Ako prežívate rakovinu v rodine?

johnie
7. máj 2009

ahojte, neviem ci sa najde niekto, kto chce o tom vobec hovorit, ale predsa...
mala som pred 3 rokmi rakovinu prsnika a viem ako dokaze zmenit zivot zo dna na den, hodiny na hodinu... je to tazke nielen pre samotneho cloveka, ale celu jeho rodinu...
podelte sa o svoje pocity, ja sa podelim so svojimi... 😉

rokka
14. dec 2015

@evadek presne ☹ ...tiež rakovina prostaty

rasto106
18. dec 2015

@anavila
Moj ocino ma rakovinu pankreasu a nie je nic horsie, ako vidiet najblizsieho cloveka, ako trpi... urobil by som cokolvek, aby sa mu ulavilo od trapenia, bolesti... A ano, takmer vzdy su to dobri ludia, ktori sa takto trapia a umieraju v ukrutnych bolestiach... A ozranom, zlodejom, mafiánom nic nie je, tych tato rakovinova pliaga snad obchadza!!! Boh to velmi zle zariadil, ak vôbec nejaky existuje!!! Moja viera je na bode mrazu ☹ Vsetkym dobrym ludom prajem, aby nikdy nezazivali toto trapenie s rakovinou...

slniecko192
18. dec 2015

@rasto106 Ahoj aj môj tatko mal rakovinu, ale rakovinu hrubého čreva. A ako píšeš nie je nič horšie ako tá bezmocnosť, ako vidieť človeka trpieť a nemôcť urobiť nič. Užasný manžel, a otec keď nevedel pomôcť nikdy neublížil. Žiaľ po dvoch rokoch, tažkých rokoch svoj boj prehral.

Ke´d pozerám na tie fotky kde bol zdravý a potom ked ochorel, tak, mi srdce trhá, bol totiž veľký športovec, chlap ako hora, silný. Presne tak v živote je to veľmi ale veľmi zle zariadené, trpia tí, čo si to nezaslúžia ! A nikdy nikdy sa človek nezmieri z takou veľkou stratou, len sa jednoducho musí naučiť s tým žiť, a každý večer zaspávam s otázkou prečo, prečo práve môj tatko. Ako je to potom ak Boh si povolá k sebe len dobrých ľudí, a tých zlých necháva, nech sa spamatajú, a oľutujú svoje hriechy, a chyby, ale potom ako ten svet bude vyzerať. ☹

rasto106
28. dec 2015

@slniecko192 Slniecko, ako ste riesili bolesti? Sme vystriedali 2 lieky a uz nezaberaju... Zle je to na tom svete zariadene, ta bezmocnost je najhorsia, ma to strasne ubija, urobil by som snad cokolvek, ale CO? Dakujem, ze si sa ozvala. Viem, ze je nas vela, ale az ked to osobne prezivame, uvedomime si to utrpenie... Ahoj a lepsi rok 2016 Ti prajem.

nikolienka28
28. dec 2015

Ahojte, môj 24 ročný muž má rakovinu semenníkov, jeden mu vzali, to bolo asi najťažšie, no a teraz chodíme na chemoterapie, dali nám 4, už sme v polovici a v novom roku nastupujeme na 3 chemo, ja to znášam horšie, on len tie vlasy, a ihly, je strašné pre mňa sa na neho pozerať ako mu je zle počas alebo po chemo, ale veríme že sa vylieči, v podstate to bereme ako "chrípku" , až na pár maličkostí, snažíme sa to absolútne ignorovať a nestresovať sa i ked je to niekedy ťažké...hlavne ked ludia na teba pozerajú akože s lútosťou, že bože aký mladý a podobne a furt dookola každý opakuje čo má jesť a čo nie, to nám asi najviac robí zle, ked to furt niekto rieši, áno aj ja sa posťažujem, ale nepreháňam....prajem vám všetkým v novom roku veľa veľa veľa zdravia, aj vašim rodinám, nech je pre nás všetkých o trošku lepší ako ten predtým 🙂

johnie
autor
5. jan 2016

Ja som nejak aj zabudla na tuto skupinku, dnes je to 9 rokov a ja si opakujem vsetko co som si uz prezila akoby reparat zo skusky..dam to aj teraz a s hlavou hore
Sice sa mi skoro po 4 tyzdnoch po operacii asi zapalil alebo alergicky zareagoval implant tak uvidime co prinesie novy den
Drzte sa vsetci x

pumpkins
5. jan 2016

Musim napisat co momentalne prezivam, lebo uz ma vytaca z nasho uzasneho zdravotnictva a lekarov. Mate matku s rakovinu a ona sa zaujima o vsetko a na otazky , ktore kladie lekarom nedostava odpovede, alebo dostane typu: Co sa vy zaujimate o nador , aky je. Co vas po nom ma metastazy. Nevie v akom je stadiu nic..Lekar nema stale cas. Ideme menit onkologa.Za takyto pristup k pacientom by som ich vesala.Nekonzultovali priebeh liecby nic. Supli na chemoterapiu palliativnu.

To znamena, ze mama teraz zije stym ze umiera...Ze nema nadej ked jej dali tento typ. Ja dufam ,ze po zmene sa konecne dozvie a aj my co vlastne a ako vlastne...To naozaj su taketo hyeny na onkologii?

rasto106
5. jan 2016

@pumpkins Tak k tym lekarom by som ti vedel napisat kadeco... ale radsej budem ticho... lebo by ma admin odtialto vyprasil... za tie slova a stavnate nadavky...

pumpkins
5. jan 2016

@rasto106 Verim ,ze viac ludi ma taku skusenost ako ja, ale stve ma ta bezmocnost ked nedokazem pomoct ja. Masaker je, ze jedna moja znama musela supnut onkologovi nieco , aby sa spraval lepsie k jej otcovi.
Pripomina mi to feudalizmus ked pan rozhoduje o zivote a smrti.

lvka
5. jan 2016

@pumpkins mojho ocina mama nasla spat posediacky s lyzickou v taniery ked jej od vecera nebral telefon...tri dni sa nevedel prebrat..davali mu rychlo infuzie nech mu morfin vyplavia z tela lebo ho predavkovali a NIKTO si to nevsimol..napriklad mal lieky na stoliku nezjedene a NIKTO to neriesil...na paliative..v NOU

lubica285
5. jan 2016

Moja starka mala nador na peceni, ktory sa jej dalej tahal. Metastazy. Zdalo sa mi, ze dost schudla, tak sme s nou isli k dr. Nikdy sa nestazovala, zmenena nebola. Obvodna predpokladala nador, ktory v nemocnici potvrdili. 4.stupen. nedalo sa to operovat, no jedine, co ma s prepacenim nasralo, ze bola viac ako 3tyzdne v nemocnici, a oni nam ju dali domov zo dna na den. Starobinec sme nemohli tak rychlo vybavit, opatrovatelka len na osem hodin, takze ostal s nou doma ocino, ktory sa skoro mesiac o nu staral, chudol, trapil sa, upadal popri chorej starkej. Po mesiaci sme vybavili starobinec, aj to po znamosti. Nedokazali by sme sa o nu starat. Oco, ja, mama, boli sme vycerpani, schudnuti, unaveni, ustrachani. V starobinci vydrzala dva mesiace. Hrozny kazdodenny pohlad na nu ako zabuda, chudne,upada. Hotova mrtvola 😢 neprajem nikomu vidiet tak svojho blizkeho. Hroza. A zachovanie sa lekarov v nemocnici ma poburilo. Zo dna na den vam poslu domov onkologickeho pacienta, ktoremu treba pichat injekcie, potrebuje 24hod.starostlivost. Najdlhsie styri mesiace mojho zivota a najtazsie. V srdci ostane navzdy. O starku sme prisli a ja som do troch tyzdnov otehotnela....

evkabiela
15. feb 2016
Používateľ evkabiela je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od evkabiela.

@emjee aj ja sa priklanam ku knihe Cesta- Brandon Bays. Resp. pre tych, ktori chcu zazit metodu na vlastnej ceste su to aj seminare resp. jeden velky seminat 8.-10.4 v Bratislave.. pre mna je prave Brandon velmi inspirativnou zenou, ked clovek cita jej pribeh, ako ochorela, ako sa z rakoviny postupne dostala, co pri tom prezivala... ako sa rozviedla, prisla o dom... jednoducho ake neskutocne veci sa jej v zivote stali ale ona sa zocelila a teraz pomaha tisickam ludi na svete, toto je skutocna zivotna inspiracia..

mino36
11. aug 2016

@johnie Našiel som starý post o Avemare a dakujem za info, dost som googlil a nasiel som e-shop s avemarom aj na Slovensku (www.obchod.avemarsk.sk), vyskúšam a napíšem 😉 . Máte niekto s Avemarom dalsie skúsenosti?

johnie
autor
12. aug 2016

@mino36 dnes uz je toho strasne vela, Avemar bol pred desiatimi rokmi top ale pevne verim ze kvalita sa nezmenila, drzim palce

mino36
13. aug 2016

@johnie Ahoj dakujem za odpoved 🙂 , urcite po vyskusani budem informovat o pocitoch...pri hladani som narazil na kopec vedeckych publikacii o avemare a podla nich to funguje, uvidim... ak by to niekoho zaujimalo, pripajam odkaz: http://research.avemar.com/en/all_articles.

mino36
13. aug 2016

Tak a Avemar granulat uspesne objednany. Dopravu maju uplne zadarmo a cena paradna...vrelo odporucam....

lucka947
2. sep 2016

Ahojte, darujem niekomu z Vas za poštovné 11ks nutridrinkov Supportan (tropické ovocie + čokoláda) - viď obrázok: http://www.pilulka.sk/supportan-drink-tropicke-...

Vhodné pre kachetických onkologických pacientov v pokročilom štádiu ochorenia u ktorých je obmedzený príjem potravy a tekutín. Slúži ako doplnok výživy, event. aj ako kompletná náhrada stravy.

Žiaľ sme ich u nás už využiť nestihli ....

970182
9. nov 2016

ahojte sme rodinka manžel,ja a 3 synovia 15 a 8 ročné dvojičky manželovi zistili nádor niekde žalúdočnej steny pri hrubom čreve boli sme v Blave s tým že mu vyberu žalúdok aj s nádorom lenže po laparoskopickom vyšetrení mu zistili aj metastázy v brušnej dutine tak to nechali tak a podstúpil zatiaľ 5 najsilnejšie chemo ešte ma ďalšie 3 CT neukazalo veľmi dobre tak sme v neistote manžel má 41 rokov neviem čo bude ďalej je to boj na dlhé trate nikdy by som si nepomyslela že to postihne moju rodinu čo bude ďalej?

mawka
10. nov 2016

vo februari sme prisli o deda, ani sme nevedeli, ze mu nieco je, malo to strasne rychly spad. dobre, mal uz sice 85, ale aj tak. na vianoce sme boli este spolu, vsetko ok, usmiaty, vyzeral normalne a behom 7-10 dni strasne schudol, doslova sa do seba prepadol, ze ho pobolieva brucho, ze urcite to bude zo salatu co babka kupila. lenze nas je v uzkom rodinnom kruhu viac zdravotnikov a nezdalo sa nam to, predsa len schudnut 10 kg za tyzden je strasne. tak zacala tour de lekari, kde si ho pohadzovali ako horuci zemiak a skor som mala pocit, ze uz na neho kaslu, ved ma uz aky vek. tak som doslova vydupavala vysetrenia a potvrdilo sa, co sme tusili, rakovina pancreasu a metastazy do pecene. lekar hovoril, ze uz s tym minimalne rok zil. dedo bol cely zivot ok, nebyval chory, ani cukrovka ani tlak, nic. zabilo ho to, co zabilo aj jeho rodicov a surodencov. rodinu to skor stmelilo, hodne sme okolo deda ten mesiac behali, osetrovali, pomahali, vela sa zmenilo. utuzili sa vztahy a ukazalo sa aj, kto ho mal uprimne rad a komu bolo jedno. a tym, ze sme zdravotaci, predsa len sme to vnimali inak, slzy boli, ale doma do vankusa alebo s mamkou osamote, pred nim nie. pred nim sme boli skor pozitivni vsetci, nebrali sme ho ako umierajuceho. najhorsie bolo asi mu povedat aku ma diagnozu. a hodne nam pomohla podpora mojho blizkeho priatela, ktory je onkolog, aj ked nie na slovensku, ale hodne pomohlo, ked nam vysvetlil o co ide, co sa deje, co sa bude diat, ake su moznosti. pomohol nam zmierit sa s tym, ze je koniec a my sme sa na to pripravovali, ale to bolo tazke. lebo dedo bol uzasny clovek. a chyba vsetkym. dost bolavo. no na druhej strane, zil krasny zivot, dozil sa krasneho veku. len teraz ma mamka strach, lebo to bol jej otec a vsetci z jeho strany zomreli na rakovinu, tak ma aj ona obavy, co bude u nej, u nas, atd. dedo bol super aj v tom, ze aj v bolestiach vedel vtipkovat, doslova na smrtelnej posteli cez to vsetko daval hlasky...
a teraz kamaratky mamka, z nicoho nic, zdrava zena, akcna, bzpriznakova, strasny zhubny nador na mechuri, vsetko sa to zomlelo rychlo, ale klobuk dole pred tou zenou, ta je tak nabita pozitivnou energiou, aj ked nic neni iste, aj ked jej vybrali mechur, vajecniky, maternicu, prednu stenu posvy, prepojili jej mocenie do konecnika, ona si ide silno dalej. obdivuhodne. a to je 2 tyzdne po OP, caka ju chemo, predtym skoro vykrvacala a nevzdava sa.

katkager
19. dec 2016

Ahojte, ja mám rodičov, ktorí sú v strednom veku a obaja sú onkologickí pacienti. Strašne ma hnevalo, že ani pri diagnostike ochorenia, ani počas priebehu liečby nebol nikto kto by im pomohol ani poradil ani ohľadom dostupných príspevkov, dávok ani sociálnych služieb v zákonnej rovine, začala som študovať sociálnu prácu a ku ukončeniu štúdia som sa rozhodla napísať o tejto téme diplomovú prácu s názvom: Možnosti sociálnej práce pri pomoci so zabezpečovaním sociálnych potrieb ľudí s onkologickým ochorením. V rámci práce budem realizovať výskum zameraný na pomoc ľuďom s onkologickým ochorením v rámci skvalitnenia ich života. Chcem Vás týmto poprosiť, či by ste ľuďom s onkologickým ochorením nevedeli distribuovať moju prosbu o vyplnenie tohto anonymného dotazníka k výskumu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdHE3r...
Mojich rodičov to síce nevylieči, ale pevne dúfam, že to prinesie viac možností pomoci pri zvládaní tohto ochorenia.
Vopred ďakujem všetkým za pomoc.

stanulienkat
19. dec 2016

@pumpkins treba dat na urad pre dohlad nad zdrav. starostlivostou

kocko
19. dec 2016

@kaya60 Moja zlatá, je to pre teba ťažké. Po smrti mojej starkej, dostal starký rakovinu. Nezvládol jej odchod. Aj keď to na ňom nebolo vidno, veľmi smútil. Do dvoch rokov mu potom zistili rakovinu. Nemal ani záujem sa liečiť na oknologii. Lekári mu v normálnej nemocke nedávali žiadnu šancu. Zistili mu že jednu obličku má nefunkčnú a na druhej mal tú rakovinu v konečnom štádiu. Zobrali sme ho z nemocnice domov. Starala sa o neho moja mamina o ocino. Bolo to veľmi ťažké. Z poriadneho chlapa bol chudučký chlapček. Také špáratko. Ja som pomáhala ako vedela, po zdravotnej stránke. Ku koncu nepoznával nikoho, blúznil. Jeho smrť bola vykúpenie pre neho, lebo to sa nedá zabudnúť ako vyzeral po rakovine. V truhle ho nikto nespoznával, ľudia, že či nám nedali druhého človeka omylom. Nie, rakovina dokáže človeka, zničiť, totálne zničiť.

lauricka
19. dec 2016

@tadea je to individualne, zavisi asi aj od toho, ako sa k tomu dany clovek postavi, ako sa sprava, ako komunikuje s okolim. Niektori su neuveritelne silni a dokazu dodavat silu aj ostatnym. Urcite je pravda, ze si ludia zacnu viac vazit zivot a starat sa o svoje vztahy. No zaroven je aj pravda, ze je to obrovska psychicka zataz a ze ked nie sme s chorym, pri ktorom sa snazime byt silni a pozitivni, tak sme hotovi, v slzach, uzkostiach, strachu, zreli na pomoc psychologa. Tak to je, takze neda sa to napisat cierne alebo biele, je to zmes vsetkeho mozneho. A nici to vsetkych. Alebo v niecom nici, v niecom posilnuje, ak by ste to asi chceli tak presnejsie. Kazdopadne, kiez by to nikdy nikto nemusel zazivat.

dilino
19. dec 2016

@nikolienka28 môj 30 ročny brat mal tiež na jednom semeniku museli mu ho ihned vziať chodi na kontroly žiaľ sestra mojej maminy take štastie nemála ta zomrela 32 ročna ale brat ma to teraz dobré ale čo to bolo plaču a otázok prečo ja prečo no to si kladie otázku každý kto to zažil držim veľmi prsty manželovi nech mu to pomôže a nech mysli pozitivne a ty s nim nič ine neostava nesmie človek myslieť na najhoršie v žiadnom pripade a ako pišu ty ktorý majú chorých prislušnikov najťažšie útrpenie na to pozerať a žiaľ neda sa pomôcť ja napišem svoju skusenosť po zbabranom pôrode samozrejme lekár v Martinskej nemocnici výsledok dcérka postihnuta, ležiaca, všetko ochrnute, slepa na oči, nerozpráva, nič nevie nosi plienky krmi sa hadičkou a lekár ten sa tvári že sa nič nestalo tak bojujeme každý deň večer idem spať s myšlienkou bože nech sa mi ráno zobudi trápime sa tak už 8 rok preto viem čo je to útrpenie prajem vám všetkým ktorý bojujete alebo bojuje váš rodiny prislušnik budte oporou a neklesajte na duchu šance su stále.

uctovacik123
19. dec 2016

Ocko je onkologický pacient, žiaľbohu s ochorením, ktoré sa nedá vyliečiť.... Je to veľmi ťažké sledovať, že odchádza a nič nezmôžete. Ocko bojuje statočne, veríme, že tu bude najdlhšie, ako to len bude možné, a povedie moju sestru k oltáru.... Všetkým, ktorí to zažívajú ako pacienti, alebo ako rodina, prajem veľa sily....

kaya60
19. dec 2016

@kocko vlemi ti dakujem, si zlata. Takze presne vies co sme prezili aj my, podpbne to bolo aj u nas, najhorsie ze cloveku zostanu v pamati tie posledne dni a tyzdne a tazko sa mi stale vybavuje to krasne za vsetky tie roky. Pomaly sa ucim byt vdacne za vsetko co nam bolo dopriate a nejako sa vysporiadat s tym smutnym koncom:( Dakujem ti vlemi pekne za pochopenie aj povzbudenie, krasne svaitky celej rodinke prajem

lucia6118
26. jan 2017

Moj ocko bojoval s rakovinou pankreasu s metastazami do pluc rok a 4 dni. Lekari mu davali 3 mesiace zivota. Pocas tejto doby sme vyskusali vela alternativnych metod. Neviem ci zaberali ale ocino aspon nemal take ukrutne bolesti ako to pri tejto diagnoze byva. Ak by ste chceli vediet nieco blizsie rada sa podelim o skusenosti s doplnkami. Popripade ak by mal niekto zaujem rada niektore z nich podarujem.

halime
1. máj 2017

Ahojte. Otecka mam xhoreho. Chcem Sa Len tak vyrozpravat. Diagnozovali mu prwd mesiacom rakovinu prostaty v pokrocilom stadiu, rakovinu hrubeho creva I leukemiu. OD diagnozi to uz ide strasne rychlo :((( pred tyzdnom mu urobili stomiu a od piatku uz Len zachranka beha k nemu co druhy den. Dneska zase bol v nemocnici Na rontgen ze co Sa deje lebo vraca.uz 3 dni. Rodina mi volala ze mozno Sa nedozije do rana. To je sok. Mama je cely vas pozitivna sestra place ze Sa do rana nedozije a brat hovori ze 2-3 dni. Zijem v uk nemozem ich vidiet ani I'm pomoct. Je to strasne. CI ktokolvek z vas.ma.skusenost ze Sa lekari aj mylili? Ze Sa nakoniec niekomu aj polepsilo? CI mam ozaj cakat to najhorsie?

melania1
9. máj 2017

Prosim vas ak je tu niekto, kto ma skusenost....
mamicka je onko pacient, chodi na chemo a cerstvo po chemo ju chytila nejaka viroza, kasle strasne, hlas nema (nastastie horucku nema)..
len by som chcela vediet co by som jej z volnopredajnych liekov/sirupov na kasel mohla kupit, lebo doktorke volat nechce, tak aspon sa tu spytam ak mate skusenost. dik

nika1
28. mar 2018

@melania1 ahoj..neviem ako ste na tom,ale odporucam oxy gen...moj otec po nom aj jest xacal..bohuzial ma rakovinu pluc mts do pecene a mame sa uz pripravit na najhorsie...mal len jednu chemo a ta ho total znicila......no koment