Detičky narodené po termíne. Kto je na tom podobne?

flipinka
5. feb 2008

Mojej sestre sa minuly tyzden narodil syn 2 tyzdne po termine. Mala sekciu, lebo to nijako neslo a bol trochu priduseny ☹ Este teraz, ked chce plakat, tak zacne tak, akoby len tak kaslal a az po par minutach place normalne. Davali mu aj nejake lieky, lebo ze bol dlho v zelenej plodovej vode a mal jej uz aj dost malo. Ale povedali, ze bude OK. Tak sa chcem spaytat, ci ste tu nejake s poterminovymi babatkami a ako to zvladaju, ci su zdrave a v poriadku. Ci su popredu alebo pozadu oproti rovesnikom.
A tiez by som bola rada, keby mi niekto fundovany odpovedal na otazku: Preco do kelu, nechaju v dnesnej dobe prenasat zenu, ktora donosila zdrave dieta a takto riskuju?!

kachne23
5. feb 2008

a jak poznáš, že zrovna už je ten správnej čas na vyvolání? Den po termínu (jakym utz, menses?), 5 dnů, tejden? Já osobně bych byla proti, neb jsem proti lékařskejm zásahům a chtěla jsem rodit přirozeně. V mym případě to bohužel nevyšlo a skončila jsem CS během porodu, kterej nastal v den prvního tp. Samo je mi líto, když je něco špatně, a chápu, že máš tyhle pocity, ale já to jako těhotná viděla jinak. (Mmch "fundovaná" ale niajk nejsem 🙂)

flipinka
autor
5. feb 2008

Ale ved vseobecne plati, ze babo je donosene uz 2 tyzdne pred terminom, tak naco riskovat a nechavat zenu sa trapit este 2 tyzdne po termine? A nehovorim ani o tom dietati ako sa tam musi citit v takych zlych podmienkach 😢

kachne23
5. feb 2008

??? ve špatných podmínkách? Myslim, že děti jsou v bříšku spokojený, což dokazuje i to, jak je uklidní, když jim ho po narození nějak připomeneš (monotónní zvuky, zavinování, houpání...)

bibinka
5. feb 2008

flipinka-nie som fundovaná a chápem tvoje obavy. Ja som tiež rodila po termíne-prvého som prenášala 11dní a druhého 5dní. Tiež sekciami-nešlo to inak. Prvý nebol ani pridusený a mal číru plodovku.Vyvolávali mi ho 3 dni a nakoniec zvolili sekciu,lebo mal menej kyslíka a ja som už z tých nervov chytila horúčku. Podotýkam,že za tie tri dni mi na pôr.sále nedali žiadne tekutiny.ani piť ani infúzky! O jedle ani nehovorím. Druhý bol po tremíne "len "5dní,ale keď mi pichli plodovku,bola ako žaburina 😝 Ja som tri dni pred pôrodom mala veľmi bolavé brucho,ako keby som tam mala kameň miesto dieťatka.Našťastie sa hýbal a kopkal. Malý sa už nemal bohvieako,ale narodil sa úplne zdravý.Našťastie.
Tiež som sa pýtala,že do kelu,prečo to nešlo skôr? 😖 Myslím,že každý doktor sa na toto bude vyjadrovať veľmi opatrne(doktor doktora nepotopí 😠 ). Každý vo väčšine prípadov počítqa s tým,že žena "ani nevie" kedy otehotnie,že nevie aký dlhý cyklus má atď.Takže plus mínus dva týždne je norma. Ale aby som len nenadávala,tak musím povedať,že určite kontrolovali,či sa dieťatko má dobre či nie. A stav rodičky i dieťatka sa môže v okamžiku úplne zmeniť-čoho bola príkladom aj tvoja sestra.Viem to,som zdrav.sestra.Takže sekcia rýchlo rýchlo bola toho výsledkom.
Našťastie je maličký v pohode,neboj,žiadne následky nebude mať.Držím palce.

vavka33
5. feb 2008

Mne sa obe baby narodili 11 dni po termineporody som mala vyvolavane a baby su az moc zive.
Neda sa zovseobecnit,ci su poterminove deticky pozadu ci popredu,ja len pisem za seba,ze su popredu.

flipinka
autor
5. feb 2008

Dakujem bibinka za povzbudenie. Oni sekciu zvolili nakoniec preto, lebo po 5 dnoch vyvolavaciek nic nezabralo a uz to bolo 14 dni po termine.

Kachne, ano, detom sa paci v brusku, ale podla mna po termine uz ani nie. Ved tam nemaju ani trochu miesta aby sa mohli hybat, malo plodovej vody a este je aj taka hnusna zelena, lebo do nej vylucili smolku. To musi byt fakt super.

junovka
5. feb 2008

podla mna kachna, filipka ma pravdu, ze ked uz je zakalena-zelena voda, tak to uz nie je pre dietatko dobre, nakolko uz nema tolko kyslika na dychanie a to, ze je zakalena voda, tak to uz je aj smolka babetka.Musi to byt hrozne v takej vode "byvat".Ja som sice teraz Nelinku porodila v 38tt a voda uz bola zakalena a moj porodnik povedala, ze tu uz neni na co cakat, kdez to, ked ma pozeral primar kliniky, tak povedala, ze aspon tyzden ma cas.Nakoniec som predsa sla za mojim porodnikom a urobil sekciu.Kto vie ako by to dopadlo, keby som nedala na intuiciu 😉 Inak, dnes je asi fakt najlepsie si vybavit dopredu porodnika.Pretoze, podla mna, ked dnes nemate vybaveneho lekara, tak si vas ani nevsimnu...az pokial nezacnu kontrakcie.Tak ako moja znama skoncila, lekar povedal, ze urobia sekciu a ten isty primar co povedal mne, ze to ma cas, povedal jej, ze ziadna sekcia u nej nebude , nechala ju vytrapit az nakoniec to ukoncil klies.porodom. 😖 😒

minusa
5. feb 2008

flipinka - moj syncek sa tiez narodil po termine, porod mi vyvolavali a veru mal na male, mal pupocnik 2x okolo krku a nesla som ho vytlacit ☹ ked na to spominam, az mi zimomriavky behaju po tele....tiez to nechapem, preco cakaju, poznam pripady, kedy bola rodicka v porodnici po termine a pod dohladom lekarov dietatko zomrelo este v brusku.... 😔 je to velmi nebezpecne a ked je uz zelena plodova voda, je zle, tvoja sestra mala stastie....prajem, aby bol jej syncek co najskor v poriadku 😅

nikkos
5. feb 2008

Ahojky, my jsme rodili po termínu. Malému se na svět nechtělo, nechali mě přenášet týden a poté mi porod vyvolali. Primář mi vysvětloval, že ukončením 40 týdne má dítě plně vyvinuté plíce a je připraveno na svět. Pak už prý začne pomalu vzrustat riziko že nebude dítě v pořádku a proto by se do 42 týdne mělo narodit. Zase ale přirozený porod je lepší, takže holt vždy ještě pár dní čekají. Já rodila 41+1 a brouček (kromě toho že byl 4 kilový kusanec 😝 😅 😉 ) byl naprosto v pořádku 🙂 🙂 🙂

alififi
5. feb 2008

ja som rodila 13 dni po termine, tiez cisarskym, malej sa nechcelo. 3 dni mi davali vyvolavacky.
kontrolovali prietoky, robili utz, ci je vsetko ok.
do 14 dni po termine sa to nechava tak a potom uz sa to riesi.
prenasane deti su vlastne az po 42 tt

mory
5. feb 2008

flipinka je to smutne ☹ ale malinky bude v poriadku
ja som prvy krat rodila 9 dni po termine a to tiez nakoniec skoncilo sekciou, lebo som mal 3 dni kontrakcie ale neotvarala som sa a tiez bol maly strasne dlho bez vody lebo mi vytiekla a prestavalo mu bit srdiecko tak po mne zacali skakat a strasne vela ich tam prislo no preplasili ma kvalitne tiez som nedostala napit a mala som strasnu triasku a horucku 😠 proste strasny porod, ale asi je to tak na celom svete ze kym sa nieco nedeje tak na teba s prepacenim seru 🙄 😝

j.a.n.u.s.
5. feb 2008

flipinka...sly jsme 14 dni po terminu na vyvolani...male tam sice bylo asi dobre (podle monitoru), ale jak tam uz byla namackana (p.v. 4300kg), tak se narodila s usickem stlacenym (ma to kapku furt) a chodidlem natocenym do prava (i kdyz hybnost volna).
Jak tu pisou holky, clovek nevi kdy je ten spravny cas...ale 14dni na prenaseni je myslim hodne!

makyb78
5. feb 2008

Ahojky,já mám syna 13 dnů po termínu-vyvolaný porod a dcera je 2 dny po termínu,taky vyvolaný.Ten druhý porod mi vyvolali dřív,protože dcera byla velká.Mám obě děti v pořádku,porody také byly v pohodě.Měla jsem k lékařům maximální důvěru,věnovali se mi a byla jsem pod dohledem.Samozřejmě se mi to kecá,když to dobře dopadlo.Ale problémy můžou nastat i jindy než po termínu.Sestřenice měla zkaženou plodovku měsíc před termínem a taky jí porod vyvolaly.U syna jsem od 10 dne přenášení ležela v nemocnici a plodovku mi kontrolovali.A nechtěla bych aby mi porod vyvolávaly dřív nebo rovnou dělali císaře.U syna mi císař hrozil a já se tomu bránila,možná bych byla ušetřena trápení,které trvalo dva dny,ale co to jsou v životě dva dny bolesti?To prostě tak nejde říct,že není dobře přenášet.Ti doktoři to takhle praktikují a určitě ví proč.Určitě neuznávám,když někdo řekne,že ho nechali zbatečně trápit a pak stejně na řadu přišel císař.Zbytečně by nikoho trápit nenechali a hlavně,že vše nakonec dobře dopadne. 😉

blumka
5. feb 2008

ahojte baby, nestraste ma prosim vas 😅...Ja som momentalne 3 dni po termine a tiez si davam taku otazku, ci je mojmu babu u mna dobre. Rozpravala som sa o tom s doktorom a ten mi povedal, ze prave preto aby videli ci babu je dobre budem po termine chodit kazdych 72 hodin na monitor. Boli sme tam uz v piatok, voda aj placenta su vraj ok, babo sa hybalo o 106. Dalsia vec, ktoru mi ale doktor povedal, vraj ma nenechaju prenasat viac ako 41+3, pretoze po tom case vraj placenta starne rychlejsie a nema uz taku vyzivovaciu schopnost aku by mala mat. Takze pravda bude asi niekde v strede, ale tiez mi povedal, ze budu cakat az do toho 41+3 lebo prirodzene spusteny porod je predsa len lepsi ako vyvolavany...Tak dufam, ze my budeme v poriadku

mory
5. feb 2008

blumka drzim sylno palceky nikto ta tu nechcel strasit aj ked viem ako sa citis ked si prvorodicka 😉
jasne ze prirodzene je to lepsie , moje oba zacali prirodzene a skoncili cisarskym ☹ ale hlavne ze sme vsetci zdravy a zivy a cely 😀

gangulienka
5. feb 2008

Ahoj, mne sa mala narodila 5 dni po termine, vsetko bolo v poriadku, porod bol rychly a mala je velka a zdrava a mam taky pocit ze je trochu popredu aj ked je este mala na to aby som to mohla tvrdit. Ale keby som neporodila do 7 dni od terminu tak by mi pichli vyvolavacku, a pocula som to tak od viacerych tak neviem preco niektore nechavaju cakat tak dlho.

makyb78
5. feb 2008

blumka určitě je vše v nejlepším pořádku a co nevidět si svojí holčičku pochováš.Ať to máš rychle za sebou a jste hlavně v pořádku 🙂 Pokud Ti to jen bříško dovolí,tak spi a spi 😀 Budeš to potřebovat.Vím jak už je to teď dlouhé,ale pak tomu ani nebudeš věřit a budeš toho pupíka ještě postrádat 😉

trixi
5. feb 2008

Aj ja som rodila 13 dni po termine sekciou, maly mal skoro 5 kg, dali mi jednu vyvolavacku, ale ked aj zastupca prednostu potvrdil velke mimi, hned na druhy den po prijme a po vysetreni naplanovali sekciu. Sekciu mi havrhli aby som sa netrapila a aby aj maly bol v poriadku. Pri porode sa malemu vobec nechcelo z bruska, dvaja lekari mali problem ho vytiahnut. Tak uffkali akokeby ho tlacili von 😀 . Dokonca pocas sekcie uzavierali stavky, ci maly bude mat 5 kg. Nemal 😉 . Hned mi ho ukazali, bol nadherny, vyzeral ako mesacne dieta, mal velmi dlhe nechtiky ako taky carodejnik. V rodine sa u nas rodia velke deti a po termine. Nemam pocit, ze niektore je extra sikovnejsie, vsetko su to krasne a zdrave deti (na stastie).

Este k porodu: niekto tu pisal, ze je dobre si vybavit porodnika a mat znamosti. Dokonca som pocula, ze za porody sa plati (neoficialne). Ja som rodila v CR, v Ostrave vo fakultnej nemocnici, nemala som nic vybavene, nic som nikomu neplatila, nikoho som nepoznala a na porod hoci sekciou, spominam velmi pekne. Stretla som sa tam s fantastickymi lekarmi a sestrickami. Patri im velke Dakujeme.

jabber
5. feb 2008

Já jsem rodila přesně týden po termínu a to dost narychlo císařem. Byla jsem normálně na kontrole v porodnici, natočili monitor a nějak se jim nezdál, že mimi pořád spí. Odpoledne mě hnali na další monitor, zase se jim nezdál, že prý srdce miminka reaguje stresově, tak mi udělali ultrazvuk a na něm zjistili, že už nemám ani kapku plodové vody 😒 - anhydramnion. Dr si zavolala ještě nějaké zkušenější kolegy, přišlo jich asi pět, rozestavili se kolem mě, čučeli na obrazovku a mlčky po sobě koukali a se svěšenými koutky pokyvovali hlavami. Trvalo to asi 5 minut, pak jsem z toho dostala menší hysterický záchvat, protože oni se fakt tvářili jak když je po všem. No a následoval bleskový císařský řez (to mi ještě řekli, že mi můžou vyvolat normální porod, jestli chci, ale že to nedoporučují - to jsem čuměla, že to ještě nechali vlastně na mě) a všechno to dobře dopadlo 🙂 .
Ptala jsem se jich na tu plodovku (protože mě neodtekla) a oni mě řekli, že se to při přenášení stává, že se vstřebá. Možná na tom měly podíl i ty šílený červencový vedra. Já si po téhle zkušenosti každopádně myslím, že při přenášení (a možná i trošku dřív) by měla maminka chodit na kontroly denně a ne jednou za 2- 3 dny, protože to, že jsem tam zrovna byla a přišlo se na to byla dost klika a na další kontrole za 2 dny už mohlo být taky pozdě. Taky myslím, že by neškodil při těch kontrolách po termínu ultrazvuk. A pak jsem se ještě vyptávala co teda přesně hrozí, když plodová voda není a řekli mi, že zadušení miminka - že děloha je strašně silný sval, který při stahu bez vody masíruje vlastně přímo mimi a je to jako by ho obepínal had 😒 . A taky když není voda, nepracují ledviny - to pak malé dělali sono ledvin ještě v porodnici - naštěstí ok, asi bez tý vody nebyla dlouho. Což mě jen utvrzuje v tom, že se to stalo dost rychle a tudíž to chce častější kontroly.
Sousedům od nás v ulici dceři takhle přesně miminko umřelo ☹ donošené, po termínu a úplně zbytečně.

jabber
5. feb 2008

Jo a ještě jsem chtěla říct, že na malé to nezanechalo žádné následky, je to skřítek neposeda - dost živá a oproti stejně starým dětem dopředu 🙂

susik77
5. feb 2008

ahoj, aj ja som porodila 41+0 a mala som dost stresy 😒 bala som sa, aby mala bola v poriadku, tak ked sa mi hocico nezdalo, sla som na kontr. monitor. porodila som nakoniec spontanne-mala mala tiez snuru okolo krku-ale ze vraj je to norm. nalez. bola trochu fialova, ale nemala ziadne problemy. A je velmi sikovna-vo vyvoji je tak o 1-2 mesiace dopredu 😉 moment. na konci 6.mes. sa mi plazi dozadu a snazi sa lozit 🙂

kajina345
5. feb 2008

ahoj. já jsem porodila 42+0 přirozeně. Týden před tím jsem byla na oxitocinu a protože jsem na něj neměla žádnou reakc,i tak mě poslali domů. Pak jsem chodila na monitor po 3 dnech. V den porodu jsem měla nastoupit ráno do porodnice na vyvolání, ale už po půlnoci mi začali slabé kontrakce. V šest už byl malý venku. Por. asistentka mi říkala, že jsem už neměla žádnou plod. vodu. Skutečně mi vůbec žádná neodtekla. Když tady čtu že to je takové riziko, tak jsem ráda, že jsem to nevěděla před tím. To bych jen zbytečně stresovala. Malý měl porodní hmotnost 3,3 kg. Dnes už má 7,2 kg a zdá se mi, že proti vrstevníkům je trochu napřed.

maart
5. feb 2008

Vsechny deti se mne narodily ve 42. tydnu...prvni syn 14 dni po terminu, druhy syn 13 dni po terminu a dcera 10 dni po terminu. Vsechny porody byly vyvolane, ale deti se narodily prirozene.

....Kachne, nemyslim si, ze deti, ktere jsou prenasene maji v brisku idealni podminky, uz to tady psaly holky prede mnou. Mne evidentne chybi v tele hormon, ktery porod vyvolava, proto mne musli 3x porod vyvolavat (jinak by tam moje deti "trcely" jeste do tedka 😉 )....+ i maminka, ktera dlouho prenasi uz ke konci tehotenstvi nebyva v dobre fyzicke a ani psychicke kondici (tedy aspon ja jsem rozhodne nebyla...hlavne u 3. tehotenstvi), takze je vyvolani porodu obrovska uleva.

maart
5. feb 2008

A abych nezapomenla - Filipko, neboj, synovecek bude urcite v poradku, moje vsechny deti jsou uplne zdrave, sikovne a vyviji se naprosto normalne 🙂 .

seki
5. feb 2008

ja som rodila sice len 4 dni po termine, ale maly mal zapal pluc vraj z plodovej vody - bez teplot takze studeny zapal pluc ☹ , bol vyhadzany po cerlom telicku, rozbehlo sa to spontanne ale nakoniec skoncilo sekciou, bo nezostupoval bol KP. Ale hlavne ze tyzden predtym mal zle monitory niekolkokrat dlho vysse 200 pulz a nikto nic neriesil.Takze si myslim ze urcite ej dobre matz zapalteneho doktora na 100pro by sa narodil o tyzden skor a v pohode.

bybi
5. feb 2008

Ja som rodila 10 dni po termine. Dalsi den som uz mala nastupit na vyvolavacku, ale rozbehlo sa to na stastie same. A mala sa narodila uplne v poriadku a myslim ze sa vyvija dobre 🙂

elucinka
5. feb 2008

Já jsem rodila 9 dní po termínu, 20 hodin děsivý kontrakce, neotvírala jsem se, prali do mě oxitocin a epidurál mi nezabral, takže jsem po těch 20 hodinách totálně vyšťavená narychlo jela na cézara, protože Adámkovi začaly padat srdeční ozvy a už se mu nedařilo tak, jak by mělo ☹ Po narození maličko špatně dýchal, takže šel na kyslík, ale asi jen na 2 hodinky a pak už byl ok. Oproti vrstevníkům je trochu napřed, velmi brzy začal pozorovat hračky, smát se a vydávat zvuky. Ale můj porod bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli - užila jsem si.

katarina82
5. feb 2008

Já jsem rodila týden po TP. Měla jsem jí na vyvolání, ale naštěstí se to večer předtím rozjelo samo 🙂 Porod byl ok, malá taky, žádný problém naštěstí neměla ani s dýcháním, ani s ničím, dali mi ji na břicho a byla spokojená 😵 Jestli je nějak dopředu nebo dozadu? Začala se strašně brzy smát a vydávat zvuky, ale zase pást začala trochu později. Myslím, že to není o tom, jestli je mimčo narozený v termínu nebo po...

S tvrzením, že miminku je nejlíp v bříšku nesouhlasím, protože po TP už stárne placenta, je míň vyživováno, má míň kyslíku, místa... Kdybych nechodila každý den na monitor a dvakrát mi za ten týden přenášení nekontrolovali dopplerem průtoky, tak bych si vydupala nemocnici, protože člověk nikdy neví...

petraluk
5. feb 2008

Ahojky! Malej se narodil 13 dní po termínu. Porod mě museli vyvolávat. Druhá doba porodní byla bohužel velmi dlouhá, (54 minut, měla jsem slabé kontrakce) takže měl malej menší problémy s dýcháním a tak jsem ho nemohla mít u sebe. Ale za 2 dny bylo všechno v pořádku a malej žádný problémy nemá.
Nemyslím si, že by se měl porod začít vyvolávat hned první den přenášení, 14 dní už je dost, ale určitě lepší rodit přirozeně bez medikace. Já jsem po celou dobu neměla žádný problémy, miminko mělo srdíčko v pořádku, plodové vody dost, tak nevidim důvod proč ho tahat násilím ven. 🙂

f.nina
5. feb 2008

Asi mne ukamenujete za můj názor ale nechápu otázku proč nechávají rodičku tak dlouho přenášet.Přece nejde aby na termín porodu začali vyvolávat porod zvláště když každá druhá žena ma dva termíny které jse můžou lišit třeba i o ty dva týdny a jak si pak maji vybrat na kterej začnou vyvolávat???Spousta dětí se samo přihlási do tech dvou týdnu sami a pokud-li ne pak teprve tehdy se vyvolává. Jako že by to fungovalo na principu dnes je krásnej den dneska chci porodit 😀 😀 😀 Docela divná představa 😉