Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
20. okt 2011

@magimary takze nasla som nieco aj ked sa mi zda ze to bolo ine je to na strankde F84.SK vlavo je ze hlavna stranka a pod tym autizmus to sa da rozrolovat tam su filmy ale len nazvy a trailer pokial mas vsak tak pomaly net ako si spominala je t aj tak o hubu stahovat filmy z netu.keby si chcela ja ti postahujem a napalim.

valika_val
20. okt 2011

baby, sak staci link, netreba vysvetlovacky 😉
http://www.f84.sk/autizmus/autizmus-filmy-o-aut...

valika_val
20. okt 2011

@lucka261177 co konkretne si stahovala a odkial? usetris mi cas, ked nebudem musiet patrat 🙂 dakujem.

magimary
20. okt 2011

@lucka261177 juj, moooooc by som chcela 😵 😉 🙂
a, čo nám wanda takto zmizla, že sa viac neozýva? 😕
nechce sa jej s nami komunikovať 😕 😅
ako sa majú, aj s malým einsteinom?

inak, úplne bájdvej, dnes som sa odhodlala urobiť tadykovi opätovne ten TEKOS test (test komunikačných schopností), ktorý som mu robila aj 19.augusta... no a, cípáni, že aký pokrok urobil za tie dva mesiace v produkcii! 😨 😵
vtedy mu vyšlo, že pozná 45 slov a teraz, že 125 slov (!) 😵
tak som sa trošku potešila...
aj keď...
aj keď na druhej strane toto sa týka ozaj len slovnej zásoby (produkcie), ale čo sa týka tých komunikačných schopností (komunikácia), čo sú na konci toho testu, tak to sa vôbec nezmenilo... ani najmenej...
no, ale zase nemôže ísť všetko naraz, tak to tak beriem...
že sa zase na chvíľu možno zastaví ten prudký rozmach slovnej zásoby a začne napredovať tá komunikácia, tvorenie viet, skloňovanie, časovanie... 😕
uvidíme... 🙂

valika_val
20. okt 2011

@magimary suhlasim s celym tvojim prispevkom 😀 hlavne s tym zaverom! 😉

u nas sa to tiez pohlo - v komunikacii... ale takym divnym smerom: teo vydava zvuky, ktore vieme my, najblizsi, identifikovat. tie zvuky sa chcu podobat na slabiky, ale to by musel mat clovek velku fantaziu 😔 tak ja neviem, ci SU to slova, alebo nie su... 😒

valika_val
20. okt 2011
magimary
20. okt 2011

@valika_val o čom? tiež o autizme? 😕 😕

valika_val
20. okt 2011

nie nie, to len tak... myslim ze by sa ti pacil.

magimary
20. okt 2011

@valika_val no, tak to by som si rada pozrela, ale presne s tým sťahovaním je to u mňa dosť veľký problém.... 🙄
asi by to tu trvalo tri dni... 😝
od rána sťahujem dnešné videjko na YT... 🙄

inak, dík za tú stránku s filmami 😉 🙂
ja sa vôbec nepohybujem hentam, vždy v tom "autizmus.tv"

lucka261177
20. okt 2011

@valika_val vysvetlovala som to lebo som nevedela ci sa to zobrazi kedze je to stranka kam ti musia povolit pristup.viem ze sme tam vsetky zaregistrovane nebola som si ista.ja mam pozretu iba temple grandin a bielu vranu temple je uzasna mam ju v pc stale stiahnutu vrana sa mi nepacila potom je tam nejaky tomas ten som videla tam akoze pes vyliecil dieta z tazkeho autizmu to mi neprislo moc dobre dotiahnute do konca aj ked zle to nebolo.magi tak sa dohodneme ze ja popozeram co budem moct a poda mojho vkusu ti postahujem napalim a poslem.ty si spominala ze nemas cas ani na jeden co mas v pc tak prepokladam ze nejaky ten dnim mam cas 😉No a vanda preco sem nechodi ja netusim vraj musela schovat pc lebo by len sedela a citala 🙂takto sa viac venuje krpcovi.my sme robili test na logo co sa tyka reci no a napriek pouzivaniu 170 slov sme na 20 mesiacoch vo vyvine.pretoze vety a gramatika nehrozi.

magimary
20. okt 2011

@lucka261177 super! 😵 dík...
aj za info... a ako teda napreduje vandin oliverko? on mal mať niekedy teraz rediagnostiku, nie? 😕

a s tou úrovňou reči by sme na tom boli asi veľmi podobne (možno i horšie)...
len jemu takúto podrobnú diagnostiku nikto nerobil...
ak by som to chcela, tak kde najlepšie? 😕

valika_val
20. okt 2011

@lucka261177
ty si asi myslela autizmus.tv, nie?
ale to je asi jedno 🙂

valika_val
20. okt 2011

@lucka261177 tu temple si stiahla odkial? ja som skusila z uloz.to, ale mala som tam nejake hakybaky titulky 😀

lucka261177
20. okt 2011

@magimary oliverko ma vyborne porozumenie za 5 dni sa naucil pol abecedy pomaly sa rozkecava a rediagnostiku ma az v januari.najlepsie je asi v dialogu tam robia brutal podrobnu.zameriavaju sa len na rec.nam tiez podrobnu nerobili.
@valika_val niesu tie stranky prepojene?ja som myslela ze to je vsetko len pre registrovanych.to je jedno.a temple ani neviem odkial ja tu mam ITaka takze on ma kopec dobrych zdorojov na stranky ale mne sa zda ze to mam tiez z ulozto.

sisstin
21. okt 2011
maruskaaa
21. okt 2011

@sisstin dik...ale ja si vobec netrufam povedat, ci by to moj skoro 5 rocny pochopil;, ze co ma robit...ten miniluk asi ano, lebo cisla mu idu, ale potom som pozerala to logico-to mi pripada dost zlozite...

a to si ty so synom na tom videjku?

sisstin
21. okt 2011

@maruskaaa jj 😉 no to Logico Tygr válí jako dábel, tak jsem zvědavá, jak mu půjde ten MiniLuk 😝

maruskaaa
21. okt 2011

@sisstin strasne je zlaty maly...tiez taky maly anjelik...a ano som videla, ze on tie gombiky tam dava tak ze ho ani nestihas tocit...🙂

sisstin
21. okt 2011

@maruskaaa no on je právě na tyhle "myslící" úkoly, ale doma se mu nechce moc tvořit 😝 takže jsem ráda za školku, kde stříhá, lepí, maluje, vybarvuje a vytváří.....tam to dělá bez keců...doma by k tomu měl tisíc připomínek a navíc mně tohle taky moc nejde a nebaví mě to 😅 😅 😅

a taky si tam hraje s dětma imaginárně, úča říkala, že jim tam jako vaří kafe, s dětma pečou dort, hraje s nima společenský hry atd. To doma ta imaginární hra těžce pokulhává, se mnou to asi není tak zábavný 😅 😅 😅

maruskaaa
21. okt 2011

@sisstin no sikovny je a ma to podelene, v skolke robi imaginarne veci a vytvarne a s mamou logicke hry 🙂

moj maly sa imaginarne este asi nikdy nehral..on je zas taky logicky napriklad v tom, ze na minigolfe nechape naco sa trapime s loptickou od zaciatku ihriska, ved najjednoduchsie je ju zobrat, dat 5 cm od jamky a jednym uderom dat do jamky 🙂 on nechce nic robit oklukou ale chape ako by to islo najrychlejsou cestou 🙂...

magimary
21. okt 2011

@sisstin Tygrovi prajem k zajtrajšej veľkej 4ke nádherný život !!!

magimary
21. okt 2011

opäť naše dnešné 🙂 :

magimary
21. okt 2011

Nooo, dnes to bolo presne opačne ako včera – od začiatku až do konca sme s Tadykom vzájomne „bojovali“ 😀 . Od začiatku sa všetky aktivitky niesli v duchu: „NESCE!!!“...no, ale i tak sme dobojovali a splnili sme všetko pripravené... modifikovala a sťažila som niektoré včerajšie cvičenia („lego“skladačky a „vkladací klavírik“-klavír to pripomína Tadykovi, tak som ho tak pracovne nazvala aj tu) a precvičili sme „staré“ cvičenia- ešte nevyskúšaná vkladačka so 4 zvieratami a úplne nové som skúsila hneď na začiatku-skladanie z drevených kociek podľa reálnej predlohy. Okrem toho, že Tady mal dnes takmer celý čas „svoju hlavu“, tak väčšinu cvičení napokon splnil.

bianka1
21. okt 2011

@katja78 presne tak 😉 tiež mám dceru celiatičku do školky chodila iba do predškoláckej aj to na 3.5hodín,desiatu sme si museli nosiť so sebou nakolko oni odmietli variť zvlášť..nárok na kompenzáciu maju iba tie deti ktorým celiakia bola zistená kolonoskopiov krvné testy im nestačia nakolko su ževraj skreslené aspon tak nám na urade povedali 😒

magimary
21. okt 2011
valika_val
21. okt 2011

dobry vecer, dnes vecer nikto nic? 😅

magimary
21. okt 2011

veru, veru... 😅
ja sťahujem video...už len 8 minút...
takže zatiaľ čakám... 😝 😅
ako bolo dnes v detskom centre? 😉

valika_val
21. okt 2011

nikto tam nebol, len neskor prisla absolutne nadstandardne komunikativna dvojrocna sara 😀 😀 😀 tak sme sa pomotali, pozicali si odrazadlo (psssst) a trepali sa domov. potom len mlieko a spat, totalne bol vyniceny.
boli sme aj v telocvicni, ale teo sa boji na trampoline, nepaci sa mu to. nechapem... na gauci a na malej trampolinke skace ako divy, ale ked ho dam do tej ozajstnej velkej ohradenej, tak ide prec 😒

magimary
21. okt 2011

@valika_val jáj, no keď tam neboli deti, tak ste (sa) moc nesocializovali 😅
no, náš Tady sa k veľkej (ani k malej) trampoške ani nepriblíži...
i tak by som ju však preňho chcela...
práve preto, aby sa nejako "oťukal" a aby si v budúcnosti vedel vybiť energiu aj takým spôsobom (skákavým)

valika_val
21. okt 2011

@magimary ved hej, ja som si myslela, ze sa mu to bude pacit - hlavne ked tam ta sara skalala... ale nie. on prisiel do telocvicne, UKAZOVAL von oknom (asi stromy) a potom sa motal po podlozke, pacilo sa mu, ze je makka... no a bral si take makke stavebnicove kusky na cvicenie, to sa mu pacilo - preliezal to. no a este tlacil kocik, aj do telocvicne s nim siel 😀

deti neboli, neviem preco. su dni, ked je to plne a dni, ked nikto nic... ale skamaratila som sa s dozorom - majkou, tak my sme kecali, dali si kavicku a teo mal cele centrum pre seba. 😵