Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
15. aug 2011

aj teo si chytal jedno obdobie uska, ale nevyzeralo, ze ho bolia, ale skor skumal zvuk a velmi sa mu to pacilo. zakryl a odkryl a tak dookola. niekedy preferoval len prave usko, to som s nim chcela skocit na usne, ale nakoniec sme nesli.
ta kniha, to je vlastne GAPS dieta, lebo vlastne slovensky nazov prelozeny do anglictiny ma prave skratku GAPS. rozdiel medzi tymi dietami je podstatny v tom, ze GFCF musis drzat cely zivot, ale GAPS sa meni, postupne prechadzas na normalnu stravu...

a co sa tyka tych tem, myslim ze Mam autisticke dieta je tak vystizny nazov, ze vystiznejsi si uz ani neviem predstavit.

valika_val
15. aug 2011

a chcela som este napisat, ze teo ma teraz take "pa-ukazovanie" - dviha ruku, ked chce upriamit pozornost na nieco, co ho zaujalo hore - svetlo, alebo otvoreny vetrak v mhd.
alebo vystrci ruku do odrazu mikrovlnky a chichuna sa tam 😀
skoda, ze ten ukazovak nepouziva, velka skoda.
ale aspon si mrmle pre seba, to je velmi mile. 🙂

magi, mamka to s teom zvladla super. dost som ju trenovala, lebo som chcela predist nejakym zachvatom a vyboceniam, tak som ju poprosila, nech (ak moze) robi vsetko tak, ako my s MM. on je s nou pokojnejsi, uzavretejsi, smutnejsi, mamka hovori, ze sa sice hra, ale nejasi sa, nesali - akokeby nas hladal... takze s nim ma menej starosti ako potom ked sme spolu s nim my dve. to vidno diametralny rozdiel, ako sa vtedy teo rozdivoci ako taky maly diablik 😀

magimary
15. aug 2011

@valika_val hej, chytanie ušiek za účelom "poznávania zvukov" to robil aj Tady, ale toto "bolestivé chytanie" bolo úplne iné...jeho to bolelo aj na môj jemný dotyk, odvtedy má vlastne "fóbiu" z dotýkania sa jeho ušiek niekym iným, ako ním samým...
on má uši posvätné a nesmie sa ich nik dotýkať...
(takže boj s jeho večne špinavými uškami a jeho fóbiou je riadne zapeklitý 🙄 😝 😒 )
viem, že gastronomy & psychology je vlastne GAPS 😅 😎 😉
ale na GAPS si jednoducho (možno zatiaľ) netrúfam...
budem rada, ak potiahneme GFCF, ak by bolo treba

a ako súvisia ušká s autizmom? to som sa ešte nedočítala...akurát, že deti autíci ich mávali v detstve častejšie zapálené, iné som nenašla (na tom bobinom blogu) 😕

ja súhlasím s názvom Mám autistické dieťa. ak budú aj admini súhlasiť, tak nie je o čom...
mnoho bolo takých výstižných a oni ich pomenili ako mongoli (čo je napr. nejasné na téme: Som mama so sklerózou multiplex?!? že sa im tam žiadalo dodať takú koninu? 🙄 🤐 😝)

anka912
15. aug 2011

@magimary čo som ja čítala o zapálených uškách je to, že na ne dávajú lekárky často ATB, ale problém nevyriešia, lebo hnis je ukrytý v uchu a v ňom sa schovajú aj baktérie. ATB to len tak povrchne preliečia a za chvíľu sa zápal opakuje, dokola ďalšie ATB a tie oslabujú imunitu aj zničia dobrú mikroflóru v črevách a potom nasúpia zlé baktérie a kvasinky. Toľko o tom viem ja.
GAPS je doslova Gut and psychology syndrome- syndróm trávenia a psychológie. škoda, že ťa neoslovila. Mňa oslovila v tom, že k čomu som sa ja dopracovávala dlhým čítaním, to tam bolo zhrnuté. A ja som vlastne vyštudovamá biochemička (Kvasná chémia a bioinžinierstvo), takže ma to bavilo.
Ešte ohľadne GFCF, odstráňuje lepok a kazeín, ale predpokladá sa, že opiove peptidy sa tvoria aj napr. zo sóje a kukurice, takže pomáha len čiastočne a výraznejšie deťom, ktoré boli aj alergické na tie látky. Zostávajú zložené cukry napr. z ryže a zemiakov, ktoré sú najlepšou potravou pre kvasinky a baktérie. Preto GAPS odporúča odstrániť na nejaký čas všetky sycharidy a keď sa črevá aj kvasinky dobre preliečia postupne sa môže jesť všetko- rozumne a zdravo.
Trocha som sa rozpísala, prepáč.
Tadíkov by som možno zatiaľ vyskúšala nejaké dobré probiotiká, to nie je diéta, proti tomu by nemala mať nič ani gastro.

magimary
15. aug 2011

@anka912 no a to je paradox, lebo náš Tady neužíval takmer žiadne antibiotiká (to u mňa takmer žiadne deti, pretože ja som veľký odporca ATB a radšej sa s chorobami popasujeme dlhšie a a "bojovnejšie", ako zľahka nasadiť ATB) a i napriek tomu bol dokázateľne a objektívne "zakvasinkovaný"... (dr. mu opakovane robili výtery a boli pozitívne na premnožené kvasinky)...

mne nevadí, keď sa rozpíšeš 😅 , tak sa mi za to hlavne neospravedlňuj (!) a myslím, že to tu nevadí nikomu 😉 😎
tak sa spokojne rozpisuj...
o čom by to tu inak bolo?

viem, že aj soja, aj kukurica-vlastne čokoľvek môže byť problémom (to zatiaľ nikdy nejedol)... a sacharidy sú mi nad slnko jasnejšie... no, možno sa k tej knihe aj hĺbkovo dostanem a uvidíme potom...
len to je práve to, že ten náš Krpček ozaj uprednostňuje sacharidovú a mliečnu stravu (zahustené polievky a jogurty), čiže previesť ho na GAPS vnímam ako veľký problém... (aj na GFCF bude 🙄)...
tie probiotiká mu dávam v jogurtoch, len je otázne, do akej miery sú tam živé.. 😝 , skúsim možno aj nejaký "preparát"...aj keď doňho niečo dostať je -však viete- problém... 🙄
aj ten atarax mu dávame takým spôsobom, že des-bes... 😝

sisstin
15. aug 2011

@valika_val tak ukazování celou rukou je předstupen ukazování ukazováčkem 😉

anka912
15. aug 2011

@magimary s tým rozpisovaním som myslela, že aby ste si nemysleli, že sa chcem hrať na nejakú múdru. Ja som ale fakt prvé dva roky (asi) od zistenia diagnózy brúsila po nete a hľadala všetko, ako malému pomôcť.
Probiotík je v jogurte málo, ja dávam napr. Dophilus, ja dávam Colon, ale to je silné, pre malého napr. Dophilus infant. Držať v chladničke. Je to malá tobolka, normálne otvorím a vysypem do džúsu. Nie je cítiť.
Ono to je všetko len o skúšaní, čo zabralo môjmu, nemusí tvojmu. Ale to trávenie si už možno priniesol, ako darček od mala a asi nebol kojený, že? Aj tam to už začína.
Nemusíš zas ísť úplne striktne, skôr vypozorovať, čo je najväčší problém a postupne na tom pracovať. Možno skúsiť kozie mlieko, ak máte možnosť, aspoň na začiatku.
Na hyperaktivitu pomáhajú aj tie omega 3 mast.kyseliny, aj na koncentráciu.

magimary
15. aug 2011

tak už máme zase nový názov?!? 😨 😕
koho to bola tentokrát robotka?
žeby @erikasadek? 😕

@anka912 , anička a ,prosím ťa, to mi kto a kde odporučí, čo všetko ( z takýchto preparátov) by taký autík najviac potreboval, v akých množstvách a koncentráciách???
veď nemôžem si predsa dieťa liečiť len na základe inorfmácií z netu???!, či??? 😲 😕 😨
či -nebodaj áno? 😨

to snáď nie! 😨

wsmoulinkaa
15. aug 2011

@magimary ahojky 🙂
asi kolem jednoho roku jsem zjistila,že nereaguje na jméno....do toho roka mi to nepřišlo,ale potom mi to začala říkat jedna známá...že to není na druhou starnu moc dobře,že tyto děti bývají i autistický...tak jsem začala pátrat a užírat se....
šla jsem nejdřív na kontrolu k dětské mudr,kde zjistila,že opravdu nereaguje a poslala mě na pro-audio(poslech sluchu)...ten byl ok na 100 procent...pak následovala neurologie..tam ji zkoumali a řekli, že se jim zdá v pořádku, jen opožděnější at si zajdu na psychologii dětskou. Následovala psychologie...tam jsme byly 2x...poprvé to šlo,dávala tvary do vyhrazených míst(trojúhelníky,čtverce atd a různý motorický věci zvládala výborně...jen prostě na roce a půl nerozumněla co ji říkám...což by už mohla...neukazovala na nic a říkala jen,mami,tati,ham,pa,brm brm,mimi...neuměla např : tam,tady,dej,atd...no prostě nerozumněla...a bylo jí rok a půl...když jsme tam byly. Potom začala být vzteklá na té psychologii...mudr řekla, že má výbušné reakce vzteku na změny stavu...když ji otočila nějakou věc,Nella se rozčílila a vztekala se....
Takže konečná verze zněla...že na autistické dítě nevypadá, protože ji tyto děti prošly rukama sposta a ty se chovají jinak 😒 řekla, že je opožděná o půl roku,pak řekla, že sice nemluví, ale že žbrblá nesmysly a to je prý dobře, má svoji mluvu a to je důležité...že to dožene třeba na 3letech....měla tam děti které vůbec nemluvily a to je pak na více návstěv. Jinak prý můžeme přijít za půl roku ale nemusíme, já řekla že přijdu...aby viděla raději pokrok,chci si to pohlídat.
Je tam asi i znát ten měsíc co se narodila dříve.....mám ji nechat a dát ji čas🙂)
také jsme chodili po schodech 😨 chtěla vidět jak chodí po schodech...no moc to ještě neumněla,ale snaha byla...
no holkýýý ale od té doby byly jsme tam v květnu...nastal velký pokrok...lítá jak divá, chodí po schodech sama, pomaličku začíná opakovat slova, počítá do 5ti, není už vzteklá a děti ji teda nevadily, ale zase mezi dětmi moc často není...jen na pískovišti a tam nic zvláštního nedělá.... asi tak .-))
malinko co mě teda ještě hlodá je to, že má pořád ráda věci co se točí, kola, šlapky a když kouká na pohádku např teletabies tak sedí na židly a těma nožičkama tak mrská sem a tam vydrží teda dlouho..je to vtipné...no snad z toho vyroste 😀 😉

wsmoulinkaa
15. aug 2011

no a vlastně až ted tak 2měsíce začala ukazovat na zvířátka...a ukazuje co chce...takže taky pokrok nato že nám je 26měs 🙂

wsmoulinkaa
15. aug 2011

😀 teda chtěla jsem napsat: nato,že už ukazovat měla dááávno 🙂 😉

valika_val
15. aug 2011

@wsmoulinkaa aaaaaaaaach, ani nevies, ako si ma potesila 😵 😵 😵
takze tak dlho vam trvalo to ukazovanie - zdielanie pozornosti? 😕 😕 😕
ale je to skvele, musis byt hrozne pysna, spokojna, viem si to predstavit 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
super, gratulujem.
mam nejake otazky:
1. ked ste mali podozrenie na autizmus, riesila si ockovanie? ze ju napriklad nedas zaockovat?
2. ako je to u vas so stravou? nemala problemy, nebola vyberava? nechceli ste skusit dietu?
3. ked zacala ukazovat, ako to prislo? z nicoho nic? proste rraz na nieco ukazala a potom sa pozrela na teba? alebo ako? neviem si to prestavit... ja to tak hrozne chcem, ze sa mi o tom este aj sniva... 🙂

erikasadek
autor
15. aug 2011

@magimary ten nazov sa mne paci prepac teraz som dosla domov!!!! 😀 ako som pisala moj nazov bol len mam autisticke dieta... nic viac preco dali ten blby dodatok neviem alepozeram ze dali aj do inych tem!!!

ten nazo mi sedi ak ste za tak napisem administratorke aj tak s ama uz pytala ze ak chcem zmenu nech im napsiem.. 🙂 dakujem za podporu co sa mojho muza tyka, je to uzasne mate pravdu radsej teraz ako nikdy nikdy nie je neskor.. 🙂 zelam aj inym podobne.. 🙂 majte sa zatial som hotova!!!!

erikasadek
autor
15. aug 2011

@magimary prave citam nazov temy!! 🙄 ja som to nebola!!! vazne!!!!!! 😠

erikasadek
autor
15. aug 2011

kto je za tento nazov!!!! "Mám autistické dieťa - cesta a výzva zároveň"... 🙂 nech klikne paci sa mi matenato 2 dni.. 🙂

valika_val
15. aug 2011

citala som adminkino vyjadrenie: ked mal niekto termin porodu v oktobri 2010, sotva bude v googli hladat slovne spojene "oktobrovky"... skor bude hladat Porod v oktobri 2010. prod oktober 2010 a pod.

takze ja si myslim, ze v tomto pripade uplne postacuje povodny nazov temy, teda Mam autisticke dieta, pripadne Moje dieta a autizmus - aby sa to lahsie vyhladavalo.
A je zbytocne pridavat takyto dovetok, i ked je poeticky a paci sa mi. Z praktickeho hladiska ale nema vyznam.

anka912
15. aug 2011

@magimary obávam sa, že nikto ti nikde neodporučí, čo má brať, ako, koľko, kedy. Keby taký bol, tak k nemu chodím už 4 roky 😠
O akých preparátoch konkrétne hovoríš? Ak mal/má kvasinky v tele, tak na to sú lieky, len tam si treba dať pozor na stravu, lebo to sa veľmi rado vracia.
Tie omega kyseliny kúpiš normálne v lekárni, aj probiotiká. Všetko sú to vlastne veci, čo sú zdravé pre každého.
Ja mám urobený výťah z tej knihy- ten základ pre mňa, lebo tie recepty by malý aj tak nič do úst nedal. Mohla som ti to včera ofotiť a poslať, tak teraz len taký krátky výťah z výťahu:
výživové doplnky: 1. probiotika- Lactobacilli, Bifidobact., Saccharomyces, E.coli, Streptococcus, Bacillus- najlepšie kúpiť viac zložkové a s čím väčším počtom živých bakt.(napr. Maťo 8-12mld)
2. Esenciálne tuky -kvalitná zmes olejov zo semien a/alebo orechov- 1-2 lyžičky -nerobím
- olej z trščej pečene//rybí olej -dávam do mlieka alebo džúsu, vytlačím kapsulu alebo sú ako sirup
- za studena lisovaný panenský olej - surový do šalátov
- variť a hlavne vyprážať na masti, lebo oleje sa pri vysok. teplotách transformujú na škodlivé látky
3. tráviace enzýmy - prírodný zdroj - šťava z kyslej kapusty alebo domáci mäsový vývar- párlyžičiek pred jedlom. Maťo je ten vývar ako polievku.
4. detoxikácia - odšťavovaním - bio, domácu zeleninu a ovocie napr. pečeň čistí šťava z mrkvy, jablka, zeleru, cvikly
5. používať čím menej chémie v celom dome- v čist. prostriedkoch, tekutých mydlách, žiadne osviež. vzduchu apod.
6. pri kúpaní naliať šálku jabl. octu alebo EPSOM kúpeľ. soľ, na podporu detoxu
Jedlo: už sme viac krát písali- ja ale napr. nechávam mlieko, lebo Maťo málo je. Táto diéta je postavená na inej 50rokov starej diéta, keď matka vytiahla svoju dcéru z psych. problémov a tam sa neobmedzovalo mlieko.
Dôležité jesť - vajcia, mäso, ryby,žiadne margaríny, ale maslo,orechy, semená (ľanové semienko je priam zázračné, to mi stále tvrdia moje homeopatky- pomlieť a do polievky šupnúť pred koncom), šošovicu hrach a samozrejme všetko ovocie a zeleninu.

Pri tejto diéte by sa mali upraviť aj kvasinky. Autorka tvrdí, že by malo mať telo dosť vitamínov a minerálov, ale zas iné štúdie odporúčajú autistom doplňovať čim viac vit/min. Sú špec. vitamíny pre autistov, Supernuthera alebo tak nejak podobne z USA ale ja tomu moc neverím.

Napíš čo ešte konkrétne ťa zaujíma.

anka912
15. aug 2011

@magimary ešte som chcela povedať, že väčšinu vecí som robila aj pred knhou, ale napr. som neodšťavovala, veľa z toho som už čítala a skúšala pred tým a súhlasia s tým, až na pár drobnosti aj moje homeopatky.

anka912
15. aug 2011

Ešte ma napadla dôležitá vec, že pokiaľ je choré črevo, tak sa dobre nevsterbávajú živiny a vitamíny, takže dieťa možno je dosť, ale pritom je podvyživené. Vtedy nepomôžu veľmi ani doplnky, lebo proste črevo nemá tie klky, alebo čo to je, cez ktoré sa to vstrebáva. Vyliečením čreva sa zvýši aj percento vsterbávania živín a preto podľa autorky už potom nie sú potrebné vitamíny, ak dieťa je ovocie/zeleninu a pije šťavy.

llulla
15. aug 2011

Ahoj kocky,

boli sme rozlietani,tak som vas stihala len citat a nie reagovat.

@erikasadek aj mna tvoj mangel rozplakal 🙂 Uzasne 😵
@anka912 krasne prispevky o Matkovi,o tom,aky je to zlaty a poslusny chlapcek 🙂 Aj o tej trampoline a detoch v restike 🙂
@alaska28 ten detox spociva v tom,ze berie 3-4 dni Solmucol (to je ten acetylcystein)+mnoho vitaminov+probiotika+trosku mineralov+cesnak+nenasytene MK ...Potom je niekolkodnova pauza,kedy berie len multivitamin+probiotika...takto z pamati to neviem presne,nemam to pri sebe,ale ak chces presne info,tak ti poslem rozpis do IP.
@valika_val to je parada,ze Teo zacal ukazovat rucickou.Aj ten prstek pride,verim tomu 🙂

My sme boli v sobotu v Zoo,mala som z toho fobiu,aj sa moj citak potvrdil.Drobec bol v kociku,ale on akonahle vidi priestor a nejdeme trasou podla jeho predstav,tak chce behat.Takze som ho vytiahla z kocika a behal ako blesk,ruku dat odmietal a pri akomkolvek pokuse zmenit smer trasy nastal neskutocny,naozaj neskutocny hysak...Ja uz som nevedela,co s nim,metal sa,hadzal na kolena,strasne prestrasne reval...Dokonca ma zacal prvy krat v zivoten trhat z nervov za vlasy a kopat,takze som sa nezdrzala a dala mu jednu po rucicke 😔 Takze sme to vsetci nezvladli,dali sme ho do kocika,odviezli inam ,tam sme ho znova pustili,to uz behal aspon spravnym smerom...prisli sme ku smykalke,tak sa pekne zabavil,asi pol hodku sa krsne smykal(tak som bola stastna a zabudla na tie hysaky),potom som mu povedala,ze ideme do auta,tak pekne podal ruku a poslusne kracal s nami.Mam pocit totalneho zlyhania,ja vazne neviem,ako riesit tie jeho prejavy...Tie su takmer vzdy,ked nejdeme tam,kam chce on...Ak ideme niekam,kam chce aj on,tak bezproblemov ide pekne za ruku.
V nedelu sme isli do parku,ja mam slusny stres z toho,ked niekam ideme,ale na moje prekvapenie sa tam celkom pekne zahral,aj v piskovisku,aj na smykalkach,aj na hojdackach...Aj sa vybehal,takze sme boli vsetci spokojni.

Prosim vas,to behanie,tie vzdory,to patri k autizmu,alebo k veku,alebo k povahe?Aby ste si to vedeli predstavit,ak ho napr.zoberieme do obchodneho centra,on je nadseny,lebo si vie privolat vytah-to hned urobi,odvezie sa na poschodie,kde je pri vytahu Tmobile (tam maju pustene 3 tv v ktorych su vylucne reklamy),na to sa dokaze pozerat aj hodinu,tancuje pri tom a pod...Potom sa presunie do O2,ked ho to prejde,tak do potravin pre rozok,pokial ho je,tak pozera z velkeho okna na velku svetelnu krizovatku s autami a potom sa ide povozit na eskalatoroch,alebo do chovproduktu-pozerat na rybicky....Ak ho odhocikial chceme dostat skor,ako on sam,tak neskutocny hysak (jedine,ak ho chceme zobrat von,alebo do auta je to ok)...Takze som sa uz dlho neodvazila ho zobrat do ziadneho obchodneho centra,este v kociku sa v nutnom pripade da,ale bez kocika je to des..Ak mate nejake tipy,tak mi prosim poradte,lebo mne je ho luto,ze tym vzdorom prechadza a neviem ako na to...Uz som sa pristihla aj pri tom,ze sa na neho hnevam a to je naozaj hrozne....

llulla
15. aug 2011

@anka912 medzi kvasinky sa rata aj detsky soor?Lebo drobec si jeden,nejaky velmi- velmi silny,na ktory nezaberali bezne lieciva priniesol z porodnice.A dlho sa z toho dostaval,az ked ster ukazal konkretny druh (z ktoreho bola pediatricka zhrozena),tak mu nasadila liecbu presne podla na ten druh a dostal sa z toho,ale to uz mal hadam 2 mesiace.

magimary
16. aug 2011

@llulla hej, jasne, že aj soor (žabka) je kvasinková infekcia (to sú vlastne jasne "viditeľné" kvasinky na tele,. pričom sú obrazom aj toho, čo sa najpravedpodobnejšie skrýva aj v ostatnom tráviacom trakte 😉
ale u novorodencov je soor takmer pravidlom (je ozaj bežný a nepovažuje sa za predzvesť nasledujúcich ťažkostí)...
náš najmenší bude mať čoskoro dva mesiace a má ho tiež ešte stále (ešte z pôrodnice si ho priniesol) a v domove sa ho pokúšali zbaviť vyše mesiaca (Diflucanom), my sa pokúšame dva týždne, ale zatiaľ nie úplne úspešne.. dva dni zmizne a potom sa opäť zjaví v plnej paráde...tak opäť vytierame (Candibene) a ideme ďalej...
nič dramatické sa nedeje... 😉
u bábätiek je to časté, pretože nepapajú nič iné len "slaDKé" mlieka a to je "pokrm" pre kvasinky 😉
a od mlieka ich odstaviť nemôžeš, lebo by zahynuli (deti), takže to je len boj s dôsledkami,
ktorý sa raz prelomí.
NIe je to žiadna dráma...

@anka912 , samozrejme o poškodenej sliznici a klkoch tenkého čreva viem veľmi dobre 😉 😎 (zdravotná škola nepustí ), preto bolo u Tadyka výrazné podozrenie na celiošku (lebo i napriek tomu, ako on vždy "práskal", minimálne priberal, resp. chudol, čiže nevstrebával živiny...ale nepotvrdila sa (bol akurát po diéte od lepku) 😉
čiže mne sú tie následky dosť jasné 😎

anka912
16. aug 2011

@llulla o tých jeho vzdoroch to ti už ani neviem povedať, lebo to už bolo dávno s Maťom (5 rokov dozadu), my sme mali všetky tri deti také svojhlavé a tvrdohlavé, že som to už ani nevnímala 🙂 , akurát už teraz niekoľko posledných rokov bojujem s vysokým tlakom, tak to je asi dôsledok. Ale keď sme boli teraz v ZOO, tak bola taká tvrdohlavá aj mladšia Timejka od @alinocka a tá je myslím úplne normálne dievčatko, ona by ti o tom mohla napísať viac. Timejka má tiež 2 roky.
Ako podľa teba zaberá ten detox? Vidno zmeny, vieš to nejak vyhodnotiť? Solmucol to je liek na kašeľ, nie? To si si kúpila, alebo vám to schválila lekárka? Koľko mu toho dávaš?

@magimary napísala som ti, čo sa mi v tej knihe zdalo dobré a čoho sa viac menej držím. Ty si z toho vyber, čo vyhovuje tebe. Väčšinou sú to také známe a prírodné veci. Ohľadne tých klkov, tak tam píšu, že môžu byť veľmi poškodené, aj keď dieťa nemá celiakiu, teda aj od iných vplyvov.
Ešte snáď, že sa nemá jesť normálny cukor, ja sladím medom, ale to je tiež bežné.

magimary
16. aug 2011

@anka912 hej, ďakujem 😉 🙂 , vyberiem si a veľmi ti ďakujem za to zhrnutie 😉
a inak som myslela aj také to dávkovanie napr. tých mastných kyselín...ale to asi nájdem aj na krabičke, nie?
len ma napadlo, či je dávkovanie na takýchto preparátoch aj pre tak malé (ľahké-Tady má cca 11kg) deti? 😕

jáj a to som skoro zabudla reagovať na llullu (sorry, akosi neviem prečítať ten nick, pomohlo by mi keby si ho napísala veľkými písmenami 😅), že podľa mňa sú tieto prejavy dosť typické najmä pre VEK 😉 ak si tu pozrieš tému o detskom vzdore, tak to tam nájdeš-aj v oveľa horších podobách 😉

anka912
16. aug 2011

Včera sme mali na návšteve detského ihriska taký trocha smutnejší zážitok. Je fajn počasie, takže tam bolo dosť veľa detí. Maťo sa väčšinou točil na kolotoči a bol taký šťastný, že je medzi deťmi, že sa stále usmieval a pokrikoval. Na deti, čo sa s nim točili sa usmieval, díval priamo na nich a mala som pocit, že ich tam začne objímať od radosti, že sa s nim točia. Ale všimla som si, že také väčšie deti, okolo 5-6 rokov na neho divne zazerajú a bočia od neho. Ani sa im nedivím, pôsobí to fakt zvláštne, keď Maťo pobehuje, dvíha ruky a pokrikuje pejahi, pejaha....Ako je väčší, tak je to čím ďalej tým viac divné, lebo malým deťom sa ešte veľa odpustí, veď sú malé.
A vtedy som si tak naplno uvedomila, že autizmus neznamená len, že človek je vo svojom svete sám. lebo chce byť sám, ale niekedy že je sám, aj keď nechce, lebo ľudia od neho bočia, (možno okrem rodičov.)

Ešte som si uvedomila druhú vec, bola tam taká rodinka, minibábätko, možno 2-3 mesiace a dvaja chlapci, tak 2,5-3 a 3,5-4. A tí chlapci, aj ten mladší hovorili úplne plynulo a gramaticky správne, možno len ľahšie vety a nebavili sa o politike. Kde sa na nich hrabe Maťo a aká som ja šťastná, keď mi Maťo spojí do vety tri slová, aj to šušlavo ☹

Dosť už smutných vecí, to len posledné dni mám trocha splín.

magimary
16. aug 2011

@anka912 hm... 😔
presne nad týmto som uvažovala ja v sobotu (aj som to tu spomenula)...
že u týchto našich drobcov sa to berie dokonca ešte aj tak, že aké je to milé, akí sú zlatí...
ale tí väčší asi budú čím ďalej, tým viac vylúčení...z bežnej populácie rovesníkov,
lebo to "podivínstvo" ich už skrátka oddeľuje... 😔
a možno až potom nastáva taký ten "ozajstný" autizmus-opustenie a samota... 😔 😔 😔

ale, tak snáď...aj nie 😕 😉

anka912
16. aug 2011

@magimary zobrala som si krabičku tých mojich omega kyselín. Áno, je tam dávkovanie, píšu že dve denne ráno alebo na obed, najlepšie behom jedla. A že nehodné pre deti do 3 rokov, ale to píšu len na ochranu svoju, lebo pre deti do 3 rokov musia byť špeciálne certifikáty. Ja dávam M. jednu denne.
Aj na probiotikách to bude, samozrejme, tie mi bežne kázala aj lekárka kupovať keď dieťa bralo ATB, jesť spolu s tým. Dobre je ale začať s menšou dávkou, napr. 1/4 kapsulky a potom zvyšovať, lebo bývajú dosť vúrazné die-off efekty, keď sa kvasinky vo väčšom nožstve začnú rozkladať, tak vylúčia narz veľa toxínov z tela a dieťa je horšie, nervózne, podráždené. Aj Maťo to mal veľmi výrazne, vtedy mi to poradila @alaska. Som mu to aj musela prestať dávať ešte v júni, počas školy a začala zas, keď začali prázdniny. A treba vydržať dlho, niekoľko mesiacov, aby to malo svoj efekt.

magimary
16. aug 2011

@anka912 aha 😕 .
a napríklad ja som dávala deťom ten Dophilus infant a ten nie je v kapsulkách, ale v prášku-myslela si ten istý?
Bio Gaiu si nepoužívala? 😕

a dík 😉

anka912
16. aug 2011

@magimary neviem ako vyzerá infant, možno jefakt v prášku, to máš ešte ľahšie na dávkovanie. Ja som kúpila len colon, nech má čím viac bakt. a Maťo je predsa už väčší. Iné som ešte neskúšala. Kedysi som kupovla také tie klasické Nutrolin a sú takí Mackovia, čo vyzerajú ako z bielej čokolády, to kedysi jedol miesto sladkostí.

magimary
16. aug 2011

@anka912 no, ja som mala doteraz vždy malé deti, tak mali ten Infant (a to obsahuje tiež asi najväčšie množstvo baktérií z dostupných preparátov pre deti+ vraj ešte tá BioGaia) a moji najstarší-tak tí mali tiež "len" Nutrolin, lebo vtedy ani moc iné nebolo plus tobiko mal od imunologičky dlho predpisovaný konkrétny preparát Lactobacilus-sa to tuším volalo -to boli tobolky.
Len to, že ja som nikdy pri týchto probiotikách žiaden výsledok nevidela... 😝
jáj a teraz ma napadlo, že tobi minulý rok užíval nejaké úplne menej známe probiotiká (v lekárni mi odporučili, pričom ten názov nebol nijako "reklamne" známy, ale lekárnička ho veľmi vychválila), lebo on užíval polroka antibiotiká (s prestávkou; mal dosť zlý priebeh boreliozy a lekári ju nevedeli zdolať, aj tak som to ťažko prežívala že tie ATB toľko musel užívať 😝 😔 ), tak to som mu podávala, aby som ho nejako "uchránila" pred dôsledkami tých dlhodobých ATB (a fakt že vtedy nemal žiadne ťažkosti-hnačky, bolesti brucha ani nič)