Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
18. aug 2011

@wandah jo a prý tyhle nadstandartně nadané děti se paradoxně ve vývoji ze začátku zaseknou...prej 😕

wandah
18. aug 2011

@sisstin však práve, práve preto má straší ten VF

wandah
18. aug 2011

@valika_val to sú bláboly, ja si myslím že ak je auti vrodený, je nevyliečiteľný, len ovplyvniteľný, ak je auti získaný (zo stravy, deprivácie...) - je vyliečiteľný úplne

anka912
18. aug 2011

@magimary ale šak ja sa nezlostím, len vysvetľujem, vy ste v jednej fáze vývoja a zmierovania sa, či ako to píšu múdri ľudia a ja už v inej.
Daja sa už dlho neozvala, ktovie prečo

magimary
18. aug 2011

@anka912 v tomto má valika pravdu (nielen 😉) -ty dokážeš aj smutnú vec napísať tak, že ja sa tu v tichu polnoci rehocem ako natvrdlík 😅 🤐 😀 😀 😀 (to patrilo ešte k tomu spánku...)

@wandah jasne, super-nebojím..len som mala pocit, že ste toho akosi moooooc postíhali za 9 mesiacov 😉

valika_val
18. aug 2011

😀 anka, ja sa tu z teba pocikam

wandah
18. aug 2011

@valika_val blábolmi som myslela tie príbehy z USA, to som čítala kedysi na nete ale už nečítam 😀

wandah
18. aug 2011

@valika_val to ja neviem, možno je VF, ale pokroky sú obrovské

valika_val
18. aug 2011

@wandah este raz mi napis prosi tu stranu, kde si pisala o zaciatkoch, musim si to pozriet, lebo toto je ako taky filmovy happyend.
a co je VF? VFA? ci nieco ine?

valika_val
18. aug 2011

no, ale ideme spat, nie? kolko je hodin!!! jak rano vstanem k malemu? o 4 hodiny, ble

anka912
18. aug 2011

@valika_val VFA to je vysokofunk. autizmus, ale čo je VF netuším.
Ja tu normálne píšem a vy sa smejete. A ja, že čo sa moje deti v škole furt smejú. Mám najhoršiu disiplínu na hodinách, možno okrem TV a VV.

sisstin
18. aug 2011

jako ono se to fakt někdy stát může...ale je to většinou do těch tří let...u nás to byl fakt taky ooooooobrovskej rozdíl...Tygr o druhých narozeninách...a Tygr o třetích narozeninách..... to jsem v jeho dvou letech ani nedoufala, že by se to mohlo stát...

a taky "pracujeme" fakt i osm hodin denně, ale je to stejně, jak píše
@wandah terapii jako takovou máme jenom logopedii jednou týdně....zbytek je formou hry..Tygra to baví, sám to vyžaduje....není to tak, že bych ho do něčeho nutila... 🙂

wandah
18. aug 2011

@magimary aspon raz sa oplatil moj perfekcionizmus v niečom 😀

valika_val
18. aug 2011

😀 😀 😀 😀 😀 no 😀 😀 😀 😀 😀 @anka912

magimary
18. aug 2011

@wandah počkať, počkať...čo je to za pojem, že získaný autizmus?!? 😕
myslíš, že po očkovaní????
ale ak myslíš po deprivácii, tak to by som si dovolila podotknúť, že to nie je autizmus v pravom slova zmysle, ale deprivačný syndróm, či porucha pripútania alebo podo. "sociálne" poruchy...
rozhodne si nemyslím, že existuje niečo ako "získaný" autizmus 😕

valika_val
18. aug 2011

ze akoze sa neda chytit na pieskovisku? fakt? 😀

wandah
18. aug 2011

@valika_val jéj stranu neviem, ale ak pomoze bolo to menej ako strana 100...VF je vysokofunkčný autizmus, pozor nieje to Asperger (lebo tí rpzprávajú hneď, a u nás "zatiaľ nie je o čom" 😀

valika_val
18. aug 2011

ale mne tu uz hrabe, uz na jedno oko spim, caute

valika_val
18. aug 2011

@wandah ok, som len nevedela, ci VF je to iste ako VFA alebo HFA - co sa teda viac pouziva.

wandah
18. aug 2011

@magimary nie, Oli mal očkovanie ok - žiadna MMR...ja verím na získaný autizmus zo stravy, ale to je samozrejme môj názor...

sisstin
18. aug 2011

no já bohužel nemám ty finanční prostředky...jinak by to u nás taky vypadalo jinak... 😝 víkendové pobyty v Logu, min. 2x týdně ten jejich stacionář atd., ale to si můžu nechat zdát 😅

ale tak zas nemusím doma lítat s hadrem, prát atd., takže tohle je ooooobr výhoda..já mám fakt čas jenom na toho Tygra....

a dobrou 🙂

wandah
18. aug 2011

dobru všetkým

valika_val
18. aug 2011

@wandah fiha, s takym nazorom som sa este nestretla. ty ano? zaujimave...
ak je ten moj autista, tak urcite narodeny, alebo po ockovani proti TBC, lebo iny bol odjakziva.

magimary
18. aug 2011

no, ja som sem prišla od strany 100 (aby sa mi to lepšie pamätalo) a to si tam "už" nebola (vwandah)
a akurát som tu dnes chcela "osláviť" svoju prvú stovku a prešvihli sme ju v boji o preteky a s časom...
ani neviem jak 😝 😅 😀ň
ale valika @valika_val aj @anka912 má opäť pravdu, treba ísť spať, lebo skoro pomreme a ešte sa ani ráno nezobudíme k deťom 😅
ja som to už včera prehnala a dnes ma už normálne hlava bolí (a liečiaci sa Zub Vytrhnutý 😝 😀)

no, ja len že-v literatúre taký nejestvuje (a podľa mňa ani v skutočnosti 😉, ale to je zase môj názor...teda nielen môj 😅)

magimary
18. aug 2011

dobrú už teda ozaj, že? 😅

helga1
19. aug 2011

@magimary my sme tam boli v máji, dr. J. tam mala Milku tak mala jej ukazovala ze tam čokoladku, tak jej ponúkla aj sa poďakovala 🙂 aspoň niečo lebo ona bola z tej cesty unavena a moc sa jej tam nechcelo ani hrať. Ešte jej dala takú ulohu take kladivko a dosku a mala tam buchať po nejakých tvaroch najskôr z jednej potom z druhej strany.

magimary
19. aug 2011

Ráááánko!!!!
síce vôbec NIE vyspané (Maličký bol ako na potvoru hore skoro každú hodku a ak neplakal on, tak nám zase každých 20minuút pred domom "vrešťal" nejaký alarm 😠 😠 😠 a cez dokorán otvorené okno to bolo po každé ako elektrický výboj do mozgu 😠 ), ale krásne! 😅 🙂

@helga1 , no a my sme tam boli v júni 😉 🙂 (hneď na začiatku)... a nemala Milku, ale lízatká...chcela Tadykovi ponúknuť (tiež skúška, či si vezme), tak som jej povedala, že on také nepozná (neje), takže to nebude chcieť...
ale skúsila a dala mu ho do ruky, ale v momente ako si ho vzal ho šmaril do najvzdialenejšieho kúta miestnosti... 😝 😅
a bolo vybavené (po skúške)... 😅
potom mu ešte dala krabičku s drobnými tvarmi, akoby korálkami a sklenými kameňmi, akože či bude triediť a ukladať do krabičky po tom, čo mu to ukázala...
tak sa samozrejme ani len nesnažil... nevedel... tak skonštatovala, že "štrukturálna terapijka" by mu mohla ozaj pomôcť 😉

no, idem, dnes len takáto ranná vsuvka 😅
idem s deťmi na ortopédiu
majte sa!
asi zase až poobede, keď pospia 🙂

andreabe
19. aug 2011

@llulla @magimary ahojte 😉 pytali ste sa na andreas
My tam chodime uz dva roky, prvy rok sme chodili k p.Karen najprv 1-2 kryt do tyzdna po par mesiacoch 3-4krat do tyzdna plus snoozelen terapia. Plus logopedia-najprv v jasliach, potom Kramre a paralelne Dialog-kde teraz chodi do skolky.
S Andreasom som bola veelmi spokojna, maly tam chodi strasne rad, pekne spolupracuje, robia rozne motoricke aj logicke ulohy, za odmenu ma volny cas, kde si pyta hracky, moze sa hrat, spieva si s terapeutkou a tak 😵 Mne tato forma velmi vyhovuje. Je fakt, ze teraz chodime raz za mesiac max, lebo uz ani nie je treba, kedze ma rovnaku terapiu priamo vo svojej skolke(dss).
Ale ak niekto zvazujete terapie v Andrease, tak za seba mozem len odporucit 😉

helga1
19. aug 2011

Musím sa podeliť akú hru si naša malá vymyslela 🙂
Vzala si dve paličky také drevene asi pol metra dlhe ploche a hrala sa že sa lyžuje, stala na nich a posúvala sa, že ma lyže. Zachvíľku si sadla vzala paličky a tvárila sa že má husle akože na nich hrá :D no a tretia činnosť ktorá z paličkami nasledovala spravila si z nich také T ako hojdačku a akože sa hojda a potom na tom hojdala bábiky... 😉

wandah
19. aug 2011

@andreabe ahoj Adi, dlho sme sa nepočuli 🙂 občas v rámci terapie vidíme malého v dss, chodíme aj tam raz za dva týždne, ako ste dovolenkovali? My sme sa odvážili s Olim k moru do Talianska, veľmi dobre bolo, ale krátko ☹