Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

michalrosky
22. sep 2011

@mpg Čím to je nevím, fakt je, že pořádně psát psacím neumím a když už, tako používám takové to "psace tiskací". Ale co píšeš bude mít souvislost spíš odhadem velikosti - on za to nemůže, prostě má problém porovnat dva objekty a vyhodnotit jejich vzájemnou velikost. Potřeboval by jako měřítko něco jiného, ale to by se muselo nejdřív vyzkoušet, jak na co zabírá.

Pokud ho chceš přimět, aby nepřekračoval určitou velikost, máš po ruce dvě možnosti, které lze kombinovat:

1) Na tohle bude už asi moc velký (v profilu ale nemáš napsáno nic): Dejme tomu, že píše určité písleno nebo slovo jako tréning. První 2 - 3 řádky vyplníš sama - to bude jeho etalon; u dalších vynecháváš čím dál více opakování - jeho úkolem bude je doplnit a nezapomeň střídat, kde na řádku se doplňuje

2) Když první a potom každý třetí řádek vybarvíš fixou a necháš ho psát do zbývajících, je velká šance, že nebude ochoten do těch vybarvených prostor zasahovat a tím omezí velikost písma. Nedá se to dělat sudý/lichý, protože pak by nemohl psát písmena, která zasahují pod řádek.
Jestli to zafunguje a má to natrénováno, tak v další fázi jen hodně silně obtáhneš spodek a vršek "třetích" řádků (zesílíš linky), což byl mělo zafungovat také. Linky potom postupně obtahuj méně a méně výrazně, až si zafixuje vymezení prostoru motoricky. Ale rovnou Tě musím upozornit, že u toho je nutné vedení, protože může mít například tendenci začít o tolik níž, aby se mu to tam vešlo v "jeho" velikosti 😉, jsou to kluci mazaní 🙂

Kterou rukou píše sice není úplně jedno, upřednostňuje se pravá v souvislosti s umístěním příslušných center v levé hemisféře, ale neřešil bych to a s tímhle problémem to nemá co dělat. Osobně dělám všechno oběma a nemám s tím moc problém. Jednou mě na nějakém mejdanu viděla po ránu jedna kamarádka v koupelně, jak si jednou rukou čistím zuby a druhou se češu, abych to měl rychle a prohlásila, že se jí z toho pohledu zamotala hlava a jde blinkat 😉

Pokud budeš zkoušet některou z popsaných technik, nezapomeň dát vědět, jak jsi pochodila.

anka912
22. sep 2011

@sisstin aj môj od mala miluje hru na koníka a najlepšie klusať a erdžať. Ale dožaduje sa toho stále doteraz a skús klusať a erdžať s 30kg na chrbte 😀

anka912
22. sep 2011

@maruskaaa ako to je u tvojho s rozprávaním? akosi mi to uniklo. Chodí do škôlky?

michalrosky
22. sep 2011

@anka912 "riginálni a svojskí posúvajú ľudstvo dopredu, nie?"
🙂 Přinejmenším jim v tom držím pance

michalrosky
22. sep 2011

@lucka261177 "ako zistim ci ma moj syn imitoval"
No já jsem to pochopil, že se ptáš a přemýšlel jsem o tom. Musel bych to vidět, abych měl šanci to interpretovat, ale myslím si, že prostě používal "volací znak" toho, co se mu tak líbilo. Oznamoval, že to bylo to, co ho tak nadchlo. Jsou to chvíle, kdy mu ten zážitek jakoby rotuje v hlavě a pořád se přehrává a zkoumá. Měla by sis podobné okamžiky pamatovat, protože z nich dříve nebo později složíš klíč k jeho srdci. Hledej, jaké mají společné atributy ty činnosti, které se mu líbí.

michalrosky
22. sep 2011

@lucka261177 "je to pravda ze autista nevie predstierat veci ze sa hra akoze na varenie alebo ze je pes a podobne"
Ještě bych měl odpovědět na tohle. Osobně nesouhlasím s tím, že by toho autista nebyl schopen, on prostě nevidí důvod, proč to dělat. No vážně - řekněte mi to: proč bych měl jako dítě předstírat, že jsem třeba pes? Abych dostal sušenku? Aby mě jako dítě měli rádi? Nerozumím, proč se tomu přikládá takový význam. Teď se ptám na imitace, pokud jde o předstírání činností a situací, tam důvod znám.

anka912
22. sep 2011

len pozn. práve som si prečítala, že ten test nie je pre aspergerov, že pre nich nie je priekazný.

lucka261177
22. sep 2011

@michalrosky pockaj pockaj ja doma nemam diagnostikovaneho autistu a v podstate sa snazim vypatrat ci nim je alebo nieje takze si ma zaskocil odpovedou.akoby som sa mala rovno prichystat na to ze je autista ze mi sam veci nevysvetli a preto ich ja sama mam skumat.samkovi auti znaky ubudaju cim viac rozumie a rozprava je to lepsie.

lucka261177
22. sep 2011

@michalrosky len tak pre zabavu podla mna.ked maju deti oblubene postavicky ktore su kreslene zvieratka tak by im kludne mohlo byt vtipne sa hrat a predstierat rozne situacie z danej rozpravky.

anka912
22. sep 2011

@lucka261177 To mi hneď pripomenulo mňa, pamätáš sa na Majku z Gurunu? Ja som ju úplne zbožňovala a chcela byť ňou a chodila som po dome ako stroj a hovorila takou tou jej sekanou rečou. Ale to som už bola staršia, asi 10ročná 😀
A ešte som menších chlapcov od susedov presviedčala, že viem lietať

lucka261177
22. sep 2011

@anka912 jasne ze pamatam som rocnik 77 ako napoveda moj nick 🙂 ja sa vzdy smejem na tom hercovi co teraz hrra v panelaku.ze ako ten cas leti.mne bola nesympaticka .taka nejaka neziva alebo akoby som to nazvala.

magimary
22. sep 2011

no, v tomto súhlasím s @michalrosky , o tomto hovorila aj dr. J., že tie deti by to teoreticky vedeli (veď zahavkať a hodiť sa na štyri, nie je žiadna vysokoškolská náročnosť pohybu), ALE oni-tie deti nie sú k tomu (sociálne) MOTIVOVANÉ (!)
podobne je to napr. aj so samotnou rečou...

ja som dnes Tadykovi vytiahla kočík pre bábiky s tým, že budeme "nacvičovať" imaginárnu hru (kočíkovanie bábiky, maca, kŕmenie atd), ale on... "haca" (=maca) vyhodil a do kočíka narárožil všetky svoje točité švestky, ktoré stále niekde potrebuje zbierať a "škrečkovať"... 😒 😔
no a samozrejme, aj beh dokola s kočíkom mal svoje čaro (lebo mu hrkotali kolesá)

a dnes mal zase (po dlhšej chvíli) aj klasický "autihysák" (cestou v aute na neurológiu), lebo naňho svietilo slnko a on sa pri tom správal, akoby ho niekto ožaroval plameňometom (normálne som videla na jeho trápení, že ho to "BOLÍ"... 😖 😔 )...

maruskaaa
22. sep 2011

@anka912 No tak zvlastne, ticho nie je, pozna abecedu a na kazde pismeno abecedy po 3-4 slova a cisla do 100, hovori ich vacsinou po anglicky, tiez pozna farby...vie povedat pit dzus, mliecko, kasu, bubat, Nero, pod sem, Nero papat (akoze chce dat psovi jest) ale vacsina jeho slovneho prejavu je opakovanie roznych videi ktore pozera na youtube, abeceda, cisla a tak podobne. a to ma uz 4,5 roka..na otazku ako sa mas, volas, nereaguje...do skolky chodime, minuly rok bol v normalnej skolke, ale potom ako tam nenapredoval, ma ucitely odporucili do specialnej skolky, ktru prave teraz u nas v SN otvorili, kde su na 8 deti 3 pedagogovia. Zatial sme tam velmi spokojni. K specilanej pedagogicke/logopedicke chodime na sukromne terapie uz skoro 2 roky, ona u neho vidi za tie 2 roky velke zlepsenie, s nou striha, lepi, maluje, kresli a aj logopedicke cvicenia pred zrkadlom s nou robi (uz pri napriklad nevyplazuje jazyk pred zuby ako to zvykol)....
Jedno co ma tesi, ze od kedy je na sojovom mliecku, tak je taky kludnejsi, obmedzili sa tie prejavy zlosti a ovela viac reaguje a to co mu hovorim. Ocny kontakt ma uz teraz celkom v pohode, ked ho zaujmem, tak uz zo mna oci nespusti....🙂

magimary
22. sep 2011

@anka912 aj ja som chcela byť Majkou z Gurunu... 😅 a aká som bola hrdá, že sa tak aj volám 😅 😀
aj som si tak hovorievala... aj (nebohý) ujo mi tak hovoril... 🙂

nensyke
22. sep 2011
anka912
22. sep 2011

@lucka261177 no, tam už možno vidieť korene mojich čudných záľub (mutanti, upíri...) 😀 😀

lucka261177
22. sep 2011

@magimary moj samo babiku zvykol vyhodit von a jazdit s nim co najrychlejsie ako sa dalo.ale dnes sme boli v kutiku a iba rychlo kocikoval nevyhodil ju 🙂 a samko natupil do vlaciku v hypernove do ktroeho nechcel nastupit cele leto napriek tomu ze vlaky miluje.najprv plakal ze nie a ja ze maminka ta vezme na ruky a bude ta drzat a on ze ano a nastupil 🙂 normalne mam pocit akoby tie svoje strachy vedel nejako predyychat alebo ako to mam nazvat.

anka912
22. sep 2011

@nensyke ten papier nejde vôbec prečítať, čo je tam?

nensyke
22. sep 2011

Je tam napísané o autizme,,, čo ešte možeme urobit na odstránenie životného prostredia prispievajúcich k vzniku autizmu?,,

llulla
22. sep 2011

@lucka261177 ja som citala,ze VFA vedia hrat imaginarnu hru.Aj tu raz jedna mamina (zabudla som nick) pisala,ze jej dcerka hrava imaginarne hry,dokonca si tusim sama vymyslala dej a obmiena ho.A mne psychologicka hovorila,ze to je to dolezite sledovat na imaginarnej hre-ci do nej dieta zapoji novy prvok,ako znak toho,ze pochopilo,o com je ta hra.Aby proste len neimitovalo.
Podla mna bude Samko tazky oriesok aj pre Janosikovu.Podla toho,ako to chapem ja,tak by sa mal autik s pribudajucim vekom od rovesnikov vzdialovat,pretoze zdrave deti sa ucia a vyvyjaju neskutocne rychlo,.Ak sa k rovesnikom Samko s pribudajucim casom priblizuje,tak by autik nemal byt 🙂

anka912
22. sep 2011

@maruskaaa ten malého vývoj mi v neičom pripomína môjho, v niečom nie. Aj on hovoril/hovorí slová už ako malý, bežne zopakoval slovo, odpovedal na otázku čo to je? bez problémov (ak poznal), už ako malý poznal písmenká aj zákl. farby. Nechodili sme ale na žiadne terapie ☹
Ale zlé je to, že tam ten vývoj +- ostal skoro stáť. Nechápe bežné otázky a už vôbec nie, ak sa ho pýtam na to, čo už bolo. Je to fakt škoda a mám pocit, že tam žiadna terapia nezaberie, alebo len máličko. Ako u dieťaťa s poškodenou miechou môžeš spraviť veľa, ale chodiť nebude ☹ ☹ ☹ ☹
To je ale náš prípad. Ako to vidíš ty? Myslíš, že by to ešte mohol dobehnúť? Ja som v Maťových 4 rokoch mala sen, že po 1-2 odkladoch by to mohol s biedou dotiahnuť aj k nám do školy, ale ten vývoj šiel na úúúúplne inej koľaji, bohužiaľ.

anka912
22. sep 2011

@llulla tá mamina bola @helga

llulla
22. sep 2011

@anka912 ano,ano,helga 🙂 Dakujem za doplnenie 🙂

magimary
22. sep 2011

no, náš Tady začal teraz (cca pred tromi dňami) opakovať po mne rôzne slovká 🙂
aj keď je to skôr také "papagajovanie", ale nie len (!)
niekedy to slovko potom znova použije (a dnes použil aj funkčne)...
keď som ho dnes dávala spinkať, išiel s "veľkým toč" (s misou), tak som mu povedala: "misa!"
a on automaticky po mne: "misa!"...
a keď sa zobudil (asi po 4hod. po prvej info), tak prišiel sa mi pochváliť a doniesol mi misu aj so sprievodným "slovom": "misa!" 😵 🙂

maruskaaa
22. sep 2011

@anka912 Neviem, ja som od prirody optimistka...ked ho vidim v skolke s tymi detmi s podobnymi doagnozami, tak je tam najkludnejsi, vie sa zahrat (hlavne blaznit a nahanat) aj spolupracuje s ucitelkami celkom pekne, ale ta rec sa moc neposuva, tak neviem to odhadnut....
Kolko ma tvoj maly teraz?

anka912
22. sep 2011

@maruskaaa v decembri bude mať 8 a ja už začínam byť pesimistka, teda v oblasti reči. Nato ako pekne začal, tak nepokračuje a ja vôbec neviem prečo??? On sa tiež vie krásne blázniť, vymýšľať, štekliť, schovávame sa pod perinu, nosím ho, točím škrabkám, naháňam ho a kričím že ho spapám, vtedy je blažený. Ale to klasické akademické vzdelávanie je pre mňa veľký oriešok, že prečo to nejde. Strihať a lepiť je činnosť, ktorú síce nerobí s odporom, ale tiež zmizne akonáhle má šancu.
Už som sa pýtala aj michala, ale neodpovedal 😉

magimary
22. sep 2011

@anka912 anička, nechcem ťa nejako chlácholiť, či dávať ti plané nádeje (ale za to, na to si ty už moooc veľký realista 😉 ), ale dr. J. na túto otázku, že kedy najneskôr začnú autíci hovoriť odpovedala (pekne): "keď budú dostatočne sociálne motivovaní" 😉
že od veku to teda nezávisí... 😕

/neviem, ako je to v realite a podľa čoho to má zmapované...ale mňa to zaujalo/

magimary
22. sep 2011

a keď to povedala, tak som si spomenula na @alaska28 -kinho malého Roderika 😉
anka, tvojho malého som považovala za hovoriaceho 😉

anka912
22. sep 2011

@magimary hovorí, ale zle vyslovuje, šak si počula. Ale myslela som to tak, že prečo ten vývoj reči nepokračuje ďalej. Moje najväčšie prianie by bolo nájsť niekoho, kto by s nim robil tú sociálnu komunikáciu. Už som písala, že on by sa aj družil s deťmi/ľuďmi, ale bez schopnosti viesť s nimi jednoduchú komunikáciu to nejde.
A tiež ma trápi to nechápanie otázok- kde je? väčšinou chápe, ale tiež väčšinou neodpovie, ale skôr tú vec prinesie. Ale prečo? kde si bol? čo si jedol? nula bodov.
Dokonca aj keď má v ústach cukrík, ktorý bežne volá jeho menom (napr. snehulka) a spýtam sa ho čo ješ?- tak mi neodpovie a pritom predsa vie, že je snehulku, dokelu!!!!

magimary
22. sep 2011

@anka912 hm, chápem... 😔
najmä s tým "družením" s inými deťmi/ľuďmi... 😔
to bude asi možno aj tým, že tam tie "koľaje" skrátka nejdú... 😕 😔
ale možno aj TÝM, že tie situácie, ktoré ho obklopujú (druženie s deťmi) stále nie sú dosť (sociálne) motivujúce -preňho 😕
možno s Claudiou Shifer by si pokecal... 😅, ale to len nadnášam, na odľahčenie 😉