Kto ide do škôlky v septembri 2009?

sassi
13. jan 2009

Ahojte, zakladám tuto temu pre maminy všetkých nastavajucich škôlkárov.
Možno sa tu stratneme fajn partia a budeme si vymienať skusenosti o tom, ako nasatavjuceho školkara na vstup do MŠ pripraviť, čo nas čaká, ako to budeme všetko prežívať ... atď.

Ja som dnes zaniesla žiadosť, a zobrala si prihlášku
Naš malý bude mať vo februári 2 roky, takže do školy by mohol ísť ako 2,5 ročný,
ale ešte cikáme do plienok, tak neviem, ako to všetko dopadne 😉 😉 😉

andrea.m
24. jan 2009

mamine škôlka mu prinesie nových kamošov,naučí sa tam básničky a pesničky zažije kopec srandy ktorú by s tebou doma nezažil.bude medzi rovesníkmi. nástup do škôlky netreba chápať ako že dieťa "odkladáme" ale že to bude pre neho len dobre. podľa mňa sa 3 ročné dieťa s dopspelákmi nudí a je najvyšší čas aby sa hralo s deťmi vo svojom veku.

sassi
autor
24. jan 2009

mamine, moja dcera išla do školky od 3r a 2 mes. a školka jej super prospela, nakolko bola jedináčik, tak sa naučila vychadzať s deťmi v kolktíve, bola samostatnejšia (čo sa týka jedenia, prezliekania sa) Ked šla do školky vedela sa už pýtať aj dosť dobre rozprávať. Ale mnohe deti sa až v školke rozhovoria, najmä tie, čo menej rozprávaju, tiež sa naučia pýtať na WC (ae to nie je vaš prípad 😉 ), nehovoriac o spuste básničiek a pesničiek 🙂
Pokial je školka dobrá a maju zaujímavy program, tak sa venuju rozvoju jemnej motoriky, rečových schopností, pohybovej vychove, v našej školke aj dramatickej, tanečnej a hudobnej vychove.
Vobec nechapem školku ako ôodkladisko" pre dieťa, aby sa malo s kým pohrať, ale skor aj ako vzdelavaciu inštituciu 😉
Samozrejme, v 1. polroku toho vela robiť nebudu, ved deti sa najskor musia v školke udomácniť, zoznámiť sa s prostredím, navzájom, s učitelkami, ale postupne to príde 😉
Napr. Heni mala spolužiačku, čo prišla až do predškolskej, a pani učiteľka ju velmi chválila, že je velmi šikovna, že vidno, že aj doma s nou parcovali, ale bpredsa niektoré "kolektívne" navyky, a tiež niečo čo sa týkalo vytvarnej vychovy (práca s plastelínou, práca s nožnicami) a jemnej motoriky - to zaostávalo... proste tam robia deti veci, čo by ťa doma možno ani nenapadlo cielene sa tomu venovať 🙂 Akle všetko su to veci, ktore v škole bude potrebovať, a ktore pani učitelky predpokladaju, že už deti vedia a nebude čas sa tomu v 1. triede venovať

sassi
autor
24. jan 2009

barborenka, ak nejdeš pracovať, nechceš si vybaviť predlženu MD?
Ale potom dieťa nesmie byť v škole ani na tie 4 hodiny

na 4 hodiny možu do školky len tie deti, čo mamy su na predlženej MD z dovodu nepriazniveho zdrav. stavu dieťaťa

myslím, že dieťa od 3 rokov potrebuje detský kolektív, su samozrejme aj vynimky, su deti, čo sa cítia lepšie s dospelými, ale aj tie treba zvykať na detsky kolektív ... takže urobíš dobre, ak ju daš do školky na par hodín 😉

hasleerka
24. jan 2009

barborenka aj ja sa chcem spýtať, ty tiež nejdeš do práce a ako to budeš riešiť?... niežeby som bola moc zvedavá ale je to taktiež môj prípad, tak by som rada vedela ako to riešia iné maminy ... inak si myslím že je super dať dieťa od 3 rokov do škôlky aspoň na tie 4hodiny, fakt sa tam toho veľa naučia, aspoň podla tej staršej to viem posúdiť a pritom som ju doma toho dosť naučila ... ale maminy by mohli kludne byť ešta na materskej, porobiť v domácnosti a na obed zobrať dieťa domov ... hm, ale to by som asi chcela veľa od nášho štátu 😒

andrea.m
24. jan 2009

baby ved pokiaľ date dieťa do škôlky ostáva vám normálne do 3 rokov rodičovský. ja som deti davala vždy na žačiatku toho školského roka v ktorom malo dovršiť 3 roky. filipko začal síce až v oktobri čiže mal dva a pol roka a potom v marci mal 3 roky. tami tiež ide od septem,bra a 3 roky oslávi až potom v januári.je lepšie dať dieťa od začiatku školského roka alebo ked príde niekedy uprostred do zabehaného systému a kolektívu kde už sú vytvorené malé priateľstva môže sa cítiť dosť odstrčené.....toť môj názor.

hasleerka
24. jan 2009

andrea a v pohode ti ostal rodičák, lebo moja Miška je tiež oktobrova a ja sa bojím že mi za ten mesiac už rodičák zoberu ked ju dávam do škôlky .... a ja som myslela žeby sme mohli byť platené na MD kludne až do 4rokov, ved si to zaslúžime, tolká starostlivosť

sassi
autor
24. jan 2009

andrea.m to je protizakonne, kde si to počula
akonahle daš dieťa do štátnej školky, alebo aj do sukromnej, ktorá je začlenená do siete škol, RP ti už neprináleží!
Podla noveho možeš požiadať akurát o Príspevok na starostlivosť, čo ti preplatia 80% poplatku za školky (nie stravu, len mesačný poplatok)
hasleerka, možem ti len tak poradiť, aby si ju dala zapísať nie k 1.9 ale trebárs k 3. 9 a za september RP ešte dostaneš normálne celý. A ak chceš aj za oktober, tak nech ti riaditelka vystaví na mesiac potvrdenie o adaptačnom pobyte (kratšom ako na 4 hodiny denne), ale tak aby to trvalo až do oktobra, a dostaneš aj za oktober 😉

andrea.m, tiež som nan to myslela, že ked ho dam až od polroka (od 1.2.2010), tak nastupi do utvoreneho kolektívu bude to mať ťažšie 😒

hasleerka
24. jan 2009

sassi dík za radu, už som ju nahlásila od 2,9, dala som ju na poldenny pobyt bez stravy a takže to bude vychádzať vlastne len 2 hod. ... amôžem ju dať na adaptačný pobyt aj na dva mesiace?.. to by bolo super keby som neprišla o RP 🙂

andrea.m
24. jan 2009

šak teraz od septembra vyšiel nový zákon.pokiaľ máš dieťa v jasliach alebo škôlke a už sa to nedelí na súkromne a štátne dostávaš celý rodičovský. a ostane ti aj vtedy ak dáš dieťa opatrovateľke ktorá to robí normál na živnosť.pokiaľ sa ti o dieťa bude starať príbuzný napr.babka dostaneš len nejakých 1500sk alebo tak nejak.proste iba nejaké % z rodičovského. a pri filipkovi mi vydala mš potvrdenie že je na adaptačnom pobyte a v takom prípade ti rodičovský ostáva.adaptačný pobyt môže byť najdlhšie jeden školský polrok myslím.my sme boli ešte v ramci.

andrea.m
24. jan 2009

šak teraz od januára 2009 malo byť sorry

sassi
autor
24. jan 2009

hasleerka, musíš s aspýtať, tuším maximálne na 30 dní a potom musí vydať nove rozhodnutie o adaptačnom pobyte

andrea.m to maš nejaké dezinformácie, nedostaneš cely RP, ale ten Príspevok na starostlivosť. Dostanu jo všetky zamestnané matky detí vo veku do 3 rokov a je až do výšky RP, ale nemusíš dostať plnu sumu. proste ak sa ti niekto o dieťa stará a maš na to fakturu, tak preplatia 80% z tej faktury (ale maximálne do vyšky RP) a ak sa ti stará nejaká babka, opatrovatelka bez faktury, tak dostane paušálne 25% z RP (nejakých 50 Eur)

Len to neviem , ako to je, ked nezamestnaná matka da dieťa do školky skor ako v 3 rokoch, či niečo dostane, alebo vobec nič.... Asi nevedia, načo by matka davala dieťa do školky skor ako v 3 rokoch, ked nejde do práce ... Ja keby som nešla do práce, nedavala by som maleho v žiadnom prípade do školky skor ako v 3 rokoch (samozrejme, je to ine, ked je to len mesiac, ale u nas to robí pol roka).

andrea.m
24. jan 2009

ale ked môže byť na adptačnom jeden polrok tak mi to výjde aj pri tamarke.lebo v septembri nastúpi a v januári bude mať 3 roky. a všetko závisí aké vyjadrenie ti napíšu v škôlke. ako sa vyjadrila jedna filipkova učiteľka dieťa neni kilo cukru ktoré dáš do kredenca. každe dieťa je iné a každe si ináč zvyká. takže vlastne je to všetko len o dohode a komunikácii medzi rodičom a vedenímk mš.

anjelik85
24. jan 2009

ahojte, tak my už máme prihlášku aj odnesenú do škôlky. už v oktobri sme dávali. porušili škôlky a teraz sú škôlky natrieskané do popuku švíkov. malá sa mi pekne pýtala už od 18 mesiacov. ale prišlo obdobie, keď som začala opatrovať 10 mesačného chlapčeka a ona do týždňa prestala chodiť na nočník a záchod. aj mesto sme furt absolvovali bez plienok a to sme chodili do mesta o desiatej a domov o piatej. ale prišlo toto opatrovanie a všetko je v háji. v decembri sa nám zase dva dni už pekne pýtala, sama stiahla gate a utekala. a potom to zase začalo. ja neviem, ale už fakt uvažujem, že pôjdeme k psychologovi. ja ju potrebujem dať do škôlky už v marci kvôli práci. ale dokým je to takto, že raz sa vypýta a päť rázy sa pociká alebo pokaká, tak ju nevezme žiadna škôlka. aj keď som presvedšená, že keby bola v tej škôlke, tak do týždňa je zase cikanie a kakanie v normále a pekne sa bude pýtať, keď ostatné deti budú. ale to nikomu nevysvetlíte. ☹ takže taká je u nás budúcnosť škôlky. 😢 ozaj, odučili ste niektorá už dieťatko od plienok na noc? poraďte ako? kamošky mi vraveli, že oni dieťa v spánku vyzliekli a držali na záchodom, dokým sa nevycikalo. mne to príde dosť drastické. 😒

anjelik85
24. jan 2009

andrea.m, to fakt platí od januára, že ak budem robiť a malá pôjde do škôlky, hoc aj štátnej, tak do dovršenia jej 3 rokov budem poberať popri plate aj celý rodičovský?

andrea.m
24. jan 2009

anjelik ja ti to nepotvrdím na 100% lebo s tým nerobím. viem to od susedy. ale ak máš potvrdenie o adaptačnom pobyte tak ti ide rodičovský celý.aspoň pred 4 rokmi to tak bolo ale je to časovo ohraničene na tých 5 mesiacov čo vlastne vychádza jeden škôlský polrok.

sassi
autor
24. jan 2009

andrea.m lenže ja nemožem tak dlho davať na adaptačny, ja musim v septembri nastupiť a maly pojde hned celodenne
neviem, ako je to s adaptačným, ale pol roka asi trvať nemože 😉
inak, moja decra si zvykala fakt pol roka 😖 dufam, že teraz to pojde lepšie
a ten zakon je uplne nový, povodne sa hovorilo, že bude platiť len pre mamy , čo až v r. 2009 nastupia na rodičovsku, fakt neviem, ako presne to je ... ale tak som to čítala - že pracujuca matka dostane 25% ak sa stará niekto z rodiny, alebo 80% ak da niekomu opatrovať, ale musia to vydokladovať! Skuste pozrieť do sekcie Paragrafy.

anjelik, v tvojom prípade (ked ideš do práce) ako som písala, preplatia ti len 80% z poplatku v MŠ a musíš to vydokladovať 😉 nejakým učtom zo školky... no najlepšie si je to zistiť na Urade soc, vecí a rodiny ... aj ja sa pojdem popýtať, ale až v lete, ked už budem isto vedieť čo ako ... no aj robiť, aj dieťa v školke a aj plny rodičovský, to na 100% nedostaneme 😀 to by bol pekný sen...

mimichodom, už 2 dni sme bez plienky cez den a iba 1x sa pocikal 🙂 Začali sme len teraz, doteraz na nočník si nechcel sadnuť, tak som ho nenutila. Anjelik, ja mam staršiu dceru a ta sa odučila od plienok v noci sama ... proste ked sa začala cez den pýtať, zistila som, že sa v noci nepociká a rano ma plienku na 90% suchu, tak som jej ju nedala a asi 3x sme mali nehodu, ale vždy sa prebrala, že začala cikať a utekali sme na WC... A cez den sa mi odkedy sa začala pýtať nepocikala ani raz. Ale od plienok sa odučila "až" ako 2-ročná, takže už bola asi aj na tu noc zrelá. nejake drasťáky a stresovanie dieťať v tomto ohlade neuznávam ... ako to popisovane držanie nad zachodom v noci, no chúďa dieťa 😖

andrea.m
24. jan 2009

filipko mal na noc plienku do veku 3 roky a 9 mesiacov a odučil sa sám ja to tiež neznásilňujem.tami sa začala pýtať ked mala 1 rok a 10 mesiacov tiež sama a na spanie ešte plienku má.

sassi čo ja viem tak o dlžke adaptačného pobytu rozhoduje vedenie mš respektíve učiteľka ktorá s dieťaťom pracuje. tá predsa posúdi lepšie nakoľko je dieťa zrelé ako nejaká pracovníčka na úrade. a mne sa zdá že ten zákon o ktorom píšeš neprešiel ale fakt nechcem kecať. skúsim zajtra posnoriť po internete hádam niečo nájdem.

sassi
autor
24. jan 2009

ved práve že prešiel 😠 aj ked sa spisovala proti nemu aj petícia 😒

sassi
autor
24. jan 2009

tak ten članok si prečítajte, adaptačný pobyt podla toho od 1.9 09 sice existuje, ale na RP už narok nemáme ...
no mne je to v podstate jedno, ja som o tom neuvažovala ... ja musim nastupiť hned na cely den, robím v školstve, tekže tam je to take ťažšie, nemožem nastupiť hocikedy ... a aj tak by nemal kto po maleho chodiť po 4 hodinách
a ak by nebol na školku pripravený v septembri 2009, tak nenastupim a budem do februára doma. A potom bud skusim vybaviť nastup do školky počas roka, alebo si najdem na 5 mesiacov opatrovatelku. Cez prázdniny som doma a od dalšieho septembra (2010) by šiel do školky.

sassi
autor
24. jan 2009

a na konci Žiadosti o RP je veta " Umiestnením dieťaťa do predškolského zariadenia na základe vydaného rozhodnutia o prijatí dieťaťa alebo o prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt sa rodičovský príspevok neposkytuje."

janula203
24. jan 2009

Ahojte, my sa tiez hlasime k skolkovaniu....chceme dat janku od septembra, tak hadam sa zadari.
Janulka zatial chodi tu v SC k jednej opatrovatelke, ktora opatruje este dalsie deticky v rodinnom domceku...Je tam velmi prijemne, tak domacky a Janke sa paci. Vraj je aj samostatna a bezproblemova, tak sa vytesujeme...Ma to taky zacvik pred skolkou, ona uz ako dvojrocna chcela ist do skolky a nahliadala do arealov.
Obcas mi je smutno, ze tak vyrastla a nestacim sa cudovat, ze dakedy bola babatkom :o)

sassi
autor
24. jan 2009

janula, to tak ... rychlo tie 3 roky prejdu, ja by som najradšej bola do posledneho dna s malým, keby to šlo
ono by to aj šlo, nie som na tom až tak zle, že musim vyslovene do práce, ale volaju ma a počas roka sa do školy zle nastupuje
to je super, že maš taku šikulku 🙂

janula203
24. jan 2009

sassi, si ucitelka? lebo ja hej....mna zatial nik netaha, som v podstate nezamestnana, a este mam doma rok a polrocneho drobceka... :o)))

sassi
autor
24. jan 2009

no ano, na Gympli, tiež ma velmi neťahá ... 😀
ale hlavne kvoli deťom tam vydržím, dobrý pracovny čas

čo učíš? Ja AJ/NJ

seprt
24. jan 2009

Aj my sme si už poli pre žiadosť. Uvidím čo nám povie pediatrička. Malí bude mať až v decembri tri roky a v škôlke nám povedali že by to nemal byť žiadny problém.Len musí byť bez plienky a sám sa vypýtať na záchod, musí vedieť sám papať a mal by vedieť sám piť z pohárika. Tak tieto základy ovládame tak uvidíme.
Minulí týždeň sme boli pre žiadosť. Išla som aj s malým aby videl že kam pôjde. A boli sme obaja nadšený. Vychovávateľka bola milá ešte nám aj ukázala škôlku. Potom nám ukázala detičky a malí sa hneď vytrhol z ruky a utekal medzi deti :O) a húf detí sa vrhlo naňho, jedna ho začala hladkať, druhé deti ho už vyzliekali. A my sme s učiteľkou len s úsmevom na tvári sledovali čo mu robia :O) Potom malinký sa im vytrhol a išiel ku mne a mal úsmev od ucha k uchu. Takže sa oňho ani nebudem báť že by nezapadol. 😀 No potom nám ešte ukázala skrinku s čerešničkami 😀 tak to si ešte z detstva pamätám, no a ešte malinké záchodíky. Takže sme mali peknú exkurziu.
Ja len dúfam že bude miesto lebo je veľa detí. My tu na okolo máme dve škôlky, tak ja dám žiadosti do oboch. A ešte som rozmýšľala že skúsim aj do druhých sú síce trošku ďalej, ale ja už potrebujem ísť do roboty, lebo z tejto materskej (Almužny) sa žiť jednoducho nedá.

andrea.m
25. jan 2009

fúúúúúha sassi no vôbec si ma nepotešila. kamoškina svokra robí na upsvr tak ju poprosím nech mi pozisťuje čo a ako.

sassi
autor
25. jan 2009

andrea.sm - daj potom vedieť, ked niečo zistíš, myslím, že sa viacerým hodí 😉
ale podla mna sa tie zakony menia len k horšiemu ☹
hlavne že naslubovali vyhody pre rodiny, zvyšenie materskej ... a ho... z toho 🙄

andrea.m
25. jan 2009

presne tak. ja ked vidím tu ministerku je mi zle. 😠

sassi
autor
25. jan 2009

no a ešte je to žena ... asi už zabudla, že mala deti ... ☹