Budúce tehuľky s endometriózou

monika3
4. mar 2008

Tak babulky je tu nova tema....ktora znaci ze budeme tehulky cochvila. Porazime tu neprijemnu endometriozu 😠
Tak co Libi, Lenocka moze byt? 🙂

janemari
31. mar 2009

Niekde som citala ze davaju rok na otehotnenie a ty ze pol roka.Tak neviem ako dopadnem ja.Ale primar co ma operoval povedal cim skor.No len neviem ako rychlo mi nabehne cyklus.Prve mesiace po injekciach som mavala poriadne sucho a teraz mavam normalne hlien akurat ze nemam menzes je to normalne?Ale navaly sa mi zvysuju a je to neznesitelne. 😝

dahra
31. mar 2009

Hanka,
pokial viem, spermiogram sa robi este skor ako vysetrenia u zeny. Je to jednoduchsie a ak ma manzel tiez problemy, tak zbytocne zabijes cas a pri endo nemas istotu, kto vyhra preteky o cas. Nam tiez najprv v centre povedali, ze prvy mesiac skusime prirodzene a potom, myslim, spominali IUI, ale pri dalsom stretnuti, to vsetko padlo, lebo by to bolo zbytocne pri manzelovych problemoch. Tiez mi bolo povedane, ze pacienti chodia do centra cca rok, ale pri endo sa treba trosku viac poponahlat, spominal 6 max.9 mesiacov.

Tu cystu ti vyberali laparoskopicky? Zachovali ti cely vajecnik?

janemari
31. mar 2009

Baby mame to teda komplikovane 😒 .Ved uvidim v juni pojdem zase na kompletne vysetrenia a do BB kde ma operovali a uvidi sa co nam odporucia.

dahra
31. mar 2009

Janemari,
musime si drzat navzajom palce, aby sme boli uspesne. 😉

janemari
31. mar 2009

dahra to ano,len sa mi nepaci ze sa to vzdy nejak skomplikuje.Najprv si naplanujes dieta,snazilkujete sa a nic.Doktorka tvrdi,ze ste v poriadku a aj tak tehu nie a nie prist.Nasleduje kolotoc vysetreni,vysledky su zle a ked sa to ma skomplikovat niektore z nas maju smolu v tom,ze aj partnere nie je v poriadku.Nasleduju operacie,liecba a zase cakanie ci ano alebo nie.Potom IUI alebo IVF a popritom poznamky okolia kedy uz budete mat deti. 😠 ☹

dahra
31. mar 2009

Tych poznamok som usetrena 🙂, nastastie. Byvam v uplne cudzom prostredi teraz, doma to bolo ine.
Moja byvala riaditelka vedela byt v tomto smere fakt skvela. Kazdy mesiac sa ma osobne pytala, co bol ten lespi pripad, no niekedy kricala na opacny koniec chodby: "Este nie si tehotnaaaaaaa?" Vsetci naokolo sa hned otocili.

hanka1987
31. mar 2009

janemari,
ked som dostavala injekcie,prve mesiace boli strasne,kym si telo zvyklo,vytok som mala aj ja ale pomenej,najviac ho bolo v období,ked mal byt priblizne stred cyklu,aj ked to bolo vsetko zastavene. Tie navaly boli neznesitelne najmä 1-2 mesiac.potom sa to ustalilo a zacalo to opät po poslednej injekcii,ked sa uz telo muselo prebrat.
Teraz ma trapia nevolnosti,byva mi zle,dokonca mam problem cestovat autobusom...ktovie,mozno este stale robia problemy rozhadzane hormony,aj ked si myslim,ze od novembra by to uz malo byt OK.
a ako povedala dahra,ze mi s endo sme trosku specialne pripady a u nas rozhoduje CAS 😔

dahra,cystu mi vyberali laparoskopicky a podarilo sa im zachovat cely vajecnik,nastastie...ked som sla na operacku,strasne som sa bala,ze mi ho zoberu,ved 8cm cysta je oproti vajecniku poriadne velka...

zajacik...
31. mar 2009

Hanka vitaj na fore 🙂 No ako pisala Dahra, ja by som manzela poslala na spermiogram cim skor. Ved to neznamena, ze ked mas problem s otehotnenim ty, tak ze u neho je automaticky vsetko v poriadku...

Dahra co sa tyka endo u mna, tak momentalne nechodim na ziadne vysetrenia ohladom toho. Po liecbe este pred nastupom MS som bola v nemocke na UZV, bolo vsetko OK, potom som uz do nemocky nechodila na kontroly, lebo vzdy bolo treba neskutocne dlho cakat. Tak som isla k mojmu obvodnemu gyndosovi, asi 3 mesiace po nastupeni MS po liecbe, a tiez na UZV bolo vsetko OK. A potom ked som chodila do centra kvoli IVF, tak mi robili niekolko UZV a nikdy nevravel ze by tam bola cysta, takze asi je to OK. Inak buduci tyzden asi zase pojdem za obvodnym, nech mi spravi UZV, lebo mi este stale neprisla mrcha po IVF, a to uz 2 mesiace, tak jej davam posledny tyzden a pojdem k dokimu. A inak co si pisala ze do centra sa chodi dlho a proces IVF dlho trva, tak ani nie. Nam prvy mesiac robil doki v centre vysetrenia, potom sme spisali ziadost o IVF, tu nam do mesiaca schvalili, potom mi pichli jednu injekciu ktorou sa zacina IVF (v nasom centre), pockala som na MS a v tom cykle som uz stimulovala aj prebehlo samotne IVF. Takze dokopy je to 3-4 mesiace uz aj s uvodnymi vysetreniami. Mne to ubehlo celkom rychlo 🙂

hanka1987
31. mar 2009

zajacik ďakujem.no ved prave...spermiogram je rozhodujuci...len ked tam moja obvodna gynekologicka 🙄 ...ale hadam to vsetko posunu dopredu v nemocnici,kde som volala...ale zatial neviem nic noveho....

zajacik...
31. mar 2009

Hanka dam ti jednu radu, nedaj sa doktorkou odbit a trvaj si na svojom, ak sa snazite 1 rok a 8 mesiacov, povazujete sa za neplodny par a tym padom mate narok na vysetrenie SPG. My sme si dali urobit aj imunologicke vysetrenie v Kosiciach, moj obv. gyndos tiez najprv na mna pozeral, ze kto mi take daco navrhol, a ja ze som citala na internete 😀 Tak sa mu to nepacilo, ale nakoniec mi napisal vymenny listok na tu imunologiu... A vdaka bohu za internet, tu sa clovek dozvie tolko veci ze az. Pokial by sme mali mat len tie vedomosti, co dostaneme od lekarov, tak by sme pomaly ani nevedeli co nam je a ako sa da proti tomu bojovat...

dahra
31. mar 2009

Zajacik,
ty si teda dost cerstvo po IFV, akosi mi to uslo. Uz si spominam, ze si o tom pisala v tych zaciatkoch, ked som sem dosla, to sa mi este pribehy a mena zlievali 😠 . (Inak ti lekari maju co robit, aby si pamatali ludi a diagnozy, neviem, ci sa to da 😒.)
My sme boli prvykrat 20.2. v centre, potom mi robili vysetrenia a az buduci tyzden ideme na pohovor opat co dalej. O ziadosti sme este nehovorili. Mesiac a daco je za nami. Moze byt, ze proces zaberie naozaj par mesiacov, no mne sa to zda straaasne dlho uz doteraz. 🙂

Hanka,
si ma potesila, ze ti nevybrali vajecnik. Moja sestra ide na operaciu presne o tyzden a ma dve dost velke cysty, kazdu na jednom z vajecnikov. Verim, ze je ich zachrania.

dahra
31. mar 2009

Zajko,
uplne s tebou suhlasim. Net je perfektna vec. Ktovie, kedy by mojej sestre prisli na to, ze s nou daco je. Ja som si tam tiez kadeco nacitala a vela sa dozvedela aj od vas tu.
Pocas tych predoperanych vysetreni si moja sestra tiez kadeco uzila. Hlavne, ked sla na odporucanie kosickych lekarov dat si urobit krvne testy. Obvodakovi povedala, ze je potrebne dat vysetrit aj CA125. A on hladel, krutil hlavou, ze take nieco este nepocul (to uz ma vyse 50 rokov 🙂. Tak mu sestra vravi, ze je to onkomarker, ze robi sa aj pri podozreni na endo. Doktor pozrel na nu: "Nepoucujte ma, ja som to predsa studoval. Potom zacal obvolavat asi kolegov, aby sa nakoniec dozvedel, ze je to tak. Ked odchadzala, tak sa sestry opytal, co je to endometrioza....

katrin21
31. mar 2009

baby..tak mne moj doky ani nechcel robit onkomarkery, vraj to nie je smerodatne, ze endo sa da potvrdit len LSK, leno markery mozu vyskocit aj z inych dovodov ( tak neviem, ci chcel setrit, alebo fakt...)
a skor mi vadi, ze hoci inak som s nim spokojna, nenavrhol mi zatial nic, ani folikulometriu, ani nic ine.... len sa mam snazit... ale ako mam vediet, ci sa neznazim zbytocne, ci uz nabehla ovu ??? ( lebo minule videl maliy folikul a povedal, ze to este neznamena ze z neho bude ovulacia....) to je spanielska dedina.. kazdy doktor tvrdi nieco ine a asi je to len o tom, kto vie lespie presviedcat. 😝 mna tiez vajecnik po 4cm cyste zostal, a zatial co primar v nemocke sa dusoval, ako mozem byt rada, ze ma nerozrezali, lebo 4cm su hranicne, inak ma musia rezat, tak ini doktori LSK operuju aj 6 -8cm cysty, iba ked hrozi nejaky problem tak radsej rozrezu.... no oc uz...

a este som chcela... ja necitim teraz po liecbe este take normalne " mokro" ani pocas ovu... mozno tak raz za den sa mi zda , ze zmokriem na chvilku, ale predtym som priam " zbnkala".... takze aj preto mam strach, ci vobec mam ovu....

hanka1987
31. mar 2009

Zajacik,
no aj ja si pripadam,ze niekedy mam viac informacii o niektorych veciach ako moja obvod.doktorka....Ony to berú len tak,na ľahkú vahu....ved sa to ich netyka,hlavne ze maju peniaze za evidenciu karty...ja som tiez tu svoju musela donutit k tomu,aby mi pozrela folikuly,aspoň ci sa tvoria....ona mi spravila UZV a aj nasla folikuly..ale doteraz neviem ci mam naozaj ovu.podla BT by to aj sedelo ale ktovie....

dahra,no aj ja som bola rada,ze to po tej operacii tak dopadlo.mne povedali,ked som sa pytala,ze ci mozem rpist o vajecnik,ze "uvidime podla situacie ale neznepokojujte sa,ste mlada,nemate este deti,preto urobime vsetko,aby sme ich zachranili"...budem drzať palce tvojej sestre,ale vidis aj ja som mala akú velku cystu a podarilo sa zachranit aj vajecnik 😉

katrin,ty si zrejme pripad ako ja...ja tiez neviem ci mam ovulku...a ja som mala 8cm a operovali ma LSK...
ja mam normalny vytok aspoň sa mi zda...prvy mesiac poliecbe som myslela,ze si budem musiet dat normalnu vlozku,taky silny vytok som mala 😝 ale teraz je to uz ako tak OK.

katrin21
31. mar 2009

hanka: no tak ja urcite nie.. uz pocas liecby to bola sahara.. takmer nam nepomohol ani gel, stale som mala pocit, ze ma drahy zoderie. 😀

ale uz je to lepsie, ale vobec , vobec to nie je ako predtym.... ja som vlastne kvoli endo nemala ziadne problemy predtym, ani bolesti, nic.... a teraz skor mam pocit, ze po operacii a liecbe je ot horsie.... tan pocit zo sexu nie je vobec ako predtym... neviem, ci je to aj tym ,ze sa snazime, a myslim na to... a nejako sa asi neviem tak len tomu odovzdat ako predtym.. co uz.. uvidime, co ukaze cas.,... podla mna telo liecbou dostane poriadne na frak....

dahra
31. mar 2009

Katrin,
tie onkomarkery poukazuju na problem, ale mas pravdu, je potrebne urobit dalsie vysetrenia, aby sa mohla diagnoza presne stanovit. Tusim to tu pisala aj Janemari niekde.
Na tej "sahare" som sa zasmiala, podarene si to napisala. Ved pockaj ako ma smiech prejde, ked dojdem do toho stadia aj ja. Zatial vsetko v norme. Ani ja som ziadne bolesti nemavala, sem-tam pri sexiku, ale nic hrozne. Po tej operacii je to praveze uz lepsie.

Hanka,
vsak aj ja som este mlada ☹ 😠. Tiez este nemam dieta. Mne CA125 bolo v norme a mala som iny onko marker zvyseny. Myslim, ze nik nepredpokladal endo a mne den pred operaciou v nemocke zrusili laparku, navrhli laparotomiu a pripravovali ma, ze mi vyberu "vsetko". Dokonca som musela suhlas podpisovat, co maju robit v pripade rakoviny. Takze asi mozem byt happy, ze mi nechali aspon jeden. Radsej sa nezamyslam ci mi ho nemohli zachranit. 😖

zajacik...
31. mar 2009

Dahra no my sme po tom prvom mesiaci v centre mali tiez pohovor, isla som tam s tym, ze mi doki povie ze vysledky su OK a ze navrhne IUI (inseminaciu), o co vacsi sok pre mna bol, ked mi sice povedal ze vysledky su OK, aj moje aj manzelove, ale ze navrhuje rovno IVF, prave kvoli endometrioze, ze produkuje latky ktore zabranuju oplodneniu vajicka v tele matky (k comu dochadza aj pri IUI a teda IUI by u nas nemalo zmysel). Takze kym sme sa stihli spamatat zo soku, tak nam uz vypisoval ziadost o IVF... takze sa priprav, ze ked etraz pojdete na pohovor ze ako dalej, tak uz na vas mozno bude cakat ziadost o IVF 😅

Hanka BT na zistenie ovulacie nestaci, ani jeden UZV. Je potrebne robit folikulometriu pocas celeho cyklu (asi 3xUZV) a taktiez zaroven urobit hormonalny profil (asi 3x odber krvi)- a podla toho sa urci ci dochadza k ovulacii. Ale toto ti mohla navrhnut tvoja obvodna gynekologicka, mne to moj doki navrhol sam od seba, ked som prvykrat za nim prisla, ze sa nam vyse roka nedari mat babiku... ach, ako davno to bolo, a este stale sme sa nikam nepohli 😨

zajacik...
31. mar 2009

Dahra a este k tomu, ze sa ti to v centre zda dlho, tak to sa zdalo aj mne, pokym som nezacala stimulovat, potom to islo ako po masle, no a este to cakanie na vysledok je trochu zdlhave, hlavne tie posledne dni... A vidis, mam pocit ze to bolo nedavno, a uz su to viac ako 2 mesiace. A mam pocit ako by cele IVF islo mimo mna, niekedy mam pocit ze som na IVF este ani nebola 😀 A to iste bolo aj s liecbou endometriozy, nevedela som sa dockat kedy pichnem poslednu injekciu, potom to nekonecne cakanie na MS po liecbe a uz to bude pomaly rok.... ten cas strasne leti, skoda ze ide proti nam 😖

katrin21
31. mar 2009

zajacik: no dobre.. ak endo brani oplodneniu.... lenze ked sme po operacii, tak ju uz vlsatne nemame, kym sa znova nevrati ( co moze a nemusi, poznam aj take....) takze po operacii a liecbe sa prirodzene otehotnenie nevylucuje... opat co lekar, to nazor - a pozor... ! CAR z toho ziju... cize si prihrievaju trochu polievocku.....

hanka1987
31. mar 2009

dahra,no nechcela by som byt na tvojom mieste...tak stresovat pacientku...to by som naozaj bola rada,ze je to "len" endo a nic horsie nastastie.

zajacik,ked ta moja doktorka to je ako spomaleny film,vzdy ked od nej odchadzam mi povie,nebojte sa podari sa to...len kedy...a ona sa necini,tak si aspon sama od seba meriam BT,istim to ovu testami a aj mikroskopom...proste skusam mozne aj nemozne...

zajacik...
31. mar 2009

Katrin ved ja s tym dokiho nazorom velmi nesuhlasim, lebo je kopec babuliek s endometriozou, ktore otehotneli prirodzene... a dufam ze ich budeme coskoro nasledovat aj my 🙂

janemari
3. apr 2009

Babenky sme tu ako kopky nestastia.Snazite sa bojovat proti endo a mnohy lekari namiesto toho aby pomahali casto vsetko brzdia,alebo to hned odbiju IVF.Keby sa tak snazili viac a naozaj urobili vsetko pre to aby zeny otehotneli bolo by viac stastnych tehu.Ale castokrat sa snazime o nemozne aj same a najhorsie na tom je ze to co by malo byt na vztahu krasne-milovanie sa stava neprijemnou zalezitostou-vyrobou dietata.Ale zostavam nam dufat,ze operaciami,liecbami a vsetkym moznym aj nemoznym prideme k vytuzenemu cielu DIETATKU.

dankamajo
14. máj 2009

Ahojte babulky. Kedze ste mi tak radili zaciatkom tohoto roku, ked mi zistili endometriozu, chcem vam podakovat a zapriat vela stasticka v snazilkovani. Nam doktor dal na vyber - bud antikoncepciu alebo snazilkovanie a nam sa 'zadarilo' hned v prvy mesiac 😵 😵 😵 Mam sice len miernu endometriozu, ale je tam. Takze drzim palceky 😉 😉

dahra
14. máj 2009

Teeeeeeda, Dankamajo,
gratulujem, to je teda spravicka!!! Urcite sa dobre pocuvaju taketo pozitivne spravy. Uz zostava len zazelat nech sa vam s drobcom dari a nam nech coskoro nasledujeme tvoj priklad.
PS: Mozes sa pripojit k uspesnym snazilkam s endometriozou v teme tehulky 😉

janemari
14. máj 2009

dankamajo supeeeer gratulujeeeem a tesim sa stebou.Drzte sa a pekne nech rastie.Moj muz manarodky 1.12.takze si urcite na teba spomeniem.

marina22
24. jún 2009

dahra, mozem sa spytat, kde si bola operovana, lebo tiez ma posielaju na operaciu endocysty (mam aj zvyseny ca 125) s tymi istymi vyhrazkami a tak chcem vediet, kde pocas operacie zmenili nazor. lebo ja ked dokimu navrhujem ine ako radikalne riesenie stale tvrdi, ze pre mna je najvhodnejsie len to jedno. dakujem

dahra
24. jún 2009

Marina22,
neviem, odkial si. Mas uz endo diagnostikovanu?
Mna operovali v Martine, CA 125 som mala v norme, ale cystu 8cm. Povodne som sla na laparku, aj pri prijati som ju podpisovala, ale podvecer pred operaciou za mnou dosli na izbu, ze je lepsia laparotomia, lebo v pripade zhubneho nadoru, vedia lepsie reagovat. Vybrali mi vajecnik aj s vajcovodom. Mozno nemuseli, ktovie...
O trosku neskor operovali moju sestru v KE, doc. Kraus. Mala to horsie ako ja, na kazdom vajecniku velka cysta. CA 125 mala v hodnote 80. Zachranili jej vsetko, pohrali sa s nou vyse dvoch hodin.
Co ti navrhuju? Tiez zavisi od velkosti cysty, niekedy laparka staci, niekedy nie.

Inak, sme v teme endometrioza 2 🙂

marina22
24. jún 2009

esteze si sa kukla aj sem. dik za reakciu, tiez som pocula ze v KE radsej operuju aj tri hod, ale ponechaju organy. ja som z nitry, a jeden vajecnik mi uz takto zobrali, lenze teraz ide o druhy tak chcu zobrat aj maternicu. povedzme, ze deti uz mam aj odrastene, mam 37 a nejak sa mi nechce podstupit toto vsetko, tak skumam, kam ist, kde by mi nechali aspon este chvilu tie moje zenske veci. cystu mam dost velku 10 cm a este aj zrasty, ked nebude ine vychodisko, tak sa podrobim, ale kym mam malu nadej, tak skusam. do tejto temy sa velmi moj problem ani nehodi, ale google mi vygooglil 😅

janemari
25. jún 2009

Ahoj marina,neviem preco by ti mali vybrat vsetko?Ked som sa rozpravala z viacerymi lekmarmi a ty povedali ze s snazia udrzat zenu s organmi co najdlhsie.Nenavrhovali ti HAK?Lebo je sice pravda ze endo sa odstrani vybratim organov,ale si este prilis mlada aby si bola v prechode.A brat kopu liekov aby ta hormonalne udrzali na normale nieje vyhra.Ked si zoberies za do prachodu by si prisla cca v 50 a mas brat 13 rokov hormony to nieje dobre.Mna operovali v BB a som spokojna.

dahra
25. jún 2009

Marina22,
no moja mamina tiez prisla o vsetky zenske organy v 36. V 33. jej nechali len tretinu jedneho vajecnika. Rastli jej myomy.
Ja mam 31, ziadne deti, som bez jedneho vajecnika a manzel ma hrozny spg. Nevyzera to nadejne, skusime ale umele oplodnenie.
Urcite sa sem ten problem hodi, lebo vacsina zien sem pride, ked nemozu mat deti, pripadne po operaciach. Co sa vsak deje v neskorsom veku, ani nevieme, nik nepise. Ked ti vybrali vajecnik, diagnostikovali ti endo? Absolvovala si potom liecbu? Injekcie alebo, ako Janemari pisala, brala si HAK?
Dr. Kraus operoval moju sestru v KE - mala 10cm cystu na pravom vajecniku a 5 cm cystu na lavom. Nezobrali jej ani cast vajecnika. Takze mozno sa chod opytat tam. Vola sa Vladimir Kraus a specializuje sa na endo. Najdes ho na nete, urcite tam je aj cislo. Prijemny lekar.