Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
13. okt 2011

@valika_val muz ide s malym k jeho rodicom.a ked mal samko tolko co tvoj maly tiez som si vela veci nevedela predstavit.ja som bola otrasna mama ja ked som ho dala k mojej mame strazitprvy krat volala som jej kazdu chvilu a normalne som revala ze aka ja som hrozna matka ale zase chcela som si dopriat nejake to divadlo a podobne pochvili ma to vzdy preslo ale to davanie toho maleho mame mi robi problem dodnes a dodnes jej vyvolavam ako sa ma a ked mi nezdvihne uz sa mi fantazia mele v hlave ako su na kramaroch 😀 co sa tyka mojho muzika ja som sa rozhodla este pred narodenim malehp e ja nebudem mama ktora robi vsetko a otec neviem ani plienku prebalit.poporodny stav bol takmer tri tyzdne taky otrasny ze muz bol doma a fungoval miesto mna a to doslovne ja som mu len podala odsate mlieko z prs cislo 5 😀 bezne 2 😀 odsavala som dalsie litre a on krmil maleho s flasky prebaloval uspaval pochodoval po izbe ked trebaloa tak nejak som aj pokracovala.dostojne ma zastupi v comkolvek.muz ma pracu ze robi bud od 6 rana cize je uz O 15 doma a je s nami alebo robi od 14 cize je zase s nami cele doobedie.velmi mi pomaha aj ked niekedy by som si vsetko urobila sto krat rychlejsie a lepsie.kedze samko bol vzdy ine dieta muz ma vzdy chapal a pri malom sme sa striedali.cize j nemam najmensie obavy ho nechat s nim sameho aj ked teda este nebol tak dlho.som sa ale zbytocne rozpisala.ale uvidis ze ked bude mat teo tolko co samulo budes stastna ho komukolvek odovzdat 😀
@magimary ja by som ho zahlasila asi aj tam aj tam alebo sa tak nejak dohodla keby sa dalo.nikto nevie ako sa jeho stav vyvinie ved to je skoro rok.v tomto stave v ktorom je samozrejme beznu skolku nezvladne to musis uznat aj ty sama a mozno o pol roka sa zbavi fobii aj skreckovania a tocov a bude kecat osto sest vtom priade jasne medzi zdrave deti a ak nie tak by som si obhliadla specku ake su tam deti a mozno tam budu deti v poho ako spominala alaska a budu ho aj tam tahat dopredu.alebo este by som zvazila potahat za spravne motuziky a do beznej skolky vybavit asistentku platenu statom.mozno by si mala nadej kedze robis co robiso to sa ziada ale rok dopredu takze uz je cas 😀

magimary
13. okt 2011

@lucka261177 no, asi to tak aj spravím...
ak mi ho teda určite vezmú do CMŠ (aj po nástupe novej riaditeľky), tak ho tam asi "na pokus" dám, ale súčasne si pôjdem ako zálohu na možné preloženie vybaviť aj tú špecku, aby sme mali zadné dvierka, čo by - ak by... 😕
a k tomu asistentovi by som sa ja asi len veľmi ťažko dohrabala (nie kvôli tomu, že by štát neplatil), ale kvôli tomu, že by sa do našich megapreplnených škôlok jednoducho nevošiel 🙄
a o rok veru môže byť všetko inak...lenže ono to aj tak treba riešiť už teraz (v podstate ) 😝 😉

ó, a ešte jeden objav!!!zistila som, že nick duro (neviemkoľko) je naša susedka z nášho mesta!!! 😵
takže, lucka, ak sa nás nazbiera, možno si vytvoríme škôlku aj my čo sme tu 😅 😀

maruskaaa
13. okt 2011

neviem aka je pravda, ale mne riaditelka v skolke kde chodil andrejko minuly rok tvrdila, ze asistent sa da do normalnej skolky vybavit az do predskolskej triedy...

anka912
13. okt 2011

@magimary a čo keby si ho od ďalšieho šk. roka zahlásila do tej svojej škôlky a ešte tento šk.rok na jar ho dala povedzme apríl-máj-jún na tri mesiace do tej špecky (na 3mes. diagn. pobyt). Keby sa ti neľúbilo, tak ho vemzeš a od sept. by šiel do bežnej, keby si videla, že mu to vyhovuje, tak po prázdninách by tam pokračoval.

magimary
13. okt 2011

@anka912 to je výýýýýýýýýýýýýýýýýýýbornýýýýýýýýýýýýýýýý náááááááááááááááááápad!!! 😨 😎 😎 😎 😎 😎 😉 🙂 😎
tak to aj urobím!
ak to pôjde... 😅

ďakujem, ďakujem, ďakujem!!!
čo by som bez vás robila?!!?

lucka261177
13. okt 2011

@magimary venovala sa po veceroch muzovi? 😝 😀

magimary
13. okt 2011

@lucka261177 BINGO!!!
to mi tu on každý večer omieľa, že zruší internet 😅 😝 😀
to už má ako večernú uspávanku...
že vypne elektrinu a zruší net... 😀 😅 😝

anka912
13. okt 2011

@magimary aj tvoj? 😀

lucka261177
13. okt 2011

@magimary
@anka912 stastne zeny ste vy 🙂 pre mojho je milenka pocitac.takze my si kazdy den kazdy zasexujeme zvlast kazdy so svojim pc na druhej strane sedacky 😀

anka912
13. okt 2011

@lucka261177 ten tvoj príspevok vo mne vyvolal veľmi zvláštne predstavy 😲 😲 😲
treba mať len jeden PC a by ste si spolu za..... s jedným PC

lucka261177
13. okt 2011

@anka912 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ja sedim na pravo s pc na kolenach a on na lavo.ja mam doma exemplar ktoremu sa viac paci sediet za pc. 🙂 ako robit smiesne bohyby.

anka912
13. okt 2011

@lucka261177 no, vedela by som čo s tým, to ale radšej do IP 😀

maruskaaa
13. okt 2011

baby, sranda ako sa to tu zrazu zvrhava...ak dnes nejaka mamicka sem pride prvy raz, tak sa bude riadne divit co sa to tu riesi 🙂)))

magimary
13. okt 2011

@maruskaaa to bude asi tým, že sa blíži koniec týždňa a všetci sme akosi prepracovaní čímkoľvek z týždňa...
a nejako sa to asi kompenzuje... 😅 😝

anka912
13. okt 2011

@maruskaaa šak preto som napísala, že radšj do IP. Ináč ja mám problém verejne písať také veci, aj keď sranda musí byť 😀
A nech tie nové mamičky vidia, že napriek problémom sme stále normálne 😀

lucka261177
13. okt 2011

@magimary vies co som ti este chcela ?si sa pytala ze ked ten tady krasne napreduje a ludia ta chvalia ze stale ta napada ze je zdravy ze preco si sa pytala tak sama seba?tak vies preco?lebo ty si proste pozitivne premyslajuci tvor.mna to nenapadne nikdy ze je samko zdravy.vzdy som vedela ze tam nieco je lebo ja som taky pesimista otrasny.

magimary
13. okt 2011

@lucka261177 možno na tom niečo aj bude...ale ja si niekedy fakt skôr pripadám, ako zle informovaný pesimista, či neskúsená naivka 😝
ale môj realista ma vždy patrične schladí a "dodá" mi poznania... pred chvíľou som hovorila, že by som strašne chcela vedieť, aká má Tady porozumenie (v mesiacoch, že koľko presne zaostáva), aby som vedela, kde presne, na akom mesiaci robiť cielene korekciu...
a len tak som nahlas uvažovala, že by to mohlo byť tých 18 mesiacov.. a na to mi on do toho skočil: "asi tak 6mesiacov?"... 😖
a ešte mi nezabudol pripomenúť (keď som mu reprodukovala, ako sme dopadli na logo), že aby som rátala aj s tým, čo hovorila dr.J., že to môže byť len dočasná akcelerácia, ktorá sa zase môže zastaviť, resp. i zvrátiť... 😔 😝

takže, moja naivita je vždy vykrývaná realitou...
ale aj tak vidím Tadyka optimisticky 😅 😕 😉

maruskaaa
13. okt 2011

@magimary ako sa na to da vlastne dieta otestovat? lebo to by aj man zaujimalo, ze ako to fuguje...
inak musim dnes andrejka pochvalit, ziadne hysaky, chcel sa hrat martinkove zvieratka, tak som mu povedala, ze len dvakrat si moze zvuky zvierat priradovat,,,a on potom vstal a odisiel sa hrat s inymi vecami ked som ja potrebovala ist robit na komp...ziadny plac, hadzanie veci a tak...tiez ma tak pri srdci zahrialo....

a potom sa zase pokakal do slipov, nikomu ani mu ani bu len zrazu smrad ako v ruskom filme...a to bola zase studena sprcha

anka912
13. okt 2011

Tie Martinkove zvieratká majú všade úspech, len u nás nie ☹ ☹ ☹
s tým kakaním ti veru neporadím ☹ , aj môj sa dnes v noci pocikal, mal síce plienku, ale aj tak bolo všetko mokré

magimary
13. okt 2011

@maruskaaa no, @sisstin to tu viackrát spomínala, že psychológovia kladú vhodne zvolené otázky a podľa toho vedia úroveň zistiť...

no a to kakanie-ak to je len ojedinele, tak to skús nebrať ako studenú sprchu... 😔 ale len ako vlažnú, hm? 😕

a na martinkove zvieratká si my ešte počkáme a uvidíme, či aj u nás bude úspech

maruskaaa
13. okt 2011

@magimary nie to kakanie mame takto skoro kazdy den, on proste kaka tak ze nevidis na nom ze tlaci...a este pomedzi to najvaic z celeho dna recni...

maruskaaa
13. okt 2011

@anka912 ja uz neviem co mam s tym robit a co mam na enho vymsliet...lebo ved on fyziky vie stihanut gate a sadnut na nocnik...ake ani za svateho to neurobi sam a ani nic nepovie/neukaze ze mu treba

anka912
13. okt 2011

@maruskaaa sú deti, čo to proste necítia ☹ Myslíš, že on vie, že teraz mi treba ísť na WC, len má nejaký blok, aby to povedal???
Poznám jedného chlapca, samozrejme úúúúúplne iný prípad- NFA a on má ešte v 12 plienky komplet.

Zato Maťo to oznámi všetkým, celému domu- ide kaka, idem cikať. Vďaka aj za to.

magimary
13. okt 2011

@maruskaaa a keby si mu to skúsila zvizualizovať ako vizuálnu schému? 😕
toto je práve častý problém autíkov (citujem dr. J.), že oni majú porušenú centrálnu koherenciu a tom schopnosť, že to jednoducho bez schémy nikdy nezvládnu, akoby ani nezvládli rozpovedať príbeh o červenej čiapočke tak, aby si zachoval svoju podstatu... 😖

mohla by som ti poslať na mail tých pár piktogramov k cikaniu, resp. kakaniu, hm?

anka, to si nemyslím, že je to uňho nejakým blokom, u andrejka, on skrátka nie je schopný "pochopiť tú "niť", ktorá vytvorí sled krokov vedúcich k vyprázdneniu

maruskaaa
13. okt 2011

@anka912 neviem, som sa teraz nad tym tak zamyslela...lebo cikanie mame vyriesene tak, ze ho tam berieme v nejakych intervaloch, alebo ked sa zacne chytat za pimposa 🙂...ze ci sa on nespolieha, ze ho zavolame aj kakat, len nedava mi ziadny signal....som z toho zmetena

anka912
13. okt 2011

@magimary to je zvláštne 😲 myslím toto: on skrátka nie je schopný "pochopiť tú "niť", ktorá vytvorí sled krokov vedúcich k vyprázdneniu

maruskaaa
13. okt 2011

@magimary ak ich mas vo worde, tak to by bolo v super...

ani ja si nemyslim, ze ma blok...praveze nema, a kaka kde pride, ci ma plienku alebo nie

maruskaaa
13. okt 2011

@magimary som sa chcela opytat, to ak musi mat tu schemu, to uz ju bude musiet mat navzdy?

magimary
13. okt 2011

@maruskaaa niéééééééééééééééé, určite NIE!!! (hoci niektorí ťažkí autíci to potrebujú aj celý život, ale to nie je prípad andrejka 😉)
práveže tie schémy tie deti naučia automaticky fungovať...tak ako bežné deti sa to naučia po slovnej inštruktáži, tak sa to autíci naučia pomocou vizuálnej schémy (to je vlastne to isté, čo slovné vysvetlenia, len je to viditeľné a pre autíka ľahšie pochopiteľné a prijateľné...
mám to-myslím v exceli-tak ti ot pošlem (len uvažujem, či mám adresku?)

anička, to je presne o tom, že niektorí nechápu sled krokov, súvisí to s tou koherenciou a TOM...čudné to možno vyzerá, ale má to logiku

alaska28
13. okt 2011

@anka912 normálne ako ma napadne 🙂 bud si vyrobím tabulku, teda v prípade moje neschopnosti niekde stiahnem z netu z tej alenky, alebo piktíka, alebo od moniky a do toho niečo vymyslím. Tie strany zalaminujem predierkujem hrebenovačom a spojím. Napr. nedávno som robila z pexesa zvierat, podklad 2 okienka vedľa seba a priradovanie. Alebo mám také tabulky a veci zo zápaliek, (to papierové čo je na zápalkách tie obrázky) ale sa ma nepýtajte odkial to mám :DDD a tam napr. zase sú 3 okienka vedla seba a 5 takýchto troj okienok pod sebou tam som dávala napr. krava, teľa, vôl, alebo prasa , prasiatka malé, prasa s prasiatkami proste nejaké asociácie že k sebe patria. Dá sa spraviť čokoľvek, písmená napr. velké-malé priradovať, alebo na tej alenka o.s tam sú hotové úlohy, tak si to vytlačim, zalaminujem, nastrihám, dám sucháče, zviažem ako nie je to zas taká prdel... zabije to dosť času... Ale dá sa..

takže ja si to vyrábam od začiatku po koniec, žiaden polotovar 🙂 Niekedy si vymyslím aj úlohu napr. som dala farebné štvorce na ktorých bol názov farby k tomu čiernym názov (len písmo) a len štvorec tej farby bez nápisu a nápis vo farbe (to písmo vo farbe) aby priradoval 4 veci k sebe takto. to je ale pre roderika zbytočná námaha, pretože toto jemu ide a už ho to nudí, musím mu spraviť niečo z toho logika. Aby bol nútený premýšlať. Napr. tie zvieratá som ešte mu nedávala, tak som zvedavá či to bude vedieť..

magi to či VFA alebo AS integrovať je prudko individuálne, to nezáleží až tak od funkčnosti ako od povahy a pridružených vecí ako úzkosti, agresivita a pod. Sú deti ktorým to myslí nenormálne, ale nedajú ten kolektív proste. Rod ho dával nejaký čas, no potom ako deti boli staršie, hlučnejšie tak už to nedával.. Takže ja by som možno T. dala na rok k malým deťom, tie sú ešte také zakríknuté. A uvidíš..Ale aj Anka má dobrý nápad.