Májové bábätka 2009

monkap
10. máj 2009

ahojte maminky, pridajte sa 🙂

ladywitch26
19. mar 2011

@borocka mne sa tiez zda, ze od pata chces zbytocne vela. ja som napr. ako 4.5 rocna poznala abecedu, ale sama som chodila za otcom, nech ma ju nauci. pamatam si, ako som vzdy v nedelu doobeda (lebo inak otec velmi doma nebyval, stale bol v praci), prisla za nim s perom a harkom papiera a on mi musel do kazdeho riadku napisat jedno pismeno a ja som ich dopisala do celeho riadku. do nicoho ma nenutil. a keby ma aj nutil, tak sa mu na to vykaslem a spravim uplny opak. na toto si daj pozor, nase deti su narodene v roku byvola, ked sa raz zatne, nepohnes s nim...

borocka
19. mar 2011

@sirinka
@jamaat siri, a preco myslis ze by ti rodicia o tom oducani od plienok klamali?? a janka, tvoja monca je taka stara ako moji posledni dvaja surodenci a vtedy uz nasi kupovali pampersky,alebo aka znacka to bola. mama spomina ze im to o dost dlhsie cele trvalo. a navyse moji rodicia su dost vytrvali, ved oni uz od roka chceli aby som pata nechavala bez plienky, ze ked sa pocika bude mu to hnusne a zacne chapat co od neho chcem.

a k tomu rozpravaniu, tym ze ho tlacim aby rozpraval, si aj precvicuje slovka ktore pozna. ja nechcem aby mi hovoril neico,co ani nevie co znamena. ale su to slovka ktore denne pouzivame, vzdy ked jeme tak mu hovorim co mame na lyzicke, na tanieri,....v chladnicke. a vidim ze ak s nim nejake nove slovko este v ten den parkrat neprejdem, a nezasadim mu ho do nejakeho kontextu, tak ho zabudne a uci sa nanovo.
nemyslim si ze som nanho narocna. mozno vam to blbo opisujem, mozno sa zle vyjadrim alebo si to zle predstavujete. ale ja len chcem aby stale dokola trenoval slovka. vie ich uz vela, a chcem aby sa ucil dalsie. a naje aby spoznaval vztahy medzi objektmi, aby si to spajal do kontextu. cely den mu ako hlupa rozpravam, pri kazdej cinnosti: co robime, ako robime, preco robime, kazdu vec co sa nam dostane do ruk opisujem na co sa pouziva,komu patri,......
pato ma slabsiu pamat. pamata si empiricke casti, to co zazije a okusi, ale to co mu poviem, co precitame....nic. ziadnu basnicku ani pesnicku ani po 1000 opakovaniach sa nechyta. tak mu stale dokola vsetko hovorene musim opakovat ze napr: vlasy sa cesu hrebenom (on samozrejme vie kde najde hreben aj na co sa pouziva,aj sa rad cese) ale ked sa ho opytam cim sa cesu vlasy, tak ziadna odpoved. a pritom kazde to slovko ovlada.

@soffi to pozname, a doverne. nepila nahodou v tom case viac???? pato teraz cika tak cca kazdu hodinu, a krasne sa zacal pytat, az som prekvapena a klopem aby som to nezakrikla. s tymi plienkovymi gatami si nepomozes, ved su to klasicke plienky len sa inak obliekaju. ja som tieto nohavky nasla na nete a zdalo sa mi ze by to mohlo pomoct. ale pockam kym sa este trochu otepli a mozno budeme mat taky pokrok, ze to vobec nebudem riesit 😉

saskarisko
19. mar 2011

@borocka - daj mu cas. aby si raz nebola prekvapena, ze ti sam od seba povie naraz celu basnicku. a ak to slovo vie, a aj ho neskor pouziva, tak potom ma pamat ok, ale zacne ho pouzivat, ked on bude chciet. ja som sa pri Riskovi mohla aj pokrajat, vedel vsetko co je, ale nepovedal mi NIC. citali sme rozpravky, knizky, vsetko mozne. az som sa napokon dockala, a spustil. a teraz ma 3,5 roka ide doslova na odborne veci. a tak isto ako ladywitch chodila za otcom, tak aj on chodi za nami ohladom pismen (sam si uz vie precitat pismenka a cisla, len to este nevie v hlavke spojit), a roznych podrobnosti z techniky. a po pouceni, uz na neho netlacime.

ludmilabb
19. mar 2011

@borocka podla mna deti su velmi bystre a prepoja si veci so slovami aj same... vsak Patko este rastie, vsetko sa vyvija a ty ho tu uz opisujes ze ma slabsiu pamat 😅 Sofia nevravi tolko ale viem ze si pamata celkom slusne veci a situacie okolo seba, zopakuje cinnosti sama od seba a vidim tie pokroky...presne ako pises ze nanho tlacis aby rozpraval taj ja naopak netlacim na pilu

luba142
19. mar 2011

@borocka tak na take veci ani nasa neodpovie a myslim ze je zbytocne ju to aj ucit, staci ked je poviem aby mi priniesla to ci ono,vie kde to je aj na co to je,ale aby povedala ze hrebenom sa cese,alebo cim sa je ,ze lyzicou tak to ma nenapadlo sa jej ani pytat 😕 ...ked jej poviem ze ideme papat tak automaticky si ide podat lyzicu a mne to staci na to aby som vedela ze ona vie o com sa bavime 😉 ...aj v inych cinnostiach samozrejme

ladywitch26
19. mar 2011

@borocka povedat basnicku? vsak to niektori predskolaci maju problem, nie chuda ani nie dvojrocne dieta. to, ze zabuda, vsak to je normalne, vies ake obrovske mnozstvo podnetov kazdy den spracovava jeho mozog? prenho su nove veci aj tie,co ty uz nevnimas. zabudne, ze hrebenom sa cesu vlasy, ale pritom si napr uvedomi, ze vonku prsi a ze to je voda, take iste skupenstvo, ako to, co ma vo vani, ked sa vecer kupes. ty to uz nevnimas, ale on ma takychto podnetov neuveritelne mnozstvo a preto sa vykasle na nejaky hreben. samozrejme ty si pritom myslis, ze je nepozorny a pod. fakt netlac na pilu, ako sa vravi, aby si neskor nevybudoval nejaky psychicky blok, ktory sa mu moze prejavit ovela neskor.
ja som mala suseda o dva roky starsieho. hned druhy den v skole, ked som bola prvacka, sa na prestavke nahanal po chodbe a ja som ho zdrapila za koselu a plesla som ho, ze nech sa nenahana. zbadala to jeho triedna a akurat dalsiu hodinu sme mali hudobnu vychovu. a mali sme zaspievat svoje meno. ked prisiel rad na mna, tak povedala, no na teba som zvedava, co mi bijes mojich ziakov. banalna vec, ale tak som sa vtedy hanbila, ze mam odvtedy blok. az po strednu skolu som nebola schopna odpovedat pred tabulou. takze s tymto velmi opatrne, nechci od neho to, co niektore 4rocne deti nezvladnu, aby sa ti to neskor nevypomstilo.

jamaat
19. mar 2011

@borocka Nepovedala som, že klamú. Povedala som, že s odstupom času to vnímajú inak, skreslene a že si proste už nepamätajú. Ja to vidím na mojej mame v tom, že vlastne nepriamo súperím s vlastnou dcérou. Lebo keď ju pochválim pred mojou mamou, že trebárs Emka sa sama postavila v postieľke, tak odpoveď vždy bola v duchu "nooo booože, veď ty si sa postavila už ako 7-mesačná". A furt takto. No asi nebolo nič, v čom by som nebola v očiach a pamäti mojej mamy lepšia ako Emka.
Paťo je veľmi šikovný. A ozaj neviem, čo by si s tými tvojimi nárokmi robila, keby ti trebárs nerozprával vôbec alebo iba minimálne. Alebo by sa pustil chodiť neskoršie ako iné deti. Alebo čokoľvek. Verím, že v praxi to nevyzerá až tak hrozne, ako to znie, keď o tom rozprávaš z tvojho pohľadu, ako to ty vnímaš a čo chceš dosiahnuť. Ale aj tak.
Howgh, dohovorila som k tejto téme, už nebudem do teba hustiť. 🙂

sirinka
19. mar 2011

@borocka tak to by aj mna zaujimalo, ze preco 😝 castokrat to "oducenie" od plienok bolo len odchytavanie dietata v urcitych casovych intervaloch...co dodnes robia mnohe maminky, ale to so skutocnym reflexom, ze mu treba ist na zachod nema vela spolocneho...

sirinka
19. mar 2011

len hold vyvarat a este aj zehlit plienky bolo urcite narocnejsie, ako dnes jednorazovky...
inac uz pred vyse 20 rokmi sa u nas dali jednorazovky kupit, ale mama hovori, ze boli take drahe, ze ich kupovali len vynimocne, ked sa cestovalo napr....

ladywitch26
19. mar 2011

@jamaat mne mama tiez nepriamo "neodsuhlasuje" moje vychovne postupy. ja ale zasa na stanku netlacim vobec. minule jedla polievku, jasne, ze rezance az za usami, polovicu vyliala na seba a mama cez skype ma zacala poucovat, co ju nekrmim, vsak to bude mat studene. ze ona nas krmila, aj ked sme nechceli. to iste, ked som sa stazovala,ze stanka v zime vstane o piatej rano a uz ani bohovi dalej spat. ze ju treba pekne ulozit, vysvetlit jej, nech si este lahne atd, ze bude spat dalej. no niekedy si fakt pripadam, ako keby som vedela o detoch viac ja ako ona. posledne dieta mala pred 18timi rokmi, tak toho pozabudala az az. to si aj myslim, ze je problem sirinkinej mamy. nie ze jej klame, ze oni uz od roku to a to, ale proste si nepamata presne obdobie. a aj keby si pamatala, stanka je proste stanka, ma svoju hlavu, tak keby aj tisic deti robilo vsetko podla rad mojej mamy, stanka proste nebude, ani ked sa na hlavu postavim a budem usami odrazat.
inak ked sa mi narodila stanka a prisla som s nou domov, mala som problemy s kojenim, ale hoci som tu mala mamu, pomoc ziadna. mama nas kazdu kojila len par tyzdnov a bolo to tak davno, ze akurat len bezradne stala pri mne a kazdu chvilu sa ma vypytovala "a nedas jej radsej flasku? ked chudatko je asi hladnucka"... no nie vzdy sa proste treba radit radami rodicov, obcas sa stane, ze deti toho vedia viac. 😉

soffi
19. mar 2011

@borocka ano pila viac vtedy, prave preto som sa jej na to cikanie kazdu chvilku pytala, ak mas link na tie gate tak posli 😉

sirinka
19. mar 2011

@ladywitch26 no aj sa dost zmenilo...nasi sa riadili knizkou od prof. svejcara....mam ju doma, ale istotne to bol odbornik svojho casu...no dnes sa to ani citat neda...
takze niektore veci su super, ak nam poradia, ale v mnohych veciach sa uz nase nazory generacne lisia...

ladywitch26
19. mar 2011

@sirinka starka robila v neografii, tak mame doma vela starych knih. pred par rokmi som si citala zdravovedu z nejakych 50tych rokov a gynekologiu a porodnictvo, prirucku pre porodne baby tiez z toho obdobia. no som sa nasmiala na niektorych veciach, comu vsetkemu ludia verili

soffi
19. mar 2011

@borocka a este k teme patko a rozpravanie........podla mna si veeeelmi snaziva maminka, snazis sa nic nezanedbat a viesto ho k vsetkemu spravne, si naozaj super v tomto, to ja by som nemala nervy jej furt vsekto opisovat, podla mna ti rozumie len mozno nechape vetu kde sa ho na to pytas opacne, ja tomu nechvam volny priebeh a potom ma strasne prekvapi ked jej poviem z enapriklad vonku prsi a idemem do obchodu a ona si automaticky donesie gumaciky....to je prave to ze chape naslednost veci a u patka ako to opisujes je to tiez tak, len s amu mozno niekedy nechce odpovedat , alebo sa vzdy ucit nieco novee, zbytocne mu nezatazuj hlavicku vecami , tore aj tak pochopi az bude starsi, to je tak ako ked sa ucis anglictinu, nemozes sa ucit casy ak nevies este slovicka...je velmi sikovny a vobec sa neboj ze ak to s nim nebudes dokola trenovat tak sa to nenauci...pozri na tych ciganov v osadach, mylsis ze kto s nimi trenuje slovicka, a rozpravat vedia az az 😀 , ninka opakuje zo spievankova uz takmer kazde slovko, skus ho nechat pri spievankove pust mu to par krat do dna, nemusi to pozerat len nech je to pustene a uvidis po par dnoch to nebudes vediet naspamet len ty ale aj on 😉 😉 😉

luba142
19. mar 2011

@soffi my este ani spievankovo nemame ,ale pustam jej cedecka z ich pesnickami a uz tiez niektore ovlada skoro cele...niekedy spletie aj 2-3 dokopy a je z toho nova pesnicka len asi po cinsky 😀 😀 😀

luba142
19. mar 2011

@ladywitch26 hehe to ked u nas sa je polievka a lebo nieco ine a nahodou je mama u nas alebo my u nich tak ja malej brblem ze rozlieva alebo trusi a tak a nasa mama prave naopak sak sa to utre,umyje ,pozbera 😀 😀 😀 ,mne to ide samej na nervy niekedy ze sama je ze je toho viac okolo ako v nej,ale nechce sa nechat krmit tak co uz narobim 😉

soffi
19. mar 2011

@luba142 ak chces mozem ti ho hned po skype poslat

soffi
19. mar 2011

baby nepoznate niekto toto kreslo? https://www.modrykonik.sk/bazar/lehatka-kresiel... chceli sme ninke kupit do izbicky nieco na com sa pohodlne bude sediet, ako tuli vaky s tymi gulickami ale su neskutocne drahe, aletoto neviem ci nieje zasa moc male, uz som aj pozerala ze tie gulicky sa daju kupit, zeby som si to sama urobila, ale neviem kolko by som tych guliciek potrebovala, ci s ami to fin, oplati

ladywitch26
19. mar 2011

@luba142 ja stanke v niektorych veciach nechavam volnost. vsak tak ci tak sa musi naucit sama jest. koberec nemame, co popada na zem, tak pozerie "pojazdny vysavac" jack 😀 a tricko prezleciem, vsak ich ma dost.

inak stanke sa v poslednej dobe strasne paci pesnicka kolo kolo mlynske. nedavno sme isli do mesta a dostali sme defekt, tak som jej to spievala a jej sa to strasne paci. celych 20 minut som jej to spievala, kym muz menil koleso, aby mi nezacala jacat v sedacke, lebo akonahle zastaneme, tak chce behat, co sa na dialnici nedalo. nevie este povedat vsetky slova, ale tie, ktore vie, tam zostanem ticho, pozriem na nu a ona ho so smiechom doplni. tak spieva kolo kolo, ssss ( to je slovo, ktore pouziva pre vodu), bac. a zvysok jej dospievam ja. co som si ale vsimla, tak sa jej slovna zasoba rozsiruje v takych etapach. okolo vianoc sa naucila niekolko novych slov, potom mala vyse mesiaca utlm a teraz zasa exceluje. v priebehu tyzdna sa naucila "dom, jama, pesi, zaba, teta, deti, balon, banan (ten predtym volala bani) a kura, resp. kuaaaa. a este esing, resp. aisling, tak sa vola nasa suseda a uz aj pekne povie esing mama ejiii, akoze aisling je mama ellie

ludmilabb
20. mar 2011

pekne nedelne ranko vam prajem 🙂 dufam, ze dnes uz bude krajsie vonku, vcera tu riadne fucalo ale hlasia snezenie tak ktovie..
borocka sa nam nejako stratila, chuda 😝
Sofii sa ekzem zlepsil, konecneeee len teraz po tych zapchach zase hnackuje, proste nechapem z extremu do extremu
sice jej idu zuby ale nikdy to nebolo sprevadzane hnackami, dokonca jej aj cikulka scervenala, co nebolo ani si nepamatam tak len prepieram a prepieram lebo frcka skoro do kazdej plienky ale kaka aj do nocnika, to su vam take bomby 😲

soffi
20. mar 2011

ahojte ja mam od rana taky pech....stihla som si popalit uz aj ruku, vsetko mi pada z ruk, vsetko vylejem...no neviem...ten vcerajsi spln na mna asi nezaposobil moc dobre 😕

soffi
20. mar 2011

no aby to nebolo malo tak som prave zlomila mobil!!!!

iinuska
20. mar 2011

krasnu nedelu prajem
U nas po troch dnoch aj slniecko vykuklo 😎
Adamko bol v noci iba 1x hore, paraaada 😵 Takze na nas spln zaposobil dobre. klop, klop, klop

@soffi no, ked sa dari, tak sa dari

borocka
20. mar 2011

ahojte, ze co to co to???????? u nas slnko svieti!!!!! vau, uz sme boli dve hodky von dohnat zameskane!!
dala som mu plienku a on si len raz cvrkol, aj to sa pytyl len sa mi ho nechcelo vonku obliekat. a doma nacural plny nocnik 😅 😅 huraaaaa!!! dobre znamenia!!

@soffi presne,ked viac pije tak potom aj kazdych 15minut som maleho posadila. ale vcea uspech, stiaol 4deci vody naraz (velmi chvalim lebo aj pitny rezim sa zlepsil) a vobec sa nepocikal.pekne sa vypytal!! to musi prejst. este nevie ovladat mechur.........a podla mna,teda treningom nic nepokazis. mozno by som ju este nenechavala cely den bez plienky,len povedzme hodinu dve pred kupanim. lebo ak vobec nebudete ani skusat tak ani nepochopi ze cikat sa nema do plienky. ved zasa hlupa nie je, vie co je pohodlne 😉

@soffi
@ladywitch26 spievankovo nemam. pustam mu sice decke odrhovacky, tancujeme ale nechyta sa. a nepotrebujem aby vedel recitovat celu basnicku! ja len by som odcenila keby doplnil posledne slovko vo versiku. jedine co vie, rovnako ako stanka je: kolo kolo, ...bac, zatocime. to je jedine a pomaly si to spievame a tancujeme rok.
vzdy ked citame knizky tak ku kazdemu zvieratku mu basnicku alebo pesnicku spievam. jemu sa paci,vzdy ze este este. ale on sa vobec nechyta. darmo sa ja odmlcim a cakam ci nahodou nedoplni slovko. no proste nic.

@luba142
@ladywitch26 a o samostatnom jedeni mi ani nehovorte. pato ma teraz fazu ze saaam, saaaaam!!!!!! tak polievku mu vysvetlim ze pali ze musi mama fukat. ale zvysok vsetko sam. ja neznasam ked je cely zabagany, vsetko okolo neho mastne, spinave, zagebrene. ryza na kazdom kroku, aj z plienky mu obcas nieco vytrasiem. on je strasne gramblavucky. tu lyzicu nevie napasovat do pusy a kym k nej pride tak mu polka vypadne a potom este aj s plnou pusou rad daco vysvetluje. ja byvam z toho taka na nervy. najrdsej by som bola keby sam jedol len parok a zemiaky, co sa da napichnut na vidlicku 🙄

ladywitch26
20. mar 2011

@borocka 4 deci naraz? 😨 to keby mne tolko chcela stanka pit...mne to za cely den tolko vypije. a ak ma na obed polievku, tak ani to nevypije.

borocka
20. mar 2011

@ladywitch26 ved preto ho chvalim!!!!! my este pred mesiacom sme pili jednu 3,5 decovu flasu denne. to bolo hrozne malo. a teraz tak necely liter tekutin. zmenila som mu flasu aj caj co pouzivam. viac mu to striedam.

iinuska
20. mar 2011

@borocka minule v damskom magazine ukazovali detske lyzicky na papanie, a bola tam aj taka specialna zatocena prave kvoli tomu, aby si dieta lepsie trafilo do ust. To ma tak napadlo, ked spominas, ze Patko si nevie dobre trafit do pusy 😉

borocka
20. mar 2011

@iinuska a kde ju mam zhanat??? lebo plastove sme pouzivali kym mu nevysli zuby, teraz uz je normalne deckou kovovou (taka stredne velka medzi beznou polievkovou a cajovou)

iinuska
20. mar 2011

@borocka Adamko este jedava s umelohmotnou