Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sendinka
4. sep 2011

@valika_val
Samozrejme,každý posudzuje svoj život na základe vlastných skúseností.Ja doma také dieťa mám a pracujem v Dráčiku,kde vidím veľa detí,ktoré pozorujem a neviem,či je to naozaj 90 percent,ale ja tých detí naozaj stretávam veľa.

anka912
4. sep 2011

@valika_val my mu doprajeme všetko čo si zaželáš, neboj. NIkto ti nemôže dať to, čo ti my môžeme priať 😀
Ja to viem podľa toho, že keď mám doma jeho kartu, tak tam som to videla, boli tam také že otočí sa na meno, vie to a to, už si nepamätám.... a ani neviem, čo bude presne chcieť vedieť, ale myslím, že v tom jeho veku by už také nejaké míľniky mala mať. Tvoja má ale možno úplne iný systém aby sa nepýtala, tak sa skús opýtať, že či nie sú nejaké kritéria, že čo by asi malý mal spĺňaťv jeho veku, povedz že pre seba to chceš vedieť, aby si bola kľudnejšia atď.

anka912
4. sep 2011

@sendinka bodaj by to tak bolo a deti čo odteraz budú chodiť do školy nám budú prinášať čo najviac lásky, lebo ja som učiteľka a s tými, čo pracujem teraz je to dosť ťažké. Ale nezávisí to dosť aj rodičov, že koľko lásky ich naučia rozdávať?

sendinka
4. sep 2011

@anka912
Je to ťažké preto,lebo tým deťom nerozumieme.Ja mám 50 rokov a naša generácia bola vychovávaná k poslušnosti,práci,ale naši rodičia to inak nevedeli.Dostávali málo lásky od svojich rodičov,tak nemali,čo rozdávať .A tak moja generácia nevie ako lásku dávať,alebo ju dáva na nesprávnom mieste./Nízke sebavedomie,podceňovanie seba samého/.Mne ani raz nikto v detstve nepovedal,že ma ľúbi.Jednoducho to nikto nevedel povedať.A teraz mi moja 8-ročná dcéra každý deň minimálne 10-krát povie,ako veľmi ma ľúbi.A ona ma naučila,aby som sa mala rada taká ,aká som. A tak si každé ráno navzájom povieme,ako sa ľúbime.
A ešte jedna dôležitá vec: skúsme deti pozorovať,nesúdiť a brať ako našich učiteľov. Deti sú totiž našim ZRKADLOM.

valika_val
4. sep 2011

@sendinka netreba zovseobecnovat... ja mam 32 rokov a myslim, ze deckam dost rozumiem 😀 napriklad aj preto, lebo sama som este jedno velke 😉
myslim, ze viem, kam mieris prispevkami, ale keby si mala doma jedno taketo ine dietatko, ako maju tu tieto mamicky, nedalo by sa to zvladnut len pozitivnym pristupom. aj ked ten urcite nie je na skodu, len je tazke ho mat nonstop 24 hodin denne... to je na zblaznenie, to mi ver 😉

sendinka
4. sep 2011

@valika_val
Každý máme v živote "to svoje",ktoré musíme zvládnuť. Ale máme k tomu aj silu a to je úžasné.Tak ti želám,aby si tú silu v sebe stále mala.

valika_val
4. sep 2011

@sendinka no, to hadam ani nie je mozne, ale dakujem a ja prajem to iste! 😵

ideme na jazero, idem, pridem.

kamajka
4. sep 2011

@llulla nie neukazuje prstom vobec ani blizko ani do dialky. tapusky uz par krat urobilale ked ho porovnam s inymi detmi v jeho veku tak je znacne zaostaly..

helga1
4. sep 2011

Ahojte. Tak zajtra začína škola, mám z toho obavy, ako to všetko zvládneme aj to cestovanie všetko, či sa malej bude páčiť a tak, mám z toho nervozitu 😒 Tak nám držte palce. Má tu ešte niekto prváčika?

anka912
4. sep 2011

@helga1 Ja mám akože druháčika, ale v tom prvom sa dokopy takmer nič nenaučil, takže môžem povedať, že prváčika (mal mať odklad a teraz mal byť tiež prvák, len sme sa nepohodli v škôlke). Ale po dvoch mesiacoch je to skoro ako odznova. Aj ja toho dnes asi veľa nenaspím ☹

valika_val
4. sep 2011

baby, drzim vam palce!!!

kamajka, ani celou ruckou neukazuje? pouziva gesta? skus sa zamysliet a najst aj tie najbezvyznamnejsie 😉 a ten ocny kontatk - napr. ked sa ho nieco opytas, ze kde je... auto, sestra, mama, cokolvek - pozrie sa na tu vec?

valika_val
4. sep 2011

my sme dnes trenovali chodzu "cilesmerne" @sisstin 😀 tak ano, ide... ale len preto, ze je tak vyplaseny vonku vo volnom priestranstve, ze ide za mnou a za manzelom a na ruky sa pyta 😀 takze nebezi prec, lebo sa vsetkeho boji. ale vodni lyziari sa mu pacili, ukazoval rukou. a bal sa lietadla (zvuku) a velkej vody (hluku, co vydavala pruiehrada)... 😒 ale inak ani usmev, ani nadsenie, ani zvuky, nic. ☹

helga1
4. sep 2011

@anka912 Tak držím palce, aby vám začiatok školského roka dobre dopadol. Jja si ani neviem predstaviť ako také vyučovanie prebieha, či sa tam budú učiť normálne aj čítať a písať vôbec ani som nevedela či nejaké pomôcky kupovať no vôbec netuším ☹ My sme chceli dať malej tiež odklad, že by ešte tento rok chodila do škôlky ale dr. J. odporučila tú školu, no tak sa budeme trápiť

anka912
4. sep 2011

tak balíček poslaný - @yukki a aj kútiky

valika_val
4. sep 2011

zeny, som zvedava na vase zazitky! a to nemozte mat nejaku live kameru z vyucovania? 😀
anka, co si posielala? a mne preco nie? 😅 😝 😀

anka912
4. sep 2011

@valika_val tebe pošlem o pár rokov 😀, teda keď malý trohca podrastie , posielala som detský kútik a s yukki sme si dohodli výmenu hračiek, má tie geopuzzle čo aj ty a ja som jej poslala, také kvetinky, kde sa prišnúrovávajú rôzne hmyzy a aj včielku Maju a kol.

yukki
4. sep 2011

@anka912 aké kútiky? Posielaš nám kútiky? Máme si dať preventívne Bvitamín proti kútikom? 😅 Aj ja som Vám poslala to geopuzzle už dakedy v stredu, tak hádam k prvému školskému dňu to už aj budete mať doma... Ináč tie hry, Hygiena a potraviny a tá séria...sú z fest tenkého papiera...Kika sa pri tom jeduje lebo čo jej jedna ruka skladá to druhá resp.hrana tej prvej ruky búra, dvihnúť to nevie zo stola do prstov bez pokrčenia....že to nevyrobia z kus hrubšieho papiera, no ne 😝

anka912
4. sep 2011

@yukki vidíš, tebe ma ten kútik nenapadlo v balíku poslať, možno ti ešte dopošlem, chcela by si?
skús to podlepiť alebo zalaminovať

yukki
4. sep 2011

@anka912 keď ja netuším aké kútiky, ja Vás tu nesledujem až tak dokonale na téme lebo sa teraz robí s drevom celé dni a večer už mi potom ani nekapče, všetko mi treba tri razy vysvetliť... 😅

anka912
4. sep 2011

@valika_val ja by som tie kamery odporúčala na každej škole, čo sa niektorí rodičia nahádajú, že to ich dobré dieťa neurobilo. A bolo by to aj pre učiteľov, museli by sa snažiť 😖 😖

valika_val
4. sep 2011

aaaaaaaaaa je tu magiiiiii 😀

magimary
4. sep 2011

no, ahojte!!!😅 🙂
ani dnes tu asi nezotrvám dlho, ešte ma čaká sprcha a volajúci mužík 😉 😅
ale chcela som len toľko, že @valika_val , AJ my sme dnes trenovali (!) "cilesměrnú chôdzu" 😅
a zážitkov mám teda z toho viac ako dosť 😅 😝 😀
bolo to presne ako s tým kúpaním v bazéne...
/ešte teda upresním, že sme "trénovali" najprv doobeda cestou z kostola, takže vyspatý, pokojný, v OK nálade, asi tak 20minútová chôdza, čo inak bežne trvá tých cca 5/
že skrátka on sa veľmi bál toho kráčania a chodenia celkovo, ale ja som vedela, že tento strach je skrátka prekonateľný povzbudzovaním a uisťovaním (presne, ako vtedy v bazéne)...
a tak Tady teda kráčal, ale každý krok bol, akoby stúpal na žeravé uhlíky 😕 😝 , veľmi váhavý, opatrný, bojazlivý a roztrasený, "Božechráň", keď bol na chodníku nejaký žliabok, či dierka, či jamka, či kameň (to bolo, akoby prekonával nejakú priepasť v himalájach), ale ŠIEL MOJIM SMEROM, ale teda LEN tak, že som ho musela držať za ruky, lebo by ten strach asi ani neprekonal a nešiel by vôbec...
takže sa ma držal a chvíľami náš štýl pripomínal spomalený osobný vlak, čiže ja som bola Lokomotíva ( 😅 😀 ) a Tady posledný rušník, ale pre mňa bolo podstatné, že vôbec kráčal, i napriek strachu, napätiu a obavám... 😉
aj keď o cieľusmernosti sa asi moc nedá hovoriť (keďže som ho "ťahala" za ruku, ale ak by nie, tak by skrátka nešiel vôbec), ale nevadí...

poobede sme išli k babke a tiež som ho vysadila z kočíka asi 3/4 cesty pred cieľom..
a hoci som si myslela, že poobede bude už ostrieľanejší (a my možno už v zime budeme cupitať úplne), tak som bola trošku sklamaná, lebo jeho "cílusměrná chuze" skôr pripomínala fakíra amatéra, ktorý sa pokúša prvýkrát kráčať po klincoch... 😒
ale zase som sa potešila aspoň tomu, že to vydržal, prekonal sa a došiel až do cieľa...
dokonca chvíľu so mnou aj pobehol (niečo mu "preplo" a naháňala ho "haššaaa", ktorú v podstate spomínal stále 😝 )...
jeho emócie? ako si spomínala ty, valika, ako som písala skôr obavy a stres, ale na druhej strane-ja som akosi vycítila, že (ak sa ma drží za ruku,) že to z jeho pohľadu môže byť, že to prežije a dokonca sa mu to i páči (?)...
skrátka úplne ako to kúpanie v bazéne... 😉

jááááj, a čo som ešte chcela, že včera o druhej som konečne dokončila asi 100 piktogramových kartičiek (alebo aj viac, netuším) a tatik mi urobil "pracovné podložky" z dreva na štruktúrovky a sú úplne super 😵 😵 😵
posťahujem fotky a priložím 😵 😉

my nejdeme zajtra prvýkrát do čkoly (zažívali sme to dvojnásobne minulý rok), ale stres cítim tiež 😅 😝
som si to kompenzovala tým, že som stále chlapcom niečo chystala do školy 😅

dočítam (niekedy 😅), ale ak som dlžná nejaké reakcie, tak ma "kopnite" 😉

anka912
4. sep 2011

@valika_val ale prečo nepíše???
beriem späť

magimary
4. sep 2011

takže, tí čo idete prvýkrát, aj "skoroprvýkrát" (že @anka912) DRŽTE /-me SA ! 😅 😉 😎
zvládneme a oni zvládnu tiež 😉

anka912
4. sep 2011

@magimary kamajka tu chcela poradiť, že aké sú príznaky zvláštneho vývoja maličkých detí (jej má okolo roka), ty si to minule písala pre val, tak som písala, že by si jej to mohla zopakovať.
Ináč to s tým chodením je zas také zvláštne 😲 a to on ako inokedy vôbec nechodieva po vonku alebo po obchode a tak?

magimary
4. sep 2011

no a tu sú naše dnešné (piktogramy skúsim nafotiť až keď budú vytlačené 😉):
cestou do kostola som baral foťák, lebo som chcela Tadykovi pofotiť na kartičky, tak vložím aj zopár tých,
no a potom to superdielo môjho drahého, čo včera "vystrúhal" z dreva ako najväčší kutil sro. 😅 😵 a niekde už ajs naznačenými úlohami, ktorým sa budeme od zajtra/pozajtra venovať (lebo zajtra sú chlapci v škole len hodku, to by sme nestihli) :
/a potom už asi zase padám 😉 /

---
skúsim to pohľadať, anka (asi až zajtra)
v obchode sa vozí v nákupnom košíku, domá behá úúúúúplne v pohode a ak je chvíľu vonku bez kočíka, tak tu pred domom na odrážadle, pešo nechodí takmer vôbec (ak chce ísť k preliezkam, tak zosadne z odrážadla až pri nich), ale zase také bežné minikúsky prejde, len človek si to nijako nevšíma, ako prejde ... no dnes (na tú "dlhú" trasu) to bolo také badateľnejšie

valika_val
4. sep 2011

jeeeeeej, magi, ze fakir po klincoch 😀 😀 😀 😀 ale hlavne, ze isiel! len tak dalej, sisstin bude na nas pysna 😉 a nielen ona.
a chcela som sa opytat, aku mate skusenost s chodenim autikov po ciarach? napriklad som si vsimla u maleho, ze ho zaujala nejaka sipka na chodniku a isiel po nej, aj peso, aj odrazadlom (uz viackrat). a dnes pri jazere je taky skaredy dlazdeny chodnik, siroky asi meter a pol, dlazdice su velke a vselijako polozene, tak som ho chcela stiahnut na travu, nech sa tam nepotkne a on nie a nie a nie zojst, musel len bezat po tej dlazbe - spickoval a ja som kazdu chvilu trpla, ze si nabije nos, lebo za ruku nechcel ist 😒 tak to je ok pri malych detoch, ci je to zas nejaka "fanta" tychto deticiek??

valika_val
4. sep 2011

@kamajka, videa som pozrela, ale netusim, aky stary bol misko, ked si ho tocila! to je dost zavazna info, tak radsej pockam, kym mi napises.
ale vlastne ti napisem, ze komunikoval teda riadne, stale na teba pozeral, ze co ty na to, komentoval vsetko a zaujimal sa o predmet (dvere, auto), ale aj o teba... takze myslim, ze na tych videach uuuplne v pohode. a to skriekanie podla mna nebolo nejak extremne vyrazne, skor to bol nesuhlas so situaciou - cakala som, ze mu tie dvere otvoris, ukazes, co je za nimi, pochvalis a tak 😉
a s autom v pohode, co sa ti nezda? mozno by si to mali pozriet aj mamky starsich a., asi by tam ne/videli viac 😅

anka912
4. sep 2011

@magimary supér, ste teda fakt nachystaní!
ten prvý obrázok- tie fareb. písmenká máme doma aj my!
a čo sú tie kvetinky na druhom? ten som nepochopila.
A chalani sú pekní, aké majú rovnaké kostolné košielky 🙂

anka912
4. sep 2011

@valika_val myslím že po čiarach, obrubníkoch chodia radi všetky deti, aj Maťo, ale nie zas že musí, lebo by umrel