Budúce tehuľky s endometriózou

monika3
4. mar 2008

Tak babulky je tu nova tema....ktora znaci ze budeme tehulky cochvila. Porazime tu neprijemnu endometriozu 😠
Tak co Libi, Lenocka moze byt? 🙂

janemari
5. mar 2009

Ahojte babulky.

Zajacik mas pravdu nejako tema viazne a potom utekame po inych temach.

Mali by sme to nejako napravit,co vy na to?

dahra
5. mar 2009

Ahojte,
zajtra ideme zasa do CAR-u, na pohovor o tom, ako dalej podla vysledkov testov. Zajtra mam 25DC a znovu sa zaoberam otazkou, ci predsa nezacat s Lucrinom alebo sa vrhnut na umele. Zasa pocas celej MS budem mysliet na to, ako si ta moja endocysta prave rastie.

janemari
6. mar 2009

Ahoojte zelam pekny den vsetkym a zaroven dufam,ze to nebude moj posledny prispevok tohto dna kedze tu uz nikto nebyva.

zajacik...
6. mar 2009

Ahojte 🙂 Ja by som tu aj pisala, ale neni velmi o com... nemam nic nove 😉

janemari
6. mar 2009

Musime sa bavit len o nasej endo?Nemohol by sa tu vytvorit nejaky"kamaradsky kolektiv"kde by sa preberalo "vsetko mozne"na co by sme mali chut?
😕

zajacik...
6. mar 2009

Janemari ja si pisem este na dvoch inych forach, tie niekedy ledva stiham 😀 Ale napad je to dobry, len asi kazda ma uz to svoje forum niekde inde, neviem, mozno sa mylim...

dahra
6. mar 2009

Ahojte,
dnes sme boli v Car-e. Manzel ma zlu morfologiu spermii. Povedali nam, ze otehotnenie pojde len umelo. Ja mam ostatne vysledky vcelku dobre okrem endo. Tieto dni mam mat MS a momentalne som zasa na vazkach. Vo februari som sa rozhodla radsej chodit do Car-ua snazit sa o dieta ako brat Lucrin na navodenie stavu prechodu.
Teraz zasa zvazujem aj vzhladom na to, ze za dva mesiace sa mi utvorila nova endocysta (6mm) vo vajecniku, co mi zostal. Aj kvoli tejto novej manzelovej situacii.

Dilema - injekcie alebo uz v marci ideme na cely ten proces "umeleho."?

Vzdy som bola tvrdohlava v snahe ist za cielom, ale dnes sa zamyslam, do akej miery treba napomahat prirode. Ci je to prirodzene volat nasilu na svet dieta, ktore by za beznych okolnosti neprislo. Skor manzel zije s heslom "nechajme veciam volny priebeh a berme zivot s tym, co prinasa". Fakt neviem...

Mam otazku - uz som mala dvakrat MS od operacie, teraz tretikrat. Ma to vyznam zacat teraz brat injekcie, aj ked uz tam cysta je? Viem, ze nezmizne, len sa "vysusi" na nejaku dobu.

zajacik...
6. mar 2009

Dahra to je tazko povedat, ja som rozpravala s doktormi, tak vraj v dnesnej dobe sa od horm. liecby upusta, a moj obvodny mi vravel, ze mal pacientky, ktorym po liecbe znova sa tvorili cysty a bolo to ako pred liecbou... U niekoho vsak liecba pomoze a po nej otehotnie, ale vela takych pripadov nepoznam...
Na druhej strane, pri IVF nestracas cas a vies ze robis vsetko pre to, aby si mala babatko. Mne doki v CAR povedal, ze horm. liecba bola zbytocna, ze sme mali ist rovno na IVF... no ale vidis, ani IVF nam nepomohlo...
A ked uz mas znovu cystu, tak neviem ci ju netreba najprv odstranit a tak sa dat na liecbu, fakt neviem, preco si myslis ze by pri liecbe nezmiza? Ked je taka malicka?
Ja som si tiez po IVF povedala, ze nema vyznam ist proti prirode... lenze keby bolo IF uspesne, tak by som hovorila inak, takze v ziadnom pripade nelutujem ze som to podstupila. A nelutujem ani cas zabity liecbou, lebo tiez keby sa po nej podarilo, tak by som nemusela ist na IVF...
Tu je tazko radit, rozhodnut sa musis sama... ale s diagnozou endometrioza a este nie dobrym SPG sa asi prirodzene otehotnie tazko... ajked zazraky sa deju... len aby si si potom nevycitala, ze si pre babatko neurobila maximum, ze si na neho len pasivne cakala...

dahra
6. mar 2009

Zajacik,
tu cystu mam vo vnutri vajecnika, odtial je to nemozne vybrat bez porusenia a ten jeden potrebujem 😒 .
Ten spermiogram ma zaskocil, lebo tiez som kdesi citala, ze zla morfologia spermii znamena zvysene riziko prenosu geneticky chybnych info. Mozno sa mylim. Teraz mam ten pocit, akoby postupne pribudalo dovodov na to, co hraju proti, aj ked rekazky su na to, aby sa prekonavali. Myslim, ze silu na to mam, ale ci je to spravne, nad tym rozmyslam.
Urcite vsak daco urobime, lebo nechcem v buducnosti rozmyslat nad tym, co by bolo, ak to teraz neskusime.
Takze stale ta dilema, ale v podstate ten CAR nie je taky zly pokus, ze nie?

S tebou je to ako? Este sa idete pokusit o dalsie IVF?

zajacik...
6. mar 2009

Dahra ved to nevadi ze sa narusi vajecnik, on nemusi byt uplne neposkodeny, aby nadalej fungoval... ja som mala cystu na vajecniku a ked mi ju odstranovali, tak mi zobrali aj cast vajecnika, ale zvysna cast stale funguje, ved ti nemusia zobrat cely vajecnik... ale zase asi by dalsia operacia nemala vyznam,keby sa ti potom nahodou urobila zase dalsia cysta, neviem...
Urcite CAR nieje zly pokus, mnohym babulkam to vyslo, dokonca aj na prvykrat, akurat je to financne narocne a tiez je zataz hormonalna...
My zatial skusame prirodzene, uvidime, teraz mi meska druhy menzes po IVF (co je vraj normalne), takze zatial cakamna mrsku. Dalsie IVF zatial neplanujem, bojim sa znova ze by to nevyslo, a tiez kvoli tomu mnozstvu hormonov, musim (resp. chcem) si dat teraz pauzu... ale ak by to nadalej nevyslo, tak dalsie IVF pripustam, ale urcite nie hned, ked tak niekedy na jesen, ale ktovie co bude dovtedy...

janemari
6. mar 2009

Ahoj dahra.Kvoli comu rozmyslas ci ist na umele alebo nie?Je to kvoli tomu,ze si veriaca?Ja si tiez myslim,ze veciam treba dat volny priebeh,ale clovek musi byt aj realista.Aj ked pojdes na umele nebudes mat 100%istotu ze otehotnies.Ked ma niekto rakovinu tak sa nema liecit lebo priroda to tak chcela ze ju ma?Dnesna doba je taka,ze je malo zien ktore otehotneju spontanne.Je coraz viac zien ktore maju s otehotnenim problem.A mam pocit ze o par rokov to bez pomoci lekarov ani nepojde.Takze az tuzis po dietati urob pre to vsetko kym este mozes. 🙂

dahra
6. mar 2009

Zajacik,
a teraz si na tom ako? Myslim s endo? Mas ju stabilizovanu?
Pytam sa preto, lebo absolutne netusim, ako sa to sprava.
Drzim palce, aby sa vam darilo a veci sli hladko.

Mas pravdu, je to financne narocne - uz len tie vitaminy, co sme dnes kupili na zlepsenie SPG! Zatial kazdy dalsi den prinasa nejake nove veci, co zistujem a zvykam si 🙂. Este ako uplny novacik - dost naivny. Niekedy je azda lepsie menej vediet. 😉

Uvidim, co sa s tou cystou bude diat. Dnes som sa na nu pytala, ci sa nezvacsila, ale doki vravel ze ju nevidi, lebo je tam zlte teliesko a daka tekutina z prasknuteho folikulu, ktore ju zakryvali. Vraj cysty su najlepsie viditelne po MS. Potesoval ma, ze mam na nu zabudnut, akoby tam ani nebola.

janemari
6. mar 2009

Dahra ver mi je ovela lepsie vediet o danej problematike viac.Ja som info.nikde nehladala a nechala som tomu volny priebeh.Teraz si vycitam,ze som to nechala tak a ze endo postupila do takeho stadia.Keby som sa o to zaujimala skor mohla som byt uz tehu ak nie uz mala dieta.Neboj sa pytat ci uz lekarov,alebo ludi co maju s tym skusenosti.Drzim ti palce. 🙂

dahra
6. mar 2009

Janemari,
ako dlho vies uz o tom, ze mas endo? Ako ti to zistili? Ako je to s tymi injekciami, viem, ze ich teraz beries. Nasadili ti liecbu kvoli tomu, ze sa to uz sirilo? Neboli ste este v CAR-e?

Privela otazok, sorry 🙂. Som asi dost zvedava.

Inak, pridem az podvecer, akurat sa chystam do prace.

mirip
6. mar 2009

injekcie sa nasadia preto že pri laparoskopii sa zlikvidujú hned viditelné ložiská endo ale tie malilinké mikroskolické nie tie rozpustia až injekcie

janemari
6. mar 2009

dahra mala som zdravotne problemy pri menzese/neznesitelne bolesti a silne krvacanie/,nedarilo sa mi otehotniet 2 roky,mal som vysoke Ca 125,tak som isla na LSK a tam mi zistili/potvrdili endo v rozsiahlom stadiu/prerastlo az do svaloviny steny maternice/,injekcie mam aby sa odstranila zvysna endo a uvidime ci rozpusti aj tu v stene maternice.Beriem jednu injekcii kazdych 28 dni,spolu je ich 6.Po nabehnuti cyklu sa budeme snazit otehotniet prirodzene a ak to nepojde bude na rade umele.

zajacik...
6. mar 2009

Dahra aj ja si myslim ze je lepsie vediet viac nez menej... ono zo zaciatku je clovej z toho celeho taky vykolajeny, ze si povie, ze by bolo lepsie radsej nic nevediet. Ono je to dobre len chvilu, ale netreba sa skryvat pred realitou, je lepsie vediet cim viac informacii a riesit to. Bohuzial cas hra proti nam a je dobre vediet, co vsetko sa da spravit pre to, aby sme mali babiku... 😵

Pytala si sa, ako som na tom co sa tyka endometriozy, ci je stabilizovana... Tak to ti povedat neviem, na UZV nevidno ziadne cysty, aj ovulujem, takze snad je to OK... Zvykne sa robit po istom case od laparky druha laparka, tzv. second-look, ale ja som na to nesla, nechcem dalsiu operaciu, kedze sa mozu vytvorit dalsie zrasty, no uvidime...

dahra
6. mar 2009

Janemari,

teda podla toho co tu pises, uz bol u teba predpoklad na endo este pred laparkou. To tie onkomarkery. Ja som praveze ziadne bolesti nemala. Ti nezavidim, lebo moja sestra mava velke bolesti. Dostane aj horucku vzdy.
Mne to objavili nahodou. Sla som konecne po prvykrat k novej gynoske, kedze som sa prestahovala. Bola to iba bezna prehliadka. Ma klasicky vysetrila, a potom, ked som sa chystala uz odist, opytala sa ma, aku mam poistovnu, ze ak nie vseobecku tak mi moze spravit UTZ. Tak som sa takmer od dveri vratila a ona to vtedy nasla...viem si predstavit, ze ak by sa ma neopytala alebo by som nemala tu "spravnu" poistovnu, doteraz beham s endocystiskou. Ktovie ako dlho tam rastla...vraveli mi ze urcite viac ako rok, ale to sa neda presne povedat.

Nemam eticky problem s umelym otehotnenim, ak treba napomoct pri problemoch. Len sa mi ich zda privela, kedze nie sme obaja OK. Aku geneticku info podam dalej 😒. Skusime to urcite, ale silit sa do veci nebudeme. Inak ten priklad s tou rakovinou som presne dnes pouzila, ked sme sa bavili s manzelom tom. Ale zda sa mi to trochu ine. Ani to poriadne neviem definovat. Ide o tretieho cloveka.

Inak tie Lucrin injekcie mam uz doma, len som si ich nebola dat pichnut, kedze sme sa rozhodli pre CAR. Viem, aka je to liecba, citala som aj info o lieku.

mirip
6. mar 2009

ani ja som nemávala problémy a predsa mi ju našli na laparke..........

dahra
6. mar 2009

Mirip,
a nasli ti aj nejake ine loziska? Mne doktor po operacii povedal, ze nikde inde nic nebolo, ale mna operovali klasicky. Povodne laparoskopicky mali, ale povedali ze je to velke a neodvazuju sa riskovat. Nevedeli, aka cysta to je. Vedela som len, ze nebude vodova. Podla toho co som nacitala a miesta, kde sa mi to tvori, asi mam ovarialnu endo. Myslim e inde loziska nemam. Snad by to boli videli.

mirip
6. mar 2009

hej našli odstránili a tie čo neodstránili zničili injekcie 🙂

dahra
6. mar 2009

Zajacik,
kedy si skoncila s liecbou a kedy ste mali IVF, ak sa smiem opytat.

jaanulienka
6. mar 2009

Ja som presne rok aj 1 mesiac po laparke, po ktorej som mala aj infuzie do brucha. Pol roka som brala Lucrin. Lekar povedal ze "ze sme to odhalili vcas a ze to bude ok". Na kontrolnu laparku som nesla lebo Vysne Hagy zrusili a inde som nechcela. Od decembra som citila ze bolesti sa opat vracaju. A doktor v SPLNE povedal ze endo je spat. Pri poslednom menzese som myslela ze sa zblaznim od bolesti skoro som liezla po stenach.
Myslela som si ze endo sa vrati aspon po 2 rokoch a nie po 4 mesiacoch.

mirip
6. mar 2009

ono endo je záhada, nekomu sa vráti hned niekomu neskôr a niekomu vôbec už...... 😔

jaanulienka
6. mar 2009

mirip - Ja som to fakt necakala kedze u mna sa len zacinala a nijaky gynekolog mi ziadnu cystu nikdy nenasiel a menzes som mala na den a hodinu presny ako aj teraz

mirip
6. mar 2009

ja viem čo už narobíme, ☹ a čo teraz ideš na dalšiu laparku? a zase liečba?

zajacik...
6. mar 2009

Dahra ja som bola na LSK v septembri 2007, poslednu injekciu som mala vo februari 2008, prvu MS po liecbe som dostala v juni a na IVF som bola teraz v januari. Inak ked si spominala ze sestra ma bolesti, mozno ma endo aj ona, pocula som o pripadoch ked ju mali v rodine viacere zeny...

Mirip ako sa mas? Kedy ides na UZV?

jaanulienka
6. mar 2009

mirip - ziadna laparka ale IVF

mirip
6. mar 2009

zajačik budúci týždeň by som mala ísť v stredu 🤐

zajacik...
6. mar 2009

Budem drzat silno palce, to uz by malo bit aj srdiecko, nie? Drzkaj sa... 😉