Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

babula90
13. nov 2009

ale to stačí až v 6 rokoch, nie? ak nezvládne špeci škôlku, môže s ním mama pracovať aj doma.

jaron
13. nov 2009

Erika,

ako píšeš, prežila si a prežívaš posledné obdobie dosť ťažké po viacerých stránkach. To mi je ľúto. Kiežby som mohol urobiť čari mari fuk... a všetko by bolo inak, ale nemôžem.

Mnohé znaky, čo si o malom opisovala, sú podobné, ako u toho chlapca mojich známych. Ale aj tak istota bude až po odbornom vyšetrení.

Želám ti veľa sily, aj manželovi, aby ste stáli jeden pri druhom a spoločne pomáhali sebe i vašim chlapcom, ktorí vás veľmi potrebujú.

erikasadek
autor
13. nov 2009

no dakujem babaula, ma spravdu, no , tu nie su skolky ani skoly nato..
jedine v specialna cast detska psychiatricka , nemocnica pre taketo pripady a ja sa toh bojim velmi..

ja sa velmi snazim a patram po vel aveciach, citam kde s adapreto som zalozil atemu, pretoze potrebujem aj ine nazory, takto si mozme vymenit informacie;. $vel aveci s atym aj vysvetli..
pato nevei rozdiel zajtra , dnes vcera, nic mu to nehovori apreto som objedla specialny kalendar, a kde s abudeme cestou magnetou ucit a ahlavne kjde , obrazkami je ta 65 , moze vysvetlit svoj den, sloven to nevie povedat vobec..
ani ked je chory len povie bobo, nic viac ostatne uz musim prijst sama..
a tym z eho poznam..
tak a navstev au zubara je tazk avec, nedokaze sa , sustredit a nechpal co od neho chcela, normalne mi tam vybuchla.. no mala som ju chut zabit..

je toho vela, preto dufam ze tato tema, bude dobra ako pre mna tak aj pre ostatnych..
naozaj som ju potrebovala otvorit..

vyzalovat sa, je toho naozaj vela;.

erikasadek
autor
13. nov 2009

jaron velmi pekne Ti dakujem , velmi pekne slova podpory dakujem TI.. 🙂 😢

babula ja nie osm na slovensku.. tu je iny system..

janinah
13. nov 2009

Erika,veľmi ti držím prsty,aby si to všetko zvládla,máš nádherné deti a myslím,že sú aj horšie diagnozy,tak sa drž....

mywiel
13. nov 2009

On on chodil uz od tych 4ch rokov to bola skola kde mali specialne hry na pocitac a cely den sa tam hrali a pritom ucili nieco ako skolka ale speci, fakt mu to velmi pomohlo, ale taky vychovany a dobry on uz ostane. Ako starsi urcite pochopi teda verim tomu, ze vekom sa da naucit aj tie nebezpecenstva a ze su aj zli ludia. 😒

erikasadek
autor
13. nov 2009

janinah dakujem..

jedno je pravda ze jeho mladsi brat ho tklaci do predu to je fakt... a dufam ze to tak aj bude nadalej..

dakujem vam za slova opory, ale bola by som rada ak by s atu nasla aj mamick a, ktora ma podobny problem...
budem velmi rada.

dakujem ze ste si vsimli tuto temu a davate mi vel arad..

babula90
13. nov 2009

návštevy u zubára tieto deti veľmi zle znášajú, Erika, veľa námetov Ti dá tá knižka, skutočne Ti ju odporúčam na 100%, nie je ani vypredaná, takže nie je problém ju zohnať.
Áno, nepoznajú pojmy o čase, atď...
Len nechápem, prečo ste na to prišli pomerne neskoro... on sa inak rozhovorí, osmelí, postupne pomaličky budete postupovať.

babula90
13. nov 2009

Erika, určite sa niekto osmelí a napíše aj mamina s takým dieťaťom.

erikasadek
autor
13. nov 2009

babula, no lmebo to nebolo do teraz tak lahko vidiet , pretoze vo francuzsku to bola dost tem atabu. a nikto s avelmi o to nezaujimal.
takze je to v plienkach..

ale starostlivost ma teraz dobru uz rok,

takze len napreduje. nestagnuje vela mu pomohli. naozaj..

tu knihu noi neviem ja nie som na slovensku takze to bude tahsie..

mywiel
13. nov 2009

Vidis Eri jemu sa to stalo ked sa narodil, proste jeho mama nemala stastie pri porode, ale chlapcek je zdravy. Je to smutné, bude to vyzadovat od teba vela trpezlivost a venovat sa mu ale zvladne to neboj, bude sa ucit svojim tempom. 😉 Aspon to nie je taky handikap ako Dawnov syndrom kde ti je na prvy pohlad jasné o co ide, to si neviem ani predstavit a aj s tym ludia ziju, ale nechcem zmensovat tvoj problém, len ti chcem povedat, ze to zvladnete neboj vo Francuzsku mas lepsie zariadenia pre nich, si predstav zeby si zila na Slov. 😒

babula90
13. nov 2009

Erika, viem, že nebývaš na SVK a bude to iné ako tu, aj tu až teraz začali vznikať špeci škôlky pre takéto deti, školy nie, ten chlapec z knihy chodí do "normálnej", ale pre deti s vysokým IQ.
Ale ak bývaš vo väčšom meste, popátraj po niečom, také denné sanatórium pre takéto deti by mohlo fungovať, ak nie, nevadí, budeš sa mu venovať doma.

babula90
13. nov 2009

knižku si daj poslať, veľa, veľa Ti pomôže a poradí, je to hrubá kniha- skúsenosti matky takého dieťaťa, budeš za ňu ešte autorke vďačná a môže Ti veľa pomôcť. Nech Ti ju niekto na SVK zaplatí a pošle- rodina..
Dobre, že napreduje.

sirinka
13. nov 2009

erika drzim vam silno palce!

erikasadek
autor
13. nov 2009

babula som v pariz takze moznosti je tu vela, ale, bude to bol ak sa nam to potvrdi teraz skolka caka, na vyslkedok a aby mohli poziadt pre neho osobnu ucitelku na buduci rok, lebo ka pri nom nesedis tak nepracuje; on potrebuje skratka niekoho pri nom..
inak to bude neskor, dieta so zlimi znamkami to je dobra vec ze to podchycuju hned, takz eostane v normlanej triede..
al ebudem medzi tym stale chodit logopedovi, aspon teraz j eto 1 krat do tyzdna, a neskor moze byt aj 2 krat do tyzdna.. ma stastie na svojho, ten ho uzasne pochopil ako prvy, hned pato ho zboznuje, bol ako prvy lekar a vobec sktorym dokazal zostat vo vnutri bez toho aby usiel, hned za mnou..

sirinka dakujem..

erikasadek
autor
13. nov 2009

myw no ano, ved to je to ze ono to hned nevidno ale v takom parku ked je kriza alebo v obchode tak mas vidiet , to chce tabulku okolo , hlavy , aby ludia hned neboli debili ver mi,

nie je to sranda pre rodica ked je vonku ver mi

naprikla dked sme chodili do disnye pred tym , tak som ho mala na voditku inak ani panovi buy mi nedal ruku a tam by sa stratil hned..
a to boli krizi ani nehovorim co som si napocuvala, typu hav ahav, dieta na povrazku a asi najhorsi boli cesky a slovensky turisti ti mali najhorsie, hlasky pre to.. s tym ze si mysli aze im ja nerozumiem.. bolo mi do placu, ale bol to jediny sposob, ak byt kludna a aj on, on sam si ho daval, mal slobodu.. a to chcel..

lenz eokolie zabija verte mi.. tlacio to na psychiku velmi po case..

bambi09
13. nov 2009

erika ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ hlavne to okolie je asi ťažké,keď nechápu,prečo sa malý správa "inak",musí to byť pre Teba ťažké,obdivujem Ťa,že napriek tomu nestrácaš humor 😉
ale ešte to nemáte čierne na bielom,tak treba dúfať a veriť
držte sa

mywiel
13. nov 2009

Kaslat na ostatnych nech si myslia co chcu, on sa vsetko nauci len svojim tempom neboj, drzim palceky viem, ze to musi byt tazké ale s bratom bude napredovat neboj, mozno casom ten mladsi ked ho bude tiez zapajat do hier aby sa hrali spolu, vies nie ho nechat samého sa hrat aj ked mne to vyhovovalo ked som bola 18 rocna aupairka a mala som casto pokoj, on sa hral sam. 😔

babula90
13. nov 2009

erika, tak to sú smutné skúsenosti , ľudia nemajú čo súdiť, keď to sami nezažili. Ignoruj to.
fajn, že logopéd je OK a malý ho berie, bude dobre spolupracovať.

erikasadek
autor
13. nov 2009

no myw on s adokaze sam hrat hodiny, zabavat za sebou , krabicku od mydla to su pre neho auta a ide hodiny takto vsetko za sebou, a vlaky zboznuje vlak je poadnuty vlakom ale inak vsetko co sa toci to , ho fascinuje..

mywiel
13. nov 2009

Presne aj jeho rodicia ked chodili nakupovat do supermarku tak len na voditku lebo vzdy im zdrhol. 😒

denduska
13. nov 2009

erika ahoj,

som myslela na teba ze ako ste dopadli... neboj sa, pato ma perfektnu mamu a uvidis ze z neho vyrastie skvela osobnost 😉 mozno je to debilina, ale nerozmyslala si o tom ze by ste si kupili psa? alebo mate? My mame obrovskeho, a vidim ze emmka s nim celkom inak komunikuje...tak ako ja neviem.. a jej prve slovo bolo Aďa - akoze Ajša, to je nas havo. a vobec, s nou sa najradsej "rozprava" 😀 Mozno by mu to pomohlo. Ja mam svokru specialnu pedagogicku a ona si pochvalovala ako deti reagovali na psov na canisterapii, nielen autisticke samozrejme.
A ozaj, ak je problem so zubarkou, moja mamina je zubarka, robi v KE, tak ak budete na sk, dojdite, to myslim vazne. A ma aj dvoch pacientov malych - autistov, takze to nie je pre nu az take halo. Drzte sa

lucrezia
13. nov 2009

erika, aj ja som na Teba kolkokrát myslela, že čo a ako, ale domyslela som si, že ked nedávaš vedieť, tak to asi nebude dobré 😔

chlácholiť Ta nemá asi zmysel, neviem ani čo by som povedala, snáď len, že mi je to ľúto a držím veľmi, veľmi palce.

marianka79
13. nov 2009

ahojte pripájam sa i ja.Mám takisto syna s týmto "postihom"konkrétne má diagnózu široké spektrum autistického vývinu on je zkaždého roška troška na pohlad v pohode chalan ale na ten další pohlad ujúj a hyperaktívny k tomu a aj dysgrafik ale to sa lepší a porucha adaptácie a porucha pozornosti máme teda starosti riadne

v prvom ročníku som s ním musela sedavat v škole a robit mu asistentku bola som aj na opatrovatelskom

a stále je samá poznámka 😒 spolužiaci ho moc neberú a vyučujúci nechápu-asi teda ked dávajú poznámku za poznámkou ☹

marianka79
13. nov 2009

myw ja som tiež s ním nikam nemohla chodit a ked sme šli tak sme boli z neho hotoví jak policajti ked lapajú zločinca 😀 tak sme za ním behali

marianka79
13. nov 2009

to ked bol ale taký ročný 😉

erikasadek
autor
13. nov 2009

marianka , som rada ze si sa pridala..

je to super... velmi budem rada ak tu , obcas nakuknes..
densuska, mame mackuale ona , velmi zvierata velmi nie, tak zdialky, ale co s achystam je , ho prihlasitna kone, vraj je to dobre pre taketo deti a v let ebudeme casto, v parcu asterix, tam maju delfiny.. 😉

marianka viem presne o com hovoris skola je jedno velke trapenie.. ☹

ja s atu dnes neobjavim,a le budem rada ak to bud etu pekne pokracovat takto obohacujuco.. 🙂

berenika39
13. nov 2009

eriko, ahoj, pokud jen a jen za sebe můžu napsat - nikdy by mě nenapadlo,že by autisitcké dítě mělo být jakkoliv hendikepované. Ano, má diagnozu,ale je to mámy a táty poklad,stejně jako další děti a možná nebude ředitel banky, ale bude to slušnej, chytrej a milující člověk. On si bude žít svůj život a bude v něm spokojenej, jen mu ho asi nesmí nikdo moc organizovat a moc ho do ničeho nutit. Pak bude svůj a spokojenej.

Největší problém samozřejmě tuším že je pro vás, rodiče, stojí vás to asi hodně nervů a trpělivosti, na druhou stranu jsou diagnozy, kdy jde o život....a vám jde o život s autistickým dítětem...jen trochu jiným dítětem....má před sebou plno let, strávených ve svém vlastním světě.

Nikdo ti tady na foru nemůže asi konkretně moc pomoci, ale aspon si bud jistá, že povědomí o dětech s diagnosou autismus už je snad dost velký....
Pro mě by tvůj syn byl jako kluk od sousedů, co pořád patlá zmrzlinu na tričku a nechce si čistit zuby. Nemám problém s jinými dětmi,než je naše, všechny si zaslouží lásku.

erikasadek
autor
14. nov 2009

ahojte marianka, budem rada ak sem casto zavitas, a porozpravis , mi ako si to ty , prezival a prezivas doteraz.. a hlavne , ci robite pokrok a podobne.. 😉

berenika, no , ono je to oficialne , klasifikovan,e ako handykap.. ☹ aj ked s ato nezda, ale je..

bihan
14. nov 2009

Eri, už máš výsledky? Držím palec a prajem pevné nervy, aby ste to všetci zvládli čo najlepšie.