Kto ide do škôlky v septembri 2009?

sassi
13. jan 2009

Ahojte, zakladám tuto temu pre maminy všetkých nastavajucich škôlkárov.
Možno sa tu stratneme fajn partia a budeme si vymienať skusenosti o tom, ako nasatavjuceho školkara na vstup do MŠ pripraviť, čo nas čaká, ako to budeme všetko prežívať ... atď.

Ja som dnes zaniesla žiadosť, a zobrala si prihlášku
Naš malý bude mať vo februári 2 roky, takže do školy by mohol ísť ako 2,5 ročný,
ale ešte cikáme do plienok, tak neviem, ako to všetko dopadne 😉 😉 😉

sassi
autor
26. jan 2009

hasleerka, ja prídem o 5 mesiacov ... no čo už ... nevadí ... aj ked , pomohlo by ..
v práci zarobím 3x tolko, ale inak by som šla až od februára, keby sa to dalo ☹ Lenže oni ma potrebuju od septembra a syna tiež cez rok do školky už asi nedostanem.

lenkasimco
26. jan 2009

Viete taky dochodci maju aj vianocne dochodky a na deticky sa v tejto krajine asi kasle. Mamicky si musia pomahat ako mozu a aj to im zoberu to malo co maju. Dat maleho do skolky a neviete ci tam bude chcet byt. Musite byt na blizku keby nieco a to zase netoleruje moc zamestnavatel. Kazdy place ze sa u nas nerodia deti ale aby sa postarali tak nie.

yvet13
26. jan 2009

Ahojte maminy!!! Aj ja som si dnes bola pre prihlašku do škôlky.Dame ho od septembra,v júny bude mat 3 roky. Zatial sa velmy teši nevie sa dočkat kedy tam už pojde ,ved uvidime ako to dopadne ked ten velky den nastane!!S cikanim je to v pohode iba cez noc ju má ale väčšinou je este rano trochu pocikana.Ale to nič ved raz sa to naučit predsa musi!!

liliandax
26. jan 2009

lenkasimco - presne tak, ako pises, dochodky sa valorizuju kazdy rok, ale co matersky prispevok? 😠 nehroziiiiii 😒

aj my ideme v septembri do skolky, prihlasku sme uz zobrali.. no som teda zvedava! 🙂

sassi
autor
26. jan 2009

argumentuje sa tým, že dochodcovia sa už kolko narobili ale matky asi nerobia nič, či ako to chapať, ked si nezaslužime skoro nič?
Ale kolko je z dnešných dochodcov aj takých, čo posledných 5-10-15 rokov boli nezamestaní a brali za Mečiara vysoké podpory? Lebo sa im v 45 -50-ke, ked padol socializmus, už "neoplatilo" hladať si robotu 😖

aj ja sa toho bojím, že do MŠ ho zoberu, ja nastupim a potom, ked budu problemy, nezvykne si, alebo budechorlavý, tak budem mať problem s ním zostať doma (kvoli zamestnavatelovi) .... ved vieme, ako bolo pri dcere, ked bola chorlavá ... volno som sice dostala, ale potom tie pohľady vedenia a niektorých kolegýn ... fakt česť výnimkam, ale malokto to chápe 😒

hasleerka
26. jan 2009

lenkasimco, toto sa ja rozčulujem po každé, ked mojej mame zdvihnú dôchodok,( ona s nami býva, tak presne viem, a nieže by som jej ho závidela, lebo ona nám super pomáha), ale čo tie deti, všetci len chcú, majte deti ale z čoho ich chovať ☹
sassi, máš fakt super info, dnes som išla na úrad kvoli papieru pre manžela k daniam, tak mi potvrdila, že žiadna adaptačná doba, proste dňom nástupu do škôlky končím materskú, ale kázala mi zistiť, či náhodou na neplatenej predlženej materskej tiež môže ísť dieťa do škôlky ... tak zajtra volám na zdravotku, čo a ako? 😒

sassi
autor
26. jan 2009

no ja som to iste čítala na rodinka.sk
ale s tým adaptačným obdobím - to tiež bolo ako kde
na mna sa divala ako bna voal riaditelka, ked som jej to spomínala, ešte min rok na jesen, sme sa stretli a som sa jej pýtala a vobec nevedela o takom niečom, vraj take nemali
pritom v našej školky skoro všetky deti chodia prve týždne len na 3-4 hodiny, takže všetci novo-školkari by to mohli do min. roku využívať ... ale už to padlo ☹

lenkasimco
26. jan 2009

Dochodci si mozu aj privirabat a mi nic. Nehovorim tiez ked budeme dochodci budeme nadavat na dochodky, ale smiesny 5000 korun pre dieta ktore potrebuje neustale nieco, tak nic.Vobec sa nedokazu postarat o ludi ktory ked vyrastu tak budu vlastne zarabat na vsetkych . To ked uz skacu 9 rocne deti z mostou tak je to vrchol a matka vlastne za to nemoze lebo nie je v jej silach zarobit. Ale zase je to ze niektore rodia ako ceresne.

anjelik85
26. jan 2009

a to si zoberte, že vlastne RP je náhrada príjmu pre matku. takže vlastne na dieťa dáva štát mesačne len tých mizerných 540sk. 😠

hasleerka
27. jan 2009

anjelik85, už nám to zdvihli o 100ks 😀 smiešna suma , radujme sa

sassi
autor
27. jan 2009

a dostaneme ešte danový bonus 😀 😀 😀 ako nam je vlastne dobre 😀 😀 😀
a tak zasa ... čítala som, koko je materska napr. v Taliansku, tak to po prepočítaní vychadza uplne rovnaká suma, lenže tam to davaju 750€ pol roka a u nas tu sumu dostaneš len po menej na dlhšie obdobie
v Španielsku, v Grécku aj v iných štátoch je materska uplne malo, a potom ženy nedostavaju vobec nič ... proste tam nejaké sociálne poistenie poriadne ani nemaju ...

lenkasimco
27. jan 2009

Baby niekedy sa dalo chodit s detmi do skolky tak ze aby si tam zviklo ze tam boli aj s mamickami. Musim sa popytat,ale ked zrusili to adaptacne obdobie, ci sa tam da ist tak na hodinku.

titkovamiriam
27. jan 2009

tak u nas to bolo hned na cely den,lebo keby to bolo raz hodinku a potom doobedie tak si dieta dlhsie zvyka do skolky na 8 a min do 14,30

danona
27. jan 2009

ahojte,
kocky, chcem sa opytat..kedy davate deti do skolky, kedy nastupujete potom do prace??-rozmyslam, ze malu dam do skolky od 5.10, do roboty pojdem od 15.10..-je medzi tym tusim 7 pracovnych dni..staci to?? asi je to individualne/to su moje mysl.pochody 😅 / - dcerka bude mat 20.10 3roky, od 2rokov je uplne bez plienok, do skolky sa pyta uz aj teraz, tak nam to dufam pojde..

z.k
27. jan 2009

Ahojte môže aj mne niekto poradiť my sme sa ešte neboli pýtať v škôlke ale ako tak čítam asi to bude problém.Malá bude mať 3 roky až v marci 2010,zapísať ju musím teraz.
Do škôlky musí začať chodiť už od septembra?Tým pádom aj ja by som nastúpila do práce od septembra a nie od marca?Alebo ako to vlastne je potom s prácou?Miesto mi stále držia.Plánujeme aj druhé dieťa tak potom by som hu do škôlky ešte nedala,ale stať sa môže že to nepôjde a nezostanem tehotná.

sassi
autor
27. jan 2009

z.k. prihlašku si daj, uvidíš, či ju vôbec vezmu
a ak by sa stalo, že sa do septembra rozhodneš inak, tak v auguste oznámiš, že kedy nastupi
a tiež sa spýtaj, ako to je u vas s nastupom počas škol. roka, lebo napr. u nas počas roka beru, len ak sa uvolní miesto, školka je plná, takže už to je potom na risk, (alebo ked tam maš znamosti) či vezmu, alebo nie ...
ja som na tom podobne, naš je na konci februára

a tiež myslím, že zvykať dieťa na školku po hodinke, dvoch ... tak postupne, cely adaptačný proces len zbytočne predlžuje ... rovnako ako 15 minutove lučenie pri dverách
u nas je tak, že ja nastupujem zaroven s malým do práce, možno vybavím nastup až od 2. septembroveho týždna, ale možno budem musieť isť už v auguste ... ešte som v robote nebola sa spýtať

janula203
27. jan 2009

dievcata nebojte sa az tak...myslim, ze vacsie lepsie aj znasaju skolku, zalezi aj od toho ako maminky chodia von, ci medzi deti, do materskych centier a podobne....samozrejme kazde dieta je ine...a niekedy je aj tak, ze to deti zvladaju lepsie ako my rodicia...aspon u nas to plati, chi

A co sa dochodcov tyka, ja by som ich nechala tak, aj my raz budeme dochodcovia.....nech si uziju co maju za cely ten zivot co pracovali....
Mozno daktori nepracovali, a zasa su aj matky, ktore neostavaju s detmi dp 3 rokov, ale idu do prace...niektore musia, ale su aj tak, co jednoducho potrebuju medzi ludi, a tak idu do prace skor...cize ked dietatko dovrsi 1 rok....
Podla mna sa zbytocne rozculujeme nad vyskou. Ono zvacsa stat rata s tym, ze matka ma manzela, ktory rodinu financne dotuje....dochodca zvacsa nema rodicov....asi tak, ak chaapete, co tym myslim. Dobre sa maju ti, co mozu byt so svojimi detmi a teda i vnucatami....iste im je dobre najma, ze nie su sami....

rybecka
27. jan 2009

ahojte,
ja mam tiez jednu otazku chcem dat maleho od septembra do skolky ale 3 roky bude ma az v decembri takze mali by mi vziat RP ale v marci cakam druhe babetko a tam budem mat RP takze vlastne by som teoreticky nemusela o nho prist? 😕

sassi
autor
27. jan 2009

rybecka, budeš poberať RP na mladšie dieťa, samozrejme dalej, aj ked staršie daš do školky 😉

hasleerka
27. jan 2009

janula, nikto to dôchodcom nezávidí, aj tak majú toho málo, moja mama keby bývala sama tak z dôchodku nevyžije ... ide len o to, že štát chce zvýšiť pôrodnosť, ale žeby zvýšil aj materské? 😠 ... ja osobne zhánať robotu nemusím, ale sú rodiny, ked žena musí ísť do práce a mne by to bolo lúto odchádzať od detí

sassi, ale ked ho dá do škôlky od septembra tak príde o RP, začala by ho brať až ked bude mať druhé?..

sassi
autor
27. jan 2009

rybecke sa narodi babo už teraz o chvilku, takže ked jej syn bude školkar, už bude mať po porode 😉 a bude normalne na MD s 2. dieťaťom a staršie može dať do školky, ak jej ho vezmu 😉

janulap
27. jan 2009

Ahojte babenky,
ak sa mozem rada sa k vam pridam 😉 Aj ja chcem dat mladsiu dcerku do skolky v 9/2009.Uvidime ci mi ju vezmum,ale asi hej....teraz je tam dost predskolakov,ktori v septembri pojdu do skoly.Starsia chodi do skolky od septembra 08.
A chcela by som opravit jednu maminku ohladom neplatenej predlzenej Rd...ta sa nenahlasuje na USVaR ale v zdravotnej poistovni.ja som volala na UPSVaR a oni mi povedali,ze oni uz s predlzenou neplatenou RD nemaju nic,nasmerovali ma na ZP.....tam vraj podpisem cestne prehlasenie,ze sa cely den staram o dieta,ale do skolky na 4hod moze ist-aj to sa rata ako celodena starostlivost.....tak neviem,preco niekde hovoria tak,na inych uradoch zasa tak
😠

hasleerka
28. jan 2009

sassi asi som trochu unavená, šak vôbec neviem čítať, alebo som si ešte neuvedomila že je nový rok a najprv je máj a až potom september...

janulap, ja už viem, že treba ísť na ZP, povedali mi to na USVa R a treba ísť tuším aj na SP, aspoň s tou staršou som kedysi bola ... si si istá, že ked dáš dieťa na 4hod do škôlky, môžeš byť na neplatenej? 😉

sassi
autor
28. jan 2009

janulap, no mne sa zda, že sa toto menilo, skusim to pohladať, ked zistím nahodím link 😉
hasleekra 😀 😀 😀 stane sa ... 😉

sassi
autor
28. jan 2009

toto som našla v 1 poradni:
.... Podmienkou, ktorá musí byť splnená na to, aby za Vás platil štát odvody v Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni (bez ohľadu na to, či ste zamestnaná alebo nie) je, že dieťa nedáte do škôlky ani iného podobného zariadenia.....

janulap
28. jan 2009

lenze mne na UPSVaR povedali,ze stat plati iba odovdy do ZP....do SP nie 😕

janulap
28. jan 2009

babenky...a tu to jedna maminka nedavno aj vybavovala...skopirujem

lubka131 • 13. jan 2009 o 14:47 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Ahojte, tak dnes som to vybavila. Treba potvrdenie o evidencii na Úrade práce, ak ste boli evidované, a potom ešte potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, zo sociálneho. S týmito dvoma potvrdeniami som išla na zdravotnú poisťovňu, a keďže tam nebolo ľudí, tak som za 10minút bola vybavená.
Ešte som tam podpísala také prehlásenie, že sa budem o svoje dieťa starať do 6tich rokov.
Ta pani mi povedala, že sa môžem kedykoľvek odhlásiť a znova prihlásiť, ale iba do tých 6tich rokov dieťaťa.
Dieťa môžem zatiaľ dávať do školky max. 4hodiny denne, keď budem chcieť viac, treba ísť na sociálne.
Jediná výhoda je v tom, že nemusím chodiť pravidelne na podpis, a takto si prácu musím hľadať sama, nie z ponúk ÚP.

hasleerka
28. jan 2009

tak som práve dovolala s kámoškou čo robí na SP, mala by som vám dať presné info ... akonáhle dám dieťa do škôlky, končím s RP na UPSVaR, mám sa nahlásiť na ZP a SP, že sa chcem starať o dieťa do 6 rokov, štát za mna platí odvody ale dieťa nesmiem dať do škôlky, ani len na hodinku ... len pre info, UPSVaR nám vypláca rodičovský a štát za nás platí do ZP a dôchodkové(SP) 😒

sassi
autor
28. jan 2009

hasleerka, tak potvrdila, čo som ja čítala
ak je žena na predlženej RD kvoli nepriaznivemu zdrav. stavu dieťaťa (potvrdene lekárom) - može isť take dieťa na 4 hodiny do školy
ak je žena na predlženej RD z vlastnej vole - nesmie ani na hodinu do školky

sassi
autor
28. jan 2009

ak je žena na predlženej RD z vlastnej vole - nesmie ani na hodinu do školky .... teda lepšie povedane, ak to teraz ešte raz čítam ...može, ale odvody si potom musí platiť sama ? či ako?