Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

llulla
8. aug 2011

@anka912 nie,nie,to nie je ono...MM sa tym zaoberal,on je aj chemik,ja by som sa v tom nevyznala.Najprv sme nasli tu studiu DSMA,tusim tak sa to volalo,ale to je nejaka brutalna chemia,to sme nechceli...A potom nasiel,ze rovnaky ucinok ma ten acetylcystein spolu s vitaminmi,ale musi sa brat do uvahy vzajomne posobenie,vyratat si to...Takze on nasiel nejake studie,neboli nove,bol prekvapeny,kolko rokov sa uz o tom vie,potom studoval dalej a dalej,az sa dostal k tejto detoxikacnej kure..Tie tazke kovy by sa mali vylucit stolicou.

anka912
8. aug 2011

@magimary ono sa druhému ľahko povie, ale z jej príspevku vidieť, že sa naozaj trápi a už len preto, aby sa ukľudnila, by mala ísť k niekomu ďalšiemu. Tá psych. nebola fakt normálna.
@llulla aj tak ma zaujíma tá detoxikácia a ešte daj pozor, niektorými by si mohla malému aj ublížiť, lebo Keď detoxikuješ ťažké kovy, tak automaticky idú aj tie dobré ako. napr magnézium a selén a práve to sa popisuje pri deotxikáciách, zlepšenie a neskôr zhoršenie, práve kvôli nedostaktu tých dobrých minerálov. Lekári to väčšinou robia dodávaním veľkých dávok týchto látok, ale ako to pomáha je diskutabilné.

llulla
8. aug 2011

@magimary praveze drobec bol velmi kludne dieta.My sme do roka a pol s nim nemali najmensi problem,vydrzal v kociku aj v restike...Deti kamaratok behali,on nie,on bol kludne pri mne.Potom prislo v 18.mesiaci ockovanie MMr,po nom mal vysoke teploty-40-ky a prestak napredovat,prestal sa zaujimat o veci,ktore sme sa spolu ucili.Ja som to brala ako taku fazy vyvoja,jeho povahovu crtu,netlacila som na neho,nechala som ho robit,co sam chce...A nejako sa zacal uzatvarat sam do seba,ja som asi dlho prisudzovala zmeny jeho povahe,ale toto,kam dospel sa uz povahe prisudit neda 😔

llulla
8. aug 2011

@anka912 ano,aj tie mineraly su v tej kure opatrene.Tiez sa uzivaju,potom sa na 3-4 dni detox prerusi,podava sa len multivitamin pre deti+mineraly.Prave zajtra nastava to prerusenie.

anka912
8. aug 2011

@llulla V knihe Syndróm trávenia a psychológie sa tomu autorka tiež venuje, neviem už podrobnosti, ale mne sa aj tak páči detoxikácia, ktorú odporúča ona- pitie ovocných štiav a vôbec veľa tekutín a GAPS diéta. Nie je možno taká rýchla, ale je prírodná.

magimary
8. aug 2011

@anka912 áno, ja súhlasím...cítim to isté z tých príspevkov, preto som nepísala, že malý určite nie je autista, len to, že také to "striedanie" fáz (chvíľu lepšie a na druhý deň už zvrat) v tak KRÁTKOM ČASE nie je pre AUT typické...že skrátka presne táto črta, čo mi z toho vyvstáva nie je typická pre vývoj autizmu...
tam je práve opak v tom, že dieťa je dlhšiu dobu akoby v tuneli a až po určitej (zväčša dlhšej dobe) sa pohne ďalej...bud pred tunel alebo za tunel.. ale nie, aby z toho tunela raz vyskakovalo tam a raz tam v tak krátkom čase...
čiže som len skonštatovala,. že tento fakt mi pre to vôbec nesedí...
kdežto ten posledný príspevok o zmene po očkovaní, hej 😉 (myslím hej pre AUT)...
ale na druhej strane-chápem, že to liuliu trápi a maximálne súhlasím s vyhľadaním odborníka...

a potom, ozaj je aj dôležité, kedy to vzniklo, ako dlho trvali jednotl. fázy, čo ich sprevádzalo aj v tom fyzickom obraze (zdrav. stave), aby sa vylúčilo, že nejde o nejaké fyzické (závažné) ochorenie...je ich mnoho...
preto som sa pýtala...

llulla
8. aug 2011

@anka912 dakujem za radu,musim si nastudovat tu metodu-GASP dietu.Skratku som uz niekde citala,ale blizsie som sa k tomu nedostala.

anka912
8. aug 2011

@llulla Tá skratka GAPS je vlastne názov knihy - Gut and psychology syndrome- syndróm trávenia a psychológie. Je to jedna z najnovších teórií a diét ako bojovať s autizmom a s inými psych. poruchami ako je schizof. alebo poruchy učenia a ADHD:

anka912
8. aug 2011

@anka912 A ešte k tým min. a vit. bohužiaľ tabletkami ťažko nahradíš tie prírodné, preto sú problémy pri detoxe, hlavne u detí.

llulla
8. aug 2011

@anka912 my sme sa na to dali,prave preto,ze vsetko v tej kure je prirodne,aj v tych vitaminoch su len vytazky ovocia/zeleniny,pevne verim,ze tie prirodne veci neuskodia....Praveze som bola prekvapena,ze rodicia autistickych deti isli aj do detoxu s DMSA a tvrdili,ze to ma ucinok...A to uz je nieco uplne ine,silna chemia.

anka912
8. aug 2011

@llulla vieš rodičia autidetí už o toľkých veciach tvrdili, že majú účinok... Bohužiaľ "liečba" autizmu je jden veľký biznis, stále sa nájde niekto kto ťaží z nešťastia ľudí.
Mohla by si mi prosím ťa dať nejaký link na ten detox? Dík.

llulla
8. aug 2011

@anka912 poviem MM,nech mi da nejake linky,mal to pootvarane na svojom pc,ja totiz chemii vobec nerozumiem.Len zajtra ide na sluzobku,tak ked sa vrati 🙂

anka912
8. aug 2011

@llulla Ináč teraz si pozerám to vo wikipedii a fakt ho tam spomínajú v súvislosti s autizmom a schizofréniou ale nie ako detox, ale že pomáha doplniť síru, keďže u autistov to býva problém a majú málo cysteínu a iných sírnych AMK. Zaujímavé a tom som už čítala. A málo síry spôsobuje to deravé črevo, a prenikajú opioidne peptidy z lepku a kazeinu do mozgu.
Už ale fakt dobrú noc.

llulla
8. aug 2011

@anka912 ja sa v tom vazne nevyznam,ale viem,ze to tiez hladal aj na wiki,potom kombinoval viac clankov-skumal tie chemicke megavzorce,reakcie,mal pootvaranych kopec tabov,preveroval to,travil nad tym cele dni a noci...Bolo to zalozene na sire,ale tusim spominal,ze ta aj detoxikuje,nechcem tu pisat ako tatar,musim sa ho na to este raz opytat,pretoze ked mi to hovoril,tak som bola v najvacsom soku.Idem aj ja do sprchy,dobru noc 🙂

magimary
8. aug 2011

inak, úúúúplne od veci všetkému, čo sme dnes (či včera) písali, ale spomenula som si na @alaska
sa pýtala, či a ako sa tu dajú vkladať inzeráty, že chce niečo predať...
tak neviem, či jej niekto odpovedal, ale ak nie, tak ja len stručne, alaska,
je to ozaj nesmierne jednoduché...
stačí ke´d si tu otvoríš záložku "bazár", tam máš v pravom hornom rohu veľké zelené plus a pri ňom "pridaj inzerát", tam klikneš a ďalej už ťa to vedie samo 😉

a už naozaj dobrú noc! 🙂

narantuja
9. aug 2011

@llulla ahoj vsichni, mam doma 6-leteho atypickeho autistu a obcas k vam nakukuji.

Add llulla a detox - DAN doktori pouzivaji N-acetyl cystein, ktery je prekurzorem glutathionu - nejsilnejsiho antioxidantu v lidskem tele. Odtud ty detoxikacni schopnosti. Uvadi se, ze nejakych 60 -70% autistu ma nizke hladiny glutathionu. Problem N-acetyl cysteinu, stejne jako chelatoru typu DMSA spociva v tom, ze mohou zpusobit zpusobit vyznamne zhorseni kvasinkove infekce, ktera se u autistu frekventovane zminuje. Proto se tento typ detoxu doporucuje az v okamziku, kdy jsou vyreseny gastro problemy anebo se acetyl cystein pouziva v jine nez oralni forme, napr. transdermalni.
Urcite stoji za to nastudovat GAPS dietu, kterou radi Anka, protoze se zameruje prave na redukci kvasinek atd...

erikasadek
autor
9. aug 2011

@magimary ahojte.. vcera osm uz nestihala pisat ano boal som to ja... nastvalo ma to a top som bola v strese a rychlosti ked som pisala...

xco dodoat ke dto citats tak ti vrie krv od zlopsti nad ludskou blbostou pretoze takych to podobnych je fakt vela!!!! neskutocne vies co je najhorsie ze vsetko co tam opisal aje tu tak asamozrejmost!!!!! up^lna a nikto sa nebude pozastavovat ze nieco take chces budu ti to skor ponukat a navrhovat!!!!!!!!! su ine moznosti ktore su mimo a nadstasdantne a treba trocha viac zabojovat ale nikto do riti nepride mi povedat s mojich dani tvoje dieta ma opateru!!!

tu na for e ked je takyto problem myslim fr tak budes mat skor komentare , boze moj kd eto ten svet speje, taka hanba!! ako je mozne ze v tomto state s anieco take vobec deje!!!! diskriminacia a podobne!!! opak slovensko ceskych for!!! ina mentalita proste..

no a dnes na fb mi prislo toto a toto uz iba doklincovalo moj den!!!! 😠 uz asi nebudem dlho nic citat co mi prichdza cez fb pretoze len sa doslova zlostim a placem od hnevu!!!! do riti s blbcami!

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/autisty...

magimary
9. aug 2011

@erikasadek ty brďo!!!! 😲
ten link!!!!
mám dosť... to už je horšie ako keby bol autizmus horší ako lepra alebo mor... ☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😠
opäť sánka dolu... 😲 😔

@narantuja vitaj, a zavítaj častejšie 😅 , mňa zaujíma veľa vecí od teba, keďže ty si tu teraz asi prvá (okrem mňa), kto má atyp. autíka 😕 😉 ... ak budeš mať čas a bude sa ti chcieť, napíšeš mi niečo o tvojom malom-ako a kedy sa mu prejavili prvé príznaky a aké a aké má teraz, do akej školy pôjde, do akej škôlky chodil a atak 🙂 ?
budem ti nesmierne vďačná za každú info 😉 🙂

anka912
9. aug 2011

@narantuja ahoj, u nás, aj ja by som sa chcela opýtať, aké je to -atypická autista, už mi tu niekoľko báb naznačilo, že aj ten môj by mohol byť atypický. Ja to síce neriešim, lebo si myslím, že malou zmenou diagnózy sa nič nevyrieši, len by ma to zaujímalo. Teda, ako sa prejavuje, v čom je iný, v čom nie, aké máte problémy a v čom je to lepšie
Dík

anka912
9. aug 2011

@magimary ak sa chceš ešte trocha viac nazlostiť, tak si čítaj pravidelne príspevky na postizenedeti, obidva problémy, čo spomínala Erika tam boli prediskutovávané.
Ja mám takú perličku len u nás v susedstve, kde chodí sem tam za svojou mamou jedna pediatrička so svojím jediným synkom, rovnako starým ako môj. Máme dvory vedľa seba len cez plot a vidím tie jej pohľady a ani nehrozí že by sa jej jedináčik priblížil k mojmu. Ani to neriešim. A to je sama detská lekárka.

magimary
9. aug 2011

@anka912 no, tak to teda ani nie... ☹ 😝 😖
myslím, že z tohto mám bohate dosť 😝 🙄

erikasadek
autor
9. aug 2011

@magimary ze mam pocit ze autisti su za blaznov!!!!n alebo zlocincov !! ved tito ludia su doslova nevzdelanci nechcu a niekoho bez toho aby vobec vedeli co to znamena!!!!! mas pravdu ty brdo!!! aspon vidime ze vlastne tito vraj normalni ludia su vlastne blbci a nevzdelanci len to nemaju na papieri potvrdene tak ma to nastvalo!!

anka912
9. aug 2011

@erikasadek vieš len najhoršie je, že tí blbci sú aj medzi tými "vzdelancami" a to je už fakt smutné ale aj nebezpečné, pre naše deti.

narantuja
9. aug 2011

@anka912 a magimary, dekuji za privitani. Syn ma atypicky A, protoze socialni stranka neni tak vazne postizena. V praxi to vypada tak, ze si se mnou v loni, kdyz mu bylo 5 let, povidala na hristi jedna holcicka a ja jsem si rikala "to je ale sikovna holka, ta jiste pujde po prazdninach uz do druhe tridy" - no a ona byla o par mesicu mladsi nez syn, jen byla o hlavu vetsi a socialne a recnicky o kus jinde 😒

Ja myslim, ze atypicti autiste se od sebe lisi jeste mnohem vyrazneji nez detsti autiste, ona je to velmi siroka diagnosticka kategorie.

erikasadek
autor
9. aug 2011

je to nebezpecne mas pravdu clovek ma pocit ze ideme znova do doby temna , kedy takyto ludia deti sa upalovali za svoju individualitu, alebo lepsie nazvat len preto ze boli ne a mysleli inak , ved to je hrozne!!! ze nieco take sa deje v dnesnej dobe kde informacia je je rychla, a clovek si za minutu moze nastudovat informaciu hned!!!

magimary
9. aug 2011

@narantuja dík za odpoveď...
ale ak budeš niekedy podrobnejšia ešte viac sa poteším 😅
ale z toho (z tej jednej vetičky) to zatiaľ sedí aj na môjho 😅
kedy a kto to diagnostikoval tvojmu malému?
aké má ďalšie príznaky?
...
@erikasadek nech si takí "sociálni autisti" (čo hento tvrdia!) melú, čo chcú, my budeme makať na "osvete" aspoň tu v okolí, aby nevznikali také drísty a myšlienky v hlavách ľudí... 😔 🙄 😠 😎

erikasadek
autor
9. aug 2011

@magimary socialni autisti dobre 😀

anka912
9. aug 2011

@narantuja To máš pravdu, ten pojem atypický autizmus si veľa ľudí aj rôzne vysvetľuje. Podľa toho, čo hovoríš tak tvoj syn je asi pomerne dobre na tom, myslím z hľadiska inteligencie atď.
Celkove je ten pojem autizmus veľmi široký, myslím "klasický", nie aspergera. Poznám prípady od chalana čo sa učil za kuchára, až po druhého, ktorý je v 13 na plienkach a nereaguje na nič, možno tak na meno a poď sem ☹ ☹ ☹

anka912
9. aug 2011

@anka912 A pritom tá mamina, toho 13 ročného s ním vyskúšala snáď všetko, od diét až po dr.šmardu ☹

valika_val
9. aug 2011

ahojte, tu som