Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
6. aug 2011

@valika_val ten mal ale papuľky keď bol menší, dobre si ho živila. 😵 Tuším má takú okrúhlu tváričku ešte stále, že?

anka912
6. aug 2011

Čo, vari všetky baby tu trávia sobotný večer na diskotéke alebo v kine, že nikto nič nepíše? 🙂 🙂 🙂
Dnes bolo celkom pekne, tak sme chceli ísť na Gýmeš, alebo Gimes? To je hrad za Zlatými Moravcami. Je tam krásne, krásne okolie, rybníky, lesy, hrad ako z filmu v diaľke na kopci a naokolo, nič!!! Typické Slovensko, žiadne popisy, značky, nejaký bufet na posedenie alebo pre deti niečo na vybláznenie. Keby to bolo voľakde vo Švajčiarsku, tak z toho spravia super rekreačnú oblasť. A u nás ako na Divokom západe! Nakoniec sme našli nejakú cestu, že vraj tadiaľ sa tam ide, nám poradili. Na začiatku bola rampa a zhrdzavená a ohnutá tabuľa, niečo o hrade a niekto milosrdný tam naškrabal asi klincom, že 1,45 hod. To bolo pre nás dosť ďaleko, lebo Maťo sa každých 50m zastaví a asi obdivuje scenériu (ako ten lekár vo Vesničko má středisková). Tak sme sa asi po pol hodine vrátili, keď nám stále pílil uši, že ideme na preliezky, chce nanuk alebo že ideme na pizzu (boli sme včera, on samozrejme nejedol nič, ale bola tam šmýkačka a hojdačka). Cestou sme sa ešte zastavili najesť, lebo Maťo pýtal klobásu, ktorú sme potom samozrejme zjedli my s mužom. A tak skončil náš výlet. Ale kraj je tám krásny, odporúčam, ticho jak balzam na dušu. Ináč u nás je toľko krásnych hradov, dosť sme už pochodili, hlavne keď bol Maťo malý, škoda že už teraz tak nemôžeme.

valika_val
6. aug 2011

no, moje mliecko mu chutilo 😀 aj doktorka ho chvalila, ako pribera 😀 sice som sa pytala pediatricky, ci ho mam nejak obmedzit, lebo bol poriadny bunkooo, ale doktorka povedala, ze plne kojenym detom nebranime ani nahodou, tak ja som mu teda nebranila... este jedna na ukazku 😀 ako 2,5mesacny 🙂
...a teraz uz ma uzku hlavu, po tatikovi, ten vyzera ako švablik (zapalka) 😀 😀 😀

valika_val
6. aug 2011

@anka912 hej hej, ja som sa vratila z kina a teraz idem na diskotejku a pridem opita nadranom a zajtra budem spat do vecera! 😀 😀 😀
ja poznam ghymes, madarsku kapelku, bola som na koncerte v BA 🙂 niektore veci su hrozne, ale tuto jedna moja srdcovka (aj ked po madarsky, no co uz):

https://www.youtube.com/watch?v=6fv9AxZAPGw


alebo to iste, ale nazivo:

https://www.youtube.com/watch?v=xhzHrRSEwPI
anka912
6. aug 2011

@valika_val no, vyzerá, že ty by si dokázala odkojiť ešte pár ďalších valibukov, nerozmýšľaš o tom? Alebo sa ešte trocha bojíš? ☹
Ja si pri takýchto obrázkoch stále spomeniem na moju prvorodenú- 2200g a to bola narodená už v 38. týždni. Vyzerala skoro ako tie deti zo Somálska, ona bola normálne vyvinutá (47cm), len vôbec nemala podkožný tuk, už chudla aj vo mne... No a potom bola slabá a nechcela piť, tak som si 7 mesiacov deň-noc odsávala mlieko. Ja som bola priam posadnutá tým, že moje deti musia byť kojené. No a potom už pekne pribrala a ako 3 mesačná už bola tiež buchtička. Ostatné dve som v pohode kojila, Maťo ten by bol prisatý stále 😀 😀 😀

valika_val
6. aug 2011

anka, tak ste mali pekny vylet 🙂 ja takto nikam nechodim, nechodila som a asi uz ani nebudem, slovensko nase vobec nepoznam, hanbim sa, ale tak mozem ja za to? 😠 😅
take ticho v prirode, ziadni ludia, to musi byt super... absolutny oddych, pocujes len svoje mylienky a mas respekt pred prirodou, ze? musi to byt krasne, ale aj strasidelne, ja sa stale bojim sama v prirode (aj medvedov). 😝

my sme boli poobede na kupku (uz som ho nechcela trapit a nutit vspat kociku, tak sme sli az poobede), ale maly drkotal zubami, zaslo slnko aj pofukovalo... no, tak bud ochorie, alebo sa otuzil, uvidime 😀 teraz zapekam karfiol a nejake zbytky z chladniky a otvorime si s muzom vinko. cely den bol dobry, pekne sa s teom rozpraval a ucil ho, asi sa stal zazrak! 😀

magimary
6. aug 2011

my sme tu mali cez deň návštevu, tak bolo husto-vlastne až doteraz, kým sme ich všetkých uložili 😝 😅 🙂
zajtra snáď bude zaslúžený pokoj 😅
ideme s aj Malinkým prvýkrát do kostola...
normálne sa z toho teším! 😵 😅

juj...
keby tak bola nedeľa (a v podstate aj sobota) každý deň 😅 😅 😅 😀
by som mala doma stále mužíka a všetko by bolo také oveľa ľahšie...
😅

nuž, ale- ako vieme- nie každý deň býva nedeľa... 😅

inak, som dnes po meste naháňala nejaké super detské leporelka s reálnymi základnými obrázkami (zvierat vecí atd) a NIČ také "IN" som nenašla 🙄 😝
ale objavila som jedno super pexeso s väčšími obrázkami, ako bývajú bežne a na ňom je desať základných reálnych zvieratiek (krava, koza, ovca, kôň, pes, mačka, hus, ai.) a sú fakt reálne odfotené, ozajstné... a výrazne odlíšené od pozadia, tak to dám Krpčekovi ešte zalaminovať a budeme sa "učiť" zvieratká 😎 😅
(možno sa zdokonalím len ja, ale čo už?! 😅 musíme to aspoň skúšať 😅 )

valika_val
6. aug 2011

ufff, tak s tym kojenim som si uzila, prve dva mesiace mi vychadzali z bradaviek aj ziletky spolu s mlieckom, tiekli mi slzy, ked sa prisal, lava bradavka mi hnisala a mala som te syndrom bielych bradaviek a tak 😖 ale su aj horsie veci, tak som si povedala, ze vydrzim este dnes a zajtra dam UM, ale to som si hovorila kazdy den a tak som to nejak prezila a po osmych tyzdnoch bolest vymizla. nutila som sa kojit hlavne preto, lebo financne by sme umele mliecko len velmi tazko zvladli 😔 ved vidim, kolko to teraz stoji a este aj to sojove, co je este drahsie nez sunar, co som davala predtym, no.

ale o druhom premyslam, velmi... je to hudba buducnosti, ale premyslam, lebo sa zda, ze mi nabehol cyklus (tam hore si niekto zo mna robi srandu) 😀 tak neviem, ci to nechat UPLNE na prirodu, alebo sa spravat rozumne a pockat este rok, dva, kym to necham na prirodu 😀

valika_val
6. aug 2011

magi, ake pexeso? kde? aka znacka? daj tip 😉
a muz v domacnosti, to ano! len u nas je to stale o drzku... dva dni ok (napr. vikend staci) a potom uz vystrkuje rozky a chce bud viac oddychovat, alebo robit po svojom, tak som aj rada, ked ide zas do roboty 😀

prvykrat do kostola, to bude zazitok 🙂 ja sice veriaca nie som, ale uplne chapem, ze to bude pamatny den 🙂

valika_val
6. aug 2011

anka, ty ked si prvu dcerku "kojila", cim si odsavala? odsavackou? akou? alebo rukou?

magimary
6. aug 2011

@valika_val ja som v kojení kombinácia vás oboch-ale to by bol dlhý príbeh... 😒 😝 😉
aj žiletky z bradaviek boli, aj nekonečné odsávačky boli, aj chudnutie malého, aj krátke kojenie ☹ 😔
a tiež som bola posadnutá tým, že moje deti MUSIA BYŤ kojené (!), lebo ja som alergická (vari na všetko-nemožné, i možné) a tak som chcela, aby som deckám alergie čo najviac oddialila...
no, i napriek tomu, že na pohľad som originál dojnica z rakúskych hôr ( 😀 )-len fialová farba mi chýba, i tak sme napokon skončili v nemocnici s tým, že mi "umiera dieťa od hladu z dôvodu nedostatku mlieka matky" (!!!) 😔 ☹ 😔
ale o tom som nechcela...

len, k tebe, kati...nečakaj rok, lebo o rok, dva už nemusí byť ani "príroda" (v tebe) zase aktívna a potom budeš nenaplnená... 😔 😉

tip na pexeso dám (idem to opísať všetko, čo tam je) a aj pofotím a pošlem sem 😉

anka912
6. aug 2011

@valika_val počúvaj, teraz máš ideálny čas na to, náš do 3 rokov bol nosený v nosiči na chrbte, striedali sme sa a mohli sme ísť, kam sme chceli. Vydržal to a niekedy si tam aj schrupol. Tak sme sa naložili, vyberali sme túry tak do 60km od domu alebo sme chodili, keď sme boli na nejakej dovolenke alebo cestou k nám do Prešova. Ja osobne, keď som v nejakom starom dome alebo na hrade, tak ja úplne cítim tú históriu z múrov, by som tam stála a vnímala to. Potom si aj povieš, že si blbá, lebo o 50-100 rokov, aj my budeme história a trápime sa kvôli blbostiam a kazíme si život. Veľmi pekné a ľahké túry sú na hrad v Uhrovci, Oponiciach alebo Hrušov, to je len taká 30min prechádzka. Ešte by som chcela ísť napr. na Krásnu Hôrku, to nemáte tak ďaleko vy z Košíc. Alebo Banská štiavnica, tam máš históriu na každom kroku.

magimary
6. aug 2011

je to táto firma ("zábavné učení"; inak pozerám, že tam toho majú veľa dobrého 😕 😉 )
a toto pexeso:
http://www.zabavneuceni.cz/na-dvorku/d-70356/
(v kníhkupectve mali aj tie iné, čo sú v ponuke,ale toto bolo úplne NAJ pre nášho Truhlíčka)
😉

valika_val
6. aug 2011

sak toto, toto.
sa rozhodujem, ze co a ako... nasa financna situacia je viac nez priserna, ale si hovorim, ze zvladli ini, zvladneme aj my. ale neviem, ci by som JA zvladla, ak by bol teo aut. 😔 chapete? ☹ nemohla by som sa mu poriadne venovat, tak, ako by si zasluzil, aby som mu co najviac pomohla. ved zaciatky su najdolezitejsie? nie?
je to zlozita situacia. s muzom sa o tom nemozem poriadne porozpravat, lebo on "neriesi", teovu diagnozu si nepripusta a vobec, on na take nie je nejak... neviem to vysvetlit.

magi, a to ti fakt povedali, ze mas nedostatok mlieka??? to sa da? neuveritelne... tak ale ved mliecka je tolko, kolko si pyta dieta... aj dieta slabo a nedostatocne saje, tak sa mliecko netvori.
ale srandovne si to o sebe napisala, takze mas problem s podprdami, hej? mne sa po kojeni zmensili, uz vyzeram ako chlap s pivnym bruchom, dofrasa 😀

anka912
6. aug 2011

@valika_val s mužom, to poznám, my sa najviac pohádame cez dovolenku.
A s tými ďalšími deťmi, tak už som písala, že prvé dve som nemohla otehotnieť, pochodila som všetko možné a pri Maťovi, keď som už mala po dvoch cisárskych, aj sám lekár mi povedal, že vtedy je problém vôbec otehotnieť, tak stačilo jediné pošmyknutie a už to bolo. Keď on nebol osud, tak už neviem čo.

valika_val
6. aug 2011

@anka912 dik za tipy. zatial take ale nehrozi, lebo teo ma problem sediet v sedacke aj 10 minut, co ideme z mesta 😢 neviem, co sa stalo... a v nosici? ach jaj - aj kocik je prenho problem, on nesedi, fakt nesedi, nikdy. takze nosic neprichadza do uvahy. neviem, ako to budeme riesit, ale hovorim si, ze nejaka zmena hadam nastane, tak dufam, ze k lepsiemu.
je to strasne narocne, ked mate dieta, ktore nemoze posadit na stolicku, aby ste ho nakrmili, lebo odchadza, aj ked je hladne. proste on ide stale prec, aj z vysokej stolicky, aj zovsadial, aj od nas z postele, proste stale niekam ide, ani pri hrackach nevydrzi posediet, ani kym mu obujem topanky, to vsetko je nasilim a s revom, prebalovanie tiez... som zvedava, dokedy to potrva, ale uz som z toho zufala. a kedze mi nerozumie, tak sa pomaly zmierujem s tym, ze to tak stale bude.

anka912
6. aug 2011

@valika_val s tými prednosťami, no... chcela by som mať tvoje problémy, to ja aby som už kupovala padáky.

valika_val
6. aug 2011

krasne 😵 😵 😵 matko = osud 😵

ze padaky, heheheeee, som to davno nepocula.
to fakt, take kozy mate? no, zeny, ved kazda sme ina. ja vyzeram zas ako v siedmom mesiaci, akurat ze ked si sadnem, tak sa mi to nevyduje, ale posklada na 3 kusy.

akurat dnes sme rano sedeli s muzom 5 minut na balkone (ciga) a on si chytal sadlo na bruchu (chudy je) a ja mu hovorim, ze "aha, pozri na mna, ty si nic" - a on povedal, ze ja som ok, lebo ja som mamka!!
to som prvykrat od neho pocula taku vec, lebo viem, ze moje kila navyse odkedy sme sa zoznamili, nesie dost tazko (vovnutri) 🙂 von neda nic 🙂

magimary
6. aug 2011

@valika_val nie, prsia mám primerané 😅 😝 😀
to skôr to ostatné je také dojničné... 😅 😀

nielen že povedali (!!!), ja to tam mám napísané v prepúšťacej správe,
ktorú som od jedu, smútku a hormónov skoro na mieste pokrčila, keď som to zbadala,
lebo ja som bola SKALOPEVNE presvedčená (!), že mlieka je VŽDY toľko, koľko dieťatko potrebuje
a že ze žiadnych okolností ho matka nemôže mať málo (!!!)
žiaľ, najväčší odborníci na slovnesku (na patolog. novorodencoch), ktorí píšu knihy aj o výlučnom dojčení, mi toto FAKT napísali do správy...
no, mne ako prvorodičke, viac nebolo treba... 😔

anka912
6. aug 2011

@valika_val mala som takú drahú odsávačku, ale potom som už bola taká zbehlá, že rukou mi to šlo rýchlejšie (nejak to blbo vyznelo...). Ja som zas nemala nikdy problém, ani zápaly, mlieka tak akurát. Pamätám sa v pôrodnici, keď nechcela malá piť, tak som raz kojila aj jedného.. nášho občana a som si vravela, že čo ak on ma tak o 15 rokov odchytí niekde na rohu..

valika_val
6. aug 2011

mliecko funguje ako dopyt - ponuka, takze nech sa neopovazi ziadny doktor tvrdit mamke, ze ma malo mliecka nech prikrmuje. to je fakt donebavolajuca somarina. strasne s tou osvetou.
celkom chapem to pokrcenie, ja by som ale trhala! a to take pisali do spravy? si bola v porodnici nejak dlhsie? leob to sa predsa nemozu opovazit napisat po 4 dnich!

valika_val
6. aug 2011

anka, prilozila si si cudzie dietatko?
juuuuuuuj, toto by som ja teda nevedela, by mi to prislo ako absolutna nevera voci mojmu synovi. este odstriekat a darovat, to ano. ale aby mi sal z prsnika? neviem... teraz to tak citim, ze by som nemohla. klobuk dolu.
a neboj, on ta neklepne, on ta bude citit 😀 😉

magimary
6. aug 2011

@valika_val nie, to sme už boli v nemocnici na patologických novorodencoch
kde nás prijali, keďže Malý mi stále chudol a chudol, namiesto toho aby priberal...
a tak ho (aj so mnou) prijali ako 5 týždňového s váhou 3800G,
pričom keď sa narodil, mal skoro 4,5 kila (!)... 😔

čo je obrovský úbytok u dieťaťa toho veku, ktoré má týždenne pribrať 500g... ☹

anka912
6. aug 2011

@valika_val No mne sa to vydúva aj hore, aj to brucho. Keď bola kolegyňa tehotná, tak sme si porovnávali a fakt ešte v 5 msiaci mala menšie ☹ ☹ ☹ Ja by som dala neviem čo, keby som vedela schudnúť. Eriki Szipeky mám dva krát prečítanú a furt nič.
Ináč mmch, pozrela som si ten ghymes a si ma úplne dostala, krásna hudba, až mi chodili zimomriavky po tele a úplne som si vedela predstaviť ako ju hrajú na tom gýmeši pri západe slnka. Celé techno, či kto hrá tú synťákovú hudbu sa môžu schovať. Síce neviem o čom spievali, ale to mi vôbec nechýba.

magimary
6. aug 2011

na mňa ten ghymes pôsobí akosi arabsky 🙂
pěkne, moc pěkne 😉

jó a ja som sa dala teraz od prvého na chudnutie 😝
výsledky prezradím, ak sa dostavia 😅 😀

valika_val
6. aug 2011

magi, a to bol starsi, ci mladsi?
a vysledok bol nedostatok mlieka? fakt nic ine???

anka, ja ti poslem aj vybornu elektroniku, hej? netreba zatracovat take veci!

anka912
6. aug 2011

@valika_val no vieš, keď moja nechcela, šak ona bola neverná prvá

anka912
6. aug 2011

@valika_val ja vôbec nič a nikoho nezatracujem, len som chcela povedať, že taká pre mňa neznáma kapela hrá lepšie než nejaké svetoznáme. Ja ináč hudbu skoro vôbec nepočúvam, len v aute, ale odchovaná som od puberty na Brontosauroch a Nedvédovcoch a nevyznám sa v žiadnej inej. Takže takmer hudobný analfabet.

anka912
6. aug 2011

@magimary a ako chudneš? Lebo ja keď si poviem, že idem chudnúť, tak celý deň myslím len na jedlo.

magimary
6. aug 2011

@valika_val starší... (ale ani s mladším to nebolo ružové, ale aspoň sme neskončili v nemocke)
hej, len nedostatok mlieka, nič iné... 😖 😒 😔
...

no, tak, že keď na jedlo myslím, tak si ho aj dám,
len vynechám sacharidy 😉