Baby žijúce v UK. Ako je to s pôrodom na Slovensku?

mirkatam
4. jún 2009

Ahojte vsetci. Ja by som vas prosila o radu ako to funguje ak by som chcela dietatko porodit na Slovenksu? Zijem v UK uz vyse 10 rokov (trvaly pobyt stale na Svk), takze vsetky odvody si platim tu a nie som zdravotne poistena na Slovensku? Musela by som vyhladat sukromnu zdravotnu a vsetko zacvakat alebo ako clen EU mam na to automaticky narok? 😕

pookie
5. jún 2009

Myslim ze by si si to musela zacvakat... Preco nechces rodit tu? Na SK si za mnoho vecic platis, napr. partner pri porode, epiduralka, ak si zvolis konkretneho lekara a pod.

mirkatam
autor
5. jún 2009

Nie ze by som nechcela rodit tu UK, ale rozmyslam nad vsetkymi moznostami. Doma mam rodinu, ktora by mi urcite pomohla a tu som vlastne sama - manzel pracuje, takze okrem neho sa nemam na koho spolahnut... ☹ A ako to tebe "islo" tu v UK? Ako dlho trval porod? A uz mas vybavene vsetky papierovacky?

pookie
5. jún 2009

Ja osobne som bola spokojna, nechcem nic hovorit na slovenske zdravotnictvo lebo s nim nemam skusenosti ale podla toho co som pocula od kamaratok tak by som si asi vybrala rodit tu. Ale aj tu sa vselico postava takze nikde to nie je bud biele alebo cierne. Ja som mala bolesti asi od obeda, silnejsie od 17-18 hod., do nemocnice sme isli o 22 a mala sa narodila o 1nej rano, sama som sa cudovala ze na prvy krat to slo celkom fajn 🙂 Bola som na izbe s jednou postelou, bol pri mne partner a midwife ma chodila pravidelne kontrolovat. Ked mi praskla voda tak na nu priatel iba zazvonil a hned pribehla a odvtedy bola s nami, to uz malo pomerne rychly priebeh. Nadranom ma previezli na oddelenie aj s malou, stravila som tam este jednu noc a potom ma pustili domov. Tiez tu nikoho nemam ale dalo sa to zvladnut, asi dost zalezi aj od temperamentu babatka.

antoniab
5. jún 2009

ahoj mirkatam ja chcem tiez rodit na svk mam nato 2 dovody 1. mam zle skusenosti s uk zdravotnictvom a 2. spolieham na maminkynu pomoc ne jednej strane je byt sam fajn na druhej strane ked baby pisu ako dlho vybavuju papiere 😒 no ako pise pookie nic nieje cierne alebo biele zalezi zalezi ci si spokojna s tym aku starostlivost tu mas 😉

mirkatam
autor
6. jún 2009

Mate urcite pravdu - zalezi vsetko od zdrav. starostlivosti. Ja som zatial v celku spokojna aj tu v UK, ale podobne ako pise antonia spolieham sa na maminku a potom tie papierovacky..... ☹ No uvidime - este si to rozmyslime 🙂
Pookie - tak to si mala naozaj super porod na prvy krat a tak rychlo, to by som teda brala aj aj. Mas uz rozbehnute vybavovanie papierov?

antoniab
6. jún 2009

inak som ti zabudla napisat ze ja si doma platim zdravatnu poistovnu sama ako dobrovolne nezamestnana a ked pred porodom sa chcem vratit domov nastalo tak ci tak by som si to zacala paltit ale koli zdravotnim problemom som zacala skor lebo som mala problemi s osetrenim len neviem ako to este urobim s matersou neviete poradit 😒

pookie
6. jún 2009

Malej som zatial vybavila iba pas ale kedze ocino je odtialto tak to bolo jednoduche, najblizsie sa chystam vybavit slovensky rodny list 😉 Chapem preco chcete rodit na Slovensku, mat pomoc nablizku je fajn a asi sa aj papierovacky rychlejsie vybavia ak ste obaja Slovaci.

mirkatam
autor
7. jún 2009

antonia - pokukaj dalsie clanky, baby urcite spominali aj matersku. Myslim ale ze tam su urcite podmienky co musis splnit, ale ked si platis zdravotne aj doma, neviem. Kukni: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1293 alebo http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pred-po.... A pracujes aj tu v UK - to by si mala narok na matersku aj tu.
pookie - moj manzel je tie z UK, takze tu by to problem nebol. Len citala som, ze sa s tym prispevkom pri narodeni dietata je to trochu zlozitejsie. Ani nie zlozitejsie, ale viac papierovaciek 😖 O ten si ziadala? A na pas si ako dlho cakala?

lienocka235
7. jún 2009

antonia na SVk ti narok na materske nevznikne ak nemas odpracovanzch aspon 270 nid v obdobi poslednych dvoch rokov na SVK.. bola taka moznost ze platit si dobrovolne poistenie.. ale na socialke.. nie zdravotne.. ale to treba urobit este pred oteho.. inak ti to nevychadza

neviem ci ti vznike v UK narok na materske.. ak ano budes ho poberat odtial.. na ucet.. ak ti nevznikne.. tak musis mat potvrdenie z UK ze si nemala na materske narok a potom ti budu vyplacat rodicovsky mesiac spatene odo dna porodu..

to je len velmi v skratke.. velmi zavisi od toho na co mas narok v UK.. na porodne na SVK mat narok budes.. tych 25 tisic sk..

neda sa poberat materska ani ine rovnake davkz v dvoch statoch EU.

a pozor bez SVK rodneho listu si nemozes uplatnit narok na ten prispevok na SVK.. plus treba potvrdenie ze si v UK nedostala tych 500 libier.. to je podla noveho.. zak. a treba to vsetko vybavit do 6 mesiacov veku dietata.. inak stracas narok
rodny list sa vybavuje 3 mesiace.. na SVK ak sa dieta narodilo v zahranici

antoniab
7. jún 2009

lienocka dakujem

aby som upresnila ja chcem 2-3 meisace pred terminom ist domov a do uk sa uz nevracat takze v uk nebudem v podstate poberat nic lebo ukoncim pracovni pomer
nechcem poberat matersku v 2 statoch najracej by som doma aby som v uk vsetko ukoncila a nemusela sa potom vracat koli uctu a inym veciam

to dobrovolne som pochopila to uz platit nestihnem ale na stranke socialnich veci som nasla ze by mi mohli zapocitat obdobie tu a niekde zas pisalo ak potvrdim nejake E tak by mi mozno mohol vzniknut narok ale neviem ake ...?

aj koli vybavovackam idem domov pretoze my sme obaja slovaci a to potom dlhsie trva

asi budem musiet zajst doma na socialku a pozistovat to tam vsetky info co som nasla su len tak napoli tak ma stoho chaos

inak materska sa ko dlho pobera na rodicovsky prispevok by som uz narok mala nie ?a ten sa pobera odkedy a este ak sa doma nahlasim na podporu tak tiez mi nevznikne nijaky narok lebo neviem tie 3 mesiace do porodu budem doma ako ze nikde este v jednej teme baby radili inej ze sa ma na nejaku dobu zamestnat aby jej platili socialku aspon na mesiac a to by potom mala narok ? 😅
dakujem

gapa
7. jún 2009

antoniab,
podla mna, ak by si sa zamestnala na SK, tak by ti mohol vzniknúť nárok na materské na SK. LEbo ako píšeš, mali by ti zarátať aj dni nemocenského poistenia z UK. Spolu to musí byť aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. Ale musíš mať potvrdené obdobie nem.poistenia v danom období.

Materské sa poberá obvykle 28týždnov (ak sa ti narodí viac detí alebo si osamelá, tak 37týž) od nástupu na MD, čo je obvykle 6týždnov pred pravdep. termínom porodu, no najskôr 8týžnov pred PTP. Po ukončení poberania materského ti vzniká nárok na rodič.príspevok ak nepracuješ na PP a o dieťa sa staráš osobne.

Ak nemáš nárok na materské, tak máš nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa (t.j. nie od 6týž. pred pôrodom). Nárok na rodič.príspevok je do 3-och rokov dieťaťa, ak trvajú podmienky na vznik nároku, ak nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom (vtedy sa dá max. do 6rokov).

Nárok na podporu na Sk máš len v prípade, ak ti trvalo v posledných 4-och rokoch poistenie v nezam. aspon 3roky (3x365dní). Teda predpokladám, že si mala v posledných 4-och rokoch PP aj na dobu neurčitú (t.j. nie všetky na dobu určitú, to by stačilo len 2x365dní = 2roky). tiež budeš potrebovať to preukázať na UPSVaR. Mzda v zahraničí sa ti však nebude rátať v sume, akú si poberala v UK, ale vo výške, akú by si poberala mzdu vo svojom regione za danú profesiu.

antoniab
7. jún 2009

gapa dakujem

este takto ja som na svk pracovala 2 roky od 18-20rokov potom som 5 rokov pracovala v cr a potom 2roky som v uk a ak sa to pocita spatne za 4roky tak to na svk nemam ?
a ak by som sa hlasila na podporu tak nebudem mat narok len ked budem zamestnana ?

taka som hlupa ze som si nezistila skor to dobrovolne platenie oco vsetko by to bolo jednoduchsie 🙄

myskapipiska
7. jún 2009

ja som rodila na svk, dovody presne take iste, tu mam rodinu, v uk iba mm a ten mi nepomoze, poberam na svk rodicovsky prispevok, na matersku som nemala narok, lebo som mala druhe dieta v priebehu troch rokov.

gapa
7. jún 2009

antonia,
na nárok na podporu v nezamestnanosti sa rátajú 4roky podla mna v EU, takže by si to mala splnať, no aké potvrdenie? neviem, tuším aj niekto spomínal z čr stačí zápočtový list? no nemám osobnú skúsenosť, len čo som tu čítala. Na nárok na podporu nemusíš byť predtým zamestnaná, no najlepšie sa prihlásiť do 7dní od ukončenia PP, v takom prípade ťa zaevidujú spätne odo dna po ukončení PP.

macka23
7. jún 2009

antonia,
nechapem preco si platis poistenie v dvoch statoch a tu si nahlasena ako dobrovolne nezamestnana, ved v uk pracues legalne predpokladam. Na matersku z uk mozes ist 11 tyzdnov pred porodom, co vychadza zhruba na 29tt, a ak je vsetko s babom a s tebou ok s papierom od lekara mozes kludne letiet. Od zamestnavatela v uk mozes poberat matersku ktora je odtial podstatne vyssia ako by si dostala tu aj keby si tu pracovala, a materska z uk je 9 mesiacov a potom mozes poziadat doma o rodicovsky prispevok.
Na to aby si tu mohla rodit staci poziadat o vydanie E106formularu a nie je ziaden problem.

Par mesiacov dozadu sme to tu riesili, skus si precitat, mozno ti to trocha pomoze v rozhodovani 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

antoniab
7. jún 2009

macka

paltim si to doma preto lebo som mala neustale problemi s osetrenim na svk a starostlivost v uk je mizerna 😔 spoliehat sa na ich system nebudem nikdy tehu ☹ mozes mat papiere ake kolvek a karticky vzdy bude zalezat na lekarovi ako sa ktomu postavi 🙄 🙄

premna materska v uk nevychadza az tak super pretoze obaja s manzelom pracujeme a mame dobry prijem no prelistujem si tu diskusiu a uvidim ja chcem hlavne tu vsetko uzavriet a uz sa sem nevraciat a to ak budem poberat matersku s uk nepojde 😒

ale som vdacna za kazdu radu 😉

pookie
7. jún 2009

Mirkatam, pas mi prisiel behom tyzdna, bola som velmi prekvapena rychlostou. O prispevok pri narodeni som neziadala, myslela som si ze nan nemam narok no v nejakej diskusii tu som sa docitala ze on mozem poziadat tak mozno to skusim... Minuly tyzden som odoslala rodny list na legalisation tak snad pride na buduci tyzden tak ked pojdem najblizsie domov mozem vybavit slovensky.
Lienocka akych £500 mas na mysli? Myslis 250 k child trust fund + extra 250 co dostavaju socialne slabsie rodiny?

marta..
7. jún 2009

ahoj antonia.ja mam presne taky isty pripad ako ty,len stym ze ja sa tu chcem vratit 2 mes.po porode.tiez sme obidvaja slovaci a tiez si myslime ze fakt je vyhodnejsie rodit na svk ako tu v uk.tiez mame zle skusenosti zo zdravotnictvom tu v uk.prosim ta o radu co vsetko mi bude treba zrusit,ked budem odchadzat z uk.my uz o mesiac letime lebo mam termin v oktobri.a chcem aby som mala vsetky papierovacky mala v poriadku. 🙂 dakujem za kazdu radu

antoniab
7. jún 2009

marta ak sa sem chces vratit tak neviem ci sa ti oplati vsetko rusit no a co vsetko

1. ukoncit pracovni pomer ja mam napr 2
2. zrusit banku
3. ukoncit najomnu zmluvu vyrovnat stavi elektrika plyn
4. potvrdenia od gp
5. stahovanie v mojom pripade najvacsi problem 😀 😀 😀
napr mi mame auto takze predat a este take to zalezitosti ktore sa nedaju urobit zodna naden 😝

ja som to uz raz zazila ked som sa stahovala s ciech a nemala som moznost to vybavit vsetko naraz tak som este pol roka nato obvolavala banku poistovne atd aby som doriesila veci preto by som sa rada tomu teraz vyhla a nevracala sem 😉

tictactoe
8. jún 2009

ahojte dievcata, tiez vam prispejem mojimi skusenostami, dufam ze niekomu pomozu.
z uk na svk som odchadzala v 35 tt, to bol najneskorsi povoleny termin na lietanie a s potrvdenim lekara. v praci som nastupila na md, ucty som neuzatvarala, len som si zmenila adresu v banke na kamoskinu a oznamila som im ze odchadzam spat domov a dala som im sk tel cislo. pracovny pomer by som isto na vasom mieste neukoncila lebo tie peniazky sa vam velmi zidu, napokon potom ukoncenie pomeru so zamestnavatelom je mozne oznamit aj mailom ci postou a oni vam potom p45 musia poslat domov.
na svk som si zacala platit poistenie hned ako som prisla ako dobrovolne nezamestnana, nikomu som vsak nevesala na nos ze v uk mi vlastne tiez idu odvody, lebo platit poistne v dvoch statoch naraz je nelegalne. ak by ste si neplatili poistne a boli tu len na tu eu karticku, narok mate len na emergency osetrenie-teda ste brane ako turisti, porod, gyn. prehliadky ci navsteva obvodneho alebo zubara by boli hradene v plnej miere. v poistovni som musela vydokladovat vsetky roky co som bola prec, ze mi teda sli odvody - bud prac zmluva alebo vyplatne pasky, rozdiel som si doplatila.
porod na slovensku je mozno vykreslovany v hroznych farbach ale myslim ze velmi zavisi od porodnice. ja som bola nadmieru spokojna, hlavne co sa poporodnej starostlivosti tyka. podla mna pre prvorodicku je dolezite aby ostala v nemocnici par dni, aby vas uistili ze vsetko robite spravne a babatko spravne pribera. moj mal napriklad silnu zltacku, tak bol pod drobnohladom a nepustili nas kym nebol ok. ale co sa tlmenia bolesti tyka, tak okrem epi a sprchy sa na svk nic ine nepouziva.
ak sa babo narodi na svk, mate narok na 25tis.porodne a po skonceni materskej v uk, vam bude priznany rod. prispevok - je to bieda ale lepsie ako drotom do oka. staci len ak predlozite potvrdenie od zamestnavatela ze vtedy a vtedy vam konci materska.
lekarska starostlivost je naozaj velmi dobra, lebo som zazila tu v uk a tu na slovensku, ale urcite vela zavisi od doktorov kdekolvek na svete ste.

pookie
8. jún 2009

Marta ak sa chces vratit tak by si podla mna nemala ukoncovat pracovny pomer tu v uk, ved na matersku mozes nastupit najskor v 29. tyzdni a ak mozes lietat do 35. tyzdna ako tu niekto spominal tak ti zostane par tyzdnov k dobru, predsa materska tu (prvych 6 tyzdnov 90% z platu a zvysnych 33 tyzdnov okolo £115 tyzdenne) sa ti urcite zide viac. A ak sa vratite a nebudes chciet ist naspat to tej istej prace iba im to das par tyzdnov pred ukoncenim materskej vediet.

marta..
8. jún 2009

antonia a pookie dakujem za odpovede.mam to trosku viac komplikovane ohladom materskej tu v uk ze mi to nevychadza ostat v praci do 29tyz. bo mam na sk svadbu 25.7. vies po svadbe si musim povybavovat veci ohladom zmeny priezviska.... a ja do porodu uz ostavam na slovensku.s priatelom sa este stale rozhodujeme ci ostat tu v uk alebo sa uz vratit na sk na trvalo. tu v uk porodit nechcem.nie len ja ale co mam znamych nie su spokojny zo zdravotnou starostlivostou tu v uk ale je to kazdeho usudok. 😉
tak dufam ze to stihnem vsetko povybavovat 🙂 este mam na to mesiac v praci uz vedia kedy koncim tak mi uz len vypisu P45.a chcem sa este opytat navratom zo slovenska naspat do uk asi stratim narok na matersku a budem sa musiet odhlasit zo slovenska a prihlasit zas tu? 😖

antoniab
8. jún 2009

marta ak nebudes v uk pracovat len sa sem vratis zit tak nie ale ak tu zacnes pracovat tak ano 😉

mirkatam
autor
8. jún 2009

Ale ste sa rozpisali....Pookie - Lienocka spominala potvrdenie o neprideleni £500 tu v UK- je to Sure Start Maternity Grant, co je nieco ako u nas prispevok pri narodeni dietata, ale je to len pre nezamestnanych alebo rodicov s malym prijmom. Ako baby spominali v inych clankoch vacsinou zamietnuty. Niekde sa pise ze to treba a niekde ze nie??? Kto ma osobnu skusenost s vybavovanim prispevku na Svk? 😒

marta..
8. jún 2009

antonia ja sa tu chcem vratit iba zit nie pracovat,ale chcem byt riadne poistena,ale nemozem byt poistena aj na sk aj v uk a ked sa sem vratim tak sa musim automaticky odhlasit na sk[takze ked sa odhlasim na sk pridem o benefity]a prihlasit tu v uk.a nechcem riskovat byt poistena v 2 statoch.mam este otazku.priatel este ostava tu v uk bude mat on narok na nejake peniaze z uk na babo? 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

pookie
8. jún 2009

To tazko, child benefity su viazane na pobyt dietata tu v UK. Mas to veru komplikovane, skoda ze sa nemozes vratit naspat neskor, takto si tu pracovala a teraz ti utecie materska aj tu aj doma 😖

newyorkgirl
8. jún 2009

babule, ja som mala podobny pripad ked som sa vracala z USA pred 3 rokmi, tak som sa nahlasila ako nezamestnana v 27 tyzdni som bola a stat za mna platil poistku, cize porod bol OK

teraz zijeme v UK a veru zdravotna starostlivost nic moc, ani o tehotne, je to podobne ako v USA, ten pristup... ale zas myslim, ze porody su tu jednoduchsie, nenechaju vas tu tak vytrapit ako doma, az mate nejake komplikacie, ja som rodila 24hodin a myslim, ze inde by to riesili cisarskym a nenechali ma tak trapit, takze ja by som asi rodila tuna, hoci prave sme sa z USA vratili aby nam pomohla moja mamina, teraz by som ju asi na cas zavolala sem ak by to bolo mozne, isto je to aj financne lepsie ak mate naroky na matersku a child benefity presne, drzim palce 😵

antoniab
9. jún 2009

marta co ja viem tak na nieco by mal mat narok suto ako pridavky ale nesmies ich brat na svk ujo ma 9r. dceru ta chodi do skoly nasvk aj tam zije a on tu nanu berie pridavky a na svk zrusili ale musis si to pozistovat

newyokgirl no kebu tu mohla prist mamina tiez by sme to asi riesili inak ale to je nemozne a vzhladom nato ze chceme buduci rok konecne zacat staviat domcek niekto tie papierovacky doma musi obehat 😝 tak to aspon vsetko sklbim
idem odomov 20.6 tak si doma pozistujem co ako na socialke a uvidim co je vyhodnejsie ale moj terajsi zamestnavatel mi urcite nedovoli zrusit ucet aby to posielal niekam inam ☹

marta..
9. jún 2009

pookie a keby som sa rozhodla ostat na svk tak by som ale o svk pridavky neprisla myslim.

macka23
9. jún 2009

antoniab,
ved ucet v uk nemusis rusit, tam neplatis ziadne poplatky za vedenie uctu a podobne blbosti ako na sk, nechas si tam zostatok trebars £10 alebo aj menej, nahlasis v banke zmenu adresy, kludne aj slovensku, dokonca ja som to robila cez internet, ked sa nalogujem na internet banking /mam HSBC a manzel Lloyds/
A ak nebudes mat rok ziadne pohyby na ucte, oni sami ti ponuknu ci si zelas zmrazit svoj ucet, ani nie zrusit, ked ho zmrqzis a raz by si sa nahodu vratila do uk, tak mas stale ucet 🙂
A ak sa rozhodnes pre matersku z uk, maju ti ju kam posielat a bud pred koncom materskej pojdete na dovcu do uk a vyberiete si peniazky /ako my :D / alebo to poriesis inak.
Ono to nie je az take zlozite 😉