Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
9. sep 2011

heheeee, tam je o 4 stupne menej nez v kosiciach, tam lisky davaju dobru noc a z lesa pocut sovu aj medveda aj vlka 😀 a dakujem 🙂

lucka261177
9. sep 2011

http://www.autizmus.info/04Odbornici/OdborniciD... kocky citali ste toto?ja to citam a veru asi som takto podrobne o auti nikdy necitala a zacinam byt teda dost smutna 😢 mam pocit ze vacsine z nas nam to jasne hovori ze mame doma autikov ☹

alaska28
9. sep 2011

ty valika ja teda nechcem kecať ale myslím, že roderik prelieval hádam ako sedel.. on proste prelieval odjakživa, mne ani nedošlo to nejak sledovať, ale on je extrémny prelievač asi ako niekto točí kolieskami čo on nerobil tak on prelieva furt niečo..

A čo sa týka báboviek z piesku to určite robil skôr ako v 3 rokoch lebo sme mali na dome pieskovisko a viem, že sme tam bábovkovali, že ho to bavilo ešte aj teraz ho baví robiť kopu z piesku, alebo presýpať si ho to je jeho tieto činnosti :D už tam vyzerá troška divne medzi tými batolatami ale kašlať na to..

magimary v to teda vedel odjakživa, ale ak to T nevie tak proste vezmi jeho ruku a chyť nou lopatku, alebo mu ju vsuň do rúčky a jehou rukou to urob.. ja som takto učila rod skoro všetko, nerozumel mi ani hovno , tak som musela proste chytiť ruku a spraviť čo chcem. a to chápal potom skoro hneď.

valika nepíšeš blbosti ale si popísala presne systém ABA aspoň čo som videla nejaké videá tam to takto funguje spraví niečo a okamžite ide krátka odmena napr. kúsok reklamy, a zase to čo chceme my, a odmena. Pre autistov na 90 percent slovná pochvala nefunguje .. nemajú to soc. cítenie je im to jedno či sa mama teší, či je na nich hrdá.. ja mám doma výnimku rod reaguje na slovné pochvaly, ale to mi aj odborníci povedali že je to výnimka, že sa stáva, že najprv reagujú na odmeny materiálne napr. cukrík, sladkosť a následne sa naučia aj na tie sociálne-pochvala. ale málokedy od začiatku stačí len pochvala..

Inak ako píšte lyžica dole hlavou, alebo žeby niečo nevedel správne používať to sme my nikdy nemali normálne ma to zaskočilo brala som to ako samozrejmosť. a to pritom má vraj mizernú imitáciu :D ale odniekial to musel odkukať ?D

čo sa týka tej kocky to vedel možno v 2 rokoch a tú vkladačku tvarovú to vedel v 3 rokoch už 10 tvarov určite, mali sme jednu ostala u exa a u krejčírovej jej to tam nahádzal za 5 sekúnd, on je roderiček brutálne rýchyl a páli mu to, preto nikto nemá moc odvahu jemu určiť presné IQ, v každom teste inak.. ale ani krejčírová ani andreas nevideli u neho znaky MR okolo tých 3-4 rokov.. no a dnes sme v prdeli..

magimary to by možno rod v tom správnom veku aj dal tú dosku-vkladačku a aj testy s kockami-veže to spňal vždy a to sú také základné testy na IQ u malých detí . on ked má úlohy kde netreba veľa porozumenia a reči tak máločo nespraví.

magimary asi ťa fakt zoznámim s mončou ::D ak si ešte nepožiadala tak odporučím priatelstvo a poviem jej nech ti to schváli 🙂 hádam bude súhlasiť.

ty sistin ty si z pardubíc? teraz písala jedna mamina, z pardubicka, že dostala na aspíka 3 stupen PnP a že bol hrozne ochotný aj jej domov volal.. možno tam je niekto nový skús si požiadať tyger je starší možno by ti dali aspoň 1 stupeň..

Ten nedostatok energie na GAPS prejde, roderik je teraz furt ako naspeedovaný.. energie na rozdávanie a to počas skoro celej diéty, on sa spočiatku hodne skľudnil no potom zase hyper maximálna. ale vraj ten prvý rok to môže tak byť. , tam je hodne regresov takých fáz po 2,5,7,9 mesiaci a potom by mal byť už výraznejší efekt.. sme 7 tak potom poreferujem.

Lucka toho som sa presne ja bála, že rod bude chcieť len tie zakázané veci iné ked nebude mať lepok, mlieko.. ale inak pozor na priemyselné mäsové výrobky tam môže byť mlieko v nich! salámy nie sú celkovo nič moc, to je samá chémia.
Ja som proste svina v tomto a ked chcem aby niečo ochutnal ho otravujem kým to aspoň neolizne.. ak nechce, tak to nemusí ale chcem aby aspoň ochutnal samozrejme že nie všetko ale veci čo viem, žeby mu mohli chutiť. Aj tie šťavy on ich v živote nepil tie domáce ovocné a teraz denne pije skoro z každého ovocia také husté takže aj ked ho neje, tak aspoň pije tie šťavy, najprv som mu ich prislädzala medom ale už pije bez.

iPaDííK máme tiež v pláne narodky sa blížia.. len tá pálka!! Ale hodne to autíkom pomáha mám referencie z rôznych strán že je to úplne prelom ! a vďaka iPadu nemusí človek toľko laminovať 🙂

No ale jednu vec viem skoro isto, že rod by nechápal princíl logika ani luku.. on dokázal by priradiť hodne z tých vecí ale obrázok k obrázku ktorý zodpovedá ale že niečo zástupné to určuje ako tie piuntíky, alebo číslo!!! no to v živote nikdy.. to by ho dobre plietlo, že prečo má napr. ku bábike priložiť 1.. lebo sa učime prikladať počty napr. jedna bodka-jednotka.. no jeho by to zblblo teda totálne. Magimary nechcem podcenovať tádika ale myslím, že toto tak skoro nebudete potrebovať ( a ani my.. :D)

Lucka ale na iPade sú také programy ako si písala, len ich treba stiahnuť! programy špec. pre autistov aj komunikačné kde vieš nahrať svoj hlas k obrázku a pod. monika to má.. na FB si nájdi ISEN tam to holky píšu, videá dávajú, zrazíky robia, od kamošiek som videla už toho hodne z programov a nechápala som, že aké super veci. napr. priradovanie obrázkov, ale stačí mu to spojiť prstíkom po obrazovke.. akurát iPad 2 začína na 14 tisícoch a to je len 16GB a ide až niekde do 25.. k tomu obal a stojan a neviem čo a si na dosť vysokej sume..

tak pozerám wandah že si dala odkaz aj na môj blog, je mi cťou 🙂

Lucka to je zase presne roderik.. ani on ma neutešuje ked plačem ale vníma to a ostatné emócie rozlišuje bezchybne..a na hrešenie reagoval už ako 10 mesačný. Teraz už rozlišuje aj len podľa tóna môjho hlasu..

Anka to je ako u nás rody je tiež citlivý na bolesť a tiež sa vie ôútostivo-ukrivdene rozplakať, a aj uraziť!!

Magimary-na tie echoškové vety ti poradím radu z andreasu hovor na neho v 1 osobe, ja to tiež tak robím takže napr. hovorím "sadnem si na záchodík a cikám" , "idem papať" chcem jabĺčko" proste akoby som hovorila v jeho duchu. Ak pochytí echošky bude hovoriť aspoň gramaticky správne.

No wandah-to je práve tá záhada aj u nás.. že rod hovoril toho už docela dosť ak by som zrátala slová, ktoré niekedy povedal tak je to možno aj 70 slov.. ale proste ich nevie používať. Povedal to aj v kontexte "mama mi povedal hádam 100X už.. ale potom zase vždy prestane a pod.. netušíme prečo. Ale tiež po Gaps mu niektoré príznaky miznú ale iné sa ešte horšia ja dúfam, že je to čistením tela, inak si to pôjdem hodiť...

Wandah-nič v zlom, ale ak dieťa hovorí slová a zabúda, tak nepočula som o inej dg ako autizmus, kde by sa toto dialo :(( žial.. dysfatik akonáhle sa niečo naučí tak to ovláda.. toto čo píšeš to je presne ako o roderikovi!! na vlas!! ja som z toho už tiež na nervy!!! a to vekom miesto reči výska a kričí ako nepríčetný :(( ked si blaboce ako poslednú dobu u nás fičí "a podte, podte" tak je to zlaté a mám radosť, ale už sa nenádejám, že to zase nezabudne. :(((Ale oli je inak hodne šikovný podľa toho, čo píšeš, takže tam to môže byť nejaká veľmi vysoká funkčnosť..

sistin no a vidíš rodynko môj šikula mi začal ukazovať na rôzne obrázky a čaká! ja to musím pomenovať až potom je spokojný.. inak bude na to furt ukazovať.. Máš z nás radosť? :DD ale nerobí to teda často, ale občas ho to chytí a napr. celú stranu v knižke mu musím pomenovať..

valika ja myslím, že paráda s teom!!! ako sa rozukazoval!! čoskoro začne aj zdielať, toto je prvý krok!!!

Inak rod ukazoval prstom od začiatku ako začal ale mal nejak okolo 5 rokov!!! ale ukazuje krásne teraz už dokonca minule babke ukazoval logá pivové na slnečníkoch oboma ukazovákmi to asi aby to neprehliadla :D a musela mu dokola omielať áno, zlatý bažant :D

michalrosky-ja som mala všetko vymenované takmer, takže to viem posúdiť a autík ktorý len dovedie a naznačí a autík ktorý ukazuje to bol u nás OBROVSKY rozdiel a ja ukazovanie považujem u nás za totálne prelom a ulahčenie nášho života. Nezabudnem ako napr. v mekáči spravil dedovi scénu lebo nevedel naznačiť čo mu má kúpiť. akosi tažko by preliezol pult a dotiahol ho k hranolkám.. snažila sa celá obsluha, dávali mu aj obrázky, ale on proste nevedel ukázať tak len strašne plakal.. teraz by ukazoval už z dialky.. a to je len taká jedna z drobností. Momentálne mi ukazuje na výzvu obrázky, takže ja až teraz reálne viem zistiť jeho porozumenie a pasívnu slovnú záasobu.. Ideme aj vo VOKS takže aj tým sa dorozumie, ale to ukazovanie považujem u nás za kľúčové.. A som rada, že ukazuje prstom pretože aj tak mám občas problém ho pochopiť napr. na PC mi ukazuje podľa názvov-textov aké video chce pustiť, akú reláciu no a keď ukáže aj prstom tie písmenká sú také malé, že typujem z 3 vecí okolo prsta čo asi chce. keby mi tam ukázal celou rukou tak zaberie záber 30 názvov.. a nepochopím ho vôbec. U nás ukazovanie prstom bol totálny základ čo nás všetci odborníci učili už od roka a pol. očný kontakt a ukazovanie.

už som a str. 246 no ja neviem holky kedy vás ja dočítam dnes som tu sedela cel den to nestíham ani do vianoc!!

valika_val
9. sep 2011

@lucka261177 poznam ten material, len skoda, ze je to biele na modrom, strasne zle sa to cita 😖
ja som si v podstate ista... ale cakam na zazrak, ze to nejak mavnutim carovneho prutika pominie... 😔

magimary
9. sep 2011

@valika_val to je jedno, veď si môžeš namýšľať, že to je "morský vlk" 😅 😀 😉 😀
a zároveň budeš mať "názorné ukážky" zvukov pre Tea... 😅
môžete skúšať, ako robí medveď, čo vlk 😅

@lucka261177 , túto stránku poznám asi najdlhšie z tých autistických... ale - úprimne (aj keď sa možno mýlim, ale píšem len o pocite! 😉) si myslím, že sú aj ...ako by som to nazvala..."oficiálnejšie" stránky... ale možno je to ozaj len môj pocit a nič neznamená... skrátka mám trošičku pocit, že s niektorými vecami by ani odborníci tak skalopevne nesúhlasili...
ale ako píšem, možno som úplne mimo, a len vzhľad tej stránky na prvý pohľad vo mne vyvoláva určitú mieru nedôvery...
kto všetko je podľa teba (a podľa toho) autík 😕 😉
celkom ma zaujíma tvoj názor 😉

lucka261177
9. sep 2011

@valika_val nooo tak ja som prave prestala dufat.ale ty mas urcite este sancu.som sama zvedava na moju reakciu ked to dostanem na papieri ci budem alebo nebudem revat.lebo ja to viem uz dlho teda tusim.boli obdobia ked som bola zmierena potomn na nahlodala dysfazia ale ani to uz nie.je to uzasny clanok precitaj si ho je tam aj popisane ako pracovat s detmi.je straaasne dlhy nestiham pozerat markizu 🙂

magimary
9. sep 2011

@alaska28 veď už máš LEN 20 strán!!! 😵 😅
inak ja ani nestíham reagovať na všetky tvoje "prehovory"...
tak, ale keby bolo niečo vrcholne dôležité, tak napíšem neskôr 😉 🙂
ale reagovala by som na mnoho vecí, keby som si to z toho tvojho (vždy úžasného) prívalu pamätala 😅 😀

ale, páči sa mi napríklad tvoja poznámka (a teda i s ňou súhlasím), že Tady by možno priraďoval tie priraďovacie puzzle, ale zrejme by ani netušil, čo robí... teda myslím na obrázkoch by netušil (ale uňho sú aj puzzle ešte hudbou minulosti...nevie to spojiť zatiaľ...)
a tiež som ešte mužíkovi musela prečítať, ako si písala o tej úzkostnej atypickej autíčke, že sa po Ataraxe zmenila... tak my vlastne užívame Atarax už tretí mesiac (teraz už silnú dávku) a teda zmeny (nehovorím že len vyvilané liekmi, ale aj vývinom, cvikom atd) sú obrovské...ešte pred mesiacom by som Tadyka volaním na nočník a ukazovaním na nočník pochovala...čo by sa tak nenormálne stresoval...
a dnes?
dnes si naňho sadne a teší sa!!!keď sa mu podarí ciknúť za odmenu ( 😅)- za cikanie dostáva špeciálnu odmenu-nie čočky, ale lentilku (!), tak je hrdý, lebo nevie, či má lentilkou skôr točiť, alebo ju zjesť...(keďže ich doteraz nejedol, teraz sú mu vzácne 🙂 )...
čo ešte som to chcela? 😅

valika_val
9. sep 2011

ja odpadnem!! nesledujem bulvar a teraz mam zapnutu markikikizu 😀 a tam co? viktor horjan s tanecnym partnerom! 😀 no som zvedava, co to bude 😝

valika_val
9. sep 2011

strasne to je aj s tymi opatkami 😀 😀 😀 no ale sak sranda musi byt 🙂 by som chcela vediet, kto im tuto "choreografiu" vymyslel 😎

valika_val
9. sep 2011

magi, "lebo nevie, či má lentilkou skôr točiť, alebo ju zjesť..." 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to je mileeeeee 😵 😵 😵

magimary
9. sep 2011

@valika_val no, to by si mala vidieť 😅 ... ako sa až trasie od radosti, že fakt sa rýchlo nevie, čo skôr, či točiť, či vychutnávať si... niekedy, keď má druhú za sebou (v krátkom čase, že sa mu podarí ciknúť 2x po sebe), tak s ňou rozhodne dlho točí a až na moje naliehanie ju potom (takú vytočené 😀) zje... ale ak má prvú v tom novom dni, tak ju chce rýchlo zjesť... ale túžba točiť je fakt (rovnako) silná 😅 😵

llulla
9. sep 2011

Ahoj kocky,citala som vas spatne,tak reagujem na to,co si pamatam.

K triedeniu farieb-drobec dostal na Vianoce take tvary,co sa dali bud prestkovat spravnymi otvormi,alebo stavat na seba.Bolo to 10 tvarov,kazda farba mala 2 tvary.A drobec to vzdy (mal 15 mesiacov) postavil na seba tak,ze dal 2 rovnake farby na seba,az potom dalsiu farbu (2ks) a dalsiu farbu (2 ks).Nikdy som ju to neukazovala,nemal ani ponatia,co je to farba,ale prislo mu to tak nejako prirodzene,nech uz mal farby akokolvek pomiesane.Musim mu tu hracku pohladat,ci to bude robit aj teraz.

K ocnemu kontaktu-tiez si myslim,ze je velmi,velmi dolezity.Ja som sa vlastne zacala (poriadne) znepokojovat,az ked sa mu zacal drobec vyhybat.On predtym doslova hypnotizoval,ako pozeral do oci a zrazu zmena. Ked sme zacali detoxikovat,tak sa to vyrazne zlepsilo.Potom sme presli na GAPS (sme na nej cca 9 dni,v detoxe je pauza) a zhorsilo sa to.Pozera sa ked ma on zaujem,ked sa hrame,ked mu spievam,ked odo mna nieco chce....

@alaska28 vyborne spravy o rod.pises,velmi drzim palce 🙂

@lucka261177 fuha,takto dlho nekaka?My ako sme presli na gaps,tak ma tuhsiu stolicu,ale ma ju kazdy den a ja uz vymyslam,co s tym....Mas to tazke,ked si nevezme nic nove,ale verim ti,lebo moj si tiez nevzal nakrajane jablko,nevedel to zjest,len postruhane/rozmixovane chcel...Z nejedenia priloh by som si tazku hlavu nerobila,skor z nejedenia ovocia a zeleniny...Mohla by si napisat link,odkial si stiahla tie kutiky?Mozno by to bavilo aj toho mojho.

@magimary paradne pomocky si vyrobila 🙂 A Tady je sikovny,ako krasne rozprava 😵 Plus zacina cikat do nocnika,gratulujem.Ak sa mozem opytat,kedy zacal rozpravat?A tvoj hlas-cakala som hruby,ale hruby vobec nie je,uplne normalny,prijemny zensky hlas.

@anka912 @lucka261177 @kaja73 tu Sinlac kasu sme mali len raz, a je na moj vkus velmi sladka,sama sacharoza.

@alaska28 v tom linku som o gaps citala a prave tam pisu,ze probioticke potraviny od zaciatku,ak mliecne-domaci jogurt,tak najprv len 1-2 male lyzicky,potom zvysovat.,Dokonca este pred vajcom.A vo vyvare na zaciatku mozu byt niektore druhy zeleniny.My sme momentalne na tych vyvaroch so zeleninou a zltku.Zje toho dost,denne minimalne 1,5kg zeleniny+vyvar+maso (nie malo)+zltky..A je zoslabnuty+v noci plakava,ale riadne,ako od bolesti-minimalne 4x za noc ho neviem utisit,predtym to nemaval.Plus je nervoznejsi,a zacal si vsimat kolesa na aute po dlhom case (sice si ich netoci,ale ked sa s autom hra,tak na ne pozera)no zatial som nic pozitivneho pri tej diete nepostrehla,snad to este pride.Vyzera ako trosku chory,tak neviem,ci je to ten die off,alebo co.K tej zrelosti mozgu pri EEG-urcite to ma nejaku vypovednu hodnotu,ked to robia predskolakom o ktorych si nie su isti,ci maju nastupit do skoly.A na zaklade toho nalezu sa rozhoduju.Plus mne sestricka tiez povedala nejake veci,ktore pravdou vobec neboli,dr sa len cudovala odkial to mam...A k tomu,ze autizmus moze odstartovat aj anstup do skolky,tak to si skor vysvetlujem tak,ze si to rodicia nevsimli,resp.si mysleli,ze dieta v skolke vyvoj dobehne a ucitelky ich upozornili,ze nieco nie je ok.Mohla by si mi prosim poslat link na ten clanok od neurologa z Kramarov?Dakujem.

@valika_val to,ze sa Teo nerad tuli moze byt aj povahova crta.Moja svagrina vraj taka bola a je zdrava.Moj drobec sa zas tuli rad,on je velmi pritulny,ked odniekial pridem,rozbehne sa ku mne s usmevom a otvorenym narucim,hodi sa mi okolo krku,pusinkuje ma.Tak isto hocikedy v priebehu dna sa mi vypyta na ruky a mojka sa.A predsa autikom urcite je.Gratulujem k ukazovaniu casti tela 🙂

Este ma napadlo-u nas sladky sirup,alebo kysly cebion zje drobec bez problemov.ALe ked mu davam nejaky naozaj nechutny liek-Kalciovy sirup napr,tak ho musim uplatit,stylom,ze ked to spapa,dam mu mobil,alebo rozpravku,alebo nieco...Potom to s takym sebazaprenim zje,ze mi ho je az luto...kiez by mu to zostalo.

lucka261177
9. sep 2011

@llulla je to na ulozto.sk ale ked som to stiahla nevedela som to spustit vedel mi to az moj IT muz nejako cez virtualny CD cloner v PC pustit.ale mojho samka bavi len 5 co mi poslala anka na cd ostatne nechce a ked sa na to pozeram nieje to ani take zaujimave ale ja so len dve nasla este di dalsie dve.

llulla
9. sep 2011

@lucka261177 a na tej 5-ke su len zvuky zvieratiek?To drobec vie spravne priradit,tak by ho to mozno najviac bavilo,bol by na seba hrdy.Tak skusime stiahnut najprv 5-ku 🙂

@alaska28 aj moj drobec za mnou vlaci knizky a letaky a ukazuje a pozera na mna,nech mu to pomenujem.Tomu sa velmi tesim-dufam,ze ho to neprejde. A potlesk (najma MM) je pre neho obrovskou motivaciou a pochvalou.

magimary
9. sep 2011

ozaj, kde je dnes @anka912 😕

anka912
9. sep 2011

Ahojte, došla som len teraz na skok.
Vítam @alaska28, normálne som sa pri tvojich odpovediach zabavila a mala vedomostný test, ako som hádala na ktorý príspevok odpovedáš 😀 Popísali sme toho veľa, že? Sem-tam aj od veci 😀

Musím sa pochváliť, zvládli sme bez nejakých väčších problémov prvý školský týždeň, Maťo sa v pohode zabehol, má tú istú učiteľku ako minulý rok. Problém bol len druhý deň, keď nechcel ísť na prechádzku, on akoby sa bál, že sa potom so mnou minie alebo čo. Tak som im povedala, nech ho neprezúvajú a len tak momochodom idú von, oni majú totiž v triede balkónové dvere a deti behajú po terase. No a už boli na dvoch prechádzkach, teraz sa v škole učia ovocie a zeleninu a boli na takom minitrhu, vlastne len jednom stánku čo majú kúsok od školy. Celkovo mám z toho roka zatiaľ dobrý pocit, Maťovi pridajú ešte 2 vyuč. hodiny, takže nebudem musieť porušovať všetky predpisy aby som došla čím skôr do školy preňho. Učiteľka ho ešte chváli, že je dobrý v sebaobsluhe, on si desiatu vyberie, prinesie na týcke, otvorí, zje, vyhodí kelímok do koša atď. On celkovo pekne poslúcha, pomáha vykladať stoličky a pod. Len zas bol problém, keď chceli aby písal, tak na učiteľku so zlosťou vyskočil. On už neublíži, ale je to také gesto, že je to preňho hrozne nepríjemné a nechce to robiť. Ale iné veci, že urobí, aj keď len krátko pri tom vydrží.
Akurát na desiate učiteľke ukradol z anglického rožka (takého so zapečenou slaninkou) celú slaninu a zjedol a ona potom musela chudera jesť už len ten čistý zvyšok ☹ A ako sme vyšli zo školy, tak hneď kričal že chce slaninku, museli sme ísť do pekárne a tam si z pultu uchmatol druhý angl. rožok a mne odovzdal už len bez slaniny. Človek ho nestihne ustriehnuť.
Takže ja si už len prajem, aj keď nebude lepšie, len aby horiše nebolo 😉

lucka261177
9. sep 2011

@alaska28 ja mam poznost ipad dvojku 16 gb za 350 eur z ameriky novy mi moze priniest kamos pilot ktory tam lieta.16 GB uplne staci nieje to ako klasicky pc programy v nim nemaju az tak vela dat.takze keby si mala zaujem vybavim ti to.

valika_val
9. sep 2011

@lucka261177 a to sa oplati asi od akeho veku?
ze ci si stiham nasetrit 😀

anka, pozdravujem ta 😵 a zas mile storky 😀 😉

lucka261177
9. sep 2011

@valika_val no tak to netusim ja som to este neskusala ja len viem ze ho to bavi v detskych kutikoch ked ovlada prstekom veci uz mozno aj dva roky podla mna.ja to chcem koli tomu ze mi samko odmieta knizky.pretoze potrebuje byt odmenovani formou zvuku ze sa nieco naucil ze spravne ukazal ci priradil.vidim to na nom pri tom co robim teraz a to za neho ja klikam myskou on len ukazuje prstekom a strasne sa mu to paci ked ujo povie ze si sikovny len tak dalej 🙂 skus si od niekoho pozocat dotykovy telefon nech ti tam spusti nejku hru a daj to krpcovi do ruky ci sa mu bude pacit ako to ovlada

anka912
9. sep 2011

@valika_val Od soboty som mu ešte začala dávať ten Peritol, lebo vtedy šiel trhať zub, tak aby bol kľudnejší a sa mi zdá lepší a menej ustráchaný, tak mu ho dávam, ale nie 3x denne ako mi kážu, ale len raz ráno, tak to nie je na jeho vek a váhu veľká dávka. Odvtedy aj v kuse chodí a pýta odo mňa jesť, tak som rada. Samozrejme neje zemiaky či ryžu, ale zje lepšie polievku a iné veci. Ešte mu to trocha pomohlo, lebo posledné týždne mal aj má červené opuchnuté oči a svrbí ho nos, určite bude mať nejakú alergiu na trávy.
Magi, ty si alergik, kedy sa dávajú robiť testy na alergiu, tie bodky na ruku? Asi to budeme musieť absolvovať, aj keď si to neviem predstaviť. Ináč len mimochodom, tie dve letá čo bol na GFCF sa mu to stratilo, a postupne znova objavilo, myslím, že mu to robí aj to mlieko, čo teraz pije.

anka912
9. sep 2011

@valika_val Prajem ti pekný pobyt na tej chate, či kde a veľa kopnutí múzou.

Ešte dnes som čítala pár dobrých vecí ohľadne správania a odmeňovania, v tej hrubej múdrej knihe, ale to až zajtra resp. dnes o nejakých 10-12 hodín
Dobrú pre tých, čo už idú spať

magimary
9. sep 2011

@anka912 Tak najprv ti poviem len toľko, že ak slzí a puchne teraz, tak je ROZHODNE alergický na Palinu pravú a/alebo ambróziu (a tak si so mnou môže ruky podať 😝 🙄 ) a to je úúúplne jasné aj bez testov
a teda robí sa to -samozrejme- mimo sezóny, čiže najčastejšie v zime (napr.január) 😉

anka912
9. sep 2011

@magimary Prejavuje sa tá alergia aj tak, ýe máva večer oči akokeby mal v nich popraskané žilky? Lebo ráno sú už normálne. Ako sa to lieči? A tá palina a ambrózia sa musí nachádzať niekde v blízkosti nášho dvora? Lebo on je celý deň na dvore.

magimary
9. sep 2011

@anka912 hej, presne aj tak...
ako sa to lieči? jednoducho - antihistaminikami (Zyrtec, Zodac, Telfast, Aerius, Xyzal atd... teraz je dobrý aj ten Peritol, aj keď potreboval by väčšiu dávku-aby dokázala stiahnuť vyplavený histamín -aspoň dočasne, kým takto prudko reaguje...potom mu môžeš zase znižiť na jednu ráno)
a palina a ambrózia je všade (!), je to najznámejšia burina teraz kvitnúca...
ja ani von nechodím (v niektoré dni-pre istotu) a i tak som ako angorák... (čo farba očí nie je to, čo by mi prekážalo, ale to ako ma to páli, svrbí, bolí, štípe...nemôžem sa ani dotknúť poka a zároveň by som si ho najradšej vyškriabala 😝 😝)

alaska28
9. sep 2011

magimary a vezmi si že Jeník od amely mal najprv dg AS! a teraz mu to prehodnotili na SFA.. fakt sila. si myslím, že u takýchto detí sú anxiolytiká nevyhnutné.
Roderik sa naučil chodiť za ruku v škôlke, nemal na výber ťahala som ho za kapucu :DD na tom sa aj učky rehotali aký mám systém jeho to mierne škrtilo tak šiel aj teraz to používam ked mi odstrkuje ruky, alebo chce ma biť, kúsať, ho drapnem za golier trička a vlečiem som od neho dalej takže nemá ma tak v dosahu svojej agresie.
Inak sa bijeme teraz najviac za to, že on chce byť vonklu.. hlavne na kanáloch o tom máme story!! a ja chcem už ísť domov..

magimary nemôžeš myslieť na najhoršie v DSS sú aj deti s ŤMR autíci a nikto sa nevozí, všetci chodia za ruku... dobré je ho to učiť, aby prešiel len kúsoček napr. k nejakému stromu, alebo pätníku a hned mu dať piškót za odmenu.. postupne to predlžovať a u nás zabralo úplne zrušiť kočík a nenosiť ho.. ked nešlapal ťahala som ho za tú kapucu :D

ježíš magimery teraz pozerám toho vášho prďolku malinkého mimískového a to je zase panenka ! jaj jaj závidím!! vám vyberajú tie najkrajšie deti či čo?

holešov mne to skôr príde ako kŕče v brušku ak nechceš ísť do diéty tak jej dávaj aspoň dobré probiotiká to zvykne pomôcť a skúste sa vyhýbať cukrom, bielej múke, mlieku..

magimary reč je podstatná ale neurčuje nič o živote s autíkom, ja považujem za základ povahu... a potom pridružené psychiatrické diagnózy. Ak je autík s dobrou povahou bez dalších dg psychiatrických, neagresívny tak sa dá celkom s ním nejak žiť. ak máš ale malého auti psychotika ako mám asi ja.. tak to je ťažké.. a tá reč je potom ešte prúser ked nadáva vonku ľudom že majú ísť preč sú hnusní a pod... to ja radšej nech nemluví ako by mal mluviť takto..

anka ja osobne si myslím, že to zhoršovanie môže byť aj stravou.. on tiež je samé nič moc veci, klasické opoidové.. ja som to M. už písala neraz, žeby som u neho šla do diéty, oni aj tie úzkosti môžu byť z toxínov a pod. a dalej tá situácia u nich doma je hodne zlá.. a to dieťa vycíti. Keď jeho otec mu schválne narúšal režim, piktogramy, násilím ho ťahal do obchodu keď mal úzkostné obdobie a bál sa všetkého, nútil ho jesť pri stole veci čo nejedol .... s M. majú vzťah hrozný je tam aj nejaké to násilie.. psychické týranie.. a toto všetko detí vnímajú, takže si myslím, že je to dosť extrémny prípad...

sisstin-rod nemal moc sebapoškodzovanie na to sa má on mooooc rád :D on si nervy vybíja len na svojom okolí :D ale inak máš pravdu to je náš roderiček-záhadníček...

magimary ale to ani rod v 3 rokoch ničím netrepotal a nevyzeral ako autík.. nechcem ťa deptať, ale hodne vecí príde časom.. a to fakt u všetkých autíkov. v niečom sa zlepší ale v inom zase bude viditelne autistický, to písala aj Anka. môjmu niektoré auti prejavy vymizli, ale nahradili ich iné, časťo ešte horšie :(( radšej rátajte aj s touto možnosťou.

čo sa týka ešte jeníka ja plne súhlasím s thorovou že to dieťa potrebuje denne škôlku na minimálne 4hodiny.. ja si fakt myslím, že tam je čiatočne aj problém v prostredí a výchove.A to nemyslím nijak zle, ale tie učitelky vedia tie deti dosť /učesať" to mi už viac mamín hovorilo, že v škôlke dozreli tie decká, nabehli na nejaké spôsoby fungovania a preniesli to aj domov. A další aspekt M potrebuje aspoň tie 4h denne vypnpť inak sa zosype.

Anka sranda toto riešilo už viac ludí čo poznám, to fotenie v afekte.. že prirodzená reakcia matky teda aspon mňa by bola kľudniť dieťa, mňa by vtedy ani nenapadlo ho fotiť..

sisstin súhlasím s tebou podľa mňa nie AS ale schizoidná porucha osobnosti on sa ten obraz dosť podobá ale AS nemôže zmeniť svoje správanie ani keby chcel, ale schizoid môže, ale nechce, lebo je to psychopat..Najviac na to doplatia tie holčinky.. zlý model rodiny zažívajú, môžu si hladať rovnakého partnera potom. Ja som to M. tiež neraz písala, ale mám pocit, že ona to nechce počuť...
takže už držím ústa, musí si na to prísť sama.

sisstin zase s tebou súhlasím s tým kúskom masochizmu.. je to prdel ale ako toto vidí fakt viac ludí nezávisle od seba, mi to písala aj Danča s Betynkou napr. 🙂 a dalšie holky..

lucka ono je to hodne o autorite rodiča.. ja mám kamošku s NFA fakt problémvým, ale ona ho tak má zvládnutého, že klobúk dole.. ale ona mu proste neustupovala a ked niečo chcela presadiť tak na seba jačali aj hodinu (navzájom) a ona je taká silná osobnosť a matka, že on si proste nedovolí.. ale jenda ked vidí, že to robí aj jeho otec a používa také slová na jeho matku tak ako inak sa má správať? ked deti kopírujú správanie rodičov..

Lucka ale ak dávaš malému syr aký má význam bezmliečna diéta? a horalku? to všetko obsajuje mlieko a pri bezmliečnej nesmie NIČ ani s náznakom mlieka.. a malý chce tie rožky lebo chce opoid. zobrala si mu mlieko tak si našiel náhradnú "dogu" :(( presne toho som sa bála, preto som vylúčila všetky drogy naraz .

teda megimary vy aké pokroky robíte!!! to rod nikdy po mne nič nezopakoval :((( vôbec nechápe ani tú inštrukciu... to máte hodne velké šance, že tá reč naskočí.. a malý bude možno aj aspík 🙂

anka912
9. sep 2011

@magimary No tak z toho bol asi taký nervózny koncom prázdnin a ešte ho aj bolel chudáka zub ☹
On normálne išiel na trampolínu, skákal ako bláznivý a plakal pri tom. Akurát bola u nás jedna kámoška, ktorá má jediného, veľkého syna a tá, keď od nás odchádzala bola asi veľmi šťastná že ide preč.
Ja by som mu aj dala viac Peritolu, len mám taký odpor voči liekom. 😠 Tie antihistaminiká sa berú len v čase alergie? Lebo viem že známej syn berie najeké injekcie a kvapky a voľako stále.

magimary
9. sep 2011

@alaska28 jééé, ako pesimisticky to s Tadykom (v tvojom texte) začlo (že tie príznaky pribúdajú, často i horšie) a ako optimisticky to skončilo 😅 🙂 😉 , že možno bude Aspík...

myslím si, ale že aspík nie...to by aj to IQ muselo byť niekde inde...
a zase, ja si nemyslím, že malý pochopil inštrukciu (teda ak hovoríme o videu, čo som dala včera), on skôr pochopil to, čo si ty napísala vyššie-pochopil môj vzor, resp. moje "ťahanie" jeho rukou a okamžite bol v obraze...
lebo, kým som hovorila len rečou, nevedel, ale akonáhle dostal vizuálny signál, okamžite bol doma...

magimary
9. sep 2011

@anka912 ak má ťažkosti len v sezóne, berie lieky LEN v sezóne,
ale ja ich napríklad musím brať nonstop (kvôli tým ostatným-nebezpečnejším alergiám)...
a injekcie (Staloral) sa pichajú ako hyposenzibilizácia pred sezónou, resp. mimo sezóny, ale to by Maťko (myslím) nezvládal...nechcem ho podceňovať...ale to už je pre naše deti "nadstres"...

aj ja som antimedicinár (čpo sa týka liečiv), ale niekedy si nenavyberáš a volíš "menšie zlo" (aj v mojom, aj v Tadykovom prípade 😝 ☹ )

magimary
9. sep 2011

jaj, a @anka912, teraz som si všimla príspevok o konci prázdnin...
to sedí...obdobie paliny (a/alebo aj ambrózie) sa kryje s koncom prázdnin (teda v teplejších častiach slovenska-napr. na juhu už aj skôr, od polovice augusta cca) a trvá (AŽ) do októbra, keď je teplá jeseň, môže až do novembra (!) 😝 a v Tatrách, resp. napr. na Orave, tam Palina nastupuje ešte o dva (a viac) týždne neskôr, ako u nás...
takže-raz som to už zažila- sa môže stať... že u nás už mám (skoro) "po"sezóne a prídem z Tatier a som tam, kde som bola...lebo tam to bolo ešte v plnom prúde, hoci u nás už nie... 😅 😝

inak, čo som si čítala (na Bobinblogu) o tej GAPS, tak ona sa vraj (účinne) v zahraničí využíva aj na liečbu alergií (až do úplneho vyliečenia), takže to môže byť, že vtedy tvojmu maťkovi nič nebolo 😉)

valika_val
9. sep 2011

@alaska28 este si tu? cakam na odpoved na otazku v IP... prosim 😅