Kto ide do škôlky v septembri 2009?

sassi
13. jan 2009

Ahojte, zakladám tuto temu pre maminy všetkých nastavajucich škôlkárov.
Možno sa tu stratneme fajn partia a budeme si vymienať skusenosti o tom, ako nasatavjuceho školkara na vstup do MŠ pripraviť, čo nas čaká, ako to budeme všetko prežívať ... atď.

Ja som dnes zaniesla žiadosť, a zobrala si prihlášku
Naš malý bude mať vo februári 2 roky, takže do školy by mohol ísť ako 2,5 ročný,
ale ešte cikáme do plienok, tak neviem, ako to všetko dopadne 😉 😉 😉

zabga88
6. aug 2009

u nas v skolke sa vascinou zapisali socialne slabsie rodinky a ti podla mna nebudu tak poctivo chodit do skolky ☹

drnda1
7. aug 2009

ahojte,
chodí nejake dieťatko do MŠ Grosslingova? Ako ste spokojní?

asimon
7. aug 2009

ahojte, chcem sa vás všetkých maminiek budúcich škôlkarikov spýtať, ako vaše deťúrence doma papajú...teda, či už jedia úplne samostatne, lebo moja malá má teraz obdobie "obžerstva" a to doslova, stále do seba niečo láduje...asi rastieme 😀 😀 ale napr. polievku si dá tak 2-3 lyžice a potom vyhlási, aby som ju kŕmila, že ju bolí ruka a ak ju nenakŕmim, polievku už nezje ale ak áno, tak zje všetko... 😒 tak neviem, ako to bude v škôlke, možno budú ostatné deti motiváciou na výdrž 😝 však uvidíme... 😉

kukona1
7. aug 2009

moja malá nepapá vobec,max.mlieko,chlebík vo vajíčku a hranolky.....už sa ,,teším,,ked pojde do školky a tam sa pri ostatných detoch naučí papat... 😒

dai
7. aug 2009

myslim ze v skolke sa naucia rychlo...
moja pekne papa vsetko - vie vidlickou a lyzickou, snazi sa tvarit ze kraja nozikom 🙂 polievku vie ale nato musim mat nervy lebo je obliate vsetko - ale samozrejme to dlho trva a je vela bordelu okolo papy...takze ked chcem rychlo tak ju tiez krmim - mava chvilky ze chce papat len od mna alebo muza, ale to skor ako sucast mojkacieho procesu a hrania sa na babatko...( co odkedy maju zname miminko a si ho niekedy pomojkam, tak sa stalo sucastou jej oblubenych hier - ona miminko, musime najst dudu a hojdat na rukach 🙂 je to mile lebo si ju trosku umojkam a netrva to dlho...) nasa nastastie este hranolky nepozna, takze ani nepapa... ma rada zdrave veci, co som velmi rada - jej to fakt chuti..

mam skusenost s neterou ktora viac menej vobec nepapa, ze akonahle je u nas, tak ju moja dcera akoby nakazila svojou chutou do jedla a zrazu je aj z nej maly papkacik - v skolke budu mat deticky este viacej motivacie papkat, takze bude urcite dobre 😉

janinkaza
7. aug 2009

ahoj,
aj môj malý ide od septembra do škôlky a už teraz ma obchádza hrôza....stále sme boli spolu, len párkrát mi ho strážil niekto iný a aj to len na 1-2 hodiny...a dokonca začína teraz chytať také maniére, že ma potrebuje mať na dohľad, inak kričí, že maminka, kde si ???? moja maminka sa stratila !!!!!

malý nastupuje 2.9. a práve dnes som sa dozvedela, že od 7.9. pôjdem na týždňové školenie do ba ( ja som zo severu....)...pomóc !!!

netmona
7. aug 2009

janika,,no je to ťažke, aby fungovala aj robota a škôlka,,môj bobak je zase tatikov,,len tatik a tatik..ale ta škôlka mu určite pmôže,,a ja konečne dp práce,,aj sa teším

janinkaza
7. aug 2009

netmona,
aj ja sa chvíľmi teším a už aj malý potrebuje škôlku a deti, aby sa posunul ďalej, len ten začiatok sa bojím, aby to nebola taká terapia šokom ( doteraz som sa podobným praktikám vyhýbala...)

dai
7. aug 2009

jani
ono asi dost zalezi aj od temperamentu tvojho dietata a na druhej strane aj ty by si tvojmu malemu mala poskytovat priestor aby bol s inymi ludmi - ti ho mozu len obohatit, nauci sa byt samostatnejsi...

ja ked som s malickou tak sa na mna neustale lepi a maminka, maminka vykrikuje zkadialkolvek, ked vie ze tam som... ale viem ze ked tam nie som tak si rychlo zvyka na ostatnych ludi... vcera sme boli napr. pozriet skolku, ona pojde az od buduceho roku a riaditelka ked ju asi hodinu pozorovala, tak zahlasila ze je na kolektiv uz perfektne pripravena, akonahle ma okolo seba deti tak na nas zabuda, vie sa krasne s nimi zahrat, vcera tam boli asi 5-6 rocne deti ked sme tam vecer boli, vsetky hovorili inou recou ako moja dcera a napriek tomu ich asi do 15-tich minut ten moj prcok 2-rocny komandoval - na pocudovanie ju posluchali, dorozumievali sa rukami , nohami a grimasami... ale ona taka hold je od malicka - je velmi temperamentna a uz asi od 1-neho roka, kedy mnohe deti len pozoruju ine deti ako sa hraju, sa ona uz vedela aktivne do hry zapojit, dokonca aj hry zakladat ( a to so 4, 5-rocnymi detmi...) - takze ja sa skolky napr. vobec nebojim, tesim sa na nu spolu s nou ( odvcera pocuvam len ako v skolke bolo vela deti a ako bolo dobre a ze tam maju peknu smykalku a mohla sa smykat etc....)

byt tebou tak ho skusam zverit napr. tvojim rodicom alebo svokrovcom na cely den, postupne aj na noc, ak ma tych ludi rad a ty im doverujes tak si urcite nejak poradia... ( moja mala starych rodicov zboznuje a uz 2x bola celu noc sama s nimi, ako aj cely den - ja som s tym mala omnoho vacsi problem ako ona ci stary rodicia...)

vela je to podla mna aj o tebe, ako sa k tomu postavis, ako mu skolku budes prezentovat, ci v nom vyvolas pocit ze sa bude na nu tesit alebo na neho prenesies svoje pocity uzkosti - my sa napr. uz teraz vela o skolke rozpravame, ako je tam dobre, co sa tam robi, ake su tam pravidla... chcem aby sa malicka na skolku naozaj tesila a chodila tam rada ( tak ako ja ked som bola mala 🙂 ) lebo je to podla mna krasne obdobie pre maleho drobceka - a strasne tazke pre maminy ( hlavne ak dovtedy naozaj travili kazdy den s malickym - je to take prve odputavanie sa drobca... ale tym si musime prejst...)

janinkaza
7. aug 2009

dai,
ďakujem...hovoríš mi z duše, aj ja som to tak cítila, ale čím je nástup do škôlky bližšie, tým sa mi do srdca vkrádajú pochybnosti...viem, že o niekoľko mesiacov, keď budem čítať tieto riadky, tak budem krútiť hlavou nad svojími pocitmi a všetko bude o.k. 🙂

inak aj môj malý je podobná povaha ako tvoja adelka, len čím je to bližšie, tak sa jeho postoj mení, ale to môže byť spôsobené aj mojou neistotou ( aj keď nevyslovenou ) - musím si na to dať pozor...

a napokon, žiaľ nemám možnosť malého niekomu "posunúť" a už vôbec nie na noc, škôlka bude naše prvé väčšie odlúčenie...viem, že to zvládneme, len človek to niekedy potrebuje počuť aj od iných...takže ešte raz ďakujem

zabga88
8. aug 2009

ako tak citam tak asi všetky mamičky sa rovnako bojime ako to nase deturence a my zvladneme 🙂

evulik6
10. aug 2009

ahojte...
neviem kto, ale niekto sa pytal na vek dietata...tak moj bude mat tri roky 2.12....

Baby, ako je to s tym adaptacnym pobytom...neviete???? Prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ak viete,napiste mi... ja by som chcela byt aspon september este doma, ale bez materskej to nema vyznam.... dakujem

dai
10. aug 2009

evulik,
nam teraz v skolke hovorili ze adaptacia u nich prebieha v juli az v septembri , ze je dobre aby mala nastupila v tom juli a integrovala sa do skupiny ( ona by sa pridavala do skupiny deti ktore zacali v skolke ako 2-rocne...)
v lete je to zevraj aj volnejsie a viac casu na spoznavanie deti... takze ja to asi spravim tak ze ju zapisem uz na jul...

co sa tyka priamej adaptacie, tak nam povedali ze to trva od temperamentu dietata - niekedy tyzden , niekedy mesiace... ze je dobre davat prve dni dieta len na doobedie , spinkat aby chodilo domov... az ked sa citi v skolke dobre tak ho tam nechat aj spinkat- zevraj to prebieha v kooperacii s ucitelkami ktore vedia odhadnut ci ten cas uz je alebo nie je... uvidim ako to bude v reale😅

evulik6
10. aug 2009

dakujem za odpoved dai...
nam zase hovorila riaditelka ze im sa to chodenie do skoly na styri hodky velmi neosvedcilo... tak ja ho dam asi hned na cely den... nech si pekne zvyka hned od zaciatku ze tam bude aj spinkat aj sa hrat aj papat...vela mu o tom rozpravam tak snad to nebude pre neho velmi velky sok...

dancat
10. aug 2009

ahojte,aj my ideme od septembra do skôlky,ja ked na to pomyslim tak mam crevne problemy 😀 a tiez ho dam na cely den,lebo si myslim ze potom by zase mohol vymyslat,ze vtedy si prisla pre mna pred spanim a podobne a zase si myslim,ze keby vrieskal tak mi ucitelky zavolaju....a moj tiez nepapka,ked ho nenakrmim tak nema potrebu jest.....tiez sa spolieham ze uvidi ostatne deticky...ale nervozna som z toho hrozne,ked si predstavim,ze ho necham s cudzimi ludmi 😒 ☹

matima100
10. aug 2009

tak ja som na tom tak isto 😒 neviem si predstavit co bude cely den tam jest..ked mu to nedam ja 😖

matima100
10. aug 2009

akurat mame problem este v tom,ze maly nechce rozpravat ☹ ,teda ma svoju rec,ktorej rozumiemem my najblizsi,ale ine slova vobec nechce ani opakovat 😠

petusko
10. aug 2009

tak na to jedenie som aj ja zvedava, kedze nas Petik jedava za behu 😅 alebo rukami 😠 no ale ved na to su tam predsa pedag. prac. aby to tie deticky naucili a vysvetlili. skolka by nemala byt len akymsi odkladiskom, ale predovsetkym miestom, kde sa deti ucia fungovat v kolektive.
matima, mame rovnaky problem. ani nase sidlo nerozprava, teda len svojou recou. opakuje uz sice vsetko, ale len teraz pomalicky zacina davat slova do suvisu s vecami, pomenuva zvieratka, osoby, veci. verim, ze skolka mu pomoze. 🙂

matima100
10. aug 2009

petusko ja si robim dost starosti koli tomu,ze nechce rozpravat,proste nema potrebu,lebo vsetko vysvetili po svojom a hotovo 😠

majdiska
10. aug 2009

ahojky,
no nepatrím do tejto témy, len menších krpcov som nikde v témach nenašla 😉 môj malý chodí od 1.7. do občianskeho združenia - niečo ako staré jasličky, cez leto sú spojení so škôlkarmi a je to v pohode. dala som ho rovno na 8 hodin, podľa odpovúčaní učiteliek je to najlepšie, lebo dieťa potom nevymýšľa.. najhoršie boli asi prvých 5 dní (aj noci, strašne zle spinkal), pomedzi to hned po troch dnoch ochorel a ostal s horúčkami doma.. a znovu zaučanie.. ale už je dobre, malý sa teší a niektoré dni ani odtiaľ nechce ísť.. 😉 čo sa týka papania, tak ked nastupoval nevedel jesť, som ho krmila - a teraz podľa vzoru iných detí sa pokúša papkať sám, učiteľky ho nechajú ale na konci ho dokrmia 😉 odučený od plienok ešte nie je, ale stále sa pýta na nočník aj ho dávajú ale nič 🙂 ale to príde.. čo sa týka rozprávania, tak ovláda prvé riadky asi 7 pesničiek, zopár riekaniek - tiež len riadky a s pomocou.. ale on už taký ukecaný tam išiel, tak sa len zdokonaľuje...

petusko
10. aug 2009

matima, ja som sa uz tolko vyplakala kvoli tomu ☹ ked sme stretli ovela mensie deticky a s nimi som uz pokecala a toto moje trdielko stale nic, to je hrozne. ale uz aspon opakuje, tak dufam, ze uz to bude len lepsie. mne uz sibe, uz neviem ani poriadne komunikovat, len s nim sa stale rozpravam, a povedz toto a povedz tamto a co je toto a ako sa to vola a pod. 😖
kolko ma maly presne rokov?

matima100
10. aug 2009

vo februari mal 2,ja ho radsej ani neporovnavam...ved kazde dieta je v niecom lepsie a v niecom pozadu....
😅

petusko
10. aug 2009

no nas mal na konci januara 2,takze je to skoro rovnako. ja si tiez hovorim, ze je sikovnejsi v inych veciach, ale hlavne na ihrisku, kde uz 1,5 rocne deti recnia je mi tazko ☹ radila som sa aj s dr., ale ze pockame, ak sa to prichodom medzi deti nezlepsi, tak pojdeme na neurologiu. ale ja vidim, ze sa snazi, kazdy den sa nauci nieco nove. urcite sa aj tvoj maly rozrecni, ked to bude potrebovat 😉

matima100
10. aug 2009

ano,ja s tym suhlasim 😉 moj je velmi rozumny..a zatial som tu rec neriesila ani s lekarkou...vraj sa to spusti samo

sue
10. aug 2009

Majdiska, to sme na tom úplne rovnako 😵 😵 😵

Som rada, že sme sa tu takto stretli 😵 😵 😵

zdenka112
10. aug 2009

ahojte dievcata ja sa k vam tiez pridam.moja viktorka mala 26 aprila dva roky atiez nejako moc nerecni.najhorsie je ked som s nu vonmku a niektore deticky recnia a moja nic.ale zase je velmi sikovna 8,5 mesiaca mala mi zacala cupkat.papa od 15 mesiacov sama..a od 8 marca nemame uz plienku ani v noci.len nas trapi ta rec.ale kazdy dnom viac a viac splieita vselico mozne.

titkovamiriam
10. aug 2009

zdenka sa netrap mam kamosku a jej dcera ma 4 a hovori velmi malo aj to vdaka skolke tam isla uplne nerozpravajuca.

tutifruti
10. aug 2009

Syn mojej sestry /13r/ nerozprával do 3 rokov nič.... Vedel povedať len mama /to bola segra, ja, starká, otec.../, potom ham a brm brm....
Moja mama už segru posielala na vyšetrenia, že chlapec nevie rozprávať, aby mu niečo nebolo....
No a potom skoro exla, lebo keď s ním išla do obchodu tak jej povedal: Starrrrká pozrrri sa ide trrrakotrrr....
Je čistý jednotkár, škovný ako "opica".... Podľa mňa má každý svoj čas, kedy zvládne určité veci....

petusko
10. aug 2009

nahodou som natrafila na tuto stranku http://www.najmama.sk/clanok/1206/do-skolky-s-r...

majdiska
10. aug 2009

sue ahoj 🙂
aj vy už chodíte do jasličiek? ako ste si zvykli? páči sa malému? už sa na neho niečo nalepilo? 😵
petusko - dobré rady.. fakt podľa mna ked sme začínali, tak prvý den bol super, malý videl deti, tak sa tešil a ked som po neho prišla o čosi skôr, tak sa na mna škeril ako malá opička 😀 , no druhý den už bol horší a tretí pripadol na piatok a to už soplíkoval a plakal.. mne bolo asi najhoršie prvý den a potom som to zvládala celkom dobre.. 😉
malý mal potom cez víkend horúčky, tak som ho nechala do stredy ešte doma. mal síce ešte soplíky a kašlal ale učiteľky boli super. malý má so sebou plišového psíka, cumlík.. p. učiteľka mi vzdy vravela, že si ho na začiatku pritúlia, ponosia a potom už je dobre.. teraz už ide sám, teší sa zakýva mi a povie čauuuuu 😵 🙂