• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

22. marca 2017 
@magimary že ty si tú dietu odkukala od toho môjho? Lebo dnes za celý deň zjedol dva miláčiky, asi 3-4 kúsky salámy a dve fľaše mlieka. A tam myslím neboli žiadne sacharidy. Akurát že je aj nejaké tie sladkosti.
6. aug 2011 o 21:51  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nas dnes dostal lizatko na palicke, uz druhe v zivote.
a take modre, cely bol modry a ked som mu chcela vziat uz len taky maly kusok na palicke, ze aby to neodkusol a nezacal sa drhnut, chytil taky zachvat, ze sa cele kupko na nas pozeralo... cerveny, slzy, reval viac nez ked sa hocikedy predtym udrel!!! :confounded:

ze neverna prva :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:

a tu je napriklad fajny dramec:
http://www.youtube.com/watch?v=4X8jASSjdtQ&feature=related
6. aug 2011 o 21:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
6. aug 2011 o 22:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@valika_val telefonuješ s niekým? :sweat_smile: :grinning:
6. aug 2011 o 22:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@valika_val už 3x sa mi pokazil internet, neviem, či ešte niečo napíšem dneska :frowning2: :frowning2: :frowning2:
6. aug 2011 o 22:08  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:slight_smile: no dobre, mozno to znamena, ze aj staci... zeby sme si dali na dnes uz dobru noc? :slight_smile:
6. aug 2011 o 22:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ešte skúsim, ako ste si k svojmu menu pridali, že koľko máte deti? Ja to neviem nájsť
6. aug 2011 o 22:17  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anka912 hore Nastavenia, potom zalozka Tehotenstvo a rodina
a dole "pridaj informacie o dcerke/synovi"
6. aug 2011 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no vidim, ze anka ideeeeeee
zatial jedno dieta.
dotoho! dotoho! :grinning:
6. aug 2011 o 22:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No super a teraz mám v profile, že mám dcérku, ktorá sa volá 3 deti!!!
6. aug 2011 o 22:24  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
aha, anka ma dcerku, ktora sa vola 3 deti :grinning: :wink:
anka, som si ista, ze ty na to prides. si sikulka! :wink:
6. aug 2011 o 22:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@valika_val keby že nebývaš odo mňa 300km, tak....
6. aug 2011 o 22:28  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no, ľudze, pekne si tu kurizujeme,
ale už ma volá (tiež na kurizovanie :sweat_smile: :grinning: ) mužíček...
takže-padám za ním :wink: :sweat_smile:

a prajem aj vám dobrú noc a krásnu nedeľu! :dizzy_face:

aaaa, pozerám, že anke sa to podarilo (nezľakni sa, poslala som ti výzvu na priateľstvo v dúfaní, že sa mi zobrazí aj viac z tvojho profilu :sweat_smile:)...
aj keď fotky k menám sa ti teraz nepodaria (ani mne), lebo to majú pokazené ale vraj na tom pracujú :wink:

6. aug 2011 o 22:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary dobrú noc všetkým
6. aug 2011 o 22:49  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@erikasadek Zaujala ma tato tema, nakolko mam strach, ze nas 3-rocny syncek javí znamky autizmu. Chcem sa vsak opytat, ake su prve priznaky? A su u vsetkych aut. detoch rovnake? Nas Samko ma trosku zvlastne spravanie. Na ihrisku sa vobec nehra s detmi, ked sme napr. na pieskovisku, hra sa len so svojimi hrackami, pripadne si pozicia ine, ale ked pride "majitel" hracky, tak mu hracku poslusne vrati, nepovie ani slovo a potom smutne pozera do zeme. :frowning2: alebo napriklad ked sa smyka na smykalke a pridu sa smykat aj ine deti, tak akoby sa zlakol, postavi sa vedla smykalky a nevylezie na nu az kym deti neodidu. inak je to strasne zive dieta, casto mava zachvaty zurivosti, bucha si hlavu o zem alebo o stenu, ked nema poruke nic o co by sa otrieskal, tak sa bije pestami do tvare, alebo zacne bit mna :frowning2: a ked sa mu prihovori nejake ine dieta, nevyda zo seba ani hlasku, len pozera do zeme. proste uplne sa strani detom. mozu byt toto priznaky autizmu? velmi sa toho bojim.:frowning2:
6. aug 2011 o 23:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adriana1712
popisala si toho velmi velmi maaaalo, aby to boli "priznaky" autizmu. ak mate problem len s tymto, urcite to nie je autizmus.
ak mas nejake starosti, tak sa ozvi odbornikovi, najlepsie psychologovi. ja osobne ale neviem posudit, ci je spravanie tvojho synceka normalne, alebo sa vymyka (a ako velmi) :unamused:
6. aug 2011 o 23:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@valika_val Ahoj, viem, nenapisala som toho vela, ale je toho moc co moj syncek robi "inak" nez ine deti. citala som tu napriklad aj o ukladani si hraciek vedla seba, moj syn toto sice nerobi, ale vzdy si najde nejaku svoju hru ktoru sa hra aj hodinu, bez jedineho slovicka a nedajboze aby sa mu niekto prihovoril alebo ho rusil v hrani. zase chyti zachvat zlosti. Najviac ma vsak trapy to, ze sa nehra s detmi a reaguje na ne tak, ako som pisala. raz sa ma jedna mamicka aj opytala, ci je "kompletny", co sa ma dost dotklo a rozhodla som sa to nejako riesit. Aj iní ludia uz na neho povedali, ze je "šiši", kedze vonku sa sprava ako taky blazonko, hadze sa o zem, vrieska, vobec ma nepocuva s nikym sa nehra, bije seba aj mna..:frowning2: uz neviem ako dalej, neda sa s nim ist ani do obchodu, ani von, ani nikde, vsade nas uz poznaju ako tych s tym "nenormalnym" dietatkom :frowning2: Mozem sa opytat, ake su najcastejsie priznaky autizmu?
7. aug 2011 o 09:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adriana1712
prejavy autizmu si vygoogli, je toho strasne vela a vsade.
podla toho, co si napisala teraz, je zjavne, ze dietatko ma nejaky problem, ale moze to byt aj uplne iny problem, nez je autizmus. myslim, ze by bolo fajn, keby si to zacala nejak riesit - ak to zasahuje do vasho bezneho zivota a vadi to tebe aj syncekovi, urcite to chce odbornu pomoc.

kludne sa ale viac rozpis, potom ked si precitas o autizme.
alebo sa rozpis len tak, napis vyvpj, s cim mate problemy, s cim nie - trocha obsirnejsie.
7. aug 2011 o 09:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adriana1712 ahoj, nenapísala si o tom, ako je to s porozumením hovorenej reči, ako rozumie čo mu kážeš robiť. Alebo či ti ukazuje, keď sa mu niečo páči a hlavne či dáva otázky typu- čo je to? prečo? atď. To boli u môjho prvé príznaky, ktoré som si všimla.
7. aug 2011 o 10:07  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
stale premyslam, ako je to s tymi prejavmi.
myslim, ze vacsinou sa detsky autizmus odhali velm irychlo, lebo sa prejavuje vo vsetkych tych oblastiach a neda sa prehliadnut. a hlavne uz v skorom veku.
co ale taky atypicky autizmus?
manzel mi stale tvrdi, ze maly je ok, len sa mu "nechce" venovat somarinam (ukazovat na veci a ziadat odpoved), ze vraj to podla neho nepovazuje za dolezite. alebo ze "nema cas", lebo je zaujaty niecim uplne inym.
darmo sa mu snazim vysvetlit, ze normalne dieta dychti po informaciach, chce sa zavdacit a najradsej komunikuje - s ludmi, rodicmi, osobami, ktore sa nanho usmievaju.
nechcem pausalizovat, teda zovseobecnovat, ale taky ten klasicky autizmus sa asi neda prehliadnut, ze?

mna trapi skor ten vysokofunkcny (asi). ze dieta aj ma ocny kontakt, ale nerozumie, nechce rozumiet, nechce sa zapajat, nechce spolupracovat. stale neviem posudit, ci ten nas je len ignorant, individualista a podivin, alebo je proste (atyp.) autik...

to, co anka pise, ze ci ukazuje, co sa mu paci... samozrejme, ze vobec a je to hrozne smutne. napriklad do vody sa sice tahal, ale "svojim sposobom" - teda sa napinal, vzpieral a rucal. cakala by som, ze zacne mraucat, jacat, skakat, natahovat sa a nadviaze so mnou ocny kontakt, lebo predsa JA ho beriem z vody von :unamused: ale to je len jeden priklad z mnohych. iste je, ze pri akejkolvek snahe o komunikaciu zlyhavam.
ako radia mudrejsi: prilozim si vyzadovany predmet (hrozno) k ociam, pozeram nanho, hovorim daj, a on pozera do zeme, pripadne zavrie oci, ruky spustene a len reve... v lepsom pripade schmatne moju ruku a nou si trafi do ust.

no nic, krasne nedelne dopoludnie, asponze mam keksiky a colu. manzel isiel s malym na ihrisko, tak som sa vam vyzalovala a teraz idem upratovat. :pensive:
7. aug 2011 o 11:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anka912 Ahoj. tak nas maly rozumie co mu hovorim a co mu kazem, aj ked niekedy robi, ze ma nepocuje. niekedy mam pocit, ze sa bavim sama so sebou a on si ma vobec nevsima. a cobsa tyka tych otazok...ano...v jednom kuse sa vypytuje..co je toto..aj ked mu odpoviem, pyta sa to znovu a znovu a ja mu to musim stale opakovat :frowning2:
7. aug 2011 o 11:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@adriana1712 asi budes musiet pockat, kym ti skusenejsie baby odpisu, ja so starsimi detmi skusenosti nemam.
(a neda mi nepovzdychnut si, ze co by som ja za to dala, keby sa ma maly cokolvek pytal, hoci aj tisickrat...) :pensive:
7. aug 2011 o 13:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
caute kocky ako si vy tu hukrtate :slight_smile: predstavte si ze mi janosikova odpisala za jeden den.ze je na dovolenke do \15.8 ze sa ozve hned ako sa vrati.uspech ze?
7. aug 2011 o 14:31  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má vo februári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@adriana1712 je to zatiaľ dosť málo informácií, to správanie určite poukazuje na niečo.
Ale s tým porozumením to treba poriadne vyskúšať, ja som psychologičke napr. vravela- náš malý rozumie normálne v bežných situáciach. Ale- doma som skúsila, boli sme v obývačke a ja som mu povedala, dones mi pohár zo stola v kuchyni a nedoprovádzala to ukazovaním a on sa už nechytal, išiel k stolu v obývačke a hľadal pohár. To je malý príklad, že mamy si myslia, že deti rozumejú, ale oni im väčšinou hovoria to isté, robnakých situáciách a pritom ešte ukážu rukou... To, že sa tvári že nepočuje, tak vtedy možno fakt nerozumie.
Už len kvôli tomu správaniu by som niekam šla, nepovedala by som aké mám podozrenie, ale by som popísala všetko, čo ťa trápi.
Ináč poznám pár aspergerov, už teraz 11-12 ročných a takéto problémové správanie bolo u všetkých, ešte častejšie ako u klasických autíkov.
Ale nestresuj sa vopred, môže sa z toho vykľuť aj čokoľvek iné a možno z toho fakt vyrastie, ktovie. Ale pre svoj pokoj skús vyhľadať odbornú konzultáciu.
7. aug 2011 o 15:13  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@valika_val Len takú poznámočku: Val, keď som čítala tvoj posledný príspevok, tak ty si asi podľa mňa trošku mýliš pojmy. Keď má dieťa očný kontakt, to ešte vôbec neznamená, že je vysokofuknčý autík, ten očný kontakt (jeho absencia) je písaný len medzi typickými príznakmi, ale aj dieťa, ktoré ho nemá, môže byť veľmi funkčné, skôr medzi aspergermi je veľa ľudí, čo sa nedívajú do očí, lebo im je to nepríjemnejú a nedokážu sledovať, čo hovoríš. A druhá pozn., keď dieťa nerozumie, čo mu hovoríš, tak nemôže byť vysokofuknčý autík, to porozumenie, aspoň základné v bežných situáciách je vlastne podminekou, aby dieťa mohlo fungovať medzi nami. Asi to vysvetľujem jak hotentot, ale snáď si ma pochopila.
7. aug 2011 o 15:21  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@valika_val A ešte jednu poznámku, každé dieťa má v sebe tak normálne zakódované, že keď ho niečo zaujme tak sa s tým chce podeliť s niekym iným, individualista možno menej nadšene ako extrovertné dieťa, ale je to tam. Ja to môžem porovnať s dvomi staršími dcérami, tá staršia je ten silný individualista a stredná bolo také to ukážkové nadšené dieťa, ale obidve to robili. Keď je zaujatý tým, čo robí a nikomu to nechce ukazovať a zdieľať pozornosť, tak to potom záváňa práve po podstate slova autizmus.
Ja ťa nejako nechcem strašiť, asi za tisíc slov by mi možno stačilo malého hodinu vidieť. Ako keď som videla malú Yukki a po piatich minútach som si bola istá, že auti nie je, problémová určite, ale inak.
7. aug 2011 o 15:33  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@valika_val žial nie je to tak. ja tie nápisy mám z cafepress a tam je tiež vyslovene uvedené, že to je duševné vlastníctvo toho e-shopu a nesmie sa kopírovať. Konkrétne tieto tričká na to sa pýtala Marty jedna spoločná kamarátka a odpísala jej, že žial nie, oni to majú zaregistrované. Ja som ten cafepress riskla, lebo to je USA e-shop tam je dosť malá pravdepodobnosť, žeby to niekto zistil.. Ale čo sa týka tých vidím svet jinak neřeš to tam by som sa bála, pretože to je už dosť prefláknuté v auti kruhoch a napr. jedna predajkyna chodí na všetky auti diskusie ktoré len existujú. Ja som si tie tričká dávala tlačiť tu. www.shirtinator.sk kamarát je spolumajitel a tiež mi vyslovene povedal, že je to nelegálne ešte aj na stránke majú upozornenie, že nezodpovedajú za to ak si niekto dá spraviť "ukradnutý" motív.. Preto si platia svojho grafika, čo im tie motívy vyrába.. Inak tie baby čo to robia sú tiež maminy autíkov.. nezarábajú na tom, robia to pomerne lacno 150kč za tričko je dobrá cena.
Je to na každom ako sa rozhodne, ja len píšem ako sa veci majú lebo sa to nedávno rozoberalo na inej diskusii kde chodím.
Ale napr. ak by bol nápis v slovenčine tak tam si myslím, že už sa to na to nevyzťahuje (tie práva).. Alebo zmenený text a pod..
7. aug 2011 o 15:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anka912 tak toto je veľká pravda!! Ja som hovorila dr. Jánošíkovej, že mne malý vôbec nerozumie, pritom v tých bežných rutinách rozumel .. a ona mi hovorí, že som veľmi vnímavý rodič, že 80 percent rodičov jej tam príde s tým, že dieťa rozumie, ale sa mu nechce.. a pod. a že ona ich musí presviedčať, že to dieťa fakt nerozumie.. . Ono to niekedy aj mätie R. dokáže veľmi intuitívne vysledovať čo asi kde od neho chcem.. a často sa trafí tak vyzerá že rozumie super, ale opak je pravdou :((
7. aug 2011 o 15:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anka912 Presne toto by som potrebovala....aby sa mi niekto pozrel na syna, niekto, kto vie za kratky cas spoznat autika. Takto to tu mozem rozpisovat to spravanie aj dva dni, a aj tak mozno nevystihmem vsetko co by som mala, tak sa potom tazko da povedat, ci je autik alebo nie. Chcem sa opytat...ked chcem ist s malym ku psychologicke, potrebujem odporucenie od jeho doktorky?
7. aug 2011 o 15:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alaska28 Ono sa to porozumenie pomaly vekom zlepšuje, ale aj Maťo to, čo niekedy bežne rozumie, stačí, že zároveň so mnou povie dcéra niečo v tej istej chvíli, alebo je rozrušený a je mimo. Vtedy, napr. prinesie hocičo, len aby priniesol, asi sa bojí, že ho vyhreším.
Veľa mamičiek si myslí, že majú vysokofunkčných autíkov, keď im niečo prinesú odnesú alebo sa samé oblečú, ale to ma ešte ďaleko do VFA.
7. aug 2011 o 16:01  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok