Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
6. okt 2011

@anka912 no ja sa to praveze snazim co najvernejsie opisat aby ste vedeli ze ja proste uz neviem co vyskusat.aj janosikova mi povedala na tej prvej diagnostike za aj autista musi posluchat ale ako to mam docielit to uz nepovedala.o tom by mohla @alaska28 pisat ze co je to neposluchanie a hysaky na ktore proste nic neplati.napriklad uz mam odpozorovane ze je citlivy na zvukove vnemy ale zaroven sa mu pacia cize je totoalne schyzofrenicky pri niektorych rozpravkach.ma dni ked ich odmieta a ma dni ked ich zapnem on sa uplne kruti ale chce aby to bolo pustene a aby si to kompenzoval bije ma v pasazach ktore su pre neho najviac emotivne aby sa nejako vyventilovat.vsimla som si ze to robi aj ked su pokojne pasaze ale potom som si uvedomila ze on vie co bude nasledovat a mykoce sebou uz dopredu alebo mi dopedu uz jednu supne 🙂 ale ked ma toto s tou vodou tak neviem co robit.dnes v tom kutiku dal najavo ze domov oni to nepochiili hned a uz hadzal flasu o zem to mi potom povedala ta kocka z kutika ze on si sem sadol pred dvere a po chvili hadzal flasu tak sme vas zavolali.ale to bolo az po tych dva a pol hodinachon tek kutik pozna je tam dorykova obrazovka a vlacik identicky co ma doma preto ta spokojnost 🙂 juj a este som chcela anka prosiiiimm ta nikdy si nedavaj lexaurin nikdy nikdy.to je strasne silny liek mne ho dali pred operaciou proti strachu.nic horsie nepoznam.otras.ako nafetovana som bola nevedela som sa hybat boze nikdy na to nezabudnem.fuj.skusim lubovnicek?mozem ho osladit?

anka912
6. okt 2011

maruška, lucka ja sem-tam dám ten čaj aj malému, lebo je dobrý aj na trávenie, aj ja mám po ňom hlad (to je ten nechcený efekt!). Len že po ňom by človek vraj nemal ísť na priame slnko, aj keď ja som si nikdy nevšimla nejakú alergiu alebo čo. Malým to môžte uvariť také slabšie. Ja ho normálne sladím medom a má veľmi dobrú chuť. Ale raz na jednom fóre ma jedna žena upozorňovala, že vraj aj oslabuje účinok antikocepcie?! (to je mne už jedno) Zvláštne, že?
Ten lexaurín som ešte nejedla, tak neviem ako by som sa cítila. Aj keď som už mala stavy že na psychiatriu, len ja mám taký blok v hlave- brať akékoľvek lieky- lebo ja mám strašne slabú vôľu a sebadisciplínu a bojím sa, že keby som zistila, že mi nejaký liek spravil dobre, ukľudnil ma a lepšie naladil, tak by som ho začala brať stále častejšie, až by som skončila nejako zle! Takže bojujem len čajíkmi, radšej.

erikasadek
autor
6. okt 2011

AHOJTE TAK SOM TU NA CHVILKU TAK TU JE SLUBENA tabulka zakladna .. co s atyka autikov a........ je to podla knihy Ellen Notbohm* je to matka a novinarka zaroven autistickeho dietata...
takze

10 veci ktore autista dieta snazi sa komunikovat s vami.. a ludmi ktorych stretne....

1 som a ostanem najprv dieta s myslienkami a citmi zaujmami a talentami ako ine deti!!!! nei som chory.... zijem skor s neporiadkom v hlave preto potrebujem pocut hlavne SOM SChopny a dokazem!!! ak nei tak rychlo prestanem mat zaujem a nedokoncim co zacnem!!!!!

2 Moje zmysly su poznacene chaosom v mojej hlave, co sposobuje ze som hypersensitivny teda citlivy na moje prostredie a moze sposobit ze budem mat nekontrolovatelnu krizu.... naprikald navsteva v obchode moze byt absolutne peklo pre mna.. moj mozog nedokaze filtrovat co vsetko vnima teda vsetko co ide dnu.. 😉 zvuk s reprakov, pokaldne, expresso machiny, deti ktore placu; nakupne kosiky ktore skripu, svetla, ktore su silne, vona potravin.... atd

3 Prosim naucte sa rozlisovat JA NECHCEM a JA NEDOKAZEM NEMOZEM..;;
Ked ste daleko od mna moj mozog neorganozovany nedokaze spracoavt co chcete odomna..Ak sa priblizite ku mne a skusite so mnou rozpravat jednoduchymi slovami a frazami ,; urcite to budem ahsie rozumiet a doakzem porozumiet vasim instrukciam..

4 dokazem lahsie pochopit jednoduchy jazyk ako komplikovane prirovnania.. naprikal vonku prsi teraz oreklad v slovenscine take prirovnanie nemame , ale ako prikad napisem vonku prsi ako ked padaju klince..( preklade silne prsi) ja budem hladat vsade klince a bat sa.... Povedzte mi skor vonku silno prsi aAk som nervozny ked idem vonku akokolvek a vy mi hovorite ze sa nemam bat alebo ze citis ako motyle v brusku .. moj neprehlad moze sposobit ze sa budem este viac bat a sposobi len krizu.. takze ziadne prirovnania ktore tazko chapem alebo ich beriem doslovne...

5 Budte prosim pokojni a dajte mi cas s mojim malym slovnikomù... je velmi tazke pre mna sa vyjadrit co potrebujem , pretoze nemam stake slova nato co citim a co si myslim.....
mozem byt hladny a frustrovany, zmateny no nemam vasu skusenst a moznost komunikovat ako vy a adakvatne !!
sledujte prosim moj jazyk tela moje zmateneia, moje ustupy a ine znaky tela ktore vam mozno viac povedia...

6 ucim sa lepsie s prikladmi a obrazkami ako so slovami....kedze jazyk je tazky pre mna je lepsie ak mui ukazete co chcete alebo ako to urobit ako vysvetlovat.... Budte pripraveni mi ukazat viac krat a trpezlivi;.
casovy rozvrh na ladnicke moze zredukovat moj strach a lepsie chapt zmeny casovych zmien, a casoveho rozvrhu..dna..

7 Prosim , skuste s aviac koncetrovat na moje silne stranky ako na moje slabiny!! Ako kazde dieta som schopny sa ucit v prostredi ktore prijemne plne lasky ^pozitivne..... vezte ze kritika a vysmech ma len oslabuju a nedavaju snahu dalej pokracovat..
Vezdte ze je vela inych moznosti ako sa ucit nie len jedna.. ak je mozne skuste ma chapt a nechjte ma reagivat inak ako ste zvyknuti!!

8 Potrebujem pomoc v mojomù socialnom citeni.. Mozno si mysliet ze ma nezaujima sa hrat s inymi detmi!Pravda je ze neviem ako !!!zact sa s nimi hrat ako sa hrat v skupine!! ak dokazete ine deti stimulovat aby ma pozvali s ahrat budem rada fungujem velmi dobre v activitach ktore su presne a maju jasne pravidla..
Kezde neviem velmi zistit a citat v tvarch ani emocie budem rad ak mi v tom pomozete a vysvetlite co s adeje pomoze mi to lepsie existovat a hlavne nemat strach .; amoznu krizu..
dam vam prikald .. ak moja sestra spadne a s nosa jej tecie krv a ja sa zacnem smiat.... pretoze neviem ako mam vlasten v momente reagovat/// poucte ma ako by som mal reagovat budem len rad..... SI V PORIADKU? ja som schomny pochopit a ucit sa..

9 skuste zistit co u mna sposobuje krizu ,osobne ignozujem co sa deje ale moze to sposobit peklo v mojom vnutri a okolo mna..jeden alebo viac mojich zmyslov mozno bolo silne stimulovane..Vy mozte obmezdit tieto krizi staci ak zapiste si cas miesto ludi akolo mna a activitu dna aby ste vedeli a mohli predvidat buducnosti mozno krizu.. nezabudajte kazde taketo spravanie je mozna komunikacia!!! teda forma komunikacie.. moze vam ukazat viac s mojho spravania
nezabudajte kazde spravanie je mozna komunikacia a ukaze vam co vnimam v mojom okoli a co vam nedokazem povedat slovami///
rodicia by nemali zabudnut ze za vsetkym moze byt aj mzne lekarske priciny.. alergia, intoleracia, nespavost..... ine!!!!

10 AK ste clenom rodiny Prosim potrebuejm nekonecnu lasku!! zapamatajte si ze kazda kritika ma boli ako ine deti!!! nevybral som si tento svet a tento neporiadok v mojej hlave sam ktory s tym prichadza. Bez vasej lasky a vasho povzbudzovania mam ovel amensiu sancu dokazat nieco v zivote!!!
ak na mna pritlacite od zaciatku budete prekvapeni co vsetko dokazem a coho som schopny!!!
Dokazem vel o jedno vas prosim vela trpezlivosti aznopva vela trpezlivosti a znova vela trpezlivosti!!!!!

len na okraj vedeli ste ze mozart , einstein ,van gogh boli autisti.?? vsetci mali neskutocnu schopnosti koncetracie schopnost detailu
dieta autista mozno nie je dobry so slovami ale ked sa cez to pozriete uvidite velke kvality neklamu, nepodvadzaju; a hlavne nesudia nikoho!
chcu len zit v okoli ludi plnych lasky pochopenia nadeje!!

anka912
6. okt 2011

@lucka261177 až sem niekedy zavíta karkulka ešte, tá by ti mohla popísať o poslúchani a neposlúchani malého, tí si s nim užijú chudáci ☹ Teda, pokiaľ ešte nejako nezmúdrel a neskľudnil sa vekom. Ale z toho čo minule písala, tak ani nie ☹

erikasadek
autor
6. okt 2011

snad vas tato charta autistickeho dietat tak isto potesi a pripomeni evam aj ine moznosti aschopnosti .. nasich deti odporucam na ladnicku a dennodene alebo ked je najhorsie si precitat§ 🙂

maruskaaa
6. okt 2011

@anka912 kupujes to normalne sackovy alebo susis bylinky?

maruskaaa
6. okt 2011

@erikasadek velmi pekne a trefne napisane...

anka912
6. okt 2011

@erikasadek no a hlavne by sme si mali opakovať túto vetu:
nevybral som si tento svet a tento neporiadok v mojej hlave sam ktory s tym prichadza

lebo my často máme tendenciu ich hrešiť a kričať na nich, akoby za to mohli. (aj keď niekedy to je hrozne ťažké nekričať- že baby?)

maruskaaa
6. okt 2011

@erikasadek mas na to odkaz aj v originali v anglictine?...by som pre manzela chcela 🙂

anka912
6. okt 2011

@maruskaaa som lenivá niekde ho zbierať, tak kupujem klasické sáčiky

anka912
6. okt 2011

@maruskaaa už dávno som sa ťa chcela spýtať, čo na všetky tieto problémy s malým hovorí tvoj muž???Ako to zvláda a znáša?

maruskaaa
6. okt 2011

@anka912 On ma brata s mentalnym hendikepom, kadejake psychiatricke diagnozy a tak, takze to zvlada dobre,
Je na maleho extra trpezlivy, vymysla pre neho vselijake sposoby ako ho naucit nove slovicka (som spominala tie lopty a figurky) vedia si hodiny po zemi pustat auticka, s vlacikom sa ist hrat a tak...chodia spolu spat cez tyzden, ked ja este robim na PC a maly ho uplne zboznuje....

anka912
6. okt 2011

@maruskaaa ty si doma, alebo niekde pracuješ? nie že by som chcela vyzvedať! (ale chcela 😀 )

maruskaaa
6. okt 2011

@anka912 som ti napisala do IP ;)

erikasadek
autor
6. okt 2011

baby prepacte za preklad ale rychlo pisane aprekladane pozeram tv popri tom. 😀
a tazko hladam slovenbske slova prepacte mi skoro 20 rokov prec zanecha stopy...
nie ja som to skopcial s franiny bohuzial .. na tejto stranke;; http://www.jesuiscapable.ca/spip.php?article85 😉
chcem aby to tu bolo a budem sa snazit to tu kopirovat casto aby nove baby alebo tie ktore to neprecitaju mali tu moznost!! myslim si ze je to velmi zaujimave apomocne pre kazdeho rodica.. 🙂

erikasadek
autor
6. okt 2011

@magimary zajtra ti odpisem a vysvetlim ti tvoju otazku ak sa nebudes hnevat som hotova dnes. 😉

anka912
6. okt 2011

@magimary tebe som chcela ešte napísať, keď som prečítala tú dlhú časť čo si ofotila z nejakej stránky, že rozdiel medzi Teacch a Aba je aj v tom, že t. bazíruje na tom, aby sa úlohy plnili na tom istom mieste, striktne a nemenne, ktoré by bolo izolované a určené len na to. V tej mojej aba knihe zas píšu, že úlohy treba robiť na rôznych miestach, po celom dome a aj vonku, ak sa dá- aby sa to približovalo reálnemu životu a zmenám v ňom.
Ja som taký vŕtak, šak ma poznáš a nechcem sa nejako hádať, že aký majú tie štrukt. úlohy zmysel. Alaska to tu už aj vysvetľovala, len ja ako taký praktik furt rozmýšľam, čo to dieťaťu dá do života. Naučí ho možno farby, tvary, spoznať dva rovnaké obrázky, vyplní mu čas zmyslupnou činnosťou a ďalej čo? Môžete mi v tom niekto pomôcť??? Jediné, čo mi ešte dáva zmysel je to, že možno keď bude dospelý a bude robiť v chránenej dielni a dávať nejaké kábliky do nejakého prístroja, tak si bude pripadať ako za tým stolčekom a vydrží pracovať.

mon25
6. okt 2011

@anka912 , dobre rozmyslas Anka a sama si si aj odpovedala velmi spravne 😉

alaska28
6. okt 2011

Ahoj ahoj 🙂

K "akože konfliktu " . Ja som sa neurazila, ani necítila ublížená, skúsim popísať ako to na mňa pôsobilo a čo sa ma mierne dotklo. Šla som v podstate s "kožou na trh". Dala som link k všetkým videám, mohla som vybrať len tie pekné.. nespravila som to. No myslím si, že aj Rod, je za čo pochváliť, čakala som aspoň mierne pozitívne reakcie. No a zavládlo tak povediac ticho.
Potom Magi napísala to čo si asi myslela väčšina... Najprv o liekoch, potom o tom, že je na tom rod. zle. Nezazlievam to Magi aj keď si myslím, že sa veci dajú napísať aj inak napr. "som rada, že sme na tom predsa len lepšie.." na to by som nepovedala ani pol slova. Mne nevadí keď niekto objektívne zhodnotí rod. už to mám spracované a viem ako na tom je. Ale taký výraz sa ma dotkol, pretože si nemyslím, že sme na tom až tak zle. Ono záleží s čím sa človek porovnáva.. Viacerí ludia boli doslova nadšení tým, čo rod. "dáva" čo sa týka úloh a kognitívnej roviny.
Presne ako píše Anka s ňou plne súhlasím, je to rozdiel vo veku a aj to auti spektrum je práve preto spektrum, že je tam široká škála prejavov. Čo príde ako prúser jednému, tak inému tak nepríjde a naopak.
Niektorý autík má viac jedných prejavov, iný, zase iných a to kto je na tom ako je skôr uhol pohľadu. Ako písala aj Anka nie vždy je reč nejaký ukazovatel budúcej funkčnosti. Je tam hrozne veľa faktorov, ktoré to ovplyvnia a vôbec sa to nedá porovnávať.

Ja viem, že som tiež možno dosť často sa niekoho dotkla a napísala veci na rovinu. No myslím že som sa vždy snažila to dieťa zároveň aj nejak pochváliť, vyzdvihnúť. O žiadnom prckovi som tu nepísala, že je na tom zle, alebo nejaký pomaly stratený prípad, práve naopak stále píšem o VFA aj u T. aj u Samka.
Prečo to píšem. AK je problém v komunikácii tak tam ešte je možnosť, že ide o dysfázku alebo prostú MR bez autizmu, no keď dieťa komunikuje, ale zároveň má plno iných autistických prejavov, ulpievavosť na predmetoch, problém s rituálmi, rigiditu, nefungovanie v širšom soc. prostredí, tak obvykle to nič iné ako aut. nie je.. No ak je tam dobrá komunikácia, tak VFA alebo atyp.
Ale toto tu omieľam furt 🙂
Jediné na čo som sa snažila poukázať bolo, že aj dieťa čo pekne komunikuje, tak môže byť autík. Tam sa to práve prejavuje v tom nechránenom soc. prostredí širšom.

Mne prišlo akoby Magi povedala názor celej spoločnosti, bol to nezaujatý človek, takže aspoň tuším ako pôsobí rod. na cudzích ludí 🙂)

dovolím si ešte podotknúť na margo toho, kto na tom ako je. Netreba zabúdať na to, že rod mal v 3,3 roku dg. VFA z Prahy.. Človek proste nikdy nevie ako sa ten další vývoj bude uberať. Taktiež v 2 rokoch nám dr. J. hovorila, že to aut.nebude, že sa rozbehne, že takých detí už videla, čo vyzerali ako rod. a bol to len komunikačný problém.. Takže skutočne je to neporovnatelné čo sa porovnáva. Keď 3 ročné dieťa sa zlostí, alebo má nejaké zvláštne prejavy, ešte to ludia prejdú, inak je to už u dietaťa väčšieho.
Napriek tomu si myslím a nie je to len môj názor, že rod. na tom zle nie je. Je na tom zle v komunikácii a aktuálne v tom repetetívnom správaní no teraz už pár dní to má minimálne, nerobí to 24h denne, len keď sa potrebuje vyventilovať. Mne to príde ako nejaké "mantry" dostáva sa až do stavu ako šamani alebo budhistickí mnísi nám to príde. Proste tranz, kde je v inej dimenzii.

Dnes napr. ako chodíme na ihrisko sa tam hrali deti-prváci. Absolútne nikto nespoznal, že má rod. problém, deti na neho hovorili, on teda bud pištal, alebo nereagoval, ale deti mali snahu. Potom sa zapojil a začal sa hrať s chlapcami mali tam jamu a on pri nich hádzal piesok. Úplne mal snahu sa zapojiť. Potom sme si vymenili s deťmi hračky pri odchode bez problémov vrátil ich lopatku ktorá ho doslova fascinovala... Takže pekný deň vcelku sme dnes tam mali. A rod. sa hnal hneď k deťom, nešiel na druhé pieskovisko kde nikto nebol. Do toho tie deti sú hlučné bijú sa, vreštia viac ako on.. A on to toleruje, to je pre mňa skoro zázrak.

Všetko čo rod. vie má vydreté je za tým kopa driny, nič nešlo jednoducho. Aj to že nemá plienky ma stálo velké úsilie.

Hlavne človek by ho rovnako ako aj iné deti musel vidieť celodenne naživo až potom by sme mohli hodnotiť ktoré dieťa ako na tom je. Naše hodnotenia sú prudko subjektívne.
Mmch teraz čo mám správu, tak zase má rod. uvedené IQ 87 v tom neverbálnom teste, čo je subnorma.. tak ja neviem čo sa berie v úvahu teda u neho, ktorý test..
Ja ho vnímam niekde v strede a keby ho nebrzdilo to porozumenie a reč bol by inde.

Takže asi to som mala na srdci 😅

K tomu silno nestíham teraz ale to je u mňa už asi konštantný stav 🙂

Kaji hej hej, to prestiera Rod a je to už staršie video tak čerstvo 6 nejak tam má. Ale to je práve to, že čo on vie, vie oceniť človek, ktorý buď má také dieťa doma, alebo s nimi robí. Vie čo je za tým driny, ich niečo naučiť a že často ich to ani nenaučí, lebo proste toho nie sú schopní.

Anka-ja som mala pocit, že Magi chválila veľmi tvojho Maťka, takže určite pôsobí normálnejšie ako môj roderik 🙂 Ja obdivujem ako zvláda aj tých lekárov a pod, tie akcie rôzne, mne nepríde, žeby mal nízku frustr. toleranciu. To by si musela vidieť rod. :D ten vrieska koľko krát už dopredu a ani nevie prečo :D

@karkulka1 moc pekne si to napísala 🙂 ja si tiež hovorím, že každá dg. má tie svoje plusy aj mínusy 🙂 a tá Mr je v niečom aj dobrá, je to aj vidno na nich, čo je niekedy tak trocha ochrana pred okolím. Každý vidí, že je postihnutý a nie nevychovaný. Rod mám ale pocit, že si to aj uvedomuje :( občas tak túžobne pozerá po deťoch, ale nevie moc ako sa zapojiť a ja ho dosť držím stranou sa priznám, aby im niečo nechtiac nepokazil, alebo nechtiac niekoho sa nedotkol a pod. Kupodivu, ale rod. dosť nemusí iných autíkov. tým sa vyhýba, ale tie bežné deti nedaj bože staršie, tie vyhladáva doslova. Malé mu vadia, lebo tie mu berú veci a zasahujú do jeho priestoru.

rod je pracovitý :D nosí si do škôlky veľkú lopatu a dnes už mu skvelá p. učitelka spravila foto "hrabať listy" a hrabal pekne do vreca :DD on naopak musí byť stále nejak zamestnaný. Vraj ho baví aj tvoriť, malovať pri stolíku s deťmi, usedí to, tak mám radosť. Kresliť klasicky nie, ale malovať farbami a lepiť, strihať a pod.

Posledné dni je zase iný, kľudnejší, pekne spí, oveľa menej sebastimulačný a autíkovský, ono sa to tak strieda u nich obvykle.

@sisstin :DDDD to si napísala krásne sa tu musím smiať. ja hovorím, že medzi slepými je aj jednooký kráľom :D asi tak nejak, je to veľmi relatívne a preto, že ja poznám tých autíkov hodne cez 200-300 tak mám dosť velké zrovnanie. S aspíkmi a VFA sa ani nezrovnávam, to je neporovnatelné. ale v skupine DA mi veľa kamošiek píše, čo by dali za to ak by ich dieťa bolo na tom tak, ako rod. Myslím si, že on je taký horší SFA objektívne.. ale s tou MR neviem.. tam si myslím a nie som sama, že na tom tak zle nie je. Max tak LMR no tým, že tam absentuje tá reč a verbálne porozumenie tak ho to veľmi brzdí. V neverbálnych veciach a abstraktných, obrazových súvislostiach je borec.. A aj v sebaobsluhe. Robila som mu jeden test a v tom napr. bol v sebaobsluhe na úrovni veku takmer.. jediné čo nesplňal , že si neutrie sám zadok a vtedy mikinu. Mikinu ak mu dobre pripravím už zvláda a zadok sa pokúša, ale moc ho nenechám :DD

Je to relatívne aj v tom, že napr. poznám VFA ktorí ešte v 5-6 rokoch majú plienky, dudel a pod.. Sebaobsluha takmer nula, dyspraxia. A to sú tiež dosť dôležité veci pre život.. Možno aj tie naj..(hneď po reči..)

Anka ako píšeš o tom vašom ničiacom dni, to akoby som čítala o Rod. :DD ten tiež vie vyničiť za chvíľku čo len ide, nedávno som ho našla ako chce cpať do nádržky pračky plastelínu :D babka zase minule hladá lyžice, no nenašla som ich 8 pod balkónami? a to máme zasklený balkón!! prestrčí to špárami!!

@mpg náš rod. práve zabúda, :((( takže sa tej skrytej epi aj bojím, ale tie lieky vraj tiež pekne devastujú mozog, rovnako ako tie epi záchvaty rod. nemal nález na EEG čo síce nevlučuje epi no nemal nikdy ani náznak záchvatu (ťuk ťuk) takže by som sa bála mu len tak nasadiť depakine čo je pomerne silný liek. :( takže neviem, je to zaujímavá info, uvidíme ako sa to bude ďalej vyvíjať. Ja som počula, že aj ten nekontrolovatelný smiech môžu byť epi mini záchvaty a to rod. máva :( je mimo nepríčetný.

@valila_val to je práve to u nich nevyspytatelné rod. do istého veku niektoré zvuky miloval a aj veci napr. ako mimino sme ho uspávali fénom, vysávačom, pračkou proste monotónne zvuky. Taktiež keď videl behať psov a brechať mal z toho záchvaty smiechu, fascinovalo ho to. A potom jedného dňa sek a panika ako krava.. a to ho žiaden ani nepohrýzol, proste nič... odbúrala to až canisterapia. Tak isto to mal napr. s obchodami a MHD miloval to oboje, a potom 2 roky mal také panické ataky, že sme nemohli ani okolo zástavky, ani do obchodu. Potom to zase prešlo a dnes už ide. Proste totálne nevyspytatelné. Kamoška má NFA aspíka (aj tam sa to delí ale len na NFA a VFA AS pre tých čo to nevedia ... je to aj v PAS od Th.,.) no a ten má paniku z hríbov ani na trávu nestúpi ak tam vidí hríb. A tiež jeden rok to proste vôbec nemal a potom zase začal sa ich báť..

valika to ma skutočne prekvapuje a s prepáčením by som nakopala do zadku "odborníkov" ktorí šíria takéto bludy, že VOKS brzí reč, je to nenormálna blbosť a vždy ma to vytočí do maxima.... žiadne dieťa, ktoré problém nemá nebude radšej používať kartičky pre ktoré musí ísť, nájsť ich a doniesť keď je schopné slovo povedať. Akonáhle toho bude schopný, tak obrázky bude ignorovať... VOKS rozširuje pasívnu aj aktívnu slovnú zásobu a ja naň nedám dopustiť.! kebyť neho, tak rod. nerozumie ani to, čo dnes rozumie a má o 80 percent viac problémového správania, pretože sa nedorozumie. Vyžadovať od neho zvuky, tak radšej odíde, alebo začne vrešťať, proste ak toho schopný nie je, tak ho to jedine tak frustruje. A aj dieťa čo hovorí niečo tak profituje z VOKS, lebo napr. vie zostavovať v ňom aj vety, ktoré by nemalo šancu inak vyjadriť..

valika nesúhlasím, že doniesť obrázok je jednoduché! ani omylom!! vieš koľko autistov sa to NIKDY nenaučí. chýba im často schopnosť generalizácie, nerozumejú čo obrázok znázornuje, občas musia rodičia skúšať aj 5 sád piktogramov na ktorý sa dieťa "chytí". my sme mali štastie, že rod sa chytil pekne. No napr. na foto moc nie, jemu naopak vadila nemožnosť generalizovať keď mal foto konkrétnej bundy tak hladal presne ju pri obliekaní na schéme... nešlo to. Keď mu dali piktáky, kde bola nejaká nič jemu nehovoriaca bunda, tak si to zgeneralizoval a chápal, že to je bunda všeobecne..
Ver tomu, že pre dieťa je ďaleko jednoduchšie niečo povedať ak je toho schopné ako sa zorientovať, nájsť obrázok, doniesť ho...by si neverila ako vám to môže naopak pomôcť. Ak by bol malý autík, alebo aj dysfázka, to je jedno je problém, že na základe len počutého im sa to nezasiocuje. Napr. jemu znie sveter ako bllllebreter. A inokedy zase ako gggrrrhrretel.. proste nerozumejú. No vizuálna stránka je ich silná a keď to vidí a aj zároveň počuje, spojí si slovo s obrazom. preto je tak dobrý aj ten iPad lebo tam si to ešte aj ohmatá kedže je to dotykovka..

Lucka ja by som veci tak nelámala, ak lullin malý robí scény v tom nákupnom tiež by som ho tam nebrala, veľa vecí je takých z ktorých proste vyrastú. Ja brať malého do tých obchodov v čase tých úzkostí a to by človek niekedy ani neodlíšil či to je vzdor alebo úzkosť, tak sme dnes na psychiatrii obaja. On sa časom až triasol to bolo hrozné a ani môj ex čo je kus chlapa nebol v stave ho tam dovliecť. Skúšali sme to... potom sme to vypustili a proste som tam chodila ked bol v škôlke a zrazu ho to prešlo.. ušetrila som nervy sebe aj jemu..

Lucka rod tiež naráža hlavou , autíci v nej majú často pretlak a takto ho ventilujú. Rod má v tom stave rád aj keď mu tú hlavu silno stláčam, alebo vezme moju ruku a búcha si do nej. Keď má premieru informácií.
Nemyslím si, že je moc dobré, že celý deň má pustený PC ako kulisu. Aj keď ho priamo nepozerá, ale vníma to, je to hluk, hluk, šum, blikanie obrazovky, to všetko predrážduje nervovú sústavu. A môže spustiť aj EPI. Asi by som sa snažila mu to limitovať na určitý čas a inak skôr ticho a kľud. My to vidíme ako si to rod niekedy doslova vyžaduje a pritom je typ ako samko keby mohol má vkuse tv. a pc zaputé.. nevie sám odhadnúť koľko info je ešte ok.. Mmch aj toto môže prispievať k hyperaktivite a rozbíjaniu pozornosti. toľko môj názor..

Anka teraz čitam, že sme sa zase zhodli píšem presne čo ty :D o tom PC a Samkovi.

llulla lenže ono je to u autistov s tým IQ tak, že povedzme porozumenie reč silno pod normou, ale vizuálne vnímanie, hrubá motorika výrazne nad normou... a to sa priemerí. Takže jasné ak by sa brala len reč tak je rod. v hlbokej MR.. lenže to by zase nedával také veci niektoré ktoré dával už ako malý. Autíci napr. dosť skoro obvykle poznajú písmená, slová, čísla, lebo to ich zaujíma.. Niektorí majú fenomenálne vedomosti alebo schopnosti no v reálnom živote sú nepoužítelný lebo si nedojdú ani na WC.. u nich je proste typický nerovnomerný profil , kdežto u čistej MR sú všetky zložky približne na rovnakej úrovni. U autistov okrem toho často nevieš či skutočne nerozumejú alebo ignorujú zámerne lebo nemajú motiváciu.

valika hej sú deti čo sa rozrečnia od 3 rokov napr. spontánne... ale je aj hodne detí ktoré nie ako napr. rod.. u ktorého to nikto nepredpokladal.. a aj ja som sa na to spoliehala a dnes som na seba nasratá, že som nezačala skôr s VOKS :( ale ja som to skúšala, lenže on nebol do 4 rokov v stave to pochopiť, takže ak ti teo reaguje na to tak skáč 100 metrov vysoko a VÓBEC neváhaj a nepremýšlaj či áno či nie. Pozri sa ako štruktúra a kartičky naštartovali Tadíka.. Ako zázrak mi to príde až..

@sisstin VOKS sa učí ale úplne inak :DDD než ako píšeš...

ŽIADNE a to zdôraznujem!! verbálne pomenovanie danej veci!! Neskôr ked chápe princíp áno, ale nie pri nácviku! mnoho detí sa nedokáže sústrediť na zrakový aj sluchový požiadavok naraz a hovorené im odvádza pozornosť od toho podstatného.

Nácvik voks v teovom prípade by som začala fotkami. AKo píše sisstin tak spraviť si foto môžeš ich aj vytlačiť a zalaminovať je to jednoduché naozaj.. Potom potrebuješ ešte jedného dospelého. Sadnete si za stôl jeden dospelý sedí za teom ty oproti kartička napr. piškótu na stole.. ten dospelý čo sedí za teom bez slova, chytí teovú ruku, uchopí ňou kartičku a podá ti ju. ty okamžite podáš piškót... toto trénujete nejaký čas, ale 99 percent detí toto pochopí dosť rýchlo.dokonca aj roderik to pochopil a to nechápal ten systém ako popisuje sisstin len mu kartičku ukazovať keď niečo chce. tam vôbec nepochopí tú výmenu a že je to niečo za niečo.. Niekto učí ukazovať na ten obrázok no to je horšie, pretože potom sa stane, že autík ukazuje niekde na stene ale neprivolá tvoju pozornosť, takže je mu to akosi na prd.. kdežto kartičku z tej steny odlepí zo sucháča a donesie ti ju kamkoľvek. Rovnako u autistov znakovka verzus VOKS. Väčšina autistov má velký problém s imitáciou a znaky sa veľmi dlho nevedia naučiť.. ak vôbec. VOKS sú v stave pochopiť a naučiť sa aj ŤMR a aj malé deti.
Dalšia vec, znakom bežní ludia v obchode, na pošte atd nerozumejú potom sa stávajú situácie, že autík chce v mekáči hamburger spraví krásne znak preň.. a predavač nechápe o čo mu ide, autík dostane hysák. Naproti tomu ak ukáže VOKS obrázok kde je ešte aj vždy názov toho,čo je na obrázku tak to pochopí ktokoľvek..

valika tabulky sú robené pre priemer.. to že velká časť detí je popredu nič neznamená občas skôr prúser... ako rod chodil od 9m a všetci ho obdivovali , staval sa bez opory ako 8m z drepu na to je norma 14m... asi tak.. a tak je to aj v reči , časť napr. aspíkov hovorí veľmi skoro a priam encyklopedicky.. takže skôr keď má človek také priemerne tabulkové dieťa môže byť v kľude, žiaden extrém nie je dobrý. Ja mám tiež kamošku kde jej malá v 2 rokoch hovorila bilingválne a dalo sa s ňou pokecať ako s dospelou 😉
Okrem iného sa narodila kliešťami po dosť komplikovanom pôrode.. a je úžasne hodná a rozumná...takže ani na ten pôrod by som moc nevsádzala ako sa tu objavuje občas.

tak teraz ako dočítam magi vidím, že ti liečebáčka povedala v podstate to čo ja.. tak hádam som nebola vedľa ako tá jedľa 🙂 a odhadla ho dobre.
Každopádne je super, ako napreduje a ja to vidím na funkčnosť veľmi vysokú ak sa tie úzkosti a fixácie zmiernia čo tak obvykle aj vekom býva ..

Lucka ja si nepomôžem ale Samko mi fakt extrémne pripomína roderika ... Ešte aj výrazy tváre a pod. On tiež mal slová nie toľko ako S.. ale mal lenže akosi ich moc nepoužíval a šiel si svahilštinu doblba. Ale pekne vokalizoval, rytmizoval akoby menil hlasy a tóny hlasu normálne to znelo ako rozhovor viacerých ľudí..Ale inak hra, správanie, prejavy ako cez kopírak.. s tým, že Samko bude určite funkčnejší.. vzhľadom na to porozumenie a reč..

Lucka ak do bežnej škôlky tak väčšina ak nie všetky budú trvať na tom, aby si si platila asistenta.. prešla som si tým.. Skús sa poradiť s dr J. ktorá škôlky by pripadala do úvahy.. ale čo viem tak ivánka, zálesie, malinovo, bernolákovo a celý smer na senec je úplne zabitý poradovníky velké . Bývala som tam, tak to viem. Jedine žeby sa to zmenilo, ale pochybujem o tom.. Takže sa priprav skôr na to, že ho budeš musieť voziť do BA ako som to robila skoro 3 roky ja.. teda ráno ho občas bral ex a ja poobede som chodila pre neho..

valika ako sa pýtaš na to kŕmenie tak rod. to robil v tých 2,5 nie stále ani veľa ale bol toho schopný. A dnes akurát ma tlačil koláčmi a rehotal sa tomu :D len neviem či bol taký prajný alebo sa ich chcel proste zbaviť aby ich nemusel jesť on. :D

nelaja-mne príde zvláštne z toho čo píšeš akurát to zabúdanie už raz naučeného to obvykle nie je pri inej dg ako tej čo sa obávaš.. a aj tá hra je dosť zvláštna . Ostatné mi príde celkom akceptovatelné. ddobre, že idete k dr, Jánošíkovej, je príjemná v 22m už by mohla tak trocha vedieť, nám v 2,5 uzavrela dg a nemýlila sa. No možno to bude u malej len nejaké prechodné blbé obdobie. Ja som to už od tých 2 rokov riešila..

magi skús T. strihať nechty v spánku, mne sa to osvedčilo ale rod spí naozaj tvrdo, strihám mu aj vlasy strojčekom. Ale z toho mi je zle vždy mesiac dopredu lebo to sa mi aj budí mierne pri tom ...

magi s tým kŕmením tam to môže byť aj o inom nie len soc výmena ale aj o tom, že proste sa autíkovi páči po fyzickej stránke lebo oni sú intuitívni fyzici (bežné deti intuitívni psychológovia) tak to niektorí ludia delia.. proste sa mu páči ako ten predmet niekde zmizne. rod má teraz obdobie že vyhadzuje veci z okna, hádže ich do kanála, proste sa mu páči ten efekt, zvuk čo to vydá, dynamiku no čistá fyzika.. a tak isto sa mu môže páčiť aj to ako zmizne potrava v ústach. Inak kŕmi takto zvery a ľudí hrozne rada! aj známej NFA .. takže si myslím, že skutočne to moc o ničom nevypovedá..

nelaja -diagnostika záleží od veku a stavu. nás dg asi po 3 stretnutiach ale už v 2,5 čo ako vidím nebýva už teraz zvykom. Takže po prvom v 22M vám dg. ešte asi nedá.. Ale logopédia aj keď inšt. detskej reči je kvalitný ti ju nezdiagnostikuje už vôbec. Oni na to nemajú ani oprávnenie, na to musí byť klinický psychológ. S tým rozvojom určite nič nepokazíš. Odkial ste? niekde z BA a okolia?

čo sa týka druhého dietaťa auti ja ich žial poznám dosť tých báb čo majú doma minimálne 2 autíkov asi to bude viac ako 3 percentá. Ak nie autizmus, tak sa udáva častejšie ADHD napr. ale aj napriek riziku by som do toho šla, no odmietla by som očkovanie minimálne do 3 rokov akékoľvek , nedávala by som lepok , mlieko vôbec a od malička dieťa max. stimulovala.. Spravila si pred tehu nejaký detox napr. so zeolite a minimalizovala PC a chémiu.. Pretože ja tak trocha podozrievam aj PC robila som celodenne za PC a doma s laptopom furt.. neviem neviem ten elektrosmog..

michal rosky ja si myslím, že je to skôr naopak, že dedičnosť dokazuje to, že pri dvojvaječných je časté, že jedno dieťa je auti a druhé nie, poznám takých párov cca 10.. (párov dvojčiat) no a kedže tehotenstvo, očkovanie, podmienky, prostredie je obvykle presne to isté u oboch.. tak tam je skôr vplyv dedičnosti.. Ak by to ovplyvnovalo vonkajšie prostredie, jedlo, očkovanie, prístup rodiča a pod tak sú obe autistické..

Anka poznám aj rodiny kde majú 3! auti deti.. bud AS alebo autík klasický DA..

Kamoška takto zistila až skrz malého ktorý je výraznejší atyp. a. že aj jej dalšie deti sú AS alebo VFA aj sa dali spätne odiagnostikovať.. Ale vyštudovali, živia sa.. takže tam to taký problém nie je, len sa s nimi nadrela ako kôň kým boli malí :(

Lulla kopírovala mi to včera valika na FB ako ste dopadli a nechcem ťa nejak stresovať no nám povedala na tej prvej návšteve presne to isté, ale normálne navlas! Oni okolo tých 2 rokov to ešte neberú moc vážne ak tam sú tie auti prejavy, pretože dosť vsádzajú na tú špec. terapiu a logopédiu, veľa detí sa naštartuje a auti prejavy zmiznú v to sa dúfalo aj u nás, no nestalo sa, žial :(( tak ti prajem, aby ste mali viac štastia.. Mne príde tvoj malý dosť šikovný a ste krásna rodinka pozerala som teraz fotečky. držím palce!

valika z auti dg. sa dá geneticky potvrdiť len syndróm fragilného X chromozómu tam sú dosť auti prejavy, ale aj nejaké somatické zmeny vo vzhľade. Mám kamošku má syna s týmto syndrómom v podstate klasický DA ženy sú prenášačky a jej sestra má tiež tento gén a syna ktorý je vraj daleko funkčnejší, proste sa to aj tam prejavuje rôzne. Holčičky to nemávajú tam sa zase medzi PAS radí rettov syndróm ktorý sa dá zistiť teraz neviem či metabolicky, alebo geneticky. ALe pri klasickom DA alebo AS sa to nijak dopredu geneticky zistiť nedá, nezodpovedá za to žiaden gén..

opäť opakujem, ako dočítam. už som ako kolovrátok niekedy mi príde, lebo som to tu písala už x krát aj v minulosti. že nám presne rovnako dr. J. ohodnotila rod. ako teraz lullinho malého, tiež doporučila bežnú škôlku, logo terapie, tiež mi tvrdila, že veľa čítam, že nech na autizmus ani nepomýšlam! normálne mi "vynadala" v zmysle že si niečo vsugerovávam.. Presne mal 2 roky ako lullin drobček.. oni totiž čakajú na tie komunikačné terapie buď sa naštartuje ako raketa a auti prejavy odznejú alebo nie ako u nás a aut. sa potvrdí najneskôr do tých 3 rokov.. Takže ja si skôr myslím, že lulla to videla dosť reálne píšem o aktuálnej situácii čo neznamená, žeby o pol roka nemohol byť malý na tom super a auti rysy zmiznúť !! ale ako vidím píšete to dalej viaceré už .. moje myšlienkové pochody.

anka čo píšeš o tom spolužiakovi to je zase len potvrdenie tej relativity o ktorej stále píšem. môže byť aké chce inteligentné dieťa ale ak je tam velký problém s fungovaním, zmenami, správaním, impulzivitou môže to byť aj väčší prúser ako tí naši MR-káči 🙂

rod ukáže keď sa ho spýtam napr. na fotkách kde je roderik? tak ukáže. Ale či náhoda, či rozumie neviem, on tiež tým, že nie je až tak zle inteligenčne tak dosť odtuší ako písala sisstin o tom klučíkovi. Takže rod. háda a typuje. Ale myslím si, že vie, že on je roderik. dosť to trénujú aj v škôlke aj na skrinke má foto a celé meno.
dobrý test na to uvedomenie si seba je namalovať napr. rúžom na čelo dietaťa tečku. Ak si už uvedomuje seba, tak bude mať tendencie si to mazať a chytať na svojom čelíčku ak nie, tak to bude chytať na tom zrkladle. Ak by nereagovalo na tečku tak hocičo čo ho zaujme napr. pečiatka auta, je to jedno ide o princíp. Viem, že toto napr. rod spĺňal primerane veku vtedy max. mierne oneskorene ale v norme...

maruska biofeedbek som počula rôzne, najviac, že to nijak nezabralo.. mierne, že pomohlo a pár prípadov, že uškodilo.Ja osobne s tým moc nesúhlasím, neviem moc vysvetliť prečo, ale nie som toho zástanca tak nejak intuitívne. Príde mi, že to môže prestimulovávať mozog.Poznám 2 autíkov čo sa začali po tom pocikávať :( jedine asi skúsiť ako na to malý bude reagovať..

Na neurologov a spol sa vôbec nemôžeš spoliehať, oni absolútne nerozoznajú autizmus, máloktorý áno. Kebyže ja nejdem k dr. J. tak dodnes nemáme dg. autizmus..Všetci nám to vyvracali a to je rod. pomerne jasný prípad...
EEG nemusí ukazovať nič, rod ho mal ukážkové priam a vidíš, pomerne silný autista.. uvidíte ako dopadnete u dr. J. už to nebude trvať dlho a myslím si, že vám jednoznačne už v tomto veku povie čo je vo veci..

Anka rod je tiež veľmi samostatný občas nechápem ! on kebyže mu dovolím tak si sám spraví aj komplet čaj, ale sa bojím horúcej vody a aj vajíčko by si bol asi schopný nejak po svojom spraviť, donesie ho z chladničky a nesie na panvicu. No sila s ním.. Len to nevie dotiahnuť do detailov 🙂 sám sa obliecť vie, ale musím mu to povedať, inak na to kašle, jemu je dobre nahému. Keď mu je zima ide si ľahnúť a zakryje sa perinami 🙂

@yukki uteším ťa my by sme s logicom dopadli podobne :(( čo som pozerala tie listy tak okrem toho ktoré si vyžaduje asociácie súvisiace s porozumením, by rod. dal asi takmer všetko ale musel by to mať v zošitovom systéme a priradovať. podľa mňa by nebol v stave sa zasústrediť na vysvetlenie toho princípu :((( tú jeho katastrofálnu pozornosť vidím ako veľký problém :((( to keď vidím 3 ročného tádika ako sa dokáže zasústrediť tak nechápem... preto u nás sa strašne tažko rod niečo učí on sa ani nesústredí a rovno vreští že nie... jediné kde to zvládajú mierne je v dss tak možno tam kúpiť to logico.. tam ho vedia nejak na chvíľku zasústrediť je tam iná autorita proste..

magi ako píšeš o tých nitiach a prste zase ti len musím napísať, že to sú pomerne typické autistické prejavy :( viem, že ťa asi tým nepoteším no chcela si odpoveď prečo to robí. rod. tiež jedol a aj občas je nejedlé veci a najnovšie zase si cpe prst do krku až ho napína to robil ako malý a teraz zase a rehoce sa tomu.. no magorov tu u nás doma občas.. proste nemá to podľa mňa inú príčinu, žeby mu niečo chýbalo, ale patrí to k dg..

U nás je to naopak teraz vkuse doslova žerie neskutočné množstvá dnes a dokonca 3! krát kakal to sa v živote nestalo. Ale celý deň hlava v chladničke, zjedol asi 5 tuniakov, tuniakovú placku s mäsom, mäsové šulce s orechami , semenami z morčacích stehien plnú misu, asi 5 banánov, vajec ani neviem koľko no 10 určite ak nie viac. Polievku paradajkovú, jablko no nechápem fakt..

Magi kedy ti príde tá kniha PAS? tebe niekde napísali, že ju nemajú? Mám pogoogliť, určite je niekde a myslím si, že sa fakt hodne oplatí do nej investovať aj keď je drahá. Ale skúsim nájsť za čo najmenej. teraz som objednávala on line z artfora kamoška pestúnka chcela montessori doma v čr to je vypredané a krásne mi to prišlo z toho art fóra a poštovné len euro.

@maruskaa ako píšeš o malom ako "manipuluje " pusinkami a odvádza pozornosť to je presne ako rod.. ten už v roku vedel vystihnúť moment straty mojej pozornosti aby niečo vyviedol, vyčúraný je neskutočne!! A táto schopnosť mu aj ostala.. Normálne napr. niekam liezol krpatý a akoby tam osúval hračky, aby ma tam akoby nalákal do inej izby a on rýchlo šmikol robiť nejakú zakázanú činnosť. Ustrážiť ho to ma stálo a stojí vrchol nervov, lebo na takéto veci povymýšla stratégie, aké človeka ani bežne nenapadnú..

@magimary a nemá tie nite z toho mantinelu?

lucka ja ťa plne chápem s tým vyhorením ja to píšem mala som doma a mám niečo podobné ako samko. Je to strašne ubíjajúce :((( presne takto sme fungovali akurát sme nemali PC vtedy ho nebavil ale tv len reklamy do zblbnutia prepínať to bolo jeho. Ale nebol taký hysákový ako Samko sa mi zdá... alebo možno milosrdná pamäť zabudla. ALe ja som normálne mohla ten tv vypnúť aj keď bol závislák, ale musela mu robiť program a aj on sa snažil viac hrať inak... dokonca raz som mu ho 2 týždne vôbec nezapla a zdal sa mi o dosť lepší viac hovoril, hral sa, bol menej hyperaktívny.. ale potom som to už nevydržala bolo to náročné. Skús Samka nastaviť na nejaké pravidlá inak ti to časom prerastie cez hlavu. Mne príde šikovný, žeby na nejaké pevne dané pravidlá napr. PC len určený čas mohol pekne reagovať. Alebo mu natiahni minútku ak zazvoní koniec. Dopredu ho vždy upozornuj na všetko napr. "samko o chvíľku bude hotovo" u nás toto super funguje a s rod. sa dohodnem na väčšine vecí tak, že ich v pohode zakceptuje a to je extra rebel..
U nás pomohol na túto PC závislosť aj výberový katalóg na FB v albume štruktúra to niekde mám. Proste mal napr. 4 karty PC na deň a keď si ich minul, vždy sme pri prístupe k pc ju dali do krabičky a keď si minul všetky, tak ten deň už mal hotovo s PC. to isté nám fungovalo na tie sladkosti. Fakt úplne perfektne a úžasne na toto nabehol, neverila by som tomu nikdy! dnes už to nepotrebujeme už to akceptuje no v istom momente nám to veľmi pomohlo on mal vodu, pc a čokoládu a tieto veci som mu limitovala...

a určite by vám pomohla silne tá škôlka. Možno by ho niekde vzali aj teraz skús to obvolať. AJ keby to bolo len na nejaké dni v rámci adaptácie..

alebo si nájdi nejakú asistentku čo ti bude chodiť s ním pomáhať a ty sa venuj zatial sebe, aby si sa nezložila.

@nelaja v prvom rade tú diagnostiku to je základ a potom časom sa s tým človek tak nejak vyrovná. AK by ste boli v zlom stave dlho a bránilo by vám to v bežnom fungovaní (plačlivosť, agresivita, nejedenie, nespanie a pod) neváhaj si dať napísať antidepresíva ale nie nejaké návykové psychofarmaká ako lexaurin, neurol, xanax.. ale normálne také čo sa berú len obmedzenú dobu a len vychytávajú serotonín. Niektoré myslím môže písať aj všeobecný dr. iné psychiater. Nie je to žiadna hanba a hodne auti rodičov ich berie už som to tu písala, že v čr čo chodím na diskusie tak takých cca 70 percent keď to tak odhadnem. Niekto po čase zvláda vysadiť a funguje iný nie,pretože tá záťaž s našimi deťmi je extrémna. Mne to pomohlo napr. aj v tej energii, ja som nič nevládala, najradšej by som celý deň len spala, všetko ma extrémne vyčerpávalo, robila som len tie najnutnejšie veci ohľadom rod... a wellbutrin ma nakopol.. a som taká vyrovnanejšia a menej emočne labilná.. No ale je to na každom viem, že v našej spoločnosti slovenskej malomeštiackej ešte stále pretrváva veľa predsudkov vôbec ísť k psychiatrovi.. pritom mi hovorila dr. že tam chodí hodne top managérov pomaly každý druhý človek vo vyššej pozícii niečo berie.. A my máme ešte horšiu tú zátaž..

inak to prižmurovanie je jeden z prejavov u autíkov my to voláme, že rod. zameriava.. ale môže to byť aj niečo iné, prižmurovanie, prezeranie vecí zo zvláštnych uhlov popisuje aj thorová v pas.

Najviac vápnika vraj má mak a orechy.. vápnik sa moc nedoporučuje u autíkov doplňať doplnkami pretože blokuje vstrebávanie magnézia, ktoré je u autíkov pomerne dôležité na skludnovanie nervovej sústavy...

@nelaja malá vyzerá nádejne 🙂 to začmáravanie mi robil aj rod v tom veku, presne! on aj zamalovával napr. v autoatlase písmená, čísla, alebo ich krúžkoval a pod..
Malá N. mi príde, že celkom pekne rozumie nie?

hej tá 1 osoba je dobrá mne to ako prvé poradili v andreasi.. Pretože ak sa učí autík echolalicky reč, naučí sa ju v správnom tvare. Keby mu hovoril muž od magi "toto je lukáško" tak malý by sa mohol naučiť "toto je lukáško" nie "ja som lukáško".. proste aby tie echošky boli v správnom gramatickom tvare sa to takto učí..

anka lexaurín nebrať! Na mňa tiež tu kuká aj atarax, ale to sú proste situačné a nič neriešiace lieky, max. tak na liekovú závislosť. Naproti tomu coaxil, alventa, welbutrin, yxel, zoloft, seropram a pod. to sú spätné vychytávače serotonínu nevzniká na nich žiadna lieková závislosť. Raz mi to jedna Mudr. matka aspíka čo odhala cez net môj skvelý psych. stav vysvetlovala tak, že oni akoby premažú isté závity v mozgu aby začali vychytávať serotonín v podstate len donútia telo fungovať tak ako funguje u ludí bez stresu a zátaže. Mne sa s ním funguje lepšie a vedlajší skvelý efekt je, že som po wellbutrine schudla 10kg. ! pretože ja aj ked som jedla málo a mala pohybu veľa tak proste z depky som priberala. A teraz jem čo chcem a nepriberiem (zatial).. aj tá nadváha je dosť o psychike často..
A normálne fungujem, šoférujem, nie som nijak utlmená akurát nerevem keď vidím v tv. šteniatka, bábatká a pod :DDD

Anka pri tých AD o ktorých píšem ti absolútne nehrozí lieková závislosť pri lexaurine a spol áno, ale nie pri tých vychytávačoch, tam máš proste max. hladinu a keď si vezmeš viac je ti akurát tak zle.. mám odskúšané lebo niekedy si neviem spomenúť či som si dala a tam sa nesmie skôr ako po 8h od seba a potom mi je nedobre.. Takže tam berieš bud jednu denne, alebo dve či tri to záleží od lieku no to je maximum, viac proste nemôžeš a aj keby si, je to zbytočné.

Anka fakt sa mi to nechce tu zase rozpisovať o tom štruk. učení.. je toho hodne odporúčam pavlištíková, hladká, strukturované učení sú to 2 maminy autíkov čo majú web alenka.os. a tie to napísali sú tam aj príklady, tam to máš všetko dopodrobna.. Ale štruktúre autík rozumie to je krásne vidieť na tádikovi.. inde magi nemala šancu ho niečo nejak učiť u nás to bolo rovnaké.. takže ty mu môžeš dať do štruktúry prakticky všetko, aj napr. v tej dielni postup, schému ako má činnosť vykonávať, vieš mu dať schému aby si vedel niečo uvariť, bol samostatný na WC, vedel sa obliekať. A učením sa rozvíja všetko je to poprepájané napr. rod sa naučil generalizovať, priradovať, asociácie , súvislosti ktoré mu umožnujú lepšie chápať ten náš svet..

tak dúfam, že som vás dostatočne uspokojila mojim najdlhším príspevkom v histórii modrého koníka :DD ešte ma budete vyhadzovať ... :DD

magimary
6. okt 2011

@alaska28 čítala so ho hodinu a ĎAKUJEM zaňho!
teraz už idem spať, ale zajtra sa vyjadrím...
ale teším sa... (hneď sa mi bude lepšie spať)
/a súhlasím s takmer všetkým, ak aj nie so všetkým 😉 /

len jediná vetička, čo mi rezonuje v hlave-
ja ani teraz nemám šancu niečo Tadyka naučiť... ani najmenej...
všetko ide len v rámci štruktúry... inde vôbec nie...
a takto idem zamakať aj na sebaobsluhe a obliekaní (urobila som si maketku človeka, zalaminovala a budeme ju najprv obliekať a potom prejdeme aj na prax) a aj v tom nejedení nejedlého (mantinel je neporušený, takže tam to nebude 😉 )

padám už naozaj a ozaj sa úprimne teším z tvojho návratu...
(sypem si popol na hlavu i naďalej z toho, že sa neviem vyjadrovať normálnejšie a napíšem veci tak hlúpo, ako sa mi to podarilo vtedy... 😔 ale aspoň príučka, aby som sa viacej kontrolovala-do budúcna, ale fakt som to nemyslela tak, ako to vyznelo...pretože ja som presvedčená, že Rod. je maximálne schopný... a aj som napísala, že najväčší problém vidím v pozornosti, ostatné je v pohode, lebo on sa aj "dokomunikuje"... 😉 ale o tom potom)

llulla
6. okt 2011

@alaska28 vitaj,som rada,ze si tu 😵 🙂 Ja som chcela reagovat na viac veci,co si pisala,aj co pisali ostatni,ale kym som docitala,tak som zabudla 😀 Tiez si myslim,ze tu navsetevu u dr.J.vidim dost realne,ona proste naozaj nemoze vediet v 2.rokoch,ci ho terapia nakopne,alebo nie.Pytala sa ma na to,ci robi detske veci-typu tapusky,papa,casti tela,ci ukazuje prstom,...(vizualne veci,ako vhadzovanie tvarov do spravnych otvorov ju vobec nezaujimali,pretoze autici su v tych vizualnych veciach dobri)...Potom sa pytala,ci si neublizuje...V tomto vychadzal v norme.Ale ja proste nemozem zabudnut na to nereagovanie na meno,na vyberovy ocny kontakt,na slabe porozumenie,nerozpravanie (v tom mam velke podozrenie aj na iny problem,kedze on vobec nevie,co s jazykom a ked po mne opakuje hlasky,odkuka,ako dat pery,ale neodkuka jazyk,tak si spicku jazyka oprie o vnutornu stranu lica)...a na to,ze aj ked ma rad deti-napr na ihrisku bezi tam,kde su deti,ked odidu zo smykalky na opacnu cast ihriska,odide aj on,ale vobec,vobec s nimi nevie nadviazat kontakt.Akoze pozrie sa na ne,nanajvys si pyta ich hracku,ale aj keby chcel,nevie sa s nimi zgrupit...a ked sme niekde na navsteve,tak posobi ako ignorant....Ale potesila si ma,lebo ked mal dlhsie vlasy,tak som mu cesala "kohuta" a to vzdy utekal pozriet do zrkadla a chytal si vlasy.Takze asi sa vnima.Aj ked mu dam tricko napr s Mickey mousom,hned uteka do zrkadla a hladka toho Mickeyho na sebe.

Dnes som skusala dat triedit drobcovi farby-nemali sme nic vhodne,tak figurky z Clovece.Modre a cervene.A vobec mu to neslo,pomiesal modre s cervenymi 😀 Ale zas som to fakt len raz skusila,ukazala som mu len prvu figurku,ze som modru dala na modry papier,cervenu na cerveny.Potom som mu skusala dat take puzzle-maly a velky-priradovanie,pricom tie obrazky maleho a velkeho (napr.leva,zebry...)nie su vobec rovnake,castokrat su aj ineho sfarbenia a to mu islo bez chyby.Aj hladanie rovnakych obrazkov v pexexe.Tak na tie farby este asi nedozrel....Tiez by som s nim chcela robit nejaku strukturu kazdy den,nech sa trosku rozbehne,len nemam fantaziu,tak musim odkukat od @magimary 😉

llulla
6. okt 2011

Este ma napadlo-tu knihu PAS mam aj ja objednanu uz hadam aj 2 mesiace a neprisla.UZ som im parkrat pisala,vraj ju zhanaju a nie je.

michalrosky
7. okt 2011

@llulla Kterou knihu přesně máš na mysli? Mám knížek o PAS plnou polici a žádnou z nich jsem neměl problém sehnat, to spíš peníze na tu knihu. Drtivou většinu knížek o PAS seženeš v nakladatelství Portál http://www.portal.cz/, nevím o tom, že by o nějakou byla nouze.

sisstin
7. okt 2011

@alaska28 děkuji za opravu 🙂

sisstin
7. okt 2011

@alaska28 jinak mně R. taky přijde šikovný v těch různých úlohách, to je fakt borec. Dolů ho fakt sráží jednak to horší porozumění a jednak ta absence řeči. Já si myslím, že ta míra MR moc nejde hodnotit, určitě bude záležet, jaký typ testu mu zrovna dají, páč jakmile tam je něco založené na imitaci, řeči a porozumění..tak to je logický, že tam mu to sráží body dolů 😝 Tygr už začíná mluvit v 5-6slovných větách, no ale to jsou věty typu: "máma sundat kalhoty, Péta ne" nebo "paní zvoní ne, Péta otevřít" (šla do školky maminka, tak ji otevřel dveře a nemusela zvonit)..no prostě fakt google překladač hadr+ jako výslovnost...no ale jde to, tak nějak počítám, že mezi 4-5 by mohl být ten rozvoj hodně velký. Ted jsme na aktivních 500slovech. Jinak u nás se neskutečně, ale neskutečně zlepšila ta socializace, co se týče dětí...v té školce je to fakt obrat o 360 stupnů. Tak nějak už si nemůžu na nic stěžovat, už "jenom" ta řeč..jinak všechny ty schízy, divnosti a já nevim co, to vymizelo úplně... ale též si říkám, co to stálo úsilí 😝 ale R. půjde určitě ještě mnohem dál a dál...já si taky myslím, že na SFA autíka by to mohlo být i o moc horší 🙂

valika_val
7. okt 2011

@magimary magiiiiiiii, checkni mail!

magimary
7. okt 2011

@valika_val checkla som a ešte teraz som zamdletá 😅

a, hej, k tej knihe, ja už ju mám tiež objednanú snáď aj dva mesiace, dokonca mi ju zháňajú v kníhkupectvách priamo z vydavateľstiev, na nete ju mám zadanú vo "wishlistoch", že keď sa tam zjaví, dajú vedieť... a knihy stále niet... 😖 😒
takže asi fakt nie je...
jó a, @michalrosky , ide o knihu od Kateřiny Thorové: Pervazívni autistické spektrum... (z portálu)...
ln ja fakt neviem, ako a kde ju zohnať...
už sa aj s mužíkom vážne pohrávame s myšlienkou, že by sme si ju (od niekoho požičali a) nejako prefotili...
veľmi súrne ju chcem a neviem sa k nej inak dostať... 😒

dnes už máme pocvičené a babka si prišla pre Tadyka, že mu sľúbila a na obed ho prinesie...
tak mám trošku voľnejšie a môžem sa liečiť (keď zaspí Najmenší 😅)

magimary
7. okt 2011

no a čo sa týka príspevku od @alaska28 , na ktorý som chcela včera reagovať (vlastne to už bolo dnes),
len už som nevládala... tak:
ešte raz sa skúsim vrátiť k tomu, ako ja vnímam Roderička (hoci viem, že nemám na to právo, i tak mi to nedá, aby som ozaj objasnila, že som to naozaj nemyslela tak, ako to vyznelo... a aby to nevyzeralo, ako že si teraz niečo vyžehľujem, tak ja mám o tom aj dôkaz 😉 , že som to tak vnímala ešte než vznikol ten "náš problém"...písala som totiž v IP anke...takže nie je to nič, čo by som si chcela teraz akosi povrchne uhládzať...je to môj názor, ktorý som mala už dávno skôr, ako som sa tak hlúpo vyjadrila-ale len v rovine nezvážených slov a nie myšlienok 😉 ):
jeden celý víkend som venovala tomu, že som si pozerala alaskine videá (za čo ďakujem, že je k nim prístup), pretože to pre mňa veľa znamenalo a veľa mi to dalo...
bola som očarená a uchvátená tým, ako Roderik maká /! a presne tak som to napísala aj anke do IP/, dokonca som si ho dovolila porovnať (čo tiež viem, že som nemala právo, ale neubránila som sa tomu) s Maťkom, o ktorom anka toľko hovorí, že sa nedá dobre zmotivovať a že nechce spolupracovať, pretože sa mi zdal v tomto Roderik teda ozaj výborný, a že teda asi len veľmi ťažko by niekto za ním (za Rod.) "stíhal"...v tom, ako nenormálne a okamžite ukazuje na predmety, potraviny a pitie v letákoch z Tesca, či kauflandu; ako triedi, teda "lúpe" hrach, ako neskutočne sa orientuje priestore škôlky, ako presne vie, kde čo má odniesť, kde čo nalepiť, kde sa hnúť a ako urobiť jednotlivé úlohy (!!!), dokonca ako úžasne si vie vypýtať pomocou kartičky pomoc...skrátka TOTO všetko som na tých videách videla (!, len som to nahlas neocenila) a potichu som si "slintala" nadtým, ako raz toto (a či vôbec!?) bude vedieť napr.môj Tady... a že teda máme koho nasledovať, aby sme sa takto vytiahli... (lebo napr. Tady ešte absolútne nevie ukázať predmety, či potraviny denne spotreby, nevie tie názvy a nejako sa to naňho ani nelepí, nemá takú pasívnu slovnú zásobu, aby to vedel)...skrátka ŽASLA som nad tým, ako môže zároveň takto motoricky nepokojné (a teda aj s ťažkosťou v pozornosti) dieťatko TAKTO rozumieť, fungovať a KOMUNIKOVAŤ aj BEZ reči (!)...
doteraz mám zimomriavky z toho, ako si Rod. vypýta pomoc na kartičke... (!), veď on tomu musí skrátka nenormálne rozumieť... 😨 pre mňa je to ako zázrak... no a keď už som písala Anke, že sa mi zdá Rod. veľmi šikovný, tak som jej napísala presne aj to, že je úplne iný počas štruktúrky (že mi tam dokonca príde pokojný! a koncentrovaný) a iný napr.vonku-na otvorenom priestranstve... kde teda motoricky pobehuje, poskakuje napr. pri prelievaní vody, pri nalievaní vody s lopatkou do vedierka a pod. , na čo ale má právo, keďže tam má práve možnosť "dovoliť" si takéto uvoľnenie, veď tým nikoho neohrozuje a vlastne ani jemu to nič nerobí...
ne tých videjkách som ale nevidela, že to robí len občas a že má obdobia, kedy je motoricky pokojný a jedy nie...to som nemala odkiaľ vedieť... mne to len prišlo, že keď je vonku, tak je to motorické stereotypovanie také markantnejšie a výraznejšie... a presne K TOMU sa viazala aj tá nesprávne vyslovená veta... lebo som si len tak nevdojak pomyslela, že Tady je aspoň v tomto stereotypovaní na tom lepšie, že to teda tak vonku nevidno (hoci ja ho -najmä doma, ale aj inde, napr. v kostole- vnímam)... ANI OMYLOM som ale nemyslela, že Rod je na tom NAJHORŠIE (!), resp. že je najhorším prípadom...
to mi je až moc jasné, že ani omylom (!), hoci nepoznám ďalších 200-300 autíkov, už len podľa toho, čo vidím že Rod. vie (a ROZUMIE) mi je jasné, že nemôže byť NIJAKO najhorším "prípadom"...
lenže žiaľ, vyjadrila som sa tak, ako som sa vyjadrila a vôbec som si neuvedomila váhu slov... (lebo to je presne môj problém, že rýchlo, rýchlo chcem niečo povedať, keď som toho "plná" a potom to takto vypáli... (čo je moje ozaj veľké zlyhanie)...
no a v tej súvislosti, že som len viac-menej tak nahlas rozmýšľala, že čo by mohlo Rod. možno ešte pomôcť (a opäť som myslela konkrétne! v tom motorickom nepokoji!, v ničom inom), tak ma napadli tie lieky...ale tie si mi dosť jasne vysvetlila a mňa tvoje argumenty dostatočne presvedčili...viac som k tomu nemala čo dodať, len som to vzala tak, že som sa zase v niečom poučila, či priučila niečomu novému...
ale tiež tie lieky NEBOLI myslené tak, že Rod. potrebuje lieky, lebo je taký "ťažký stav"... nie, vôbec nie...bola to len úvaha a rozmýšľanie nad tým, ako Rod. ešte viac uľahčiť napredovanie (keďže si myslím, že jeho pozornosť ho hatí v rozvoji možno ešte viac, ako samotná nekomunikácia, ale to je len môj osobný názor, skôr hypotéza)...nič viac, nič menej... napadli ma práve lieky, lebo tadykovi veľmi pomohli... ale-a to už sa opakujem- tvoje argumenty PROTI ma dostatočne presvedčili, takže som viac nadtým už ani nerozmýšľala...napokon veď ty vieš presne, čo robiť, aby si mu to uľahčila, čo najviac... a preto si dala Rod. diétu a preto s ním robíš všetko to, čo robíš...
čiže je mi jasné, že v tomto som úplne nekompetentá hovoriť čokoľvek k tomu... a teda už ani nebudem... /to len na margo tých liekov, ktoré už som považovala a považujem za uzavretú tému/

čo som ešte chcela:
jáj, k tej štruktúrke pre @anka912 , ja to vnímam tak, ako alaska napísala... ja iným spôsobom do Tadyka nič nedostanem... a ke´dže mám pri ňom pocit, že má celkom dobre zachovanú schopnosť generalizácie, celkom si "fandím", že to, čo sa naučíme v štruktúrke (a vôbec nejde o farby!, tie ho neučím, tie ho fascinujú, to on má ako svoj záujem, ako svoju odmenu) napokon aj úspešne prenesieme do praxe...
inak ozaj nemám šancu ho "učiť"...lebo inak je celý jeho deň /mimo štruktúrových cvičení/ LEN o stereotypnom točení a točení...on naozjaj celý deň nič iné nerobí!, nič funkčné, nič vzdelávacie, nič, čím by mohol rásť! len TOČÍ a točí a teraz teda aj "škrečkuje"-zoraďuje a zhrabáva si svoje "toče" na jedno miesto...to je celá náplň jeho dňa...NIČ iné... a nedá sa od toho odlákať...že poď ideme sa teraz spolu hrať, ideme si skladať spolu... NIE...toto skrátka nejde...IDE TO LEN v rámci našich cvičení (!)...
pre mňa je to nepochopiteľná záhada, ale je to tak...
takže, pre mňa je štruktúrovka vlastne záchrana, pomocou ktorej môžem dať Tadykovi VŠETKO, čo inak neviem... a to je teda riadne veľa... a rozhodne to nie je z mojej strany o farbách (!)...tie ma ani najmenej nezaujímajú, aby ich Tady vedel, tie si ale vybral on, že ho zaujímajú a ja ich teraz využívam "len" ako motiváciu, resp. ako zážitok jeho úspechu... aby sa cítil úspešný a motivovaný pracovať aj na iných veciach, ktoré mu až tak nejdú...
napokon, konkrétne vo farbách mám pocit, že on ich VôBEC nepozná (!), on ich vie len roztriediť... ale nevie, že slnko je žlté, tráva je zelená...lebo tomu nerozumie... ale raz sa budeme mať snáď od čoho odraziť a pochopí aj to... (ale to ,myslím, ozaj teraz ešte nie je dôležité)...

jejda, už to mám zase tak dlhé, že len dúfam, že som sa zase nejako mimo nevyjadrovala 😕
radšej to odošlem...

alaska28
7. okt 2011

v martinuse majú posledný kus skladom tam šupky dupky nech vám to niekto nevyfúkne 🙂 http://www.martinus.sk/?uItem=31169

a na eplanet tvrdia že na sklade u dodávatela.. odtial ste to objednávali? http://www.eplanet.sk/kniha/poruchy-autistickeh...

potom ešte tu http://www.alterego.sk/index.php?action=kniha&s...

tu http://www.beletry.sk/detail/169883/poruchy-aut...

http://www.sirion.sk/kniha/poruchy-autistickeho...

http://www.isis.sk/knihy/detail/57238/poruchy-a...

tak neviem skúste niečo z tohto vydávatel ju už nemá ale možno ešte niekto z nich ju má skladom z dopredaju. AJ to montessori doma som tak zohnala pritom vydávatel ju mal vypredanú...

magimary
7. okt 2011

@alaska28 objednala som si to teraz v tom martinuse, ale netuším, či sa mi to podarilo zaplatiť 😨 ☹
ja to cez ten sporopay akosi neviem,
stále mi to vypisuje chybu... 😖
a dokonca ani neviem, či už to nemám zaplatená aj dvakrát... 😖