Ako prežívate rakovinu v rodine?

johnie
7. máj 2009

ahojte, neviem ci sa najde niekto, kto chce o tom vobec hovorit, ale predsa...
mala som pred 3 rokmi rakovinu prsnika a viem ako dokaze zmenit zivot zo dna na den, hodiny na hodinu... je to tazke nielen pre samotneho cloveka, ale celu jeho rodinu...
podelte sa o svoje pocity, ja sa podelim so svojimi... 😉

bramburka
30. jún 2009

rokka, souhlasím taky s tebou, ale takový ej prostě osud, já to beru tak, že mamka davala a dava radost pořád, prostě za každou chvilku s ní jsme moc rádi a věříme, že se uzdraví! někdy jí to psychicky láme, ale zatím je velmi silná, i po chemo dávce nám upekla kachnu, knedlík zelí a domácí koláče 🙂

Emilyz, no za 2 dny uz budem ready, jsme nastydlí asi tyden, uz to bude OK, chalupa je velika, holt kdyztak budeme kazdej v jine mistnosti a autem spolu nepojedeme, ale myslim, ze to pujde, snad. kdyz ne, pojedeme jim tam narezat drevo uklidit a odjedeme. Hlavně aby tam mohla chvilku být, strašně se na to těší.

karotky
30. jún 2009

Dá se říct,že u nás jsme se s rakovinou naučili žít,protože nám každý čelen rodiny na tuto nemoc umírá,ikdyž nekouříme,nejsme alkoholici a stravujeme se celkem zdravě. 😔
Na rakovinu prsu a spodku mi zemřela babička s tetou,takže já už jaksi z prevence(v r.2003 jsem si našla bulku)chodím každé 2 roky na Mamologii.Mám zánětlivé změny na číku,kvůli kterým chodím 2krát do roka na prevenci,z toho jednou na cytologii a pak na biopsii čípku.Jednou to nedopadlo nejlíp a musela jsem letos v lednu podstoupit konizaci. 😔 Ta sice dopadla dobře,ale i tak s tou nejhorší variantou pro příště raději počítám. 😔
Z manželovy strany zemřeli na rakovinu tlustého střeva jak dědeček(r. 2002),tak i pradědeček s manželkou.V r.2007 mu zemřela babička na rakovinu slinivky.Jelikož bydlíme ve stejném domě,jako oni před tím,než zemřeli,máme určitou šanci,že jednou skončíme podobně. 😅

johnie
autor
30. jún 2009

rokka to mi velmi luto 😔
bramburka drzim palce velmi velmi pozdravujem mamku nech sa toho svinstva cim skor zbavi.
karotky pozitivne myslenie sup sup

vanish1
30. jún 2009

ahojte, ja vám prajem veľa zdravia a chcem vám len dať do pozornosti túto stránku k liečbe rakoviny, tento človek, ktorý ju prevádzkuje už pomohol mnohým ľuďom (samozrejme zadarmo), skúste pozrieť, budete prekvapené.., ja som tiež neverila, myslím, že by stálo za to aspoň časť z toho dodržať....

http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

emilyz
30. jún 2009

Ahoj vanish, ano, poznam tieto stranky, problem je, ze ked toto ozaj surovo nasadis, klesnu ti bielkoviny a potom nepustia na chemo, takze je otazka, co robit potom, no kto chce chodit na chemo, tak musi sa vratit k tomu sem-tam zjest aj maso a vajce, ja by som to neriskovala nechodit na chemo a spoliehat sa len na takuto liecbu.
je vsak pravda, ze pridrziavat sa toho je super vec, najma mozem odporucat cviklu, vela zeleniny, najma surovej.
tym chemickym vitaminom by som sa skor vyhybala, overeny mame Biobran - je sice velmi drahy, ale super skusenosti.
ale mozete vy napisat svoje skusenosti s liecbou stravou, my sme to dost zacali studovat a ma to nieco do seba
su dobre aj rozne bylinkove caje
tesim sa tejto teme, ze sa tu mozem s niekym o tom porozpravat 😉

johnie
autor
30. jún 2009

emily caj sayonara som pila teda ale hnuuuus

vanish1
30. jún 2009

emilyz, samozrejme, že každý si z toho vyberie, čo chce, niekto verí tomu, iní zas niečomu inému, základ je, aby sa človek vyliečil.
Napr. ja osobne by som chemoterapii neprikladala veľký význam, poznám ľudí, ktorí zomreli na rakovinu a pridržiavali sa len rád lekárov, nevyskúšali nič iné, zase poznám ľudí, ktorí sa snažili dodržať aspoň niečo z toho, čo som sem hodila a vyliečili sa. Skúste ešte pozrieť o účinku chemoterapie tu http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

sofinka30
30. jún 2009

dlho som nebola na konikovi,teda som to obzrela a vidim tuto temu...ako 1.chcem napisat,ze obdivujem ludi co touto chorobou dokazali prejst s pozitivnym myslenim a chcem zazelat vela sil tym,ktori nou prechadzaju..mne raz zacalo nejak bujniet znamienko a kozna ma hned poslala do blavy na onkologiu.Uz vtedy mi nebolo vsetko jedno a isla som tam cela vystrasena..po histologii sa ukazalo,ze to rakovina nebola,tak som si dost vydychla..ale ten pocit,na to nikdy nezabudnem..v celom areali som videla asi 5 starsich ludi,inak 2 mladych chalanov a potom uz len baby..no mlade baby.A to ma dost sokovalo.myslela som,ze sa to tyka hlavne starsej generacie,co vobec neni pravda..vtedy som manzelovi povedala so slzami len jedno-toto su hrdinovia.A teraz budem musiet byt hrdina asi ja a fakt neviem ako to zvladnut..ma tu niekto skusenosti s mnohopocetnym myelomom ?Je to zatial len v stadiu zistovania-mozny tip na to,co mi je..vsetkym vela zdravia

emilyz
30. jún 2009

johnie: aha, tak toto teda nepoznam...

vanish mas pravdu, zo vsetkeho si treba vziat nieco pozitivne, osobne by som neriskovala to, ze by som nechodila na chemo, ale na druhej strane by som neriskovala ani to, ze by som sa nestravovala zdravo - napr. uplne vylucit blbosti typu cola, zuvacky, cukriky, sackove polievky a ine nezdrave veci
tak, ako som pisala, zelenina, ovocie atd.
poznam tie nazory na chemo, ale nemala by som odvahu niekomu povedat, aby na chemo nesiel... je to obrovske riziko.

vanish1
30. jún 2009

tiež všetkých obdivujem a držím vám palce, a nezabudnite na vakcíny a tie rakovinotvorné látky v nich... toto je veľmi smtný príbeh http://www.rizikaockovania.sk/sved/tumpachova.html
toto je tiež smutné... http://www.rizikaockovania.sk/dok/tremante.pdf

johnie
autor
30. jún 2009

emily biobran nepoznam, spomenula som si na ten nazov toho napoja -avemar, hnusne to je ale co uz, nieco ako psenicne klicky, vyzere to ako blato a chuti to tiez tak nejak a drahe to je strasne
moji rodicia vtedy poziadali odbory o financnu vypomoc, a aj sme dostali na lieky, otec 15000 a mama myslim ze 3000. ale aspon nieco...
ja odporucam cviklu a paradajky, a vsetko ovocie a zeleninu vlasne, robili sme si stavy, nastastie sme mali vsetko zo zahradky
a este kozie mlieko
ked ma este nieco napadne tak sa ozvem

emilyz
1. júl 2009

johnie dik, si zlata.
ten biobran sme objavili so sestrou a je to tiez na takej baze nejakych vytazkov z otrub, je to taky bud prasok alebo take tablety, je to na prirodnom principe a v podstate zakladna toho je tu v Cechach a je to myslim cinsky vyrobok na baze ich mediciny, da sa to najst cez google.
inac s tou cviklou mas pravdu, ta cisti krv a paradajky su ucinne v tepelne upravenom stave.
sa nezda, ale tie doplnkove preparaty su fakt drahe, tak ako pises, nehovoriac o tom, ze zial treba aj lekarov podmastit, ked je operacia, no ale co clovek neurobi za zachranu blizkeho... 😔

johnie
autor
1. júl 2009

emily tak s tym som sa veru nestretla ze treba dat lekarom, skor naopak. doktor co ma operoval prisiel za mnou este pred odletom na dovolenku pozriet ze ci viem zvihnut ruku nad hlavu az potom siel na dovcu, a moja chemoterapeutka povedala mojej mame, ktora jej davala obalku ze nech to okamzite schova, ze ona dostava vyplatu a ze peniazky sa nam este hodia, ked pojdem na plastiku... ja som teda zasadny odporca takychto prejavov doktorom ale niekedy je to fakt treba... aj ked s tym nesuhlasim a ja osobne nikdy nic nedam

dracekmracek
2. júl 2009

Ahoj,

je to asi 3 měsíce co mamce objevili metastázi karcinomu.V prosinci byla na mamografu který nic neodhalil,až na přelomu února-března,se to zjistilo pomocí ultrazvuku.Má za sebou první chemoterapii a až se nádor opouzdří vyjmou jí ho,pak bude chodit na ozařování.Je to hrozné,je to nejdůležitější člověk v mém životě máme opravdu krásný vztah,snažím se být pořád s ní,vím že jí to pomáhá alespoň psychicky,myslím že podpora je důležitá,od toho jsme rodina....věřím že se z toho dostane musí.Jinak nevím co bych si bez ní počala.
Moc držím palce vám všem.

emilyz
2. júl 2009

johnie bohuzial u nas to u mnohych takto funguje, nebolo to vsak na onkologii, tam nie, tam nic nikto nechce, ale bolo to na inom oddeleni 😔 vies, ked ti to takto surovo podmienia, tak sa nikto na nic neobliada, ked ide skutocne o boj s casom, tak vtedy je kazdy v pozore, preto vzdy hovorim, ze treba mat peniazky v zasobe, keby sa nieco stalo, pretoze to vidim, ze ked clovek ochorie, kolko je vselijakych vydavkov a chces pomoct

harmony
2. júl 2009

Ahoj,mojmu manželovi zomrela mama pred 2rokmi,najskor tu mala na chrbtici,ale jej to zázračne zmizlo,ale potom sa jej začali robiť na hlave hrče a myslím že zapracovala aj psychika lebo na chrbáte to nevidela a na hlave ano a odišla nám,no 3/4roka nato zomrel aj otec,ale stále si myslíme že on tú rakovinu mal skorej ako mama len to nevnímal lebo mal odjakživa zdravotné problémy tak tomu nepripisoval žiadny význam,ale keď ho odviezli do nemocnice tak vydržal už len 6týždnov,nebolo mu pomoci...Myslíte že je to dedičné,nechcela by som zažiť znova stratu blízkeho takýmto sposobom.. ☹

emilyz
2. júl 2009

johnie mas peknu fotku ☹

harmony tak to muselo byt pre tvojho manzela velmi tazke... hrozne je to, ze je to zakerna choroba a podla mna sa nemoze porovnavat s inymi chorobami, lebo tu fakt nevies dna ani hodiny ☹
aj ked kazda choroba je zla

johnie
autor
2. júl 2009

emily dakujem, ta stara uz bola neaktualna tusim este od vianoc
harmony, to mi je luto, musi to byt pre vas tazke a vlastne pre vsetkych ktori ste stratili blizku osobu
tazko povedat o dedicnosti, moji rodicia nemaju a ani nemali podobne zdravotne problemy, ale zato strari rodicia mali... tak neviem

harmony
2. júl 2009

Veď práve,človek odchádza tak pomaly a trpí,je to najhoršia smrť akú si človek može predstaviť...Neviem si ani predstaviť ako trpia ženy ktorých deti majú túto zákernú chorobu,ja iba keď vidím zábery z nemocníc tak mi ide srdce utrhnúť pri pohlade na ne,je to utrpenie,neviem ako to može rodič prežiť ☹ 😢

lenit
8. júl 2009

ahoj johnie. prajem pekny den. vyzera to tak, ze som podobny pripad ako ty...citala som zopar prispevkov. rada by som sa ta opytala na nejake veci, tak sa chcem spytat, ci ti mozem napisat ip.

johnie
autor
9. júl 2009

ahoj lenit akurat citam ze si z tt... tak to je jaka nahoda!? ja som z nedaleka...

emilyz
9. júl 2009

caute holky, privitala by som aj nazory, ako sa vam po tejto diagnoze, kt. sa povedzme objavila v rodine, zmenil vas pohlad na okolie, resp. ako to vnimate, lebo ja mam niekedy pocit, ze niektori ludia riesia totalne blbosti a nevedia, co su to skutocne problemy a potom ma to dost znechucuje, resp. oddaluje od tych ludi, momentalne to dost zazivam v praci... 😒 pre mna su ich problemy dost trapne niekedy...

dididi30
9. júl 2009

ahojte
je to 12 rokov co moja mamina umrela, mala rakovinu hrubeho creva ... 😔 plus leukemiu...
najhorsie na tom je to,ze umrela 37 rocna a este horsie,ze my, ako jej deti mame vysoku pravdepodobnost to mat tiez, totizto mojej sestre zistli familiarne polypy , tak ma momentalne vyvod a dalej sa to riesi ☹ sestra nema este ani 30 rokov ☹ 😢 ale je to silna zena ,lebo ma 2 deti..
tak na vysetrenie hrubeho creva ideme vsetci surodenci(sme 4)
a toto je zivot... 🙄
bodaj by neboli ziadne choroby, ved zivot je taky krasny 😵

dnada
9. júl 2009

Ahoj všem, dlouho sem tu nebyla a ani zase nebudu,jelikož mě moje štěstí a dům moc zaměstnává 😀

Jinak tedy na toto smutné téma musím napsat,že rakovina nejen v rodině je zlá.Letmo sem to tu pročetla a s některými názory souhlasím s jinými ne.
Asi to u nás v rodině začlo u praprarodičů,ale tam nikdo ještě rakovinu nezjišťoval,prostě umřeli z nejasné příčiny.Pak měl můj starší bratr rakovinu štítné žlázy.Bylo mu 30let(tzn. v roce 1992) a rok byl po operaci očí,byl krátkozraký(ta to pravděpodobně zpustila).Léčil se víc jak 2roky,první rok to byla léčba nechemická potom chemoterapie atd.No mě bylo v té době 12let a jediné jak si bráchu z té doby pamatuju,že byl hubený,bílý jak křída a bez vlasů,ochlubení a tak.No vypadal jak chodící mrtvola ☹ Naštěstí rakovina ustoupila a on je vylečený. Pak v 1993 mi umřela babička(tátovo maminka)měla rakovinu celého těla,všechny orgány,kosti svaly(v úmrtním listu má selhání srdce).My ji měli rok co umírala doma. Byla na morfiu,posledních několik měsíců nikoho nepoznávala,byla to jen kost a kůže,podlitiny a proleženiny na celém těle,pásový opar nejen na břiše a zádech ale i na nohách a rukách. Posledních několik měsíců byli strašně vyčerpávající. A musim říct,že rodinu to nestmelilo,spíše naopak.Můj táta má 6 sourozenců a za ten rok co u nás babička byla,tak tam byli asi jednou a to ani ne všichni.Prostě je to nezajímalo a byli jen hádky kvůli majetku s tím,že máme babi doma kvůli dědictví,ze kterého sme mimochodem neviděli ani korunu,protže babi mýho tátu už před lety vydědila a vše odkázala dvěma nejmladším dětem(táta je nejstarší). No a v roce 2004 zjistili mojí mamce rakovinu v srdíčku.Nádor měl velikost ping-pongového míčku.Prodělala operaci,s nádorem odebrali i kus srdečního svalu a chlopeň.No je jakž takž v pořádku,když nepočítám další její útrapy jako už 3 mrtvičky ,jedna byla hodně silná,ochrnula na levou stranu těla a dodnes má povislou levou půlku obličeje a v ruce neudrží ani hrneček,pak žlučník,prasklou plíci,operaci slinivky ,cukrovku,anemii atd ale to už sem nepatří.

A ještě mi v roce 1996 zemřela kamarádka na rakovinu,měla ji v pánvi,tedy přesněji mezi pánví a kyčelním kloubem,jelikož byl nádor moc veliký,nebyl operativní a díky její oslabené imunitě chemo neby\la možná zemřela dva měsíce po odhalení nádoru který metastázoval na všechny vnitřní orgány i srdce ☹ Měla nedožitých 16let a dodnes mi strašně chybí.Byla to strašně hodná,milá a usměvavá holka.

Závěrem,všichni kdož ste si to prožili buď na vlastní kůži nebo jako pozorovatelé u druhých všem přeju pevné nervy a hodně moc lásky,protože ta dokáže ty největší zázraky!!!

cert..ova
9. júl 2009

Ahoj všem, tak na tohle téma mám bohužel taky co říct. Já jsem sama měla rakovinu uzlin před 6ti lety, dvě malý děti do toho, manžel vybouchnul. Samozřejmě chemo a ozařování mě neminulo. Bylo mi 25 let, ale dalo se to zvládnout, děti člověka nenechaly přemýšlet o hloupostech 🙂 . Teď jsem zatím zdravá, už si klepu na zuby 😉 a za odměnu jsem si pořídila našeho mazánka Vojtíška, kterýmu je 16 měsíců. Nepřemýšlím o budoucnosti, ale žiji přítomností 😀

lenit
9. júl 2009

cert...ova...tehotenstvo po chemoterapii? neplasili ta lekari, ze babo moze byt chore? ja som tiez po chemo a urcite s manzelom chceme dalsie babo, len to dost zvazujeme, ci to neni moc velke riziko.

emilyz...mas uplnu pravdu...niekedy pozeram doslova s otvorenymi ustami na to, co niektorych ludi trapi. mne sa zmenil pohlad na svet uplne...a da sa povedat, ze ta chemo zlikvidovala vo mne aj niektore moje zle stranky, alebo je to tym, ze som si zopar veci uvedomila a teraz na ne pozeram inak.

co sa tyka toho, ze ludia co maju chemoterapiu su zli, ... neda mi nevyjadrit sa k tomu...
ked som ja mala chemoterapiu, bolo mi zle, mala som zmenene chute, cele usta som mala bolave a samy pluzgier a nemohla som rozpravat ani jest. ked sa ma niekto na nieco opytal, snazila som sa odpovedat co najstrucnejsie. niekedy som bola najradsej sama a oddychovala. je to hrozny stav a nikomu, fakt nikomu neprajem to zazit. kto to neprezil, nevie o co ide...

aj ja som vyzerala ako chodiaca mrtvola...bez chlpov, biela, chuda...ale najdolezitejsie bolo uzdravit sa...koli Tatianke...

kazdemu prajem vela sil a hlavne optimizmu...

cert..ova
9. júl 2009

lenit, samozřejmě to musí doporučit lékař, mně to dovolil už rok a půl po chemo, ale čekali jsme 4 roky, je fakt, že jsem se taky bála, ale ani nás neposílali do genetu a nikam, takže mě nějak nestalšili, to bylo fajn, já měla první stádium a o tom to bylo, měla jsem hodgkina, u něho jsou dosti agresivní chemky a plno žen už není plodných, já měla to štěstí, Vojtíšek je taky v pohodě, je to ďas. 😀
chemo nepřeji také nikomu, je to naprostej hnus,ale zlá jsem taky nebyla 😉

cert..ova
9. júl 2009

jinak se přidávám k lenit a taktéž přeji mnoho optimismu a hlavně zdravíííí

emilyz
9. júl 2009

cert...ova tak to je super tvoja skusenost, akurat som po cesky neporozumela, jak si to myslela, ze manzel vybouchnul 😉

cert..ova
9. júl 2009

emilyz, že mě v tom nechal samotnou, chodil po hospodách a já jsem musela po chemkách jít ještě pro děti do školky a na ozařování, které bylo každý den, jsem si je brala se sebou 😉