Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
27. sep 2011

@valika_val no, ja neviem, ale podľa mňa VFA sa pri AA nejako nerieši,
neviem, nestretla som sa s tým ešte, ale @alaska28 také čosi naznačila 😕 😉
no veď uvidíme, čo prinesie čas a vývin 😉
len nech je to pre teba povzbudením, že náš Tady bol vo veku Tea stokrát horšie na tom, ako je Teo teraz (a trvalo mu to dlho, predlho-až do 26 mes.) a pozri teraz! 😉 😎

na druhej strane, podľa prognóz dr. J. toto je "len" obdobie akcelerácie...
po ktorom má (môže) prísť zase stagnácia, príp. i regresia....
takže, nechajme tomu čas a čas ukáže...

no, nateraz som optimista... 😉
čo bude, to budeme riešiť potom, keď to bude... (a niečo určite bude, aj keď to nebude čistý autizmus, ale "len" agresivita vs. úzkostná porucha 😔 )...

/btw., dnes zase šľahol do Tobika veľkú knihu, do jeho hlavy... 😔 , to aby sme sa predsa len trochu držali pri zemi 😒 😔 /

no a samozrejme, ešte ste nevideli ani jedno jediné video, keď má "SVOJE stavy"...
ale to v tom momente osledné, na čo myslím je nahrávanie...
a ak som aj určité kúsky nahrala, tak to je zase nezevrejniteľné...
čiže toto je Tadykova krásna stránka, vyslovene "klovestory" ☹

magimary
27. sep 2011

oprava:
posledné a "lovestory"

anka912
27. sep 2011

@valika_val jasné, že nie. Mne len to furt nedá, zavŕtať si. Aj vtedy (niekedy), keď to nie je až tak vhod. 😉
Ale šak sranda musí byť, aj keby na chleba nebolo (momentálne u nás ani nie je 😢 )

anka912
27. sep 2011

@magimary Ináč ak sa môžem vrátiť (michal sa zase chytá za hlavu 😀 ) k tomu Grandin videu, tak mne osobne sa zdalo veľmi čudné, aj ona je čudná osoba a jediné, čo som si z toho odniesla bolo, že deti musíme vedieť zaujať 😅
P.S. ešte si mi nenapísala o tých smajlikoch 😀 - alebo aj val?

valika_val
27. sep 2011

@anka912 to bolo vrtanie? sak to bolo vtipne. ci nie? 😀
a co na smajlikoch nechapes? pre mna su uplne jasne... akurat tohto 😲 neznasam, volam ho nafukovacia anca 😀

anka912
27. sep 2011

@valika_val
definuj mi prosím smajlík č. od vrchu dole:6,7,8,9 v prvom rade a 2,3,6,7,8,9 v druhom rade, ak sa ti teda chce

magimary
27. sep 2011

@anka912 no, divná bola, ale mne sa zdá, že hovorila trefne 😅 😉
a smajlíci?
ja ich milujem (však to aj vidno, že jo? 😅 😀 )...
ale tí najfrekventovanejší pre mňa znamenajú asi toto:
😉 ---) potvrdenie, milé uistenie o tom, že spolu súhlasime, alebo že nás spája nejaká spoločná (vnútorná) niť, zdieľanie
🙂 ---) spokojnosť, vyrovnanie a také jemná radosť
☹ ---) opak, s tým, že túto negatívnu emóci vnímam silnejšie, ako radosť vyššie (niečo, čo ma veľmi trápi)
😒 ---) nespokojnosť a nechuť (znechutenie)
😠 ---) veľký hnev
😎 --) hrdosť, radosť bez pokory (namyslenosť v dobrom 😅 )
😖 --) sklamanie, frustrácia, strata motivácie niečo meniť
😲 --) veľký údiv a prekvapenie, začudovanie
😢 --) smútok a plač (ale vnímam ho niekedy slabšie, ako ten prvý Smutník a niekedy aj nie)
😀 -) jasný, rehot, dobrá náladička, pohoda a zábava
😝 --) niekedy až vo význame "na blití", inak znechutenie a (niekedy až) odpor
😔 ---) pokora, smútok, obava, slabosť, ale aj únava, skleslosť, opustenosť, (ne)pochopenie
😅 -) príjemná veselá (súčasne i opatrná) radosť, sranda zo seba, "úlet"
😕 -) "ozaj?", prekvapenie, údiv, uistenie, keď neviem, či správne chápem, očakávanie
🙄 -) totál frustrovaný, zenchutený a k tomu aj najedovaný, zlá nálada, niečo sa nepodarilo
😨 -) udivenie, prekvapenie, "ale nehovor!", "nemyslím si", resp. myslím to inak, len neviem ako, "sánka dolu"
🤐 -) nepoviem, neprezradím, radšej pomlčím, pomýlil som sa, tak som radšej ticho, "neprezraď ma"
😵 -) úžas, šťastie, najvyššia radosť...nadšenie, elán, láska "milujem ťa" 😅

magimary
27. sep 2011

no a najmä vždy majú inú "príchuť" podľa toho, ako sa práve cíti pisateľ, ktorý o tom (ako sa cíti pri písaní) chce aj dať vedieť

valika_val
27. sep 2011

6: bleeee, ked niekomu vyplazis jazyk, akoze sa salis, alebo povies nieco sibalske "ja tiez mam rada sex 😝 "
7: ked povies nieco, za co sa mozes citit v rozpakoch, napriklad "dnes som sa dobre vykakala 😝 "
8: ked uz nemozes s niecim nic urobit, napr. "ten doktor ma sklamal, ale nie je prvy ani posledny 🙄 "
9: ked si radsej akoze nic nemala napisat, alebo si napisala nieco, co by sa druheho mohlo dotknut, napr. "prepac, nechcela som vrtat, ale musela som ti uz napisat pravdu 🤐 "
niektore sa mozu zamienat podla aktualneho pocitu, alebo ich das za sebou viac.

2: nie som spokojna so situaciou, ktoru opisujem, napr. "dnes som mala zly den, nastval ma muz, ale aj ja som na tom mala zasluhu 😒 "
3: sebavedomy smajlik, pouzijes kedykolvek sa citis dobre a "nad vecou" 😎
6: pre mna sucitiaci smajlik, ked som smutna, ked pisem nieco intimne, citlive, ked ma nieco trapi, alebo ked sucitim s inou osobou 😔
7: ked sa niecomu cudujem, ako je to mozne... 😕
8: tento smajlik mi nehovori nic, nepouzivam ho
9: tento pouzivam celmi casto, je pre mna spokojnost sama o sebe, pouzivam aj ked niekomu lichotim, ked sa chvalim niecim dobrym a pod. 😵

valika_val
27. sep 2011

tak magi ma predbehla, lebo som pridavala na YT dalsie dve videa, kuknite, jedno je kratucke 😉

magimary
27. sep 2011

@michalrosky wow, michal znova nová fotka! 😅 😉 😎
pekne sa postupne približuješ 😅 😉
super!

už len aby sa pridala anka, lulla, alaska a ostatné "beztvaré tváre" 🙂 😉 😎

valika_val
27. sep 2011

tak vidim, ze tohto typka 😝 vnimame s magi uplne inak 😀

anka912
27. sep 2011

@magimary ty máš teda široký repertoár emócií!
pamätáš sa, ako som písala, že ľudia na mňa pôsobia ako vlna emócií, niekedy pri tvojich príspevkoch mám dojem, že ma sfúkneš zo stoličky, normálne je to na mňa až príliš emócií, sem tam vynechávam aj riadoček.
Ale niektorých smajlov som chápala úplne inak- najvýraznejšie vari toho s vyplaz. jazykom a posledného. Zaujímavé, že?

anka912
27. sep 2011

@valika_val práve som šla napísať!!!

valika_val
27. sep 2011

vidis, anka, ako je magi mimo? 😀 😀 😀 😉

anka912
27. sep 2011

@valika_val ty len nechápeš emociálneho génia!!! (neviem akého smajla sem dať)

anka912
27. sep 2011

@magimary ja sem fotku dávať nebudem, vadí mi to, ten pocit, že na mňa všetci kukajú, asi by som ani spať dobre nemohla

valika_val
27. sep 2011

sak prave tohto 😝 😅 😀

magimary
27. sep 2011

toto ma zabolelo... 😔

anka912
27. sep 2011

@valika_val teraz nechápem ja, myslíš práve tohot smajla? 😝

valika_val
27. sep 2011

@magimary to nemyslis vazne!!! 😕 a co konkretne zabolelo?

anka912
27. sep 2011

@magimary čo zabolelo? Že si tak emotívna? Veď to je super vlastnosť, len ja som moc labilná- emočne, ťažko zvládam silné emócie. Chyba je vo mne, nie v tebe

valika_val
27. sep 2011

ci uz sme sa zamotali?
len aby nam toto vsetko admin nevymazal, ze sme MEGA odbocili od temy.

anka912
27. sep 2011

@valika_val presne tak, poďme radšej spať.
A ja asi budem radšej menej písať, lebo furt trepnem niečo blbé ☹

michalrosky
27. sep 2011

@anka912 Docela zajímavý test. Vyšlo mi 29, ale některé otázky jsem asi úplně nepochopil. Nevím o tom, že by mě fascinovala čísla a data (tedy je pravda, že na základce jsem při všech hodinách pořád dělil desetinná čísla, takže jsem měl trvalý nedostatek pijáků 😉, ale to nepočítám) , stejně jako nerozumím, proč bych měl sbírat informace o věcech ... sbírat věci - to je jiná, v jednom kuse jsem dělal nějaké sbírky a většinu jich pořád mám, ale jediné, co sbírám aktivně jsou gumy (mám jich kolem 500), tak si nejsem jist, jestli sbírat věci je stejné jako sbírat informace ...

No anebo tahle otázka: "When I'm reading a story, I can easily imagine what the characters might look like" čili Když čtu příběh, snadno si představím, jak by mohly vypadat jednotlivé postavy. Nerozumím, proč se tam mluví o postavách, já když něco čtu, tak si (tak nějak ať chci nebo ne) představuju všechno, nejen postavy. Je nějak důležité si představovat jen postavy a nepředstavovat si to ostatní?

Nebo nechápu, proč je tam tahle otázka: "I can easily keep track of several different people's conversations" čili Mohu snadno sledovat více konverzací najednou. To sice mohu, ale díky paralelnímu myšlení, to nesouvisí nijak s autismem, nebo ano?

Pak třeba "I would rather go to the theatre than a museum" tedy Radši půjdu do divadla než do muzea. Jak to mám zodpovědět, když nevím, co v divadle hrají a o jaké jde muzeum, tedy druhově?? To jste tam jen tak mrskly při vyplňování nějakou odpověď, nebo opravdu máte radši divadlo nebo naopak muzeum? Jediné, co mě napadá je, že otázka zkoumá, jestli upřednostním místo, kde "jsou vystavováni lidé", nebo místo, kde jsou vystavovány věci, ale to se přeci nedá srovnávat, muzeum je statické prostředí.

Já už jsem viděl testů poměrně dost, ale tenhle mi připadá místy nejasný. Úplně vidím jak jsem vás zase pobavil 😉, ale myslím, že otázky nejsou voleny úplně šťastně.

llulla
27. sep 2011

@anka912 ani ja si sem foto nedam 😉

@magimary Tady je paradny na tom videu a mne teda ako autik nepripada.Aj podla mna z toho vyrastie a zostanu len nejake male problemy.Krasne komunikuje 🙂

@alaska28 mas uplnu pravdu v tom,ze sa neoplati skryvat sa pred problemom,pretoze ten si na nas pocka.Ja si proste myslim,ze drobec zial autizmus ma...a mam pocit,ze Janosikova mu diagnozu da.

valika_val
27. sep 2011

ja musim este dat vycurat psa, ale sa mi nechce ist, lebo sa bojim v tej tme 😠

a podla mna vsetky testy su v istom smere na prd, takze ich beriem s rezervou. ak nie su odpovede na otazky vyhodnotene clovekom, test nemozme predsa brat vazne 😉

anka912
27. sep 2011

@michalrosky ja som sa veru nad tými otázkami tak nepozastavovala, odpovedala som na ňu, aký som mala z nej pocit, ak sa ma pýtali, či si viem predstaviť postavy, tak som si predstavila, že keď čítam knihu- že hej a odpovedala. Tvoja povaha musí byť niekedy ťažká v každodennom živote, keď sa tak zamýšľaš nad všetkým a anylyzuješ každú vec. A to mne hovoria, že ja do všetkého šprtám!
Nešlo ale o vec celosvetového významu, tak som ju aj tak brala. Jeden test predsa nič nemení, že? (to je rečnícka otázka 😀 ).

michalrosky
27. sep 2011

@anka912 Temple Grandin: to jsi jí měla vidět dřív, koukala všude možně kromě kamery, rukama mávala jako lodní signalizátor 🙂, právěže se mi velmi líbí, jak se to naučila, ona to není žádná sranda, když nemáš takovou tu zpětnou kontrolu. A to ani nepřišla v košili s výšivkami koní, jako vždy chodívala, co byste po ní všechno nechtěly 🙂

anka912
27. sep 2011

@michalrosky že pozerala tak do neurčita, to bolo veru dobre vidieť, oblečenie- na tom mne nezáleží, vlastne k nej pasovalo, k jej zvláštnej osobnosti. Ja som len chcela povedať, že vravela veci, ktoré mne osobne nedávali veľký zmysel a niekedy striedala myšlienky, tiež neviem podľa čoho.