Islamské mamičky II ozvite sa

safiah
14. sep 2008

assalamu aleikum

tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝

adamala
3. aug 2010

@zitaje No ono to tak vraj je ,ale zalezi odkadial je a z akej rodiny je, ja mam naozaj velmi inu rodinu, svokra vyzera ako europanka,nezahalena a aj manzel,ziju v Dubaii uz 10r ale su original z Jordanska.
Je to dost chulostive inak takto zistovat o muzovi,pre nas je to stale nieco ine a trochu nepochopitelne, z mojej strany je to absolutne absurdne,ja som vobec neni z poboznej rodiny cize mne to nabozenstvo pripada take zvlastne,a ja to proste ignorujem i ked moj muz naozaj nie je do nabozenstva ako ini araby, dodrziava ramadan ale modlit sa nemodli,jedine piatky sa raz pomodlit a to tiez ja vnutri zurim :D ale nepoviem nic,je to jeho vychova a to nezmenis, to im vstepili od malicka a musis to proste ignorovat tie ich zvyky , nezmenis to a vela sa asi este podozvedas,casom zistis ze su tam isteze rozdiely ,nesnaz sa ich pochopit ,lebo ich nepochopis, to je to detstvo ake ste mali rozdielne,ale ak sa lubite a mate stanovene svoje pravidla vo vychove deti atd,tak je to vztah ako kazdy iny ak aj nie lepsie,lebo moj muz sa naozaj o nas krasne stara, slovaka by som vobec nechcela .

kvetkabeta
3. aug 2010

Adamala ahoj, nič si z toho nerob, aspoň som sa dozvedela zase niečo iné, čo sa mi zíde vedieť. Ja som mala na mysli hmotné statky, je predpoklad že behom manželstva pribudne spoločným úsilím nejaký majetok, teda čo s tým po smrti manžela aby som neskončila ako stará vdova na ulici. Kto vlastne bude dediť ak ostane manželstvo bezdetné (to moje určite ostane 😢 , ináč by som si to sakramentsky rozmyslela, problémy s deťmi sú mi známe)

suzi4
4. aug 2010

Slm babenky!

Hanči, áno tento rok strávime 2/3 Ramadánu tu. Teším sa a aj mám obavy, lebo je strašne teplo. Cca 43 C, ufff 🙂 Práve dávam dokopy program pre decká, pokiaľ si dobra pamätám, vy ste sa vlani zapojili do eidovej listovej korešpondencie. Aj tento rok bude 🙂

Vidím tu nové mená, pozdravujem. Avšak dovolím si nie úplne súhlasiť, lebo pokiaľ má manželstvo fungovať po každej stránke, je potrebné poznať toho druhého, vrátane náboženstva, zvykov a kultúry. Práve to môže neskôr spôsobiť nedorozumenie a strety, ktorým je lepšie sa radšej vyhnúť.

Držím palce!

Pekné leto!

adamala
5. aug 2010

@kvetkabeta a odkial je tvoj muz??? 🙂 no vies co my to mame tak,ze je to moj ulozny ucet co som mala este za slobodna a ked som jeho ani nepoznala, proste som si ho ponechala a davame tam peniaze co su akoze na nasho maleho , takze tieto obavy nemam, ale je to pekne na hlavu postavene inak,to islamske pravo ked to takto je. Jedna znama mi povedala,ze ten islam proste neoklames, oni to tam maju tak vymyslene. Cize by som sa na tvojom mieste poistila, lebo naozaj nikdy nevies v zivote mozu nastat hocijake zmeny a treba mysliet na zadne vratka ci uz mas alebo nemas muslima muza, to je to iste aj so slovakom ci nie ??? Ale ak by moj muz naozaj nasledoval presne ich nabozenstvo tak by som s nim asi nerandila ani tyzden,nikdy som nemala pocit ze som s arabom, preto som v tom pokracovala,lebo ja som velmi nezavisla zena a ono by to asi nefungovalo,nerada sa podradujem niecomu novemu a rada si robim veci po svojom.
To nechcem vyzniet ze mam nieco proti ich kulture alebo nabozenstvu, 🙂)) vobec nie, som velmi tolerantny clovek.

Ja mam vobec pocit ze to ich naobozenstvo je velmi take ,ako by som to vyjadrila tym spravnym slovom....ako ze vidia vsetko len v ich farbe, vsetko je len tak dobre ako oni maju, klapky na oci a ides. Ked sa snazis nieco pochopit tak to beru ze sa ti nieco nepaci ak mas privela otazok a k niecomu pokrutim hlavou. Cize som to myslela v tom zmysle,ze proste sme si stanovili uplne inak veci n nasom manzelstve, vyslovene je vidiet ze sme dvaja z roznych krajin a dieta musi dostat 50 na 50 zo mna aj z neho ,tak to aj priroda zariadila. A funguje to dobre, rozumieme si a chapeme to.

Suzi 4 - to urcite ano ze musis poznat toho druheho ,aj kulturu aj nabozenstvo ale moj muz je naozaj velmi slaby muslim 🙂 cize som to mala o to jednoduchsie a proste ja sa nestaram do veci co sa tyka nabozenstva, netyka sa ma to, on bol tak vychovany ja inak a tak to berieme. O detoch sme sa bavili uz ked sme spolu chodili ,v tom sme mali jasno a tak to aj ostalo. Nie kazdy chce a moze chapat ich vieru natolko ze si tu vieru osvoji a zmeni. Klobuk dole vsetkym ktore tak spravili, ze ste urobili taky tazky krok v zivote. Prajem vam pekny ramadan.

suzi4
5. aug 2010

Milá Adamala!

Prajem Ti, aby vaša láska a porozumenie vydržali všetky búrky v manželstve... Ja poznám mnoho manželstiev, dokonca niektoré už v dôchodkovom veku, pričom žena si zachovala svoje náboženstvo a manžel je muslim. A pritom všetko funguje, niektoré pritom prežili väčšinu svojho života v arabskej krajine... Všetko ide, pokiaľ je snaha na oboch stranách..🙂

Ja len na upresnenie, ja som sa nestala moslimkou kvôli môjmu mužovi. Urobila som tak ešte predtým, ako som spoznala môjho manžela. Bolo to moje slobodné rozhodnutie a voľba. V islame som dostala odpovede na všetky nezodpovedané otázky... Stotožnila som sa s výrokom jedného známeho amerického konvertitu, kt. povedal, že je rád, že spoznal najprv islam a až potom moslimov.... Je to veľmi výstižné, lebo nie všetci konajú v súlade s Božími nariadeniami... Islam, rovnako ako všetky monoteistické náboženstvá, sú čisté, majú silný sociálny a morálny aspekt atď. Pokiaľ baba prijme vieru kvôli mužovi a nie z čistého srdca, môže to mať skôr či neskôr bumerangový efekt... Pozdravujem!

kvetkabeta
7. aug 2010

@adamala
môj nastávajúci je z Egypta. Zatiaľ sa tvári, že nie je veľmi veriaci, akurát 5x denne a ramadán, a tvrdí že moja viera je moja súkromná vec madzi mnou a mojim Bohom, ale zase viem, že na začiatku sa mnohí tak tvária .
Ale s tou otázkou o dedičstve som ho poriadne zaskočila, teda, prvý krát to odignoroval, po týždni som to pripomenula znova, povedal, že s opýta právnika, ale, že keby som prestúpila, tak by sa všetko vyriešilo. A to už som v duchu začala zúriť a intenzívne rozmýšľať čo je za tým.

adamala
7. aug 2010

@suzi4 ahoj, dufam,ze to nijak zle nevyznelo co som napisala,ja som ta vobec nechcela nijako urazit nicim, hovorila som vo vseobecnosti,ja mam kopec kamaratov kamaratiek z roznych krajin, roznych nabozenstive, respektujem ich. A je to uplne iny pripad ak si konvertovala z vlastneho presvedcenia a srdca a nie kvoli muzovi, lebo velmi vela zien sa necha oblbnut muzovymi natlakmi a potom hovoria zle o araboch.

@kvetkabeta ja si iste nedovolim ti radit co mas alebo nemas urobit,alebo co si mysliet,lebo kazdy clovek je iny,ma ine hodnoty ,priority v zivote, istotne vies akeho chlapa by si si zobrala a nezobrala za manzela, ale jedno ti poviem,ze snad si muz nemysli ze budes konvertovat kvoli tomu aby si dedila peniaze :D ved to by asi len hlupana urobila, tak ako Suzi4 vravela, urob to ak tak s vlastneho presvedcenia a ak ti ta viera je blizka a nieco ti dava.
A preco by ste nemali mat deti, si nieco v tom zmysle uviedla hore vyssie v sprave, ja poznam pariky ktore po nuspesnych dlhych rokoch skusania otehotniet ,otehotneli, treba vyhladat dobrych odbornikov,lebo niekedy je to naozaj banalna chyba ,ktoru vedia vyriesit.

kvetkabeta
8. aug 2010

ja si len myslím, že aspoň by ma mohol informovať aká je realita, a nie aby som ja musela kde kade zháňať informácie a on sa potom vyhýba odpovedi. To by som považovala za úprimné a nič by vo mne nehlodalo.

Vieš, ja už mám 42, mala som zdravotné problémy , a mať dieťa v 45 považujem za nezodpovedné, hlavne voči tomu dieťaťu, takže s týmto som sa vysporiadala.

adamala
9. aug 2010

@kvetkabeta Svata pravda , tak ako vravis, ved nie sme hlupe, presne vycitis kedy chlap kluckuje a vyhyba sa odpovedi , asi sa boji ,ze by sa ti vela toho nepacilo. Ale uprimnost je prvorada.

pensadorcallisto
10. aug 2010

Suzi4, ahojky...
Aka je ta stranka na slovenske islamske forum? zabudla som ju a potrebujem par info.... Vdaka

suzi4
10. aug 2010
suzi4
10. aug 2010

Čaute žienky,

zajtra začína Ramadán, ako to vnímate?

@adamala: Ahojky, v pohode. Žiaľ je mnoho dievčat a žien, ktoré prijmú vieru kvôli mužovi, a potom skôr či neskôr prídu dôsledky... Vzhľadom k tomu, že sa venujem danej tematike, mala som potrebu to napísať 🙂 Nakoľko poznám mnoho príbehov a životných osudov, považujem si aj za povinnosť otvárať oči ženám vo fáze sladkého zaľúbenia, kt. všetko vidia ružovo...

monkri
10. aug 2010

@suzi4 ahoj bohužial maš pravdu osobne poznám pár dievčat čo to spravilo pre manžela a teraz banuje
inač ako sa máš?

adamala
11. aug 2010

@suzi4 ano je to tak, ked sa baby zalubia tak si nasadia ruzove okuliare a klamu same seba, v tej ruzovej bubline konaju inak a potom lutuje, a v tomto pripade to moze mat zle nasledky, preto som si ja ponechala vieru, lebo sa poznam,viem ,ze neskor by som to lutovala. Ramadan Kareem , my ideme dneska k svokrovcom na prvy Iftar ,je tu aj moja mama,tak som zvedava ci jej bude chutit ich jedlo,lebo mne teda iste veci vobec nesadnu. Ked som bola tehotna tak som zo slusnosti zjedla ale naozaj mi to slo hore krkom, slusne vychovana tak som bola ticho hehe 🙂

slnieckokati
11. aug 2010

zuzi, pozdravujem do Damasku. ako zvladate teploty? ja uz som dusena vo vlasnej stave... 😀 😀 😀 inschallah sa ma od pozajtra ochladit. odovzdavam ti pozdrav od mojho muza, velmi sa mu pacil tvoj prispevok z 5. augusta. 😉 Ramadan Kareem, my v Maroku zaciname az zajtra

slnieckokati
11. aug 2010

@monkri davno som o tebe nepocula...uz si v Alzirsku?

monkri
12. aug 2010

@slnieckokati ahoj ešte nie som tam až asi oktobri sa tam stahujem idem tam na 1 rok zatial potom to zase skúsíme vybaviť 🙂 možná tu alebo iný stát uvažujeme aj o inej možnosti

suzi4
12. aug 2010

Čaute baby!

@slniečkokati: Díky, podobne pozdravujeme do Maroka! Ako ste prežili prvý deň pôstu? Tu je síce strašne teplo, ale dá sa.... Mala som obavy, že to budem horšie znášať... A tunajšia atmosféra je predsa len iná ako v Európe, tak si to užívam. Dokonca ja malý step-by-step posti, ako vidí, že nikto neje, nepije... Aké jedlá sa pripravujú v Maroku, myslím nejaké typické pre danú oblasť...?

@monkri: Čo nového s papiermi? Bola si predtým už v Alžírsku?

@adamala: Si dlho v UAE? V ktorom meste žijete? Pracuješ? Prepáč, zahrňujem Ťa otázkami, ale babská zvedavosť nedá 🙂 Ako vnímaš Ramadán očami kresťanky?

monkri
12. aug 2010

@suzi4 ahoj ano bola som už alžírsku ale musela som preč lebo neznášala som to teplo čo tam je v lete preto idem až na jesen ked bude už chladnejšie ,a papiermy niako zamietli druhý krát dôvod malo sme spolu čo už skúsíme o rok znova 🙂

kvetkabeta
12. aug 2010

@monkri ahoj monkri, môžem sa opýtať, aký papier Vám zamietli? Povolenie na prechodný pobyt? To ako máte byť potom spolu?

monkri
12. aug 2010

@kvetkabeta ano presne to nam zamietli a povedali nech idem ja tam ak chceme byť spolu a bola som vybavená tak o rok podám znova som zvedavá potom na dôvod lebo budeme ten rok naozaj spolu tam 🙂

zitaje
12. aug 2010

@monkri to vam normalne na policii povedali, ze dovod zamietnutia je ten, ze ste manzelmi len kratku dobu? Asi sa chcu zabezpecit proti nejakym fiktivnym manzelstvam, ci co...
Zeny, este mam otazku, cez Ramadan sa nesmie ani pit, alebo pit sa moze? Diky 🙂

pensadorcallisto
13. aug 2010

Zitaje... Ani pit, ani jest, ani fajcit...
Rano nam to teraz vychadza tak, ze sahur je do 4:20, tak vstavame o 3:30...
Potom zasa spat, o pol osmej ide manzel do prace a maly ako naprogramovany o 10 min. neskor vstava.. Skusala som ho dat spat aj neskor, u nas je ste aj po dvanastej v noci vonku dost rusno, deti sa hraju v parku atd, ale nic nepomohlo...
Tak si aspon pospime 3 hodinky cez den...
Inak, Ramazan milujem, ale v tychto horucavach je to naozaj velmi tazke... Vecer, tesne pre osmou, ked zacina iftar, ani nepocitujem hlad, len obrovsky smad.. V prvy den sa mi normalne uz aj snivalo o tom ako pijem vodu... Hahahaha...
ale teraz je to uz lepsie... Len si treba na to zvyknut.. Ale smad ma aj tak vzdy poobede zacina dost trapit... Tak si aspon vyplachnem usta... ale vecer je to super.... Na balkone si citam knihu, pijem minerlaku. manm manm...
Radsej uz koncim, lebo mam este vela hodin postu pred sebou... hahaha 😝

lenka618
13. aug 2010

Ahojte Isalmsé mamičky...
Túto tému som našla náhodou a s otvorenými ústami som si prečítala pár príspevkov. Toto ide celé úplne mimo mňa a môjho života, takže som v miernom šoku. Ako hneď vám poviem, že máte u mňa jeden veľký obdiv a rešpekt. Ja by by som toto nikdy v živote nedokázala. A nejde len o vieru, ale aj o chlapa. Nikdy by som si nezvykla a asi nedokázala tieto veci ani tolerovať.
Ale nejde o mňa. Nečítala som samozrejme všetko, tak sa chcem spýtať: Ako to tam žijete? Aj pracujete? Či ste doma pri detičkách? A ako to vlastne funguje? Máte nejaké ihriská, alebo možnosti stretávať sa s inými mamičkami? Niečo ako tu materské centrá? A ako funguje napríklad nakupovanie, varenie... Máte nejaké koníčky a môžete sa im venovať? A vôbec, čo všetko môžete a nemôžete? Nosíte aj to..., sorry neviem ako sa volá to ženské oblečenie 😕
A ten Ramadán ??? To ako fakt musíte dodržiavať taký pôst? Že nepiť celý deň. Chápem nejesť, ok, pri hocijakej diéte sa to možno praktizuje, ale nepiť??? Pri tých teplotách? Veď vtedy každý doktor odporúča piť 3-4 l vody denne. Radšej tu nejdem moralizovať a písať svoj názor, lebo to je aj tak jedno, len sa chcem spýtať, čo by sa preboha stalo, keby ste to porušili. A ako sa k vám chovajú vaši muži? Môžete sa vôbec rozprávať aj s inými mužmi? A vôbec čo všetko nemôžete?
Zároveň sa ospravedlňujem za svoj príspevok, nechcem ním nikoho uraziť. Pre mňa je to však tak neznáme a vzdialené a tak veľmi nepochopiteľné, že mi nedalo nereagovať.
Ešte raz podotýkam, obdivujem vás za vašu schopnosť prispôsobiť sa a toleranciu. Za odpovede ďakujem.

kvetkabeta
14. aug 2010

@zitaje a kým im naši nedovolia spolu žiť, tak to manželstvo bude navždy len fiktívne 🙄 . Pekná perspektíva 😢 . Odísť odtialto na rok určite nie je pre ženu žiadna sranda, aj ja často rozmýšlam, čo ma to vlastne po svadbe čaká.

kvetkabeta
14. aug 2010

@lenka618 súhlasím s tebou. Ramadan je vlastne hlavný dôvod prečo na islam neprestúpim. Ono je to celé postavené na hlavu, a také falošné len pre efekt, väčšinou po zotmení zožerú viac ako bežne za celý deň ( to mi povedal ten môj). Oni budú normálne rozmýšlať, či si môžu dať kvapky proti kašlu, alebo diabetik inzulín, len preto že je to tekutina 😕 .
muži sú ako všade, dobrí aj zlí, ale pripadá mi, že dobrý moslim je rozhodne lepší manžel ako zlý kresťan, a hlavne žiadny alkoholik.

emna
15. aug 2010

Ahoj lenka 618 ja mam moslima 4 roky a necitim sa byt nicim obmedzovane sama sa rozhodujem co sa tyka aj oblecenia nie som nicim obmedzovana ak ideme na dovolenku k nimm do tunisa tam sa kupem v plavkach nemusela som sa nicoho zriect!a co sa tyka ramadanu je to ich sväty mesiac ktory patri bohu!!ja ho nedodrzujem zostaöla som katolicka drahy ho dodrzuje kazdy rok pre nich je to nieco posvätne a ver ci nie vela ludi ozaj veriacich robi ramadan aj pocas bezneho roka nie stale samozrejme...ja viem nie kazda mame dobru skusenost s moslimom ale netreba vvsetkych hadzat do jedneho vreca!a co sa tyka prava zien neviem ako v inych arabskych krajinach ale tunisko je v tomto zmodernizovane a zeny pracuju,maju svoje kamosky chodia na kavicky...

mirkaaa111
15. aug 2010

@emna Ahoj Emna , kde si to v Tunise ? Urcite je to vacsie mesto, lebo na vidieku je to o nieco horsie ale mas pravdu Tunis nie je typicka muslimska krajina na, na moje stastie 😀 , inak by som sa tam asi nevydala , no neviem ci zijes v Tunise, lebo co sa tyka oblecenia, predsa len musim cosi ubrat, saty na ramienka a suknba nad kolena nehrozia , ale to nie je podstatne, a o chlapoch je to len loteria kdekolvek na svete .......,

emna
15. aug 2010

mirka nie nezijem v tunise ale v italii 🙂 no co sa tyka oblecenie nikdy som sa nejak estra sexi neobliekala ze minisukna a vystrih az neviem kde,, takze som sa nemusela prisposobovat jedine co som uplne prijala je, ze nejem bravcove co nebol az taky problem nakolko som ho n ikdy moc nemusela! no s tymi chlapmi mas pravdu vzdy je to ako loteria...a ty zijes v tunise? odkial mas muza? a ako si tam zvykla? moj je z kairouanu 🙂
lenka618 ked som ti odpisovala som sa ponahlala do prace chcela som este odpovedat na tvoju otazku ci sa mozme s muzmi bavit sorry viem ze si to nemyslela v zlom ale pobavilo ma to 🙂 pretoze v praci robim povetsine s muzmi a keby som sa s nimi nebavila no neviem neviem ako by som dopadla 🙂 neber to prosim vzlom viem ze zena ktora nema predstavu aky je zivot s moslimom to pride normalne sa nato spytat...ak mas este otazky kludne sa pytaj ja napr.nevidim v tom az taky rozdiel ako chodit so slovakom urcite je to ina mentalita a nabozenstvo tiez ale ak sa dvaja respektuju a uznavaju nevidm v tom problem!tiez sa pohadame a lezieme si obcas na nervy ako v kazdom vztahu ci je to moslim alebo katolikje to jedno!!vsetci sme ludia ktorych stvoril jeden jediny boh!