Islamské mamičky II ozvite sa

safiah
14. sep 2008

assalamu aleikum

tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝

monkri
10. feb 2011

ahojte tak sa vám už hlásim 🙂 už so, alžírsku

seldabi
11. feb 2011

@monkri ahoj, zasielam srdečný pozdrav do Alžírska 🙂 . Aký si mala let? My sme tu ešte v zime a ty si už v teple 😀
Ja som sa tak včera vytešovala peknému slniečku 😀 a dnes už sneží 😉

suzi4
11. feb 2011

@monkri
Pripájam sa a tiež srdečne pozdravujem do Alžírska! Pošli prosím kúsok slniečka a tepla!

suzi4
11. feb 2011

@lina10
Ďakujeme pekne Lina, ešte sú malinké... Tak čakáme..🙂 Ja dúfam, že to bude chalan - baba... Ako sa máte?

suzi4
11. feb 2011

@asma
Milá Asma,

ja necestujem nikam nateraz, len som mala veľa povinností...

Afganistan je prekrásna krajina, my máme skvelých priateľov z tých končín... My hovoríme arabsky, ale určite aj perzština sa dá zvládnuť... Chce to len čas a energiu. Čoho pri babenku bude asi málo... Ale zase na druhej strane to bude príjemné spestrenie každodenného kolotoča. Ufff, ja keď si pomyslím, že čo ma opäť čaká a ešte k tomu dvojmo..🙂 Aj tak sa nesmierne tešíme na dvojky, už teraz mám brušisko, neviem čo bude so mnou o tri mesiace 🙂))

Škoda, že nebývate v BA. Dohodli by sme Ti babu na perzský jazyk. Plánujete ostať na Slovensku? Manžel má prácu? Máte meno pre princeznú?

asma
11. feb 2011

@suzi4
Ahoj suzi
Nebyvam sice v Ba ale chodim tam do rizikovej poradne tak som v Ba často a ked sa mala narodi a vykukne slniecko určite pojdem tiez,lebo vsetky zname mam tam a taka prechadzka po parku a čajik nepadne zle takze nie je problem sa tam ukazat a ked sa nieco este aj naucim budem velmi šťastna..
Po tom predošlom komentári co som tu dostala si ma taaaaaak velmi potesila.. 😔
čakáš dvojičky?? To je výborna sprava jedna velka gratulácia.... vidim ze mas synceka tesi sa na surodencou??
Tak kym sa mala narodi a trosku podrastie tu určite budeme, manžel zatial nema pracu prave preto sme rozmyslali nad vycestovanim do zahranicia..
Mala sa bude volať Salma..
vy už vaberate mena??

Prajem všetkym krásny vecer..

smajka
11. feb 2011

@asma - ahojte. len nezavazne pridavam prispevok. 🙂
moj manzel je tiez z afganistanu a zijeme v uk. je to ten najlepsi manzel a otec akeho som si kedy mohla zelat. pozname sa uz 9 rokov a skoro 5 sme zobrani. moj manzel nie je vsak moslim, ani nedodrzuje ziadne ich zvyky. a jeho rodina uz ani neziju v afganistane a nic tam nemaju - prestahovali sa roky dozadu - najskor do indie a teraz ziju v kanade. chcem len povedat, ze netreba hadzat vsetkich do jedneho vreca. vela stastia. 🙂

aliza
11. feb 2011

asma,
ja sa este raz ospravedlnujem, naozaj som to nemyslela zle, ale zial, skusenosti ma donutili ti napisat. Prajem tebe aj tvojej rodinke len to najlepsie....len bud opatrna, to je vsetko.

aliza
11. feb 2011

@smajka to je doooost velky rozdiel, moslim a nemoslim...
ale mas pravdu, Afganistan je nadherny, je to moja srdcovka 😉 . a nikoho nehadzem do jedneho vreca, pisala som o siuacii na SK, kde vacsina je doslovne nutena riesit pobyt sobasom. Afgancov mam rada a mam znamych, ktorych si velmi vazim....nie som nijak zaujata, len radim v otazkach lasky opatrnost, nic viac.

monkri
11. feb 2011

@seldabi @suzi4 dakujem 🙂 🙂 🙂 no tepla toho tu moc nieje je tu zima, ale v hlavnom meste bolo fajn teplučko 🙂
let som mala super ani som sa nenazdala a bola som tu stretla som super ludí čo my moc pomohli poradili a aj celkovo kým nevideli že som nastúpila správne čakali boli super aj my pomohli sa presunúť na druhé letisko 🙂 v Barcelone

wardiinka
12. feb 2011

@monkri Ahoooj 🙂 tak ako pozerám si šťastne prišla 🙂 , ako sa máš ??? Ako je v Alžírsku?

wardiinka
12. feb 2011

@zayed kdee siiiii 😔? dlho si sa tu neukázala

seldabi
13. feb 2011

Príbeh nielen na nedeľné popoludnie

MAMIČKA!

Niekto sa spýtal proroka Muhammada (nech je mier a Božie požehnanie s ním): "Kto má u detí väčšiu prednosť: mamička alebo otecko?"

Prorok Muhammad (nech je mier a Božie požehnanie s ním) odpovedal, "Mamička má väčšie právo ako otecko." Prorok (nech je mier a Božie požehnanie s ním) bol pýtaný trikrát a zakaždým odpovedal rovnako. Štvrtýkrát prorok Muhammad (nech je mier a Božie požehnanie s ním) povedal: "a potom je na rade otecko." "Prečo je mamička cenená trikrát viac ako otecko?"

Prorok Muhammad (nech je mier a Božie požehnanie s ním) odpovedal: "Mamička ťa po deväť mesiacov nosila vo svojom lone a potom ťa porodila. Neskôr obetovala svoj spánok pre teba, kojila ťa, nosila ťa v náručí a umývali ťa. Roky l ti varila, kŕmila ťa a chystala ti jedlo, prala tvoje oblečenie. Aj keď je ti štyridsať, päťdesiat alebo šesťdesiat, stále sa o teba so záujmom stará. Tvoj otecko ťa počal v maminej lone, poskytoval ti jedlo a staral sa, aby si mal stále čo nosiť. Môže sa toto porovnať s úlohou mamičky? "

"A uložili sme človeku láskavosť k rodičom jeho - lebo nosila ho matka jeho so samými ťažkosťami a odstavila ho po dvoch rokoch - vraveli:" Buď vďačný Mne i rodičom svojim lebo u Mňa je cieľ konečný! "
" Ak nútia ťa však usilovne, aby si ku Mne pridružoval niečo, o čom nemáš poznanie žiadne, potom ich nepočúvaj! Buď k nim na tomto svete láskavý podľa zvyklosti uznanej, ale nasleduj cestu tých, ktorí kajúcne sa ku Mne obrátili! Ku Mne sa potom uskutoční návrat váš a Ja vás poučím o tom, čo ste konali. "(Svätý Korán 31: 14-15)

ووصينا الإنسان بوالديه حملته أمه وهنا على وهن وفصاله في عامين أن اشكر لي ولوالديك إلي المصير وإن جاهداك على أن تشرك بي ما ليس لك به علم فلا تطعهما وصاحبهما في الدنيا معروفا واتبع سبيل من أناب إلي ثم إلي مرجعكم فأنبئكم بما كنتم تعملون

Dopytujúci pokračoval, povedal: "Tak premýšľam, či by som mojej mamičke mohol akokoľvek oplatiť všetku jej pomoc a starosť ...?"

Prorok Muhammah (nech je mier a Božie požehnanie s ním) odpovedal: "Nikdy jej to všetko nebudeš schopný vrátiť!"

"A čo za predpokladu, že by som svoju mamičku roky nosil na chrbte, upratoval by som po nej, varil by som pre ňu a kŕmil ju. Čo keby som to isté robil tak dlho, kým by žila? "

"Aj tak tu medzi vami bude rozdiel: tvoja mamička sa o teba starala, aby si sa mal dobre v živote, zatiaľ čo ty čakáš, až zomrie.

jasmine9
13. feb 2011

Ahojte maminy, konecne som narazila na komunitu mamiciek aj nemamiciek moslimiek. aj ja som moslimka a spolu s manzelom a 2,5 rocnou dcerkou zijeme v BA. je ti niekto z BA? rada si vymenim skusenosti, nejake informacie pripadne sa stretnem 🙂 dakujem

asma
13. feb 2011

@jasmine9 Ahoj jasmine... ja nie som priamo z BA ale som zo Senca ale do BA chodim často..

jasmine9
13. feb 2011

ahoj asma 🙂 super, my chodievama skoro kazdy vikend do jelky, je to dedina za sencom 🙂

jasmine9
13. feb 2011

mam jednu otazocku,kto z vas ma skusenost a vedel by mi poradit. od septembra by mala dcerka nastupit do skolky, normalnej statnej. potrebujem vyriesit stravovanie, kedze nejeme bravcove.riaditlelka v skolke mi povedala, ze z hygienickych dovodov a dovodv kontrol nemozem malej nosit obedy z domu, ze jedine sa da poziadat na regionalnom urade verejneho zdravotnictva,ale ze nevie, ci by sme take povolenie dostali.nechecm, aby na obed dostavala len suche zemiaky alebo ryzu. v sukromnej skolke by sa to asi dalo, ale zaplatenie takejto skolky je financne narocne.proseim poradte mi, ako ste to riesili vy, dakujem 🙂

asma
14. feb 2011

@jasmine9 Ahoj zatial nemam skusenosti takehoto typu, ale u nas na dedine je uplne normalne ze detom nedavaju stravu ktoru nemôze, nemas nejakeho znameho doktora co ti da papier ze mala nemôze take maso? Ja chodim pre maleho krsneho syna k nam do skôlky a tam je na nastenke ktore dieta co nesmie papat..
Uz dlho žijete v BA? Odkial pochádza tvoj manžel... Ja som v podstate čerstvo vydata...

Babulky všetky zdravým a prajem krásny deň

suzi4
14. feb 2011

@seldabi
Ďakujeme za potešenie duše, Irenka! Ja som si to tiež stiahla, že to preložím.. Predbehla si ma 🙂 Ako sa máte inak? Napísala som Ti IP.

@jasmine9
Ahojky, asi sa nepoznáme... Pre nás tiež bola prvoradá požiadavka v škôlke, aby nám vyšli v ústrety s jedlom. A našťastie narazili sme na veľmi príjemný prístup, Hani nejedol v škôlke žiadne mäso (my jeme iba halal), teda okrem ryby. Ale okrem toho v pondelok bývalo múčnikové jedlo, štvrtok ryba a piatok bezmäsité... Takže úplne super. Medzitým však vyšla novela zákona o tom, že je možné si nosiť vlastnú stravu. Napr. v škole to tak robia maminy, kt. deti sú vegeteriáni, vegáni, resp. na bezlepkovej strave... Treba sa poinformovať a určite sa dá, keď sa chce 🙂 A v škole kam chodíme, bola možnosť výberu: aj vegetariánska strava. Takže úplne v pohode, Hani je spokojný... Aj my.

Držím palce, nech všetko dobre dopadne!

seldabi
14. feb 2011

Rozprávka nielen pre deti, ale pre dospelých, tak trochu na zamyslenie

Jabloň a chlapec

Pred dávnymi rokmi rástla velikánske jabloň. Malý chlapec tam každý deň rád chodil a hral sa pod ňou. Liezol aj do jej vrcholku, jedol jej jablká, odpočíval v jej tieni .... Miloval ten strom a jabloň bola tiež rada keď sa s ňou hral. Čas ubiehal ... malý chlapec rástol a už sa každý deň nehral okolo stromu. 
Jedného dňa sa chlapec k jablone vrátil a vyzeral smutne. "Poď sa so mnou hrať" požiadala jabloň chlapca. "Už nie som malé dieťa, už neleziem po stromoch" odpovedal chlapec. 
"Chcem hračky. Potrebujem peniaze, aby som si ich mohol kúpiť." "Prepáč, ale ja nemám peniaze ... ale môžeš otrhať všetky moje jablká a predať ich. Tak budeš mať peniaze." Chlapec bol nadšený. Otrhal všetky jablká zo stromu a veselo odišiel. Chlapec sa už nevrátil potom, čo otrhal jablká. Jabloň bola smutná. 
Jedného dňa sa chlapec, z ktorého sa medzitým stal muž vrátil a jabloň zajasala šťastím "Poď si so mnou zase hrať" povedala jabloň. "Nemám čas sa hrať. Musím pracovať pre svoju rodinu. Potrebujeme dom. Môžeš mi pomôcť?" "Odpusť, ale ja nemám dom. Ale mohol by si osekať moje konáre a postaviť si dom." A tak muž osekal všetky konáre stromu a spokojne odišiel. Strom bol šťastný, keď ho videl spokojného, ale muž sa odvtedy neukázal. Jabloň bola opäť osamelá a smutná. 

Jedného horúceho letného dňa sa však muž opäť ukázal, a jabloň bola šťastná. "Poď a hraj sa so mnou zase!" povedal strom. "Starnem, rád by som si šiel zaplachtitť, aby som si odpočinul. Môžeš mi dať loď?" povedal muž. "Použí môj kmeň, aby si si loď postavil. Môžeš plávať ďaleko a byť šťastný." A tak muž odrezal kmeň stromu, aby si vyrobil loď.Odišiel a neukázal sa zase po veľmi dlhú dobu. 

Nakoniec po mnohých rokoch sa však muž opäť vrátil. "Odpusť, môj chlapče. Ale už nemám čo by som ti dala. Nemám ani jedno jablko pre teba ..." povedala jabloň. "Žiadny problém, rovnako nemám zuby ,aby som hrýzol" odpovedal muž, teraz starček. "Nemám ani kmeň po ktorom by si mohol liezť." "Som na to rovnako príliš starý" povedal muž."Naozaj už nemám, čo by som ti dala ... jediné čo zostalo sú moje umierajúce korene" povedala jabloň so slzami. "Nepotrebujem teraz veľa, len nejaké miesto k odpočinku. Som unavený po všetkých tých rokoch" odpovedal muž. "To je dobre! Starý peň stromu je najlepšie miesto na usadnutie a odpočinutie , poď posaď sa a odpočiň si." 

Muž sa posadil a strom bol šťastný a akoby sa usmial ... 
Toto je príbeh pre všetkých. 
Ten strom je ako naši 
RODIČIA
Keď sme boli malí, radi sme si hrali s našou mamou a otcom ... 
Keď vyrastieme, opúšťame ich ... vraciame sa len keď niečo potrebujeme, alebo keď máme trápenie. 
Či už je to akokoľvek, rodičia tu vždy budú pre nás .a dajú nám všetko, len aby nás videli šťastné. 
Možno si myslíte, že chlapec bol k jablone krutý, ale je to presne ako sa všetci správame k svojim rodičom. 
To, čo robia pre nás považujeme za ich povinnosť, nevážime si toho. Urobme niečo preto , kým nie je príliš neskoro. 

Prosím, 

Milujte svojich rodičov 

"Pán tvoj rozhodol, aby ste nikoho okrem Neho neuctievali a aby ste rodičom dobré preukazovali. A ak jeden alebo obaja z nich u teba zostarnú, nehovor im" Fuj! "A neodbývaj ich stroho, ale rozprávaj s nimi slovom láskavým! 

Skloň k nim obom z milosrdenstva krídla pokory a povedz: "Pane môj, zmiluj sa nad nimi oboma, tak,ako oni ma vychovali, keď som bol malý!" . 
(Korán; Súra Al-ISRA - Nočná cesta, 23.-24.

@suzi4 srdečne pozdravujem, elhamdulilláh máme sa dobre 🙂

jasmine9
14. feb 2011

@suzi4 ahoj, ja som sa bola informovat v jednej skolke a zial mi povedali, ze z dovodu hygieny nemozem nosit malej jedlo,len ak v sukromnej skolke.zajtra idem do inej skolky, tak uvidim, zatial velmi pekne dakujem 🙂

jasmine9
14. feb 2011

@asma Ahoj, manzel je z Egypta, zijeme na slovensku 2,5 roka, uvidme ako doriesim tu skolku, zajtra ideme na zapis 🙂

suzi4
15. feb 2011

@jasmine9
Ako dopadol zápis? Nebývate náhodou v Dúbravke? Ktorú škôlku ste vybrali?

My dnes ideme k doki... Brucho mám ako s Hanim v 7. mesiaci, takže pomaly, ale iste sa blížim k váhe slonici 🙂
Srdečné pozdravy do sveta,
Z.

seldabi
15. feb 2011

Ahojte, dnes je u nás krásny, jasný a slnkom zaliatý deň. Keby som tak vyšla na Sninský kameň určite by som videla až do Bratislavy 😉 😀 😀 .
@suzi4 verím že všetko je v najlepšom poriadku
@jasmine9 a čo hovorí dcérka, teší sa do škôlky?
@asma pozdravujem,
@monkri halo, halo , ako si zvykáš?
Ale ja už utekám do práce a doma budem až večer inschaAlláh. Prajem Vám všetkým krásny a požehnaný deň 🙂 🙂 🙂

asma
15. feb 2011

@seldabi Joooj u nas je škaredo, pomaly prší...
@jasmine9 ahoooj ako ste dopadli na zápise.. prečo sú tak strašne neochotne to nechápem.. Inak známa nosi malemu stravu lebo je alergicky na čierne korenie a ine veci a bez problemov...
@suzi4 Ahooojj xixi pomaly pomaly musis uz chodit... Ja si uz tiez pripadam ako slonica, v noci nespim, cez den sa neda velmi a uz sa neviemeeeee dočkať..

Prajem všetkým krasny deň 🙂

eva8
15. feb 2011

seldabi, veľmi pekná á právdivá rozprávka

monkri
16. feb 2011

ahojte no zvykám si pomaličky 🙂 ale da sa to 🙂 manžel a aj rodina su super 🙂

monkri
16. feb 2011

@seldabi krasna rozpravka 😉

suzi4
18. feb 2011

Čafte baby, kde ste kto?

monkri
18. feb 2011

ahoj ja som tu 😀