Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

alaska28
13. sep 2011

Narantuja ahá no vidíš a ja mu debil dávam práve surovú zeleninu do polievky, aj samotnú papá má to rád , som sa tešila ako má vitamínky. U nás vidím problém aj v tom, že on chce všetko hlavne na panvičke, on nemá rád len dusené alebo pečené veci moc. Teraz má obdobie že zje denne aj 7 vajec ako hemendex to mal mesiace že to odmietal. A hrozne veľa tuniakov, tukov, on vylizuje panvičku po tom vajci, mäse lenže mu to robím na tom extra virgin oleji. Proste neviem to robiť inak, ghí moc nechce , sádlo zase je problém pre mna mne to smrdí, nie som schopná mu to dávať, je mi z toho zle a ani on to nechce. Tak isto vývar nerobím moc z masného mäsa, teda kurací áno z kuraťa napr. ale hovädzí ja kupujem také chudé drahé mäso, viem, že to nie je dobré no keď mi raz ex doniesol vývar ktorý bol ako huspenina skoro som sa dovracala a nedokázala som ho nútiť ťo jesť. Ale olejov má dosť, on papá tie tuniaky s olivovým olejom kupujem len calvo alebo rio mare, kvalitné majú konzervu takú tú s ochranou, že to nie je zvnútra v kove. takže tam má olej aj s oregánom, tie panvičky vylizuje. Ono sa to tam zase nejak neprepeká max. pár minút ale aj tak no čo narobím? asi to nie je dobré ale aspoň mi to je, inak bude hladovať.

ja mám problém aj s tými fazuľami oni tam uvádzajú rôzne odrody čo sa môžu a čo nie našla som si aj foto, ale oni vyzerajú viac odrôd napr. tej bielej a čiernej úplne rovnako ja to nerozoznám a tu u nás nepíšu na balení nijaká firma aký je to typ fazule.
Ešte sa spýtam môže sa gaštanová múka? a mandlová kokosová z obchodu? ja som kupovala v lidli, teraz mám bio a kokosová je tiež bio. Gaštanovú som nekúpila. Ale nedáva mi to logiku, keď gaštany sa môžu a tie sa tiež myslím nenamášajú tak aký je rozdiel v tom netuším. to sa nedá úplne všetko riešiť, ja nič iné nerobím len jeho jedlom sa zaoberám ja už nestíham nič, ani upratať tu ani mu spraviť úlohy proste furt len niečo okolo stravy riešim :(

piacere
13. sep 2011

ahojte,
možno si ma pamätáte, raz som sem už prispela... potom som riešila nejaké zdrav. problémy, tak nebol čas a napokon som ostala opäť len ako tichý čitateľ 😔
Včera mi nedalo, tak som urobila malému ten ATEC test...
Vyšlo nám 39 bodov 😕 😖 Uvedomujem si, že najviac bodov (až 23) získal malý za reč... pretože zatiaľ takmer vôbec nerozpráva, takže odhliadnúc od toho, by tých bodov nebolo veľa, napriek tomu neviem, čo si o ňom občas myslieť....

Manžel ma večer pri robení testu "vysmial", že som blázon... no ja stále tápam v neistote... naozaj neviem, či s malým nie je niečo ok alebo je jednoducho neposlušný, hyperaktívny, v období vzdoru...
Preto sa zase obraciam na vás skúsené 😔

Skúsim popísať malého bližšie, podrobnejšie.... budem sa opierať o to, na čo sa zameriaval aj ten test...

Synátor bude mať 15 mesiacov o týždeň....

Reč: získal 23 bodov:
- pozná svoje meno (aj keď na meno začal reagovať podľa mňa dosť neskoro, až okolo nejakého deviateho, desiateho mesiaca...)
- vôbec nereaguje na "nie, prestaň, stačí".... Síce sa zatvári urazene alebo sa rozplače, keď mu niečo nedovolím, ale o dve minúty je pri tom zase... môžem mu stokrát povedať "nesmieš", stokrát mu vysvetliť, že toto nemôže robiť, stoprvýkrát to aj tak urobí.... proste ani obraz ani zvuk...
- príkazy typu "dones, odlož, ukáž, daj" chápe a plní
- čo sa týka reči, momentálne používa iba "ba (niečo škaredé, špinavé, nočník 😀 ), občas z neho vyjde "mama", keď mu poviem, že ideme "tata" (akože von), tak sa stále opýta "de?", a "dzzzz" je auto, motorka, bicykel...

Sociálne schopnosti:
- iných ľudí neignoruje, venuje im pozornosť. Od pol roka do roka mal panický strach z cudzích ľudí, spúšťal hysterický, nezvládateľný plač. V roku ako keby uťal... teraz sa skôr hanbí (čo je myslím si pre tak malé dieťa prirodzené).
- po oslovení mi venuje pozornosť, no niekedy naňho môžem kričať do nemoty a ani sa neotočí, ako som písala... ani obraz ani zvuk (problém? Či len prirodzená detská vzdorovitosť? Toto neviem... toho sa bojím...)
- očný kontakt udržiava
- je neskutočne vzdorovitý, keď mu niečo nejde, hádže sa do zeme, je schopný kvôli tomu revať jak tur aj pol hodiny, sople naťahané až po kolená... napr. má takú detskú kosačku... s tou lieta po byte, no stačí, že sa zasekne pri stene, že mu nejde ďalej (napriek tomu, že je ľahká, vie si ju otočiť a pokračovať)... napriek tomu sa hodí do zeme, začne kričať, revať a s kosačkou hádzať, do všetkého kope, všetko odhadzuje, prinajhoršom sa začne predkláňať, pričom si samozrejme buchne hlavičku do zeme...
- robí "pápá", vie dať "nazdar", ukáže ako sa má, aký veľký vyrastie, vie kde má zúbky, vie kde je mama, tata, baba, vie, kde má pupík... no napr. ho nedokážem naučiť, kde má očko, noštek, uško... neviem prečo... proste ukazuje všetko možné, len nie to, čo sa pýtam... Vie ukázať, kde je televízor, počítač (neučili sme ho to, len jedného dňa čosi manžel povedal, že zapni (na mňa) televízor a malý naň ukázal prštekom... tak sme zistili, že vie, že toto je televízor...)
- keby mohol, tak by dokázal pol dňa vypínať a zapínať televízor, vypínať a zapínať svetlo, točiť gombíky na sporáku (kvôli tomu je u nás dennodenná "zvada"... ale on proste nechápe alebo nechce chápať, že to nesmie...), donemoty by točil gombík na hifi-veži, otvára a zatvárať balkónové dvere (alebo akékoľvek dvere), a aj žalúzia na balkóne je náš večný boj... odkedy sa k nej vie dostať, že lozí (čo už je pekných pár mesiacov, čo je sám mobilný), tak odvtedy bojujeme, že ju proste nesmie ťahať, šklbať.... Toto neviem, či je príznak neposlušného dieťaťa 😅 alebo niečo viac...
- miluje deti, akonáhle v meste zbadá dieťa, hneď k nemu beží... keď mal obdobie strachu z cudzích ľudí, detí sa nikdy nebál
- neznesie, keď ostane v miestnosti sám, hneď za mnou s plačom uteká
- reaguje na pochvalu, sám si zatlieska, teší sa, keď mu zatlieskam, pochválim ho
- "chýba pud sebazáchovy" 😅 , keby mohol, vylezie na luster a zavesí sa naň dolu hlavou za jednu nohu... ale myslím, že to je opäť primerané jeho malému veku
- je zvedavý, večne niečo skúma, zaujíma sa o nové veci
- nebavia ho hračky, iba káble, ovládače, mobily, hrnce, odpadkový kôš, chladnička, práčka...

Fyzické:
- netrpní zápchou ani hnačkami,
- v kuse by jedol, večne niečo žuje, furt plieska s pusou ( u nás znak, že "chcem jesť"),
- je hyperaktívny, neposedí na mieste ani sekundu, snažím sa, aby obedoval v stoličke, ale je to nadľudský výkon, väčšinou obed v stoličke nedoje, lebo vrčí, že chce ísť na zem. Od malička bojujeme aj s autosedačkou, nie sme schopní ísť autom na trasu dlhšiu ako pol hodinu, pretože hneď na sebe šklbe pásy, neposedí, reve... Kočík nepoužívame odkedy vie chodiť, vo vaničke bojoval, kým nezaspal, akonáhle sa zobudil, museli sme utekať domov... v šporťáku neposedí... klamem... cca 10 minút, ale musí niečo žuť...
- je často rozčúlený, kričí, jačí... má obdobia, keď neviem, že mám dieťa, je zlatý, hraje sa, usmieva... no keď naňho príde, je schopný preplakať celý deň. Všimla som si ale, že viac uplakaný je vtedy, keď sme doma ja, manžel aj moja mama... vtedy sa medzi sebou aj rozprávame a on akokeby krikom, plačom si vyžadoval pozornosť... keď som s ním sama doma, je väčšinou ako med... lebo sa s ním stále rozrpávam, venujem sa mu, hrajeme sa, všetko so mnou robí.. proste nevstupuje medzi nás dvoch nikto, kto by odpútaval moju pozornosť od malého.
- nešpičkuje, nemá zvláštne pohyby....

Ospravedlňujem sa za tak dlhý príspevok... musela som to zo seba dostať...

Viem, že mi možno poviete (podľa reakcie muža, ktorý si ťuká na čelo, ak čítam túto tému - v súvislosti s našim malým.... aj na základe toho, že vidím, že malý je skôr neposlušný, veľmi aktívny, vzdorovitý....) ... možno poviete, že som blázon, ktorý má doma zdravé dieťa a "silou-mocou" sa snaží niečo nájsť.... ale ja len potrebujem počuť od žien, ktoré majú skúsenosti s autíkmi 😔 čo si o tom mojom zbojnošovi myslíte...

Ďakujem 😔
-

alaska28
13. sep 2011

Narantuja si ma teda moc nepotešila :(( takže vlastne to držíme zbytočne :(( neviem si predstaviť 6 týždnov intra u rod. my sme to prežili len vďaka tomu, že mohol zapešené mäso a fašírky, že môže občas nejaký ten lievanec, alebo šťavu ovocnú. Ale tej mu nedávam viac ako pohár denne. zase si myslím, že nemá tú stravu až takú zlú. Ja som aj ten die off spočiatku videla 2 dni skoro preležal o 18,00 už ležal v posteli a pod, takže podľa mňa tam u neho niečo prebehlo keď sme cukry znížili zo 100 percent na 20. Keby aspoň ochorel, vtedy nemá chuť do jedla, tak by si zaintroval aspoň trochu, ja som čítala na blogu baden čo je priamo nejakú od NCMB ak nie priamo ona, že aj 2 dni intra sú pomerne slušné, samozrejme čím dlhšie sa vydrží tým lepšie, ale že keď nejde celé intro tak aj tie 2 dni sú dobré. Mne on napr. nezje avokádo, takže tá fáza by bola ako tá pred tým. surové vajce mu odmietam dávať neverím týmto našim chovom, takže jedine pražené zas. zeleninu varenú mi nezje len zriedka nejakú . takže by bol zase len na mäse si myslím :( čaje vypije aj neosladené ale nevypije toľko koľko by mal. kyslú kapustu nedostanem do neho, jogurt domáci nechce. vy ste držali 6 týždnov intro presne podľa tých pokynov? a aj to druhé intro čo si robila??

alaska28
13. sep 2011

placere podľa tohoto opisu mi príde, že máš úplne zdravého kluka-raracha :D možno trošku temperament ale mne nepríde nič výrazne autistické ešte vzhľadom k veku. to že medzi 6m až rokom sa bál cudzích a nemohla si odísť je úplne normálne, prirodzené a zdravé obdobie separačnej úzkosti skôr by bolo blbé keby ho nemal. Väčšina detí v tomto veku neposlúcha a nehrá sa s hračkami ale technikou. Od 15m dieťaťa nemôžeš chcieť, že bude ukazovať kde má oko a pod!!! tam neviem či nie je norma niekde na 2 rokoch. Ale zase nechápem prečo vám vyšlo 39 bodov či koľko.. ved tam píše človek vek a je prirodzené že 15m dieťa ešte nehovorí vo vetách ani v slovných spojeniach...

narantuja
13. sep 2011

@alaska28 negapsujeme uz triroky, ja o ni jen 3 roky vim. Prvni dva roky jsme byli na gfcf, protikvasinkacich, probiotikach, bez cukru.. uz to udelalo velky kus prace. Kdyz jsem ji cetla poprve, tak jsem si rikala, ze to nehrozi, kluk bastil ve 3 letech jen mliko, pecivo a maso. Az kdyz zacal byt po roce a pul trochu vstricnejsi zelenine, tak jsem zacala ubirat sacharidy a zavadet ta nejsnazsi opatreni. A jelikoz jsem byla lina poradne to nastudovat, tak jsme na teto fazi setrvali pul roku. Az potom jsme do toho sli, takze gapsujeme asi rok a pul.

magimary
13. sep 2011

@piacere ja osobne si zase myslím, že malý "má problém",
ale s hyperaktivitou...
a teraz teda nemyslím takú tú "laickú pózu mamičiek", keď všade dokola kvetnato rozprávajú, že majú doma hyperaktívne dieťa, ale normálne ako diagnózu...
tým ale nechcem povedať, že nejaký nemenný a konečný stav,
nie, práve naopak-skôr ako vývinové hľadisko (plus v súvise s temperamentom, jeho i vás oboch-rodičov), ktoré sa neskôr vyvŕbi do klasického ADHD, alebo naopak sa malý ustáli, keď začne lepšie chápať svet (ale už vždy bude pravdepodobne živšie dieťa, ktoré bude vyžadovať časté zmeny, veľa stimulov a podnetov)...

skrátka si myslím, že aktuálne je to skôr o HA a klasickom detskom vzdore 😉

/a akurát minule som si na teba spomenula a chcela som ťa @ zavolať , že ako sa máte 😉/

alaska28
13. sep 2011

Narantuja ahá ahá som to nejak blbo pochopila ako sme si písali tak som si zapamätala, že len 2 týždne ste boli na GFCF 🙂 preto mi to vekovo sedeli na 3 roky kedže malý tvoj má toľko čo môj a začali ste v 3 rokoch s diétami ak si dobre pamätám. My sme tiež veľmi pekne prešli na gaps v priebehu 2 týždnov z dieťaťa čo žilo na samých nedovolených veciach bol gapster :D

včera chúdatko moje malé ako prišiel balík boli tam také výplne vyzeralo to ako kukuričné chrumky, a on to začal jesť! normálne sa mu to rozleptávalo tak som utekala umývať pusu aj jeho a stále sa snažil k tomu dostať, pritom to nemá žiadnu chuť.. tak hrozne mu to chýba je zlatý aj v obchode si poovoniava, popozera sladkosti a vráti ich. takže ja nemám to srdce ešte aj to málo chutné a dobré čo môže mu brať a ísť do intra :(( možno raz sa odhodlám. Inak on sám akoby to cítil lebo niekedy má aké fázy, že chce len vývar a mäso napr. ja to dosť nechávam na jeho organizme, že si povie. Má dni že chce aj 4 banány denne ale zase neje nič iné sladké a potom týždne, že banán vôbec neje. no neviem či to robím dobre. u neho asi takto pozvolnejšie je lepšie, neznesie tlak v jedle také že zjedz toto dostaneš toto to nefunguje u nás. Som rada že celkom pekne papá a držíme sa. aj ex asi sa snaží sa ma pýtal aj minule či môže odštavené pomaranče, že mu spravil šťavu. a poslednú dobu nič u neho nechce jesť ani čo má nabalené takže vraj ani neje nič. u nás najvýraznejší je ten maniakálny smiech a z toho začne byť hyper. si predstav, že najviac to robí keď mu treba kakať, alebo ho nafukuje. vtedy je ako nepríčetný premýšlam, či vtedy nejak nie sú tie toxíny v stolici koncentrovanejšie. alebo čo neviem si to vysveltliť. on naproti tomu vydrží pracovať, vydrží pri pc ležať so mnou relaxovať, nie je stále len hyper, ale ked ho to chytí je totálne mimo absolútne nevnína ani bolesť necítí smeje sa až sa dusí, behá až do odpadnutia..

narantuja
13. sep 2011

@alaska28 kachni a husi sadlo je take problem? Ja "odstavnim" husu a ma to na 2 tydny. Jinak, co se tyce tuku, tak si precti pozorne kapitolu o tucich. Pupalkovy je skoro povinnost a dulezite jsou i konopny a lneny. Kazdy z nich ma jiny pomer omega 3 k omega 6, takze je potreba to vyvazit bud olivovym olejem nebo davkou rybiho tuku. Ja mu to leju primo na zeleninu, na tepelnou upravu jsou nevhodne. U nas se mi libi SOLIO panenske oleje.
Ja musim, budu mit ted par dni pilno, ahoj

piacere
13. sep 2011

žienky, ďakujem za názory 😵 veľmi si to cením...

@alaska28 práve! Tie body ma vydesili... 😔 aj keď ako píšem, 23 mal z reči... ale aj tak... ako píšeš, 15m nemôže rozprávať... takže tam sme mali takmer všetko "nie"...

@magimary aj s touto diagnózou (hyperaktivita) sa pasujem vo svojom vnútri... pasujem nie v tom zmysle, že by som teraz plakala doma do vankúša, že mám hyperaktívne dieťa, ale v tom zmysle, že som tápala.. či autizmus, či hyperaktivita alebo neposlušný lapaj malý 😀 Ďakujem za opýtanie a myslenie na nás 😉 máme sa.... ako som písala, odkedy som s malým sama doma (lebo moja mama, s ktorou žijeme, je učiteľka, takže celé prázdniny sme boli doma dve), tak je to oveľa lepšie... malý nie je taký uplakaný, lebo som mu nonstop v pätách a to on chce... neznesie, keď si čo i len sadnem do kresla a pijem kávu... už kvičí, naťahuje sa, chce aj on piť 😅 ... ale to, čo ja dosiahnem cez týždeň sa cez víkend ako šmahom prútika zrúti, lebo sme opäť všetci doma... takže v pondelok dávam celý deň malého do normálu.... je to o držku toto...

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem... príde mi také smiešne, aby som sem písala, keď do tejto témy v podstate nepatríme 😕 ale ja som si tým, že vás čítam a porovnávam, sledujem, študujem odkazy, ktoré dávate... tak som si na vás tak nejak zvykla 😅

alaska28
13. sep 2011

no dávam foto či pripomína to fenolové dieťa alebo dieťa napadnuté kvasinkami 🙂 ja to neviem posúdiť, kruhy asi má, ale neviem čo je ešte norma, kedže on je bledý po mne a nám vidno každú žilku. Občas aj je nevyspatý a trie si ich.
A ešte je divné, že z času na čas dosť často sa mu vyhádže zadok takými akoby hnisavými vyrážkami, máloktorá má hnisavú čapičku ale inak to vyzerá ako akné, keď to natriem weledou zmizne to. hlavne pri kontakte s plavkami napr. neviem či je to vonkajšia reakcia, alebo sa čistí telo. na chrbte zase sa mu robili také akoby tukové vyrážky.

narantuja
13. sep 2011

@alaska28 ja jsem z te predstavy druheho intra byla take ve stresu, bala jsem se ze bude kvikot a bojkot. Zbytecne, bylo to naprosto v pohode, az doslova neuveritelne. Prvni dny se parkrat zeptal, kdy uz bude moct zase mufiny, ale vubec to nerozmazaval, neknoural, nesnazil si je vynucovat a nastesti ani neprosil a nepremlouval, protoze to mu jde vazne ucinne a to bych mela co delat, abych nepovolila.

alaska28
13. sep 2011

tu som to zväčšila prvé je z 10.8 a druhé z 26.8..

magimary
13. sep 2011

@andreabe , zajtra sa držte a potom príď poreferovať aj nám sem... 😕
taká som už zvedavá (a napätá) z vás, že ako dopadnete...
určite nám daj vedieť... 😉

myslíme na vás!

anka912
13. sep 2011

ahojte, málo sem teraz píšem, lebo už pár dní -od nedele- mám hroznú migrénu, závrate a vracanie...., tak väčšinu času ležím a vzdychám. Týmto sa ospravedlňujem aj magi, že som jej nepreložila ten test, ale nespravila som ani veci doškoly, nedá sa.
Asi by som mala na GAPS naskočiť aj ja, ale mňa by asi museli niekde zavrieť, aby som to dokázala. A keď čítam tu všetko okolo toho, tak mi to príde na ďalšiu VŠ, keď som to čítala v knihe, tak mi to neprišlo také komplikované a striktné.
Alaska, aj malý má tendenciu pokrikovať a búchať všetkým, čo sa dá, ale doma ho to nechámrobiť, neviem čím iným by som ho na dlhšiu dobu zabavila. Keď mi bude lepšie, spravím ten test ešte raz a dám sem výsledky.
Tak sa zatiaľ všetky opatrujte. 🙂

maruskaaa
13. sep 2011

@magimary kolko odbornikov, tolko nazorov. aj nam neurolog Amdrejkovi diagnostikoval ADHD (lebo sme boli obejdnani v case, ked maly uz bol starsne unaveny a tak tam pobehoval po ordinacii) a potom psychologicka povedala, ze neho ADHD vobec nevidi, ale pervazivnu poruchu osobnosti a nedostatok komunikacie...tak si vyber potom....preto sa najviac spolieham na specialnu pedagogicku/logopedicku ku ktorej chodime uz 2 roky a ona ma najvacsi prehlad o tom aky je...dns mi napriklad povedala, ze on sa jej javi vysoko funkcny s vysokym IQ, schopnostou ucit sa ( v 2 jazykoch) ...a potom sme prisli domov, a strasny rev neviem preco az kym nezaspal...(respektive preto, ze som mu povedala., ze pred tym ako dostane piskoty sa treba vycikat a ruky si umyt)

alinocka
13. sep 2011

Ahojte ja len tak napíšem jednu milú príhodu-dnes si tak varím v kuchyni a baby sú v detskej a kukajú Tom a Jerry,si tak varím ked počujem z detskej chichoty a výbuchy smiechu,tak že idem sa nenápadne kuknúť-malá Timka stojí na posteli a čmára po stene voskovkami čo im včera tatinko kúpil a Vanka stojí pri posteli a poskakuje si vrtí zápästím a pozerá na Timu,Timka sa otočí pozrie na Vanku výbuch smiechu(obe) otočí sa k stene a maluje to sa obe chichocú 😀 😀 ...stena je krásne počmáraná-vlastne všetky 4 steny sú v detskej vyzdobené od Timky-Vanku to nenapadne...
@anka912 drž sa........

maruskaaa
13. sep 2011

@anka912 pre svpj vlastny pokoj mysle odporucam neporovnavat nase deti s normalnymi....ja viem ze je to tazke, ale nikomu to nerobi dobre, a hlavne mamkam nie...a skor sa sustredit na to pozitivne, tesit sa aj s malickosti...mne to strasne pomaha (ale tiez ked my psychologicka potvrdila autisticke crty ak som sa tam normalne rozrevala a manzel na mna s udivom pozeral, ze sak ja byvam normalne taka silna)

anka912
13. sep 2011

@maruskaaa ja malého normálne neporovnávam, ja som naňho väčšinou hrdá, že na to aké má všakovaké diagnózy, tak že ako sa snaží. Mne to proste bije len do očí, lebo robím v škole a malý by teraz bol druhák u nás (tak som si to naplánovala 😖 ) a veľa detí tu poznám, lebo chodili s Maťkom do škôlky, keď chodil 3 roky do normálnej. ☹
Tvoj je ešte menší, tam ten rozdiel tak nebije do očí 😖

anka912
13. sep 2011

Keď sa tu takto bavíme o diagnózach, tak ma napadlo vybrať papiere od psych., čo písala o Maťovi a jeho problémoch- niektoré výrazy, na to treba slovník cudzích slov. Tak niektoré perličky:
- plne vyjadrená syptomatológia autistickej poruchy
-reč na echololickom podklade s idiosynkráziami, frekventné monologizovanie s neologizmami
- porozumenie v rámci náročnejších impresií zlyháva v dôsledku závažného sem.-pragm. poškodenia,
absentuje protodeklaratívne kom. správanie
-dyadický (?) kontakt....
tak to ide ešte asi pol strany s rôznymi cudzími slovami (afektivita destabilizovaná, percepčná fascinácia, echopraxie....) a na záver ešte napr.
- výrazná hypoprosexia, miestami až zárazy

Keď si to prečíta taký laik tak má dojem, že Maťo je najpostihnutejšie dieťa, aké stretol
Tak preto má až 80 bodov v tom teste.

maruskaaa
13. sep 2011

@anka912 no hej tym ze robis v skole sa tomu asi nevyhnes....a mas pravdu mne sa Andrejko niekdedy javil len ako trochu viac rozmaznane decko ked minuly rok chodil do skolky s normalnymi detmi...zrejme sa tie rozdiely budu prehlbovat s vekom...a k tym dagnozam....same cudzie slova a dufam, ze ti to nenapisala po 5 minutovom jednom sedeni....

anka912
13. sep 2011

@maruskaaa nie, nie pozná nás už takmer 4 roky, chodíme k nej pravidelne, na začiatku aj raz do týždňa. Keď som mala taký papier prvý raz v ruke, Maťo mal 4, tak som si povedala- tá nejak preháňa, šak Maťo nemá také nejaké veľké problémy, len on rástol a tie problémy viac bolo vidieť- napr. tá hypoprosexia- chorobné zníženie pozornosti a vnímania, tak keď behá a skáče malé dieťa, povieš si, šak je malé, ale keď to isté robí ako prvák, tak to už je riadny problémisko 😝

anka912
13. sep 2011

@alaska28 neviem, čo na tých fotkách má byť vidieť? Ja len vidím krásneho, okatého chlapčeka. Má peknú, čistú pleť, vyzerá zdravo 🙂

erikasadek
autor
13. sep 2011

@alaska28 mas krasne dieta vidis mozno veci .; ktore nie su vazne.. 🙂

inak baby pozor na tieto testy cez net. nie su ale vobec objektivne jedine specialista vam dokaze spravne dat tieto body do suvisu je to dost komplikovane atak cez net neprepadavajte panike!!!! prosim pretoze nam este pred rokmi vyslo neviem kolko bodov a nakoniec pravda boal uplne inde!!! 🙂 pisem vam to aby ste nepanikarili nie vsetko co je na nete je velmi uzitocne.. 😉

maruskaaa
13. sep 2011

@anka912 ahoj prave som to urobila a mi vyslo ze total score 53....nejak tam neviem najst vyhodnotenie, resp mu nerozumiem

anka912
13. sep 2011

@maruskaaa my sme tak nejako tu vydedukovali, teda myslíme si, že do 30bodov by ešte nemalo ísť o poruchu, lebo u každého sú určité problémy. Nad tie body, čím vyššie skóre, tým ťažší autizmus, total je 180, tak si ešte v prvej tretine, čiže ide o ľahší postih.
Ako vraví Erika, neber to smrteľne vážne, ale určitá indikácia to asi je. My, čo to máme potvrdené- môjmu vyšlo 81, alaskinmu 61 a je tu jedno šikovné dievčatko, ale tiež s určitými problémami - 6 ročné a to malo len 34. Robila si to aj sisstin, jej syn má okolo 4, nie je autík, má dysfáziu a tá mala len okolo 20. Robili si to aj iné maminy, ale tie ešte nemajú diagnózu.
Myslím, že do 2-3 rokov to nie je nejako 100% smerodajné. Ten test je vlastne určený na to, že ľudia, čo skúšajú nejakú terapiu si môžu po nejakom čase ohodnotiť, či sa zlepšilo autisprávanie dieťaťa.
Ale určite najrelevantnejší je názor odborníka.

anka912
13. sep 2011

Teda, zabudla som na magi, ale ona to tiež ešte nemá na sto pro potvrdené 🙂
@magimary nejako si nám stíchla, ja som sa akurát dnes viac rozpísala, hlava poľavila, asi ste na mňa dobre mysleli, dík 🙂

maruskaaa
13. sep 2011

@anka912 dakujem pekne za vysvetleni,e ono sa to tam este malo akymisi koeficientami nasobit......takze asi by to bolo aj menej ako 50...to ze tam postih nejaky je, vidim aj sama (aj ked som si to dlho nechcela pripustit)...a som rada ze hlava ta uz neboli ;)

anka912
13. sep 2011

@maruskaaa dík, a aké koeficienty myslíš? kde si to vyčítala? žeby sme si nevšimli niečo dôležité?

maruskaaa
13. sep 2011

tieto:

ReliabilityPearson split-half (internal consistency) coefficient
N=1358

Uncorrected r
Scale I Speech
Scale II: Sociability
Scale III: Sensory/Cognitive Awareness
Scale IV: Health/Physical/Behavior
Total ATEC Score .920
.836
.875
.815
.942

These are gratifyingly high reliabilities. So far, so good!

anka912
13. sep 2011

@maruskaaa to sú myslím koeficienty spoľahlivosti testu, teda že koľko percent detí test ohodnotil dobre, asi v porovnaní s iným testom, alebo pozorovaním. Priemerne im vyšlo, že je test na 94.2% spoľahlivý. To je aspoň moja interpretácia. a nie že máš svoje body tým vynásobiť