Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

erikasadek
autor
1. dec 2009

ahojte;; 🙂

jana, ja si tiez myslim ze, to bud ev tom , co vsetko chudacik postupil a urcite kedze ste pod lekarskym , dohladom tak by ti uz nieco naznacili.. 😉

no mne prave prisli vysledky.. s patovych testov..
takze v stupnici CARS je na 25 cize nie je autista..
VINELAND
comunikacia 2 roky a 2 mesiace..
autonomia 2 roky 9 mesiacov
socializacia 1 rok a 5 mesiacov
motricika.. 2 roky a 9 mesiacov..!!!!
pato mal v edelu 5 rokov..!!! ☹

BECS dosahuje 4 stupne vyvoja , homogenneho , az na , operacny cast.. 😅 neviem pesne , co tym myslia.;
zajtra ma , pohovor u jeho psy.. takze vsetko znova , vysvetlia..

jana1k
1. dec 2009

blau: uplně jako u nás 😉 ,vždycky začnu zmatkovat,a mamka,mi vždycky též řekne svoje 😅 . Právě že malý je strašně na auta,autobusy a vlaky úplný maniak. Na nočník,to musí mít náladu,jinak néé. A právě,že mi bylo už řečeno,že kluci jsou ve všem pomalejší než holčičky. Tak v to doufám. Taky přeju hezký den. 🙂

erikasadek
autor
1. dec 2009

jank,a aj moj bol na nocniku, az ked mal 2 a pol roka; 😉 nebj chlapci , su vzdy pomalsi a ostva aim to az do dospelosti. 😀 😀

jana1k
1. dec 2009

erika: 😀

blau
1. dec 2009

Ved to baby, my sme proste sikovnejsie ako ti chlapii.....Ukazuje sa to od malicka a oni si z nas az ked uz su dospely robia srandu...ak vobec niekedy dospeju 🙂

erika tak vidis, ja myslim, ze to bude vsetko v najlepsom poriadku....

erikasadek
autor
1. dec 2009

no blau zatial to ni eje v poriadku vidis tie cisla.. 😢

ma 5 rokov moja;..

blau
1. dec 2009

napisala som. to bude vsetko v poriadku. Ved autizmus nema potvrdeny.....drzim palce velmi 😉

erikasadek
autor
1. dec 2009

no teraz som pozerala, takze podl atej skaly , nad 3à a hore, do 37 je autizsmu , stredny nad 37 je uz silny..
takze preto nam opakovali ze autisticke, sklony ale nemozu ho katerozivat, no daleko nemal.. 😝

no ja dufam moja ze bude vsetko v oriadku zatial to bude dlha terapia.. a neviem coi vsetko nas caka..

sisstin
1. dec 2009

erika: mně se to furt nezdá, sakra...když je na tý škále tak nízko..není to přece jenom ta dysfázie? 😕 S tím by souvisela i ta motorika, páč autisti právě bývají hodně šikovní na tohle 😕

erikasadek
autor
1. dec 2009

sisstin ahoj, no disfazia sa nikde nepise... zajtra budem s apytat ked budem s psy...

inak ako pozeram , zatial nie , je diagnostikovany a radeny ako , handycap... ☹ ale, je to otvorene;
len bude mat skolsku pomoc , v skole ako handykopovane deti od buceceho roku..

sisstin
1. dec 2009

erika: ona právě ta receptivní dysfázie je co se týče odborníků fakt v plenkách, a to nejenom v CR a SR...tak bůh ví, jestli o tom ve FR něco vědí 😕 Páč autisti, zvlášt ty VFA mluví hodně a dobře, jsou i šikovní motoricky... zkus ty dysfázii, ale receptivní...oni většinou znají jenom tu expresivní nadhodit..páč ono to fakt má hodně jakoby auti znaků, a pokud s P.neděláš logo a rozvíjení toho porozumění, tak opravdu může ty auti znaky mít, a přitom být dysfatik 😉

sisstin
1. dec 2009

erika: a IQ testy mu někdo dělal 😉 ne na bázi slov, ale nějaký obrázkový atd.? 😉

erikasadek
autor
1. dec 2009

sisitin ni eeste ni, iq nie, ale podl anich je , IQ na jeho vek.. asi jedine... teda cele je to cudne.... ja som si pozrel ana nete okolo toho vel aje to dost komplikovane, zajtra budem o nico mudrejsia.. 😉

sisstin
1. dec 2009

erika: no právě, kdyby měl IQ k věku..tak by to bylo super 😉 dysfatici bývají chytří, pokud nejde o to porozumění...autisti mívají hodně vysoké IQ v oblasti těch obrázků 😉 no je to fakt složitý poznat ten rozdíl, když má P. těch auti znaků dost, ale přece jenom se zase nevejde do té škaly 😕 Tygr má těch znaků čím dál, tím mín...opravdu jak se zlepšuje to porozumění, tak ty znaky odchází naštěstí...já jsem si teda jistá, že u nás je to opravdu ta rec.dysfázie 😕

erikasadek
autor
1. dec 2009

dam ti zajtra vediet viac slubujem.. budem tu akona koni.. 😀
tera zmusim ist po pata do skolky.. 😉

sisstin
1. dec 2009

erika: jj, jsem zvědavá 😉 k nám začne docházet od příštího týdne logopedka, tak uvidíme 😉 páčko 🙂

marianka79
1. dec 2009

ahojte erika moj pato má tiež vela aut. znakov a má intelekt na hranici priemeru celkovo je niekedy jeho chovanie na úrovni 5 ročného a ma 9 a niekedy sa mio zdá aj menej proste ja sa prisposobujem jeho vnímaniu tak to máme podobné s tými našimi patovcami

erikasadek
autor
1. dec 2009

marianka ahoj.. no moj je opak, skor male dieta.. ☹

marianka79
1. dec 2009

no ved aj moj je na urovni menejročného ale samozrejme že v určitých veciach v reči teda nie to vedel rozprávat skor ako vedel chodit to fakt

erikasadek
autor
1. dec 2009

no kazde je ine... 😉
inak som rada ze si tu.. 🙂

marianka79
1. dec 2009

dík dlho som nebola nie je čas stále som v robote ja si myslím že určenie diagnózy nič nevyrieši moj má takú že ani doktori nevedia čo mu je ono je doležitejšie aký ma prístumokolie patko mi užíval lieky ale ja som mu ich vysadila a je to v pohode bral ich vyše 2och rokov

marianka79
1. dec 2009

diagnóza sa nedá presne určit pretože každé dieta je iné to iba pri tých tažších prípadoch ale i u tých detí si myslím že je to individuálne aj my sme napokon každý iný i ked sme rovnaký

erikasadek
autor
1. dec 2009

vies co ze nai ja uz nechcem ani vediet zajtra vsak uz budem vediet viac co s atyka terapie a datumov, a zavzuje sa stale, ci nebude vyhlaseny sa postihnuteho podla papierov co mi poslali.. 😅

marianka79
1. dec 2009

bože to ako myslia že postihnutý to mi nesedí ved je vcelku v poho chalan nie?len sa ty nedaj doktori sa tiež možu mýliť

marianka79
1. dec 2009

a z tých papierov si nič nerob na mojho patka popísali také debiliny že som si povedala no to nie!ja z neho urobím takého človeka že ešte sa budú všetci divit a nechcem sa chválit to sa mi aj darí kročik pokročiku to ide aj ked sú občas nervy ale...ide to 😉

sisstin
1. dec 2009

mariana:ahoj,já se ti dovolím oponovat,já si právě myslím,že správná diagnóza je potřebná,ať uz kvůli tobě-aby ses mu správně věnovala,a hlavně kvůli škole-aby na něj brali ohledy,že není drzý a nevychovany.Tuším,u vás jde možná o Asperger syndrom?Pokud se ti něco na zprávě,kterou jste dostali nelíbilo,je třeba hledat jiného odborníka,kterých je teda na Sk ještě míň,než u nás bohužel.

marianka79
1. dec 2009

siss to ano v škole hej ale prečo je potom samá poznámka?myslím že na jeho diagnózu neberú ohlad 😔

marianka79
1. dec 2009

a práve za to správanie dostáva poznámky 😒

sisstin
1. dec 2009

mari:a vy teda nějaký papír máte?Učitelé na to brát ohled musí,pokud ne,uvažovala bych o změně školy.Předpokládám,že Pato se učí dobře,problémy jsou s chováním.Vyslovil u vás někdo ten Asperger?Já se fakt divím,nejsem doktor,mam tyhle věci jen načtené,a některé diagnózy jsou tak jasné,že to snad musí vidět i slepý.Třeba Pato od Eriky je fakt oříšek,to je opravdu pro odborníka,ale u vás mi to přijde vcelku zřejmé.

marianka79
1. dec 2009

ako som už spomínala má široké spektrumautistického vývinu na papieri a ja s tým nesúhlasím nejsom doktor ale mám to preluskané dost zmenit školu nemožem lebo je v špecialnej triede a to je jediná unás ledva som sa k nej dopátrala a dostala ho tam hrozí že zanikne snad nie to by nebolo dobre lebo patko potrebuje menší kolektív a ten je len v takejto triede s ním sa dá len niekedy mu fakt prepne a urobí vec čo by neurobil no a za to ma poznámku