Islamské mamičky II ozvite sa

safiah
14. sep 2008

assalamu aleikum

tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝

asma
4. jan 2012

@mawiya parada pri malej niekedy nestiham ale cas si najdem vzdy a si tu oddichnem xixiixixixixi
Môj mm je z Afganistanu z Kabulu, už kecá uplne v pohode ale on je na jazyky maniak xixiix a je pravda ze u nas AJ nikto nevedel takze musel sa naucit ak chcel.. Ja viem iba par zakladou z ich reci ale tak snazim sa ale ja som pravý opak ixixix
😖

mawiya
4. jan 2012

@asma no aj môj manžel je taký "maniak" na jazyky. Našťastie, lebo sem tam sa pristihnem, že už aj v práci hovorím anglicky. čo zase nie je na škodu. 🙂

asma
4. jan 2012

@mawiya ja mam taky sprostí zvyk este zo skoly ze napisem vsetko ale rozpravat to je horsie.. ked mi mm dal prvy krat sluchadka ze rozpravaj skoro som skolabovala a zas som mala taky sprostý pocit ako vškole xiix pri tabuly.. ale to je asi iba zvykom, dufam ze raz budem vediet tak nech si riadne pokecam so svokrovcami xi

mawiya
4. jan 2012

Mi hovor. Ja keď som prvýkrát mala rozprávať po anglicky, pripadala som si ako úplný blbec. Ale teraz je to pre mňa prirodzené. Ale priznám sa, Manželov jazyk - urdu je pre mňa španielska dedina. Ale chcem ho vedieť a chcem vedieť písať. Milujem to písmo 🙂

asma
5. jan 2012

@mawiya mno o pisaní len snivat môzem aj ked mam znamu co v pohode piše a čita.... budem rada ked zvladnem jazyk...
Inak k tomu pristupu žien ja som si skôr vypočula pri malej ked poviem ze je moslimka tak na mna kazdy pozera ako som jej to mohla urobit... Ja sama som moslimkou asi rok a nepride mi na tom nic divne...

mawiya
5. jan 2012

@asma ja chcem aby moje deti boli moslimovia. Myslím spoločné a ak sa tak rozhodnú synovia, tak im v tom brániť nebudem a podporím ich. Páči sa mi učenie Islamu a je mi jedno čo kto hovorí, ja nemám problém s prispôsobením sa. Možno je to o tom, čo sa ti v živote páči a po čom túžiš. Ja chcem byť oddaná manželovi a starať sa o neho a rodinu. Ja s týmto problém nemám. 🙂

naama
7. jan 2012

Mawiya , ty si z banskej bystrice? odkial presne? ja tiez, aj ked v sucasnosti byvam v egypte. ozaj dievcata, mame schvaleny trvaly pobyt pre manzela, ani sme s tym velmi neratali, nakolko sme to vybavovali cez ambasadu, nie priamo na slovensku, ale podarilo sa. suzi, dakujem za tu brozurku co si mi poslala, pomohlo nam to velmi.

asma
8. jan 2012

@naama fuuu tak to gratulujem.... mi sme sa s trvalym natrapili ale chvalabohu nam ho dali aj ked sme teda cakali 8mesiacov brrrr... na kolko mate? mi na 5rokov tak este 4 si budeme vklude nazivat a potom zas ta birokracia...
😠

naama
8. jan 2012

to este neviem na kolko, cestujeme domov vo februari, uvidime, my sme cakali 2 mesiace kym volali z ambasady, dostali sme to ako vianocny darcek. viem, ze treba ist na volake vysetrenie ci co do nemocnice pre cudzokrajne choroby, co to tam vlastne budu robit?

asma
9. jan 2012

@naama ano ano manžel bol v BA je na to centrum kde beru krv, moč a take veci a normálne vysetrenie ako ekg, očne taká kompletka a okolo 300e sme za to platili... Ďalej sme museli priniest papier ze je prihlaseny v zdravotke a v socialnej poistovni kedze ester v tedy nerobil...

turkija
28. jan 2012

neviem, či tu ešte niekto nakukne, ale chcela by som sa opýtať tých dievčat, ktoré sú vydaté za moslimov a nekonvertovali, či moslimovi stačí sobaš na úrade, alebo je potrebný aj v mešite. Lebo kresťan je povinný sa sobašiť v kostole. Sobáš len na úrade sa u kresťanov neráta.

chtoura_ba
29. jan 2012

@turkija Ahoj. pre muslima musi byt prvorady islamsky sobas tzv. nikah. To znamena, ze ak ste zobrati uradne na SK, je to fajn, ale v nabozenskeho hladiska je vas sobas neplatny a zijete v hriechu. Nemusi byt v mesite, moze byt hocikde len musia byt pritomni dvaja svedkovia(muslimovia), oddavajuci(imam) a tvoj wali (zastupca, musi byt muslim.Ten za teba komunikuje s oddavajucim).Musis dostat mahr teda veno, podla hadithu staci ak to bude zelezny prsten ale dala by som si podmienku bud zlato alebo urcitu penaznu hodnotu. Muz ma ukazat, ze ma na to, aby sa o teba staral, ziadny prizivnik🙂 Svadba by tiez mala byt verejna, nie utajena. Toto su veci , ktore ak niesu splnene, svadba je neplatna. Dufam, ze som pomohla

asma
29. jan 2012

@turkija ahoj mi sme mali nikah este pred nasim sobášom na urade... bolo to velmi mile a mala som vadsiu tremu ako na urade... xiixix
Ja sem kukučkujem stále ale už sem málokto nakukne..
Ak predsa baby nedate nejake typy na varenie, uz sem tam dake jedlo zvladam a huraaaaaaaaa konecne som prisla na to ako varit dobru ryzu ale tak este mam co dohanat..

turkija
29. jan 2012

@chtoura_ba ďakujem
@asma ďakujem

asma
29. jan 2012

@turkija nie je začo a hocikedy napis ak nahodou ta nieco zaujima, sice som nova ale rada pomôzem ak sa bude dat..

mawiya
29. jan 2012

@naama ahojky ja som z BB, Sásová 🙂

naama
30. jan 2012

ja z foncordy, teraz 5.2. letime domov, vies o tom, ze 18.2. mame v bb slovensko - arabsky ples v dixone? uz som povedala kamoske nech mi zozenie listky, vlani to vraj bolo super. dufam, ze este budu 🙂

dejnika
30. jan 2012

Ahojte islamske mamičky,

od marca by som chcela otvoriť detské centrum pre moslimské detičky. tak ak by ste mali záujem, ozvite sa mi, nakoľko si už robím predbežnéprihlášky. Vďaka

asma
30. jan 2012

@dejnika ahoj ahoj ahoj .. to je skvelý nápad... aký bude asi program v centre a kde bude.. my sme so Senca ale ak to nebude daleko tak sa hlasim... mame dcerku bude mat rok neviem aké velke deti musia byt na prihlasenie.. a druhu čakame v aprily inshallah

aliza
30. jan 2012

@turkija podla mna staci uradny sobas, ved ak zena nie je Moslimka, tak moslimsky sobas ani nemoze byt, ci? a ci sa rata? a kde, pre koho? nerozumiem 😒 Ved ked mate uradny papier o svadbe, tak ste manzelia. Moslimsky sobas vas robi manzelmi pred Bohom podla islamu, ale nie uradne, u nas takyto sobas neplati. Ak zena nie je Moslimka, tak nie je co riesit, ci urad alebo dokonca kostol, vsetko su to platne zvazky, aj pre Moslima 😉.

turkija
30. jan 2012

@aliza lebo ja som počula, že moslim musí mať moslimsky sobáš, lebo vraj pokiaľ mal len úradný sobáš, tak stále žije v hriechu. Manžel mi vysvetlil, že náš sobáš nebol tajný, svadbu sme mali, sobášny list je aj u nich na matrike. Všetci o tom vedia, že sa oženil, takže on sám bo prekvapený, keď som mu povedala, že žijeme v hriechu. ☹

aliza
30. jan 2012

@turkija musi ako musi, kedze sa narodi v moslimskej krajine a do moslimskej rodiny, tak inu volbu nema, tam iny sobas neexistuje, ale charakter toho ich Nikkah je obdoba nasho uradneho snatku, su tam svedkovia, atd., cize manzelska zmluva. Kedze ty nie si Moslimka, tak by som sa tym vobec netrapila. Dolezita je kvalita vasho vztahu, nie druh svadby. A urcite nezijete v hriechu 😠.

chtoura_ba
31. jan 2012

No baby, to je ako ked sa u nas krestania beru len na urade, tiez ich svadba nieje platna z nabozenskeho hladiska teda pred Bohom. Mas pravdu Aliza, nemuslimke moze byt jedno ci je dajaka islamska svadba, ked sa o to nezaujima 🙂 skor ide o muza, ci je praktizujuci a ci sa boji Allah.Ak muz intimne zije so zenou bez islamskej svadby, je to zina - teda nemanzelsky styk a ten je zakazany. Ja som bola aj na islamskych svadbach nemuslimiek (samozrejme zena musi byt krestanka alebo zidovka) s muslimami. Preto po spravnosti to ma byt tu tak, ze najprv je islamska svadba a potom uradna, aby bol vas sobas akceptovany aj u nas. Niekto to spaja aj dohromady v jeden den. Obe svadby su dolezite, kazda z ineho hladiska 😉

@aliza Nehovoris spravne, ze nikkah je obdoba naseho uradneho snatku - uz len preto ze islamsky sobas musi splnat okrem ineho tieto pravidla: 2 svedkovia, ktori musia byt muslimovia, dohoda o vyske vena, zena musi mat zastupcu (wali) a ten musi byt muslim. V islamskom svete je to standardne otec nevesty lebo ten je muslim 🙂
Je na vas, koho ste si vybrali za manzelov. Ale chapem, ze ak zena nieje muslimka a Islam ju dajako nezaujima tak pokial ma dobre manzelstvo, tak tieto veci neriesi.

chtoura_ba
31. jan 2012

Joj a este som zabudla: pocas obradu sa MUSI citat z Koranu

dejnika
31. jan 2012

@asma Ahojček,

blahoželám k tehotenstvu. Mne sa to nejak nedarí, no ak Allah dá, aj to príde. teraz k programu. Na detičky sa bude rozprávať v jazyku, ktorý si budú rodičia priať, no prvoradý bude ARBJ a Slovenčina, nakoľko jeden z rodičov hovorí po arabsky a žijeme na slovensku. Detičky sa budú viesť od útleho veku k náboženstvu, ktoré si budú rodičia priať. (no keďže máme arabské polovičky, bude to islám) a postupne sa detičky naučia modliť a chápať korán. V centre by som chcela aby boli detičky od 0-5 rokov. Vychádzky, cvičenie na motoriku a výlety do blízkej prírody sú samozrejmosťou. Centrum bude v Rači, čiže to nie je zo Senca ďaleko.
krásny dník.

dejnika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aliza
31. jan 2012

@chtoura_ba Dobry clovek sa nemusi bat Boha/Allaha a je podla mna uplne jedno, v akom zvazku zije. Nabozenstvo je nieco, co sa vyvijalo niekolko stoviek rokov a zohladnuje kulturu a zvyky danej krajiny. A kedze vo vela moslimskych krajinach su zeny stale negramotne, nemaju ziadne prava, najprv ich 'vlastni' otec a potom 'manzel', tak muselo vzniknut nieco ako Nikkah, aby sa stanovili kvazi podmienky, co v pripade, ak sa muz so zenou rozvedie, a pod.. Podla mna to je forma nasho uradneho obratu lebo samotna oslava nasleduje az po Nikkah, tak ako aj u nas. U nas nemozes mat 'len' oslavu doma na zahrade, musis ist na urad, mat svedkov, dohodnes sa o spolocnom priezvisku, priezvisku pre deti a automaticky zo zakona podliehate BSM a nieco podobne sa uzatvara pri Nikkah, len to vychadza z odlisnych kulturno-socialnych zvyklosti. A mozno je to v kazdej moslimskej krajine inak, neviem.
Ja osobne nedelim ludi na dobrych a zlych, hriesnych, nehriesnych, ci uz katolikov, moslimov, hinduistov....poznam aj aj a z vlastnej skusenosti, ti nepraktizujuci su omnoho lepsi ludia. Nemam nic proti nabozenstvam, ale viera musi byt flexibilna, schopna prisposobit sa podmienkam a prostrediu a schopna prijimat rozdiely. Ak mlady par, Moslim-krestanka, ziju napriklad na SK, maju uradny sobas, popripade sobas v kostole, tak nevidim v tom ziaden problem, ani to nepovazujem za hriech. Ine je, ak zena konvertuje a ziju spolu v moslimskej krajine. Ale asi zalezi na jednotlivych ludoch a na tom, z akej krajiny a hlavne z akej rodiny pochadzaju. Zmeny su uz aj medzi mladymi Moslimami a tendencia je upustat od viacerych zauzivanych, zastaralych praktik a neznamena to, ze su hriesni alebo ze nerespektuju Islam alebo Allaha. Proste dnesny svet je uplne iny ako vtedy, ked vznikal napriklad Islam, takze urcite modifikacie su nevyhnutne.

chtoura_ba
1. feb 2012

@dejnika ahoj dejnika, budete mat aj internetovu stranku?

@aliza ja s tebou v podstate suhlasim, tiez si myslim ze je kopec veci v Islame zaostalych a vyplyvaju z tradicii danej krajiny ale islamsky sobas ako taky sa nema menit.Je to cirkevny obrad tak ako ho maju krestania, ten na urade nieje platny z nabozenskeho hladiska pre veriacich. V arabskych krajinach je nikkah a tak ako hovoris, oslava az potom. ale u nich "az potom" znamena ze oslavu maju az niekedy o niekolko rokov takze napriek tomu ze su dvaja zobrati, stale spolu nesmu intimne zit az kym nieje ta oslava...Co tiez nieje z Islamu a mna osobne to hrozne vytaca. Je len jeden cirkevny obrad u nich zaroven uradne platny, u nas nie, preto sa robi aj klasicka slovenska svadba.Ale pre muslima neplati bez nikkah.
Inak s tebou suhlasim v ostatnych veciach co si napisala 🙂 Lenze su veci v Islame, ktore su nemenne.

dejnika
1. feb 2012

@chtoura_ba
Salama alejkum,
hej, hej, bude aj inernetová stránka, no to až na koniec - až keď bude všetko pripravené, lebo je veľa vybavovačiek na úradoch.
Pekný dník

aliza
1. feb 2012

@chtoura_ba ved ja ani nechcem, aby sa sobas menil 😉, ale ak ide o manzelstvo 2 roznych nabozenstiev, tak by sa to nemalo povazovat za hriech, ak nie je svadba iba podla jedneho. Predstav si situaciu, ze by aj nastavajuca-katolicka, trvala na sobasi v kostole. Ma na to pravo, kedze nemusi a ani nechce konvertovat na Islam, ale chce zit so svojim moslimskym muzom a nechce zit v hriechu pred Bohom. Cize budu mat svadbu moslimsku, na zaklade ktorej su deti automaticky moslimovia a patria otcovi a potom budu mat svadbu v kostole, kde sa zase muz-Moslim zaviaze, ze deti budu vychovavane v katolickej viere. A co teraz? podla ktoreho nabozenstva zit a vychovavat deti, ktoru vieru 'zradit'? pre takyto pripad je podla mna lepsie, ak su zobrati iba na urade a na vychove a nabozenstve sa dohodnu, kto bude robit ustupky a ake a nebudu slubovat pred Bohom nieco, co nemozu splnit. Poznam vela Moslimov, co sa bralo v kostole, ale moslimsku svadbu uz nemali.