Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
4. aug 2011

@magimary takže my, když někde jsme...a nemají tam ty tři jeho jídla, tak je schopný za víkend nesníst třeba nic...to vždycky všude z toho mají šoky, že to moje dítě prostě NIC nejí 😉 pak doma se zajede do starých kolejí, kdy teda jako jakž takž jí (na množství), ale na složení opět ty tři jeho věci 😉

andreabe
4. aug 2011

@sisstin ale aspon nebeha okolo stien 😀 😅 no len dufat, ze ho to prejde..
aspon to s tym jedlom sa nam vyhlo.. 😝

sisstin
4. aug 2011

@andreabe takový to běhání okolo stěn jsme měli asi okolo 18 měsíců, děsně ho bavilo pozorovat, když běží...ten jeho stín...ale to ho docela rychle přešlo 😕

magimary
4. aug 2011

@sisstin no, Tady presne to isté... on akonáhle jedlo nepozná - ani ho neskúsi- a rovno ho odmietne s veľmi jasným bojkotom, hnevom, krikom a jakotom...
ak by sme ho prinútili (skúsili sme) - vygrcá, alebo vypluje a ešte aj hodí tanier z ruky o zem 😝
a nás sa tiež na tej dovolenke pýtali, že čoho akože on žije?
že tam týždeň nič nejedol...
tak sme povedali, že sme mu boli kúpiť jogurt, takže mal dva jogurty denne (aj to bol niekedy tak prepnutý, že nezjedol ani tie, lebo neboli vanilkové Rajo, lebo tie tak zrovna nemali)

sisstin
4. aug 2011

@magimary Tygr jí jenom jogurt Florian se straciatelou, jinej nedá do pusy 😉 jí jenom jeden druh chleba (když teda zrovna jí chleba), jeden druh Brumíka atd. 😉 Ale tohle mají dost i děti "standartní" nebo dysfatické....ale postupem času z toho vyrostou (i když jsou z nich vybíraví dospělí), u autíků nevím, jak to funguje pak dál 😕

anka912
4. aug 2011

@andreabe u nás to je čím starší, tým horšie, kedysi aj niečo robil, aj staval kocky, alebo navliekal, ale všetko sa mu už asi okukalo, nové ani nevieme kúpiť čo, to je ďalší veľký problém, tak len behá po dvore, poklopkáva nejakými šampónmi, pohojdá sa, poskáče na trampolíne, vylezie na domček, ale úplne vidím, že sa nudí. Aj sa sám pýta niekam ísť, u nás je výlet, keď ideme na nákup, preňho zmena.
Keď je dieťa malé, tak sa dá ešte vymyslieť, ale čo s takým unudeným puberťákom, potlkajúcim sa po dvore. Neviem, čo budem s ním potom robiť.

magimary
4. aug 2011

@anka912 čo napríklad robia s takými deťmi v tom Drahuškove? 😕
skús vyzistiť /ale možno teda nejaké počítače a tak, či?/

sisstin
4. aug 2011

@anka912 no to zabavení autíka je asi největší problém, co takhle čtu po diskuzích nebo po blozích 😕 páč je baví hrozně málo věcí 😕 u nás jakoby není problém s tím, že by ho něco nebavilo....to jeho baví spousta věcí, ale musím to dělat S NÍM JÁ....sám prostě nebude dělat nic 😝 což jako občas už bych si dala oraz bez toho, abych svému dítěti neustále musela celý den asistovat v kuse...a to je třeba 8hodin denně, klidně i 12 hodin denně, když jsme sami doma...i ted, jak píšu, tak mu kontroluju Logico a musím na něj mluvit... 😝

sisstin
4. aug 2011

holky, já jsem za ten pracovní týden vždycky tak vyfluslá (to znáte určitě všechny)...není to tím, že bych byla fyzicky upracovaná...ale psychicky...neustále se věnovat v kuse, pořád, pořád mu na něco odpovídat...dávat pozor, co říká...on mi prostě nedá vteřinu klidu 😕 já jako po něm nechci, aby si půl dne hrál zavřenej někde vedle v místnosti...ale jako třeba půl hodiny denně by mohl....já si bez něj nedojdu ani na hajzlík 😝 já už se fakt těším na tu školku jak na boží smilování...že 4h denně do mě nikdo nebude nic hučet, nebudu muset stavět puzzle, dělat Logiko, malovat atd. 😝

anka912
4. aug 2011

@magimary ale to mi vysvetlí, že prečo????? môj malý, ktorý ešte pred rokom jedol pirohy, buchty, palacinky, špagety, polievky a mrkvu zobral všetkým z taniera a tak môžem pokračovať ďalej, už neje nič! Veď autík bol aj vtedy! momentálne sme na tekutej diéte, len pije a nielen v teple, aj keď bola zima. Už mi nechce ani to mäso, čo jedol.
Náš jedálniček- ráno fľaša mlieka s medom (posledné dva dni som tam prepašovala trocha žltka, surového, som šťastná jak blcha), potom džús, taký ten hustý mrkvovo-ovocný a s nim mu ešte niekedy odšťavím niečo. Potom zas džús, okolo druhej trocha vody z polievky, ale nesmie byť anikúsoček ničoho, lebo vypľúva a odmieta. Potom zas mlieko a zas džús, sem tam kúsok čokolády alebo 2 snehulky-cukríky. V dobré dni zje 2-3 kolieska suchej salámy. A to je všetko, ale fakt.

magimary
4. aug 2011

@anka912 wow!
no podľa mňa je to na jednej strane možno tým, že telo organicky niečo "odkazuje" (pečeň a tak)
a na druhej strane-že je to skrátka vývoj stavu, obdobie, ktoré vystriedalo iné... a ktoré zase odíde 😕

anka912
4. aug 2011

@sisstin asi by sme si mali na pár dni vymeniť deti, ja mu vyrábam pracovné listy, maľujem, lepím a on uteká! Hovorím si, že čo by som dala zato, keby dieťa chcelo niečo robiť, nielen chcelo, ale ešte malo z toho potešenie ☹

anka912
4. aug 2011

@magimary Ale kedy odíde?

magimary
4. aug 2011

@anka912 mám ti povedať presne? 😉
tipujem, že 4. septembra o 16,00hod. 😕 😉 😎
myslím, že odíde, keď obaja nastúpite do školy 😕
alebo kúsok po tom, keď sa v škole stabilizujete...

sisstin
4. aug 2011

@anka912 no ono by to chtělo asi nějakej zlatej střed...páč oboje je na palici...bohužel 😒

anka912
4. aug 2011

@magimary 4. septembra je nedeľa, ale to nevadí. Tento rok sa nastupuje až 5.! Jupí.
Pre mňa za mňa nech neje, len nech to ja nevidím a sa netrápim.

magimary
4. aug 2011

@anka912 sorry, tak to mi zlyhal vnútorný kalendár-tak potom posúvam na 5-teho 😉

valika_val
4. aug 2011

@anka912
anka, inak taka ta vodova dieta zas nie je uplne na skodu...
kolko to uz trva? lebo dzusy, odstavene veci, vyvar, mlieko - ved to je super! jasne, ze to nie je ideal, a nie na vzdy, ale... hm?
a take, ze uuuuplne riedke tekute rozmixovane JEDLO, to si neskusila?

anka912
4. aug 2011

@valika_val nie, nezje

anka912
4. aug 2011

@valika_val a čím sa ja viac snažím, tak tým menej on je. Asi ho doženiem k anorexii.

valika_val
4. aug 2011

@anka912 jooooj, tak neviem, ako to funguje. asi kto nezazije, nepochopi. neda sa este nieco - napr. uplne inak sa pozriet na tu situaciu? neco uletene urobit? nesnazit sa? alebooo ak ma oblubenu cinnost, tak mu v blizkosti toho miesta nechat pohodene jedlo? alebo - ja fakt neviem, ale ty urcite nieco najdes, nieco, co jefakt uplne mimo beznych sposobov krmenia! 😅 😕

anka912
4. aug 2011

@valika_val nechajme zo už tak, uvidíme, čo sa z toho vyvrbí. Len aby sme stihli tú nemocnicu do konca prázdnin, riaditeľka by nebola moc nadšená 😢 ;- 😖
Zajtra vezieme tú najstaršiu zas na 3 týždne do Francúzska, ide robiť nejakú dobrovoľníčku, čistiť chodníky v lese, spať pod stanom. Nech si to dievča užije, lebo ona si to všetko ideálne predstavuje. Ešteže ju dotuje babka, ona je jej miláčik, inak by sme už skrachovali. Len tak pre srandu, minule mi oznámila, čo chce na 18. narodky, tie má o rok v auguste- chce si zmeniť meno na Nicol, Nicole alebo Nicolle 😀 😀 😀 Ona smrteľne vážne chce žiť vo Fr. a to je vraj prvý krok, u nás sa teda fakt nenudíme.

valika_val
4. aug 2011

anka 😀 😀 😀 to je superskeeeee 😀 dievca v puberte sa hlada! to je skvele!!! ved meno sa da zmenit hocikedy inokedy tiez 🙂 prosim ta, napis mi do IP (povodne som mala preklep PI 😀 😀 😀 😀 ), ako sa ta tvoja dcera vola?
a na prachy nebudem reagovat, lebo sak depky tu uz stacilo 😝

anka912
4. aug 2011

@valika_val to je jasné, vola sa NIKOLA, to ale jej neznie dosť francúzsky a keď bola v Fr. predtým, tak si veľa ľudí myslelo, že je chlapec -Nikola. A meno si môže sama zmeniť až od osemnástky. Na tej brigáde neplatí, len letenku a poplatok 95 EUR jednorázový, ale toho okolo bolo hrozne veľa, dokúpiť spacák, karimatku, vetrovku, nejaké veci, už len to stačilo. Tak dodotovala babka.

anka912
4. aug 2011

@valika_val Kukni na postizenedeti, tam jedna mamina píše, že bola u Křejčířové s 8 mesačným miminom, práve kvôli autizmu

magimary
4. aug 2011

@anka912 hodíš prosím link na ten príbeh?
ďaku

ichaile
4. aug 2011

Já mám 9letého bráchu,je autista a ma Dawnův syndrom,ještě kdomu má problémy se štítnou žlázou a jak byl maly musel jít na operaci s kylou,ušima a měl dírku v srdíčku,ta mu ale naštěstí zarosta 🙂 ještě má menší zrakovou vadu,ale brýle nemá,protože by si je nenechal,ještě má svalovou hypotonii,takže se ho podařilo rozchodit až v 5 letech a to byl zázrak.
I když je takhle postižený,tak je moc pěkný a na první pohled,teda až na jeho chování to na něm nejde vůbec poznat.žije si ve svém světě,ale i tak tam bere i nás.Jinak vůbec nemluví.
I když nikdy nebude žít normální život a mamka už taky ne,tak jsme rádi , že ho máme,samozřejmě by bylo lepší kdyby nebyl jiný,ale je a je náš.Miluji ho a i když kolikrát už mám nervy,když ho krmím a on dělá naschvály a taky mě nebaví,že mu musím dávat pořád napít,dávat ho na nočník,no prostě pořád se o něho musí někdo starat.Ale prostě je takový jaký je,on si to taky nevybral,tak my to musíme příjmnout... 🙂

anka912
4. aug 2011

@magimary otvor si www.postizenedeti.cz, časť nové a tam máš diskusiu na tému Autizmus u chlapečka starého 5 mesícu. Posledné príspevky sú o tom.

valika_val
4. aug 2011

@anka912
akoze nikola, to mi doslo, ale priezvisko, vies? lebo ze nicol fazuľová, to je dost toto... vies. 😅
vlastne ani to nie je podstatne - ved ked tam bude zit, vezme si francuza 😀 😉
idem kuknut ten pribeh

valika_val
4. aug 2011

anka, ale mozes sa naucit postilat aj link, nie? chces vediet, ze ako? 😉
a prebehla som u bielu vranu, vyzera dost dobre ten film. herecka je znama.
no a ten Sam, to mi nestiahlo cele, tak budem musiet najst inde.