Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

helga1
30. sep 2011

@valika_val asi som sa zle vyjadrila, tie kartičky sme nepoužívali ako kartičkový systém, proste, že ked chce banan tak donesie kartičku. Ale aby to vedela pomenovať. Keď mala obrázky aby vedela pomenovať, nie pomocou obrázku dosiahnuť svoju potrebu.
A nemusíš sa obávať. Reč určite nastúpi. Naša malá vo veku tvojho malého rozprávala, teda skôr nerozprávala rovnako.

lucka261177
30. sep 2011

no baby tak nazdarek.dufam ze mary nieje stale akoze mimo lebo to ma nahneva 😠ja som zacala predvcerom s tym syndromom vyhoretia ci ako sa to vola a ak to ma nejaku postupnost tak som prave dohorela ☹ hodinovy hysak mojho syna ma uplne dorazil.k ☹ by to tak nejaky odbornik mohol vidiet aby mi povedal ci je to sposobene nejakou uzkostou alebo co ja viem co to sposobuje.mne to totiz pripada ze nedovolila si mi?tak ja ta tu budem hodinu tyrat a vymyslim si tie najprefikanejsie sposoby ktore ta na psychiatriu dostanu.najviac ma mrzi ze vydrzim mu necapnut tak maximalne 45 minut a potom uz mu jedna ide na rit ale to aj tak nema zmysel ja to dobre viem a aj tak to vzdy urobim.on na to absolutne nereflektuje akoby som sa ho ani nedotkla a pokracuje v robeni zle.dnes si pustil na dvoch pocitacoch naraz rozpravku ja som kukala markizu a on na jednom pc mickeyho a na druhom tomasa a vstrede telka no vravim mu jednu si vyber tak zavrel tomasa a prisiel k mickeymu ale ze on nechce tu cast co tam isla ale inu tak skusam ktora mu ulahodi ale on ze ani jedna a zacne revat trieskat do pc tak som zavrela aj jeden aj druhy a ze ide sa spat ale to som nemala robit lebo nasledoval spominany hysak.nasilu som ho odvliekla do izby kde teda najprv hadzal o zem flasu s vodou potom trieskal dverami a ked som flasu dala prec a dvere zamkla tak kopal do mna a krical ze chce pit ked som mu dala flasu kopal do flase ze ju nechce ked som ju dala prec krical pit a takto do kola.tak som ho zamkla v izbe sa minutu sa vratila tak si lahol do postele ze pit podala som mu flasu ale scenar sa opakoval no nakoniec pit nedostal ani po tom co povedal pit asi sto krat sedela som ticho naposteli a on zaspal.tak som sa postazovala muzovi ktory je este v robote a on ze mam ist niekam zajtra ze on s nim bude.aky zlaty 🙂 ked ja by som som radsej v posteli s nim doma lezkala 😝 a este aby som reagovala
@anka912 niekolko krat narazala na fin.situaciu.si sa pytala ze ako to robime?ja ti poviem 🙂 vypytame si za postovne a CDcka ked ich niekomu posielame korunky 😀 ale nie to bol pokus o vtip.no ja som stastna ze financie nemusime riesit my sme ti stastnejsi kedze muz robi vo sfere kde sa zaraba naozaj dobre ale sme strasne zahypotekovany kedze sme nemali kde byvat tak muz vsetko riesil na hypoteku a na ucty nam mesacne idu tak asi 3 tvoje platy.takze ja si neviem predstavit ako ludia ziju s 500 eurovych vyplat naozaj mi je to zahada a presne ako vravis tri deti stoja strasne vela penazi zvlast tie v puberte.treba tie co su velke uz posielat na brigady 😉 tazky je tento nas zivot ☹

valika_val
30. sep 2011

@helga1 no ja sa prave bojim, ze ak je maly autista, tak ze bude neverbalny. to by ma mrzelo velmi...
a stale nechapem, ona sa naucila pomenovat predmety a cinnosti na zaklade kraticiek? cize ked by si jej ukazovala loptu, kopala do lopty, hrala sa s loptou, tak nic? a ked si jej ukazala loptu na obrazku, tak sa naucila vyslovovat slovo LOPTA? ci? prosim vysvetli mi to!

valika_val
30. sep 2011

@lucka261177 no prepac, ale ja som sa smiala z tychto tvojich vychovnych metod! 😀 😀 😀
joj chapem, ze ta to vytocilo, ale dala si sa na velmi zlu cestu... asi nie som ta povolana ti radit, kedze mam mladsieho syna nez je tvoj samko, ale mozno by si si mala precitat zopar clankov (linky na pockanie urcite nenajdem). z toho, co si napisala, mi vychadza, ze si trestala jeho frustraciu, alebo nieco ine, co ho fakt trapilo. najprv by som skusila odviest pozornost (kym mam este dost sily). ak by to nepomohlo, urcite nie je dobre trestat vzdor spankom, a vobec nie nasilu. to iste potom flasa s pitim - vy ste sa proste len obycajne hadali - ty po mamkovsky, on po detsky. treba najst spolocnu rec 😖 ale chapem, niekedy asi clovek nema nervy...

mne sa stalo tusim vcera alebo predvcerom, ze som mu po zobudeni isla dat obed. a nejaky cas mlady po prebaleni nedava cumel na policku, ale vynucuje si ho aj potom, cize odchadza z izby k obedu s cumlom. a to je kamen urazu, ja ho potom neviem nalakat na obed, lebo ma ten cumel, ktoreho sa nechce vzdat. tak minule som spravila chybu, dala som ho do stolicky, ohriala obed. za normalnych okolnosti by som ho nechala sa hrat, kym by nevedomky vyplul cumel a potom by sme sli jest. ale v tomto pripade som sa ponahlala, tak som ho dala sadnut, prikazala mu vyplut cumel a ked nechcel, nasilu som mu ho vytiahla. taky hysak chytil, ze som s nim cela spotena bojovala asi 10 minut, kym sa ako tak ukludnil. za tych 10 minut, co mi pripadali ako vecnost, som sa 100x vytocila do biela, spievala, kricala, fukala, tlieskala, vytiahla milion hraciek, pchala mu jedlo do pusy (ze snad mu zachuti, ze?), atd... nakoniec sa zlomil - nejaka hracka a moja smieska ho zaujala, do toho som mu dala lyzicku do ust v spravnej chvili, spomenul si, ze je hladny a bolo vsetko ok. ale stalo ma to posledny zbytok sil, co som mala mat do vecera... 😀

llulla
30. sep 2011

@alaska28 neodchadzaj prosim ta...ja verim,ze sa ta dotklo to,co si si precitala,ale zostan s nami 🙂 Je to presne ako pises,to co u 3 rocneho neudrie do oci u 7 rocneho udrie.Navyse-moj drobec tiez nevie hovorit a aj ked niekto nehovori,musi sa nejako vyjadrit,ved predsa nemoze cele dni mlcat...Rod.je zlatucky na tych videach, wau-ako robi tie ulohy,sikovny je velmi.A pri tom prestierani je strasne chutny 😵
A k MM-toho mam,ale kedze stale pracuje,tak mi drobca nemoze strazit....Ale nieco budem musiet vymysliet,lebo uz som byvam dost nervozna a to nie je je dobre znamenie.

@anka912 ako to dopadlo s tymi zuvackami,uz su von?Ja som nad tym rozmyslala a ked ich jedol ako cukriky-po jednej,tak by z toho nemal nic mat,mozno to ani v stolici nenajdes...Drzim palce.To bolave brusko (ktore je asi pricinou toho hryzenia)by nemohol mat z niecoho,co mu dali jest v skole?

anka912
30. sep 2011

@valika_val odpoviem na tvoje otázky:
nie, jedlo som mu nemenila, keďže ani vločky, ryžu a ľan, či čo si to písala mi nezje. A mám v poslednej dobe taký problém, že mladý pán chce byť v kúpelni pri potrebe sám (čo je myslím normálne), povie mi mamina preč a zavrie dvere. Tak čakám za dverami, ale nikdy nevystihnem chvíľu keď vstáva a on rýchlo hneď spláchne, tak neviem zistiť, či kakal alebo čo 😖 To sú čudné problémy, čo? Tak som sa na to vykašľala, keď bude mať nejaké veľké bolesti brucha od zalepených čriev, tak to vari zistíme. Akurát, že máme priebežne kontrolovať farbu.... veľkej potreby, keď zbledne, tak je zle. Tak teraz neviem 😒 😖
Náš pes má 25kg, pri poseldnom vážení- už dávno, ale už je myslím furt skoro rovnaký.
Kartičkový systém- píšu a hovoria múdre odborníčky by nemal spomaľovať nástup reči, vraj skôr podporovať. Prípadne sa snaž, že keď prinesie kartičku, nech pritom sa snaží vydať aj zvuk, čo len vzdialene podobný tomu, čo je na obrázku. Ak som ale správne pochopila, tak on neopakuje po tebe nič, ani čo je na obrázku, ani čo mu kážeš? Teda okrem toho hava?
A robiť závery o jeho hovorení/nehovorení je ešte straaaašne skoro? nemyslíš?

Lucka, magi písala, že ide na nejakú víkendovku, tak nsáď sa ozve, keď sa vráti.

llulla
30. sep 2011

@valika_val ja sa tiez obavam toho,ze moj bude nehovoriaci.To je potom strasne tazke...On este 2 mesiace dozadu ani hlasok nevydal,nieto take hlasky,ako tvoj Teo.Teraz zas zvatla pol dna,svojou cinstinou,aj sa pokusa opakovat po mne,ked mu poviem,ale teda-vacsina znie uplne inak,ako by mala...Zaujimave,ze ked zvatla,tak povie hlasky uplne cisto,ked ich ma zopakovat-tak napr "m"absolutne,ani "k"...ani mnoho dalsich,ale pri svojom blabotani ich vyslovi krasne.

Cez vikend sme boli na navsteve a bol tam rocny chlapcek.On vedel povedat len "da" a "gooo (l)"-lopta.ALe obe slova pouzival funkcne.Ked nieco podaval,alebo chcel podat-povedal "da".Na vsetko okruhle hovoril "gooo"...Jednoducho tie svoje dve slovicka vsunul vsade,kam sa dalo...Uplne prirodzene a pre nas take vzdialene..

lucka261177
30. sep 2011

@valika_val taaaak za prve keby si vedela co ja som si vsetko mozne o vychove precitala velmi by si sa divila 🙂 ono bohuzial nie vzdy na neho platia bezne metody.ja som ho netrestala spankom take skolacke chyby by som nikdy nerobila to tak nejak vyvstalo zo situacie ja som planovala ho uz dat spat ono som to mozno len zle nacasovala to uznavam.a on vie ze ked bucha do pc bude trest napriek tomu to robi naschval divajuc sa ti do oci.samko ma vobec nejake divne obdobie je velmi vzdorovity a ja uz mam proste toho dost.problem je ze je namna agresivny a on uz nieje az tak maly takze mi fyzicky ublizuje a to nervy znasobuje to mi ver.a to s tou flasou robi uz asi od roka a pol a robi to naschval aby mi robil nervy a jedine co na neho plati mu to aspon 5 minut nedat potom si uvedomi ze bud si ju vezme alebo nepije.ozaj som zabudla anka moj brat ako maly zjedol tolko zuvaciek ako tvoj ale on ich vecer vyvracal co podla mna znamena ze to bude pre to travenie zaberak podla mna.

anka912
30. sep 2011

@llulla V škole je len to, čo mu prinesiem- na desaitu, obedy v škole nemáva.
Ja sa len trocha bojím, že keď sa žuvky dajú dokopy, tak to bude taká veľká gundža a tak...., ale už ich vari necháme tak, nie je to také dôležité.

valika_val
30. sep 2011

@anka912 hej, skoro je robi zavery, tak tak. si davam facku.

a teda ani lan mu nevies niekam schovat, hej? no, nevadi, on to isto vykaka a tym zalepenim criev nas hadam len strasili, ked sme boli mali... 😀 a keby mal mat bledu stolicu, tak by sa to urcite prejavilo aj navonok, ved by ho preukrutne muselo boliet brusko. to by sa nedalo nevsimnut.
a inak tie problemy, co sa ti zdaju bizarne, su uplne normalne... mne sa taketo konkretnosti rataju najviac - ako priprava do zivota.

a napriklad, kedze ja milujem knihy o horolezectve, stale som rada citala o vypravach a doslova nasavala atmosku z knih. ale potom ma to prestalo bavit, lebo to bolo stale o tom istom, ako isli, ako vysli, ako prespali. ale mna zaujimali detaily, podrobnosti, myslienky, potreby, ludskost sama, taka aka je stratena v tych horach... ako ti je zle, ako ti treba kakat, ako sa bojis, ako ti je zima... pamatam si jednu super vec, ze mokre ponozky dokazes za par hodin ususit na vlastnom tele v spacaku 😀

a tu trampolinu mate anka so sietkou okolo, ci nie?

co sa tyka reci, tak maly po mne opakuje (niekedy) mama, meme. a este e-e-e, ked sa ho snazim ucit, aby mi daval najavo, ked kaka. ked zbadam, ze tlaci do plienky, hovorim eee a on z poslednych sil opakuje eee. ale inak nic, vobec nic neopakuje, akoby ma nepocul.
ale vie ukazat, ako robi sliepocka, kde ma ruku, nohu, obcas pipika. ruku a nohu ukaze dvihnutim koncatiny, niekedy sa pomyli. vie ukazat rukou, kde je lampa (akekolvek stropne svetlo). vie kvilit (iaaaaaau), ked sa ho opytam, ako robi macicka. a ked zbada akehokolvek psa, robi kvilive zvuky vzdialne podobne hav hav (skor take stenacie knucanie). co ma dost stve, je to, ze on neukaze prstom (rukou) na nic, co sa ho pytam. pozna slova havo, vodu, hojda, auto, mozno aj niejake zvieratka z puzzle, ale ked sa ho spytam "kde je?" alebo "ukaz!" tak neukaze. bud mi nerozumie, alebo to nechce ukazat. nechapem .

valika_val
30. sep 2011

@llulla 😔 😔 😔 presne viem, co si tym chcela povedat 😢

valika_val
30. sep 2011

@anka912 v zaludku sa natravili, k tomu nejake ine jedlo, ja pevne verim, ze sa to pekne v crievkach poposuvalo. zuvacky sa na vlhku sliznicu nenalepia 🙂 a keby to bolo take nebezpecne, na kazdom baleni by bola velkym pismom vystraha! 😉

anka912
30. sep 2011

@lucka261177 chcem ta poľutovať a potešiť, že nie si pri trápení so vzdorom sama, aj my to máme občas. A na môjho- som zistila, nezaberá nič, keď je vo svojom amoku, už nie je schopný vnímať a nevzal by si ani svoju top favoritnú sladkosť. Takže- nechám ho len vyrevať sa do vyčerpania, keď som sa snažila niečo robiť, tak sme skončili obaja úplne vyčerpaní a nemalo to zmysel. Ale u nás to nie je často. Naposledy to bolo v pondelok, bol so švagrinou kde kade, aj na omši za nejakého strýka a na cintoríne, aj u nejakej rodiny a to on rád, behať po svete, tak prišiel domov úplne vyradovaný- švagriná ho priviezla. Bola už tma, asi 7.30-8 hod., ale on to nejak zle pochopil a myslel si, že pôjdu ešte do jeho obľúbenej krčmičky, ale ona nasadla a odišla. On bol vyhladovaný, unavený, smädný, ale nedokázal jesť, piť, nič len plakal a zavýjal. Mňa nebil, len sa schovával pod perinu a hrozne sa ľutoval, asi do 10 a potom zaspal.
Nebol to taký výchovný problém, tie máme hlavne s tými jeho sladkosťami čo chce a my mu nechceme dať, ale vtedy sa až tak nevynervuje. Treba brať do úvahy nielen tú poruchu ale aj povahu, moje deti sú extrémne tvrdohlavé a aj tá skoro dospelá by dokázala pre to, čo chce, ísť aj cez mrtvoly.

Ináč baby, chcem vám povedať, že na takéto výstupy si asi budete musieť zvyknúť, sú to sprievodné, bežné javy pri tejto poruche (teda, ak ju vaši majú).

anka912
30. sep 2011

Ináč mladý ešte furt nespí, prišiel si ľahnúť zo svojej izby k nám do spálne, čo nerobieva, a po troške poplakáva, tak mu asi fakt voľačo je.
Trampolína je so sieťou, je to taká väčšia, asi ako mala magi raz na fotkách

lucka261177
30. sep 2011

@anka912 no ved my sme ich mali vzdy ale cim lepsie sa vie vyjadrit tym castejsie sa dohodneme na kompromise.krasne sa s nim da dohodnut ale ako som povedala proste som to posrala lebo som to nenacasovala a zavrela mu pc a nasledne musel ist spat co v poslednej dobe vymysla ale vzdy sa dohodneme ze dopozeras toto a toto a pojdes spinkat a on vzdy ide.a ja presne ako vravis viem ze on je len tak strasne tvrdohlavy.je to baran a ma tatinkove geny takze viem o com hovorim.ja by som nikdy jeho uzkosti netrestala ja vydrzim ozaj vela raz mi jedna kocka v dedine co sa starala o dievcatko jednej pani povedala ze ona by mojho samka nestrazila ani za vsetky peniaze sveta 🙂 ze ma obdivuje ako to zvladam.ale to bolo take tazke obdobie ked sa zacali jeho hysaky a my sme netusili o nejakom autizme.takze ja naozaj vydrzim ale ked mi ublizuje a ja nemozem odist pretoze by zase len nieco znicil tak to ma vie dozrat.ale jeden mudry ujo mi poradil sa zabalit do periny tak to som raz urobila a maly nemal sancu. 🙂 zabalena v perine som mu branila rozbijat veci okolo seba a ani mne nemohol ublizit.akurat som bola mokra ako mys vonku bolo 36 stupnov 😀 hysak trval dve hodiny to bolo vtedy ked sme mu nedali rozok aby jedol aj ine veci.

lucka261177
30. sep 2011

@anka912 toto som pre teba nasla 🙂
Vyvraciame mýtus:

Keď zjete žuvačku, nielenže vám nezlepí črevá, ale za sedem rokov sa už dávno vďaka odpadovým trubkám povaľuje na dne jedného z morí. Základom každej žuvačky je vo vode nerozpustná gumová báza. Tá je obohatená o sladidlá, príchute a farbivá rozpustné vo vode. Často sa ešte primiešava kukuričný sirup či glukóza. To všetko sa pri žuvaní uvoľňuje. Pri prehltnutí si naše vnútornosti poradia skoro so všetkým, odolá len gumová báza. Gumu proste nestrávite aj keby ste sa rozkrájali. Táto gumová báza si to prefrčí vaším tráviacim traktom počas približne dvoch až troch dní. Na konci tejto dobrodružnej cesty sa s vami žuvačka rozlúči v podstate v tej istej podobe, v akej ste ju zjedli.

anka912
30. sep 2011

@lucka261177 díky, si zlatá, ja to viem, on všetky žuvačky prehltá, ako cukríky, mňa len trápilo to množstvo. Ale problémy mal aj pred nimi, dúfam, že len prechodné.
Val- to blednutie stolice on sem tam máva, kvôli tej pečeni, preto to máme strážiť, nie kvôli tým žuvačkám 😀

Aj s mojim sa dá dohodnúť vo veľa veciach, ale sú veci, keď sa nemôžeš dohodnúť- napr. ideš s ním na krv- a tam sú tie reakcie neprimerané, chorobné. Malé deti majú rôzne afekty, len z toho vyrastú a ten môj nie. A do toho tá jeho úzkosť a nízka frustračná tolerancia- ako písala aj alaska a problém je na svete.

lucka261177
30. sep 2011

@anka912 zase mi tu chýba objímací smajlík 🙂 ale nebudeme sa tu lutovat podme si radsej nejake vtipy pisat 🙂

anka912
30. sep 2011

@llulla ty ideš v utorok k dr.J, že? Už si psychicky pripravená?

lucka261177
30. sep 2011

Maďar vysvetľuje, čo je to včela:
Á čella to taký malý izé líta jak táčik, ščípe jak feferón,
celofán krídla má, pruhovaný tričko nosí, sere sladký vazelín
a bútlavý strom garážuje.

anka912
30. sep 2011

@lucka261177 len tak zo žartu- poznáš nejaké vtipy k téme- mám autistické dieťa?
to akože by sme nemali odbáčať od témy 😖

lucka261177
30. sep 2011

@anka912 tak mi ho vymazu ale stihneme sa zasmiat 🙂 podla mna to ze mame depky z nasho zivota a chcem si urobit lepsiu naladu je k teme.

anka912
30. sep 2011

@lucka261177 ja sa len tak máličko pridám (vopred sa ospravedlňujem všetkým rasám, národnostiam aj náboženstvám) Mne sa najviac páčia jazykovo-gramatické vtipy_
V NZ na futbale. Príde oneskorenec: No čo, vedieme?
Domáci- vedieme, vedieme a budeme vedieť.

Dcéra mi ukazovala super kreslený:
V Afganistane ukazuje kamarátka druhej svoje triedne foto kde je asi 30 múmií v burkách a ukazuje na jednu múmiu- to som ja.

lucka261177
30. sep 2011

@anka912 😀 kresleny parada prvy poznam veeela rokov 🙂 ja mam na Fb kamosa co sa asi cele dni nudi a ten tam ma strasne vela ale netusim vas vkus a to je velmi tazke sa trafit.vtip je velmi hakliva zalezitost podla mna sa nikdy neda ulahodit kazdemu.ja som napriklad na humor velmi fajnova nie hocico sa mi paci.

valika_val
30. sep 2011

rozprava sa american s rusom cez skype:
- A: pocuj, prave pozeram CNN a ze uz vas mate -50C!
- R: neblbni, cosi, to nie je mozne
- A: ale vazne, teraz o tom hovoria!
- R: ale kdezeee, mozme mat -20C, ale menej urcite nie.
- A: fakt! normalne, spravodajstvo, -50C!
- R: no dobre, tak mooze byt ze -25C, ale menej urcite nie.
- A: no tak ale ved pozeram dokument - zamrznute stromy! -50C ukazuju!
- R: jaaaj, ty myslis vonku?
😀 😀 😀

anka912
30. sep 2011

@lucka261177 fajnová na humor? šak to nie je jedlo ani oblečenie, buď sa zasmejem alebo nie, nie?
moja prostredná tá v kuse len vtipy číta na FB a pozerá takú stránku- tuším že haluze na webe a tam sú perf. fotky.

llulla
30. sep 2011

@anka912 ano,ideme k dr.J...Nie som pripravena,bojim sa,ze sa dozviem este nieco horsie,ako ocakavam...Ale nejako to prezijem...

Ja len musim napisat,ze je rozdiel vzdor a vzdor.Do 18 mesiacov som maleho okabatila...ale potom sa to stupnovalo z jeho strany,pridal sa ten klasicky vzdor,co ma kazde dieta okol 1,5-2 rokov.Ale podla toho,co som si vsimla,cim menej dieta rozprava,tym je vzdor silnejsi,proste sa potrebuje vyjadrit a inak ako hysakom to nejde.Moj mava tie hysaky v jednom konkretnom obchodnom centre,ked s nim nechcem ist tam,kam chce on a taham ho tam,kam chcem ja.Tak ho do OC aj napriek tomu,ze sa tam strasne pyta nenosim.A este ho mava,ked chce "soferovat" za volantom v aute,ale nedovolim mu to,lebo sa niekam ponahlame...Takze to nastastie (snad to nezakriknem)nema casto a este vacsie stastie,ze najnovsie sa chce pri tom reve pritulit,mojkat a ked si ho pritulim,tak pomalicky stichne...Ale teda vzdory mame aj ked ho chceme prebalit (ja som ho este nezacala ucit na nocnik,ale uz by som mala) a pod,ale to su take zvladnutelne,kratke vzdory....

valika_val
30. sep 2011

na FB som dala zdielany odkaz, ale tu davam aj pre anku a spol:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.27135...
😉
dufam, ze to mozte pozriet 😵

anka912
30. sep 2011

@valika_val poznám (pri mojej asi všetko- aj nechtiac)- ktorý je smajlo, čo hovorí, že kiš, kiš, kiš?

valika_val
30. sep 2011

@llulla aj moj, ked sa hodi o zem a reve, tak ja len stojim a cakam, co bude robit dalej. vacsinou, ked odo mna nevidi ziadnu reakciu, alebo sa otocim chrbtom, tak placuc pride ku mne a pyta sa na ruky. potom ho vezmem, ale on hysaci dalej a stipe a hryzie, odtlaca sa, takze najnovsie pridem k nemu, cupnem si, alebo sadnem na zem a mojkam ho, kym mi nezacne ublizovat. ma len 11,5kg, tak sa to da zvladnut, ze ked zacne hryzt, tak ho odsuniem a tak dookola... 😔