Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
27. aug 2011

Myslíš tieto??

yukki
27. aug 2011

@magimary jééého ta to sú fajnové hračky! Tieto posledné sa mi bars páčia. 🙂

magimary
27. aug 2011

@yukki zuzi a v LIDLi ich (opakovane) mávajú za 4€ 😉

valika_val
27. aug 2011

ahojte, ja len na skok, kupili sme dnes toto a teraz som zistila ze to je od 3 rokov... 😀 😀 😀
tak nic, no. 😅

valika_val
27. aug 2011

vlastne pozeram, ze som aj zlu fotku pridala, my mame este tazsie 😒

helga1
27. aug 2011

@magimary Neboli to presne tieto, ale podobné, asi od iného výrobcu 🙂 A bolo tam aj také Lotto detské obrázkové, to ju veľmi bavilo

helga1
27. aug 2011

@magimary Už som si spomenula bola to značka NORIS takéto aj tiež rôzne gometrické tvary, lotto, čísla,

magimary
27. aug 2011

@helga1 áno, áno 🙂
z tejto série majú zase chlapci také mega domino dinosaurov
hej, hej 😉

magimary
27. aug 2011

ja už mám za sebou aj večernú hygienu a tu nikoho 😕
inak, už by sa asi mala vrátiť aj @erikasadek , že? 😕 😉
určite si to užili-tie najhorúcejšie dni leta, ani z vody nevyliezli 😅 🙂

valika_val
27. aug 2011

super su tie tazsie veci pre starsie deticky.
a to ich treba ucit, alebo sa naucia deti same? teraz myslim aj autideti aj neurotyp. deti. ze ci treba dietatu asistovat, alebo mu dojde, ze ked pozna puzzle, tak ma spojit jablko a jablon... ci?

anka912
27. aug 2011

@valika_val ahojte, ja som práve prišla z pivka (teda z kofoly), vyhnal nás taký silný vietor. Pozerám, že preberáte hračky, pekné sú, niektoré máme aj my. Čo je tá Ranná peče v čechách, tak tam je super aj to, že oni aj požičiavajú edukatívne hračky, lebo niekedy to vyzerá super a dieťa (hlavne moje) od toho uteká.
Val, na tvoju otázku- tak moje dcéry sa fakt naučili všetko samé, ani som nevedela, že kedy, keď prišiel ich čas. Samozrejme že ročné by nevedeli čo k čomu priradiť ale troj už asi hej. No a Maťo, do toho to môžeš strkať a učiť a len dúfať, že to niekde v tej hlavičke je.
Napr. som hovorila, že on nevie rátať. Ale keď si má spočítať cukríky, či chce jeden či dva, tak sanozrejme dva, či dva či tri - tak samozrejme tri, či trí či veľa- tak samozrejme veľa. Na tých cukríkoch to chápe, ešte možno na žuvačkáach alebo kúskoch čoko, ale abstraktne- ako napísané, tak nula bodov.
Ináč, to čo máš na obrázku by sa určite ľúbilo môjmu, jedna z mála vecí, čo robí rád sú geometr. tvary, kde si to kúpila?

erikasadek
autor
27. aug 2011

@magimary ahoj ano vcera sme sa vratili neskoro vecer a dnes iba periem a davam foto a videa do pc kao sa vsetky mate co mate nove???
posielam par foto s nasej dovolenky trocha dobrej nalady neskor vas docitam

magimary
27. aug 2011

@valika_val ja ti tiež odpoviem podobne ako anka...
naši chalani toto ani "neriešili"-pozreli na to a vedeli to...relatívne maličkí (možno aj okolo dvoch rokov) a najmä ÚPLNE bez asistencie, či doprovodného slova, samozrejme raz sme im to (možno) ukázali a potom už len "mastili"...

Tady ABSOLÚTNE nechápe, že to treba skladať, hoci ich sám rozloží (!), nechápe, že opačným "chodom" sa to dá "opraviť", zmeniť opäť na obrázok... takže ja mám niektoré zatiaľ zo spodu podlepené lep.páskou, aby sa mu to nerozchádzalo a keď bude "väčší", tak rozlepíme a bude zase skladať (?)
čiže všeobecne teraz to máme ozaj len na nácvik slovíčiek a zvukov...
a teda-bez asistencie by to bolo úúúúúplne v pasé 😉
/videla si nové videjko? 🙂 /

jééééééééééé, @erikasadek (!), akí ste kráááásni!!! 😵 a chalani ako sa podobajú!!! som mala normálne problém rozlíšiť, ktorý je ktorý 😅 😵

anka912
27. aug 2011

@erikasadek to je krása, len ticho sedím a závidím. A tí tvoji chlapci sú tiež krásni, ešte ich nikto nechcel do nejakej reklamy?

valika_val
27. aug 2011

cau erika, nad dovolenkou len slintaaaaaaaaam 😀 sa mi zda, ze patrick je na teba a josh na manzela 😅

anka, v carrefoure v KE. ak by si to velmi chcela a nezohnala, predam ti to rada, lebo som sa sekla a nam to bude este aspon rok doma stat a dovtedy sa urcite postracaju kusky... tak ako chces. alebo vymenim za nieco jednoduchsie 😅

anka912
27. aug 2011

@valika_val možno pôjdeme v sept. do PO, lebo môjho otca majú operovať, tak potom by sme si mohli dať taký zrazík a ja mám krásne puzzle, napr. dopr. prostriedky, kde sa vkladajú také veľké auto, bicykel, loďka atď. s takým držiačikom na nich, to by už mohol malý zvládnuť, tak si môžeme niečo "čenžnúť".

anka912
27. aug 2011

kde ste všetci?

valika_val
27. aug 2011

@anka912 ok, ale mozem ti to aj poslat 🙂
take vkladacie mame, ale vobec to nechape 😢
tie male zvieratka sa davaju na rovnaky obrazok, co je ako podklad. ani to nechape.

anka912
27. aug 2011

@valika_val nechápe? ja ti ani neviem povedať, či Maťo také niečo ako malý chápal, vôbec sa nepamätám, ale ešte asi neprišiel jeho čas. Tie naše sú také ako tie prvé, ale dopr. pros. A tam podklad nie je, alebo mám také rybičky rôzne na magnetky a udičkov sa chytajú, také nemáte?- tiež sú v štýle puzzli
P.S: aké má super gačule ten tvoj

magimary
27. aug 2011

@valika_val valika, to nechápe ešte ani Tady 😕
minule sa mu raz podarilo vložiť, ale vôbec nechápe, prečo by to tam mal vkladať, o čom to je a načo to je...
tak som mu potom k tomu hovorila, že zvieratka idú hajať a ideme im dať dudlík (tie čudlíky, čo tam trčia)...
nad tým by som si , na tvojom mieste, ešte hlavu nelámala 😉

magimary
27. aug 2011

ani len toto Tady nechápe, vytvoriť z troch (rôznych, ani nie rovnakých!!!) častí lienky...
a to je teda ozaj že superľahké...
lenže nie pre Tea -vzhľadom k jeho veku 😉

magimary
27. aug 2011

ja tu teraz (pri compe) fičím a vzdychám úžasom nad týmto ( 😲 😵 ) a pripravujem mužíka, čo všetko budeme chystať 😅 ,
je to od tej "járovej moniky":
http://www.flickr.com/photos/struktura/56875480...

ozaj, babky, ktoré používate štruktúrovanú terapiu-tie drevené "krabice"-kastlíky sa kde dajú zohnať? 😕 😅

anka912
27. aug 2011

práve som našla info o ďalšom filme o 6 ročnom autichlapcovi, tu je link. Na stránke je aj popis, o čom film je

http://www.otv.sk/po-tomasovi-after-thomas-2006/

anka912
27. aug 2011

@magimary kedysi dávno dávala alaska link na jeden český obchod, tam toho bolo na štruktúru, až sa mi hlava zakrútila. Aj hotové zošity na všetky možné úlohy, s obrázkami, suchými zipsami, komplet všetkým. Tam by asi boli aj tie iné veci, len musíš popátrať vzadu.

valika_val
27. aug 2011

tie lienky som uz videla, krasne to je 🙂
anka, dakujem. gatuse (biela lahucka bavlna) som specialne fotila 🙂 su dievcenske, ale teo ich nosil minule leto ako parmesacny a teraz som mu ich dala bez plienky, nech sa vetra, taky rozkosny bol 😵 a na fotke papa keksik 🙂
ako ich popisal, tak dostal cervene trenky, ktore pomocil tiez 😀 potom isiel do sprchy 🙂

neviete mi este povedat, ze kedy deti vedia prelievat vodu z misky do misky? teo ma vo vani tie nadobky, ale este stale to nerobi 😒 sa mi vidi, ze uz davno mal... nie?

a kde je dnes @sisstin?

magimary
27. aug 2011

@valika_val viem, že si videla 🙂, len že to teda stále Tady nevie 😖
a prelievať jakživ neprelieval, on vylieva ešte aj keď mu ja držím pohár a on z neho pije, nieto keby ho mal držať sám...
netrafí si do pusy (sám), akoby mohol trafiť do inej nádoby...
na to, si myslím, má Teuško času a času...

@anka912, ahá dík za pripomenutie, idem to vyhľadať 😉

anka912
27. aug 2011

@valika_val Tak MAťa nikdy nebavilo prelievať, akurát mám fotky, keď mal asi 2.5 a tam lopatkou plnil piesok do vedierka, to by mohlo byť niečo podobné, nie? (Naplnil plné vedierko)

magimary
27. aug 2011

@anka912 no a toto plnenie pieskom som tiež riešila s tadykom minule, že on tiež vôbec NECHÁPE, ako správne uchopiť lopatku (na piesku) tak, aby do nej niečo nabral a následne to vysypal...
on normálne nevie, ako ju chytiť (!)-niečo tak nenormálne prirodzené...
vedľa neho sedela v piesku jeho o polroka mladšia "sesternica" a tá s lopatkou narábala, akoby sa s ňou narodila v perinke a verím, že nikdy to nebolo inak a v momente, ako chytila lopatku prvýkrát do ruky, tak s ňou hneď vedela "robiť" (pretože to je u detí absolútne bežné)

pritom to nie je u Tadyka tým, že by mal ruky neschopné (postihnuté napr. obrnou, nemotorické), ale tým že to nevie prepojiť s mozgom, že ako to asi chytiť (ako keď niektorí prváci nevedia, ako chytiť správne pero)...
len tá lopatka mi príde ozaj taká prirodzenejšia 😔

a to on by ten piesok aj chcel nasýpať do vedierka (ak sa osmelí a dotkne sa piesku), ale tá ruka s hlavou ho neposlúchajú 😒

anka912
27. aug 2011

@magimary Ináč s tou lienkou ma napadlo, že to je ako som písala u môjho, že nevie zložiť jednoduchý obrázok zo 4 štvorčekov (jeden obrázok rozstrihnutý na 4 rovnaké štvorčeky). Vtedy mi na to psych. povedala, že on pozerá na detaily a nevie si predstaviť celý obrázok. Tak mu na papier nakreslím obrys celého obrázka a už mu to ide lepšie. Inak po pár opakovaniach to už vie celkovo lepšie. Ale zas ja hovorím už o veľkých chlapcoch, u vašich to je samozr. ešte len na začiatku. Skús tie moje obrázky, to sú len dva kúsky alebo vezmi nejaké toč alebo auto, rozstrihni na polovicu a nech skúša. Hoci aj z nejakého letáku.

valika_val
27. aug 2011

tak lopatka s pieskom a lyzica pri jedle bude asi to iste, nie? no uvidime, ci mu to pojde...
ale prelievanie je tazsie, podla mna. dnes sa aspon naucil vylievat. ja som mu plnila vedierko vodou (nalievala som malymi poharikmi) a on ho zdvihol a fascinovane vylieval vodu.
len som chcela vediet, ci to bezne vedia uz male deti, musim sa spytat kamosiek.