžem sa spýtať, kam chodíš na terapie? a koľko terapií by si mala absolvovať? ja tiež verím, že aj u teba to skončí dobre, tuším si spomínala, že ti to včas podchytili. a môžem sa ešte spýtať - na príznaky? ako si na to prišla, že niečo sa deje? či náhoda?

cat
21. aug 2012

@mm2008 ešte vraj 10 CHT,ale uvidí sa po októbri a kontrolných výsledkoch. Na Klenovu chodím do NOU. Príznaky žiadne,len nárast uzliny na krku behom 14! dní. Narástla na 3,5 cm. Vraj mám šťastie že mám lymfóm, nie je to orgánová rakovina.. volajú ju aj choroba mladých, majú to hlavne ludia od 15 do 40 a väčšina sa vylieči..treba veriť..

afrika
22. aug 2012

@mm2008 ďakujem ti moc 🙂 . tebe prajem tiež všetko dobré 🙂 🙂 🙂

oros
1. okt 2012

Baby, vsetky co ste tu drzim vam palce a chorym skore uzdravenie. V novembri to bude rok co mi zomrel otecko. Mal rakovinu zlcnika s metasstazami v peceni a vlastne v celej brusnej dutine. Od prvych priznakov do dvoch mesiacov zomrel. Dostal teplotu, tak sa liecil ako pri beznej chorobe, po tyzdni isiel k lekarke a ta mu povedala, ze je to len prepracovanost. Ale stale mal teplotu, tak ho poslali do nemocnice na krv, kde mu povedali, ze hadam to ani neni potrebne. Ale robili mu aj usg a hned si ho aj nechali v nemocnici. Rodicia robili v Prahe, tak sa dostal do nemocnice tam, a lekari boli vsetci velmi prijemni, mili, nikdy nas neodbili, ze s niecim otravujeme. Stale sme boli ale v tom ze ma len nieco so zlcnikom a ze ho budu operovat a vsetko bude ok. Aj ked zo dna na den slabol a aj ked do nemocnice prisiel sam, zo dna na den nevladal sam chodit. Ale stale sme verili ze to prejde, vylieci sa a bude dobre. A hlavne on veril, a potom uz prichadzali take prve informacie ze ma zapal a nejake male nadory, on o nadoroch ale nevedel, a u mna sa striedali pocity bezmocnosti, ked som si nevedela predstavit, ze by som o neho mohla prist, potom prisli pocity nadeje, ze ved aj horsie boli ludia na tom a dostali sa z toho. Potom ho operovali na ten zlcnik, ale vlastne mu ho ani nevybrali, lebo mal uz metastazi v celom bruchu. Ale stale sme verili ze bude dobre. Potom sme ho prveho novembra previezli do Ba domov, ze sa bude liecit tu. O tyzden mal dohodnute vysetrenie na onkologii, on nastastie ziadne bolesti nemal, len slabol. Ale stale sme verili. A zrazu mu prestala teplota, tak sme sa tesili, ze uz bude lepsie, ale to uz vlastne zlyhavalo telo, ze uz nevladze bojovat. V pondelok prisiel do nemoícnice. a bol tam len necely tyzden, kazdy den slabsi a slabsi a 26.novembra nam umrel. Mal len 57 rokov. Umrel v spanku, za co sme boli velmi vdacni ze netrpel. Verili sme do poslednej minuty,aj on, aj ked niekde v podvedomi sme vedeli, ze nie je sanca, lebo on uz bol v poslednom stadiu. Presiel skoro rok, ale stle to strasne bolo, aj teraz mi slzy tecu po tvari, bol to jeden uzasny clovek, ktory zil le pre svoju rodinu, a dal by jej aj to posledne, strasne miloval moju dcerku a tesil sa na dalsiu vnucku, ktorej sa uz bohuzial nedozil. Ani vo sne by mi nenapadlo, ze nieco taketo zazijem a ze tak skoro mi odide, ani dnes tomu este niekedy neverim, a dufam ze sa zobudim z toho strasneho sna. A fakt je pravda, ze len zdravie je to najdolezitejsie.

nela30
9. okt 2012

pridám sa aj ja. pred troma mesiacmi mi zomrela na tuto hnusnu chorobu a moja najlepsia kamaratka, moja "seegra". mala len 32 rokov a ostalo po nej 4 rocne dievcatko a manzel....trapila sa rok a pol, pritom ja som sa to dozvedela asi tri tyzdne pred jej smrtou ☹ ☹ ☹ ☹ , a to sme kazdy mesiac spolu skajpovali pretoze ona byvala v portugalsku (mala parochnu na hlave, skajpovala len v dni ked sa citila dobre, aby som si nic nevsimla)....boze je mi do placu,...ked som sa jej potom spytala preco mi to nepovedala tak povedala ze ma nechcela zatazovat, lebo som bola vtedy tehotna....boze nemam slov....tak vela som jej toho chcela este povedat a uz nemozem, strasne moc mi chyba...bola som za nou aj dnes...zapalila som sviecky a rozpravala som jej to co by som strasne rada urobila nazivo....a ja sa stale pytam preco?????prave ona???ten najuzasnejsi a najoptimistickejsi clovek, akeho som kedy poznala....Zuzi nik sa ti nevyrovna...

dankakk
9. okt 2012

V den, ked som sa dozvedela, že som druhy krat tehotná nám otec oznamil, že lipom ktorý mu pred dvoma týždňami (vtedy) vyoperovali z ruky nebol lipom, ale metastaza:( bola to hrozna sprava, z tehu som sa nedokázala tešiť:( zatial nevedeli čoho metastaza je to... Zacal kolobeh vyšetrení. Otec sa dal na diétu. Úplne prestal jesť varenu stravu. Bol (aj je) na zelenine, zeleninovych stavach, ovoci... Jedol marhulove a slivkove jadierka (vit.B17) a riadil sa protokolom o metabolickej liečbe. Odmietol akúkoľvek chemoterapiu, radioterapiu. Diétu drží od polovice augusta, má za sebou preventivnu operáciu ktora odstránila znamienko, kožu v jeho okoli a 2 uzliny v podpazusi všetko s negatívnym výsledkom. Lekar chcel preventívne nasadit ozarovanie operovaneho miesta (podľa mna chore 😖 😠 ) ... Čiže ako zle to u nás začalo, tak celkom pozitivne to ... Nechcem povedat že konci, lebo niečo v tele nie je ok, takze koniec to nie je... Myslím, že ľudia ktorí ochoreju na rakovinu ju nesmú brat ako nevyliecitelnu chorobu. Ona liecitelna je! Len nie klasickou medicinou...
http://www.anticancer.ponuky.info/index.php?opt...

A ešte je tu jedna mamicka @radkatom (dúfam, že sa nenahneva, že ju spominam) ktorej otec sa takto lieči ... LIEČI !

mitchelstown
9. okt 2012

aj mne umrela mama na rakovinu zlcnika s metastazami do pecene a na konci uz v celom tele. Trvalo to 4 mesiace. Umrela v naruci mojej sestry a ja som ju drzala za ruku. Doktori povedali ze je v poslednom stadiu, tak nemala ani ziadnu liecbu, dostavala len naplaste od bolesti. Je to uz 5 rokov a mama mi stale strasne chyba. Je to tazke ked vam mama povie, ze chce nech sa to uz skonci, ze nevladze. Stale to mam v hlave. Mamicka lubim ta a strasne mi chybas, ale viem, ze sa na nas usmievas a davas pozor ☹

alenocka
9. okt 2012

Ahojte, pred dvoma mesiacmi nam umrel pred ocami priatelov dedko mal sice 92 ale nic mi nikdy nebolo, az pocas tych horucav prestav jest a pit a v nemocnici na infuzkach mu zistili rakovinu hrtanu,pluc a to nikdy nefajcil, len ako v minulosti sa robilo pracoval tazko v bani. Nastastie sa dlho ,,netrapil" 3 tyzdne od zistenia diagnozy len TEN den uz len lezal a ked prisla zachranka uz o 30 min.po ich odchode volali ze zomrel v sanitke. Ani nie o mesiac od dedka zomrela moja babinka.Trapila sa 7mesiacov, vo februari tohto roka jej volali sanitku nakolko sa stazovala na velku bolest az krce v bruchu a od vtedy bola v nemocnici, diagnostikovali jej rakovinu hrubeho creva aj ju operovali,ale hned ju zavreli, mala metastazy uz vsade a spravili jej vyvod.v nemocnili mala ukrutne bolesti ked som bola za nou musela som ist z izby prec, nedokazala som sa na tie zlzy a bezbrannost pozerat pred letom sme ju hospitalizovali v tzv.hospici sanatoriu,starali sa o nu prikladne reholne sestri najskor dostavala od bolesti tabletky ale neskor 3 x denne injekcie do brucha od bolesti. Posledne tyzdne uz ani nevnimala a niekedy ani nespoznala navstevy. Bola som s nou tyzden pred smrtou,pekne sa najedla,jedla uz len kasicky a sadnut si vedela len s mocou, ale jedla aj sme sa rozpravali, a ked som odchadzala len sa stale spytala, ze kedy uz Moze odist, ze ona by uz isla, ze je unavela. Ten den bol posledny kedy sa babinka najedla sama,, uz nevladala ani lyzicku drzat a 1.9. zomrela v spanku. O 12 sa naobedovala a 12.30 ju nasli ,...Viem ze to nie je nic priame ako ostatne pribehy nado mnou, ale babinka bola moja babinka, mozno aj preto ze som jedinacik a mala len 2 vnucky ,mna a sesternicu . Velmi to boli este stale a viem ze je niekdy so mnou, ale uz sa netrapi a v klude lusti krizovky s dedkom ktory jej drzi miesto uz 33 rokov, konecne su spolu.
Vsetkim Vam drzim palce a prajem veeela sil.Nasi blizki uz nie su s nami fyzicky ale stale su s nami a navzdy ostanu v nasich srdciach. R.I.P. vsetkim 😔

sipecka
13. okt 2012

Ahojte,je tu niekto kto sa vyliecil z metastsz na chrdtici, alebo zije od diagnostiko ani aspon 10 rolov? POMOZTEMImam este maleho chlapca, chcem tu este trocha pobyt. Za uprimnost dakujem

mm2008
18. okt 2012

@cat ahoj, čítam tvoju úžasnú správu - nádhera, gratulujem 🙂 . Máš už dosť plný blog, tak ti píšem sem , to je úžasné svedectvo , teším sa spolu s tebou 🙂 .

@oros
@nela30
@dankakk
@mitchelstown
@alenocka
@sipecka
veľmi silné dojímavé príbehy, čo sú oproti nim naše každodenné "starosti" a "problémy", iba zrnkom alebo kvapkou v mori... Je mi ľúto všetkých , ktorí tento boj prehrali a tí ktorí bojujú, nech dobojujú do víťazstva...

cat
18. okt 2012

@mm2008 ďakujem velmi pekne 😎 ja som mala šťastie vo všetkých smeroch, ranné štádium choroby, skvelí lekári, rýchla liečba s dobrou prognózou a okolo seba kruh ludí, ktorí sa snažili mi zachrániť život,, rodina + priatelia, každý svojou troškou, každý niečím iným..
Ale nikdy už nebudem taká ako predtým, nič neberiem ako samozrejmosť, my čo sme boli smrtelne chorí ..asi vidíme veci inak ako zdraví ludia, ja už to že sa ráno zobudím beriem ako prvú dobrú správu dňa..
A každému hovorím nech nič nepodceňuje, akýkolvek dlhšie trvajúci náznak niečoho čudného na tele..može byť rakovina. Nemusí, ale môže 😔

kacka.l
18. okt 2012

Cat gratuluju!!!!!Náhodou jsem dneska zabrousila na tyto stránky. Čekám na výsledky MR, zda mám rakovinu pánve, doufám, že ne!!! A ty jsi tak skvělá optimistka...že i když jsem se celoudobu strachuju jak to dopadne...díky tobě si říkám, že ať to dopadne jakkoli, tak to zvládnu, a vlastně si to ani nepřipouštím. Ještě jednou graaatulace. 🙂

@cat

cat
18. okt 2012

@kacka.l držím palce,nech ten výsledok dopadne OK!!

kacka.l
18. okt 2012

@cat Moc děkuji.

ruzenkas
18. okt 2012

@cat Ahoj, koukala jsem, že máš diagnostikovaný Lymfom. Kdyby sis chtěla o tom popovídat, já jsem 2 roky v remisi po léčbě Non-Hodgkinova lymfomu. Můžu poskytnout nějaké brožury, které vyšly v ČR o léčbě lymfomu...apod. a zrovna zítra jedu na Celostátní setkání pacientů s lymfomem. 🙂

Psala si o tom, že to je nemoc mladých, takže máš asi Hodgkina, že?

Jinak přeji hodně štěstí a držím pěstičky...moc a moc! 🙂

luciauk
20. okt 2012

dievčatá, úprimnú sústrasť všetkým, čo prišli o ockov nedávno aj maminy. čítam, ako sa správajú lekári, ako si to tá choroba vie načasovať. pred piatimi rokmi pred vianocami zomrel kamarátkin syn na rakovinu, 48-ročný ☹ , pred dvoma rokmi brat /72/, inej kamarátke pred vianocami zomrel syn pred dvoma rokmi, minulé vianoce jej dcéra prišla s nálezom a dnes som dostala strašnú smsku, po tom, čo stále dúfam, že raz bude aj nejaká dobrá správa, tak toto bola poriadna rana, ide sa hladať miesto v hospice...nemôžem uveriť, že sa to ide všetko zopakovať. prežívala som s ňou, ked sťahovala do hospice syna a teraz dcéru, tiež má 48r...čo je toto za spravodlivosť???? prečo???? 😢

chorým skoré uzdravenie! xxx

pejullka
20. okt 2012

holky, ja mam strasnej strach, pred 5 lety, mi byly zjisteny v krvi markery, ktere se objevuji pri rakovine:( po nekolika mesicich zkoumani, nador prestal rust, markery byly na nule...kazdej rok chodim kvuli tomu na odbery a ted mam proste blbej pocit:(:(

luciauk
20. okt 2012

@pejullka kedy máš odber? alebo už čakáš na výsledky? ja verím, že ťa tvoje pocity len mätú, lebo ten strach je tam už 5 rokov a nedá sa tomu vyhnúť. silno presilno držím palce x

pejullka
21. okt 2012

@luciauk na odbery se chystam. Nebyla jsem uz pres rok, byla jsem tehu a nechtela jsem si tim zatezova hlavu, vim blbost, ale ja to tak proste citila. Zavolam tam zitra a uvidim, kdy mam prijit. Dekuju

mitchelstown
25. okt 2012

baby, nasla som tento clanok. je velmi zaujmavy, skuste si ho precitat http://www.jajsem.com/sokujici-pravda-o-rakovine/