Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa ja nad týmto dumám už doslova roky. Základ tej teórie je v tom, že sa bielkoviny- kazeín a glutén nedokážu poriadne rozštiepiť. Ale keď sa nedokážu tie, potom z toho vyplýva, že kľudne môže byť problém s akoukoľvek bielkovinou a teda aj s mäsom a bez bielkovín neprežije človek. A na túto otázku som ešte nikde nečítala odpoveď

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 teoria o bielkovine mlieka a lepku je zalozena na tom, ze tie su nejak zvlast velke a komplikovane...a ja ze preco predvcerom zjedol 4 banany...2 u nasich a potom este 2 u nas...sice take mensie...ale aj tak 4!!!!

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa to veru nevedia. Je kopec výskumov okolo toho, v USA na to vyčlenili ťažké milióny, aj keď neviem načo. Raz zistia poruchy na tých génoch, raz na iných atď. Celkovo je asi záver- momentálne- že ide o viacgénové postihnutie a je tam aj nejaký spúšťač. Preto sú tie formy také odlišné. A zároveň to môže byť skombinované s nejakým poškodením pri pôrode alebo aj z očkovania a vzniká z toho potom takýto chaos.

Ja ti to skôr vysvetlím na mojom, čo si myslím ja. Mužov otec je veľmi zvláštny, celý život sa oňho starala buď mama a potom žena. Aj môj muž je iný, už sme o tom hovoirli a sa viaceré zhodli. Ja som tiež svojim spôsobom iná a mám niektoré črty. A zmesou našich génov sú naše tri deti. Prvá má určité črty a ťažkú povahu, má veľké problémy so socializáciou, ale je inteligentná. Druhá zdedila viac tých lepších génov a Maťovi sa ušli asi len tie blbé a ešte mal problémy pri pôrode- mal nízky apgar. On má dosť čŕt aspergera, ale sú tam príliš veľké poruchy, asi z pôrodu aby ním mohol byť.

Ale zas sú rodiny kde tvrdia, že všetko bolo OK aj celá rodina OK a dieťa ťažký autík, tak neviem.

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa Maťo banány vôbec neje, možno aj 4 roky nemal v ústach, lebo sú mazľavé.
Pochybujem, že bielkoviny mäsa by boli menej komplikované než mliečne, to je nelogické

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 neviem, ja som chemiu mala len okrajovo...takze netusim tieto veci...
andrej mal take obdobie ze nechcel banany asi pol roka a teraz ich ma tak 2 mensie denne, lebo inak neje absolutne ine surove ovocie, akurat vyzivu detsku...ale aj to kupnu rozmixovanu na cimp campr, lebo ak tam je len kusocek niecoho nepomixovaneho, tak to hned vypluva...

a este ich je zasadne, ked mu ich rukou trham na take nepravidelne tvary, ked narezem nozom na kolieska, tak ich nechce 🙂

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa ja sa k tomu radšej nepriznávam- ale mám skončenú vysokú chemickú-biochémiu

o rôznych zvláštnostiach stravovania našich detí by sme sa mohli vyprávať do rána. Ktovie prečo je to väčšinou spojené s touto diagnózou?

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 podla mna to suvisi s tou ich hypersenzivitou zmyslov...andrej to ma na jazyku, nenznesie ani najmensiu kosticku v suste...

ine deti su senzitivne na svetlo, alebo na bolest...

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa Maťo do 4 rokov jedol takmer všetko, potom na GFCF pojedol tiež rôzne veci a teraz obdobia hrozné a menej hrozné. Uňho je to viac psychické. A normálne má fóbiu zo sedenia pri stole. Mala by si vidieť ten strach s akým je! Toto je fakt hnusná porucha, lebo zasahuje fakt všetko 😀

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 no to mas pravdu...a inak toto ti nezavidim, to ako mu potom davas jest? niekde v izbe? alebo ako...?

anka912
23. okt 2011

@maruskaaa to má z toho ako som ho nútila zdravo jesť. On to, čo nie je varené je bez problémov, ale všade inde len nie pri stole. Pri stole musí jesť to varené a to pri tom je a kričí, že ide preč.Zje len pár jedál, a žiadne zemiaky ani ryžu, ani chlieb alebo knedľu. Kedysi ľúbil buchty alebo pirohy, teraz ani toto. A musím ho krmiť ja a pritom jesť sám vie, už 4 ročný sa normálne najedol lyžicou.

Už to ale nechajme, musíme ísť spať.

maruskaaa
23. okt 2011

@anka912 Hej, idem aj ja...bru noc

magimary
24. okt 2011

ahojme 🙂
môj komp napadol trojsky kôň a vbehol rovno na RAMku, takže je total kaput a brat ho skúša dať do poriadku...snáď to bude bez strát 😠 🙄 😝
teraz píšem z mužovho a to tu skáču písmena, resp. kurzor, kde chce a potom vznikajú nenormálne skomoleniny slov 😠 😝 (normálne mi skočí kurzor o tri riadky vyššie a tam píše...neviete, prečo to tak je? 😝 )

no, ale dnes máme za sebou ďalšiu preventívku s Tadykom u zubárky (o priebehu radšej pomlčím 🙄 , ešteže som Tadykovi prezieravo dala tričko s nápisom 😝 ) a predstavte si, čo sa vykľulo z tej jeho narastenej "6-tky"...
dr. ma od začiatku presviedčala, že 6ka v tomto veku neexistuje!, tak som jej namietala, že nech si zráta jeho zuby a uvidí... 😅
načo mu teda nejako nakukla do úst a vraví: presne, ako som vravela-to nie je 6tka, on má totiž nadpočetný chrup (!!!) 😅 😲 😀 😀 😀
mne to bolo strašne smiešne...hneď som si ho predstavila ako koníka (k tomu príhodu nižšie 😅), tak mi potom vysvetlila, že má dve dvojky na jednej strane (tam, kde je tá "6"ka), čiže má zub č.2 nadpočetný 😕 😅 ...
takže narastený zub je ozaj klasická 5ka, ale po dvoch dvojkách v rade... 😅
hovorila, že s tým sa teraz nič nerobí, že potom neskôr môže byť problém, že nebude chcieť tá druhá vypadnúť, takže potom by sa vytrhla 😝 (ale že na trvalých chrup to nemusí mať vplyv...teda len NEMUSI 😝 )

no, ale keď tak nad tým uvažujem, ten jeho chrup je fakt maximálne zvláštny... lebo spočiatku, keď sme tam chodili, zubárka stále strašila, že nemá dvojky, a už ich asi ani mať nebude (lebo všetky mal vyrastené, len dvojky nie...) a teraz prídeme a má ich hneď päť?!? 😨 😅 😝

no a ten príbeh ku konskému chrupu 😀 , zároveň súvisí aj s genetikou, keby bol Tady náš pokrvný syn 😅 😀 ,
lebo otec môjho mužíka bol tak raz na preventívke a zubár hlásil sestričky zuby, ako išli za sebou tak, ako to býva... a náhle sestrička zahlási: "pán doktor, ale už končite, už nemám kde písať"... tak sa dr. vrátil a zrátal otcovi zuby... 😅 😀
a zahlásil: "P.M., vy ste si asi zmýlili ambulanciu...veď vy máte toľko zubov ako kôň!" 😀 😀 😀
oco mal totiž narastené aj štyri 9tky... 😀
tak, Tady sa na neho celý "podal"... 😀

valika_val
24. okt 2011

😀 😀 😀 😀 prispevok ako clanok do casopisu! 😀

kurzor ti moze skakat preto, lebo ti nieco tlaci na sipky (alebo na medzernik) alebo ak mas opticku mys, tak tiez tam nieco moze zavadzat 😉

maruskaaa
24. okt 2011

@magimary sa tu normalne rehocem pred kompom, ze vy mate zubov ako kon...🙂

sisstin
24. okt 2011

čauvec,

tak jsme dneska vybalili ten MiniLuk..a jo, asi mu to půjde 😉 http://tichysvet.blogspot.com/2011/10/prvni-sez...

maruskaaa
24. okt 2011

@sisstin je to sikula ;))

anka912
24. okt 2011

@magimary tá druhá mozaika sa mi páči, len som ešte nikdy takto nekupovala. Ty s tým máš určite skúsenosti, pripadá mi to dosť komplikácií kvôli jednej hračke- najprv zaplatiť cez účet, potom ísť na poštu atď.

Mám vlastne pár otázok- peniažky sú už na ceste a tak som už objednala veci z Čiech, z Piktíku, majú odoslať tento týždeň. Teraz rozmýšľam či mám to Logico objednať tiež cez internet, alebo radšej kúpiť priamo v Panta rhei, ako tu niekto odporúčal. My máme najbližšie tuším až v NR, neviete niekto, či tam majú to logico a či aj celú sadu pracovných listov???? V piatok tam budeme tak by som to kúpila, až mi môže niekto vopred poradiť.
Ešte budem mať asi na pár ďalších vecí, tak kúpim niečo z toho, čo si mi radila asi pred týždňom.

anka912
24. okt 2011

@sisstin ja by som si to veľmi rada pozrela, ale stále sa mi zasekne PC a vyskočí chyba, dokelu aj s tým pomalým internetom!!!!

magimary
24. okt 2011

@anka912 anička, ja takto kupujem už cca 5 rokov a presne v tom postupe, ako si napísala-objednám jednu hračku, zaplatím si a idem si po to na poštu... nepríde mi to nijako špecificky náročné... 😕 😅
mne vyhovuje, že aj tá platba ide mimo hotovosti... pekne z domu klik a mám to zaplatené... potom len čakám na poštu...teda na žltý lístok...
k tomu pantarei sa neviem vyjadriť, ale možno na nete nájdeš, čo majú k dispozícii, či nie?

sisstin
24. okt 2011

@anka912 já beru 99% věcí jenom přes net 😉

maruskaaa
24. okt 2011

@anka912 skus si tam zavolat na predajnu aj ceny nech ti povedia a mozes si to porovnat, alebo si to am ist omrknut a potom cez net objednat to co uz vies, ze sa ti paci...
Kníhkupectvo Panta Rhei
Galéria Mlyny Nitra
Štefánikova trieda 61, 94901 Nitra
Kontaktujte nás:
Tel.: 037/3260341, 037/3260342
E-mail: mlyny.nitra@pantarhei.sk

Otváracie hodiny:
Pondelok: 9.oo - 21.oo hod.
Utorok: 9.oo - 21.oo hod.
Streda: 9.oo - 21.oo hod.
Štvrtok: 9.oo - 21.oo hod.
Piatok: 9.oo - 21.oo hod.
Sobota: 9.oo - 21.oo hod.
Nedeľa: 9.oo - 21.oo hod.
Mapa:

anka912
24. okt 2011

@magimary pre Tadyho? daj potom vedieť, aký to má úspech, my máme podobné, ale žiaden veľký záujem

magimary
24. okt 2011

@anka912 hej, pre Tadyho... no, on zatiaľ bude nacvičovať len zapichovanie, nič konkrétnejšie 😅 ,
ale neskôr možno aj podľa obrázkov...
ale všeobecne si myslím, že v štruktúrke by to mohol dať... 😕

lucka261177
24. okt 2011

kocky moje zlate.zajtra 9.30 mame diagnostiku.tak ked sa vratime domov okolo obeda hned piiiiisem.nebudem vas prosit aby ste na nas mysleli nic to aj tak nezmeni ale tak trosku pozitivnej energie poslite samuskovi aby ukazal aky je sikovny 😉
@anka912 aj ja som strasna konzerva nikdy som nemala ine vlasy ako mam a bohuzial sediviem a budem sa musiet farbit.k tomu preco si ta zobral muz len tolko ze oni ti nasi chlapi premyslaju tak ze ved uz som jej milion krat povedal tak naco to budem stale opakovat.takze neboj urcite vie preco 😉 ja tiez premyslam nad primo logico lebo zruslili moju robotu a ja som dostala odstupne takze si mozem dovolit trosku dopriat 😀.ale ja sa bojim ze to je tazke pre samka lebo ked robime tie ulohy ze cerveny trojuholnik dat na miesto poda farby aj vzoru to mu moc nejde.tak neviem.

maruskaaa
24. okt 2011

@lucka261177 drzime palce zajtra!!! a to logico aj mne vrta hlavou, ale este viac sa mi ten miniluk pozdava...

magimary
24. okt 2011

ja tiež budem myslieť ako o život...
toľko sme (ste 😅) na to čakali, že už sme napäté s Tebou a so samuškom 😉 😅

valika_val
24. okt 2011

@lucka261177 budeme na vas mysliet! normalne budem nervozna, uz sa poznam 🙂 tebe prajem vela pohody, trpezlivosti a sily, aby ste to zvladli prirodzene a bez stresu. samko bude skvely! 😵

anka912
24. okt 2011

@lucka261177 ale v tom logicu sú aj také veci že z hygieny, ročných období, tela a pod. to som chcela viac, matematické úlohy a logické sa dajú ľahko vyrobiť.

Ja som dnes dorábala jeden list- celý večer, mám to od Moniky, je tam hlava a 10 šípiek a majú sa dopĺňať slová. Tak som pod tú hlavu nalepila 10 obrázkov- tých detailov aj s tým slovom. Uvidíme, čo povie M. Niektoré slová ako napr. obočie alebo čelo som si neni istá či vie presne čo znamenajú. To isté spravím aj s celou postavou, mám detaily celého tela vytlačené.

Myslím, že našim treba sa učiť takéto konkrétnosti, to sa im zíde viac v živote.

A samozrejme že myslíme na vás a čakáme podrobný report.