Kto ide do škôlky v septembri 2009?

sassi
13. jan 2009

Ahojte, zakladám tuto temu pre maminy všetkých nastavajucich škôlkárov.
Možno sa tu stratneme fajn partia a budeme si vymienať skusenosti o tom, ako nasatavjuceho školkara na vstup do MŠ pripraviť, čo nas čaká, ako to budeme všetko prežívať ... atď.

Ja som dnes zaniesla žiadosť, a zobrala si prihlášku
Naš malý bude mať vo februári 2 roky, takže do školy by mohol ísť ako 2,5 ročný,
ale ešte cikáme do plienok, tak neviem, ako to všetko dopadne 😉 😉 😉

evulik6
11. aug 2009

caute baby...
moj maly tiez este nerozprava ako vacsina deticiek...jazycek sa mu zacal rozvazovat ale ma svoje slengy... ale on je sikovny, ked vidi ze mu niekto nerozumie tak vysvetluje rukami nohami... podareny...
Ja si myslim ze pre nas maminy to bude horsie ako pre deti... my to tak hrozne prezivame...och...akurat som hovorila muzovi ze ked bude maly plakat tak ja pojdem asi zo skolky so slzami v ociach...ze si asi vezmem okuliare nech ma druhy nevidia :DD

dai
11. aug 2009

ahojte,
chcela som len k tomu nerozpravaniu - myslim ze som prispievala uz aj do temy o detickach co dlho nerozpravaju...
moja mala keca nenormalne, tiez zacinala tak ze opakovala vsetko co pocula, stale to robi pri novych neznamych slovach - to jej trvalo asi mesiac, postupne zacala slovicka spajat - teraz uz tvori pekne vety, vie basnicky, pesnicky - v tomto je rychla 🙂 vlastne rozprava od 18-tich mesiacov... ale mame v okoli deticky ktore su sikovnejsie ako ona a teraz uz rozpravaju krasne cisto ( ona este pomoce niektore zlozite slova ako napr. fotosynteza - to ju uci tato taketo uzitocne veci 😠 )

chcela som pisat o mojej neterke - srdiecko nerozpravalo do 3-och rokov nic - okrem tata, mama a toto... este vedela ako robia zvieratka - tym myslim zvuky... inak fakt nic. bola ale nenormalne sikovna - rukami, nohami sa vedela dorozumiet so vsetkymi 🙂 vsetkemu rozumela ( clovek ma tendencie si mysliet ked neodpoveda ze nic nevie, ale tak to nie je, urcite vidite na svojich detickach aky su to mali sikovnici, na cudzich ktori to nevidia by som kaslala)
ked mala v 3-och rokoch nastupila do skolky tak bola svagrinka nestastna ze vela deti tam krasne rozprava a mala nic. isla s malou teda k skolkarskej logopedicke a psychologicke - psychologicka samozrejme skonstatovala ze mala je uplne v poriadka, velmi sikovna a vyspela... akurat nerozprava 😅

moja neterka bola raz u logopedicky, viackrat nestihla - asi po 2 tyzdnoch v skolke prisla domov a zacala rozpravat - tym nemyslim ze zacala hovorit macka, pes... ale ona zacala rozpravat v suvetiach - vsetko co zazila, co robila - bola ako taka mala spongia - vsetko nasavala a pravdepodobne by to uz aj vedela povedat ale mala len asi nejaky blok ktory sa v tej skolke medzi detmi uvolnil...

mala ma teraz 3,5 roka a rozprava stylom ze ked ju pocuju dospeli tak nechapu ako moze take zlozite veci povedat take male dieta. vyhli sa jej aj vsetky neduhy ktore prekonava napr. moja dcerka - uci sa sikavky ( nacvicujeme na hadovi a vlaciku 🙂 poriadne r povedat, nemotat slova... myslim ze toto si deti ktore zacnu hovorit neskor nemusia prechadzat...

takze hore hlavu, moj brat nerozpraval skoro do 5-tich rokov, cely prvy stupen mu robili problemy basnicky a pesnicky ... a teraz hovori 3-mi recami a robi marketingoveho riaditela velkej firmy... takze tieto nase male boliestky pri detoch nemusia nic znamenat pre ich buducnost ( v ich 18-tich nikto nebude riesit kedy zacali hovorit, chodit, spat 🙂 bude to len mile rodinne rozpravanie sa)

sue
11. aug 2009

😵 Majdiska, malý je úplne v pohode 🙂 teraz je síce celé leto s mojou starou mamou, s tetou a so sesternicou a tak, však aj my sme veľa doma, dovolenky a tak... a miestami je riadny mamičkár 😅 😵 ale nemá zatiaľ žiadny problém byť celý deň bezo mňa. Raňajky spapá sám, aj vidličkou papá sám, ale s polievkou ešte máme problémy - chce to riadnu trpezlivosť. Plienky ešte máme ☹ normálne full time... nepýta sa vôbec, keď sa pokaká, tak si dá dole nohavice a príde za nami sa dať prezliecť... v tomto sa dosť spolieham na škôlku, že tam budú detičky bez plienok, tak snáď bude lepšie motivovaný. Rozpráva úplne všetko - aj si sám povie, že je papagáj 😀

Veľmi som zvedavá čo bude keď nastúpime do škôlky klasicky 🙂 a tiež na choroby...doteraz sme neboli vôbec chorí, tak ktovie... ale zas je pravda, že sa nesmie ísť do škôlky ani so soplíkmi - treba doniesť potvrdenie, že to nie je infekčné (napr.ak idú zúbky alebo tak...)

majdiska
11. aug 2009

tak to máš super,že je taký samostatný 😵 .. malý bol tiež taký, ale predsa mama je mama - aj sa mamičkuje...s plienkami si problémy nerob.. ani mne malý nechce cikať do nočníka - aj nakaká a nič si z toho nerobí 😝 len povie že kakal a dosť a čaká kým ho prebalím.. ale včera som sa smiala, čo odkukal v jasličkách od vačších chlapcov. na nočník ísť nechce ale vo vani ked som ho sprchovala, tak cikal ako veľký chlapec.. držal si ho 😀 a vravel že ciká.. no nakoniec sa naučí chodiť takto na záchod a nie na nočník.. na ten si sadne len s plienkami a po pár sekundách už stojí...
no malý chodil do škôlky aj so soplíkmi aj s kašlom.. ale už nebol infekčný, len zahlienený po tej vyroze, čo chytil na začiatku.. no keby som mala čakať na to že vyzdravie úplne tak by prešlo asi tak 3 týždne.. a kto by s ním bol doma? 😉 nemám toľko OCR-ky, ani manžel..a moja dr. vravela že leto je super na zaučanie, lebo nie je chrípka, tak to prejde bezbolestnejšie.. ako na jesen..potvrdenie som nedávala..
čo sa týka papania naučili ho, a ked si nevie dať rady s lyžičkou, tak si rukami naloží zemiačik na lyžičku a dá do úst.. ale pomáhajú mu, nenechajú ho hladného 😉

sue
11. aug 2009

Majdiska, u nás je to tak asi preto, že je to súkr. škôlka... tak preto majú v pravidlách, že keď dieťa kašle alebo ma soplíky alebo horúčku,tak aby tam mohol cez deň ostať, tak treba potvrdenie o bezinfekčnosti. V štátnej škôlke to netreba u nás... pokiaľ viem... no ono je to dobre aj zle, lebo OČR nie je...ale zas keď si predstavíš, že celú jeseň a jar sa tam budú točiť nachladené deti...tak tak či tak budeš s ním asi doma dosť často,nie?

Inak pravdu povediac sa aj na to celkom teším 🙂 ako si nájde kamarátov a na všetky tie programy na Mikuláša, Vianoce, na deň matiek a tak 😵 😅 😀

majdiska
11. aug 2009

Sue malý chodí do súkromný jasličiek, len nemám na výber a nemôžem ho nechať doma, lebo ešte nemám dovču ani OCR-ku.. a ani manžel nemôže byť stále doma.. a so svokrou ho stále nechávať nechcem 😉 aj ked je na dôchodku nemá čas a ešte opatruje švagrininho syna, ktorý je o rok starší ale ešte nechodí do škôlky.. 😒
tu nechcú deti brať ked majú horúčku.. malý ju mal dva dni - sobota a nedeľa, v pondelok už len zvýšenku a do stredy už nič.. len tá nádcha.. a zo zatekajúcich soplíkov kašel.. potom si pýtali odsávačku, tak som dala tú na baterky, ale už ju potom nebolo treba... 😉
a čo sa týka chorých detí, tak tie isto budú chodiť do jasličiek, a bude to chytať jedno od druhého.. s tým už nič neurobíš.. deti rastú v chorobe, kým si vybudujú vlastnú imunitu 😖 mne malý chorľavel často po 15mesačnom očkovaní, aj pred ním - to bol stále chorý, a vystriedal až 3 ATB po sebe kým to prešlo.. neviem, čo sa robilo.. ale chodili sme plávať kým bol zdravý aj do kolektívu často a tam to chytal... 😠
no a čo sa týka aktivít aj sa sa teším 😵 .. už som mu našla v skrinke prvú kresbičku, také haky baky z dvoch strán, podpis Adamko.. no podarené.. len on je dosť aktívny, tak ked chcú aby niečo spravil, musia si ho posadiť na kolená a potom aj niečo spraví 😀 a kamaráti, hned v prvý den si našiel jedného, čo sa spolu šikovali za ruky, hladkali pred spaním, aj spolu zaspávali za ruku.. teraz už má len kamarátky a pušťa si autíčka, nahána sa a tak.. 🙂 😀

sue
11. aug 2009

Presne toto - rozprávala som sa s maminou čo má chlapčeka v tejto škôlke našej a tam proste choré dieťatko nevezmú, je to kruté, ale lepšie pre ostatné deti - inak choroba len v škôlke koluje donekonečna... aj keď sa už psychicky pripravujem, že keď od ďalšieho roka pôjdeme do št.škôlky, že tam to bude iné... My sme ešte okrem 2x hnačky a jedného kašľa nemali nikdy nič... tak som zvedavá...

majdiska
11. aug 2009

no sue, ja ho nechám tam - v súkromných až kým nepôjde do školy.. dochádzame 3x do týždna, 2x spíme u našich 😉
u nás na dedine je škôlka - štátna, chodili sme tam každý štvrtok.. no raz sa mi stalo, že tam bol jeden chlapček chorý s horúčkou a rodičia ho tam dali s tým, že ked bude zlý nech ho učiteľka uloží spať a nezájem.. a samozrejme to malý hned chytil 😠 no bola som tak nahnevaná.. a navyše čo budem robiť s malým v lete, ked sú štátne zavreté? kde ho mám dať? ja nemám 2 mesiace dovči, aby som bola doma 😒 a tu je menej deti, individuálny prístup a s rodičovskou sa to dá utiahnuť.. a potom to už bude stáť menej.. a v cene je aj výtvarný, tanečný a za príplatok aj ľudová škola.. od najmenšieho veku 🙂
to je super že ste zdravučký.. 😉

sue
11. aug 2009

Majdiška a to vám finančne vyjde? 😕 lebo my len kvôli financiám pôjdeme do štátnej 😔 teda ak ho vezmú 😝

majdiska
11. aug 2009

no u nás stojí súkromná tak 140€ aj so stravou, takže som ešte v pluse 😉 a škôlka je lacnejšia.. koľko stojí u vas súkromná?
sue si priamo z BB? ako je to tam so škôlkami? teraz sa mi tam sťahuje švagrina a chce dať malého do štátnej škôlky, ako je to s poradovníkom? 😉

majdiska
11. aug 2009

opravujem - jasličky 140€ a škôlka 107 €

sue
11. aug 2009

Fíííha 😲 tak to my sme na tom výýýrazne inak... platíme 7500Sk + 55Sk deň /strava ...štátna škôlka vychádza okolo 120 eur / mesiac.

Poradovníky sú brutál... hlásilo sa okolo 25-40detí, brali 5-10 detí...

majdiska
11. aug 2009

to čo sú za ceny 😲 😕 si mi vyrazila dych.. tak to sa ani nedivým.. ved tu stoja súkromné jasličky tak čo v BB štátne - približne 😲
a tie poradovníky to sú vo všetkých škôlkach? či sú také čo majú nával a také o ktoré moc záujem nie je.. ako je to s tým, že švagriná tam nemá trvalý pobyt, ani švagor, len sa prisťahujú - robia rozdiely?

sue
11. aug 2009

Majdiska, no však preto som bola prekvapená, že ty budeš mať drobca v súkr.do školy až 😅

A poradie je takéto v takmer každej škôlke, je pravda, že tam kde sa mi vyslovene nepáčilo a mali zlé referencie, tak som proste nešla... Prioritne berú predškolákov (tých musia), deti čo majú v škôlke starších súrodencov a tak... ale v okolitých dedinách viem, že nie je žiadny problém zaradiť dietko 🙂

majdiska
11. aug 2009

no u nás v dedine to tiež nie je problém, len by som prišla o rodičovskú.. a ked si to prepočítam, zaplatím jasličky, a ešte mi ostane aj na cestovné, čo je celkom super 😉 a ešte dačo budem mať.. no proste mne sa teraz vôbec neoplatí štátna škôlka 🙂 no a v budúcnosti ho tam nechám už pre spomínané dôvody 🙂
no je dosť veľký rozdiel medzi mestom a mestom, pričom BB od nás nie je až tak daleko, príjmy sú isto približne na tej istej úrovni, len výdavky mi pripadajú ako na Bratislavu 😒
no švagirná mi spomínala, že tie škôlky sú pri ich bytovke a hned dve vedla seba.. a že jedna z nich je nejaká lukratívna pre právnické detičky.. takže tam bude mať dobrý nával 😉 no povedali jej že je v poradovníku - aj my sme boli, a čakali sme rok... 😉

zabga88
11. aug 2009

no to su teda ceny 😠

evulik6
12. aug 2009

ty kokso, baby to co su za ceny? to som teda este nepocula tolko platit za skolku... u nas je to cca tych 12OO sk na mesiac za statnu... sukromne neviem, tie som nezistovala... ale je tu hned vedla statnej aj sukromna

ozaj baby, nedali vam v skolke nejaky zoznam veci? lebo jedna kamoska z ineho sidliska dostala normalne zoznam a my nic... no pojdem sa na to opytat...

sue
12. aug 2009

No je to riadna pecka 😒 za súkromnú... za štátne sa platí všade rovnako, len sa odlišujú tým, ženiekde sa napr.raz za polroka platí za hygienické potreby (toaleťák,servítky a tak) a niekde tie hygienické potreby priamo nosia rodičia... tiež sa líši výška rodičovského príspevku na napr.darčeky na vianoce a narodeniny dieťatka a tak...

My do škôlky nenosíme nič, aj oblečko majú erárne 🙂 ale to je pochopiteľné pri tej cene...

evulik6
12. aug 2009

aha tak sue.. tak to bude asi tym... no nevadi, ved mu tam donesiem veci..neni problem...skolku mam hned pri dome, takze pohoda 🙂 Ale su to fakt vysoke sumy teda...

majdiska
12. aug 2009

no štátna u nás stojí tiež tak nejako do 1000 sk.. v súkromnej mi zoznam nedali, ale tak čo dávam malému, tak 2 tričká, 2 tepláky, 2 mikiny, plienky, obrúsky, papierové vreckovky, krémik na ritku, zubnú kefku, 2 pyžamká, papučky, 1 kraťasy, cumlík s puzdierkom, odsávačku na soplíky 😉 ostatné dostane..
čo sa týka narodenín, musím sa opýtať, lebo za chvíľku sa nás to bude týkať 🙂

radoslava
12. aug 2009

Ahojte este som vas nestihla prečítať. No pripajam sa pretože mam doma buduci školkarku. Nastupujeme v septembri.
Prave teraz chodi do takej letnej školky tu v PK. Vola sa to Hrame sa na školku. Je tam 3 hodiny denne trva to dva tyzdne. Velmi sa jej tam pači neplače, pekne papka proste mam z toho fakt obrovsku radost.
Ibaze dnes ochorela takze už tam nedochodime kedze to konči tento piatok no čo už aj s tym treba ratat. Mala ma sople a vyzera ze aj kašel začina. Tak sa liečime a v piatok si pojde len pre DIPLOM 😀 😀 😀 😀

netmona
12. aug 2009

ahojte,,
no tu v BA, som aj rozmýšlala dať bobaka do sukromn, škôlky ked že, do normalnej nemal šancu zatial,,ale pod 15 tisíc som nikde nenašla a to je dosť a dosť,,,,nema nám kto postrážiť bobaka tak sme na nho sami,,ale od sept. už ide do normal škôlky, tak dufam že, to zvladneme prácu a aj malého

dai
12. aug 2009

netmona,
je to dost ale zase tam mas vela veci uz v cene 😒 ja zatial nad statnou neuvazujem - viem o 3-och dobrych v ba, na ostatne nemam dobre referencie... boli sme zatial v 2-och sukromnych - chystam sa este nejake pozriet... inak su uz od cca. 350 € mesacne 😉

helen
12. aug 2009

Ahojte,
my sme práve začali chodiť do škôlky teraz v auguste, snáď sa môžem k vám pridať 🙂 Mali sme ísť až od septembra, ale nakoniec sme to posunuli o mesiac, kvôli tomu, aby sa malá slečna zacvičila v čase, keď tam ešte nebude veľa detí a nezlapala hneď nejakú chorobu, hoci tiež ešte nebola od narodenia ani raz chorá.
Dai, na ktoré štátne v BA máš dobré referencie? Moje dieťa je teraz v súkromnej, ale o rok by sme ju radi dali do štátnej. A cena je v tej našej 300 € + 2,20 € na deň stravné. Skoro všetko v cene vrátane plienok. Je to pálka, ale za týždeň vidím, ako sa tam každý deň učia nové veci. Hoci ráno sa odo mňa ešte ťažko lúči, zjavne sa jej tam páči a dnes nám už doma spievala časť pesničky, na ktorú aj tancovala. Je to hrozne milé 😀

sue
13. aug 2009

Helen, pozerám, že to máte veľmi podobné ako my 🙂

Už naozaj odratávam dni...a som veľmi zvedavá ako to tam všetko bude 🙂

dai
13. aug 2009

helen,
spytam sa brata - ten obchadzal aj statne skolky, ja zatial len sukromne, on vie tie mena, ja som zabudla ☹ ...on ma malu v haburke - je to v ruzinove - velmi pekna vynovena skolka - teraz robia pristavbu aby rozsirili kapacitu, maju tam kruzky, logopediu, psychologicku, tancovanie... velmi si pochvaluje

helen preco chcete prestupit ked sa tak paci? vies mne to tiez pride ako palky... ale zas si hovorim ze teraz platim opatrovatelke 700 € tak skolka okolo 500 je stale lacnejsia a ten pristup tam je trosku iny ako na statnych skolkach ( vela veci je tam napr. v cene - tam kde sme my boli je v cene plavanie, tenis a lyzovanie - instruktory aj dochadzanie, cele vybavenie... v cene su vsetky vylety, vstupne a pod. ... ako aj vsetky darceky, vybavenie pre deti v skolke etc. ... nehovoriac ze su tam vsetko VS vzdelane ucitelky so znalostami cudzich jazykov...)

neviem, sme prave vo faze rozhodovania ( mame kamaratov ktori si urcite vedia dovolit sukromnu skolku a dali deti do statnych, ze aby sa naucili normalnosti...). mne to stale pride ze ked sa dieta nauci lyzovat, plavat , jazyk a pod. v skolke, tak su to najvacsie darceky co mu mozem dat - budem setrit radsej na tych materialnych veciach a doprajem mu luxus takejto skolky😅

fakt sa neviem rozhodnut ☹

dai
13. aug 2009

helen,
kde mas teraz dietatko?( pride mi to na anjelikov - tam myslim beru uz od 2-och rokov a maju take nejake ceny ako si spominala... )

zabga88
14. aug 2009

baby co by ste spravili na mojom mieste???

u nas v dedine malu nechcu zobrat do skolky lebo vraj maju plno o 8 km dalej je dalsia skolka a tam ju nechcu prijat lebo vraj beru deti z ich mesta a nas musia prijat u nas. všade ma takto odbiju a ja musim ist do prace ☹

wladka
16. aug 2009

zabka, a odkial si?

baby, a nebojite sa chorob co nachytaju? 😝 ..to nebude ziadna slava

zabga88
16. aug 2009

okres Nitra presne som z Čifár