Ako zvládate domácnosť pri dieťati?

davidko7
22. máj 2009

Ahojte maminky,veľmi ma zaujima ako zvladate celodenny kolobeh pri dieťati...Moj syn sa doteraz aspoň chvilu hral v ohradke,tak som mohla aspoň niečo uvariť.Žial v poslednej dobe tam vydrži 5 min a potom šialene,ale naozaj šialene plače a chce isť von.Stale sa pri mne mota,neviem ani nič kľudne uvariť,čo stale na neho striehnem.A tak je to cely deň...Stale je pri mne a niečo vyťahuje a ja mam oči na stopkach.Ako je to u vas?
Manžel hovori,že je rozmaznany,že ho mam nechať v ohradke a ignorovat plač-ale to neda,lebo plač hraniči až s hysteriou a cely sa trasie.Možno prišlo obdobie,keď už v ohradke nebude.A ešte za všetko plače-aj teraz...no hroza.Prosim poradte nejake tipy.Už som aj na neho kričala,ale bolo to ešte horšie.

zuzu13
23. máj 2009

pridam svoj nazor...v tomto veku okolo 1,5 roka som dcerku {i syna} zapajala do kuchynskych prac...ak som varila, varili som mnou, posadila som si ich na kuch. linku dala hrncek, varesku a varili sme...ak som vesala pradlo, podavali mi stipce, ak som vysavala...drzali hadicu od vysavaca...myslim si, ze ak dieta je mrzute v ohradke, postielke...alebo celkovo, ked sa maminka nevenuje len jemu, trebu mu ukazat inu stranku...pracovnu...deti su sikulky...na vianoce mala dcerka 2r1mes. a sama vykrajovala medovnicky...
je to len na vas, ci si z deti spravite "pomocne ruky" a domacnost sa stane ihriskom...alebo budete bojovat na opacnych frontoch...

vela sil... 😉

petka80
23. máj 2009

holky, určitě souhlasím, sama to tak dělám, snažím se ji zapojovat a celkem to i jde, nejvíc ji asi baví vysávání, no já pak umírám smíchy, když jde, vezme si hadr a "čistí" okna, podlahu a tak....
akorát teda to vaření, to nějak nemám odvahu, ji nejvíc zajímají hrnce na plotně a to je zas nebezpečný.... A asi mám malou linku či co, protože si nedovedu představit, jak by tam seděla, ona je docela šídlo..... A vaření "jen tak" s hrncem a vařečkou už ji nebaví...... 😒

Ale když jsme u toho vaření, včera jsme byly na narozeninové oslavě kamarádčiny holčičky a ta dostala jako jeden z dárků takové umělohmotné jakoby jídlo (byl tam meloun, další ovoce, a nějaký další jídlo) a to bylo vždy překrojené na půl a spojené suchým zipem. K tomu byly nožíky, prkýnko a ještě nějaký věci. Řekla bych, že pěkná blbost, ale všechny děti byly z toho jako u vytržení a "krájely" ostošest 😀

veronika32
27. máj 2009

Ahoj davidko. Ja mam dcerku 1 rok a 3 mesiace a tiez ked nieco potrebujem spravit, tak ju davam do ohradky, lebo mi uz potvorka mala zajde kamkolvek a aby som sa o nu nebala, tak ju aspon na chvilu dam do ohradky. Tiez mi tam niekedy place, az sa trasie, tak sa snazim velmi rychlo vybavit co potrebujem. Inokedy sa tam velmi pekne a ticho hraje, ze sa az zlaknem, ci sa jej nieco nestalo. Do kuchyne ju neberiem, aby sa jej drobcovi nic nestalo, lebo mame velmi malu kuchynu a bud isla po sporaku alebo do smetneho kosa. Popri tom jej zapnem telku, aj ked by sa nemalo ... Stale na nu volam, alebo jej spievam, aby vedela kde som. Varim bud vecer alebo az ked zaspinka - poobedny spanok. Pred spanim jej dam papat len nieco lahsie - jogurt, puding, kasu. Teraz si nasla najlepsiu hracku - svoj kocik a hraje sa so zapinanim, tak na nu vidim aj nieco narychlo zoberiem z chladnicky a zohrejem. 😉

kristi
27. máj 2009

zvladam v pohode, i sama a nekdy mi pomaha, ma svuj mop atd. Takze fakt sranda......to kdyz neco vyleje, tak se na me podivá takovym tim pohledem, rekne: "Míííío" a jde a utre to

elenita
27. máj 2009

No u nas je to dost blbe, lebo obaja drobci su na mne uplne zavisli a len ked sa vzdialim na meter, uz placu 😖 mama, mama, a stekaju im slzy po licach.......mam dost co robit, aby nieco nerozbili, nepricvikli si prsty, navzajom si telesne neublizili, lebo sa radi navzajom hryzu a kmasu si vlasy.....a popritom nieco robit teda uz nezvladam 😝 robim, ked spia 😅

iloha
27. máj 2009

petka, ty plastový malouny a pod. u nás už nezabíraj, protože co uvaří chce taky jíst, takže vaří kousky rohlíků, chleba, piškoty, kornflakes a pak to můžeme i klíďo snist. Jediný kde je ochotna improvizovat vaření a nejíst je na písku. 🙂

knobloska
28. máj 2009

Tak naše malá ted byla nemocná, taková chovací panenka, takže doma bordel jako v tanku. A je mi to fuk, nezblázním se. Dneska bude hlídat tchýně, tak snad mě nepomluví 😉 .

amina
28. máj 2009

s jedním dítětem je to myslím veeeelká pohoda, zvlášť když se už dostane do věku, kdy ho baví pomáhat, vyhraje si chvilku samo. Ale ani dřív jsem si nikdy nestěžovala a to nemám nikoho na pomoc, prcek vlastně nikde ani sám nebyl přes noc, babičky nejsou vůbec hlídací.
Já spíš trochu nechápu, když maminy s jedním mrnětem říkají, že vůbec nic nestíhají, já totiž nějak nepřišla na to, co bych jako neměla stíhat, když na to mám celý den. Jasně občas je krizovka, když se člověk nevyspí, ale jinak?

karotky
28. máj 2009

Tak já ohrádku používala,když bylo Ádovi cca 10 měsíců.To bylo v období,kdy začal lézt,ale dávala jsem ho tam jen ve výjimečných případech jako třeba,když jsem vařila/smažila něco na tuku,vytírala podlahu apd.
Jinak měl možnost lézt po celém bytě a já byla ráda,že se zabavil.Teď už je to trochu náročnější,protože mi chce se vším pomáhat,takže už třeba to vaření není taková pohodička jako dřív,ale zvládnout se to dá. 😉
Manžela mám dopoledne v práci,v 11:00 chodí na oběd,takže mi nic jiného nezbývá. 😀

sjuzi
28. máj 2009

Ahojte, tiež si myslím, že je to len o nejakom managemente, ktorý si každá vytvoríte. A tiež o povahe dieťatka. Ja mám to šťastie, že Miško je taký pohoďák, cez obed spinkáva stále ešte vyše 2 hodín, takže si aj stihnem povegetiť. A samozrejme nesmiem vynechať veľkú oporu, ktorú mi dáva mm... a... vlastné auto... hihi
Náš deň sa začína síce niekedy až príliš skoro (najviac spí do 6tej) 🙄 🙂 😀, ale ja som tiež ranné vtáča, takže mi to až tak neprekáža. Ráno teda ho posadím do stoličky, kde raňajkuje a ja pritom rýchlo ošúpem zemiaky, zeleninu a dám variť... Medzitým sa budí aj náš ocko, kt. odchádza okolo 8.30 preč, takže mi ho ešte pomôže trochu zabaviť, spolu raňajkujú, obliekajú sa, umývajú zúbky a tak... keďže pracuváva dosť dlho, tak ráno je ich časom, kedy sa spolu vyjašia... Takže obed máme navarený, riad umytý, postele zastlané, pračka perie... 😉 😀
O 9-tej chodíme von na celé dopoludnie, poobede spinká, to ja nerobím nič, resp. mám svoj program a relax.
Poobede kým spapká jogurt, tak tiež príp. opláchnem riady al. dačo popracem, zvešiam prádlo a to i za Miškovej asistencie, xixi. Potom opäť ideme niekde von, na návštevu, do obchodu a pod. O 19tej ho odovzdávam ockovi, ten ho aj kúpe a dáva spinkať. Večer pri telke žehlím, možno 2x do týždňa večer povysávam a zmyjem dlážky a hotovsen... tak asi tak... Myslím, že pri 1 dieťatku, je to pohodka... Zaujímavejšie to bude asi s 2... 😀 😀 😀

kristi
28. máj 2009

amina, tak jsou deti, tkery se zabavi a jsou deti, ktery neumi byt samotne ani minutu. Napr. ja jsem od mala tak nejak nechavala malou si zvykat,ze ne vzdy si s ni budu hrat kdyz ona chce atd. Proste i mama musi mit cas sama na sebe.

jjaanca
28. máj 2009

No amino, moje dcera je spokojená jen v okamžiku kdy jí mám v náručí. Jinak řve a sápe se mi po nohavicích. Sama si hraje tak 5 min. Když byla miminko tak jsem se těšila až bude starší a trochu se sama zabaví 😅 Stíhám jen to, co můžu dělat jednou rukou, je naštěstí maličká a ještě jí unesu. Do ohrádky jí dávám když potřebuju slít těstoviny nebo pověsit prádlo a neobejde se to bez strašného řevu. V noci se hodně budí a třeba hodinu vůbec nespí. Ve dne spí 1x maximálně hodinu, takže si jdu lehnout taky, protože jsem stále nevyspalá. To si někdo, kdo má pohodové dítě, vůbec nedovede představit ☹

mobina
28. máj 2009

No musím říct,že čím dál tím hůř 😅 Jsme celé dny venku a na takový to pofackování je čas a nálada tak jednou za týden. Vařím zhruba obden, peru o víkendu, když je doma manžel. Malej se taky šmrdolí kolem mě a nevadí mi to. Tedy u vaření jo, ale to si ho šoupnu do dětské židličky kvůli bezpečnosti. A bude hůř 😀

elenita
28. máj 2009

jjaanca, akoby som citala o mojich malych....akurat ze ja mam take deti dve 😅

reniyka
28. máj 2009

jjaanca, u nas to bolo donedavna uplne rovnake, ib s tym rozdielom, ze maly mal v 1 roku 13 kg a dnes 1,5 roka 15 kg a pri kazdom zdvihnuti idem do kolien. Cez den donedavna vobec nespal, max. 20 min a v noci kazde 2 hodiny s revom flaska mlieka a manzela som doma nemala. To znamena 14 hod denne som pocuvava nie plac, ale vreskot, naozaj si to len maloktora mamina vie predstavit 😝 No musim priznat, ze kazddm mesiacom je to lepsie. A s tým nocnym spanim som urobila koniec a dnes uz spi tretí tyzden celu noc bez zobudenia az do rána a pomalicky vyrovnavam spankovy deficit.

amina
29. máj 2009

Vím, že všechny děti nejsou stejné, ale pořád si říkám, že pořádný záhul mají až matky dvou a více dětí, hlavně těch co mezi sebou mají malý věkový rozdíl.
S jedním prckem se všechno tak nějak prostě dá. Jsem příznivcem spíše přísnější výchovy, odmalinka vymezuji mantinely, snažím se ho vést k samostatnosti, nedám se moc vydírat. A mám tu kliku, že u mě to funguje. Prcek si umí hrát sám, chodím s ním hodně mezi ostatní děti, aby se vyřádil venku a doma mi dal čas na to, abych zvládla udělat vše nutné. Ale zase úplně říci, že mám pohodové dítě, nemůžu, ani teď nemám noci moc růžové.....Když je největší krize, prostě chodím spát odpo s ním, nebo určitý čas tolik neuklízím, případně k večeři máznu chleba... Stejně mám však často pocit, že už se na RD docela flákám, takže si občas střihnu nějaký přivýdělek, jenže teď je těch možností tak zoufale málo...

dudduli
29. máj 2009

ja mozem povedat,ze pri mojom rocnom syncekovi teda neurobim skoro nic.teraz je obdobie kedy sa od neho neda pohnut na meter.akonahle sa vzdialim uz sa plazi za mnou alebo zacne plakat.takze cakam kedy pojde spinkat a potom lietam po byte ako sarkan aby som stihla co najviac spravit.je to fuska,ale snad to prejde a bude ok.

majcik
29. máj 2009

Mame sietovanu ohradku v kuchyni a Pato tam je schopny chvilu vydrzat, ma tam kopec hraciek, knizky. Vacsinou po jedeni - ranajky, obed - tam chvilu vydrzi a hra sa, ako kedy, niekedy je to dlhsie, inokedy kratsie. Je to pre mna fajn, lebo si vtedy dovolim vybehnut aj von si nieco zobrat, mozem ist do inej miestnosti. V izbe mame postielku a aj tam sa dokaze hrat alebo si citat knizku. Ked ho v kuchyni dam na zem, tak nedokazem nic dokopy spravit, lebo on okamzite lezie do kuchynskej linky a vybera z nej riady, hrnce a vsetko mozne, odpadky z kosa a podobne. Ked nie je spokojny v ohradke, tak este mam jednu zachranu, ak potrebujem cosi surne spravit - vysoka stolicka poskladana na stol a stolicku, asi to poznate - ta klasicka drevena stolicka. Tam mu dam hracky, pripadne do misky cosi na jedenie a je spokojny aj polhodinku. Mame tam popruhy, takze vyliezt /zatial/ nemoze.
Posledne dni som vesala pradlo na balkone tym sposobom, ze som ho brala so sebou, lebo bol nespokojny sam v izbe v postielke. Dala som na zem deku, tam si sadol a hral sa so stipcami.
Niekedy su to riadne fofri, ked sama doma varim alebo chystam jedlo pre chlapov na stavbe a Pato je nespokojny, potom uz vymyslam kadeco, len aby chviiiilku este vydrzal.
Cez den spava raz a to hodinku a pol az 3 hodiny /vynimocne/. Tak zatial porobim take veci, ktore nemozem pri nom a niekedy si stihnem aj chvilku oddychnut. No a najradsej sme, samozrejme, vonku, takze to si musime zahrnat do programu.

jklm
30. máj 2009

Ahoj Majcik mne uz asi nepomoze nikto lebo moj maly mi je furt pod suknooou tak nevieeem co z niiiiiim jeeeee 😀

shaula
30. máj 2009

jklm, proč mám z tvých příspěvků v různých fórech pocit, že si z nás jen utahuješ? 😒

m.c.
30. máj 2009

No, já teda musím říct že nemám absolutně problém s malou zvládat domácí práce, protože to s úklidem nepřeháním 🙂 a vařím tak na 2 dny dopředu, nebo jenom rychlovky. A "pomáhá" mi, třeba v kuchyni když vařím si roztáhne hrnce a vaří se mnou, běžnej úklid děláme spolu, větší zvládnu když je doma manža nebo když přes poledne spí. Mě teda naopak připadá že mít jedno dítě je velká pohoda, já u toho stíhám z domu i pracovat. Nějak nechápu když si někdo stěžuje že nestíhá. Myslím si že mnohem horší je mít 2 děti.

jklm
31. máj 2009

Shaula tak niee ziadne fory len piisem ako to jee z mojiim malyym ciitam piisem nieco zleee????? Hmmmm 😠

shaula
31. máj 2009

Možná by pomohlo psát malými písmeny a každé písmeno jen jednou 😉 Nebo máš zkaženou klávesnici? 😀

reniyka
31. máj 2009

m.c., tvoje slova vypovedaju o tom, ze mas pohodove dieta. Ver, ze vela deti je naozaj neuveritelne narocnych na neustaly kontakt a pozornost rodicov a niekedy ani to nepomaha, jednoducho su neustale uplakane a nervozne, aj ked sa im venujes na 100%. Samozrejme poctom deti sa to zhorsuje, ci mas pohodove deti 🙂 alebo nie ☹

jklm
31. máj 2009

Akoo ze jaa mam piisat malymi tak piisem vies ciim skor lebo maly spii tak to preto piisem rycho he 😠

misa.cekatelka
31. máj 2009

Ahoj,já všude beru malou s sebou.umývám nádobí-sedí u mě,půjčuji ji vařečky,hrnce,lžičky.můsím to rychle střídat. 🙂 Někdy se mě drží za nohavici,stojí a řve,v tomhle případě ji nechám řvát,protože ve svém věku už může pochopit,že každý den ve stejnou dobu v té kuchyni u dřezu dělám něco co potřebuju.Když umývám koupelnu,sedí u mě a hraje si se špuntem,když umývám záchod,sedí a hraje si s ruličkou od toaleťáku.když vysávám,mám ji v chodítku a ona chodí za mnou.Vaření jsem při ní ale absolutně nestíhala.no máme vedle baráku školu,tak chodím do jídelny pro oběd.

patka1984
4. jún 2009

moj maly ma 19 mesiacov je straaaaaaaasne zivy skace mi z gaucu lozi po nabytku bordelar a hlada si stale kde moze robit zle zaclonu taha no fakt velmi hyperaktyvne dieta rozpravat nechce ale tiez mam pocit ze rozumie vsetkemu a az moc no ale chcela som len napisat ze tiez mi plakaval a tak ohradku tu sme zrusili este ked mal10 mesiacov lebo z nej vyliezal a moja mamina povedala ze mi nezavidi ze nanho stale len pozor ze strasne vymisla ja mu tiez necham vytahovat hrnce alebo co si najde ked ho to zaujme nech sa hra ale nech nelezie a neskace aspon tu chvilu co postavim varit a necham ho aj poplakat si jeho to prejde trucuje velmi casto ale to teraz deticky na nas skusaju co mozu a co nie chcu si nas nacvicit a mali je trocu kludnejsi ked mu pustim rozpravku jedine co ho zaujme ale aj to uz ho tak nebavi.tak uvidime do kedy bude taky dabel haa

poupe
4. jún 2009

tak ja mam vcelku klidne dite,takze v pohode,kdyz zecinala chodit tak koukala co delam,kdyz jsem treba uklizela a ted je maly 2r a 2m a to uz je uplne v pohode,ona si maluje,hraje sama,tak ja dopoledne varim a jinak uklizime spolu,nebo si u toho hraje.

kacka79
4. jún 2009

Tak u nás celkem OK, no někdy nestíhám uklidit, tak to jen tak "ošudlam", ono se to nepo.... No a taky nevařim každý den, nebo spíš vařím jen pro syna, s manželem si dost často vozíme jídlo z restaurace, salátky a těstovinky 🙂 To taky pomůže. Žádný hlídání nemám a manža jezdí večer hodně pozdě, ale zatim je to celkem v pohodě...

majcik
4. jún 2009

Moj maly sa dnes vyslovene pytal do ohradky - videl tam oblubene kocky a ine hracky. Velmi mi to bodlo, lebo sme varili jahodovy lekvar. Nevydrzal tam dlho, potom som ho dala do stolicky a desiatol sam cerealie z misky a s tym sa zahral aj polhodinku a zase som trochu lekvaru uvarila 😀