Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

michalrosky
22. sep 2011

@magimary Ale já ty jazyky opravdu moc neumím, slovenštinu nepočítám, protože je skoro stejná, akorát máte východnější výslovnost, angličtina si myslím že je tak nějak standard a to ostatní člověk tak nějak posbírá podle potřeby, ale to že umím říct dieci ragazzi ze mě nedělá itala 😉

Asperger: nejsem diagnostikovaný. Chtěl jsem to podstoupit, ale nejsem ochoten za to platit 4 000,-. Pokud mi to někdo chce zaplatit, objednám se a za rok za dva 😉 se možná něco dozvíme. Osobně bych si přidělil spíše AA než AS.

Na ty dvě otázky odpovím odpoledne, zkusím asi spíš krátký článek než dlouhou zprávu 😉

michalrosky
22. sep 2011

@valika_val Nojo ale je to tak - pochop, že lékaři nemají potuchy, jaké jsou příčiny a spouštěče autismu, podle mého názoru se navíc mýlí v definicích některých symptomů a přitom by ho rádi identifikovali prenatálně, aby "to rodičům oznámili". Co udělají rodiče? Požádají o interupci a lékaři jim to ještě pochválí. Bude zabit živý tvor, protože statistické ukazatele naznačují, že by mohlo jít o autistu. Vím, že trochu přeháním, ale ne moc, tyhle snahy jsou reálně rozvíjeny, stačí se jen maličko rozhlédnout po webu. Nanejvýš se rodiče zeptají "A opravdu to může být autista"? a lékař odpoví "Najisto vám to níkdo neřekne (čili zodpovědnost za usmrcení plodu máte vy), nicméně ..." a rodiče to tak vyděsí, že řeknou "Tak honem do toho". Kde to skončí? Budou lékaři za 15 let diagnostikovat také ADHD nebo jen špatnou zvladatelnost? Uvědomte si, že v USA, kde se většina těchto praktik rodí, se za tyhle věci platí a jakmile poskytovatel služby dostává za služby zaplaceno, tak se pochopitelně stará, aby měl co nejširší klientelu, je mu jedno, že se bude podílet na snižování porodnosti.

lucka261177
22. sep 2011

@michalrosky pokial dokaze byt clovek s AA mudry scitany empaticky ako ty a viac si netrufam ta hodnotit (verim ze mas este viac pozitivnych valstnosti )tak nech je moj syn kludne autista.ja som bola doteraz v tom ze v aple sa plati 3000kc.my sme tam objednany ale este nam ani termin nedali.sme v poradovniku na cakacke.ale som dopredu oznamila ze ked sa syn zlepsi tak to zrusim.

magimary
22. sep 2011

@michalrosky presne túto etiku v tých plánovaných prenatálnych skríningoch (na MPH) sme tam hodne rozoberali... viacerým sa nám to presne z tohto dôvodu nepozdávalo (vrátane dr. J.)...
inak, hej, tou neurodiverzitou sa hodne zaoberá 😉

a už pálim na neuro 🙂
takže neskôr

a na článok sa teším! 😉
a súhlasím s @lucka261177 , že ak by náš Tady bol taký AA, ako si ty, tak NIČ už nikdy neriešim... 😎 😀 😅
mala by som vystaráno... 😅
nuž, ale uvidíme...
nádej stále máme (úspešne sme začali s plienkami, možno úspešne skončíme aj ako empatickí terapeuti 😅 😉 )

katy1979
22. sep 2011

baby je tu niekto kto ma aspergerika doma?

anka912
22. sep 2011

Preložila som ďalší test na stanovenia autizmu - cars, kedysi ho chcela magi. Nechcem ho sem dávať, nech to nezahlcujem (je to 7 strán), tak kto ma záujem, napíšte mi do IP a vám ho pošlem.
Upozorňujem, že je pre nás "laikov" trocha ťažší urobiť ako bol ten ATEC, lebo sa v ňom stále odvolávajú a porovnávajú s reakciami bežného dieťaťa jeho veku. Je to skôr pre odborníkov, ktorí už videli veľa bežných detí a majú teor. vedomosti, čo majú deti v ktorom roku robiť, ako sa správať.
Eštesom chcela povedať, nekomentujte prosím slovenčinu, formuláciu viet, nebolo času to učesávať

magimary
22. sep 2011

@katy1979 myslím, že jedna babula mala, ale už sa dlhšie neozvala (aj som ju sem volala @-om), má nick @daja2010 😉 , a ešte jedna mala, čo tu len zopár raz (2x) nakukla a viac sa neobjavila, ale teda možno ešte niekto, ale neviem o nich

som tu zase len na skok, dnes sme boli na neuro, nakoniec som zobrala aj Tadyka, nemal práve teplotu, tak reku to využijeme a dokonca ešte asi pôsobil Diazepam, tak bol kľudný ako "baránek" (hoci dr. ho stále vidí, ako instabila hyperaktívneho 😅 🙄 )...ale celkovo to zvládol a dr. sa mooooc ľúbil, ako pekne pokročil v tej komunikácii (celkom slušne to "pripísala" účinku liekov 😅 😝 😀 , ale nech -každý si svoje perie chváli 😉), tak som jej povedala, že s ním aj doma cvičíme, aj "chodíme" na terapiu...tak bola vcelku spokojná a terapiu by ďalej nemenila (takže mu nechala Atarax) s tým, že s podávaním antiepileptík v týchto stavoch ona nemá žiadnu skúsenosť a ani nepozná žiadnu štúdiu, ktorá by účinok potvrdzovala... ale že si to teda "prezvie" a vyzistí a asi o mesiac mi povie, či by sme sa na to dali, či nie 😕 ... takže tak...
a ešte sa zlepšil aj motoricky, lebo ešte minule mu napísala, že chôdza detská, neistá (tackavá) a dnes už bez titubácií 😵 (bez tackavosti) v norme 😉
noooo, nakoniec ešte z neho bude ten empatický terapeut 😅 😵 😉
no, aby sme neboli úplne spokojní, tak na druhej starne sa jej vôbec nepáčila tá jeho nevyspytateľnosť, keď hádže vecami a ničí veci...ale tak, čo už? to vieme... (len nevieme, čo s tým, všakže 😝 )
no a súčasne sa vyjadrila, že ju Tadykove krásne triedenie farieb neprekvapuje, pretože je u autíkov bežné ( 😝 😉 )
no a nemohla nájsť správu od dr. J., tak jej ju mám priniesť znova 🙄 ...

no, ale čo ma úplne dostalo a nepáči(lo) sa mi, tak, že aj Malinkému "nahodila" CTP-hypertonický sy. (centrálna tonusová porucha) 🙄 😖 😒 a tak nás hneď aj objednala na rehabilitáciu... a cvičenie... 🙄
keby sme s ním preventívne nikde nešli (lebo inak nemá žiadne problémy, ale domováčikom sa všetko vyšetruje "vopred"-preventívne), tak by to nikto nikdy neriešil a malý by sa pekne postupne uvoľňoval... takto zase bude kričať pri Vojtovke, ako najatý... och, joj... ☹ 🙄

no, idem zase ďalej!
večer sa "vidíme" 😉

magimary
22. sep 2011

@anka912 ja urrčite chcem aj na´dalej 😵 😉

katy1979
22. sep 2011

@magimary dakujem no snad sa niekto najde a ked nie tak mam smolu. no nevadi.
my sme tuto diagnozu tusili uz davnejsie ale na papieri sme ju dostali len vcera tak hladam a patram

anka912
22. sep 2011

@magimary veď už máš IP

michalrosky
22. sep 2011

@sisstin S dovolením si přisadím pokud jde o IQ testy
1) tyhle testy opravdu neměří kdeco, ale výhradně IQ tedy v podstatě intelektuální výkonnost (výkonnost při řešení problému. Testy IQ se od doby, co byl převzat základní model z testů používaných pokud vím armádou USA, dost změnily a především se neustále mění korelační tabulky, kterými se výsledky vyhodnocují. Totiž háček je v tom, že ona "norma" IQ 100 není nic jiného než střední hodnota výsledků v daném období a v daném regionu. A aby toho nebylo málo, tak administrátoři testů bojují se zajímavým demografickým jevem, podle kterého se celkové výsledky kontinuálně zlepšují (nikdo neví proč). To potom promítají do vyhodnocovacích tabulek, takže pokud budu vyhodnocovat úplně stejný test aktuálně platnými tabulkami a tabulkami 10 let starými, tak může vyjít třeba IQ 95 podle aktuální tabulky a 105 podle historické (čísla jsou jen tak od boku samozřejmě).

Čili pokud sis dělala víc testů s různými výsledky, je otázka, jak byly aktuální - mohlo se to na rozdílech podílet. Ještě zmiňuješ další atributy jako sebekontrolu, EQ apod, ale to už nespadá ani tak do IQ testů, to jsou spíš testy osobnosti, mapování psychologického profilu apod.

valika_val
22. sep 2011

@katy1979
a len tak zo zvedavosti - ake boli prejavy (od najutlejsieho detstva)? problemy? vysetrenia? u koho ste boli na diagnostike? ako to zvladate? pracujes s nim? predpokladam, ze je to starsi syncek. mladsi je zatial "v norme"? dakujem za odpovede.

valika_val
22. sep 2011

@anka912 aj ja si prosim test! 😕 a dakujem za preklad 🙂

katy1979
22. sep 2011

@valika_val boli sme rovno v andrease a prejavy no zacalo to mavanim kridiel a tocenim vsetkeho co malo ci nemalo kolesa od pokliciek na hrniec az po bicykle. ja som naskor myslela ze ma ADD ci ADHD kedze pozornost ziadna stale len lietal a behal na meno nereagoval. jeden cas sme mali vypinanie a zapinanie svetiel. vela veci muselo mat svoje miesto. stale je fascinovany fontanani ci tecucou vodu a vrtulami. ale inac je vcelku normalny 😀 a co sa tyka reci a chodze to bolo vsetko v norme a ok. ukecany je az prilis on sa prihovori kazdemu na ulici kto je mu sympaticky a je schopny sa mu votriet na navstevu.
inac navstevou v andrease bol nadseny sa ma stale pyta kedy zasa pojdeme k tete na navstevu a ze sa mu tam strasne pacila ta hracka vlcik a gulicky co sa kotulaju po drahe. len rozmyslam ci to povedat v skolke ci nie. ci mu to skor neublizi ako pomoze

magimary
22. sep 2011

tak test som aj hneď urobila 🙄 😝
samozrejme tiež ďakujem za preklad...

😔
/že 44,5 bodov 😔 /

prepáčte mi negativzmus... ale ja tým testom akosi nemôžem (u)veriť...
viem, som mimo...
len mi to zase nedalo... ☹

katy1979
22. sep 2011

@valika_val jaj a ano je to starsi a ci pracujem no snazim sa mu ako tak rozumiet len ja som rada ze niekto vyslovil tuto diagnozu lebo obhajovat ho pred ludmi a ako by mu zopar dali po zadku a podobne reci a nevhodne spravanie okolitej rodiny vratane mojho muza. tak dufam ze konecne to pochopia aj oni. lebo ak poviem nieco ja tam ma nikto nepocuva ci neberie vazne tak teraz snad konecne budu. a este k tym prejavom mame rozne fobie. odmalicka to bol sneh. teraz jeden cas kupanie. teda trvalo to dva roky. nemyslim sprchu doma ale kupanie na kupalisku ci jazerach. citlivy na silne svetlo. uz teraz chapem preco sme s nim mali problem v 18mesiacoch u fotografky

magimary
22. sep 2011

@katy1979 ďakujem za opis tvojho krpčeka 😉
ten úvod je presne akoby si opisovala nášho tadyka,
ale ten záver už tak nie...

a čo sa týka škôlky, tak ja osobne si myslím, že ak doteraz nemá v škôlke žiadne problémy (vyplývajúce z diagnózy), tak by som to tam veľmi neriešila a ak by (raz) prišla na to "reč" (žeby ti učky hlásili nejaké "odchýlky", tak potom by ste to rozobrali 😕 ), ale na druhej starne, ak má chápavé a empatické učiteľky, tak si zase nemyslím, že by mu poznanie jeho diagn=ozy u nich, mohlo nejako uškodiť 😉

katy1979
22. sep 2011

@magimary no prave ze v skolke problemy boli cely rok som na neho pocuvala koho zasa udrel ci zbil ci s kym sa hadal.

valika_val
22. sep 2011

@magimary anka tu asi nie je, poprosim ta preposli mi test do IP.

inak teraz som robila (po mesiaci) ATEC a nechapem ako, vyslo este viac bodov... predtym 60, teraz 67 a to sa mi zdalo, ze sa trocha zlepsil 😖 😔

@katy1979 este este pis 🙂 takze citlivost, fobie, fascinacia vecami... to ale nie je az take strasne, ze? a ako si prisla na to, ze andreas, teda kedy si zacala tusit o autizme?

magimary
22. sep 2011

@valika_val máš 😉

ja už mám normálne hrôzu z toho robiť akýkoľvek test... (ani na ten ATEC si ešte netrúfam),
aj tento som urobila najmä kvôli tomu, že som čakala "vyvrátenie" toho ATECu
žiaľ, ☹ , vyvrátenie sa nekonalo, práve naopak-potvrdenie... 😔

ale, ako môže, takto krásne (už aj komunikačne) "zbehlý" chlapec vychádzať ako ťažký autík??? ☹

magimary
22. sep 2011

@katy1979 no a ako si bola na tom so vzťahom s učiteľkami, javili sa ako chápavé, nápomocné? 😕
lebo, ak nie, tak by som to asi moc nehovorila...
ale, ak by to vedeli prijať a dokonca na základe toho malého viacej akceptovať, tak asi hej...
len to je ozaj o tom, ako ich poznáš Ty 😒 😕 😉

mpg
22. sep 2011

michalrosky - ešte by som sa chcela opýtať, čím to je, že syn niekedy píše také veľké písmena do zošita, že môžeme písať len do každého druhého riadku a predtým písal už aj také malé, aké majú byť do linkovaného zošita. Už druhý rok píše také veľké písmená aj čísla. Píše ľavou rukou, ani nebol preúčaný na pravú, ide mu to celkom dobre tou ľavou. Keď mu poviem, že aby písal menšie, aj mu napíšem asi aké veľké tak nato nezaberie.

valika_val
22. sep 2011

@magimary juuuuuuj, tak toto je skvely test! teovi vyslo 28,5 (no, 29 nech nejem 😀 )
😀 😀 😀 😀

magi, ty si na tadyka asi nejaka prisna, co?

celkovo ale tento test asi nie je nic pre mna... je strasne subjektivny, este viac nez ATEC.

magimary
22. sep 2011

@valika_val nie, prísna, nie...
snažila som sa byť objektívna, resp. som troštička prilepšila...,
ak som si nebola istá, tak som dala o polboda nižšie... 😖
a zase, aj tu platí, že nech by som chcela akokoľvek body ešte navýšiť,
stále mi je to "p.d" platné...,
keďže nie sme na okraji, ale skôr v strede rozptylu... 🙄

ale s tou subjektivitou súhlasím (ale je určený ozaj pre diagnostikov a odborníkov, takže tí asi subjektívni nie sú, teda nie natoľko, ako rodičia), na druhej strane, TOTO je OFICIÁLNY diagnostický test autizmu... (žiaden "novinový testíček")

magimary
22. sep 2011

teda nie navýšiť v zmysle pridať, ale naopak ubrať... 😝

maria1610
22. sep 2011

@anka912 ja by som mala záujem o ten testík 🙂

valika_val
22. sep 2011

@maria1610 poslane

lucka261177
22. sep 2011

@valika_val ja chcem tieeeeeeeeeeeez 😀

lucka261177
22. sep 2011

ludkovia moji musim sa opat chvalit,Samuel sa somnou prvy krat hral na konika.niesom si ista ci sa mu paci iba ten zvuk ktory pri tom robim ale snad nie a chape ze je to hra na konika co je teda predstieranie a fantazia co ak sa nemylim deti auti nerobia.napodobnoval to aj on sam.keby ste videli ako sa strasne na mne smial 😀 som skakala po posteli akoze cvalam a do toho ten vykrik akoze erdžanie 😀 som myslela ze sa pocika.to vam bola interakcia keby nas logo videla pochvali ma.teraz chodi po byte a stale omiela konik konik.skusim aj ine zvieratka ci to bude chapat.som z toho zmetena lebo on imituje vsetko z rozpravok uz davno ale to robi vela autistov takze bud ma len napodobnoval alebp naozaj pochopil ze sa hrame na konika.kto mi odpovie ?chapal to?ci len napodobnoval mna?ja som mu hovorila ze teraz ty urob konika a on urobil.co myslite?magi vytlacila som si tvoje poznamky ktore si nam referovala mohla som? 😀 mozem to sirit dalej?chcem aby si to aj moja mamina pozrela aj mm.

valika_val
22. sep 2011

tak teda bez suhlasu anky, ale pre dobro nas vsetkych to sem hodim do fora, lebo uz som dostala aj zopar IP od neznamych ludi, takze tu je to (a dakujeme @anka912 za preklad):

Childhood Autism Rating Scale
Typed by Karen, submitted by Libby. Unknown copyright, don't copy!

Directions: Rate the behaviors relevant to each item of the scale. Add the 15 scores and use the scale at the end.
Not responsible for typos

I. Vzťah k ľuďom
1bod. Nie sú vidieť ťažkosti alebo abnormality vo vzťahu k ľuďom. Správanie deiťaťa je primerané k jeho veku. Určitá hanblivosť a naštvanie môže byť vidieť, keď sa mu hvovrí čo robiť, ale nie na atypickej úrovni.
1.5 boda, ak správanie medzi 1 a 2
2 body - Mierne abnormalne vzťahy – Dieťa sa môže vyhýbať pohľadu do očí, vyhýbať sa dospelým a je nervózne ak interakcia je nanútená, je nadmieru hanblivé, neodpovedá dospelým typickým spôsobom, priľnieva k rodičom viac než bežné v jeho veku.
2.5 boda, ak správanie medzi 2 a3
3 body - Stredne abnormal vzťahy: Dieťa vyzerá, že si nie je vedomé prítomnosti dospelého niekedy. Je potrebný dlhší nátlak ak chceme dosiahnuť pozornosť dieťaťa. Dieťa iniciuje minimum kontaktov.
3.5 boda, ak správanie medzi 3 a 4
4 body - Vážne abnormal vzťahy – Dieťa trvale si nie je vedomé prítomnosti dospelého a čo on robí. Takmer nikdy neodpovedá alebo neiniciuje kontakt s dospelým. Až neústupné pokusy dokážu pritiahnuť pozornosť dieťaťa.

II. Imitácia
1 Primeraná - Dieťa vie imitovať zvuky, slová a pohyby, ktoré sú priomerané jeho úrovni.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna imitácia – Dieťa imituje jednoduché správanie ako je tlieskanie alebo jednoduché slovné zvuky väčšinou, výnimočne imituje po povzbudení alebo oneskorene
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna imitácia – Dieťa imituje len čiastočne a vyžaduje veľké naliehanie a pomoc od dospelých, väčšinou imituje oneskorene
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna imitácia – Dieťa zriedkavo alebo takmer nikdy neimituje zvuky, slová alebo pohyby dokonca ani po nátlaku a pomoci dospelého.

III. Citová odpoveď
1 veku vhodné a situácii vhodné emočné odpovede – Dieťa vykazuje primeraný typ a úroveň emočnej odpovede, čo je naznačené zmenami výrazu tváre, pózy alebo manierov.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálone emočné odpovede – Dieťa občas vykazuje do určitej miery nevhodný stupeň a typ emočných reakcií. Reakcie sú niekedy nie vo vzťahu k objektom alebo udalostiam ho obklopujúcim.
2.5 (ak medzi
3 Stredne abnormal emočné odpovede – Dieťa vykazuje jasné známky nevhodného typu a/alebo stupňa em. odpovede. Reakcie môžu byť dosť zabrzdené alebo prehnané a nie vo vzťahu k situácii, možno robí grimasy, smeje sa alebo stuhne dokonca aj ak žiaden zjavný object alebo situácia vytvárajúca emócie sa nevyskytuje.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormal em.odpovede – Odpovede sú zriedkavo primerané situácii, keď sa dieťa dostane do určitej nálady, je veľmi ťažké zmeniť jeho náladu. Dieťa môže aj naopak, vykazovať divoké zmeny emócií aj keď sa nič nezmenilo.

IV. Používanie tela
1 Veku primerané – Dieťa sa hýbe s tou istou ľahksoťou, vervou a koordináciou ako norm dieťa jeho veku.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálne – Určité menšie zvláštnosti môžu byť prítomné, ako je nemotornosť, opakované pohyby, slabá koordinácia,alebo zriedkavé objavenie sa viac nezvyčajných pohybov-.
2.5 ak medzi
3 Sredne abnormálne – Správanie, ktoré je zjavne zvláštne alebo nezvyčajné pre dieťa jeho veku, zahŕňajúce čudné pohyby prstov, zvláštne ukladanie prstov alebo tela, zízanie alebo chytanie tela, seba-agresia, hojdanie, točenie, mrvenie prstami alebo špičkovanie.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálne – Intenzívne alebo časté pohyby vypísané hore. Toto správanie môže pretrvávať napriek snahe ho zrušiť alebo odlákať dieťa na inú aktivitu.

V. Používanie predmetov
1 Veku vhodné záujmy, hračky a používanie predmetov -
1.5 ak medzi
2 Mierne nevhodné záujmy, alebo používanie hračiek alebo predmetov – Dieťa môže vykazovať atypický záujem o hračky alebo o hru s nimi nevhodným destkým spôsobom, búchanie alebo cucanie hračky.
2.5 ak medzi
3 Stredne nevhodné – Dieťa vykazuje malý záujem o hračky, môže sa zaoberať používaním predmetu alebo hračky čudným spôsobom.Môže sa zamerať na určité nepodstatné časti hračky,byť fascinované svetlom odrážajúcim sa od predmetu, opakovane hýbať tou istou časťou predmetu alebo hrať sa len s jedným predmetom.
3.5 ak medzi
4 Vážne nevhodné – Dieťa sa zaoberá tým istým správaním ako vyššie s väčšou frekvenciou a intenzitou. Je ho ťažké vyrušiť, keď je zabraté do týchto nevhodných aktiviít.

VI. Adaptácia na zmeny
1 Veku primeraná odpoveď na zmeny – Dieťa si možno všimne alebo komentuje zmeny ale akceptuje ich bez dlhšieho stresu.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna adaptácia – Keď sa dospelý snaží zmeniť úlohy, dieťa možno pokračuje v tej istej aktivite alebo používa tie isté materiály.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťa sa aktívne bráni zmenám v rutine, snaží sa pokračovať v starej aktivite a je ťažké upútať jeho pozornosť. Môže byť nazlostené alebo nešťastné, ak sa zmení jeho zavedená rutina.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa vykazuje bážne reakcie na zmenu. Ak je zmena nanútená, stáva sa extrémne nazlostené a nespolupracuje a odpovedá záchvatami.

VII. Zrakové reakcie
1 Veku primerané – Zrak dieťa používa spolu s ostatnými zmyslami ako spôsob skúmania nového predmetu..
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálne – Občas sa musí dieťaťu pripomenúť, aby pozeralo na predmety. Dieťa sa možno viac zaujíma o pozeranie do zrkadiel alebo blýskanie než rovesníci,občas civí do priestoru, alebo sa vyhýba pozeraniu do očí.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťaťu musí byť často pripomínané pozerať sa čo robí.. Dieťa pozerá do prisetoru, vyhýba sa pozeraniu do očí, pozera na objekty v nezvyčajnom uhle, alebo ich drží veľmi blízko pri očiach.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa sa trvale vyhýba pozeraniu na ľudí alebo určité predmety a môže vykazovať extrémne formy ďalších vizuálnych zvláštností hore popísaných.

VIII. Sluchové reakcie
1 Veku primerané –Sluch používa spolu s ostatnými zmyslami
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna- Môže sa vyskytovať chýbanie reakcie alebo mierna prehnaná reakcia na určité zvuky. Reakcia na zvuky môže byť oneskorená a zvuk sa musí opakovať aby zaujal pozornosť dieťaťa. Dieťa môže byť vyrušované vonkajšími zvukmi (zvukmi v pozadí).
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Reakcia dieťaťa na zvuky varíruje, často ignoruje zvuk prvých niekoľko krát; môže byť vyľakané alebo si prikrývať uši keď počuje každodenné zvuky.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa reaguje prehnane/alebo príliš málo na zvuky na extrémne vysokej úrovni, nezávisle od typu zvuku.

IX. Reakcie na chuť, čuch a dotyk
1 Normálne reakcie – Dieťa skúma predmety veku primeraným spôsobom, všeobecne ohmatávaním a pozeraním. Ochutnávanie a očuchávanie môže používať, tam kde je to vhodné. Keď reaguje na slabú každodennú bolesť, dieťa vyjadrí nesúhlas, ale nereaguje prehnane.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna reakcia- Dieťa môže dávať stale predmety do úst; môže ochutnávať a čuchať nejedlé predmety, môže ignorovať alebo prehnane reagovať na miernu bolesť, kde by normálne dieťa vyjadrilo nesúhlas (nepohodlie).
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťa sa môže dosť zaoberať dotykom, očuchaním alebo ochutnaním predmetov alebo vecí . Dieťa reaguje buď príliš prehnane alebo málo.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa sa zaoberá očuchávaním, ochutnávaním alebo ohmatávaním predmetov viac pre senzorický dojem než kvôli normálnemu skúmaniu alebo používaniu predmetov. Dieťa môže úplne ignorovať bolesť alebo reagovať príliš prehnane.

X. Strach a nervozita
1 Normálna – Správanie je primerané situácii a veku
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna- Dieťa občas vykazuje príliš veľa alebo príliš málo strachua nervozity v porovnaní s reakciou norm. dieťaťa jeho veku a situácii.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťa vykazuje o dosť viac strachu/ o dosť menej starchu než je typické pre dokonca mladšie dieťa v podobnej situácii.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Strach pretrváva aj po opakovanej skúsenosti pri neškodných udalostiach alebo predmetoch. Je extrémne ťažké utíšiť dieťa. Naopak dieťa môže vykazovať úplny nedostatok ohľadu na hazardné situácie, ktorým sa iné deti vyhýbajú.

XI. Verbálna komunikácia
1 Normálna verbálna komunikácia primeraná veku a situácii
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna- Reč vykazuje celkové opozdenie. Väčšina reči je zmysluplná, avšak môžu sa objaviť určité echolalia alebo zámena os. Zámen. Občas použije niektoré zvláštne slová alebo žargón.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – reč môže chýbať. Ak je prítomná, komunikácia je zmesou zmysluplnej reči a zvláštnej reči- žargónu, echolalia alebo zámeny zámen. Zvláštnosti v zmysluplnej reči zahŕňajú nadmerné pýtanie sa alebo zaoberanie sa zvláštnymi témami.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Nepoužíva zmysluplnú reč.Dieťa môže vydávať infantilné zvuky,čudné akoby zvieracie zvuky, komplexný hluk pripomínajúci reč alebo môže vykazovať bizarné a stale používanie rozoznateľných slov alebo fráz.

XII. Neverbálna komunikácia
1 Normálne používanie neverb. komunikácie, primerane veku a situácii.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna- Nezrelé používanie neverb. komunikácie, ukazuje možno len neurčito alebo dosahuje to čo chce, v situáciach, kde by rovnako staré dieťa ukazuje alebo má gestá viac špecifické aby indikovalo, to čo chce.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťa vo všeobecnosti nie je schopné vyjadriť potreby alebo želania neverbálne a nechápe neverbálnu komunikáciu ostatných.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa užíva len bizarne alebo zvláštne gestá. Ktoré nemajú žiaden zjavný význam, nevykazuje pochopenie významu spojeného s gestami alebo výrazom tváre ostatných.

XIII. Úroveň aktivity
1 Normálna úroveň activity pre vek a okolnosti. – Dieťa nie je ani aktívnejšie, ani menej aktívne než dieťa v jeho veku v podobnej situácii.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna – Dieťa môže byť niekedy mierne nepokojné alebo lenivšie a pohybuje sa pomalšie- Úroveň activity dieťaťa len mierne interferuje s jeho výkonom.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Dieťa je dosť aktívne a ťažké obmedziť. Môže mať bezhraničnú energiu a nespáva v pravidelný čas v noci. Naopak dieťa môže byť dosť letargické a potrebuje veľkú mieru povzbudzovania aby sa pohybovalo.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálna – Dieťa vykazuje extrémnu aktivitu alebo neaktivitu a môže sa meniť z jedného extreme do druhého.

XIV. Úroveň a súdržnosť intelektovej odpoede
1 normálna a súdržná v rôznych oblastiach – Dieťa je inteligentné ako typické dieťa a nemá nezvyčajné intelektové schopnosti alebo problémy.
1.5 ak medzi
2 Mierne abnormálna- Dieťa nie je take bystré ako typické dieťa jeho veku; zručnosti sa zdajú mierne opozdené vo všetkých oblastiach.
2.5 ak medzi
3 Stredne abnormálna – Vo všeobecnosti dieťa nie je take bystré ako dieťa jeho veku, avšak dieťa môže fungovať normálne v jednej alebo viacerých intelkt. oblastiach.
3.5 ak medzi
4 Vážne abnormálne intelektuálne fungovanie Zatiaľčo dieťa nie je take bystré ako typické dieťa jeho veku,dokáže fungovať dokonca lepšie než normálne dieťa v jednej alebo viacerých oblastiach.

XV. Všeobecný dojem
1 No autism – Dieťa nevykazuje žiaden zo symptómov charakteristický pre autizmus
1.5 ak medzi
2 Mierny autism – Dieťa vykazuje iba niekoľko symptómov alebo mierny stupeň autizmu.
2.5 ak medzi
3 Stredný autism – Dieťa vykazuje početné symptómy alebo stredný stupeň autizmu.
3.5 ak medzi
4 Ťažký autism – Dieťa vykazuje veľa symptómov a extrémny stupeň autizmu.

15-30 - Non-autistic - Neutistický
30-37 - Mildly-Moderately autistic- Mierne-stredne autistický
37-60 - Severely autistic- Ťažko autistický