Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lulanka
20. jan 2018

@silesias ano. u nas sme videli pokrok na gfcf ale vacsi bol na gap diete. Verim v uzdravenie. Treba skusit vsetko.

amanta5
20. jan 2018

@tina55 ovsene tiez mozete. Aj ryzove. My sme doma alergici na mleiko, tak uz roky sme na bezmliecnej diete. Co viem, vam poradim. Ale lepok normalne konzumujeme zatial.

lulanka
21. jan 2018

nemate tu prosim niekto dietatko co navstevuje skolku na iljusinovej ulici v bratislave?

marteenka
21. jan 2018

@djamilia ja mojmu vsade varim vlastne aj na vianoce u rodicov som mu piekla vlastne sladkosti, susienky ktore spadali pod nasu dietu.
Vsade salonky cukriky, kolaciky ale vzdy ked do dacocho siel som mu otvorila jeho dozu so susienkou a neprotestoval. A peciem mu bezlepkovy chlebik z pohsnkovej muky, to mu chuti, takze akekolvek pecivo sme vedeli nahradit.

lilke
21. jan 2018

Milé mamičky, táto téma je predlhá, a pri náhodnom klikaní som nenašla odpovede, možno budete ochotné napísať mi.
Zaujímali by ma iba reakcie mamičiek detí s aspergerom, ktorý funguje normálne v škole. Totiž učiteľka+vedenie od nás chce, aby sme dali dieťa na psychiatrické vyšetrenie, lebo sa javí ako autista. V podstate ide o problém, že nedáva pozor, ak ho niečo nezaujíma, a je zažratý a v obraze, ak má záujem, je introvert, má vlastne len jedného kmaráta, s ostatnými sa málo baví, má málo tém, hlavne šach, veda, knihy, vtipy. Niekedy je rozšafný a nezastavia sa mu ústa, inokedy neodpovedá absolútne na otázky. Nevie vyhodnotiť dôsledky svojho správania, napr. odsekne učiteľke, potýčka s kamošom skončila hodeným ovocným pyré na stene. Potom ho to síce mrzí, ale ťažko-preťažko sa ospravedlňuje.
Zaujímalo by ma, kto je naozaj dobrý na tento typ vyšetrenia, aké dôsledky by malo dieťa s takýmto papierom v škole, či existujú nejaké terapie, akýsi psychosociálny výcvik.
A ešte otázka, asperger bez problémov klame, zavádza? Lebo ja čo poznám, i keď málo prípadov, ani jeden z nich klamať nevedel.
Ďakujem za každú relevantnú odpoveď.

adka31
21. jan 2018

Mamicky, ktore ste nasadili svojim detom nejaku specialnu dietu. Chcem sa spytat - na zaklade odporucania lekarov, alebo svojvolne? Dakujem za odpovede.

monca77
21. jan 2018

@lulanka moj syn tam chodi uz 2 roky

djamilia
21. jan 2018

@monca77 ja samovolne po odporuceni mamicky tu na fore. Nejake pokroky nastali, preto planujeme pokracovat 🙂

lulanka
21. jan 2018

@monca77 som rada ze sa niekto nasiel🙂 Neviete mi nahodou povedat od kolkych rokov beru ci od troch alebo styroch? Ste spokojna so skolkou? chcela by som tam dat syna na pol dna ale bude mat len tri a tak neviem ci ma vobec zmysel davat prihlasku.

lulanka
21. jan 2018

@adka31 na zaklade lekara neurologa.

monca77
22. jan 2018

@lulanka môj je októbroví, do škôlky začal chodiť v septembri a okt. mal 4 roky. Treba sa opýtať riaditeľky, ale podľa mňa ak majú miesto tak aj od troch berú. Môj chodí stále na pol dňa. Sú 2 triedy po 6 detí. My sme spokojní so škôlkou, veľa sa tam naučil a hlavne že sa mu tam páči a vždy sa tam teší.

lilitela
23. jan 2018

Dievcata, v Bratislave dobry detsky psychiater - koho poradite v suvislosti s autizmom? Vdaka

verenna111
23. jan 2018

Baby.kedna mamicka co ma sama chore dietatko a ma skusenosti s autistickym detmi mi poradila rybi olej Eskimo 3 kids.ze vraj velmi pomaha a deti sa po nom krasne rozrospravali aj ked predtym ani necekli.mate niektora skusenost? Nas uz asi dva tri mesiace asice npravidelne papa rybi olej ale ina znacka Möllers z norska ale aj tak sa mi zda ze od vtedy mu to akosi viac mysli.no ale tamten olj by som velmi chcela vyskusat tak za to sa pytam.inak odkial ho mate ak ho mate lebo nikde online na Sk ho neviem najst....

ematko29
23. jan 2018

ahojte,moja dcerka dmo s pervazivnou vývojovou poruchou,pre vek bližšie neurčenou zatial nerozpráva.a najviac mám problem ked sme vonku,alebo ked jej v niečom branim tak dostane hrozný amok a reve akoby som ju parala.dosť ma to vyčerpava,čo robite v takých pripadoch.ešte nadviažem na predchadzajuci koment,že aké vyživové doplnky ,alebo lieky vám pomohli s rečou?Toťiž moja mi už pred rokom začala rozprávať a prestala,teraz len blabotá.má 3roky a 3mesiace.

monca77
23. jan 2018

@verenna111 môj ten olej berie už mesiac,ale výrazné zmeny som si nevšimla, toľko hovorí ako predtým. Objednávali sme to z CZ, ale momentálne tam majú vypredané.

verenna111
23. jan 2018

@monca77 diky.

silesias
25. jan 2018

Mamicky, ste tu niektoré na GAPS diéte? Nemáte dáke recepty alebo kde by som sa niečo dočítala? Všade iba potraviny či sa smie a čo nie ale chcela by som dáke recepty. Ako sa da na tom fungovať?

tina55
25. jan 2018

@silesias skus na pinterest. najdes tam aj postup ako zacac. ja som tiez rozmyslala ale ale mam pocit ze je to dost krute. a keby sme realne aj zacali miesto toho aby som sa venovala malemu budem v kuchni riesit co jest. tak som to zredukova na max moznu mieru gluten a mliko. teraz prave robm pokus a vyrabam kokosovy jogurt. som zvedava ci sa podari

silesias
25. jan 2018

@djamilia ahoj vy ste na gaps?

silesias
25. jan 2018

@tina55 my už týždeň fungujeme bez mlieka a lepku ale čoraz viac čítam o gaps - tiez mi to sprvu prišlo krute ale tak som si nad tým považovala a nieje to až také hrozne. Zeleninové karbonátky alebo plavky ako príloha na obed k mäsu alebo ku praženicu na ráno. A isto sú i receptik na makové alebo tekvicové chlebíky. Chcela by som to skúsiť. Len najprv chcem všetko naštudovať. Ako prosím robíš ten jogurt? A čosi som čítala že koži jogurt sa môže.

lulanka
25. jan 2018

@silesias Ked si stiahnes knihu cez ulozto s nazvom syndrom travenia a psychologie tak tam mas aj recepty. Ta dieta nie je nic hrozne. Sme na nej od septembra minuleho roku. My dokolecka jeme len 4 alebo 5 jedal lebo vela toho nemozeme koli intoleranciam.

djamilia
25. jan 2018

Nie, my sme na gluten free casein free. Obmedzujeme aj cukor.

tina55
26. jan 2018

v gaps sa moze koza jogurt ale to by nebolo pre nas lebo sme na gluten free casein free. ten jogurt som riesila kvoli tomu lebo sme mali na ranajky vzdy jogurt tak nejaku nahradu. ale zatial to mam poriesene s ryzove cerealie a kokosove mlieko. len to skusam ale chcem si zohnat vegansky starter na jogurt.

https://www.youtube.com/watch?v=1O-0_fyVzjs

dufam ze to bude fungovat

tina55
26. jan 2018

@silesias no u nas po dvoch tyzdnoch na diete plus probiotika a no a zaroven doporucene aktivity od dr rozbehol zrazu uz mame 10 a viac slov (predtym sme sa tesili z jedneho za 2 mesiace) a dufam ze to pojde. tak ja zatial moc menit nechcem.

silesias
26. jan 2018

@tina55 ja kupujem sójový jogurt a chuťovo je fakt dobrý.

charlie1980
26. jan 2018

Baby, soja v akejkolvek forme - zakazana.

silesias
26. jan 2018

@charlie1980 ale to len pri gape nie? Pri gfcf som nič také nenašla, sa ozaj nemôže?

charlie1980
26. jan 2018

@silesias Podla mna Ani pre zdravych jedincov nie, odhliadnuc od diety.

https://www.badatel.net/este-sa-sojujete-fakty-...

silesias
26. jan 2018

@charlie1980 takže sóju radšej nie. No super a to sme jogurt mohli mať 😡